Soldaat langer fit met goede rugzak GESPREK VAN DE DAG 'Goal!' start blanco Reli-jongeren woedend over kledingmerk Gsus Wubbo Ockels was niet de eerste vrijdag 12 maart 2oo4 Eerder deze maand maakte het Algemeen Dagblad bekend dat de krant vanaf 20 maart met een dagelijkse sportbijlage op tabloidformaat begint. De naam: AD Sportwereld. In mei verschijnt het blad 'Goal!', een dagelijkse sportkrant op tablo idformaat. Dit initiatief is niet gelieerd aan een bestaande ti tel of uitgeversmaatschappij. De initiatiefnemers van de nieuwe sportkrant zijn Jantie Vis (32) en Mike van Ham (30). Het duo ontwikkelde het con cept van de krant en zocht daarbij particuliere investeer ders. De distributie komt in handen van DistriQ of PCM. Om het blad te maken, willen Vis en Van Ham 35 personeels leden aannemen. „We zijn hiermee begonnen omdat er simpelweg geen sportkrant is in Nederland", verduidelijkt Vis de plannen. „Er gebeurt op dit moment erg veel in de dag bladenwereld, waaruit blijkt dat media zich steeds meer echt op de lezer gaan richten. Bij ons bepaalt de lezer. Wij hebben daarbij het voordeel dat we blanco kunnen starten. We hoeven cept compleet om te vormen „De maatschappij en de sp zijn veranderd", aldus Vis. „Voetballers en basketballe zijn de popsterren van nu. Daarin moet je meegaan. W zoeken naar een opbouwen! I kritische toon, maar wel me een positieve insteek, zal vooral beschouwend zijn r We proberen echt vanuit del zer te denken en richten ons op een jonge doelgroep, het goed is, moet het een bla worden dat we zelf, als spoi liefhebbers, graag zouden len kopen." Van Ham en Vis zien Goal! al een mengeling van het Spaai se Marca en het Franse blad L'Equipe. Voetbal zal de hooi moot van de krant vormen. „Maar andere sporten zijn ni zo belangrijk", aldus Vis, die zegt dat er enkele miljoenen, euro's zijn gemoeid met deo zet van het blad. Om het blai te maken hebben de jonge oi dernemers een „jonge gretig redactie aangenomen, die wordt aangestuurd door erva ren professionals", anp c h< In 1985 cirkelde de Zeeuw Lodewijk van den Berg 108 keer rond de aarde. Foto: NASA werkgever, EG G in Santa Barbara, die geavanceer de meetapparatuur ontwikkelt, leende hem daarvoor uit aan de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NA SA. Aan de Technische Hogeschool in Delft had Van den Berg, zoon van de directeur van kunstmestfa- briek CNA, twaalf jaar gedaan over zijn studie schei kunde. Hij vertrok in 1961 naar de Verenigde Staten, in 1975 werd hij Amerikaan, anp OCH ,HET WA5 VA/EE«- eeN5 WAT /ANPfSRS MENSELIJK Actrice CHARLIZE THE- RON kreeg tranen in de ogen toen de Zuid-Afri kaanse oud-president NELSON MANDELA haar gisteren lof toezwaaide. Doordat ze dit jaar de Os car voor beste actrice won, vestigde ze volgens hem de aandacht van de wereld op Zuid-Afrika. Theron groeide op in het Zuid-Afrikaanse stadje Benoni. Foto-. EPA Op 83-jarige leeftijd is in Vlissingen de voormalige entertainer ADRIE VAN OORSCHOT OVERLEDEN. Van Oorschot kreeg landelijke bekendheid omdat hij bijna 25 jaar lang de televisie-SINTERKLAAS was. Van jongs af aan had de ge boren en getogen Vlissinger een onmiskenbare drang om het artiestenvak in te gaan. Vanaf zijn schooltijd goochelde hij en deed hij aan buikspreken. Later kwamen daar andere activiteiten bij: sneltekenen, zingen en het imiteren van beroemdheden als Willy Derby en Louis Davids. Ook was Van Oorschot lange tijd actief bij de televisie, onder andere bij de KRO en de VARA. Groot succes had hij gedurende bijna een