'Wij kunnen ons geen flop LEIDEN REGIO Mytylschool bakt taarten voor Afrika Het appartement-van-de-toekomst Katwijk en Noordwijkerhout vrezen Leidse invaj vrijdag 12 MAART 2oo4 Leids Crucell mengt zich in de wereldwijde strijd tegen nieuwe infectieziekten door Wilfred Simons leiden - Het Leidse Crucell staat voor de taak om binnen driejaar een winstgevend medicijn op de markt te brengen. Het biotech- bedrijf zet alle kaarten op vac cins voor vier ziekten: ebola, griep (influenza), malaria en het West Nile-virus. Crucell móet groeien en zich ontwikkelen, zegt financieel directeur Leon Kruimer. „Dat zijn we aan onze aandeelhouders verplicht." Crucell is het enige bedrijf op het Leidse Bio Science Park dat onomwonden de ambitie heeft om een wereldspeler te zijn en te concurreren met de grote farmaconcems. De meeste an dere biotechbedrijven zoeken het eerder in 'weesgeneesmid delen'. In ruil voor de verplich ting het medicijn te ontwikke len, krijgen zij van bijvoorbeeld de Europese Unie of de Ver enigde Staten het alleenrecht op de verkoop. Het 185 medewerkers tellende Crucell wil succes boeken op markten waar ook Engelse en Amerikaanse bedrijven winst ruiken: die van de nieuwe in fectieziekten. In de afgelopen 25 jaar is de mensheid gecon fronteerd met zeker vijftig nieu we ziekten, die het gevolg zijn van het feit dat mensen en die ren steeds dichter op elkaar zijn gaan leven. Aids, SARS, de 'kip- pengriep' zijn voorbeelden. Ook de vogelpest die twee jaar geleden in Nederland woedde, bleek besmettelijk van mens op mens. Telkens als nieuwe infectieziek ten bekend worden, ontstaan media-hypes en maatschappe lijke onrust. Toch is het niet om die reden dat Crucell zich op zulke ziekten richt, zegt Krui mer. „Voor ons geldt een com binatie van wetenschappelijke en commerciële motieven. Wij hebben het gemakkelijker dan kankeronderzoekers. Tumoron- derdrukkende medicijnen die in muizen werken, hoeven geen effect te hebben in mensen. Maar als een vaccin het goed doet in een muis, is er een rede lijke kans dat het ook in een mens werkt. Dat vergroot de kans op een succesvolle pro ductontwikkeling. Daarnaast gaat het natuurlijk wél om groeimarkten." Andere biotechbedrijven reali seren zich dat ook. Crucell wil zijn belangrijkste producten als eerste op de markt brengen en houdt de concurrentie in de ga ten. In sommige gevallen mikt het Leidse bednjf op het produ ceren van een nog niet be staand vaccin (malaria, ebola, West-Nilevirus). In de strijd om een vaccin tegen het West-Nile virus, meet Crucell zich met het Engelse Acambis. Amerikaanse bedrijven mengen zich in de strijd tegen ebola. „Het is een race", erkent Kruimer. Bij het produceren van een griepvaccin werkt Crucell sa men met het Franse Aventis. Het gaat hier niet om een nieuw product, want griepvac- cins bestaan al meer dan vijftig jaar. Aventis en Crucell mikken vooral op een schonere en goedkopere productie dan de huidige griepprik, die op be vruchte kippeneieren wordt ge maakt. Kruimer aarzelt niet om sommige productiemethoden 'bizar' te noemen. „Het af schrapen van pus uit de huid van levende koeien om een pokkenvaccin te maken, is niet Financieel directeur Leon Kruimer van Crucell wil in driejaar resultaten. „Wij hebben niet, zoals de groten, honderden medicijnen in de pijplijn." Foto: Hielco Kuipers echt een schoon farmaceutisch proces. Het besmetten van kip peneieren met het griepvirus is