LEIDEN Weer meer klachten over vliegtuigen Kritiek op plan De Lepelaar QflQQQBQ DVD nü 19,99 Asbest vrij na brand in voormalig autobedrijf Speelplaatsen Slaaghwijk vernieuwd en veiliger O.a. verkrijgbaar bij Uitgekeken g opuw collega's EIN COMPl«T HltOWt entest r oudéren stgeest pen huis ïleidsch Dagblad Mdt morgen van foo tot 16.00 uur ien lezersdag je redactie aan de Keveltstraat 82 in Leiden, jereen is welkom met vragen en nerkingen over de loud van de krant, KW-al is het maar or éven - zelf in de huid van de journalist, Aidredacteur of vormgever te kruipen. tal onwel door knonoxide -Een 30-jarige vrouw uit 1 en haar twee kinderen in 4 zijn gistermiddag etLUMC overgebracht n koolmonoxidevergifti- ij werden kort voor vier een woning aan de Ui- racht onwel. De moeder ar kinderen uit de wo- halen en riep vervolgens ran de buren in. Uit on- ik bleek dat de gemeten e in het huis vier keer zo ivas als gebruikelijk. eerscontroles eiden-Noord - De politie heeft giste- Leiden-Noord een brom- snelheidscontrole ge in. Bij de bromfietsen in 19 bonnen uitgedeeld, Ivoor te hard rijden en voeren van de tweewie- ij een snelheidscontrole Oegstgeesterweg werden automobilisten bekeurd, logst gemeten snelheid i kilometer per uur. rmatieavond |r Groen oord M-Over de geschiedenis ïe wijk Groenoord en het [slachthuis houdt Cor Smit lag een informatieavond, antal bewoners van >ord is, na een histori- indeling door die buurt [jaar, in de geschiedenis junwijk gedoken. De in ktte die zij bijeen brachten, amstig uit gesprekken met ie bewoners en uit ar- Jnderzoek. De informatie- P is om 20.00 uur in VTV- 3, Gabriël Metzustraat 4. ling over Israël nagoge [i - Prof. dr. Gavriel Salo- g aan de faculteit Ie wetenschappen van de trsiteit van Haifa in Israël, fflndag samen met zijn P, psychotherapeute dr. ïeeman, een lezing rond jpderwerp 'vrede en oplei- ]n Israël' in de Leidse sy- je aan het Levendaal. Prof. pon bekleedt dit jaar de inga-leerstoel aan de fe universiteit. De lezing Jtom 15.30 uur. (advertentie) ERNIEUWEND, WEREN MET LIEFTINK imp het renoveren van uw huis eemt u natuurlijk de beste alen. Bij Lieftink kiest u o.a. uit van topkwaliteit in aluminium mststof. Onderhoudsarm, goed •fend, perfect sluitend, minder kgevoelig, uiterst duurzaam en met KOMO-keur. lelkom in de showroom. howroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: 3g t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 aterdaq van 10 00 tot 16.30 uur VERKRKJCBAAR OP rg? EN VIDEO VANAF 10 MAART! Kijk mee met Timon en Pumbaa en beleef het avontuur van The Lion King opnieuw! REGIO door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse politiek heeft moeite met het plan om in Lei- den-Zuidwest op de plek van het Van der Wïlligenhof aan de Apollolaan een complex met zeventig woningen voor oude ren te bouwen. Vooral de be oogde hoogte van de twee to rens en het voorspelde tekort aan parkeerplaatsen zit ver schillende partijen dwars, zo bleek gisteravond bij de raads commissie ruimte en groen. De kleinere oppositiepartijen SP en LWG/De Groenen lijken het plan te steunen. Voor hen weegt de noodzaak van senio renwoningen zwaar. De ko mende jaren zijn er duizenden nodig. Leefbaar Leiden is om die reden ronduit voorstander van De Lepelaar. Kritisch waren vooral collegepartijen PvdA en Groenlinks, en de fracties van het CDA en de Christenunie. Verschillende raadsleden dron gen aan op bezinning, bijvoor beeld over de vraag of een van de twee torens niet een paar etages lager kan. Het college, dat het bouwplan wil steunen, is huiverig voor zo'n wijziging. De projectontwikkelaar, wo ningcorporatie De Sleutels van Zijl en Vliet, zegt in een brief aan wethouder Ron Hillebrand van ruimtelijke ordening dat wijzigingen ten koste gaan van de sociale huurwoningen in het plan. Toen eerder dit jaar insprekers werden gehoord in de raads commissie bleek al dat de buurt grote bezwaren heeft tegen het plan. Niet alleen vinden omwo nenden en wijkorganisaties dat de gemeente amper oog heeft gehad voor hun belangen, ook wijzen ze op de massaliteit van de twee woontorens, die zon wegnemen, en op het tekort aan parkeerplaatsen. Ook WD, CDA, PvdA en D66 vrezen een flink tekort aan par keerplaatsen. In het plan is re kening gehouden met zo'n ze ventig plekken in een parkeer garage, volgens D66 zelfs op grond van een achterhaalde norm. Het CDA stoorde zich verder nog aan een al verleende kapvergunning voor een aantal