Spanje in diepe rouw gedompeld BUITENLAND Madrid verdoofd na slachting 'Geen bewijs betrokkenheid Nihoul bij ontvoeringen' Hockeyers naar finale, maar niemand juicht Premier Balkenende: Aanslag onmenselijk Wereld reageert zeer geschokt op '11/3' Dutroux lident Roh orea afgezet Het Zuid-Koreaanse nent heeft vandaag voor ingvan president Roh hyun gestemd. De zitting, chtstreeks op de Zuid-Ko- ie televisie werd uitge- ii; verliep tumultueus. bevoegdheden worden uniddelijke ingang opge- t tot het Constitutioneel ifi dl heeft uitgesproken. 51 Nord-leider jj si ernstig ziek De leider van de Itali- jegaNord, Umberto heeft gisteren een emsti- taanval gehad. Bossi is op eling intensieve zorg aan irt; ademing gelegd, maar is w us zijn artsen niet in le- >yaar. Bossi staat bekend jn uitspraken tegen 'Afdelingen. jnne Irak 5 gepakt vrijdag 12 maart 2004 1 ork - De Amerikaanse iteiten hebben een Ameri- a' ie vrouw gearresteerd die lijk voor Irak spioneerde, -jarige Susan Lindauer gente voor de Iraakse ge- dienst (IIS) zijn geweest, e vermoedt dat ze betrok- fas bij illegale financiële icties met het regime van m Hussein. en verkocht VS leger1 n - De Duitse bondskan- Gerhard Schroder heeft ede I Orleans - Zeven lijken die e medische faculteit van ie University waren ge- ïken, zijn doorverkocht et Amerikaanse leger. De nen zijn vervolgens bij ïijnenonderzoek opgebla- ir lopen in de Verenigde nnog andere onderzoeken le handel in lijken en li- nsdelen. Uitscheiding jé, aal in Chili dï.co - Het parlement van heeft gisteren met zeven gen dertien stemmen inge- Imet een wet die echt- ding mogelijk maakt. Chili et laatste westerse land echtparen niet van elkaar ereenscheiden. De katholie- :kwas fel tegen de wet en met een massale publici- 11 impagne geprobeerd het teren. Vergeefs. bg roder steunt L.rken in EU Aan de gevel van een regeringsgebouw in Madrid plaatst een mede werker een rouwband aan de Spaanse vlag, vlak onder de Europese vlag. Foto: Reuters Madrid - Spanje is na de bloedi ge aanslagen op de forenzentrei- nen in Madrid in dipe rouw ge dompeld. Gisteravond werden overal in het land rouwbijeen- komsten gehouden waar men sen bloemen legden, maar ook hun woedde uitten tegen de ETA. Op het plein voor de Puerta del Sol in Madrid kwamen een paar duizend mensen bijeen. Het zelfde gebeurde in andere grote steden. Daarbij laaiden de emo ties soms hoog op. Van tachtig lichamen was van morgen de identiteit nog niet vastgesteld. Wanhopige men sen zijn nog op zoek naar hun dierbaren. Zeventig psycholo gen staan de getroffenen bij. In de ziekenhuizen van Madrid wordt gevochten voor de levens van 45 slachtoffers die in kritie ke staat verkeren. Daardoor kan het aantal doden nog oplopen tot boven de tweehonderd. Het openbare leven in Spanje is door de aanslagen volledig ont wricht. De mensen praten ner gens anders over. De media houden zich uitsluitend bezig Koning Juan Carlos betuigt zijn medeleven. Foto: Reuters met de ramp. De voorpagina's stralen rouw en woede uit. De grootste krant El Pais kopt 'Hel van terreur in Madrid'. Een an dere krant alleen maar '11-M in Madrid', refererend aan de elf de september in New York. De regering heeft drie dagen van nationale rouw afgekon digd en iedereen opgeroepen om vanavond om zeven uur naar de manifestaties te komen die overal in het land worden georganiseerd. In Madrid zal premier Joé Maria Aznar samen met oud-regeringsleiders