CDA betreurt stellingname Zonnevylle REGIO Raadsleden gaan creatief denken over muziekschool Leiderdorp Warmond wil alleen mensen die zorg nodig hebben in nieuwbouw Mariënstaete ASC mag best wat kosten, maar hoeveel? 'Geen supermarkt proppen in de Meerburgerpolder' Zoeterwoude verwerpt Orentest voor ouderen in Oegstgeest burgemeestersreferendum gnden gnrijding hoten - Bij een aanrij- de Schoolstraat om 10ten zijn gisteren twee (een 29-jarige Leide- jeen 25-jarige Amstel- revvond geraakt. De In in een auto te wach- een rood verkeerslicht, arige man uit Alblasser- Idmet zijn bestelbus i achterop de auto. De Ier verklaarde later dat zijn rem was getrapt, inzittenden van de au- beide nekletsel op. De jnaar het Rijnland Zie- in Leiderdorp overge- de man werd naar het ervoerd. vrijdag 12 MAART 2004 R3 eter imago )e Vos is ;ird nodig' eroen Bordewijk choten - Het gaat be- D iet De Vos. Met die chap wilde wethouder (j ïgs (CDA) gisteravond f( inde maken aan de ne- yie publiciteit over de openbare basisschool orschoten. De school ider vuur sinds vorige een negatief rapport ujde Onderwijsinspectie H jaar werd. „Maar de in- ifie was al in septem- t. zei Horlings. „Er is in- veel verbeterd." [Onderwijs, verouderde s, al jaren geen a jlplan en administratie- rf bblemen. Zomaar een uit het rapport maakt ld lijk dat De Vos op zijn (een imagoprobleem .De slechte publiciteit afgelopen weken was ouderraad van de niet ontgaan. De ou- ïadden Horlings daar in brief gestuurd, waar de school verdedigen, rief, waarin de ouder- - wijst op de aanschaf j lieuw lesmateriaal en uters, las Horlings gis- ind voor aan de Voor- ense politiek, ad vooral kritiek op het i-bestuur van De Vos. het onderwijs, maar jestuur is slecht", zei )unné (PvdA). „De in dé spreekt van onvol- J le aansturing. Waarom P De Vos nog steeds een h-bestuur, dat een irt van de Onderwijsin- nodig heeft om te w i dat een school wette- jrplicht is een school- te maken? Het is goed et inmiddels beter gaat iet onderwijs en dat de Liden Cito-toets is gemaakt. Maar het de leerkrachten die oor zorgen, niet het be- nog geen schoolplan omt volgens Horlings at de gemeente een af- ;en plan wil hebben iedereen zijn rol in „Bestuur, directie, Js en leerkrachten, en is tijd voor nodig." Het ten is allereerst op een directeur. Over de 2 'tegenpubliciteit' iet imago van De Vos op letsen, zei Horlings dat rs intussen brieven tii én gekregen met uiüeg de situatie. Ook de leden deden er alles om De Vos een beter te bezorgen. CDA'er uiften bijvoorbeeld, die de I2$ie niet 'slecht' noemde, 'suboptimaal'. De 'te- waar onder Kleijweg (Groen- hf i) om vroeg, is begon- door Jeroen Overduin warmond - Warmond is bang voor oneigenlijke bewoning van drie nieu we appartementencomplexenvan Mariënstaete. De raadscommissie ruimtelijke ontwikkeling drukte wet houder De Vroomen (CDA) gister avond op het hart dat de zorginstel ling zich aan de afspraak houdt om uitsluitend mensen die zorg nodig hebben te huisvesten. De Vroomen gaf toe dat hij dat niet kan garanderen. „In de overeen komst zit een clausule waarin staat dat er bij gebrek aan behoefte ook ge wone burgers in mogen." Vooral Kwestro (Warmond Anders) neemt de zaak hoog op. Hij wil dat de gemeenteraad niet akkoord gaat met de bouw van de drie appartementen complexen zolang burgemeester en wethouders geen garantie bieden dat er uitsluitend zorgbehoevenden ko men te wonen. Kwestro: „Er is duide lijk gesteld dat de bouw alleen 'zorg gerelateerd' zou zijn. Daaraan moet je je dan houden. En niet, als er on voldoende vraag is: laat ik er maar ie mand anders instoppen. Daarover is geen discussie mogelijk." WD-frac- tievoorzitter Van der Steur: „Ik geef Kwestro gelijk. Want laten we elkaar niet voor de gek houden. De gestelde voorwaarde gaat niet lukken." Ook Langenberg (CDA) vindt dat het col lege de voorwaarde sterker moet vasüeggen in de overeenkomst met Mariënstaete. Volgens het ontwerp herbergen de gebouwen elk 21 appartementen die ondergebracht zijn in vier verdiepin gen met