KUNST CULTUUR Witte Duif fladdert al een kwart eeuw blij rond Leids Boekenweekfestijn drukker dan ooit R7 De Parade trekt naar Barcelona Versier 'n Vagina William Byrd Ensemble: Muziek als topsport vrijdag 12 maart 2004 |nk Boeijen. Foto: GPD disons Boeijen 1 Michael VERSUMDe Edison Oeuvre- at naar Frank Boeijen en Michael. Op 23 maart den alle overige Edison Mu- Avvards bekendgemaakt en «ereikt in de Melkweg te Am- dam. De Edison Music ird is de prijs van de Neder- Ise muziekindustrie voor album van bijzondere kwa- en wordt al sinds 1960 uit- ikt. »ls in de leling itsheuvel - Idols-finalisten en Marieke zijn vanaf 1 0 te zien in het Efteling The- Vier keer per dag treden zij in de Wonderlijke Efteling 3W. Gedurende de eerste drfe anden van het Efteling-sei- •n zal één van de Idols-fina- >n van 2003, naast onder an- e magiër Christian Farla op podium staan. Jim vertolk olvan kleermakerszoon in tje-strek-je en de rol van hes in de Gelaarsde Kat. rieke neemt de rollen van Brmakersdochter en prinses leide sprookjes op zich. lagse collectie ider de hamer sterdam - Op dinsdag 23 ut 2004 komt bij Sotheby's msterdam onder de titel te and Talent for Treasures' bijzondere Haagse colectie er de hamer. De veilirg be- t uit meubelen en kunst- rwerpen uit de achttiende ;n met het begin van de itigste eeuw. ttische markt leen morgen ien - In tegenstelling tot wat eren in de UIT van deze ntwerd gesuggereerd is de ösche markt bij het Rijksmu- f- im voor Volkenkunde in Lei- /msterdam/anp - Het laagd- lempeiige openluchttheater festival De Parade, dat elke zomer door het land trekt, heeft buitenlandse aspiraties. „Aan hoogdravende thema's doen we niet bij de Parade. Wel flirten we dit jaar met het buitenland. We zijn bezig om met het hele circus Barcelona aan te doen. En op langere termijn willen we ook in an- dere Europese steden gera ken", aldus een woordvoer ster. De Parade gaat komende zo mer voor de veertiende keer door Nederland op pad. Van 16 tot en met 27 juni begint de theaterkermis in het Muse umpark in Rotterdam. Daarna staat De Parade van 2 tot en met 11 juli in het Haagse Westbroekpark. In Utrecht is hij van 16 tot en met 25 juli in Park Nieuweroord, waarna de voorstellingen van 30 juli tot en met 15 augustus in het Martin Luther Kingpark in Amsterdam te zien zijn. Gecontracteerd zijn al: Con nie Janssen Danst, The Ash- ton Brothers, Huub van der Lubbe, Eric Koller, John en Rixt Leddy, Drie naakte Man nen, Jules Deelder en Kamag- urka, Christine van Stralen, Maxim Hartman, de winnaar van Voor de Leeuwen (de ta lentenjacht van CJP en de Pa rade), Suver Nuver, Wurz, Sanne Vogel, De Warme Win kel, Marcus Azzini, De Paar denkathedraal, Growing Up in Public, DNA, De Levende Jukebox, Hendrick-Jan de Stuntman, Saskia Temmink, Jim van der Woude, Beatrice van der Poel, Bob Fosko en de winnaar van de 'Parademus 2003', Alex d'Electrique. door Theo de With leiden - Ook in Leiden is de kop eraf. Het Leids Boekenweekfes tijn in de tuinzaal van sociëteit De Burcht was gisteravond de eerste grote boekenweekactivi teit van deze regio. Remco Campert las voor, het trio Dempsey had Franse gedichten op muziek gezet en de winnaar van de verhalenwedstrijd 'Les Clefs de France' werd bekend- Elke vergelijking met het Boe kenbal, waarmee in de Stads schouwburg van Amsterdam traditioneel de Boekenweek wordt geopend, gaat mank. In Leiden