jolitie valt innen bij tells Angels TË IETS Japanse sekteleider veroordeeld tot doodstraf verkopen? Leidsch Dagblad Hm i r^m Veel vermisten door brand op veerboot Sneeuwlaag dikker, hinder stuk minder gelijk verband met liquidaties ;rsnelde procedure voor elzoekers onzorgvuldig' Vier Nederlanders op lijst van yultrarijken Leidsch Dagblad vrijdag 27 FEBRUARI 2oo4 Dagblad SPRINTERS 072-5196868 REGIO manilla - Bijna tweehonderd mensen wor den vermist sinds vanmorgen op een Filipijn- se veerboot een brand uitbrak. Van de 702 passagiers en 159 bemanningsleden van de Superferry 14 van Wg&A, de belangrijkste veerbootmaatschappij van het land, zijn er 667 gered, meldde het Japanse persbureau Kyodo. Te hulp gesnelde vrachtschepen en vissersboten hebben veel opvarenden aan boord genomen, nadat die uit angst voor de om zich heen grijpende vlammen in het wa ter waren gesprongen. De kustwacht pro beerde met blushelikopters de vlammen op de veerboot te doven. Foto: EPA leiden/regio - De sneeuw laag mocht in de Leidse re gio vanmorgen dan aan merkelijk dikker zijn giste ren, het autoverkeer leek veel beter voorbereid op de gladheid. Grote ongevallen deden zich volgens de meldkamer van de politie Hollands Midden niet voor. Het bleef bij enkele kleine slippartijen waar geen ge wonden bij vielen. Ook op de snelwegen waren geen onoverkomelijke proble men, meldde het Korps Landelijke Politiediensten. Volgens de Verkeers Infor matiedienst waren er om kwart voor acht dertien files met een totale lengte van 55 kilometer. Donderdag wa ren er omstreeks deze tijd, het hoogtepunt van de ver keerschaos, 63 files met een totale lengte van 760 km. De politie meldde slechts kleine incidenten. Bij Ros malen was een busje in de sloot gegleden, op de A4 bij Rijswijk (afslag Plaspoelpol- der) was een vrachtauto ge schaard. In de nacht ge beurde een tiental ongeluk ken, vergeleken met dertig in de nacht van woensdag op donderdag. Het KLPD had zich op het ergste voor bereid en was vanmorgen op dubbele sterkte. In de ochtendspits heeft de dienst ongeveer 65 auto's op de weg. „Alle cruciale knoop punten hebben we op deze manier onder controle", al dus een woordvoerder. De snelweg A12 was van nacht in de richting van Den Haag enkele uren afge sloten na een door de glad heid veroorzaakt ongeval. Een bestelbus gleed op de A12 ter hoogte van Zeven huizen op zijn kant en raak te de vangrail. Later werd het voertuig geraakt door een automobiliste, die het omgevallen busje te laat zag. De bestuurster en een inzittende werden met lich te verwondingen overge bracht naar een ziekenhuis. De bestuurder van het busje wist zich op tijd in veilig heid te stellen. De snelweg werd enkele uren afgesloten wegens bergingswerkzaam heden en omdat het weg dek zeer glad was gewor den. tokio/anp/rtr - Een rechtbank in Tokio heeft Shoko Asahara, de 48-jarige leider van de Aum Shinrikyo-sekte (Hoogste Waarheid) ter dood veroordeeld. De rechtbank acht hem schuldig aan alle dertien criminele daden waarvoor hij was aangeklaagd, aldus rechter Shoji Ogawa. Asahara is onmiddellijk in hoger beroep gegaan. De meest bekende zaak in zijn aanklacht is de aanval met het gifgas sarin op de metro in Tokio op 20 maart 1995. De aanklagers hadden de doodstraf tegen de sekteleider geëist. Er vielen twaalf do den en duizenden mensen werden ziek. Het gas werd een jaar eerder ook ge bruikt, bij een aanval in Matsumoto (Centraal-Japan). Toen vonden zeven mensen de dood. Het proces heeft acht jaar geduurd. In totaal zijn 189 mensen wegens aansla gen door de sekte aangeklaagd. De rechtbank veroordeelde elf andere