'Huiselijk geweld nationale ramp' BINNENLAND Belastingvrijstaatjes hebben langste tijd gehad Hells Angels blijven nog tien dagen in voorarrest Zeven jaar cel geëist tegen hoofdverdachte zaak-Joos Vader voedt Maxi en Trixi op Veiligheid op scholen door bezuinigingen in gedrang Overval mislukt fcaal beleid ten warboel' Laag - Het fiscale beleid in ïland is onsamenhangend, Afvaardig, onnodig inge- gld, ondoordacht en niet af- iind op de praktijk. Dat stelt Jansen, hoogleraar belas- echt aan de Rotterdamse nus Universiteit, in het Ondernemen! van MKB- irland. Volgens Jansen is iscale beleid de afgelopen jaar zo vaak veranderd dat belastingplichtige het nog t. Dat geldt zowel voor on- Êmers als particulieren, ave maatregelen die de heid verzint zijn volgens de ieraar vrijwel altijd inge- elder dan bestaande. indstoffen ig via internet kelbeek - De politie heeft 25-jarige man uit het Zuid- burgse Merkelbeek aange- den die via internet grond en voor de productie van de fdrug GHB verkocht. De gis bij inname, zeker in binatie met alcohol, levens- arlijk. De gebruiker kan in araken en zelfs dood gaan. >ens de politie was de ver- hte van dit risico op de gte. De man zou via internet sruime tijd 'starter-kits' voor joe-het-zelver hebben aan- iden, waarmee kopers zelf 5 konden maken. litie 'stalkt' erlastgevers l [erdam - De politie in Rot- ii lam laat vijftig agenten die in centrum werken ieder twee lastgevers 'adopteren'. De iderd grootste lastpakken den op die manier elke dag derlijk gevolgd. Het 'kuiten- er-project' begint in mei. jens H. Lesscher, plaatsver- igend chef van het district itrum, kent de politie de rlastgevers al vrij goed. Sa- nmet de gemeente wordt i dossier bijgehouden van de inhonderd lastigste klanten estad. rtij coke in matenpuree j ihoven - De douane heeft op februari in Eindhoven hon- dkilo cocaïne onderschept verstopt was in vaten toma- puree. De drugs, met een latwaarde van 4,4 miljoen eu- zaten in een vrachtwagen uit j Idavië, zo is gisteren bekend j naakt. Inmiddels zijn er drie houdingen verricht. Toen de Idavische chauffeur in het lanekantoor in Eindhoven vracht volgens de regels am inklaren, kregen de doua- rs bij het zien de van de la- 6 ig argwaan. De truck werd irgebracht naar Rotterdam, ar de containerscanner werd c jezet om de lading te contro- in. ichaam is van kermiste Hennie' megen - Het dinsdag aange- Iffen lichaam in Nijmegen is - et een aan zekerheid grenzen- waarschijnlijkheid van Hen- Klein Overmeen. Om 100 ocent zekerheid te hebben l3left de officier van justitie op wacht gegeven een DNA-test uit j voeren. Uit sectie bleek dat de - vonden man door een mis- ijf om het leven is gekomen. - ft lichaam is gevonden in het nkerbos achter tbs-inrichting Pompekliniek. Klein Over een wordt sinds 4 december etaling externe l-banen stopt iTERDAM - Amsterdam draait bv naf 1 april niet meer op voor subsidieerde Instroom-Door- roómbanen (ID-banen, de I oegere Melkertbaan) die zijn zét door mensen van buiten I nsterdam. De ruim zeshon- I rd niet-Amsterdamse ID-ers oeten vanaf die datum door in eigen gemeente betaald a irden, aldus NV Werk in de si lofdstad. Door de nieuwe bij- li® uidswet die vanaf 1 januari is ,K gegaan, krijgen gemeenten al- fn nog overheidsgeld voor de integratie van werklozen uit lei m eigen stad. Voorheen werd (es uit één grote pot gefinan- e erd, en maakte het niet uit iar je vandaan komt. leksenjacht in lak rechter' VRIJDAG 12 MAART 2004 Jaarlijks zo'n 900.000 gevallen van incidenten achter voordeur den haag/anp - In Nederland doen zich jaarlijks achter de voordeur naar schat ting 800.000 tot 900.000 incidenten van geweld voor. Dat zei minister Donner van justitie gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer over deze kwestie. Dat betekent dat er veel meer slachtof fers zijn dan de 200.000 die tot nu ge noemd worden als slachtoffer van ge weld in huiselijke kring en van wie een kwart in ernstige mate mishandeld wordt. Donner benadrukte dat bij geen enkele vorm van geweld zoveel slachtof fers vallen met zulke verstrekkende ge volgen. LPF-Kamerlid Kraneveldt wees erop dat de gevolgen voor de maatschappij enorm zijn, omdat het geweld dat op straat plaatsvindt vaak zijn oorsprong vindt in ervaringen met geweld binnens huis. WD-Kamerlid Hirsi Ali stelde dat Donner dan ook een groter deel van de 1 miljard euro voor veiligheid moet steken in de aanpak van huiselijk geweld. Het gaat volgens haar om 'een nationale ramp'. Zij pleit voor een centrale aanpak van het probleem. Donner zegde de Kamer toe dat hij wil laten bijhouden hoe vaak een culturele dimensie bij huiselijk geweld voorkomt. Veel allochtone vrouwen lijden onder geweld of dreiging daarmee door een vader of broer. Ook wil hij bekijken of het mogelijk is te registreren wanneer bij misdrijven eerwraak het motief is. Zo kan meer inzicht komen in de omvang van dit probleem. Jaarlijks worden 100.000 meldingen ge daan van geweld door een partner of fa milielid. Per jaar sterven ongeveer vijftig kinderen, zo'n tachtig vrouwen en twin tig mannen door geweld in familiekring. De Kamer drong aan op spoed bij het wetsvoorstel van Donner om bij huise lijk geweld de dader uit huis te plaatsen. Dit voorstel is volgens GroenLinks 'de halve wereld' rondgestuurd voor advies. Maar Donner vindt de adviezen nodig om een goed uitvoerbaar voorstel in te dienen. Tegelijk drong de Kamer aan op meer opvangplaatsen van mishandelde vrouwen. Minister De Geus van sociale zaken meldde een uitbreiding van twee honderd plaatsen op een totaal van bij na 2500. roermond/anp - De rechter commissaris heeft het voorar rest van de twee van moord verdachte Hells Angels met tien dagen verlengd. Dat liet pers rechter Beaumont van de recht bank in Roermond gisteren we ten. Het openbaar ministerie (OM) verdenkt de mannen (43 en 37) van het doodschieten van drie leden van hun eigen motor club, vorige maand. Ook ver moedt justitie dat ze twee leden van de Antilliaanse motorclub Caribbean Brothers hadden ontvoerd. De met kogels doorzeefde li chamen van de drie vermoorde Hells Angels werden op 13 fe bruari gevonden in de Geleen- beek in Echt. Zij waren leden van de Hells Angelsclub de No mads in Oirsbeek. Onder de slachtoffers was de president van de Nomads. Een van de twee verdachten van de drie voudige moord is de vice-presi dent en huidige leider van de Nomads. De voorgeleiding gebeurde op een geheime locatie. Volgens persrechter Oelmeijer is dit uit veiligheidsoverwegingen ge daan. Oelmeijer zei dat een der gelijke maatregel bijna nooit voorkomt. De voorgeleiding bleek uiteindelijk op een politie bureau in Eindhoven te hebben plaatsgevonden. De verdachten zitten volgens hun advocaat Vonken voorlopig in alle beperkingen. Dat bete kent dat ze geen contact met de buitenwereld mogen hebben, met uitzondering van hun ad vocaat. De raadsman mag daar om ook niet inhoudelijk op het onderzoek ingaan. De technische recherche is sinds dinsdag bezig met het mi nutieus doorzoeken van het clubhuis van De Nomads in Oirsbeek. Dit onderzoek richt zich onder