aan het hoofd van de demonstratie gaan. Aznar, die nog maar twee da gen heeft te gaan als leider van het land (zondag worden parle mentsverkiezingen gehouden), sprak in een televisietoespraak van een 'massamoord', en ga randeerde de 'totale vernieti ging van het terrorisme'. Hij verzekerde dat Spanje zijn be leid niet zal veranderen onder druk van het 'moorden door terroristen'. Aznar sloot onder handelingen met de ETA, 'deze moordenaars', uit. Koning Juan Carlos, koningin Sofia, kroonprins Félipe en an dere leden van het koninklijk huis bezochten in de loop van de dag de verschillende zieken huizen waar de slachtoffers wa ren opgenomen. De politieke partijen hebben him verkie zingscampagnes afgebroken. De vakbonden hebben voor vanmiddag een staking van een kwartier uitgeroepen om stil te staan bij de slachtoffers. Hoe Miguel zijn amigo Carlos voor altijd verloor en na afloop van een on- jJ" )ud met de Nederlandse a ier Balkenende verklaard le kansen'te zien voor de iding van Turkije tot de .™f pese Unie. Balkenende *>f ets voorzichtiger en zei dat r e, moet worden bekeken hoe lor de Turkse regering gevoerde hervormingen in raktijk uitpakken. n vindt oude 'jmten in tuin 30s#en - Een Brit die een vijver iet graven was in zijn ach- in heeft duizenden Ro- 8jjse munten uit de 4de F na Christus gevonden. Na ng van de vondst schatten rts dat het om vijftien- tot ligduizend bronzen mun- aat. De munten die al zijn irzocht, worden toege- keizer Constantijn rote, die van 324 tot 337 het Romeinse Rijk heerste. stide gaat ézé ar Jamaica ston - Jean-Bertrand Arist- eist volgende week met zijn w naar Jamaica. De verdre- iresident van Haïti zit nu Centraal-Afrikaanse Re- iek, In Jamaica wil hij her- 1 worden met zijn twee ters, die nu bij de moeder ajn vrouw Mildred in New jverblijven. nieuw doden maanslag Irak >ad - Bij een bomaanslag en Amerikaans konvooi 60 neter ten westen van Bag- zijn gisteren twee militai- omgekomen. Volgens offici- djfers van het Pentagon 'gt de aanslag het totale al omgekomen Amerikaan- oldaten sinds het einde van Eciële vijandigheden op 1 2003 op 267. p kgra niet lor vrouwen door Dick Hofland Madrid - Miguel had donder dagmorgen de trein naar Ma drid genomen, waar hij naar een voorlichtingsdag van de universiteit zou gaan. Vlak voor dat de trein het station binnen reed, was hij, om tijd te winnen, naar de voorste uitgang gelo pen. Op het moment dat de trein stil stond, wilde hij zich omdraaien om te kijken waar zijn vriend Carlos bleef. Op dat moment hoorde hij drie enorme explosies achter zich. Hij durfde zich niet meteen om te draaien, maar toen hij de moed had ver zameld om het toch te doen, zag hij een massaslachting. De trein van vijf over half acht, die veel Spanjaarden naar hun werk had moeten brengen en veel studenten naar de univer siteit, was op diverse plaatsen volledig weggevaagd; overal lij ken, overal gewonden. Trillend vertelt Miguel, zeven tien pas, zijn verhaal. Óp de mobiele telefoon probeert hij het nummer van zijn ouders te draaien, maar het lukt niet. Een vrijwilliger van het Rode Kruis doet het voor hem. Als Miguel zijn moeder aan de lijn krijgt, begin hij te huilen. „Ma ma, mama, horribile..." Zodra hij weer een beetje uit zijn woorden kan komen, breekt een lachje door. Zijn moeder komt er zo snel mogelijk aan. Miguel komt weer een beetje bij zinnen en vraagt of iemand weet waar zijn vriend is. „Waar