Kabinet wil strenger* herkeuring WAO'er ECONOMIE KLM-topman Van Wijk eist steun voor fusie met Air Franctj Toyota-ta-ta-taa! 'Regeringpraat consument de put in' Bouwer Heijmans schrapt 150 banen Vertrekregeling ambtenaar UWV Markt onderzoek Fijne wol Sollicitatieplicht wordt versoepeld den haag - Minister De Geus feodale zaken) versoepelt de sollicitatieplicht voor WW'ers van 57,5 jaar en ouder. Werklo zen die vrijwilligerswerk doen of zorgen voor een zieke krijgen vrijstelling. De bewindsman be gint met een proef. Als die slaagt, komt er definitief een vrijstelling voor bepaalde groe pen. De Geus kwam gisteren met de toezegging op aandrin gen van CDA en PvdA, die steun kregen van D66, Groen links en de SP. Scheepswerf Lemmer failliet lemmer - Scheepswerf Bijlsma in het Friese Lemmer is over de kop. Door het faillissement, dat dë rechtbank in Leeuwarden gisteren heeft uitgesproken, ko men 75 werknemers op straat te staan. Bijlsma verkeerde al langer in zwaar weer. De werf van Bijlsma in Warten ging vo rig jaar op de fles. Hierdoor raakten al 74 mensen hun baan kwijt. Ook de scheepswerf in Üemmer had het moeilijk, maar kon nog net het hoofd boven water houden doordat er in 2003 op de valreep orders bin nenkwamen. Volgens A. de Vos van FNV Bondgenoten liep ook in 2004 de orderportefeuille nog vol, maar Bijlsma's huis bankier ING wilde de projecten niet meer financieren. Volgens De Vos is er in Lemmer geen geld voor een sociaal plan. Six Flags stoot pretparken af den bosch - Het Amerikaanse pretparkenconsortium Six Flags trekt zich vrijwel geheel terug uit Europa. Voor een bedrag uan 220 miljoen dollar verande ren zeven van de acht attractie parken in Europa van eigenaar. Ook Six Flags in Biddinghuizen (Flevoland) is in de deal betrok ken. De nieuwe eigenaar wordt een groep van Europese inves teerders met Londen als basis. De verkoop betreft ook het voormalige Walibi en Belle- waerde Park in België, de drie parken van Walibi in Frankrijk en Wam er Bros Movie World in puitsland. Six Flags gaat zich concentreren op de 31 parken jin de VS. Six Flags is de tweede grootste pretparkuitbater ter wereld, na Walt Disney. Bexx vliegt naar Sofia sofia/niederrhein - De nieuwe {Bulgaarse prijsbreker Bexx start pp 19 maart een wekelijkse vlucht naar de Bulgaarse hoofdstad Sofia vanaf Airport iNiederrhein. Bexx richt zich op [Bulgaren in Duitsland en Ne- jderland die nu nog per bus voor 160 euro van en naar hun [vaderland reizen. Bexx rekent [79 tot 99 euro voor een enkele reis, exclusief luchthavenbelas- jdng. Er kan worden geboekt via internet, maar ook via reisbu reaus. FNV breekt met LTO bunnik - LTO Nederland is vol gens FNV Bondgenoten geen serieuze gesprekspartner meer om sectorbrede CAO-afspraken temaken in de land- en tuin bouw. Daarom heeft de vak bond gisteren het overleg over een nieuwe CAO voor circa 90.000 werknemers in de glas tuinbouw afgebroken met de Werkgeversorganisaties LTO en Plantum NL. FNV Bondgenoten vraagt voor een nieuwe CAO die duurt tot het einde van dit jaar, een eenmalige bonus van 300 euro per 1 november. „Daar willen de werkgevers niets van weten. Maar door een terugloop van leden is de LTO eigenlijk niet meer representa tief voor de sector", aldus FNV- bestuurder A. de Graaf. Tegoed Yukos geblokkeerd moskou - De tegoeden van de belangrijkste eigenaren van de omstreden Russische oliemaat schappij Yukos bij Zwitserse banken zijn geblokkeerd. Vol gens een Russische officier van justitie gaat het om een kleine 5 miljard dollar die in Zwitser land op rekeningen staan van Yukos' eigenaren, onder wie de eind oktober gearresteerde voormalig bestuursvoorzitter Michail Chodorkovski. Brinkhorst weigert steun brussel - Minister Brinkhorst (economische zaken) zal geen gebruik maken van een Euro pese regeling om scheepswer ven productiesteun te geven. De Europese Unie besloot gis teren dat lidstaten het recht krijgen om de Europese werven tot en met maart 2005 te steu nen. De subsidie is bedoeld voor de strijd tegen de gesubsi dieerde Zuid-Koreaanse scheepswerven. Brinkhorst yiridt de steun niet zinvol. „We moeten geen bedrijfstakken kunstmatig overeind houden." 