Klapperbuiken tussen de Flippers TOERISME Het succesverhaal van Bulgarije Perth en omgeving Waterkaarten vernieuwd Zeven Waterkaarten en drie Wateratlassen van de ANWB/ WV zijn dit jaar geactualiseerd. De kaarten bieden voor water sporters belangrijke informatie, zo zijn er bijvoorbeeld alle jachthavens, bakens en door- vaartafmetingen op aangege ven. Ook de brug- en sluistijden zijn ermee op te zoeken. De kaarten die herzien en geac tualiseerd werden, zijn die voor de Randmeren/Flevoland en de Vinkeveense Plassen/ Loos- drecht, maar ook die voor Friesland, Noord-West Overijs sel, de Grote Rivieren West, de Grote Rivieren Oost en die voor de Biesbosch. Ook de Waterat lassen Groningen/ Drenthe, de Gelderse IJssel en de Limburgse Maas zijn opgefrist. CVB halen in vier dagen Golf wordt steeds populairder en Frankrijk is al jaren een zeer geliefd vakantieland. Een com binatie van die twee kan dan al leen maar een hole-in-one op leveren, dachten Agence Belle France (verhuurder van exclu sieve Franse villa's) en Trumpi (specialist in golflessen). Samen bieden ze vier dagen golf aan met verblijf in een vakantievilla en als hoogtepunt het behalen van het golfvaardigheidsbewijs. Vier dagen golfles met de Fran se slag kost al snel tussen de 1500 en 2000 euro, maar dan heb je ook wat. In elk geval het GVB, dat op de vijfde dag in Ne derland - dat wel - kan worden VRIJDAG 12 MAART 2OO4 Logis de France in het Nederlands Alle informatie uit de zojuist verschenen gids Logis de Fran ce 2004 is nu ook in het Neder lands op internet te vinden (www.logis-de-france.ff). De Nederlandstalige website geeft, net als het boekje, informatie over alle ruim 300 typische Franse hotels en restaurants die bij de organisatie zijn aangeslo ten. Het nieuwe gidsje, waarin deze keer speciale aandacht voor het streekmenu, is gratis verkrijgbaar bij het Frans Ver keersbureau, tel. 0900 1122332 of e-mail: info.nl@franceguide- .com. Trouwfeestje in Kopenhagen Van plan om dit voorjaar naar Denemarken te gaan? Dan is de datum 14 mei iets om in de ga ten te houden. Die dag name lijk is het feest in het hele land als de Deense kroonprins Fre- derik in Kopenhagen in het hu welijk treedt met de Australi sche Mary Donaldsen. Het paar trouwt in de Vor Frue Kirke in het centrum van de stad. Vooral in Kopenhagen, waar het jonge paar vermoedelijk een rijtoer per koets door de stad maakt, zijn tal van feestelijkheden. Meer informatie: Wonderful Copenhagen, tel. 0045 3370 222 442, www.visitcopenha- gen.dk en www.visitdenmark- .com iooi Ideeën voor dagje weg Wat zullen we dit weekeinde eens gaan doen, of hoe vullen we al die schoolvakantiedagen? De ANWB steekt de helpende hand toe met een gidsje waarin 1001 ideeën voor dagtrips zijn verzameld. De tips lopen uiteen van een Oudhollandse huifkartocht en stroopwafels bakken tot een be zoek aan een damestassenmu- seum.Alleen leden van de ANWB kunnen het gidsje bij de bond aanschaffen. Daarvoor betalen zij 10,01, oftewel een eurocent per idee. Wie tussen 15 maart en 8 juni tot aanschaf overgaat kan ook gebruik ma ken van een actie voor het Land van Ooit. Bij aanschaf van het boekje én een ANWB-entreebe- wijs voor het Land van Ooit, krijgt een tweede entreebewijs In één dag de wereld rond Wie van plan is dit jaar een ver re reis te maken kan zich over alle ins en outs laten bijpraten op de Lente Reismarkt die de vereniging Wereldcontact za terdag 27 maart houdt in twee paviljoens van De Keukenhof in