Leidsch Dagblad Donner: Drugskoerier toch vast o Regen )C bouwt school or 5000 leerlingen ijd om Witte Huis sen Kerry en Bush Hoogtestage Tiger Woods OCCASION E= FESTIVAL Dutroux: Ik wist niet wat pedofilie was 1.500,- 'Alphense artsen hebben genoeg geleden' woensdag 3 maart 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Digitale dokterspraktijk naar finale Leidse ondernemerswedstrijd Galerie Marianna: een goed verstopt geheim aan de Hoorn Oegstgeestse roeier met Holland Acht op fflES weg naar Athene 5/6° j 3 iw gebouw achter station Leiden rijn Kramp Het ROC Leiden bouwt uwe school aan de zee- in het centraal station, perceel tussen de acti ng van het station en de Walenkamp-tunnel ver- komende jaren een ge- >or zo'n 5000 leerlingen. fc Leiden kwam de aan ban de grond gisteren met het Leids Universi- lisch Centrum (LUMC). leling is dat het nieuwe voor middelbaar be- iderwijs in september jn deuren opent. Het den - dat in totaal on- 0.000 leerlingen heeft, over 200 studierich- jn 22 locaties - wil er de igen toerisme, zorg, horeca, iet, dienstverle- educatie in onderbren- iderzocht wordt of er lokalen en praktijk- ook congresfaciliteiten, horecabedrijven en een hotel in het schoolgebouw kunnen worden ondergebracht. Leerlingen moeten hier werker varing opdoen. J. van Gaal, voorzitter van de raad van bestuur van het ROC Leiden en O. Buruma, voorzit ter van de raad van bestuur van het LUMC, verwachten meer onderlinge samenwerking tus sen hun instellingen. Het zie kenhuis heeft behalve medici, onderzoekers en zorgverleners ook veel technici, laboranten, ict'ers en administratief perso neel nodig. De nabijheid van het ROC Leiden komt dan ook goed uit, verklaarde Buruma. De overeenkomst die gisteren werd gesloten is in meerdere opzichten van grote betekenis voor het LUMC. „Het markeert het begin van de ontwikkelin gen in dit gebied, dat een echt kenniskwartier moet worden." Pagina Ri: Bedrijfsleven moet plek krijgen in schoolgebouw noorderling Kerry verslagen. Kerry (60) heeft in de afgelopen zes weken 27 van de dertig voorverkiezingen op zijn naam geschreven. De race om de De mocratische nominatie is nu feitelijk gelopen, ook al zijn er nog steeds twee kansloze kan didaten - Dennis Kucinich en Al Sharpton - over en nog vijfen twintig staten en gebiedsdelen te gaan. Edwards (50) feliciteerde Kerry, die op zijn beurt warme woor den sprak over Edwards. Er wordt in de VS druk gespecu leerd over de kansen van Ed wards als 'running mate', de man die door Kerry wordt uit gekozen als zijn kandidaat voor het vice-presidentschap. Kerry is tot nu toe vragen hierover uit de weg gegaan. De Verenigde Staten zijn net als vier jaar geleden in twee gelijke politieke kampen verdeeld. Zit tend president Bush leek vorig jaar nog stevig in het zadel te zitten, maar in de opiniepeilin gen is John Kerry inmiddels po pulairder dan Bush. Morgen begint Bush, die hon derd miljoen dollar in kas heeft, met een reclamecampagne om zijn imago op te poetsen en zijn leiderschapskwaliteiten te on derstrepen. Kerry zal de ko mende tijd fondsen moeten werven voor de race met Bush. De president belde Kerry afge lopen nacht om hem te felicite ren, en zei dat hij uitkeek naar een 'pittige' strijd. COMMENTAAR BOLLETJESSLIKKERS :e correspondent mans gton - John Kerry zal op aber de strijd om het aangaan met George senator uit Massachu- in in negen van de tien lie gisteren, op Super Democratische voor ngen hielden. De enige Bgenstander van Kerry overgebleven was, se- Jhn Edwards, houdt het staat die gisteren niet irry ging was Vermont, istaat van Howard De- fis weliswaar uit de race maar zijn naam staat ijd op