loopt het festijn niet uit op een drinkgelag of een knok partij. Vanuit de stoelen wordt keurig geluisterd door het lite raire publiek, dat gewoontege trouw vooral uit dames van middelbare leeftijd bestaat. Op vallend is echter dat er nu ook de nodige dertigers en veerti gers in huis zijn. Remco Cam pert weet blijkbaar lezers van alle leeftijden aan zich te bin den. Hoewel de drank niet rijkelijk vloeit, wordt wel een glaasje ro de wijn geschonken. Frankrijk is dit jaar immers het thema van de Boekenweek. Ook zijn er in De Burcht geen decorstuk ken zoals op het Boekenbal die na afloop worden gesloopt en door het publiek mee naar huis worden genomen. De versie ring beperkt zich tot posters van Campert en blauw-wit-ro- de linten die om pilaren zijn ge draaid. Desondanks is mede organisator Carla Oostergo van de openbare bibliotheek in haar nopjes. De stoelen zijn niet aan te slepen. „Blijkbaar werkt deze formule. De afgelo pen jaren hebben we met aller lei formules en tijdstippen ge- experimenteerd, maar dit is Vooral de dames lopen weg met Remco Campert. Foto: Taco van der Eb volgens mij de hoogste op komst ooit." Remco Campert is uitgenodigd omdat hij zojuist de roman 'Een liefde in Parijs' heeft gepu bliceerd. En dat past uitstekend bij het motto van de Boeken week. Hij begint zijn optreden met het lezen van een lang frag ment uit dit boek over twee jonge kunstenaars die na de Tweede Wereldoorlog naar Pa rijs gaan om hun artistieke am bities waar te maken. Daarna leest hij een aantal gedichten, onder meer over de Parijse boulevards, en wat korte verha len, waarin Frankrijk opduikt in een campingverhaal. De schrijver was ook aange trokken om de prijs uit te reiken aan de winnaar van de verha lenwedstrijd die de bibliotheek samen met de boekhandels Kooyker en De Kier heeft geor ganiseerd. De competitie lever de niet zoveel inzendingen op als twee jaar geleden toen ge dichten over de liefde, het toen malige thema van de Boeken week, mochten worden inge stuurd. „Men dicht blijkbaar liever over de liefde dan dat men over Frankrijk schrijft", concludeert Oostergo. Yael Burggraaf werd winnaar van deze literaire competitie met haar bijdrage 'Jus vies uun mamamamsel'. Volgens jury voorzitter Sander Steggink, werkzaam bij boekhandel Kooyker, stak dit verhaal met kop en schouders boven de rest uit. „Het is van alle inzendin gen het meest literair en gaat verder dan een verzameling anekdotes." Het publiek moest dit maar voor waar aannemen, want de winnares was niet aan wezig. Ook had geen van de juryleden het winnende verhaal in zijn zak meegenomen. ir Ad van Kaam voorkamer van de oude bak- j op de hoek van de Haven- lat meet krap vijf bij vijf me- met twee stoeltjes en een intafel staat het er meteen dig vol. Een schilderij als De rhtwacht zou er op geen stuk- |i na inpassen, maar voor dat jmaat -en laat staan voor die usiviteit - gaat De Witte Duif niet. De galerie in Katwijk Zee stelt zich pp alle fronten Béiden op. Aan de muren ten met strand- en dorpsta- ëltjes van de hand van lokale jfenaars, in de mappen li- sen zeefdrukken van verte- woordigers van de CoBrA be ing. „Dit is mijn hobby", tPiet van Duivenvoorden zijn vinger in het rond. „Al kwarteeuw lang." Piet van Duijvenvoorden en De Witte Duif - met voorsprong de kleinste galerie van Nederland. Foto: Dick Hogewoning weer af en hij ontdekte daar naast een