Lisse. Op deze dag zijn in ne gentig stands tips te vergaren over reizen in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika, zuidelijk Afri ka, Azië, Australië en Nieuw- Zeeland. Er wordt feitelijke in formatie verstrekt over gezond heid, verzekeringen, auto- en camperverhuur, natuur en cul tuur. Van de partij zijn ook ver tegenwoordigers van verkeers bureaus, buitensportzaken, uit gevers van reisboeken en -tijd schriften. De beurs, die duurt van half elf tot half vijf, is voor iedereen toegankelijk. Een entreekaartje kost 12 euro 4,50 voor leden, op vertoon van ledenpas). Zwemmen met dolfijnen. Wie wil dat niet? Aanraken mag niet in West-Australië maar dat maakt de ontmoeting alleen maar bijzonderder. Heerlijk dob beren tussen de Flippers: ijskoud maar hartverwarmend. door Hans van Alebeek Eindelijk gaat het gebeuren: we gaan Flipper een handje geven. Op tv, in het Dolfinarium, springend op de boeggolf voor een boot, overal hebben we de ze fascinerende beesten al eens gezien maar vandaag gaan we ze écht ontmoeten. Gids Kana- Chan boort de hoop op een natte vin echter meteen de grond in. Het is net als vroeger bij het eerste gescharrel met een meisje: kijken mag, maar aankomen niet. Maar, zegt Kana-Chan, het wordt hoe dan ook een onver getelijke dag. In elk geval een lange, want al ver voor zevenen hobbelen we in een busje rich ting Rockingham, een vliegen- poepje in de buurt van de stad Perth aan de westkant van het immense Australië. Op de boot verwelkomt Terry Howson de groep van een man/vrouw of twintig. Terry is de man die zo'n veertien jaar geleden als eerste met de dolfij nen begon te zwemmen. Nu kan hij er een hele dikke boter ham van eten. We wurmen ons eerst in een knellend krap wetsuit en dan scheurt de boot naar de eerste Een lang lint dolfijnenkijkers trekt door het water. Op de achtergrond een boot met toeristen die de 'droge tour' doet. Dus niet het water in gaat. Foto's: GPD 'hangplek' van onze gevinde vrienden. Degenen die nog nooit gesnorkeld hebben, krij- /V-'r- Kijken mag, aankomen niet. gen een spoedcursus tuffen in de duikbril en rustig ademen. Want straks in het water, is het zaak om vooral heel goed om je heen te blijven kijken. DOP Maar voorlopig is er nog niks te zien. Gemeenteambtenaren zouden dit een DOP noemen (Dolfijn Ontmoetings Plek) maar deze morgen hangen de dames en heren klaarblijkelijk ergens anders uit. Geen nood, de boot speert met gezwinde spoed naar een andere plek. En jawel, daar zitten ze, roept Terry, wijzend op een paar vin nen die boven de golven uit- priemen. Eindelijk! 'Daar heb je Flipper', neuriën we. Het te water gaan De 'gids' lokt al spelend de dolfijnen naar de snorkelaars toe. lijkt nog het meest op een inva sie van de Luchtmobiele Briga de. Iedereen is ingedeeld in groepjes, te herkennen aan een gekleurde band om de buik, en moet zich klaarhouden voor de 'close encounter'. „Vlug, vlug, de groene groep en de blauwe groep het water in", luidt het commando. Groen, dat zijn wij. Snel gaan we met zijn vijven in een trein tje op de achterplecht zitten en glijden het water in. Happend van de kou -het water is ster- venskoud- en de spanning pak ken we de riem van onze voor ganger en zo ontstaat er een lint van dolfijnenkijkers, voortge trokken door een duiker met een elektrische minischroef. Het water is troebel, wazig. Niks te zien. Maar dan ineens is daar de eerste dolfijn die sierlijk on der ons doorglijdt. Het lijkt of hij ons toelacht. De