de stembiljetten, is werd ook in zijn 'ei- je zuidelijke staten door its heel vreemds aan de _jet de Nederlandse aan- ii handel in verdovende jn. Terwijl via de Noord- ais - bij wijze van spre- containers vol met hard- vorden aangevoerd, ligt riteit bij het aanhouden tigskoeriers met hooguit ar kilo cocaïne in him Met de overdreven con- p bolletjesslikkers pro- tet kabinet in litenland zijn vat op te poet- 3e eens hoe e drugshandel 'erdt aangepakt! rfge minister tide, de WD'er Korthals, lor de Tweede Kamer bij- h*elhaald, omdat hij te slap "bolletjesslikkers optrad. vege lijf te redden het hij idtempo cehen bouwen e; koeriers vast te zetten, oe voortvarend de 'kleine rij van de drugssmokkel i opgepakt, zo overbelast iet justitiële apparaat Zo fs dat de opvolger van |s, minister Donner, de «slikkers nog wel laat iden, maar niet meer ver- Minister omzeilt met juridische truc vrijlating door rechtbank door Pauline van der Mije haarlem - Minister Donner van justitie heeft razendsnel een ein de gemaakt aan de zoveelste cri sis over drugskoeriers. De recht bank in Haarlem maakte giste ren bekend bolletjesslikkers niet langer in voorarrest te willen houden. Dat is volgens de rech ters tegen de wet, aangezien het openbaar ministerie (OM) niet van plan is de slikkers te vervol gen. Donner heeft echter een truc bedacht om de onwillige recht bank te omzeilen: Hij wil alle vrij te laten slikkers laten scan nen. Als blijkt dat een iemand nog drugs in zijn buik heeft, wordt hij opnieuw aangehou den wegens drugsbezit. Het OM kan hem dan nog eens zes da gen vasthouden. Justitie worstelt al jaren met de stroom drugskoeriers. In de cember besloot Donner koe riers die niet meer dan drie kilo bij zich hebben voorlopig niet te vervolgen. Ze moeten hun drugs inleveren en gaan zonder dagvaarding naar huis. Bolle tjesslikkers hebben nooit meer dan drie kilo bij zich en krijgen dus per definitie geen dagvaar ding. Ze worden wel opgesloten in de Bloemendaalse bolletjes kliniek om zich van de chugs te ontdoen. Het OM mag een verdachte zes dagen vasthouden. Alleen een rechter mag het voorarrest dan verlengen. Dat heeft de Haar lemse rechtbank steeds gedaan, tot de raadkamer maandag wei gerde tien slikkers in bewaring te stellen. „De wet staat bewa ring alleen toe als te verwach ten is dat de verdachte gevan genisstraf krijgt", zegt persrech ter Van den Brink. „Vanwege de acute nood waren we bereid tij delijk van die regel af te wijken. Maar we hebben de indruk dat het noodbeleid structurele vor men aanneemt. Sinds decem ber is niet één slikker meer ver volgd en we hebben geen aan wijzing dat daarin verandering komt." Rechters voelen toenemende weerzin om mensen vast te houden tegen de wet, zegt Van den Brink. „We kunnen niet op deze manier doorgaan." Het OM vindt dat de rechtbank juist de wet overtreedt door de slik kers te laten gaan en stapt naar de Hoge Raad. „Op deze ma nier worden mensen met drugs in hun lichaam het land in gela ten. Dat kan nooit de bedoeling zijn", zegt woordvoerster Zwiers van het Haarlemse par ket. Pagina Binnenland 1: Justitie hoopt snel weer te kunnen vervolgen Dubai - Topgolfer Tiger Woods neemt kort voor het begin van het prestigieuze toer nooi in Dubai nog even een 'hoogtestage'. Op de landingsbaan voor helikopters op het dak van het Burj Al Arab Hotel slaat hij zich warm. Leuke publiciteitsstunt van de Du bai Desert Classic, die morgen begint. Op de woestijnbaan verdedigt de Nederlander Robert-Jan Derksen zijn titel. Hij werd vorig jaar op het laatste moment van de reserve bank geplukt om in te vallen voor Woods, die uit veiligheidsoverwegingen had afge zegd in verband