Weg Wiel HUISMAN 'Amerikaanse auto win aan betrouwbaarheid' k Amsterdam loert oj dieven met lokfiets Abs 25 jaar Autoverkopen licht Kleine Spyker naar grote beurs Betaalbare motor uit Zuid-Korea hoofddorp - Hyundai, Daewoo en Kia krijgen navolging op twee wielen. Met de 79 pk ster ke en meer dan 210 km/u snelle Cornet 650 treedt het Zuid-Ko- reaanse Hyosung namelijk doortastend de motorwereld binnen. Het merk was tot nu toe vooral bekend door zijn be taalbare bromscooters, maar nu richt importeur Greenib het vizier ook op het zwaardere werk. Met een 650 cc V-twin motorfiets volgt Hyosung het beproefde recept: redelijk mo derne techniek en een uitge knepen prijs. Hij kost immers 5995 euro en dat is ongekend voordelig. Zesde Peugeot 307 alleen voor China utrecht - Peugeot breidt de 307-serie uit met een sedan. Dit zesde model komt overigens uitsluitend voor de Chinese markt beschikbaar. Hij wordt daar ook gebouwd. In China werden vorig jaar ruim twee miljoen personenauto's ver kocht. Dat was 62 procent meer dan een jaar daarvoor. Peugeot denkt er in de tweede helft van 2004 15.000 exemplaren van de 307 sedan te kunnen verkopen. Vanaf volgend jaar moeten dat er 50.000 per jaar zijn. Tractorpulling rotterdam - In Ahoy Rotter dam wordt morgen de Europe an Super Pull gehouden. Trac torpulling voor het Europese indoorkampioenschap. Brul lende motoren dus tijdens de super stocks, twowheel drives en de 3,5 ton vrije klasse, die 's middags aan bod komen, 's Avonds is de beurt aan de pros tocks, minipullers en 4,5 ton vrije klasse. Ruim 60 tractoren kpmen aan de start. De show begint om 14.00 uur. (advertentie) 100% service meer dan 100 modelten topkwaliteit in tweewielers tweewieler b.v. KALENDER MAART 2004 t/m maart Jubileumtentoon stelling 70 jaar Dinky Toys en 15 jaar Matchbox, Toy Gallery, Brummen. www. toygallerynl www.dutchdinkysociety.club.tip.nl t/m 14 Salon van Genève, Palexpo, Genève, Zwitserland. www.palexpo.ch www.salon-auto.ch 13-14 British CARS Lifestyle, Autotron Rosmalen, 035 6836 990. wVvw.britishcarsandlifestyle.nl 13^14 Wheels in miniatuur, IJsselhallen, Rieteweg 4, Zwolle. 058 4624 464. www. ijsselhallen. nl 14 Modelautobeurs, Spaamehal, Haarlem. www.eurospoor.nl 14 Ruilbeurs modeltreinen, Dq Prinsenhof, Hoofdstraat 23, Best, 040 2550 041. 14 Daf verzamelbeurs, De Vierspan, Harmoniestraat 8, Deurne, 049 3319 762. v 2(j-21 Classic Mobil, Olympia- halle, München, Duitsland, www.classicmobil.de 20-21 Modelbouw Miniatuur 2004, Darling Expo, Rijswijk. www.darlingexpo.nl 20-21 Oldtimerbeurs, IJ-hallen, Amsterdam-Noord. 022 9581 598. www.ij-hallen.nl 21 GP Maleisië, Formule 1, Kuala Lumpur. 2de Grand Prix 24-28 Wegwijs 2004, Jaarbeurshallen, Utrecht. 055 5390 490. www.wegwijs.nu 27 Namac Modelautobeurs, Euretco Expo Center, Houten. 016 5537 054. www.namac.nl www.euretcoexpocenter.nl 28 Modelautobeurs, Sporthal Stedenwijk, Almere-Stad. www.eurospoor.nl Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. Tweede generatie Skoda Octavia op VW-basis. Foto's: GPD Renault Modus, toekomstige compact-mpv op Clio-basis. (advertentie) door Rob van Ginneken Verschil moet er zijn. Dat is de boodschap die de automobielindustrie dit voorjaar aan het publiek te melden heeft. Tijdens de autosalon van Genève levert dat tot zondag een werkelijk overrompelende stortvloed van nieuwe modellen en con cepten op. De tijd is voorbij dat je als autofabriek kon overleven met recht-toe-recht-aan volumemodellen. De koper legt de lat zeer hoog als het om de comfortuitrus- ting van zijn auto gaat, maar verwacht ook een steeds