[Tg PN mikt p groei na orse winst IETS verkopen? Nederlanders vinden medicijn tegen SARS Leidsch Dagblad ;rs onderuit op expansiedrift n niek koraalgebied is li dode opgeschreven Carnaval met rollator Vooral pro-Israëlische demonstranten in Den Haag oil i SÊÏÏF** Hittegolf eist 29 levens in Australië Leidsch Dagblad uagt Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 23 februari 2004 Erwtensoep is hard op weg culinair te worden Hewitt is startgeid meer dan waard Een rustige Normaal weet ook te boeien SPRINTERS Veel [<s i'i neerslag d^DAM/GPD - Telecomcon- Zil N heeft een goed jaar lorifle rug. Na een recordver- 9,5 miljard euro in 2002 pafiet bedrijf in 2003 uit op towinst van ruim 2,7 mil- f8*o, 20 werd vanmorgen resentatie van de jaarcij- e e lend. Deze cijfers geven jaren van bezuinigingen, rondes en schuldsanering oed om aan groei te den- Ie worden de aandeel- t st 5 beloond met verdubbe- d i het dividend. lan jeurs werden de overna men vanochtend afge- net een koersdaling van lrie procent. De pijlen N zijn inmiddels gericht Britse mobiele concur- nm02. Dit weekeinde ekend dat een bod van er 14 miljard euro is uit- Het Britse concern, fintig miljoen klanten Groot-Brittannië, id en Ierland, heeft laten weten geen inte- hebben. Volgens Engel ten ligt de vraagprijs van tussen de 15 en 20 mil- KPN zou nu een ho- overwegen, maar moet ekenen op concurrentie, iaanse TIM, het Spaanse Telefónica en een nog onbe kend Brits bedrijf zouden ook op mm02 azen. Voor KPN is mm02 vooral inte ressant om de Duitse activitei ten winstgevend te maken. Met een marktaandeel van 12 pro cent is dochter E-Plus daarvoor te klein. De cijfers over 2003 maakten duidelijk dat de komende jaren de opbrengsten vooral uit mo biele telefonie moeten komen. In het vierde kwartaal stegen de opbrengsten van deze divisie met 7,1 procent. De opbreng sten van de divisie vaste telefo nie bleven in deze periode sta biel. Vorig jaar haalde KPN 1,3 miljoen nieuwe klanten met een mobiel abonnement bin nen. Daarmee kwam het totale aantal mobiele klanten op 14,7 miljoen. De miljardenwinst voor KPN kwam tot stand door enkele meevallers in het vierde kwar taal. Zo werd met de belasting dienst een akkoord gesloten over de fiscale gevolgen van de herstructurering van E-Plus. KPN wil over 2003 25 cent divi dend uitkeren. Dat is 13 cent meer dan de 12 cent die al was aangekondigd. Pagina Economie: Overnameplan mislukt 7anp - Het uitgestrekte ebied Great Banier Reef Australische oostkust zal 'leels ten gronde gaan als j. j van de voorspelde hoge- ieratuur van het zeewa- ingewijzigd beleid is het in 2050 nagenoeg van de jrdwenen, aldus de uni- :van Queensland, derzoekers, die hun werk a in opdracht van de Au- jie autoriteiten en het Natuur Fonds, voor dat over ongeveer vijf- ir de toeristenindustrie visserijsector in het ge- iljarden zullen verliezen duizenden mensen hun zullen zijn. x3' rijt b|d< t rer. ruten ill Koralen zijn uiterst gevoelig voor temperatuurswisselingen van het water. Ze kunnen uiteindelijk verble ken en sterven. Met het wegval len van de koralen wijzigt het ecologische evenwicht en zul len meer planten- en dieren- soorten verdwijnen en plaats maken voor bijvoorbeeld zee wier. Niemand weet precies welke invloed de klimaatveranderin gen op aarde zullen hebben op de temperatuur van het zeewa ter voor de Australische kust. Gematigde schattingen gaan uit van een toename van circa 2 graden, en dat is volgens de we tenschappers al funest. COMMENTAAR MUUR rdt een rechtszaak waar- symbolische betekenis llen groter is dan de juri- Omgeven door uiterst veiligheidsmaatregelen leid door emotionele de ities, begint het Intema- rlGerechtshof in Den Haag aan een hoorzitting 'veiligheidsbarrière' die Israël aan het bouwen is grens met de Palestijn- len op de westelijke Jor- De we- lie heeft de de Israëli- lur reeds ver- Dat is te- laar loos, zo- wereldge- lap Palestijnen en de :1 taat niet tot vreedzamer 'Cfeven weet te bewegen, lische betekenis van de ij het Gerechtshof is be- domdat de regering-Sha- etnonstratief wegblijft en ïnationale rechters geen vonnis kunnen uitspre- Israëlische houding is is een zwaktebod, want erstreept nog eens dat ering-Sharon met de Lf»n de muur tal van regels «eneefse conventies over Qianitair oorlogsrecht ne- e geert. De muur bestendigt ille gale nederzettingen, wijzigt een zijdig grenzen en