sek teleden eerder tot de doodstraf. Deze za ken lopen nog in hoger beroep. De ver dediging van Asahara had gesteld dat zijn volgelingen volstrekt op eigen initia tief hadden gehandeld en dat de sekte leider zeker geen instructies had gege ven. Het is overigens nog steeds niet duidelijk waarom de aanslagen zijn ge pleegd. Volgens rechter Ogawa hebben de aan slagen 'Japan en de wereld in diepe angst getrokken'. Het voorlezen van het vonnis duurde uren. De pers was mas saal naar het gerechtsgebouw gekomen. Bijna 5000 mensen hadden zich aange meld voor een van de 38 stoelen op de publieke tribune. De politie was met vierhonderd man aanwezig en had zelfs een motoroptocht in scène gezet om de aandacht van de media af te leiden toen Asahara het gebouw in werd gebracht. Asahara stichtte in 1987 de sekte, een mengeling van boeddhisme en hindoe isme, meditatie en apocalyptische les sen. Op het hoogtepunt telde de groepe ring zeker 10.000 leden in Japan en daarbuiten. De vrijwel blinde Asahara hield zijn volgélingen voor dat Amerika Japan zou aanvallen met atoomwapens. OPGERICHT 1 MAART 1860 eidsch Museum brengt onderwereld voor jongeren 'Mister KRV' Huig Hoek hoopt op dubbel feest Winterse -~é t' buien Idam/gpd - De nationale he is vanmorgen rond binnengevallen in het Is van de Hells Angels in 'dam. Ook twee wonin- n Hells Angels zijn door- Jij de invallen werd een elefoon gevonden. Een |e man is aangehouden 5 verboden wapenbezit loop van de dag voor- lan de rechter-commis- blikseminval is uitge- door de nationale re- e in opdracht van het jk parket, en niet door sterdamse politie, duidt 1 verband met de drie- e moord op Hells Angels t Limburgse Oirsbeek, weken geleden. De /oerster van het lande- :ket wil niet ingaan op irband met de liquidatie drie Hells Angels in :g. De inval vanmorgen gebeurde 'op verdenking van overtreding van de Wet wa pens en munitie', luidt de ver klaring. Over de toedracht van de inval wil zij verder niets kwijt. Er zijn geen invallen ge daan bij andere onderkomens van Hells Angels in Nederland. Bij de Angels Place in Amster dam is de terughoudendheid vanmorgen even groot. Op 8 februari 2001 deed de Amsterdamse politie 's mor gens vroeg een inval in Angels Place, ook op zoek naar wa pens. Toen werden vijf vuur wapens, waaronder een ma chinegeweer, gevonden. Om dat niet duidelijk was van wie die buitgemaakte zaken waren, werd niemand vervolgd. Eind 1995 wilde de politie het club huis van de Angels ook al een keer binnenvallen, maar justi tie blies de operatie toen af. Men was bang dat er te weinig bewijs voor criminele activitei ten zou zijn. aag/gpd - De versnelde j'ocedure is onzorgvuldig. -uursprocedure' zou vijf jlang moeten duren om ïulp te bieden en de eit van de asielzoeker 1 vast te stellen. Asielzoe- I mden ook opvang moe- jgen als ze tegen een af- 5 in beroep gaan, schrijft \dviescommissie voor delingenzaken (ACVZ) in ïgevraagd advies aan mi- Verdonk van vreemdelin- ;en. VZ pleit voor één nieuwe iocedure die het midden tussen de te kort geachte s procedure en de regu- sielprocedure. Ongeveer ft van de asielaanvragen nu in de 48-uurs proce- afgehandeld, die oor- :elijk alleen bedoeld was de overduidelijk 'flin- ine' gevallen. Het risico "kten is daarbij volgens de te groot. De commissie prop dat de beslissingen jommige asielzoekers van COMME levensbelang kunnen zijn. Asielzoekers waarvan de IND inschat dat ze een serieuze kans op een verblijfsvergunning ma ken gaan naar een opvang- en onderzoekscentrum (OC) voor een veel langere procedure. De 'reguliere' procedure is volgens de ACVZ zorgvuldig, maar hij