ook een heel gedoe, maar tot zij met behulp van biotechno logie betere en goedkopere vac cins kunnen maken. Crucell is beursgenoteerd en werkt met geld van aandd houders. „Dat geeft ons A plichting om te groeien v mensen die een belang ii bedrijf hebben", zegt Km De 'marktkapitalisatie' (d zamenlijke waarde van al aandelen) is 225 miljoen Kruimer vindt dat 'netjes niet groot genoeg om op termijn te overleven. „We ten dus extra waarde creëj Crucell heeft nog geld inl voor vier jaar onderzoeke 'conservatief financieel m ger' wil Kruimer 'liefst in jaar' resultaten. Het is sp nend. „Wij hebben niet,; de groten, honderden me nen in de pijplijn. Zij kun zich een flop veroorloven niet. Het liefst moeten ze vier succesvol zijn." Onderdeel van Crucells g strategie kan een fabriek Kruimer twijfelt. „Ik weet of we geld moeten steken staal en stenen. Massaprt tie kan ook in een joint v< met grote chemiebedrijf DSM, die zijn daar goedi Leiden steekt veel energit ontwikkeling van de Oost polder als industriegebied de biotechnologie, maai mer wijst erop dat de stat in een nietsontziende cot rentie op wereldschaal bi „In Singapore staan kant klare fabrieken voor bijna In New Jersey, in San Frai in de VS ook. Daar kun je bij investeringsfondsen a kloppen, een krediet regt naar de overkant lopen e wijze van spreken 's midi aan het werk zijn. Heel m lijk. Dat is niet met Nedet te vergelijken. Het gaat 01 nieuwe, hoogwaardige bi en daar wordt in de hele' om gevochten." Voorschoten viert start van 'vrij uniek' bouwplan Nog veel twijfels rond gezamenlijke woningverdeling door Nienke Ledegang voorschoten - Een gure, door deweekse dag. En toch gingen gistermiddag feestelijk gekleur de ballonnen de lucht in op de bouwplaats in Starrenburg II. Het was de officiële start van de bouw van het appartementen complex van Woonzorg Neder land. Speciale genodigden: de eerste bewoners van de appar tementen. Dat laatste is vrij uniek, vertelt Marijke Strijk, directeur van Woonzorg Nederland Project ontwikkeling. In de huursector komt het zelden voor dat in zo'n vroeg stadium al bekend is wie in de nieuwbouw komt te wonen. En de huursector, daar hebben we het over op die plek in Starrenburg II: 61 huurap- partementen om precies te zijn, 21 in de vrije sector en 40 socia le huur. Bijzonder is verder dat de ap partementen bedoeld zijn voor vijftigplussers en dat in het ge bouw een zorgsteunpunt komt. Stichting Zorgcentra Vlietlan- den, die in Voorschoten onder meer het Hofflants Huys onder haar hoede heeft, gaat het zorg punt inrichten. De aanwezige toekomstige be woners willen liever niet met hun naam in de krant. Hun kin deren, vrienden en kennissen weten vaak nog niet dat er ver huisplannen zijn, dus houden de meesten ook nu hun mond dicht. Bovendien staan de aspi rant-huurders enkel nog inge schreven voor een woning, vastgelegd is er nog niets. De bijeenkomst van gisteren, die werd voortgezet in het nabijge legen restaurant De Gouden Leeuw, was voor sommigen een mooie gelegenheid te kijken wat voor vlees ze in de kuip hebben. Een echtpaar uit Lei den: „Het project is bedoeld voor vijftig-plus, maar als ik hier zo rondkijk is het meer ze ventig-plus. Dat is een nadeel, maar het is ook maar een eerste indruk. De locatie vinden we erg leuk. En het spreekt ons aan dat in het complex zorg aanwe zig is. Dat kunnen we op latere leeftijd nog wel eens nodig heb ben." Bep van Vliet, directeur