91 tokio/anp - Toyota heeft gisteren een robot ge presenteerd die trompet kan spelen. De robot, 1,20 lang en 35 kilo zwaar, speelde een stuk uit de Disney-film Pinocchio. De 'muzikant' deinde mee op de maat van de muziek en bedankte na afloop het publiek met een buiging en enkele armzwaai en. Het Japanse autoconcern wil met de demon stratie laten zien hoever het is gevorderd met zijn robottechniek, die vooral wordt gebruikt in de pro ductie. Eerder al toonde Toyota een robot met 'menselijke' trekjes die onder meer kan worden in gezet bij reddingsacties. Aan het nieuwste project werkten de bedrijven NEC en Yasukawa mee. Toy- ota-directeur Fujio Cho verklaarde dat de robot het symbool kan worden voor de technologie van zijn concern. Toyota is van plan tijdens de Wereldten toonstelling van 2005 in Aicha, waar het zijn hoofdvestiging heeft, een heel orkest van robots muziek te laten maken. Foto: Reuters/Eriko Sugita !Z Brouwer schrapt 70 banen in Zoeterwouc zoeterwoude/delft/anp 15 het grafische bedrijf NDB Bi ei wer Rotatie dreigen ongei zeventig werknemers hun be' te verliezen door het sluiten S de drukpersen in Zoeterwoie De productie wordt binnen B kele maanden overgehPa naar de vestiging in Delft, v11 circa 150 arbeidsplaatsen 011 blijven. Voor vakbond FNV Kiem kt het grote banenverlies als verrassing. „Inclusief uitze krachten verdwijnen bijna b derd banen", aldus FNV stuurder C. Peijster. „Gedvi gen ontslagen lijken onven delijk." Het grafisch bedrif onderdeel van Holdingm schappij De Telegraaf, dat; teren zijn jaarcijfers bekt maakte. Groter verlic De Telegraai amsterdam/anp - Holdi maatschappij De Telegi heeft vorig jaar een verlies gi den van 25,8 miljoen. In 21 zat het concern 4,9 miljoen) ro in de min. Het resultaat van 2003 wo gedrukt door een extra afvva dering van 49 miljoen euro) de deelneming in de Brouw groep. Het concern verwacht dit j weer winst te maken. Gecjat wordt aan een nettowinst 20 miljoen euro. In de advertentiemarkt is er dagblad De Telegraaf in de e ste negen weken van 2004] saldo een stabilisatie opget den. Tegenover een toename de sector nationale en lok merken stond een daling bij rubrieks- en personeelsadv tenties. den haag/gpd - „Het consu mentenvertrouwen in Neder land is al bar slecht en de rege ring doet er alles aan om dat verder te laten slinken." Be stuursvoorzitter Frank de Moor die gisteren de jaarcijfers van zijn non-foodconcem Macin tosh toelichtte, is niet te spre ken over de regering. Tegelijk met de sombere verha len over bezuinigingen en kwakkelende economie, daalt ook de animo om nieuwe spul len te kopen. Het Macintosh- concern bestaat uit 720 winkels in Nederland, Duitsland, België en Frankrijk. Je kunt er onder meer schoenen, meubels, kle ren, auto- en fiets-toebehoor en telecom-producten, zoals mo bieltjes kopen. Vooral de verkoop van mobiel tjes in de 118 winkels van Bel Company in Nederland zorg den voor extra veel winst en omzet. De komende tijd moet BelCompany opnieuw de wind in de rug krijgen als een recla mecampagne met zanger Mar co Borsato van start gaat. Zijn cd is niet te koop in winkels, fnaar wel te krijgen als cadeau tje bij aankoop van mobiele te lefoons met een abonnement van BelCompany. In juni is er zelfs een concert van Borsato in de Rotterdamse Kuip, enkel en alleen voor