bomen, terwijl het bouwplan nog goedgekeurd moet worden. In de brief aan Hillebrand doet directeur/bestuurder Marjo Visser van De Sleutels een drin gende oproep aan de wethou der het plan van De Lepelaar - vernoemd naar de oud-direc teur van De Sleutels - te steu nen. Vanwege de al opgelopen vertraging zijn al enkele huur woningen opgeofferd voor koopappartementen, die meer geld opbrengen. Daarmee dekt de woningcorporatie de opge lopen kosten. Bij een verlaging van de torens of andere wijzi gingen in het plan, ontstaat nieuwe vertraging die voor nieuwe kostenstijgingen zorgt. De raad neemt later deze maand een besluit over De Le pelaar. leiden - De speelplaatsen bij de Beukenrode, Peppelrode en Sperwerhorst in de Leidse Slaaghwijk krijgen de komende maanden een opknapbeurt. De speelplekken liggen er vervallen bij; vandalisme en gebrekkig onderhoud hebben hun tol ge- eist. Ook voldoen ze niet alle maal aan de veiligheidsnormen. Wijkgroep Slaaghwijk stelde vo- leiden - De Warmonderbrug in Leiden, tussen Korte Mare en Haarlemmerweg, wordt vanaf april vernieuwd. In verband met de geplande werkzaamhe den zijn vandaag drie bomen in de nabijheid van de brug ge kapt. Ook heeft deze week een onderzoek plaatsgevonden rig jaar ruim een ton beschik baar uit het budget van 'onze buurt aan zet' om de speelplek ken in de wijk op te knappen. Eerder waren de speelplaatsen bij de Uilenhorst, Reigershorst, Milanenhorst en Condorhorst aan de beurt. In mei plaatst de gemeente de eerste toestellen, in september moet het werk klaar zijn. naar de staat van woningen in een straal van dertig meter rond de Warmonderbrug. Dit om achteraf te kunnen vaststellen of de woningen schade hebben geleden van de (hei-)werk- zaamheden. Het vernieuwen van de brug zal tot het voorjaar van 2005 duren. Onderzoek rond Warmonderbrug 'Hinder in Leiden wordt nog erger' Ook op video. Dienstverlening voor agressieve Voorschotenaar leiden - Het aantal klachten over vliegtuiglawaai vanuit Leiden is weer gestegen. In het laatste kwartaal van 2003 kwamen 357 klachten binnen. Het ergste moet echter nog komen, voor spelt Evert Hassink van Milieu defensie. het luchtvaartplatform. Uit elke gemeente kwamen bijna acht honderd klachten. Ook Lissena- ren klaagden relatief vaak door bijna vijfhonderd keer melding te doen. Noordwijkers dienden 235 klachten in. Bij CROS zijn uit het hele ge bied rond de luchthaven nog nooit zoveel meldingen bin nengekomen als het afgelopen jaar. In totaal trokken klagers bijna honderdduizend keer aan de bel, dat is bijna een verdub beling ten opzichte van 2002. Het college van Amsterdam heeft aangekondigd rich met alle mogeÜjke middelen te ver zetten tegen de eventuele aan leg van een tweede Kaagbaan omdat die extra hinder zou ver oorzaken boven de stad. Of ge meenten in de Leidse regio zich ook gaan inspannen tegen de zesde baan, is onbekend. leiden - Het eerste slachtoffer is er al: een voetganger die op de stoep van de Lammenschans- weg door een bromfietser is aangereden. Reden genoeg voor omwonenden om de noodklok te luiden. Want sinds de ventweg van de Lammen- schansweg tussen Zoeter- woudsesingel en Leliestraat is opgebroken omdat het riool wordt vervangen, is er daar vol gens hen sprake van een le vensgevaarlijke situatie. Veel jongeren passeren de plek 's ochtends op weg naar school en stuiten op de bouwput. Met als gevolg dat de jeugd massaal op scooter en brommer over de stoep tussen Bloemistenlaan en Leliestraat scheurt. Afstappen? Ho maar. Hekken worden weg getrokken om een doorgang te creëren en uiteraard niet terug geplaatst. En het is een extra druk stukje Lammenschans weg omdat er onder meer de Zuider Apotheek en een huisartsen praktijk rijn gevestigd. Veel be woners van het nabijgelegen zorgcentrum Lorentzhof ko men er en zij zijn extra kwets baar omdat zij vaak niet meer zo goed ter been rijn. Een bijkomend probleem is dat de Herenstraat die evenwijdig aan de Lammenschansweg loopt, nog steeds gedeeltelijk is afgesloten vanwege herinrich- Fietsers en bromfietsers worden geacht af te stappen tijdens de werkzaamheden aan de Lammenschans weg, maar doen dat niet. Dat leidt tot gevaarlijke situaties voor voetgangers. Foto: Henk Bouwman ting en dus- niet als alternatieve route kan worden gebruikt. Fietsers en bromfietsers de drukke hoofdrijbaan van de Lammenschansweg opsturen tussen de vele auto's is gekken werk. Het enige aanvaardbare alternatief volgens de buurt is om de fietsers, brommers en scooters aan de andere kant van de Lammenschansweg over de ventweg tussen Zoeter- woudsesingel en Lorentzkade te laten rijden. Een woordvoerster van de ge meente laat weten dat Leiden zich terdege bewust is van de ernst van de situatie. .