een totale hoogte van 13,8 meter. Dat is hoger dan de gebouwen die nu op het terrein staan. De pent houses gaan liefst 750.000 euro per stuk kosten, de appartementen eron der 500.000 euro. Van de bewoners moet er per woning minstens één 55- plusser zijn. De gemeenteraad stem de in principe al in 2002 in met de nieuwbouwplannen, maar moet dat in deze fase opnieuw doen. Progressief Warmond stoort zich in de eerste plaats aan de aantasting van het groen en aan de dikke portemon nee van de doelgroep. Heemstede (Progressief Warmond)Mariënstae te redeneert verkeerd om. Die zegt: 'We krijgen er een park bij.' Dan denk ik: dat groen ligt er al, en niet: dankzij die drie grote gebouwen ligt dat groen er zo mooi bij. Ze zeggen ook dat het goed is voor de doorstroom van ouderen, maar je moet die door stroom zoeken in de sociale woning bouw. De gemeente laat zich inpak ken door Mariënstaete." Met het laat ste is Van der Steur het roerend eens: „Ik begrijp niet hoe je kunt zeggen dat het allemaal 'zo mooi wegvalt', of, zoals de stedenbouwkundige het zegt: 'de gebouwen schuiven als het ware achter het bos'. Dit complex schuif je niet weg: het is zichtbaar en groot en staat op een kwetsbare plek.' De WD en PW vrezen ook beide voor parkeerproblemen en een 'verkeers chaos', veroorzaakt door woon-werk verkeer van de bewoners. Van der Steur: „55-plussers rijden echt wel twee auto's en met dat geld mis schien wel drie. Terwijl er rekening is gehouden met maar 1,6 auto per be woner." Progressief Warmond heeft daarnaast weinig vertrouwen in Ma- riënstav.te. „Eerder hield men zich niet aan de afspraak om bruine ste nen te gebruiken aan de achterkant van het complex", klaagt Heemskerk. „Toen de bouwgordijnen werden weggehaald kwam een witte beton nen muur te voorschijn als van een fabriek." Goudsmit (PW) vreest dat de raad twee jaar geleden al akkoord ging met de clausule die ruimte laat om ook anderen dan zorgbehoevenden toe te laten. Van der Steur denkt daar an ders over: „Het besluit ligt volgens mij nu pas voor en het college kan geen besluit hebben genomen zon der goedkeuring van de raad." Daar om adviseert de commissie de raad eens goed te kijken hoe de vork van de zorgkwestie in de steel zit. In die gelederen zal over twee weken de dis cussie ongetwijfeld hoog oplaaien. door Eric de Jager oegstgeest - Over de verhuizing van voetbal- en cricketclub ASC naar de Overveerpolder is het laatste woord nog niet gespro ken. Burgemeester en wethou ders concludeerden eerder dat de verplaatsing te veel geld zou kosten. Maar de Oegstgeestse raadsleden die gisteren bijeen kwamen in een gezamenlijke commissievergadering willen de optimistische cijfers van de club en de verliesrekening van het college nog eens naast el- De politici voegden daar een beperkende voorwaarde aan toe: het idee om sportpark De Krogt te bebouwen, om zo te voldoen aan de eis van 30 pro cent sociale woningbouw, moet van tafel. Het dorp is al vol ge noeg en zowel de commissiele den als de bestuurders van hoc- keyvereniging LOHC verwach ten problemen met de nieuwe bewoners als die bijna bovenop de lichtmasten van de hockey en tennisclub zitten. Wethouders Eegdeman zegde toe een onafhankelijke derde aan het werk te zetten om de ASC-cijfers - waaruit blijkt dat er na bebouwing van het voet balcomplex aan de Duivem voordestraat zelfs geld overblijft - en de gemeentelijkegetallen te vergelijken en te kijken of er nog iets te doen is aan het door B en W verwachte verlies. Die berekening moet gemaakt wor den met alle woningbouw - dus ook de sociale woningbouw - aan de Duivenvoordestraat. „Of het moet elders in het dorp. Maar dat hebben we al zo vaak geroepen", stelde Van der Post van PrO vast. Dat wordt een moeilijke rekensom, omdat vol gens de papieren van het colle ge het project nog eens 5 mil joen euro duurder uitvalt als De Krogt niet bebouwd kan wor den. Namens ASC had Wijnand Kla ver gisteravond vast een fraai sportpark ingetekend in de Overveerpolder. Een complex overigens met vier velden. Want