klanten van Bel Company. „We krijgen De Kuip gemakkelijk vol", kondigde De Moor gisteren optimistisch aan. "iy door Richard Mooyman schiphol - KLM-topman Leo van Wijk doet een dringende oproep aan de overheid en Schiphol om de fusie met Air France volledig te steimen. De voortdurende twijfels in Neder land ondergraven volgens hem de positie van de KLM tegenover de Fransen. De betrouwbaarheid van de Nederlanders is in het geding, zo be toogde Van Wijk gisteren op Schiphol tijdens een symposium van de stu dentenvereniging Aerius en het Plat- Twijfels Schiphol maken ons 'onbetrouwbaar' form Nederlandse Luchtvaart. Van Wijk ergert zich aan de kritiek op het nut van de fusie. „Dan ben je je eigen helling aan het inzepen. Je de monstreert de Fransen dan dat Ne derlanders onbetrouwbaar zijn. De overheid en de luchthaven draaien zich om. Dat is een typisch staaltje van Nederlands handelen. We zijn te provinciaals bezig. Air France/KLM moet optimaal ondersteund worden door de overheid. Een houding van 'ik weet het nog niet' heeft een slecht effect op onze Franse partners." Critici vrezen dat de Fransen vluch ten zullen overhevelen van Schiphol naar Parijs, maar volgens Van Wijk zijn voldoende garanties bedongen dat het KLM-netwerk niet wordt uit gekleed. Ook is een Nederlands veto mogelijk bij belangrijke besluiten. „Maar dat is meer een afschrikmid del. Een soort atoombom, die je hebt om juist niet te gebruiken." Vooral het economisch voordeel zal volgens Van Wijk het succes van de fusie bepalen. „Natuurlijk moeten er garanties zijn, maar uiteindelijk zul len die weinig zeggen als er in Neder land geen integraal luchtvaartbeleid wordt gevoerd. Maar daar heeft de overheid het moeilijk mee." Schiphol kan volgens hem alleen haar main- portpositie behouden als de overheid én de luchthaven zich vierkant op stellen achter de samenwerking met de Fransen. Van Wijk is slecht te spreken over de plannen van Schiphol om een grote concurrerende luchtvaartmaatschap pij aan te trekken om de afhankelijk heid van Air France/KLM te vermin deren. De KLM-baas is verder be zorgd over de geplande privatisering van Schiphol, die nadelig kan uitpak ken als de tarieven omhoog gaan. „Ik ben niet tegen privatisering, maar ik zeg wel: overheid let op uw zaak." De concurrentiepositie van Schiphol wordt volgens hem ook aangetast door de torenhoge kosten van er, luidsisolatie van woningen. tad Om de positie van Schiphol te ato houden moet worden gewerkt >nc een beter vestigingsklimaat vooi mc drijven, aldus Van Wijk. Ook de nvl keersontsluiting dient dringend den verbeterd. Verder moet ru worden gereserveerd voor groei toekomst. „Je kunt niet volger bekende poldermodel huizen wen en de luchthaven laten en denken dat er geen discussie ontstaat. Dat is struisvogelpolitiel :ht rdt G. Hoefsloot, voorzitter van de raad van bestuur van Heijmans: „De concurrentie is hevig en de marges zijn slecht." Foto: ANP/Robert Vos rosmalen/gpd - Na Volker Wes- sels Stevin kondigde gisteren ook Heijmans aan dit jaar ba nen te schrappen. Nog deze maand en in april gaat er een streep door 150 arbeidsplaatsen in Nederland bij het bouwcon cern. De banen verdwijnen bij de divisie die kabels en leidin gen aanlegt. Ook in België wor den enkele tientallen arbeids plaatsen geschrapt. Volgens topman G. Hoefsloot heeft dit alles te maken met de keuzes die Heijmans het laatste jaar heeft gemaakt bij het ver werven van kleinere projecten in de wegenbouw. „De concur rentie is hevig en de marges zijn slecht. Wij voeren een strikt be leid bij het aannemen van werk. We gaan niet voor de omzet, maar voor het resultaat. Het slechtste is om scherp te calcu leren en dan verlies te leiden op een project", lichtte hij de be slissing