kwart eeuw met z'n optredens als tv-sinterklaas. Binnengehaald door Mies Bouwman en begeleid door hoofdpiet Piet Romer be leefde Van Oorschot bij de traditionele intocht per boot zijn mooiste momenten. Van Oorschot wordt maandag begraven in 's Graveland. Brandend verlangen Liefde brengt u en anderen rondom u ernstige schade toeLiefde veroorzaakt dodelijke hartaandoeningen; Liefde werkt zeer verslavend, begin er niet mee... Ik ben verslaafd. En zowel bij roken als bij liefde is het zo geleidelijk gegaan, dat ik niet eens meer pre cies weet, sinds wanneer ik niet meer zonder kan. Het begon uit nieuwsgierigheid. Maar vanuit een verlangen om te proberen, werd het een verlangen op zich. Niet meer alleen op zon- en feestdagen, maar iedere dag de behoefte om toe te geven aan de verlei ding, al is het een fractie, een moment. En op een dag ontdek je dat het moment zich uitstrekt over de hele dag. Het beneemt me de eetlust, het beheerst mijn li chaam, het vergiftigt mijn bloed en vraagt om meer, meer en meer... Niet verwonderlijk dus, dat mensen om mij heen, die met hun liefdevolle zorgen objectieve kijk fungeren als bruin brood, sinaasappelsap en rust, maar moei lijk kunnen aanzien dat ik speel met vuur. Het 'word-nou-eens-verstaiidig-kindje' is tussen de fronsen op hun voorhoofd te lezen. Ik ken die naar de hemel schietende blik als ik een update geef van mijn handel en wandel, het is een vaste waarde als ik achter mijn rookgordijn vandaan kom voor een verblijf tussen mijn dierbare fam ilieleden. Zorgen regie-aanwijzingen ben ik als jongste al mijn hele leven gewend, maarzij schijnen er maar niet aan te wennen dat ik toch wel doe wat ik zelf wil en dat wat ik wil per definitie niet overeen lijkt te ko men met wat zij voor mij in gedachten hadden. Mijn moeder is hoofd van de brandpreventie, met naast zich mijn oudste zus als sterke vice-voorzitter. Zorgen maken is iets wat onlosmakelijk met het moeder-zijn is verbonden en aangezien ik onlosma kelijk aan mijn moeder ben verbonden, is het logisch dat die zorg bij het totaalpakket zit inbegrepen. Ik kan zelfs niet zonder. Er is maar één probleem. Mijn moeder heeft de bizarre eigenschap om bij een boek als eerste de laatste bladzijde te lezen. Weten hoe het afloopt, geeft bij voorbaat rust. In het dagelijks leven is ze genoodzaakt af te wachten en het is mijn leven waarbij dat haar parten lijkt te spelen. In haar ogen ben ik een psychologische thriller, waarvan ze slechts één bladzijde per dag kan lezen. In chronologische volgorde, ook dat nog. Ik ben soms moeilijk te volgen en erg wisselvallig, ook voor mij is de afloop een le vensgroot raadsel en bovendien veranderen de voor uitzichten per dag. Het idee om te stoppen met roken, bijvoorbeeld, is de revue al een paar keer gepasseerd. Tot groot genoe gen van mijn moeder en tot grote ontzetting ging ik er vervolgens weer vrolijk mee door. Hetzelfde trucje dreig ik nu met de liefde uit te halen. Ik was gestopt. Oja, had het er helemaal mee gehad, genoeg van de hartkloppingen en de steeds hogere prijs die ik er voor moest betalen. Niet mijn arts of apotheker, maar mijn psycho-therapeut hielp me te stoppen met liefde. DAGELIJKS LEVEN André Kuipers is niet de tweede uit Nederland af komstige ruimtevaarder. Kuipers, die op 19 april wordt gelanceerd naar het ruimtestation ISS, is de derde. Afgezien van de bekende Wubbo Ockels, werd Kuipers voorafgegaan door de onbekende Lodewijk van den Berg. Van den Berg had weliswaar de Amerkaanse natio naliteit toen hij in het vooijaar