meer op het vinden van vingerafdrukken en DNA- sporen die verband kunnen houden met de moord op de drie Hells Angels. De twee ontvoerde leden van de Caribbean Brothers blijven ook tien dagen langer vast zitteri. Dat zei de raadsman van een van hen, M. Moscowicz sr., na afloop van hun voorgeleiding aan de rechter-commissaris in Maastricht. Ze worden verdacht van verboden wapenbezit. Amersfoort - Een moment is de spanning om te snijden in het Paleis van Koning Dari us in Dierenpark Amersfoort. Zal de eerste de eerste ontmoeting tussen Maxi en Trixi en hun vader Brooklyn zonder kleerscheuren verlopen? Zodra de twee kleine welpjes hun vader ontdekken, huppelen ze er vrolijk op af. Brooklyn wordt in het buitenverblijf enthousiast besprongen, krijgt likjes en wisselt neusjes met zijn dochters uit. De 5-jari- ge witte tijger vindt het allemaal prima. Moeder Reena is eind februari overleden aan de gevolgen van een nierontsteking. Brooklyn moet nu de opvoeding op zich nemen zodat zijn dochters opgroeien tot volwaardige tijgers. Met ongeveer 3 jaar zijn ze vol wassen.- Foto: ANP/Robert Vos amsterdam/anp - Het open baar ministerie (OM) heeft gis teren voor de rechtbank in Am sterdam zeven jaar cel geëist te gen een 19-jarige wegens dood slag op Anja Joos. Het OM be schouwt hem als de hoofdver dachte. Tegen de enige minderjarige verdachte eiste het OM drie jaar gevangenisstraf. De overige zes verdachten hoorden een jaar cel tegen zich eisen. Het OM gaat ervan uit dat de 17-jarige verdachte, die destijds bij Dirk van den Broek werkte, een stoel gooide naar de 43-jarige vrouw en de schop gaf waardoor Joos onderuit viel. Vier medever dachten wezen hem aan als de gene die de eerste trap gaf, maar de jongen zelf ontkent. De 19-jarige zou de fatale schoppen hebben gegeven toen Joos op de grond lag. „De do delijke verwondingen zijn toe gebracht door de zeer harde schoppen", aldus officier van justitie Hoekstra. Ajija Joos stierf door inwendige bloedin gen en een gescheurde milt. De hoofdverdachte bekende twee schoppen te hebben gegeven, maar hij zei dat hij dat aan de rechterkant van de vrouw deed. De milt zit links. Zijn raadsman Van der Lee denkt dat de medeverdachten elkaar de hand boven het hoofd houden. „Met uitzondering van één persoon", aldus Van der Lee. „Zij verwijten hem aanvan kelijk zelfs dat hij de stoel heeft gegooid en de eerste schop heeft gegeven. Waarom? Hij be hoort niet tot het vriendenlrin- getje van Dirk van den Broek." Anja Joos overleed op 6 oktober 2003. Zij zou een blikje bier hebben gestolen bij de Dirk van den Broek in de Amsterdamse Pijp. Dat bleek niet het geval, maar het kwam buiten wel tot een confrontatie met winkel personeel en andere jongeren. De meesten van hen zeiden tij dens de rechtszaak alleen uit nieuwsgierigheid te zijn meege- rend. Het lachen, schreeuwen en joelen na afloop, door drie getuigen gehoord, werd mas saal ontkend. Vandaag is de tweede dag van het proces. De zeven advocaten van de andere verdachten hou den hun betoog. Na de dood van Joos hield de politie negen personen aan. De negende ver dachte komt later op een nog onbekende dag voor een ande re combinatie van rechters tef zitting. Een van de rechters die dé zaak-Joos behandelt, heeft hem in het verleden als advocaat bij gestaan. Familie Erkel onthutst over optreden AzG westdorpen/anp - De familie van Arjan Erkel is 'onthutst' over de werkwijze van hulpor ganisatie Artsen zonder Gren zen in de ontvoering van de hulpverlener. Op de verjaardag van Arjan Erkel, dinsdag, vroeg