^Daarom zijn er borden en hekken ge plaatst en is een alternatieve fietsroute met borden aangege ven. Dat is de kortst mogelijke route. Daarnaast wordt het werk aan de Lammenschans weg in kleine partjes verdeeld zodat de overlast voor de bewo ners minimaal is." leiden - Een 39-jarige Voor schotenaar is gisteren door de rechtbank in Den Haag veroor deeld tot zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf en 240 uur dienstverlening. Tegen hem was een jaar cel geëist. De man werd schuldig bevonden aan zware mishandeling van rijn vriendin die hij tot drie keer toe toetakelde. Tijdens een ruzie in het voor jaar van 2003 sloeg hij rijn part ner met beide vuisten in het ge zicht waardoor de vrouw een flink blauw oog opliep. Een paar maanden later was het weer raak. Dit keer pakte de man rijn vriendin tijdens een woordenwisseling in de slaap kamer bij haar onderbeen en gooide haar met kracht van zich af waardoor de vrouw haar kniebanden scheurde. In au gustus vorig jaar sloeg en schopte hij bij hun woning in de Seringenstraat in Leiden wild op haar in na stevig drank en drugsgebruik. Bij het bepalen van de straf hield de rechtbank rekening met het feit dat de man inmid dels een baan heeft gevonden, wordt behandeld in verband met rijn alcoholgebruik en daarnaast leert omgaan met rijn agressie via de cursus Mep pende Mannen. De brandweer had het vuur aan de Potgieterlaan binnen 40 minuten onder controle. Het nablussen duurde veel langer. Foto: Hielco Kuipers door Eric-Jan Berendsen leiden - Bij een uitslaande brand in het voormalige pand van autobedrijf Van Haasteren aan de Potgieterlaan is afgelo pen nacht rond twaalf uur as best vrijgekomen. De brand weer had het vuur met twee au tospuiten snel onder controle maar kon het vrijkomen van het asbest niet voorkomen. „Het was geen grote brand maar het lijkt erop dat we meer last heb ben van het effect ervan", aldus brandweerofficier Arjan Stam. Brandstichting wordt niet uit gesloten. Het vuur ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. Buurtbewoners werden door de politie gewaarschuwd ramen en deuren gesloten te houden van wege het asbestgevaar. Een aantal in de buurt geparkeerde auto's werd schoongespoten. Tijdens de brand werden de Potgieterlaan, Schimmelstraat en Toussaintkade afgezet. Ook werd het treinverkeer tussen Leiden en Leiden Lammen schans tijdelijk stilgelegd. Om tien voor één was het vuur on der controle maar het nablus sen nam nog geruime tijd in beslag. Een deel van de Potgieterlaan en omgeving blijft afgezet en wordt schoongemaakt. De af zetting is bedoeld om de schoonmakers niet in de weg te lopen en verdere verspreiding van het asbest tegen te gaan. De voormalige showroom en garage van Van Haasteren wa ren de afgelopen weken al flink door jongeren gesloopt, maar vannacht kreeg het pand de ge nadeklap; het brandde tot de grond toe af. Het gebouw was wegens instortingsgevaar al met hekken afgesloten. Vorige week sloegen jongeren ruiten in en vernielden het nog aanwezige meubilair. Het is nu nog 'relatief rustig bo ven Leiden', zegt Hassink. De stad krijgt pas echt te maken met lawaai als de tweede Kaag baan er komt. Deze 'zesde baan' bestaat alleen nog op te kentafels, maar Schiphol zet veel druk achter de realisatie. Een tweede Kaagbaan zou voor de Leidse regio slecht nieuws betekenen omdat vliegtuigen dan parallel kunnen opstijgen. „Luchtverkeersleiders zien niet graag dat twee vliegtuigen pa rallel vliegen", legt Hassink uit. „Ze willen twee vliegtuigen die tegelijkertijd in zuidwestelijke richting opstijgen, zo snel mo gelijk uit eikaars buurt. Dat be tekent dat het ene vliegtuig af buigt boven de Bollenstreek en dat een ander rechtdoor gaat boven Leiden." Door de aanleg van de vijfde (Polder-) baan zou de geluids hinder boven de regio juist af nemen, was de bedoeling. Het tegendeel blijkt uit de cijfers van de Commissie Regionaal Overleg Schiphol (CROS). Die bestaat uit vertegenwoordigers van 35 gemeenten, omwonen den, provincies en de lucht vaartsector. Uit zowel Voorhout als Sassen- heim regende het klachten bij (advertenties) Morgen vindt u de baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11