aardigheid in het ko pen en verkopen. Het kwam 25 jaar geleden bij elkaar toen zijn oud-klasgenoot Ton Berkhey een galerie in Noordwijk begon en de plaatselijke ondernemer Henk de Wit vond dat Piet Duif - zoals hij op dorp wordt ge noemd - eigenlijk ook zoiets in Katwijk moest opzetten. Want dat was er nog niet. De Wit (van het elektrotechnisch bureau) gaf hem groen licht met een pandje in de Voorstraat. Later verhuisde hij naar de Koningin neweg en sinds twee jaar zit De Witte Duif in de Havenstraat. De naam - het ligt er dik boven op - is een samentrekking van De Wit en De Duif. „Maar het refereeert ook aan Picasso en zijn vredesduiven, hoor. Ja, ik heb een originele zeefdruk van de meester. En een duif in de etalage. Van steen." De zee heeft altijd een grote aantrekkingskracht gehad op kunstenaars. En net als bijvoor beeld Scheveningen en Bergen kende ook Katwijk door de tijd heen zijn eigen schilderskolo nie, afkomstig van buiten (Jan Toorop, Broeksmit, Grobe) of van het dorp zelf (Niek van der Plas, Piet van Duivenbode). De zee, de lucht, het duin, de vuur toren, het kerkje, de boulevard, het bollenland erachter - het zijn onderwerpen die een on uitputtelijke bron van inspiratie vormen. Piet van Duijvenvoor den onderkende dat van meet af aan. „Ik ben altijd een pro motor geweest van de Katwijkse kunst. Niet alleen van de hand van professionals, maar ook van zondagsschilders. Het moet wél niveau hebben, anders hang ik het niet op. Ja, ook mo derne kunst vind je hier. Niet alleen zee- en dorpstaferelen." Een andere passie van hem is CoBrA. De stroming die in 1948 onstond en die zich afzette te gen het traditionalisme en con servatisme in de kunst. Karei Appel en Comeille waren de belangrijkste Nederlandse ver tegenwoordigers die zochten naar de echtheid, de bronnen en de kern van het leven. „Ik struin veilingen, markten en beurzen af en koop ook wel van particulieren. Sommige van die zeefdrukken wil ik eigenlijk niet meer kwijt. Zulke prachtige kleuren. N.t.k zet ik er dan op. Maar uiteindelijk is natuurlijk alles te koop. Al kom je bij mij geen exorbitante prijzen tegen, hoor. Geen dingen van 10- of 20.000 euro. Het moet allemaal redelijk blijven." Zijn drempel is laag in de Ha venstraat. „Van alles komt hier langs. Niet alleen Katwijkers, ook mensen uit de omliggende plaatsen. Nee, niet zoveel toe risten. Maar iemand die gek is op de Zanderij, zoals die was, en die daar graag een schilderij tje van wil hebben. Of een me vrouw die een strandtafereel wil NOODZAKELIJK KWAAD Het gaat goed met de musea in Nederland. Voor de kunstmusea was 2003 zelfs een topjaar, ook al blijft het totaal aantal muse umbezoekers al jaren rond de 20 miljoen schommelen. Er zijn dus ook musea, met name de historische en volkenkundige, die het minder goed gaat. En dan is er maar weinig dat ze niet doen om meer publiek te trekken: lange re openingstij den, gratis toe gang, een po pulistische pro grammering. Na Amsterdam, hebben ook Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Gro ningen intus sen een Muse umnacht. Het Natuurmuse um in Rotter dam lokte tij dens deze nacht mensen naar het muse um met de ac tiviteit 'Kutje Kleien'. Hier voor werd de Hoboken Salon van het muse um ingericht als handenarbeid- lokaal, met oude anatomische prenten en een 'kijkhokje' met spiegels en zaklampjes voor deelnemers die nog even wilden kijken 