is Carlos? Waar is Carlos?" Nie mand weet het. Het station is dan al volledig afgesloten door de politie. De hele dag huilen de sirenes en staan de zwarte busjes van San de la Cruz, begrafenisonderne mer, zij aan zij bij de ingang. In de stad is het rustig. Er zijn weinig mensen op straat. „We zijn bang", zegt een Madrileen met een radiootje aan zijn oor. „De mensen blijven liever bin nen en kijken naar het tv- nieuws." De stad is verdoofd. De men sen die op straat zijn, praten vol emotie met elkaar, sommi gen huilen. Op het centrale plein van de stad, het Plaza Mayor, staat een enorme rij mensen te wachten voor een bus, om bloed te geven, 's Avonds staat er nog altijd een rij, met andere mensen. „Deze aanslag is niet alleen verschrik kelijk en het werk van totale gekken, het is ook eng", zegt een vrouw die een boek leest tot ze aan de beurt is. „We we ten niet wie het gedaan heeft, maar ik denk toch de ETA. Ter wijl dit helemaal niet de 'stijl' van de ETA is. Zoveel doden, zoveel gewonden, de zieken huizen kunnen het amper aan. Als dit de ETA is geweest, dan zijn ze ineens, voor mij zonder aanleiding, heel extreem ge worden. Dit had toch net zo goed een aanslag van al-Qaeda kunnen zijn. En dat vind ik zeer beangstigend." Uit het niets komen honderden jongeren naar het plein. Ze dra gen megafoons, enkele span doeken en verzamelen zich on der het balkon van het stad huis. Daar spannen vier men sen de Spaanse vlag over de he le breedte van het bordes, met vier zwarte rozetten er op. Het plein is in een mum van tijd volgestroomd en als de vlag hangt, barst een minutenlang applaus los. „Dood aan de ETA", beginnen sommigen te roepen. Als één jongen iets pro- ETA roept, stort de menigte zich op hem en kan de politie maar net voorkomen dat hij wordt gelyncht. Nationale gevoelens spelen hier snel op, maar doorgaans blijven het vrij rustige bijeenkomsten. „Veel te rustig", zegt een jon gen, die vertelt dat hij Luis heet. „Het is hoog tijd dat we de doodstraf invoeren voor deze honden." Hij wendt zich even af en schreeuwt dan naar het bordes: 'Dood aan de ETA!' „Weetje, ik heb toevallig geen vrienden verloren, geen vader of moeder, geen kind. Maar honderden andere mensen wel. Kun je je voorstellen dat je je zoon vanochtend hebt zien weggaan, omdat hij in Madrid studeert en daar met de trein naar toe gaat. En dan krijg je te horen dat ze hem hebben op geblazen." Aan de andere kant van de stad loopt Miguel met zijn moeder naar het Ifema, een enorm complex dat aan de Rai doet denken. Miguel en zijn moeder moeten aan de andere kant zijn, de noordelijke ingang. Daar is een geïmproviseerd mortuarium ingericht. Twee geestelijken vangen iedereen op, zeggen een paar woorden en begeleiden ze naar binnen. Hier krijgt de gebeurtenis van de ochtend zijn gruwelijke ge- door Mare Molenaars den haag/madrid - Het liefst had Maurits Hendriks, de Ne derlandse coach van de Spaan se hockeyploeg, meteen een punt gezet achter het olym pisch kwalificatietoernooi in Madrid. „Sommige gebeurte nissen zijn nu eenmaal groter dan de sport. De organisatie heeft besloten dat het toernooi doorgaat, maar van mij hoeft het niet meer." Het is rond het middaguur als Hendriks voor zichzelf de ba lans opmaakt. In Madrid zijn als gevolg van de gruwelijke bomaanslagen dan al meer dan 130 doden geborgen. Hendriks spreekt van een onwezenlijke ervaring. „Persoonlijk heb ik de explosie