rest van zijn familie volgt snel. Het is fantastisch. Vinden blijk baar ook de dolfijnen, want af gaande op alle klikgeluidjes om ons heen zij die ook enthousi ast. Keer op keer blijft het een verrassing waar de Flippers op duiken. Dan zijn het er drie, op hun rug, dan een moeder met een kleintje en dan is er eentje die je bijna kust. Niet eng, wel spannend. En voor de bibbers zorgt het ijswater wel. Klapperbuiken Klappertanden kenden we al, maar nu merken we bij de buurman en onszelf dat een mens van de kou ook kan klap perbuiken. Dat weet Terry blijk baar ook want na tien minuten gaan Groen en Blauw uit het water en mogen twee nieuwe groepjes zich gaan vergapen. Even uitrusten, enthousiaste verhalen uitwisselen en hup, daar is de tweede duik al weer. Nu zien we ook beter hoe dui ker Ben -ook uitgerust met zo'n je de dolfijnen denken en even mini-motortje- de dolfijnen lokt later duikelen ze achter hem door ze diep op de bodem op te aan, naar ons toe. Met die eeu- zoeken en er omheen te buite- wige glimlach om hun mond. len. Ha fijn, lekker spelen, hoor Niemand heeft ook maar een tel de behoefte om de bi aan te raken. Dit is veel m veel natuurlijker en veel e dan -wat op andere plai vaak wel kan- dolfijnen een kusje geven. Vergelij maar weer met die eerst rij waar nog niet alles mt Misschien daarom wel vergetelijk. Video En als de dag komt dat heugen ons toch in de ste laat, is daar altijd nog dei Want dat doet Terry ooki Iedereen die vooraf aanj dat hij een herinnering» wil hebben, krijgt een lint de arm en wordt de helet tend extra gefilmd. De vid klaar terwijl u wacht. Niet koop (zo'n 25 euro) maar cent waard. Want i kan er op tv 'Mijn avontui met Flipper' laten zien? Tussen 1 september en 31 vaart Terry Howson eikei één keer uit om met de do te gaan zwemmen. Een al garantie op zo'n ontmoeA geeft hij overigens niet, m kans op succes is volgens I '99 procent'. De trip is niei koop: 155 Australische dól oftewel zo'n 98 euro. Bij d drag zijn de transfer van naar Perth, koffie en soep broodjes inbegrepen. Er is een 'droge' toer waarbij w DP boot de dolfijnen bekeken nen worden (67 dollar, zó euro). Voor meer informa over deze trip: www.dolphins.com.au. Vr® gemene informatie over A lië: www.australia.com Met 1,3 miljoen inwoners is Perth dé stad in het on derste puntje van West-Australië. Een ideale uit valsbasis ook voor trips en verkenningen in het verder immens lege gebied om stad. Perth wordt gedomineerd door de Swan River, beroemd van wege zijn zwarte zwanen, die op de meeste plaat sen zo breed is dat het lijkt of de stad direct aan de kust ligt. Dankzij dat water en het vele groen is het ook een buitengewoon relaxte stad. Bij de monding van de Swan River ligt Fremantle, een bedrijvig havenstadje met een hoog Hol gehalte. Vooral in het Maritiem Museum wa hele VOC-historie uitgebreid uit de doeken «j gedaan. Met een hoofdrol voor de Batavia, él de vier VOC-schepen die op de grillige kustvi West-Australië te pletter liep. In het museum een stuk Batavia nagebouwd en zijn allerlei4 ten te zien. In de buurt liggen verder pracht stranden. Foto: GPD REISBOEKEN&MAGAZI e was vong jaar een van de weinige landen die zijn toe ristenindustrie onstuimig zag groeien. Voor dit jaar wordt meer van hetzelfde verwacht. De Tourist Travel Gazet, een Brits tijdschrift, verklaarde Bul garije tot 'beste bestemming ter wereld'. De gerenommeerde Washington Post plaatste het land op de vierde plaats. Dat is voorwaar