'hoe het ook al weer zat". Het 'Kutje Kleien' is een idee van de Rotterdamse kunstenares Yvonne Beelen die al eerder pro jecten bedacht als 'Klitje kleu ren', 'De Spleetjes Spirograaf en Versier 'n Vagina', allemaal be doeld om het vrouwelijk ge slachtsorgaan uit de taboesfeer te halen. Ik weet niet wat u er van denkt, maar volgens mij moet het niet veel gekker wor den in de Nederlandse musea. Los van het feit dat er helemaal niets uit mijn vingers zou ko men vraag ik mij af waarom ik voor dit soort gedoe naar een museum moet? Voor het gemak wil ik wel aannemen dat de be doelingen van de kunstenares integer zijn, al zou ik dat mens niet op m'n verjaardag willen hebben, maar dat het Natuur museum iets anders beoogt dan met plat vermaak veel publiek binnen te krijgen, wil er bij mij niet in. Welnu, als het daar om gaat heb ik nog een paar goeie tips voor ze: stuur weg die kunsthistorici met hun intellectuele prietpraat en huur Heieen van Royen in voor een lezing over moeder na tuur, steek de vrouwelijke sup- JAN RIJSDAM poosten in korte lakjasjes over een leren beugel-bh en zet in plaats van fossielen of prent briefkaarten het slipje van Katja Schuurman in de etalage van de museumwinkel. Ik weet waarachtig niet welke potentiële doelgroep het Na tuurmuseum op het oog kan hebben gehad om in haar kijk hokje te krijgen, de pornoconsu ment? Een SBS 6 came raploeg? Ei genlijk denk ik dat ze het allemaal niet uitmaakt, als het maar geen mensen zijn die wei eens een boek lezen. Andere mu sea deden vo rig jaar, tij dens de Mu seumnacht, trouwens ook al een duit iii het zakjei Met dj's en vj's werd ge-> tracht een ander en jon ger publiek te trekken, en ook daarvoor kon ik niet warm lopen. Ik hoop dus maar dat dé Leidse musea het niet in hun hoofd halen om ooit mee te doen aan dit soort drempelver lagend vertier om de hitsige mu seumbezoeker binnen te krijgen. Het publiek dat naar de Muse umnacht komt is wel jonger en komt vaak voor het eerst, maar het komt ook niet meer terug Tenzij de volgende keer mis schien Patty Brard in jarretels door het museum paradeert.. Goeie tentoonstellingen maken: dat lijkt mij dé manier orh nieuw publiek te bereiken en vast te houden. Denkt u nu niet dat dit een plei1 dooi is voor brave, behaagzieke kunst waaraan je je geen buil kunt vallen. Kunst, ook museale kunst, mag best provoceren, alle conventies van moraal en goede smaak aan de kant zetten. Ik zit er niet mee. En op zich vind ik dat gedoe met een homp vette klei ook niet zo belangrijk. Ik heb niets tegen kutje kleien in het algemeen, maar het hoort thuis op De Parade. Waar het om gaat is de intentie om dit soort kermisattracties tot iets museaals te verheffen louter om kijkers te trekken. Het is een stap verder naar de verpretpar- kizering van de musea, een doorzichtige knieval naar het grote publiek. hebben met kinderen daarop. Tuurlijk, die heb ik. Niet alle maal hier hangen, dat kan in deze kleine ruimte niet. Zoek maar uit in de mappen of in de twintig albums met foto's. En anders vraag ik een kunstenaar om het te maken. Een goed schilderij tegen een redelijke prijs. Daar gaat het hier om. Nogmaals, ik hoef er niet van te leven. De Witte Duif is mijn hobby op zaterdag. Al 25 jaar." Ook voor koffie. Eln voor koek. Schilders van Katwijk - jubile um (verkoop) tentoonstelling Galerie De Witte Duif, Haven straat 15 Katwijk aan