sprinters SERVICE Dé oplossing voor uw zoektocht! Zacht en beetje nat HDC160 vrijdag 12 MAART 200< CD VAN DE DAG Genre: jazz Eric Vioeimans Boom-Petit Challenge Jazz SACHR 70114 Als het titelstuk even onderweg is, maakt trompettist Eric Vioei mans zijn opwachting. Tot die tijd draaien gitarist Anton Goud smit en pianist Herman Fraanje rondjes in het Caribisch gebied. Hun staccato lijntjes vormen net niet de contouren van een calyp so. Dankzij Erics trompet bivakkeren we ineens op Cuba. Met een fraaie finale figuur belanden we toch nog op Trinidad en is het over voordat we de dansvloer kunnen opzeilen. Boom-Petit, Vioei mans nieuwste album, staat vol met zulke surprises - waarvoor het begrip collage te onsamenhangend is. Vioeimans (1963) schuift hier zijn twee trio's ineen. Met Goudsmit en cellist Ernst Reijseger speelt hij in Fugimundi, met Goudsmit en Fraanje in Gatecrash, maar het resultaat is geen typische kwartetplaat. Er staan duostuk ken op, solistische fragmenten, verschuivende muzikale ontmoe tingen, waarin je soms Weather Report of Pat Metheny en dan weer klassieke motieven Never Beforeof vuige blues (het geweldi ge Good Ol'Benzontwaart. Intieme, weemoedige muziek die zelfs de centrale verwarming behaaglijk maakt. BOEK VAN DE DAG Genre: brieven Voltaire Fransman in Londen Uitg. Wereldbibliotheek Prijs 17,90 De scherpe pen van filosoof Voltaire waarmee hij de Franse poli tiek en godsdienst teisterde, zorgde ervoor dat hij in 1726 moest verhuizen: voor drie jaar naar Engeland. Van daaruit schreef hij fictieve brieven waarin hij de Engelse economie, godsdienst, poli tiek, literatuur en wetenschap vergeleek met de Franse equivalen ten die er beslist minder goed vanaf kwamen. Doelstelling van de brieven is om via een omweg kritiek te leveren op de situatie in Frankrijk. Voltaires conclusie is dat in Engeland alles beter is. Het is toleranter op religieus gebied: allerlei geloofsovertuigingen naast elkaar. Het regime is niet absolutistisch want de koning wordt be teugeld door de senaat. Zelfs Descartes is niets vergeleken bij New ton die met behulp van berekeningen en simpele instrumenten er in is geslaagd het universum in formules te stoppen. Een genot om te lezen hoe Voltaire alles en iedereen vol op de wreef neemt. Zijn geestige observaties en kritische uitlatingen zijn nog altijd een plei dooi voor vrijheid en verdraagzaamheid. KOKKERELLEN Lamsvlees met groene asperges Hoofdgerecht voor 2 tot 3 personen Dit is een gerecht uit de keizerlij ke Chinese keuken waar men de 'gelakte eend' koestert en de stoofgerechten van de manda rijn hoog in aanzien staan. Daar bij hoort ook het gerecht van vandaag dat er doorgaans met schapenvlees wordt bereid. De groene asperges kun nen eventueel plaats maken voor witte as perges of geblan cheerde sperzie boontjes of peultjes. Ingrediënten 250-300 gram malse lamslappen, bij voor keur gesneden van de achterbout; 250- 350 gram groene as perges; 1 stukje ver se gemberwortel, ca. 3 cm (ca. 30 gram); 2 eetl. (zonnebloem) olie; 2 teentjes fijngehakte knoflook; 1 kleine in smalle reepjes gesne den rode Spaanse pe per; 2 in ringetjes ge sneden bosuitjes; 2 dl (lams)vleesbouillon, eventueel van deel van tablet; 1 eetl. lich te Chinese sojasaus; 1 eetl. Chinese rijstwijn of droge sherry; eventueel 1/3 theel. wit te basterdsuiker; 1 theel. maïze na; zout. Bereiding Maak het vlees droog met keu kenpapier en snijd het in blok jes (ca. 11/2 cm). Schil, indien nodig, de asperges geheel of ge deeltelijk. Verwijder het onder ste deel van elke stengel (ca. 3 cm). Laat de asperges een uur tje in ruim koud water liggen. Maak ze daarna droog en snijd ze in schuine stukjes van 2-3 cm. Schil het stukje gember wortel. Snijd het eerst in vlies dunne plakjes en vervolgens in uiterst smalle reepjes (draadjes) Verhit de olie in een wok. Voeg het idees en de asperges toe. Laat alles gedurende 4 minu ten, onder voortdurend roe ren en omscheppen, bakken. Voeg knoflook, gemberwortel Spaanse peper en bosuitjes toe- Schep alles enkele ma len om. Voeg de bouil lon toe. Wacht tot alles aan de kook is geko men. Leg een deksel op de wok. Temper de warmtebron en laat alles 12 tot 14 minu ten zachtjes sud deren. Neem daarna het deksel van de wok. Laat alles dan nog zolang sudderen tot de helft van het vocht in de wok is verdampt. Roer intussen in een kom metje rijstwijn of sher ry sojasaus en maïze na tot een glad papje. Schuif alle ingrediën ten in de wok naar een zijde van de pan. Roer het maïzenamengsel door het vocht dat op de bodem van de wok is ach tergebleven. Laat de kook er even over komen. Schuif daar na de ingrediënten door de nu verkregen saus. Laat alles dan nog enkele minuten zachtjes sudderen. Presentatie Schep het gerecht met de saus in het midden op voorver warmde borden. Geef er droog gekookte (basmati)rijst apart bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A28 tussen Zwolle en Knooppunt Lankhorst en A50 tussen knooppunt Beekbergen en knooppunt Waterberg. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de Al2 bij Arnhem en A4 bij Bergen op Zoom. Zaterdag: A7 bij Marum en A76 bij Heerlen. Zondag: Al bij Muiden en Al3 bij Delft. STRIPS PUZZEL DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck een PIÉ zuh KUNNEN TT- CCVÊN (MAT (advertentie) Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax: 072-519 68 69 Cryptogram Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Horizontaal: 4. Door deze reis wordt een wielerronde geschrapt (1 5. Oogpunten? (9); 8. Meisje op de vlucht (3); 9. Brood om op te hoesten (4); 10. Een kanjer van eei schot (6). Verticaal: 1. Huishoudelijk werkje waar muziek in zit (7); 2. Een etende vis als broodbeleg (9); 3. Uitgesproken voor anker te gaan (4); 6. Handen die in vuur en vlaö staan (6); 7. Conservatief op weg gehouden (6). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Strotklep; 9. cour; 10. Lena; 11. op; 12. kei; 14. ec; 15. barst; 1 poe; 19. eet; 21. kub; 22. Uri; 23. war; 25. une; 27. swing; 30. ra; aai; 33. Io; 34. stad; 36. meer; 38. tekenfilm. Verticaal: 1. Scoop; 2. top; 3. RU; 4. orka; 5. klis; 6. Ie; 7. ene; 8. pacht; 13 15. beurs; 16. terug; 18. Oka; 20. ein; 23. worst; 24. CIA; 26. eril 28. wade; 29. nimf; 31. Ate; 33. iel; 35. ak; 37. ei. Legenda 1000 Luchtdruk(mbar) Koufront Warmtefront St Petersburg Helsinki. Moskou irschau Boedapest Istanbul^ Barcelc Tel Aviv iMallorca Marbella Malta Lanzarote Fuerte ventura Tenerife /ee-roni'me.nJ a 0 <3 0 0 rj- ooi> y <3 Temperatuur min/max Neerslagkans Neerslag-mm i3- 1 Verwachting voor morgen lichte regen Scheveningen Katwijk Egmond verwachting voor morge Purmerend O ZW 4 ZW 4 ZW 4 IJmuiden Zaanstad 40 50% Haarlem 1 Amsterdam ZW 5 O Hoofddorp Hillegom Ü5S5 O Sassenheim Hilversum ZW 4 Katwijk Alphen a/d Rijn LeideriO Utrecht: SNEEUWHOOGTEN wintersportgebieden Frankrijk A berg dal V A V Alpe d'Huez 380 112 Les Arcs 250 90 Argentiere 270 15 Les Deux Alpes 400 50 Chamonix 270 15 Les Houches 135 45 Champagny 260 140 MÈribel 216 50 Chamroussè 90 70 Praz sur Arly 145 25 Courchevel 216 136 Superdevoluy 230 30 La Plagne 260 140 Val d'lsere 200 122 MA Spanje Dl Italië WO Duitsland DC Zwitserland VR Fra O Wassenaar O Den Haag HET WEER door Jan Visser Dit jaar komt de lente tergend traag op gang, maar de meest recente weerkaarten voorzien een onver hoopt gunstige ontwikkeling voor de volgende da gen, met zowaar lenteweer na het weekend. Hoge- drukgebieden met kernen over Zuid-Europa bren gen zachte maritieme lucht over onze streken en oo de zon komt uiteindelijk aan bod. De overgang naar dit lenteweer gebeurt dit weekend met stijgende temperaturen, al zorgen storingen soms voor nattig heid. Na het trotseren van een koude en nevelige ochtenc kon de zon toch wel voor een fraai weerbeeld zor gen. Het kwik ging op zoek naar 10 graden, maar stagneerde op een graad of 8. Jammer dat de strakke zuidoostenwind het wat minder aangenaam maakte Vanavond wordt de koude lucht definitief wegge stuurd. Dit gebeurt onder de impuls van een actieve storing die een portie zachtere lucht met zich mee brengt, maar ook regen die soms matig kan zijn. Ge middeld valt er 5 tot 8 mm hemelwater, maar de temperaturen blijven wel ruim positief met minima van 5 graden. In de ochtend wordt het stilaan dro ger, al kan af en toe nog een spatje motregen vallea De matige wind luwt tot zwak en krimpt van zuid oost in de avond naar zuidwest tegen de ochtend. Morgen maken wolken en nog een plaatselijke spat regen stilaan plaats voor overwegend droog weer, waarbij de zon vooral na de middag meer ruimte krijgt. Met een meest matige zuidwestenwind wordt zachte lucht aangevoerd en het kwik kan klimmen tot een graad of 10. Zondag is het wisselend bewolkt, maar komen ook enkele buien opzetten, vooral na de middag. Het wordt behoorlijk zacht met maxima van een graad o 11.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10