niet slecht voor een land dat nog maar tien jaar ge leden werd gemeden als de pest. Het massiefhouten bureau van Dimitar Hadjinikolov, staatsse cretaris voor toerisme, zucht onder een piramide van papier. Daarin prijken boeken over eeuwenoude kloosters, studies van antieke tempelsteden, glan zende brochures met foto's van middeleeuwse dorpen. Maar de staatssecretaris is niet geïnte resseerd in oude stenen, noch in de gewelfde wijnkelders met hun fresco's, de azuurblauwe wateren van de Zwarte Zee, de ongerepte bergen. Een voor een belandden de boeken en bro chures op het bezoedelde ta pijt, totdat één enkel A-4tje te voorschijn komt. Dat heet: Bul garian Tourism in Facts and Fi gures. Dit is zijn favoriete stukje papier. De staatssecretaris leest voor: „Het jaar 2003 was op nieuw een recordjaar voor Bul garije. We hadden 18,01 pro cent meer toeristen dan in 2002. We hadden 28,34 procent meer buitenlandse toeristen, 43,68 procent meer Britse toe risten." Op Bulgarije lijken alleen nog maar superlatieven van toepas sing. Alle lichten staan op groei. De hotels aan de Zwarte Zee zitten de hele zomer vol, de ski oorden puilen uit (plus 28,3 procent in december), en zelfs de bergdorpen pikken een graantje mee. Er kan op beren worden gejaagd in Bulgarije, wijn worden geproefd, cultuur gesnoven, gewandeld, geklom men, gekayakt. Maar de beste bestemming ter wereld? De Zwarte Zee is laat stelijk een stukje schoner ge worden, maar echt blauw is zij nog niet. Toeristen kunnen hun snorkels wel thuislaten, want de transparantie van het water is weinig meer dan een vijftal meter, een fractie van de Mid dellandse Zee. Subtropische ve getatie ontbreekt, en de graan velden lopen op sommige plek ken letterlijk tot aan het water. Zeilers ontbreken ook, al was het alleen maar omdat Bulga rije maar enkele pittoreske ha ventjes heeft. Sofia Sofia, door de Washington Post omschreven als een 'feest van kerken en door bomen om zoomde boulevards', doet den ken aan een Russische provin ciestad. De wegen zijn slecht, de gebouwen vervallen, de woonwijken k la Bijlmer. „Je kunt hier nog geen straathoek graan- De weg naar het Bulgaarse strand. Foto: GPD vinden die zich kan meten met Praag," zegt een diplomaat die een of twee steden heeft gezien op de aardkloot. Dus wat verklaart de opmars van Bulgarije als vakantiebe stemming? „Wie naar Bulgarije komt, krijgt waar voor zijn geld," zegt Nelly Sandalska, topvrouw van Balkantourist, de grootste reisorganisatie in het land. „Je kunt hier voor een eu ro nog gewoon twee pilsjes krij gen. In Griekenland of Turkije heb je aan dat bedrag niet eens genoeg om er één te kopen." In de brochures zijn reizen naar Bulgarije grofweg even duur als naar Turkije of Spanje. Maar eenmaal ter plekke, kan in Bul garije de hand vaker op de knip blijven. Eten, drinken, taxi's, entreegelden - het is allemaal veel goedkoper dan elders op het continent. En niet slechter; de Bulgaarse cuisine is waar schijnlijk de beste van de Bal kan. Bulgarije was onder het com munisme een der belangrijkste bestemmingen in het Oostblok. Maar na de omwenteling in 1990 verloor het zijn aantrek kingskracht. Vier jaar later was Bulgarije goeddeels uit de bro chures verdwenen. Maar een succesvolle privatisering van de industrie legde de basis voor een miraculeus herstel. Voor die privatisering verdient Nelly Sandalska het krediet. De huidige president-directeur van Balkantourist was toen binnen de regering verantwoordelijk