Zee. Nog te zien zat 13, 20 en 27 maart van 11-13 en 14-16 uur muziek recensie Lidy van der Spek Concert William Byrd Ensemble o.l.v. Nico van der Meel. Gezien: 11/3, Doopsgezinde Kerk, Haarlem. Nog te zien: 13/3, Marekerk, Leiden Het William Byrd Ensemble ex celleert dit seizoen met 20ste- eeuwse koormuziek onder de titel 'Musica vocale del Nove- cento'. Denk niet dat er dus al leen Italiaanse (a capella) koor werken op het programma staan. Ook Nederlandse en Zweedse componisten zijn ver tegenwoordigd. Het Italiaans voert echter, naast wat kerkla tijn, de boventoon. Dat deze eeuw zo'n geweldige verschei denheid kent aan vocale mu ziek, leert ons dit naar alle kan ten schitterende concert 'van het WBE. Met één pastoraal en twee pro fetische liederen van Ildebran- do Pizetti wordt de avond inge luid. Alleen in het eerste lied 'Cade la Sera' is te horen dat al le stemmen de kerkruimte nog moeten aftasten. De golvende lijnen willen nog niet echt een duidig communiceren. Pas als het WBE mag uitpakken in een oplaaiend forte 'Over de bebos te velden branden de haarden' krijgt de koorklank vleugels. Dramatisch rouwt het Klaaglied van Jeremia, Pizetti's geschenk aan paus Pius XII voor zijn 25- jarig ambtsjubileum (1943). Een klacht tot God die gaandeweg wordt omgezet in hoop en ver trouwen Verdwenen is de vreugde van ons hart.... maar Gij, 'Heer zult ons niet voor al tijd vergeten'. Fraaie doorschij nende muziek met soepele wendingen, evocatieve uitbar stingen, met weemoedige bijna Gregoriaanse frasen waar de sopranen in lichte, etherische kleuren overheen wimpelen. Na enige minuten stilte als brug tussen uitersten zingt het WBE kolderieke limericks van Ed ward Lear, getoonzet door Gof- fredo Petrassi onder de titel 'Nonsense'. Ze gaan o.a. over een dame met een neus van een reus, een fluitspelende ou de man die een slang uit z'n laars laat kronkelen, van een oude vrijster uit Polla. Het koor fluistert, zingt met lange zuch tende halen, met korte schok ken en ordinair gegaap, voor treffelijk op elkaar ingespeeld. De vrolijke, vitale koorklank danst verend op en neer als, Bacchus en Ariadne op ae trampoline in Robert Heppe- ners 'Trionfo di Baccho e d'Ari- anna'. Onder de intense leiding van Nico van der Meel kent het WBE geen grenzen. Zo klakt en klokt, ratelt en spartelt het schattige liefdesliedje van LÜ- ciano Berio 'E si fussi pisci'. Door al die koldergeluiden heen zwiert een honingzoete melodie die helemaal past bij vlinders in je buik. Van Hendrik Andriessen is de 'Hommage aan Maranzio', een gedicht van tien coupletten over de weelderige Italiaanse natuur, die heelt en voedt en dronken maakL Elk couplet is een oproep cum te horen, te voelen, te zien en te ruiken. Kristalhelder en prachtig van kleur zingen de sopranen en te noren in de eerste oproep 'Hier zijn de klare bronnen', romig zacht wordt het coloriet als het gaat over ronde wijn en vette olijven. Tot slot de twee koor composities van Luigi Dallapic- cola waarin vlijmend de spot wordt gedreven met het huwe lijk, spetterend van expressivi teit. Hier horen we nog een maal hoe warm met een licht vibrato de alten zingen, gloed vol in samenzang met de sopra nen, hoe absoluut kleurrijk en furieus het hele koor kan draim men, jammeren en schelden. Te keer gaan als het William Byrd Ensemble is topsport!

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17