ook daarover zijn ge meente en de sportvereniging het nog niet eens. Oegstgeest denkt dat ASC met 3,5 veld uit de voeten kan. De Overveerpolder is voor een derde deel in handen van Oegstgeest. De rest is eigendom van tuinders en speculanten die inmiddels op de polder zijn gedoken. Daarom zou het col lege ASC ook het liefst verplaat sen naar een stuk grond dat ge makkelijker en goedkoper te krijgen is, zoals het stuk grond tussen de A44 en de Haarlem merstraatweg. Maar ASC wil al leen naar de Overveerpolder. Of naar het 'Landje van Bremmer' bij de Leidse Straatweg, maar daarvan wil de gemeente weer niets weten. De rekenmeesters gaan weer aan de slag. Alle partijen zijn het erover eens dat ASC, dat in grote ruimtenood verkeert, ge holpen moet worden. En dat de bebouwing van De Krogt ver meden moet worden. Wethou der Eegdeman: „Het college onderschrijft dat er iets aan de problemen van ASC gedaan moet worden. We moeten ons alleen afvragen of de financiële situatie ons toestaat op deze manier de helpende hand te bieden." door Judy Nihof zoeterwoude - In het nieuwe wijkje dat in de Meerburgerpol der in Zoeterwoude-Rijndijk moet verrijzen, komt vermoe delijk geen supermarkt. Super marktketens zijn moeilijk te verleiden om een filiaal te ope nen in kleine wijken, zei wet houder Ates gisteravond tijdens een raadsvergadering. Volgens haar zou het boven dien 'proppen' worden als er naast kantoren, bedrijven en 380 woningen in de wijk ook nog een winkel van een fors formaat wordt ingepland. „Dat zou ik de bewoners niet willen aandoen." Wel zouden 'een kleine super markt in Leiden' en de super markt aan de Nassaulaan in Zoeterwoude-Rijndijk aan het bekijken zijn of ze samen iets kunnen betekenen voor de nieuwe wijk en een groot ge bied eromheen. „Er zijn ge sprekken gaande, maar meer kan ik daarover niet zeggen," zei Ates. In die bijeenkomst vroeg PZ- raadslid Booij aandacht voor de belangen van de bewoners van de Vleugelnootlaan die door de plannen met de Meerburger polder hun uitzicht op de vel den van Meerburg kwijtraken. Zij pleitte ervoor de voetbalvel- dën niet te verplaatsen en de woningen op te schuiven in de richting van de bedrijven. Wet houder Ates wees dat idee af. Alleen door de velden te ver plaatsen kan volgens haar een brede laan ontstaan in het wijk je. „Die laan-gedachte is juist het mooie van het plan. Laten we daar niet van afstappen." Ates gaat wel proberen om de woningen die de Vleugelnoot- laan-bewoners voor hun neus krijgen zo laag mogelijk te hou den. Ook beloofde zij de bewo ners 'extra groen' tegenover hun woningen. 'Als college gaan we met elkaar door' vervolg van voorpagina leiderdorp - Het CDA is 'not amused' met de beweringen van burgemeester Zonnevylle en ge meentesecretaris Schouten dat wethouder Roest wist van de budgetoverschrijding voor het schoolgebouw aan de Touw- baan. Volgens het CDA is het nog allerminst zeker dat de wet houder ervan wist. „Wij vinden het minder plezie rig dat zij dat zo geformuleerd hebben", zegt CDA-fractievoor- zitter Stevers diplomatiek. Een groot punt wil hij er echter niet van maken. .Anders krijg je er een nieuw probleem bij." Het CDA wilde de eigen wet houder eigenlijk steunen met een extra onderzoek. In het on derzoek dat gehouden is door de Leiderdorpse gemeentese cretaris Schouten staan een paar stellingen die volgens Roest niet juist zijn. Het rap port, dat burgemeester Zonne vylle onderschrijft, meldt dat Roest allang wist dat de verbou wing van het pand veel meer kostte dan de 3,5 ton die de ge meenteraad beschikbaar had gesteld. Uiteindelijk liepen de kosten op tot bijna 1,2 miljoen euro. Roest houdt vol dat hij door zijn ambtenaar niet op tijd is geïnformeerd, en dat hem dus niets te verwijten valt. „Evenals hij zijn ook wij niet gelukkig met een aantal passa ges in het rapport", zegt CDA- voorman Stevers. „Wij steun den zijn voorstel om een con tra-expertise te houden, omdat niet uitgesloten is dat dat tot een andere conclusie zal lei den." Door er geen twistpunt van te