van de Stichting Zorgcentra Vlietlan- den: „Dit is de toekomst voor de zorg aan ouderen. Vijftig plussers zijn vitaal en mobiel, die willen niet in een bejaar denhuis gestopt worden, maar in hun eigen huis blijven. Daar om brengen we zorg naar de mensen toe, mochten ze die nodig hebben." Een Voorscho- tense dame vindt het voordeel vooral dat ze in haar eigen dorp kan blijven. „Drie jaar geleden hoorde ik voor het eerst van dit project. Ik heb me direct inge schreven. Vanaf hier ben ik zo in het centrum. Ook is het pret tig dat alles gelijkvloers is. Nu woon ik nog in een groot huis." Margaret Zeeman is account manager bij Woonzorg Neder land. Zij vertelt: „Het is uniek dat het complex wordt ingepast in een duurdere omgeving. Dat zie je niet vaak bij sociale wo ningbouw. De combinatie vrije sector en sociale woningen, zo als in het pand verenigd zullen worden, is bovendien nieuw in Voorschoten." Die mengelmoes van jong en oud, vermogend en minder ver mogend is nu, bij de start van de bouw, al te merken. Voor het aftellen en loslaten van de bal lonnen worden spontaan een paar buitenspelende buurtkin deren ingezet. De wat oudere kinderen grijpen even later hun kans als de champagne rond gaat. Ze nippen stoer en onver schillig aan de glazen die eigen lijk voor hun nieuwe buren be stemd zijn. Al deze mensen ko men straks, in het voorjaar van 2005, weer bij elkaar in Starren burg II. door Saskia Buitelaar en Sjaak Smakman katwijk/noordwijkerhout - De Katwijkse politiek is nog niet toe aan een gemeenschappelij ke woningmarkt voor de zestien gemeenten in de Duin- en Bol lenstreek en de Leidse Regio. De fracties willen het samen voegen van de twee woning markten stapsgewijs aanpak ken. Datzelfde probleem speel de gisteravond in Noordwijker hout. Daar werd ook nog de angst uitgesproken dat Leiden en de gefuseerde gemeente Katwijk, Rijnsburg en Valken burg daar straks de dienst gaan uitmaken. Katwijk wil de mogelijkheid houden om lokale problemen - bijvoorbeeld woningen voor starters, senioren of urgente ge vallen - zelf op te lossen. De voorzitters van beide regio's, de Katwijkse burgemeester Wie- nen en de Leidse burgemeester Lenferink, denken dat daarover wel afspraken zijn te maken. Maar de leden van de Katwijkse raadscommissie Burger en Overheid willen de tijd krijgen om het vertrouwen daarin te krijgen. Een gezamenlijke wo ningverdeling kan er over enke le jaren wellicht komen, maar pas nadat beter duidelijk is wat de gevolgen voor Katwijk zijn als de woningmarkt voor twee regio's wordt samengevoegd, zeiden ze gisteravond. De politici vrezen vooral dat de gemeente wordt overspoeld door voornamelijk mensen uit Leiden en directe omgeving die een goedkope huurwoning zoe ken en wegens gebrek daaraan in hun eigen woonplaats uitwij ken naar Katwijk. Dat de grote meerderheid van de andere ge meenten juist wel happig is op één grote woningmarkt waar kopers en huurders uit de hele regio gelijke kansen hebben, maakt de Katwijkse politici arg wanend. Ze sluiten zich aan bij het CDA-voorstel om de situatie nog even bij het oude te laten. Volgens Lenferink valt de ach teruitgang voor de Katwijkse huizenzoekers wel mee. „Ik geef het u op briefje, als een Leidenaar een huurwoning zoekt, probeert hij die in zijn directe omgeving te vinden. Pas als dat echt niet lukt, probeert hij het eens in Leiderdorp." Lenferink begrijpt de Katwijkse angst, maar vindt de samen werking