vader Erkel om minimale publi citeit. De Franse afdeling van AzG gaf dezelfde dag een interview aan de Franse krant Le Monde. En hoewel AzG zegt te weten dat Erkel kampt met een longont steking en is bedreigd met exe cutie, verklaarde een zegsman van de Zwitserse afdeling giste ren in NRC Handelsblad dat de organisatie niet probeert medi cijnen bij hem te krijgen. Vader Erkel vraagt zich af of het verstandig is van Artsen zonder Grenzen om de media te voor zien van informatie over de ontvoering. „AzG zaait onzeker heid en verwarring", aldus Er kel. Hij vindt dat de hulporga nisatie het leven van zijn zoon en andere medewerkers moge lijk in gevaar brengt. Amsterdam - Drie tienermeisjes hebben gistermid dag geprobeerd sigarenzaak AJ. Hartman in Am sterdam-Oost te overvallen. Zij kwamen met een vuurwapen de winkel binnen, maar verlieten het pand uiteindelijk zonder buit. Enkele jaren geleden werd bij een geruchtmakende overval op dezelfde zaak de toenmalige eigenaar Hartman doodge schoten. Foto: ANP/Eran Oppenheimer den haag/gpd - Incidenten op scholen waren er al langer, maar het lijkt alsof de geweld dadige dood van de Haagse conrector Hans van Wieren de veiligheid op school tot hot item heeft gemaakt. De Tweede Kamer liet zich deze week daar om drie dagen lang informeren door leerlingen, leraren en schoolleiders. De boodschap van die laatste groep, acht man sterk, was niet mis te verstaan. De bezuinigin gen die het kabinet doorvoert hebben een rechtstreeks nega tief effect op de veiligheid op scholen. Niet alleen het schrap pen van het geld voor onder wijsachterstandenbeleid, maar ook de bezuinigingen op jeugd zorg en Melkertbanen bevorde ren de veiligheid niet. „De school is zo veilig als de maatschappij waarin ze staat", hield rector IQooker van het Hervormd Lyceum West in Am sterdam de Kamer voor. Als die maatschappij dan door bezui nigingen onveilig wordt, heeft de school ook een probleem, zo redeneren de schoolleiders. Ze benadrukten dat de veilig heid niet beperkt is tot het schoolgebouw zelf. „Negentig procent van de medewerkers van een school zegt zich veilig te voelen binnen de muren van het gebouw", zei bestuursvoor zitter Wilcke van het ROC in Al- mere. Zodra je op het school plein komt, neemt dat af. Hoe verder van school, hoe onveili ger medewerkers en leerlingen zich voelen, stelde Wilcke. Dat de grootte van de school nauwelijks invloed heeft op de veiligheid, zoals het ministerie van onderwijs onlangs meldde, klopt wel. Kleine scholen zijn niet noodzakelijkerwijs veiliger. Het gaat veel meer om de ano nimiteit van leraren en leerlin gen, zo vinden de schoolleiders. „Als je alle leerlingen van ge zicht kent, dan pikje ook zo mensen er uit die niet op school horen", zei Klooker. Grote scholen zouden daarom moeten worden gereorgani seerd in kleinere eenheden die voor iedereen overzichtelijk zijn. Maar het geld daarvoor ontbreekt. Een ander aspect van de veilig heid op school is de rol van de ouders. Diverse scholen hante ren een lik-op-stukbeleid. Als een ouder met zijn dronken hoofd een leraar bedreigt, wordt er meteen aangifte ge daan. De betreffende ouder wordt daarvan ook op de hoog te gebracht. Het werkt uitste kend, vinden de schoolleiders. Het Utrecht Zuid College in de probleemwijk Kanaleneiland heeft nog een methode om ou- ders te betrekken bij de school. Rapporten worden alleen aan een leerling afgegeven als de ouders erbij zijn. Komen die niet opdagen, dan wordt er een afspraak gemaakt. Door de ou ders op die manier te betrekken