niet gehoord, maar we werden meteen van alle kanten gewaarschuwd. Ambulances re den af en aan en overal klonken sirenes. Ook voor ons hotel was het een gekkenhuis." Hendriks logeert met de Spaan se ploeg in het Ambassador Ho tel aan de Plaza de Espana, niet eens zo ver van de onheilsplek. „Ik vind het heel angstig wat hier allemaal gebeurt", bekent hij. „Maar ook voor mijn spe lers was het schrikken. Met het oog op de wedstrijd tegen Pa kistan lieten nogal wat jongens hun vriendin overkomen. Som migen kwamen met de trein. Dan weet je het wel. Ik heb een Baskische speler in mijn groep. Die jongen schaamt zich kapot en durft hier in Madrid de straat niet meer op. Zijn naam? Die geef ik niet, dat lijkt me niet verstandig". Hendriks had het liefst dat de organisatie de wedstrijd Span- je-Pakistan - zou afblazen. „Ik heb net nog met Roelant Olt- mans gesproken, de coach van de Pakistani, en die denkt er net zo over. We zijn allebei al ge kwalificeerd voor Athene en die wedstrijd gaat feitelijk nergens meer over. Maar goed, anderen beslissen daarover." Even verderop, in Hotel Senator aan de Gran Via, weten de spe lers van het Nederlands elftal niet wat hen overkomt. Interna tional Bram Lomans spreekt van 'een gekkenhuis'. Ploegge noot Sander van der Weide is onder de indruk van de beelden op de Spaanse televisie. „In de straat voor het hotel was het een komen en gaan van hulp diensten. Overal loeiden de si renes. Aanvankelijk wisten we niet eens wat er was gebeurd maar al snel kwamen de sms- jes. De televisie had vrijwel di rect beelden. Die staat inmid dels de hele dag aan. Niemand praat nog over hockey." Op aandringen van de Spaanse autoriteiten beslissen de team managers enkele uren later om het toernooi gewoon af te wer ken. Voor alle wedstrijden wordt een minuut stilte in acht genomen en de vlaggen wappe ren wel, maar halfstok. Laat in de middag wint het Nederlands elftal de kruisfinale van India met 4-2. Taeke Taekema en Matthijs Brouwers scoren bei den tweemaal. Niemand juicht. den haag/berlijn - Premier Balkenende heeft gisteren in Berlijn na een lunch met bondskanselier Schroder zijn ontzetting uit over de bloedige bomaanslagen in Madrid uitge sproken. „Dit is een onmense lijk gebeuren, dat je ook emo tioneel aangrijpt", zei Balke nende. „Het grote aantal do den, het leed van de families: het is verschrikkelijk. Later op de dag sprak hij telefo nisch met de Spaanse premier Aznar. Koningin Beatrix stuur de een condoleance naar de Spaanse koning Juan Carlos. Minister van buitenlandse za ken Ben Bot noemde de aansla gen 'lafhartig' en 'verwerpelijk'. Het doel was „ontwrichting van de samenleving door niemand en niets ontziende terroristen", zei hij in een gezamenlijke persconferentie in Den Haag met zijn Franse collega Domi nique de Villepin. „De slachtof fers zijn onschuldige en niets vermoedende forenzen." Opvallend genoeg meende Bot de hand van 'zekere Arabische of al-Qaeda-elementen' in de aanslagen te zien. Zowel vol gens Bot als De Villepin is er mogelijk sprake van samenwer king tussen Eta en al-Qaeda. Bot had gisteren contact met zijn Spaanse collega Ana de Palacio. Hij sprak namens het kabinet zijn afschuw uit en betuigde medeleven aan de getroffen fa milies. De Tweede Kamer reageerde met ontzetting gereageerd op de aanslagen. Voorzitter Frans Weisglas stuurde een condole- ancebericht naar het Spaanse Congres. De Kamer had gisteren