grotere veelzijdigheid. En alsof dat nog niet voldoende is, mag de consument ook graag een model met een flinke portie karakter en individuali teit voor de deur van zijn huis zien staan. Geen probleem, want in deze economisch moeilijke tijden is geen doelgroep de autofabrieken te ldein. Tijdens de automobielsalon van Genève levert dat zo'n zestig nieuwe auto's en modelstudies op. Veel daarvan lieten we de afgelopen weken al zien, maar er zijn nog voldoende grote verrassingen over gebleven. Een intrigerende surprise is bijvoorbeeld het Volvo YCC prototype. Door vrouwen ontworpen en bedoeld -u voelt hem al- voor de individualistisch ingestelde zakenvrouw. Een andere verrassing in studiemodel verpakking is de Renault Modus. Een mini ruimtewagen op Clio-basis. Strak van lijn, door zijn ruimte en de ver schuifbare achterbank erg veelzijdig, voorzien van een in twee delen opklap pende achterkant en zonder twijfel klaar voor zijn lancering als productiemodel later dit jaar. Ook bij Citroën is er nieuws. Daar staat de C4 namelijk in rallyauto vermom ming te glimmen. Het is de Xsara opvol ger. Ook de Mazda Flexa licht een tipje van de sluier op rond de opvolger van de Premacy, ofwel de Mazda 4. De oogst aan autonieuws is imposant. Van de grote Mercedes CLS tot het chi que en grotendeels uit aluminium ge klopte EX100 jubileummodel waarmee Rolls-Royce zijn eeuwfeest viert. Voor alsnog wordt er maar één van gebouwd. In de sportieve hoek noteren we de BMW M5 en kloeke V8-uitvoeringen van de grote Rover 75 en Cadillac CTS. In de Japanse hoek vallen de nieuwe 7-per- soons Toyota Corolla Verso en het Nissan.Qashqai 'stadsnomade' studie model op. Een soort kleine X-Trail. Seat en Skoda onthullen respectievelijk de compleet nieuwe Altea middenklasse mpv en de grote Octavia. Bij Mitsubishi zien we een studie van de 3-deurs Colt CZ3, zoals die later dit jaar in vrijwel on gewijzigde vorm in ons land wordt ge bouwd. En wat dacht u van de Hyundai E3-stüdie, met ingebouwde fietsdrager? Of een suv-uitvoering van de nieuwe Fi at Idea, de '5terre'? Dat ook de echte kleintjes individualiteit mogen uitstra len, bewijzen onder andere de Mini ca- brio, de Opel Tigra TwinTop roadster en het 150 pk sterke Ford Fiesta ST sport- autootje. Alle drie heuse productiemo dellen, want zelfs in Genève is niet alles een droom. new york/anp-dpa - Auto's van Amerikaanse producenten General Motors, Ford en Chrysler zijn betrouwbaarder gew den dan Europese auto's. Wagens van Japanse enZuid-Koi aanse makelij blijken nog altijd veruit het meest bètrouwba blijkt uit een enquête van het Amerikaanse consumentenbl Consumer Reports. Het blad vroeg 675.000 lezers naar hun varingen. Van auto's tot een jaar oud blijken bij de Europes modellen 20 van de 100 problemen te hebben gehad. Bij Amerikaanse auto's waren dat er 18. In een voorgaand ondi zoek lagen Europese en Amerikaanse wagens met een gemi delde van 21 per honderd gelijk. Van de honderd Japanse e: l Zuicl-Koreaanse auto's hadden er maar twaalf problemen. amsterdam/opd - Fietsendie ven zijn gewaarschuwd. Bin nenkort in Amsterdam: de lok fiets, uitgerust met gps-zender. Wordt de fiets gestolen, dan zal via de satelliet van minuut tot minuut in de gaten worden ge houden waar het exemplaar zich bevindt. Om zodoende de georganiseerde fietsmisdaad in de hoofdstad eens goed in beeld te krijgen. WD-wethouder Mark van der Horst van verkeer ziet het al he lemaal zitten. Volgens de laatste schattingen worden in Amster dam jaarlijks tussen de tachtig en hondervijftigduizend fietsen ontvreemd. Op een totaal van 