tussen de.zestien ge meenten op woninggebied ef fectief en rechtvaardig. „Som mige gemeenten zijn niet meer in staat om te bouwen en J<ain- nen zelfs eigen bewoners niet meer opvangen, zoals War mond. Ik vind het logisch dat rijk en provincie dan zeggen: regio, los dat samen op." Ook in Noordwijkerhout waren veel bedenkingen te horen. De gemeente heeft een schreeu wend gebrek aan huizen en wil als er één regionale woning markt komt, garanties dat de eindelijk op stapel staande nieuwbouw voor het deel ten goede kom Noordwijkerhouters. Da. is de raad bang voor t heersende posities van en de fusiegemeente K Volgens burgemeester P wordt er nog steeds a overeenkomst gesleutel benadrukte dat er bij dei gemeenten begrip is i Noordwijkerhoutse 1 tingsproblemen en dat wordt gewerkt aan een waarbij gemeenten tijdel ningen aan de eigen v zoekenden kunnen toe als ze erg klem zitten bang voor overheersin| Leiden en Katwijk hoei kleinere gemeenten niet denkt hij. Leiden en 1 zijn het lang niet altijd Leidse randgemeenten Oegstgeest en Voorschoti kritisch tegenover hun buurman „en uiteindel houden de kleine gem bij elkaar de meerderheid AGENDA Op mytylschool De Thermiek aan de Blauwe Vogelweg is een tijdje terug besloten een pro ject in Afrika te adopteren. Sa men met een aantal andere scholen wil De Thermiek 100.000 euro ophalen om in het plaatsje Kwale in Kenya een nieuwe school voor gehan dicapten te bouwen. Het huidi ge onderkomen daar is zeer primitief, zowel qua gebouw als qua onderwijs. De Ther miek wil de boel daar dus eens flink gaan opknappen en uit breiden met nieuwbouw. Zo moeten er 250 leerlingen les kunnen krijgen, tegen 50 op dit - moment. Het initiatief van De Thermiek is om meerdere redenen bij zonder. Zo heeft de school aan de Blauwe Vogelweg sinds ja nuari dit jaar zelf een nieuw onderkomen gekregen dat vol gende maand wordt geopend. En de leerlingen van De Ther miek, variërend in de leeftijd van 4 tot 20 jaar, zijn zelf licha melijk of meervoudig gehandi capt. „We hebben de afgelopen weken in alle groepen aan dacht besteed aan het project", zegt directeur Annelies Kuijper. „Zelf hebben we ook veel te danken aan giften van particu- De Blauwe Steen, die al 700 jaar tn dt Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Timoteus Waarsent lieren en fondsen. Dus vinden we het niet meer dan normaal om iets terug te doen. Kuijper is in de herfstvakantie in Kwale geweest om de eerste steen voor de nieuwbouw te leggen. De school wordt ge bouwd door het Jan Verkaart Ontwikkelingsteam dat zich al twaalf jaar bezighoudt met het bouwen van scholen in Kenya. In oktober dit jaar wil een dele gatie van de Mytylschool een bezoek brengen aan de nieuwe school in Kenya. Om de plannen te verwezenlij ken organiseert De Thermiek regelmatig allerlei acties. Zo is er vanavond een actieavond op de school met onder meer een taartenveiling. Ouders, leerlin gen, vrienden en bekenden kunnen dan een taart inleveren die moet zijn gebakken op het thema 'jungle'. Een deskundige jury onder leiding van een kok selecteert vervolgens een aan tal taarten dat wordt geveild. De andere taarten worden als gebak bij de koffie verkocht. Wie een bijdrage wil leveren aan het project van De Ther miek kan geld storten op giro rekening 9695745 ten name van Stichting Gehandicapten Kwale te Leiden. Gratis parkeren Wie morgen voor niks wil par keren, moet gekke dingen doen. Op het parkeerterrein