bij de school is de veiligheid verbeterd, zo zei directeur Spaargaren van het College. De ouders bleken een belangrijke oorzaak van problemen. den haag/gpd - „Ik heb in de 23 jaar dat ik kamerlid ben veel ongehoorde zaken voor bij zien komen, maar dit debat is een topper." SGP-fractievoorzitter Bas van der Vlies was samen met de rest van de Kamer totaal ver bijsterd over het feit dat de Belastingdienst lastige klanten al tientallen jaren geen belas ting laat betalen of zelfs afspraken met belas tingplichtigen maakt die tegen de wet indrui sen. Staatssecretaris van financiën Joop Wijn kon het alleen maar beamen en beterschap beloven. Een belofte waar de Tweede Kamer voorlopig genoegen mee neemt. Het was een tamelijk ontluisterend beeld dat Wijn van de zogenoemde fiscale vrijstaten schetste. Uit een eerste verkennende onder zoek bleek dat op 187 middelgrote en grote woonwagenkampen nauwelijks belasting wordt betaald. „Al in 1976 is dat in een nota over het woonwagenbeleid geschreven. Die nota is toen naar de Kamer gestuurd," aldus Wijn. Pas in 1997 werd voor het eerst een proef gehouden om woonwagenbewoners geleidelijk te laten wennen aan het betalen van belastingen. „In mei 2003 is die proef ge- evalueerd en toen bleek dat het mislukt was." Maar niet alleen woonwagenbewoners ont trekken zich aan hun belastingplicht. „Het gaat ook om illegale casino's, prostitutiebe- drijven, belwinkels, coffeeshops, asociale fa milies en Hells Angels. Maar ook om wind- happers, mensen die nergens geregistreerd staan en geen uitkering hebben of loon ont vangen", aldus Wijn. De Belastingdienst bleek in 1983 een interne richtlijn te hebben gemaakt waarin staat dat moeilijke gevallen twee keer een belastinghef fing krijgen opgelegd. Als twee jaar achtereen blijkt dat het geld niet kan worden geïnd, worden die klanten gewoon geschrapt als be lastingplichtige en bestaan dan voor de belas tingdienst niet meer. „Totaal onaanvaardbaar", concludeerde Wijn. Hij verbood de regeling meteen toen hij er van hoorde. Maar het kon nog gekker. In 2000 maakte een inspecteur van de Belasting dienst een afspraak met de bewoners van woonwagenkamp Vinkenslag in Maastricht. Daarbij werd afgesproken dat de bewoners maar drie procent belasting hoefden te beta len. „Dat is tegen de wet en kan dus helemaal niet", foeterde Wijn gisteren in het debat met de Tweede Kamer. Maar dezelfde soort af spraak bleek ook met woonwagenbewoners en oud-ijzerhandelaren elders in het land te zijn gemaakt. „Hoe heeft het zo ver kunnen komen?", vroeg de Kamer zich verbijsterd af. Wijn wees voor een verklaring naar de gedoogcultuur die tientallen jaren het land en dus de Belasting dienst in de greep hield. „Men liet de dingen bewust lopen, bang voor verstoring van de openbare orde of bang dat men van discrimi natie beschuldigd zou worden. Voor de belas tingambtenaren gold als excuus ook dat ze op vreselijke manieren werden bedreigd en geïntimideerd. En de politie was niet lang niet altijd ter plekke om bescherming te bie den." De Kamer maakte het Wijn verder niet moei lijk, omdat de staatssecretaris direct heeft in gegrepen toen hij van de belastingvrijstaatjes hoorde. Wijn krijgt twee maanden de tijd om met een plan van aanpak te komen teneinde aan het belastingvrijdom een einde te ma ken. Die belofte wilde Wijn wel doen. „Want het is natuurlijk onverteerbaar voor fatsoen lijke belastingbetalers dat mensen door inti midaties en geweld geen belasting hoeven te betalen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5