duurt zo lang dat hij misbruik uitlokt. De asielzoeker heeft er nu belang bij om de procedure te rekken, omdat hij op die ma nier lang in de opvang kan blij ven. De commissie pleit daarom voor een middenweg. Eén pro cedure die het midden houdt tussen de huidige twee. Daar voor is een wetswijziging nodig. In een eerste reactie stelt de woordvoerder van de minister dat de 48-uurs procedure 'snel is, maar niet té snel'. Hij wijst erop dat de rechter in negen van de tien zaken de beslissing van de Immigratie en Naturali satiedienst (IND)' steunt. Het ministerie studeert nog op het advies. NTAAR Ruimtevaarders ISS gaan samen een 'straatje om' --r 1 Toneelstuk maakt jeugd bewust van gevaren van drugs SPIONAGEROMAN Hoge toren bij Levensstroom leiderdorp - De Levensstroom Gemeente wil in Leiderdorp een evangelisch centrum bou wen met een 'kerktoren' van veertig meter hoog. Het pand komt te staan aan de Elisabeth- hof, vlak naast het nieuwe hoofdkantoor van de politie Hollands Midden. In de kerk- zaal is plek voor 1400 mensen. Het tien jaar oude pand van de Levensstroom Gemeente aan de Touwbaan in Leiderdorp is te klein geworden. In die zaal is plek voor 500 bezoekers. Pagina R4 Coco Chanel op Keukenhof lisse - Ongeveer tachtig antieke bloemenhoeden van bekende ontwerpers als Coco Chanel, Dior en Schiaparelli zijn van 25 maart tot en met 20 mei te be zichtigen op de Keukenhof in Lisse. De expositie maakt deel uit van een internationale hoe- denwedstrijd die de Stichting Hoedenplatform en de Neder landse Hoeden Vereniging heb ben uitgeschreven. Aangezien het thema 'bloem' is, heeft de prijsuitreiking heel toepasselijk plaats op de Keukenhof. Benefiet voor Marokko haarlem - Hakim Traïdia, be kend van onder meer Sesam straat, wil op korte termijn een benefiet houden voor het door een aardbeving getroffen Ma rokko. Het evenement moet volgens de Haarlemse theater maker in de Amsterdamse pop tempel Paradiso plaatsvinden. Hakim meldt dat cabaretier Na- jib Amhali, rapper Ali-B en zan geres Hind hun medewerking al hebben toegezegd. Hakim, zelf van Algerijnse afkomst, werd met het verzoek voor een bene fiet benaderd door een bevrien de kinderarts van het AMC die net het getroffen gebied had bezocht. Clare Short valt Blair aan londen - De voormalige Britse minister van Ontwikkelingssa menwerking, Clare Short, heeft fel uitgehaald naar premier Blair. Zij deed dat, nadat de premier haar onthulling over het afluisteren van VN-chef Kofi Annan 'hoogst onverantwoor delijk' had genoemd. Short ver weet Blair in een interview met het BBC-programma Newsnight een 'opgeblazen af leidingstactiek' te hanteren. Pagina Buitenland Haïtiaanse stad in handen rebellen Port-au-Prince - Gewapende rebellen in Haïti hebben op nieuw een stad in handen ge kregen. Volgens lokale media maken de opstandelingen sinds vanmorgen de dienst uit in Mi- rebalais, een 140.000 zielen tel lende plaats op circa 60 kilome ter ten noorden van de hoofd stad Port-au-Prince. Pagina Buitenland toept associaties op met ende spionageromans van ts als Graham Greene, zoals vaker overtreft de I werkelijkheid de verheel- pacht. De afluistertak I van de geheime dienst [in de aanloop naar de [orlog VN-diplomaten te bespioneerd. Volgens de hre minister van ontwikke- mlp Clare Short zouden spionnen het zelfs hebben tat op VN-baas Kofi Annan, (kent de verbe- |id waarmee n en Amerika- ïebben aange- i op de oorlog Saddam. Het van de Britse rvinken en regenjasdra- is vanzelfsprekend door r:n veroordeeld als zijnde met de diplomatieke ri- j en gebruiken. Het is een ig op de integriteit van de >1 die grote