gisteren toe tijdens de presentatie van de jaarcijfers. Ook in België worden bij de in frastructuur enkele tientallen arbeidsplaatsen geschrapt. Al les bijeen gaat het volgens een woordvoerder om tussen de 200 en 250 medewerkers. Vorig jaar schrapte het bedrijf ook al 213 banen. Voor de eerste keer in de geschiedenis leidde dit tot gedwongen ontslagen. Heijmans heeft de afgelopen ja ren drie werknemers ontslagen, omdat ze zich niet aan de ge dragscode van de bouwer hiel den. Hoefsloot: „In twee geval len ging het om mededingings- kwesties, in het derde geval om iets anders", aldus Hoefsloot. Na de uitzending van Zembla in 2001, die uitmondde in de parlementaire enquête bouw fraude, ging Heijmans over tot het opstellen van een gedrags code voor zijn medewerkers. Hoefsloot riep bouwend Neder land gisteren op mee te werken aan de onderzoeken naar de bouwfraude. „Geef openheid van zaken. Déze oproep geldt niet alleen de grote concerns maar juist ook de kleine aanne mers." Hoefsloot wilde niet zo ver gaan dat Heijmans straks geen zaken meer doet met on deraannemers die zich niet hebben gemeld. „Ik ben geen dominee die het vingertje op steekt, die verantwoordelijkheid moeten de bedrijven zelf ne men", zei hij. De krimpende bouwmarkt in Nederland heeft vorig jaar zijn sporen achtergelaten in de re sultaten van Heijmans. De net towinst zakte met 32 procent, van ruim 87 miljoen euro naar 60 miljoen euro. Heijmans ver wacht dat de nettowinst dit jaar lager uitkomt. „Voornamelijk door een toename van de be lastingdruk van 35 procent", al dus Hoefsloot. den haag/gpd - Het kabinet wil dat alle mensen die nu al in de WAO zitten volgens nieuwe, veel strengere eisen worden her keurd. Daar zijn de meest be trokken ministers het gister avond over eens geworden. De vakcentrale FNV is furieus dat het kabinet dit plan 'doordrukt' en dreigt looneisen te stellen. Het kabinetsplan houdt in dat vanaf 1 juni dit jaar een begin wordt gemaakt met de herkeu ring van de ruim 780.000 WAO'ers. Zij worden gekeurd op basis van de nieuwe criteria die het kabinet eerder formu leerde. Die houden in dat alleen wie echt niet meer kan werken in aanmerking komt voor een WAO-uitkering. Met dit besluit gaat de regering lijnrecht in tegen het advies van de Sociaal Economische Raad (het adviescollege van werkge vers en vakbeweging). De raad vindt dat de politiek niet zo maar de eisen kan veranderen voor mensen die al jaren een uitkering hebben. Bovendien ligt het bij de vakbe weging erg gevoelig dat het ka binet het SER-advies niet inte graal overneemt. Vakbeweging en werkgevers hebben er jaren over gedaan om met een una niem advies te komen over het gevoelige onderwerp WAO. Ze hebben steeds gezegd dat het kabinet niet om dit historische advies heen kan en het letterlijk moet overnemen. Het kabinet komt de SER wel gedeeltelijk tegemoet op het punt van de keuringscriteria. De SER wilde een ruimere defi nitie van het begrip 'arbeidson geschikt'. Daardoor komen zie ken iets sneller in aanmerking voor een volledige WAO-uitke- ring. FNV-bestuurder Heerts vindt dat echter geen tegemoet koming. „De politiek doet alsof ze ons tegemoet komt door strenge eisen te versoepelen. Maar die strenge eisen hel 1st wij helemaal niet bedach het SER-advies. Die komei leen voor in het desaster; plan van minister De Geus, is de wereld volledig op kop!", aldus een fuxi|)k Heerts. Hij vindt dat het net „een achterlijke medi: pagne voert door een dag het kabinetsbesluit net te alsof het de eisen versoepel) re De FNV-bestuurder hoopt rht het kabinet nog bijdraait gens hem zet Balkenem P veel op het spel door het advies te negeren. All< zullen de FNV-bonden zich meer houden aan de afspc g| over loonmatiging. Maar legt het kabinet