520.000 exemplaren. Al loopt het aantal fietsendiefstallen vol gens de politie terug, het blijft een verbijsterende hoeveelheid, aldus, de wethouder. Van der Horst: „We zijn wereld kampioen fietsen stelen. We hebben de boetes flink ver hoogd, de opsporing en de ver volging geïntensiveerd. We houden grootscheepse contro les, maar echt afdoende is het niet". Sterker nog: de gemiddelde Amsterdammer gelooft er niet eens meer in dat het doen van aangifte enige zin heeft. Slechts 7544 mensen namen vorig jaar de moeite om met hun verl 1 naar de politie te stappen. 1 Maar nu komt er dus die ve belovende lokfiets. Vier glai zende exemplaren heeft de langenvereniging Rai voorli ter beschikking gesteld, die voorjaar allemaal worden 1 rust met een zendertje voor eerste experiment. Mocht b écht wat opleveren, dan vol er meer. Zet ze mqt een ietwat wank slotje op de gracht en het s\ kan beginnen. „We wachtei lang mogelijk met ingrijpen zegt Van der Horst. „In de j die de fiets in eerste instant jat zijn we even niet geïntei seerd. Het gaat ons om del Iers, de handelaren die de I sen bij bosjes inkopen en d handelaren die ze weer van handelaren inkopen. De gra netwerken die zich achter <H fietsendiefstal bevinden." De lokfiets als Amsterdams wereldprimeur. Maar ook u lokking van diefstal, sinds ja en dag bij wet verboden in.i derland. Van der Horst geefl grif toe: „Het wordt de IRT-J thode van de fietsencrimina teit. Maar het kan me helen] niets schelen. Ik heb er gew genoeg van. Wie houdt mej gen?" eindhoven/gpd - Abs, het remsysteem dat de elektroni sche beveiliging van auto's een enorme vlucht gaf, be staat 25 jaar. Het antiblok- keersysteem, dat Bosch in 1978 voor het eerst produ ceerde, verhindert bij krach tig remmen dat de wielen blokkeren. Op die manier blijft het voertuig ook in zo'n grenssituatie bestuurbaar. Abs zat al op vliegtuigen, maar wordt sinds 25 jaar op auto's en motorfietsen toege past. Het verbetert de rijsta- biliteit en verkort meestal de remweg, hoewel er situaties zijn -zoals in sneeuw- dat de remweg met abs langer wordt. Inmiddels rusten fa brikanten wereldwijd ruim tweederde van hun nieuwe voertuigen uit met abs. Al in het begin van de vorige eeuw dachten constructeurs erover na hoe het blokkeren van de wielen van auto's, railvoertuigen en vliegtuigen zou kunnen worden verhin derd. Robert Bosch vroeg in 1936 een octrooi aan voor een voorloper van abs. Pas met de komst van de elektro nica werd het een heus anti- blokkeersysteem. In 1978 kwam Bosch' abs in produc tie: eerst in de S-klasse van Mercedes en korte tijd later ook in de 7-serie van BMW. Intussen is het systeem ver der ontwikkeld. Want ook de in veel auto's aanwezige an- tislipregeling (asr) maakt ge bruik van de abs-installatie, net als het elektronische sta biliteitsprogramma (esp), dat door zelfstandig in te grijpen op motor en remmen de kans op slippen in bocht- en grenssituaties vermindert. Bosch bouwde in 1999 het 50-miljoenste abs-systeem. De opvolger van de Xsara, de C4, staat in Genève vermomd als studiemodel voor een railyauto. In februari 2004 zijn in Neder land in totaal 39.040 nieuwe personenauto's op kenteken gezet. Dit blijkt uit de gegevens van de RAI Vereniging en de Bovag. Vergeleken met dezelfde maand in 2003, toen er 38.728 auto's werden verkocht, is dat een stijging van bijna 3 procent. In totaal zijn dit jaar 108.949 personenauto's verkocht. Vorig jaar waren dat er in dezelfde periode 107.611. De best verkochte merken in de maand februari 2004 waren: 1, Peugeot (3 ei Renault (5148), Peugeot Volkswagen (3732), Opel en Ford (2552). De best ve pende modellen in 2004: Peugeot 307 (2355), Volkswagen Golf (1650), R nault Scénic (1560), Peuge 206 (1496) en de Renault 1 ne (1083). De verkoop in de Europese Unie was in februari 2 prot hoger dan dezelfde maand jaar eerder. Vooral in Spanj Groot-Brittannië zijn meer gens op de weg gekomen. Felle Ford Fiesta Ford komt eind dit jaar met de Fiesta ST, een 3-deurs met 2.0 liter 150 pk-motor. En voor de Focus C-Max komt de 2.0 liter 145 pk benzinemotor beschik baar. Daarnaast is de C-max ook te voorzien van een cvt, een traploze automatische trans missie volgens het Van Doome- principe (het 'pientere pookje). AUTO HEEMSKERK 33 JAAR NISSAN DEALER Wie Burberry, Wedgwood, Dubarry, Burlington, Guinness en Ballantine's net 20 interessant vindt als Triumph, MG, Jaguar, Bentley, Aston Martin, Austin-Healey en Rover, moet dit weekeinde zeker even een bezoek brengen aan de beurs British CARS Lifestyle. Neerlands grootste (en volgens de organisatie 'vrouwvriendelijke') beurs voor En gelse auto's en alles wat verder Brits is, wordt ge houden in het Autotron te Rosm len. Hier een mooi voorbeeld van British Lifestyle uit vervlt tijden: een ontspannen ritje door het Engelse schap in een Austin A40 Somerset, een 4-per! Convertible uit 1952. De Somerset was een va weinige sportieve modellen van dit uitgestor merk. Wat heet sportief: met 43 pk en 1280 k gram wagengewicht zat er een top in van 13c km/u. De producrieteller van deze auto bleef ken op 7443 stuks. Foto: British CARS Lifest genève/gpd - Het Nederlandse sportwagenmerk Spyker gaat naar de beurs. Oprichter Victor Mul ler kwam op de autosalon van Genève met de be vestiging. „Het exacte moment is nog niet vastge steld, maar in elk geval het tweede kwartaal van dit jaar." Wat de aandelen gaan kosten, is ook nog onbekend. Spyker uit Zeewolde wil met de beursgang vooral internationaal aan de weg tim meren. „In ons land weet men misschien wel waar Zeewolde ligt, maar dat zegt een Amerikaan niet zo veel", aldus oprichter Muller..Alleen het simpele feit dat je bedrijf beursgenoteerd is, geeft een bepaalde uitstraling en geloofwaardigheid." De beursgang moet verder extra geld opleveren om de productie van deze handgemaakte, super snelle sportauto's op te kunnen vijzelen. Muller: „Hoeveel Spykers het moeten worden, mag ik in verband met deze beursgang niet zeggen, maar het zal duidelijk zijn dat het er significant meer moeten zijn dan we op dit moment kunnen bou wen. Wat onze fabriek in Zeewolde betreft: daar kunnen we bij optimaal gebruik van de facilitei ten tot zo'n 150 auto's per jaar halen, drie keer zoveel als nu het geval is." Van de huidige aandeelhouders -het drieman schap Muller, geestelijk vader Maarten de Bruijn en mediamagnaat John de Mol- verkoopt nie mand zijn belangen, aldus Muller. Hessel Lin- denberg (voormalig ING) zal gaan optreden als president- commissaris Spyker (toen nog Spijker) begon in 1880 met de bouw van rijtuigen en koetsen. Het bedrijf maak te onder meer de Gouden Koets, een cadeau van de Amsterdamse bevolking voor koningin Wil- helmina bij haar huwelijk. Vanaf 1898 gingen de gebroeders Spijker (de 'ij' werd vanwege de ex port veranderd in een 'y") hun roemruchte auto's bouwen. Ondanks het succes van de snelle en luxueuze Spykers ging het merk in 1925 failliet. In 2000 herrees het uit zijn as met de presentatie van de eerste nieuwe Spyker, gemaakt door Maarten de Bruijn. Fabrieksmedewerkers rollen de C8 Spyder naar buiten, waarmee Spyker in Genève staat. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20