van 1985, enige maanden eerder dan Ockels, met een Challenger op reis ging. Maar hij voelde zich Zeeuw, de Zeeuwse vlag had hij in de ruimtecapsule meegenomen. Vol gens het Europese Ruimtevaartagentschap ESA in Noordwijk is de zeventiger nog steeds aan het werk. Hij is fit en bij zijn volle verstand, laat een woord voerder weten. Van den Berg cirkelde 108 keer rond de aarde. Elke maal dat hij Nederland passeerde, probeerde hij Zeeland te fotograferen. „De provincie was niet gro ter dan een dienstenvelop", stelde hij destijds vast. „Walcheren en Schouwen-Duiveland kon ik tussen mijn duim en wijsvinger nemen." Van den Berg, in 1932 geboren in Sluiskil, was toen al bijna een kwart eeuw uit Nederland weg. Bij ESA herinneren ze zich dat Van den Berg het in de ruimte niet erg naar de zin had en dat hij ziek terugkeerde. Ruim een maand voor de lancering van Kuipers in Bajkonoer, volgt hij de voorbereidingen vanuit Ver enigde Staten per elektronische post. Van den Berg was geen beroepsastronaut. Net als Kuipers ging hij als wetenschapper de ruimte in. Zijn Is het hippe kledingmerk Gsus een 'smerig spelletje van de duivel' of een evangelisatiemiddel? Over die vraag is op de websites van de Evan gelische Omroep en Ronduit.nl een verhitte discussie ontbrand. Op ww- w.refoweb.nl is zelfs een standaard- protestbrief te downloaden aan de fabrikant. Gsus Sindustries (letterlijk vertaald: Jezus' zonde-industrie) is een sterke merknaam van Nederlandse bodem. Het bediende zich in de jaren negen tig van slogans als 'Gsus is coming', 'heaven's playground'. In het logo is een doorneniaroon verwerkt. Bezoekers van de christelijke websi tes eo.nl en ronduit.nl zijn verdeeld over de vraag of een christen zich mag hullen in de strakke shirtjes van ontwerper Jan Schrijver. „Die ontwerper sleept je zo mee de hel in", schrijft bezoeker David zon der veel omhaal. „Daarnaast spoort de bijbel ons glashelder aan om mensen die deze kleding dragen, te stenigen." Een andere bezoeker, die zich op het forum Jesusfreak noemt, maaxt zich ook zorgen. „We moeten bidden voor de mensen die daar werken, jongens." „Je geeft je geld uit aan de duivel", weet een andere bezoeker. Harry twijfelt er zelfs aan of hij in de hemel komt nu hij Gsus-kleding heeft aan geschaft. Een vierde bezoeker had zijn geld ook aan Gsus uitgegeven, maar heeft er 'korte metten' mee ge maakt. „Ik heb alles weggegooid! We moeten niet alles zo vaag houden, wordt gewoon radicaal man! Brand voor Jezus of brand in de hel!" „Ik zou zelf mijn geld niet uitgeven Frederik de Grote Wanneer men de vooroordelen door de deur naar buiten jaagt, komen zij weer door het raam naar binnen Gsus 'trailertrash'-jurkje. Foto: GPD aan een bedrijf dat op een spottende manier met de Naam van Jezus om gaat", schrijft ene Gonnie. „Dat geef ik liever uit aan het werk van de Heer." Irma maakt van de nood een deugd en gebruikt het als 'evangelisatie- middel'. „We dragen wel allemaal een kruis, en dat is nog meer een symbool voor het lijden van Jezus dan de doornenkroon." „Elke naamsbekendheid voor Jezus is positief', stelt Yohan. „Ik merk bij mij op school dat de naam 'Jezus' naar spruitjes en boerenkool ruikt, maar dat Gsus goed communiceert. Gewoon lekker dragen dus, niks mis mee. Wel verschrikkelijk duur!" Silvan Schoonhoven Nederlandse infanterie steekt Amerikanen de ogen uit met nieuwe uitrusting Stoppen betekent het verlangen uitbannen, maar he lemaal over gaat het nooit. En net als één onschuldig trekje van een schuldbe wust opgestoken sigaret, was één blik genoeg om de vonk opnieuw te ontsteken. Want wat is er heerlij ker dan gelukzalig aan eikaars lippen hangen, brandend van verlangen?? De kick om dat verlangen te kunnen weer staan, als het aan mijn moeder ligt. 