woorden staan kkelijk de constatering in jg dat het vooral verbazing- Ênd is dat de regering-Blair Devlucht nam tot dit soort Ddes. Binnen de Veilig- raad en de VN woedde eind Immers een openlijk debat ie vraag of Hussein genoeg irzaamde aan de VN-op- roepen om te ontwapenen. Lan den als Frankrijk, Duitsland, Rusland, Engeland en Amerika bekvechtten openlijk over het wel of niet terugsturen van de wapeninspecteurs naar Bagdad. En ze onderhandelden bijna openlijk over de talloze resolu ties waarin Hussein werd opge roepen te ontwapenen. Wie vermoedt dat spionnen nog wezenlijke informatie hebben kunnen toevoegen aan dit straatgevecht, lijdt waarschijn lijk aan een zekere mate van paranoia. Blair en Bush zijn eer der verweten dat ze tot de rand van het oirbare zijn gegaan bij het 'verkopen' van hun oorlog tegen Saddam. Er zijn talloze vragen onbeant woord gebleven over hun bewe ringen dat Hussein massaver nietigingswapens paraat had. De ironie van het geval wil dat ze zich daarbij de hele tijd berie pen op de gedegen informatie van hun inlichtingendiensten. Inmiddels hebben ze beiden moeten erkennen dat de spion nen er lelijk naast zaten. De werkelijkheid van de CIA en MI5 is veel feilbaarder dan die uit de spionageromans. Péter deVries washington/gpd - Op de rang lijst van rijkste mensen in de we reld komen vier Nederlanders voor, blijkt uit de jaarlijkse uit gave van het Amerikaanse za kenblad Forbes. Charlene de Carvalho-Heineken, dochter van de biermagnaat, staat met een 94ste plek het hoogst genoteerd. Zij heeft volgens Forbes een ver mogen van 4,6 miljard dollar (vorig jaar nog 3,7 miljard). Nummer twee is John de Mol, die het afgelopen jaar mede dankzij de sterke euro 117 plek ken opschoof in de lijst. Hij staat nu op nummer 310 met een ge schatte waarde van 1,8 miljard, tegenover 1 miljard in 2003. De andere twee rijkaards zijn John Fentener van Vlissingen (356ste met 1,6 miljard) en Joop van den Ende (nummer 437 met 1,3 miljard). In totaal telde Forbes dit jaar 587 miljardairs, onder wie 64 nieuwe. Het was een goed jaar voor de van intemetzoekmachine Goog le hebben dit jaar hun entree ge maakt op de lijst. De koninklijke familie komt niet op de lijst voor. Prins Bemhard heeft de samenstellers bij Forbes er vorig jaar van weten te overtuigen dat de Oranjes helemaal geen mil jardairs zijn. De rijkste man op aarde is nog steeds Microsoft-oprichter Bill Gates, op korte afstand gevolgd door Warren Buffett. Het lijstje wijkt overigens nogal af van het vorig jaar november bekend ge maakte lijstje van Quote. Daarin stond de familie Brenninkmeijer (C&A) op een, gevolgd door Charlene de Carvalho-Heine ken, verschillende leden van de familie- Fentener van Vlissingen en andere kopstukken uit het bedrijfsleven. Quote schatte het bezit van John de Mol op min der dan een miljard euro. Dat zelfde gold voor Joop van den Ende. Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode Telefoon Wij gaan zogviJcJg om me» Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. □mdv v 19,70 56,20 56,70 Plaats3 (i.v.m controle nabezorgriQ) ^el In het a***! van óe krart trefl u nadere rtormatie aan Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betatng s m bank-gromfrmer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl John de Mol (links) en Joop van den Ende op de 'lijst der ultrarijken'. Foto: ANP 'ultrarijken', aldus het blad. De bekendste van de nieuwelingen is de auteur van de Harry Pot- ter-boeken, J.K. Rowling, die de drempel van een miljard dollar net haalde. Ook de oprichters

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1