met de oorlog in Irak. Derksen verraste toen iedereen door de toer nooizege te grijpen, voor wereldtopper Ernie Els. Foto: AP (advertentie) s, volgt. Dit zwabberende beleid heeft gisteren een nieuwe di mensie gekregen. De Haarlemse rechtbank wil bolletjesslikkers niet langer dan de wettelijke ter mijn van zes dagen vasthouden, zo lang zij niet strafrechtelijk worden vervolgd. Het gevolg hiervan is dat zo'n tien procent van de aangehouden gelukzoe kers mét een deel van hun drugslading in de maag op straat wordt gezet Dat is natuurlijk een on houdbare situatie. Minister Donner heeft al aangekondigd dat hij met een 'noodwetje' de detentieperiode tot twaalf dagen gaat verlengen, zo dat de drugskoeriers met een 'lege' maag de cel verlaten. Deze maatregel is opnieuw een stop lap, die de zaak geen goed doet Het kabinet moet inzien dat de aanpak van bolletjesslikkers al leen zinvol is als zij ook een straf krijgen. Zolang justitie niet de mensen en middelen heeft om drugskoeriers te vervolgen, stelt het kabinet de verkeerde priori teiten. Hugo Schneider SPECTACULAIRE AANBIEDING voor uw huidige auto of 1.500,- bovenop de ANWB/BOVAG inruilwaarde www.occasionfestival.nl) GROENOORDHALLEN WILLEM DE ZWIJGERLAAN 2 LEIDEN aarlen/anp - Mare Dutroux heeft vandaag tijdens zijn eerste verhoor door de rechtbank van Aarlen gezegd in 1995 eigenlijk niet te weten wat pedofilie was. „Voor mij was dat allemaal Chi nees. Ik verwarde het met ho moseksualiteit en dat haat ik, hoewel er soms brave mensen tussen zitten. Iedereen moet dat maar zien zoals hij of zij dat wil, maar ik wist in 1995 niet wat pedofilie was." Bij het begin van zijn ondervra ging door rechtbankvoorzitter Stéphane Goux stelde Dutroux zich als slachtoffer van een moeilijke jeugd voor. „Mijn moeder steunde me niet en mijn vader had het moeilijk om mij te aanvaarden als zoon", al dus Dutroux, die staande het woord voerde. Dutroux verklaarde verder dat hij in juli 1995 thuis kwam van een rechtszitting in Charleroi (waar hij terecht stond voor au todiefstal) en toen plots de ont voerde meisjes Julie en Mélissa aantrof. Op verzoek van mede verdachte Nihoul zou hij de meisjes hebben moeten verber gen. Hij maakte een bestaande geheime bergplaats grotef, zo dat hij de meisjes daar kon on derbrengen. „Ik heb hen voor de keuze gesteld: öf jullie blij ven bij mij, öf jullie gaan het netwerk van mijnheer Nihoul Dutroux zegt dat hij daaraan heeft meegewerkt, omdat hij al zes jaar in de gevangenis had gezeten voor ontvoeringen en verkrachtingen. "Ik wist dat ik geen kant meer uit kon." Dutroux zei dat hij de zevenja rige meisjes Julie en Mélissa de eerste dagen verborg in een kinderslaapkamer van zijn huis in Marcinelle. Toen konden ze redelijk vrij rondlopen. Planeet Mars was vroeger kletsnat Washington - Bewijzen voor leven op Mars zijn (nog) niet gevonden, wel heeft de Mars robot Opportunity aangetoond dat er 'mogelijkheden' voor lé ven waren. Ooit was de Rode Planeet namelijk doordrenkt met water. Er was water genoeg om organismen te laten leven in een 'bewoonbaar milieu'. Pagina Gesprek van de Dag VN: Nederland grootste xtc-land wenen - Nederland is de be langrijkste leverancier van MD MA, de basis voor de party drug xtc. Dat staat in het jaar lijkse rapport van het narcotica- bureau van de Verenide Naties. Europa is de nummer 1 in de wereld als het gaat over de con sumptie van xtc en staat op de tweede plaats wat betreft het gebruik van cocaïne. De popu lairste drug is canabis. Pagina Buitenland Vrienden Murat D. weg van school den haag - Het Terra College in Den Haag heeft drie leerlingen van school gestuurd die be vriend zijn met Murat