aan de Haagweg wordt om één De school voor gehandicapte kinderen in het plaatsje Kwale in Kenya kan wel een opknapbeurt gebrui ken. Particuliere Foto uur een auto in de nieuwste modekleuren oranje of limoen- groen gespoten voor een gratis parkeerkaart. Dat gebeurt in het kader van de parkeercam- pagne 'Plaats voor U'. Automo bilisten met een auto in een van deze kleuren mogen gratis parkeren aan de Haagweg en in de parkeergarage achter Albert Heijn aan de Hooigracht. Auto mobilisten die hun auto speci aal voor de gelegenheid in de nieuwste modekleuren hebben geverfd, krijgen ook een gratis parkeerkaart die 24 uur geldig is. Promotieteams delen mor gen. maar ook op 20 en 27 maart, gratis parkeerkaarten uit aan automobilisten die in een oranje of limoengroene wagen rijden. Eric-Jan Berendsen Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tu 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Vrijwilligersorganisatie Actie ve Gezondheidszorg Rijn streek (StAG-Rijnstreek) ver zorgt een serie van drie voor lichtingsbijeenkomsten over het dementiesyndroom. Elke bijeenkomst heeft een thema: dinsdag 16 maart Vergeetach tig? Of toch dement?'; 23 maart 'Ervaringen uit de praktijk ver teld'; het thema van dinsdag 30 maart is 'Dementerenden beter begrijpen'. De bijeenkomsten zijn steeds van 20.00 tot 22.00 uur bij 'Leythenrode', Hoogma- deseweg 55 in Leiderdorp, de toegang is gratis. Voor nadere informatie tel. 5413536. In buurthuis de Pancrat aan de Middelstegracht 85 in Lei den is zondag om 13.15 uur bingo binnendijks. Het Mondriaan College voor Zorg verzorgt donderdag 25 maart van 15.45 tot 17.30 uur een lezing en workshops over het verschijnsel 'doorliggen', decubitus. De gratis lezing wordt gegeven door een ver pleegkundige, deskundig op decubitusgebied en wondver zorging. De workshops kunnen door iedereen die inschrijft voor de lezing worden gevolgd. Inschrijven voor 15 maart via e- mail: receptie.von@mon3aan.nl of bij het Mondriaan College voor Zorg aan de Vondellaan 35,2332 AA Leiden onder ver melding 'lezing decubitus'. Tel. 5192727 (tijdens kantooruren). In buurthuis op Eigen Wieken aan het Valkenpad 5 in Leiden is morgen om 20.00 uur bingo voor volwassenen. Zeven spel- rondes voor 6 euro. Zondag is ervan 10.00 tot 15.00 uur rommelmarkt in het buui Meer informatie tel. 52121 De Alzheimer Afdeling 2 Noord en Psychogeriatris centrum Mariënhaven ve gen maandag 15 maart hs de Alzheimer Café van dil zoen. Het thema is 'Hoet houd je communicatie en peet in een veranderende tie'. In het Alzheimer Cafi wordt gepraat over demei De ervaringen van andere ren geeft een steuntje in d Het gratis toegankelijke A! mer Café is vanaf 19.00 ui Mariënhaven, Mgr. Aengf laan 1 in Warmond. Me matie tel. 3051999. In buurtcentrum Mati de Zaanstraat 126 in Lei zondag van 12.00 tot 15 een rommelmarkt. Prof. dr. Niek Schuma dinsdag 16 maart uitlegj dens een 'openbare' ere wat liturgie is. Hijzelf ht er bij dat het 'geordend! beelding' is van dat wat ore is gekomen, maar w oog nog heeft gezien. Di dienst is in de Dorpsker de Hoofdstraat 19 in Lei dorp. Aanvang 20.00 uur toegang is 5 euro. In buurthuis 't Spoortj de Bemhardkade 40 kan dinsdag om 20.00 u| een bingo worden meej Vogelvereniging De Vc vrienden Leiden en omi houdt zondag van 10.00 14.00 uur een vogel- en dierenmarkt in het Vijfh huis aan de Hoflaan

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12