'Je zou beter moeten weten...'Ik inhaleer diep, het goedbedoelde advies gaat in rook op. Het moeilijkst voor een liefdevolle ouder is je kind datgene te zien doen, waarvan je uit je verre herinnering weet dat er een te kans is dat het niet goed afloopt. Haar zorgen en paniek zijn stuiptrekkingen van de machteloze verantwoordelijkheid die ze heeft in het feit dat ze in mij zichzelf her kent. Het is de btw, de belasting op de toegevoegdi waarde van moeder-zijn, die haar slapeloze nachten bezorgt. In die zin, schade die ik haar toebreng. Niet met liefde, maar met mijn liefde. Ik zou willen dat ik haar die zorg kon ontnemen, maar daarmee zou ik mijn eigen geluk in de weg staan. Want lief de is net als roken: te lekker om te stoppen... Reageren? reacties_op_coIumn@hotmail.com Defensie is begonnen met de grootschalige uitgifte van nieuw materieel voor de te voet opererende militair. Het gaat om een rugzak, draagvest, slaap- en bivakzak. De sol daat gaat voortaan 'modulair behangen' de strijd aan. Over het belang van infraroodwerende coating, afsteunen- de heupbanden en compact slapen. Majoor der mariniers H. Schonewille kent uit eigen erva ring het belang van goede spullen. „Speciale troepen die een paar dagen op missie moeten, hebben zo tachtig kilo bij zich. Ik heb ook zwaar beladen dagen door de bergen ge sjouwd. Dan is een perfect dragende rugzak essentieel." Schonewille is projectleider bij het Soldier Modernisation Programme (SMP), een defensiebreed programma, gericht op verbetering van de uitrusting van de infanteriesoldaat. Het projectbureau Soldier Modernisation houdt zich vanuit de Amersfoortse Bemhardkazeme bezig met het begeleiden van de ontwikkeling en aankoop van nieuwe uitrustingsstukken. Met vitrines vol vernuftige trekkingartikelen heeft dit hoekje in de Bemhardkazeme wel wat weg van een buitensportzaak. Dit jaar krijgen diverse eenheden militairen van de 13de en 43ste brigade, 11de Luchtmobiele brigade en het Korps Com mando Troepen een nieuwe rugzak, slaapzak, bivakzak en vest. Defensie heeft al 2500 sets gekocht en 9000 besteld. De nieuwe rugzak van het Nederlandse leger wordt gemaakt door de Amerikaanse fabrikant Lowe Alpinesystems. Het is een aangepaste versie van een bestaand civiel model. „Volle dig zelf ontwikkelen en laten maken is veel te duur en onno dig." De rugzak vervangt de bij daklozen geliefde militaire uitvoe ring van de Engelse Berghaus Cyclops, die volgens Schone wille twee grote nadelen heeft. Te weinig inhoud en slechts leverbaar in drie vaste lengtematen. „De Lowe heeft een volu me van 120 liter. Het rugpand is verstelbaar, zodat 'ie voor ie dere mg passend te maken is. Met een slecht passende rug zak hou je een missie minder lang vol." Uit eigen praktijk weet hij hoe de oude combinatie draaghar- nas, waaraan bijvoorbeeld de munitietassen hangen, en rug zak elkaar in de weg zaten. „Bij het oude draagharnas hing het meeste aan de heupriem. Je had altijd 'oorlog' met de er overheen zittende heupriem van de rugzak. Je rugzak steunt dan niet goed af op de heupen." Het nieuwe gevechtsvest draagt op de schouders, waardoor de heupriem kon vervallen. Bovendien is het modulair. „Je kunt, al naar gelang de missie, de bijgeleverde tassen naar ei gen behoefte aan het vest bevestigen." Op verzoek van