maken, geeft het CDA aan dat zij er niet zeker van zijn dat een extra onderzoek meer helderheid geeft. Collegepartijen PvdA en Groen links verwachten sowieso niets van een extra onderzoek. „Nieuw feitenonderzoek is niet nodig", stelt PvdA-fractievoor zitter Thunnissen. „De fouten zijn onmiskenbaar gemaakt, en daarvoor is de wethouder ver antwoordelijk. We hebben nog niet vastgesteld of het verwijt baar is, want dan zeggen we het vertrouwen in hem op." De col legepartijen willen Roest de kans geven de eer aan zichzelf te houden. „Daar gunnen we hem dit weekeinde tijd voor. Hij moet even zijn mind opma ken", zegt CDA'er Stevers. Zon dagavond komen de drie partij en, inclusief de wethouders, weer bij elkaar om van Roest te horen wat hij gaat doen. De drie fracties twijfelen niet aan de integriteit van de wet houder, benadrukken Stevers en Thunnissen. Stevers: „Er is ook geen politiek probleem. Mocht hij opstappen, dan gaan we als college met elkaar door." De orentest is een blikvanger. Foto: Dick Hogewoning oegstgeest - Een tentoonstel ling over de zintuigen was gis teren de rode draad van een in formatiedag over ongevallen preventie in Oegstgeest. Zo luisterden de bezoekers inge spannen naar de geluiden die uit een gigantisch oor kwamen. Behalve deze gehoortest was er een evenwichtstest, waarbij ou deren zich staande probeerden te houden op een bewegend platform. Dat was een serieuze test, maar er viel best om te la chen. „Dat is ook de bedoeling van deze dag. Humor is ook be langrijk om op de been te blij ven", zei organisator Cornelia Middelkoop. Verder was er een reuktest. Die laatste proef ves tigde de aandacht op het gevaar van bedorven voedsel. Omdat van de 25 miljoen reukcellen er jaarlijks 250.000 afsterven, ne men reuk- en smaakvermogen af met het klimmen der jaren. De hele dag door waren er le zingen - waarbij die over het voorkómen van valpartijen zo populair was dat er 's middags een tweede werd toegevoegd - en demonstraties. Ook de de monstratie van de gymnastiek vereniging van de Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest sprong in het oog. Om op de been te blijven moet je immers veel bewegen. Burny Martijn van sportcen trum Gezond en Actief probeer de de Oegstgeestse ouderen naar de sportzaal te lokken. „Een sportcentrum is niet al leen voor grote mannen die spierbundels willen kweken. Het is ook voor ouderen die rustig hun conditie willen op bouwen. Iedereen weet dat be wegen gezond is, maar het ge beurt te weinig." Een ontspannende massage, trainingsgewichten: er was vol doende aandacht voor bewe ging. Ook mogelijkheden voor geestelijke beweging waren er volop, zoals grote speelkaarten voor slechtzienden en cursus sen. Wethouder Eegdeman ves tigde ook de aandacht op het sociale netwerk van ouderen: „Het onderhouden van een so ciaal netwerk zorgt dat je op pad gaat en op de been blijft." zoeterwoude - Er komt geen burgemeestersreferendum in Zoeterwoude. Het idee van PZ- raadslid Ooijendijk voor zo'n 'verkiezing' uit twee door raadsleden voorgedragen kan didaten, valt bij de meeste poli tici niet in de smaak. De colle gepartijen CDA en WD ver wierpen het voorstel gister avond tijdens de gemeente raadvergadering. Ooijendijk wil de inwoners van Zoeterwoude graag meer be trekken bij de keuze voor een nieuwe burgemeester, maar het CDA is bang dat een referen dum kandidaten afschrikt. „Ze lopen het risico te worden afge brand", aldus CDA-fractievoor- zitter Van der Hulst. Ook voor de hoge kosten van de volks raadpleging deinst het CDA te rug. „We moeten in deze tijd op de centjes letten." De WD deelt dat laatste standpunt. Tot blijdschap van de gemeente kreeg Zoeterwoude onlangs te horen dat het zelfstandig mag blijven en dat de burgemees tersvacature wordt openge steld. Tot twee keer toe stelden onderzoeksbureaus vast dat Zoeterwoude genoeg bestuurs kracht heeft om zelfstandig ver der te gaan. „Dat is een compli ment aan de raad, de ambtena ren en alle vrijwilligers die daar bij helpen", aldus waarnemend burgemeester Havermans. 