D., de verdachte van de moord op de onderdirecteur van de school. Onder hen is het vriendinnetje van de jongen. De docenten wilden geen les meer geven aan het drietal (twee meisjes en een jongen) omdat ze te veel begrip had getoond voor de daad van Murat. Extra grote friet taboe McDonald's Chicago - McDonald's haalt zijn extra grote porties friet en fris drank van de menukaart in zijn 13.000 restaurants in de VS. Volgens de hamburgerketen is de maatregel bedoeld om de service te verbeteren en een meer verantwoorde keuze aan te bieden aan de klant. In Eu ropa bestaan de extra grote porties niet. Papegaai wijkt voor koningin londen - Een grofgebekte pape gaai moet wijken voor de Britse koningin Elizabeth. Het dier op het Britse marineschip HMS Lancaster wordt tijdelijk naar een plek aan wal verbannen om de vorstin en de bemanning niet in verlegenheid te brengen. De papegaai Sunny vloekt en pikt mensen als ze boos is. Eli zabeth en haar man Philip wil len de Lancaster vrijdag met een bezoek vereren. Deal justitie in Baarnse zaak baarn - Justitie in Utrecht heeft in de Baarnse moordzaak een deal gesloten met twee zware criminelen. Een oud-Baamaar en oud-Soester werd 10.000 eu ro beloofd in ruil voor de 'gou den tip'. Ze gaven informatie over de vindplek van de stoffe lijke overschotten van het ver moorde echtpaar Müller. Hof: Geen vervolging voor 'politieke' euthanasie in 1999 door Nancy Ubert den haag/alphen - De twee Al- phense huisartsen die betrok ken zijn bij een 'politieke' eu- thanasiezaak, hebben meer dan genoeg geleden. Het openbaar ministerie is te laat geweest met de vervolging van Kenneth Vïei- ra en Herman Rakers. Dat vindt niet alleen de Haagse recht bank, maar nu ook het Hof dat vanmorgen uitspraak deed in het hoger beroep dat het open baar ministerie had De artsen, die naar eigen zeg gen in april 1999 geheel naar de wens van hun ernstig zieke pa tiënte euthanasie op de vrouw toepasten, werden meer dan drie jaar later pas vervolgd. De aanklacht luidde moord. Er ontbrak een handgeschreven verklaring van die vrouw en dat werd de Alphense artsen zwaar aangerekend door het OM. Dat de patiënte niet langer wilde en kon lijden en dat de artsen haar terecht een aantal dodelijke in jecties gaven, hebben meerdere familieleden van de vrouw ver klaard. De artsen hebben nooit verstoppertje gespeeld en de euthanasie gemeld, zoals dat hoort. Het OM wachtte te lang met vervolging, stelde de rechtbank vorig jaar vast. De zaak werd daarom niét in behandeling ge nomen. Daarop gaf minister Donner van justitie het open baar ministerie de opdracht in hoger beroep te gaan. De mi nister kreeg Kamervragen over de kwestie. Twee weken gele den diende het hoger beroep bij het hof. Pijnlijk duidelijk werd toen hoe zeer de artsen le den onder 'het zwaard van Damocles' dat al jaren boven hun hoofd hangt. Rakers noem de het een 'Kafkaiaanse situa tie'. Het OM gaf toe dat er te lang was gewacht met vervol ging, maar dat de rechtsgang belangrijk was voor de samen leving omdat de discussie over euthanasie nog lang niet is ver stomd. Vanmorgen deed het hof uitspraak. Uitvoerig moti veerde de rechter het vonnis. Ook het hof is van mening dat de artsen genoeg hebben gele den onder de situatie en dat zij beschermd moeten worden te gen een verdere langdurige juri dische strijd. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam0 M Q V (P Y-tl^~ Postcode Telefoon (i.VJTL controle nabezorging) Wij gaan zorgviJdg om met persoonsgegevens. In Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Sj automatische betaling is min bank-grommner I Ml I Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1