De fensie heeft de fabrikant een coating op het vest aangebracht, waardoor het minder makkelijk te zien is door vijand met nachtzichtapparatuur. De eveneens modulaire slaapzak van Oostenrijkse makelij is een sprong vooruit in comfort en handelbaarheid. „De oude slaapzak was zo groot dat je rugzak in een keer vol zat. Het ding was wel warm, maar in de zomer was dat nu juist een re gelrechte ramp." De nieuwe slaapzak bestaat uit twee zakken, in vol ornaat bruikbaar tot -20 graden Celsius, in afgeslankte vorm ook prettig in minder extreem weer en in combinatie met de ademende gore-tex bivakzak, blijft de militair in een nat veld droog. De introductie van de nieuwe spullen vloeit voort uit de militaire uitrustingsprogramma's waar Nederland met de NAVO-partners sinds begin jaren negentig tan werkt. De technologische ontwikkelingen leiden tol steeds meer mogelijkheden om militairen doelmatiger, effectiever en vooral veiliger! te zetten. Voorbeelden hiervan zijn onder meer de ontwikkeling van een wapen d om een hoek kan schieten en een draa bare minicomputer voor terrein- en doelinformatie, en een gevechtshelm met ingebouwde functionaliteiten. Volgens Schonewille is onderkend dal de technologische ontwikkelingen tot nu toe ten goede komen aan de grotere wapensystemen als tanks en vliegtuigei „Het is van het grootste belang dat de uil rusting van de meest essentiële factor in hi moderne gevechtsveld, de soldaat op de grond, nu ook meedoet in deze ontwikkelin gen. De koppelriem van de infanterist stamt bijvoorbeeld nog uit de Tweede Wereldoorlog Bovendien is het volgens Schonewille goed de uitrusting van de Navo-legers op elkaar af te stemmen. De Nederlandse mariniers in Irak bijvoorbeeld, kregen van de Amerikanen de vraag of onze kogelwerende platen in hun bal listische vest passen. Dat bleek niet zo te zijn Het nieuwe pakket voor de gevechtssoldaa is uitgebreid in de praktijk getest. De 11de Luchtmobiele brigade had de n zak en het modulaire gevechtsvest mi naar Afghanistan. Daar wekte de uitgi kiende conjbinatie de afgunst van de Amerikaanse soldaten. Je zou verwad ten dat de Amerikanen de mooiste materialen hebben „Op het niveau van de persoonlijke uitrusting valt dal tegen," zegt Schonewille. „Ze werken bij hun zogehe ten Molle-draagsysternen met plastic bevestigings klemmetjes. Die dingen breken geregeld af. Als dat je dat een paar keer overkomt, gooi je zo'n ding geïrriteen in een hoek en koop je zelf wat." Het kopen van je eigen uitrusting bij gespecialiseerde poa orderbedrijven of dumps is ook in het Nederlandse leger populair. Vooral bij eenheden als de Luchtmobiele Briga de, het Korps Commandotroepen en het Korps Mariniers. Schonewille schat dat 80 procent van de bij deze eenhede ingedeelde zelf kleding en uitrusting koopt. Het gat bij veelal om jassen, rugzakjes, draagsystemen en schoe nen. De krijgsmacht vindt dat niet prettig. Schonewille die zelf ook wel eens iets buiten de militaire lijn betrok, kan daar inkomen: „Je moet bijvoorbeeld maar afwachten hoe het met de brandveiligheid pf de treksterkte zit. Een dunnere zool kan aanvankelijk wel comfortabeler lijken, ïaar met een te dunne zool loop je tijdens een zware marsii zwaar terrein wel het risico van een gebroken middenvoets beentje. Het gebruik van lookalikes is met de introductie van het nieuwe pakket overigens niet langer toegestaan. Maar he nieuwe pakket is zo goed dat er geen behoefte aan zal zijn zé te shoppen." Charles Hasselman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2