een bom o Kt het poldermodel waarin val mi weging, werkgevers en kat samen afspraken maken sociaal economisch beleid De vakcentrale CNV wil reageren als het kabinet defa tief beslist. Oj Leng den haag/gpd - Minister De Geus van sociale zaken en voormalig directeur Joustra van de uitkeringsorganisatie UWV (die de WW en de WAO uit voert) zijn het gisteravond eens geworden over een vertrekrege ling. Joustra krijgt binnen een jaar een andere functie aange boden. De Geus zette Joustra vier we ken geleden op non-actief, na dat uit onafhankelijk onderzoek was gebleken dat de top van de UWV met geld had gesmeten bij de inrichting van haar kan toor in Amsterdam. Bovendien gaf het UWV-management de minister daarover verkeerde in formatie, zodat die in de Twee de Kamer spitsroeden moest lo pen. De Kamer eiste dat Joustra geen gouden handdruk zou krijgen. De Geus riep de hulp van de landsadvocaat in om een regeling te treffen. Die houdt in dat Joustra op stapt bij de UWV. De in op spraak geraakte directeur krijgt geen gouden handdruk, maar in het jaar dat er naar een ande re baan wordt gezocht blijven wel zijn huidige arbeidsvoor waarden gelden. Dat wil zéggen dat hij gewoon 161.000 e bruto per jaar krijgt, tenzij li eerder een andere baan vini De grootste fracties in de Ti de Kamer kunnen leven me regeling, maar Groenlinks SP willen opheldering van g{ minister. „Het lijkt erop Joustra duur betaald thuis zitten. Ik vind dit een kwa! zaak", zegt GroenLinks-Kai lid Van Gent. SP'er De noemt^e regeling 'onbegii lijk'. „Ik snap niet hoe je mand in wie je geen verü wen meer hebt, als advi j kunt aantrekken." Collectant met chipkniplezer Woedende FNV dreigt met looneisen utrecht/anp - Ouderen die vol gende week een collectant van Simavi voor de deur hebben staan, hoeven niet naar munt geld te zoeken. De bijdrage kan ook met een chipknip worden betaald. Later dit jaar zal onder andere ook het Reumafonds gaan collecteren met een chip kniplezer. Het apparaat accep teert chipknippassen van alle Nederlandse banken. Simavi begint de elektronische collecte in verzorgingstehuizen in de provincie Zeeland en in Loosdrecht en Haarlem, meld de de Rabobank gisteren. De bank faciliteert de elektronische collecte. In de betrokken be jaardentehuizen rekenen de be woners al hun betalingen met pasjes af. Een elektronische collecte is veiliger dan met enkel de col lectebus langskomen, aldus Simavi. „Collectanten gaan vaak over straat met grote som men geld. Hierdoor kan hun veiligheid in het geding ko- Bovendien staan de donaties die met de chipknip worden betaald direct op de rekening van Simavi, die het geld vervol gens sneller kan inzetten. Sima vi steunt initiatieven in Azië en Afrika, die erop gericht zijn de gezondheid van de allerarm sten te verbeteren. Nieuwe bedrijven banenmotor rijswijk/anp - Nieuwe bedrij ven zijn steeds belangrijker voor de ontwikkeling van de werkgelegenheid. In 2002 zijn bijna 120.000 banen ontstaan door de oprichting van nieuwe bedrijven. Dat blijkt uit een vandaag gepubliceerd rapport van het economisch onder zoeksbureau EIM. (P 'riJ In absolute cijfers is de ontwik keling van banen door nieuwe bedrijven de afgelopen jaren wel afgenomen. In 2000 zorg den de nieuwkomers nog voor 140.000 nieuwe banen. De af name is bij hen evenwel veel minder groot dan het verlies aan banen bij bestaande bedrij ven. Sydney - Wolkoper Yao keurt een baal puike wol bij de Austra lische wolproducent Goodrich. De familie Goodrich zit al vijf ge neraties in de wol en dat is vol gens de kopers te merken. De kwaliteit van de merinoswol was zo goed, dat de baal vandaag op een veiling 400.000 euro op bracht. Foto: EPA/Dean Lewins

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6