juist een debat over terreurbe strijding met de ministers Rem- kes (binnenlandse zaken), Don- ner (justitie) en Bot. De WD'er Geert Wilders sprak van een 'walgelijke daad'. PvdA-kamerlid Ella Kalsbeek zei erg geschrok ken té zijn van het hoge doden tal. CDA-kamerlid Wim van Fes- sem maande de Eerste Kamer, tot spoed met het aannemen van de Wet op de Terroristische Misdrijven. Minister Donner zei niet te kun nen beweren dat een dergelijke aanslag in Nederland nooit zal kunnen gebeuren. Zelfs Spanje, waar veel ervaring is met aansla gen, kon dit niet voorkomen, al dus de minister. De Eta staat niet op de Nederlandse lijst van verboden organisaties. Vlak na de tien min of meer simultane explosies aan boord van vier treinen snelden hulpverleners toe om het immense aantal slachtoffers bij te staan. Hier een beeld van vlak na een explosie op het Madrileese station Atocha. Foto: Reuters zicht. Met tussenpozen lopen er mensen naar binnen, de ar men om elkaar soms met z'n tweeën, soms in groepjes. Een enkeling draagt een zonnebril of bedekt het gezicht met een jas. Weer anderen lijken zo van het werk of de sportclub weg geplukt. Gewone mensen, die hier komen om de doden te identificeren. Een zoon of dochter, een vader, een broer of zus. En soms een vriend. Miguel en zijn moeder komen voor Carlos. Als ze iemand van het Rode Kruis herkennen, staan ze even stil. Die kijkt ge schrokken. Miguel vertelt: „Ik dacht dat Carlos achter me aan was gekomen, maar hij is blijk baar nog even blijven zitten." Meer kan hij niet uitbrengen. Zijn moeder sleurt hem min of meer mee naar binnen en daar moet hij onbedaarlijk huilen. new york-parijs/gpd-anp - In de hele wereld is geschokt ge reageerd op het bloedbad in Madrid. In de commentaren in Europa klonk vooral besef door dat Spanje 'dicht bij huis' is, en dat de bommen wellicht in elk ander Europees land hadden kunnen ontploffen. „Wij zijn al len slachtoffers", zo verwoord de voorzitter Romano Prodi van de Europese Commissie dat ge voel. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft in een speciale zitting de aanslagen in Madrid veroordeeld en bestem peld als „een bedreiging van vrede en veiligheid". Alle lidsta ten worden opgeroepen mee te werken aan de opsporing en vervolging van de daders. De Duitse bondskanselier Schroder heeft Spanje hulp aangeboden bij het recherche werk. Schroder vreest dat de aanslagen aangeven dat er „een nieuwe kwaliteit" terrorisme in Europa is opgedoken, die nog voor veel problemen zal zorgen. De Franse president Chirac heeft gezegd dat de democra tieën in de strijd tegen het ter rorisme elkaar moeten bijstaan. De Amerikaanse president Bush heeft verzekerd dat de VS Spanje steunen in de strijd te gen het terrorisme. Een Ameri kaanse regeringswoordvoerder zei dat de VS nog geen aanwij zingen hebben dat er een ande re organisatie achter de aansla gen zit dan de ETA. door onze correspondente Pascale Thewissen aarlen - Er is vrijwel geen be wijs dat ook de Brusselse op lichter Michel Nihoul bij de ontvoeringen van de jonge meisjes betrokken was. Tot die conclusie komt Jacques Langlois, de man die zeven jaar het onderzoek naar de zaak-Dutroux leidde. Langlois sloot gisteren zijn getuigenver klaring voor de Aarlense recht bank af met een betoog over de ontvoering van Sabine en Laetitia. Langlois ging uitgebreid in op de manier waarop Dutroux zijn slachtoffers 'conditioneer de'. Hij