voor toerisme. Het eerste wat zij deed, was het mes zetten in Balkantourist, haar huidige be drijf. „Balkantourist bezat in Bulgarije alles," zegt ze. „Het was essentieel dat het monopo lie gebroken werd." Het resultaat is verbluffend. Vrijwel alle hotels zijn gemo derniseerd. „Op Sunny Beach (aan de Zwarte Zee) hadden de meeste hotels vijfjaar geleden nog 2 sterren," zegt Hadjiniko lov, de staatssecretaris. „Nu is er in die categorie nog maar één over. Alle 150 andere heb ben nu 3,4 of 5 sterren." Het resultaat is niet alleen meer toeristen, maar ook meer geld per toerist. De staatssecretaris leest opnieuw voor uit eigen werk. „Tot oktober 2003 belie pen de inkomsten uit toerisme bijna anderhalf miljard dollar, 20,9 procent meer dan het jaar ervoor," zegt hij. „Toerisme ge nereert nu in Bulgarije 12 pro cent van het bruto binnenlands product." Voor meer informatie: www. balkantourist. bg Dat je kunt fietsen in het lieflij ke Vlaanderen en dat Robert Declerck er keurige routes van maakt, is bekend. Lannoo heeft vijftig 'bewegwijzerde of uitge stippelde fietsroutes in lus- vorm' bijeengebracht in een lij vige en geheel herziene gids. Lusvormig wil zeggen dat begin -en eindpunt hetzelfde zijn, wat inhoudt dat de tochten prima op één dag gemaakt kunnen worden. De lengtes variëren tussen de 20 en 50 km. Behalve omschrijvingen en kaartjes van de fietsroutes worden ook ne venzaken belicht als plekken om te eten en te drinken en waar fietsen gehuurd en gere pareerd kunnen worden. Kort om, een zeer complete fietsgids - voor het hele gezin boven dien. 'Groot Fietsboek Vlaanderen', door Robert Declerck, uitgave Lannoo, 306 blz., 17,95 euro, ISBN 90-209-4704-4, www.Iannoo- Het lijkt wel of plots iedereen de Canarische eilanden heeft ontdekt. Kwam onlangs Capi- tool met een gids over deze ei landengroep, ook Gottmer komt in de Dominicus-reeks met een (tweede) gids over de ze autonome Spaanse provin cie. Het aardige en handige van deze gids is dat er negentien bergwandelingen in staan. De ze zijn bovendien uit het boekje te scheuren zodat je een apart wandelgidsje over houdt. Ove rigens bespreekt auteur Karin Evers niet alle zeven (bewoon de) eilanden, zij beperkt zich tot het bekende Tenerife en de minder bekende La Gomera, El Hierro en La Palma.Dei voor die beperking ligt vo hand: van haar hand vers V( eerder al een aparte gidst deze drie oostelijke beste® gen. Naast een algemeen deel, den de vier eilanden stuk stuk besproken. Kaartjes i plementeren deze lezensi dige gids, die zelfs voor et quente bezoeker wellicht geheimen openbaart. 'Tenerife', door Karin Evers. Uitgs Dominicus/Gottmer. 248 blz., 19,< ISBN 90-257-3472-3, www.domini Steeds meer Nederlandei liseren hun droom een tw huis in Frankrijk te kopen En de meeste mensen dot met hetzelfde uitgangspu Jan Lagrouw: er lekker de kanties doorbrengen, mat de kerstdagen of zomaar lang weekeinde. Maar dat heen en weer reizen over toch wel lange afstand bit Lagrouw snel op. Reden hem zich definitief in Frat te vestigen. In de omgevii Gers, Gascogne. Lagrouw beschrijft in koi zichzelf staande hoofdsl het dagelijks leven daar, dorpsfeesten, het uitgebi tafelen (er staan ook reet in) en met name het 'niet doen'. Alleen maar voor: huis zitten, genieten vam te om hem heen. 'Fransel bels' is vooral een lofzangl het leven in Frankrijk, g Franse krabbels, Jan Lagrouw, Uitgeverij Bzztóh, 17,50 euro, 453-0235-7.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22