'Als ik straks niet meer naar de muziekschool kan, word ik een lastige hangjongere' 'dMauritz snoert de menigte de niond met improvisaties op het orgel. Foto: Taco van der Eb door Saskia Stoelinga leiderdorp - Leiderdorp moet al het mogelijke doen om de muziekschool Rijnakkoord te behouden. Met die conclusie namen een groot aantal Leider- dorpse raadsleden en de onder nemingsraad van de muziek school gisteravond afscheid van elkaar. Weliswaar op het laatste nippertje sluiten deze twee par tijen een creatieve oplossing op korte termijn niet uit. Wethouder MacGillavry gaf geen sjoege. Hij had slechts één mededeling aan het begin van de avond: fusie met Leiden. Daarnaast kunnen risicogroe pen dan wat hem betreft nog wat musiceren in vier lokalen van het nog te bouwen culture le centrum. En als dat niet ge noeg blijkt zijn er ook nog wel wat lokalen in de nog te bou wen* twee Brede Scholen. „De leerlingen zullen het verschil absoluut niet merken", zo ver zekerde hij. De toeschouwers in de tot de nok toe gevulde Muzenhof wis ten wel beter. Woedend zijn ze over de 'onzin' die deze man, niet alleen wethouder maar ook bestuurder van de muziek school, naar voren bracht. An- net van Noort die met haar drie kinderen les had op de muziek school vroeg zich hardop af of de wethouder RCL ook durfde voor te stellen op voetbalveldjes her en der in het dorp partijtjes te spelen. En Peter Brouwer, die namens zijn drie dochters sprak, liet Weten nog geen goed onderbouwd verhaal te hebben gehoord. „Extra muziekonder wijs op de basisschool is vol strekt geen alternatief voor de muziekschool. De wethouder draait overal omheen." „Wordt er ook nog naar de inhoud van het muziekonderwijs gekeken en wat het oplevert aan talen ten of gaat het alleen om de fi nanciën. Durf eens een keuze te maken", riep Wies van Velzen, ouder en leerling cello. Onder strakke leiding van de hoofdredacteur van het NOS- jouraal, Hans Laroes, toevallig ook ingezetene van Leiderdorp, werd de protesterende menigte in bedwang gehouden. Hoewel hij van het publiek het verwijt kreeg de oren teveel naar de politici te laten hangen, kreeg Laroes wel voor elkaar dat de raadsleden steeds meer hun nek uitstaken. Zo maakten WD'er Joosten en raadslid Mc- Daniel (PvdA) kenbaar niets te zien in fusie met Leiden. Beide heren dachten meer in de rich ting van een zelfstandige mu ziekschool, die gaat opereren als een onderneming. „Markt werking en efficiëntie, daar moeten toch allerlei mogelijk heden voor zijn." Ook het CDA liet weten de stekker er niet uit te willen trekken. „De muziek school moet niet meer afhanke lijk zijn van de gemeente, dat is voor ons een duidelijk punt", aldus CDA'er Van den Heuvel, die evenals de andere raadsle den (Groen Links, D66 en BBL) nog veel van wethouder Mac Gillavry verwacht voor de com missievergadering op 31 maart. „De raadscommissie welzijn heeft gevraagd om zeker drie al ternatieven uit te werken. Van daag is hij niet verder gekomen dan een fusie met Leiden." De mooiste opmerking kwam wel van de jeugdige Marlies van Beek, leerling gitaar. Zij vroeg zich af wie die risicogroepen van de wethouder nu wel wa ren. „Heel jong, heel oud en zij die vinwege een handicap niet naar Leiden kunnen fietsen", aldus de wethouder. „Wel", sprak Marlies, „alsik straks niet meer naar de muziekschool in Leiderdorp kan, word ik hang jongere en heel lastig voor Lei derdorp. Moet u eens kijken hoeveel u dan in mij moet in vesteren". De vele jongeren die er zaten dachten met haar mee en gaven aan ook zoiets te wor den. 'Keep the music playing': de ro de draad door de avond. Ed ward Mauritz, Femke Knight, Marijn Batelaan en Carlijn Claas lieten zonder woorden zien waar de kracht van de mu ziekschool zit. En de bands PILV en Below Zero hielden de mensen nog tot diep in de avond vast in de hal van de Mu zenhof. De raadsleden waren toen al vertrokken voor een ex tra ingelaste vergadering over andere, ernstige problemen in Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13