las enkele passages Proces voor uit de wanhopige brieven die Sabine Dardenne schreef aan haar ouders in de tachtig dagen die ze gevangen zat in de kinderkooi van Mare Dutroux „Ik ben heel triest en ongeluk- ldg. Ik mis jullie vreselijk. Het spijt me dat ik niet geluisterd heb en niet hard genoeg gestu deerd heb." Het toen 13-jarige meisje was totaal gehersenspoeld. Ze ge loofde dat Dutroux haar be schermde tegen 'gemene man nen'. Volgens Langlois zat Sabi ne vol schuldgevoelens en stond ze doodsangsten uit. Dutroux had haar wijsgemaakt dat haar ouders geen losgeld voor haar wilden betalen. Dutroux sloeg haar niet. „Hij zei: het ergste dat ik je kan aan doen, is de liefde met je bedrij ven", citeerde de onderzoeks rechter de verklaringen van Sa bine. De nu 22-jarige Laetitia Delhez - die in augustus 1996 samen met Sabine levend uit de gru- welkelder in Marcinelle gered werd - werd het allemaal te veel. Het meisje, dat zelf op 14- jarige leeftijd zes dagen zat op gesloten in de piepkleine kelder en herhaaldelijk door Dutroux werd misbruikt, liet haar hoofd zakken en pinkte een traantje weg. Langlois ging ook uitvoerig in op de contacten tussen Nihoul, Dutroux, zijn ex-vrouw Michel le Martin en medebeklaagde Michel Lelievre. De vier leerden elkaar kennen door tussen komst van de Nederlander Caspar Flier, de enige Neder lander die in het proces- Dutroux als getuige is opgeroe pen. Hij moet op 7 april voor de Aarlense rechtbank verschij nen. Flier leerde Lelievre kennen in de gevangenis en nam hem la ter onder zijn hoede. Hij intro duceerde Lelievre aan zijn oude vriend Nihoul, die via Lelievre kennis maakte met Dutroux Nihoul beweert dat hij niks van de ontvoeringen afwist. Wel runde hij samen met Flier en de Brit David Walsh een drugshan deltje. Dat leverde hem duizend XTC-pillen op die hij via Lelie vre en Dutroux probeerde te verkopen. Nihoul ontkent in alle toonaar den dat de drugs bedoeld wa ren als betaling voor de ontvoe ring van Laetitia, op 9 augustus 1996. Een deel van de drugs diende volgens hem als vergoe ding voor de reparatie van zijn Audi 80. „Ik beweer dat het kan, dat Dutroux en Nihoul enkel con tact hadden over de auto en drugs. Het kan zijn dat Nihoul niets met de ontvoeringen te maken had en dan druk ik mij voorzichtig uit", zei Langlois. Veel mensen geloven nog steeds dat Nihoul een belangrij ke rol achter de schermen speelde bij de ontvoeringen. Ook de openbare aanklager denkt dat hij in elk geval bij de verdwijning van Laetitia was betrokken. Sabine speelt een belangrijke rol in de bewijslast tegen Ni houl. Zij beweert dat ze in de maanden dat ze gevangen zat (ze werd op 28 mei ontvoerd en op 15 augustus bevrijd) nie mand anders zag dan Dutroux en ook door niemand anders werd misbruikt. Sabine, inmid dels een jonge vrouw van 21 jaar oud, verschijnt op 1 april voor de Aarlense rechtbank. Eerder zal ze het proces, dat maandag de derde week ingaat, niet bijwonen. In tegenstelling tot Laetitia die de voorbije da gen wel in de rechtszaal aanwe zig was. Sabine wil volgens haar advo caat de confrontatie met Dutroux aangaan. „Sabine wil per se onder ede gehoord wor den zonder haat of vrees, zoals dat in het juridisch jargon heet, en mag daarom de debatten voor het Hof van Assisen nog niet volgen. Het is een symboli sche daad", benadrukte haar advocaat Jean-Philippe Rivière.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3