snijdt Palestij nen af van elementaire levens behoeften. Slechts één argument heeft de regering-Sharon voor de bouw van de muur: het tegenhouden van terroristen. Elke opgeblazen bus lijkt die redenering kracht bij te zetten, maar op de iets langere duur verliest juist het argument van zelfverdediging z'n kracht. De muur versterkt immers op termijn de kommer volle omstandighe den waaronder veel Palestijnen leven en bevestigt hen in hun gevoelen ongewenste tweede rangsburgers te zijn in wat ook hun land is. En zo wordt de voe dingsbodem voor terrorisme in stand gehouden. Waar Arafat en de zijnen de ter reur niet hebben gestopt, heeft ook de regering-Sharon de vi cieuze cirkel van geweld en con- trageweld steeds sneller laten draaien. Dat proces kan niet in een rechtszaal tot staan worden gebracht, maar enkel aan de on derhandelingstafel. Peter de Vries noordwijkerhout - Opgezweept door een instructeur jes moesten vaart houden en al lopende de nodige ob- probeerden zo'n twintig bejaarden zaterdag tijdens de stakels trotseren. Dat ging niet altijd goed. Tot grote hi- drukbezochte carnavalsoptocht in Noordwijkerhout hun lariteit van de omstanders kwamen de aspirant-wegge- rollatorrijbewijs te behalen. En dat viel niet mee. De oud- bruikers geregeld in het publiek terecht. De roilator-les was een van de vele acts tijdens de Noordwijkerhoutse optocht, de grootste in de wijde omgeving. Ook elders in de regio is dit weekeinde het carnaval losgebarsten. Foto: Taco van der Eb den haag/anp - Voor het Vre despaleis in Den Haag hadden zich vanochtend ongeveer drie honderd voornamelijk pro-Isra- elische demonstranten verza meld. Dat is althans de schatting van R. Naftaniel, directeur van het CIDI, het Centrum Informatie en Documentatie Israël. De demonstranten waren naar Den Haag gekomen in verband met de hoorzitting van het In ternationaal Gerechtshof over de afscheidingsmuur tussen Is raël en de Palestijnen. De meeste demonstranten stonden rond het wrak van een Israëlische bus die door een zelfmoordaanslag in Jeruzalem is verwoest. De organisatie Zaka heeft de bus daar neergezet. Door de aanslag op de bus van lijn 19 kwamen destijds tien mensen om het leven en raak ten tientallen gewond. De gemeente Den Haag heeft voor het plaatsen van het wrak onder strikte voorwaarden een vergunning afgegeven. Zo moet de bus grotendeels met dekzei len zijn bedekt. Een woordvoerder van Zaka over de. bus en de muur: „De muur is niet het echte pro bleem. Het probleem is een conflict tussen Israëliërs en Palestijnen. &EUEdTHEU: 'ÏKAEL AGAJ Demonstranten betuigen steun voor Israël voor het Vredespaleis in Den Haag. Foto: ANP/Juan Vrijdag bepaalden het beeld. De bus symboliseert de Israë liërs die 's ochtends de bus naar het werk nemen en 's middags de lijkwagen naar de begraaf plaats." Pro-Palestijnse demonstranten waren rond twaalf uur nog niet gesignaleerd. Israëlische vlaggen en joden uit binnen- en buitenland Pagina Binnenland: Acht doden in bus bij zelfmoordaanslag brisbane/ap - Een hittegolf in de Australische stad Brisbane heeft afgelopen weekeinde voor een onge woon groot aantal sterfge vallen gezorgd. Van vrijdag middag tot zondagavond werd de politie bij 29 geval len van plotseling overlij den geroepen. Het week einde daarvoor waren dat er zeven. Gisteren bereikte de tem peratuur in de stad, met 900.000 inwoners de op twee na grootste van Au stralië, 41,7 graden Celsius. De ambulancedienst had het zo druk dat in sommige gevallen de brandweer werd uitgestuurd om hulp te verlenen tot er medisch personeel beschikbaar kwam. Hotels zeiden dat veel mensen uit de stad een ka mer hadden genomen om dat zij thuis geen aircondi tioning hadden. Vijf auto's uitgebrand voorschoten - Een brand in een auto aan de Witte de With- laan in Voorschoten sloeg za terdagnacht rond één uur over op nog vier ander geparkeerde voertuigen. Door de enorme brandhaard moesten bewoners van de aangrenzende flat wor den geëvacueerd. Ze werden opgevangen in bejaardencen trum 't Hofflants Huys. Nie mand raakte gewond. Toen om twee uur de bewoners konden terugkeren was de ravage groot. De auto's brandden volledig uit en ook de flat raakte door het vuur beschadigd. Tien doden bij aanslag Kirkuk kirkuk - Een aanslag met een autobom op een politiebureau in een Koerdische wijk van de stad Kirkuk in het noorden van Irak heeft vanmorgen aan zeker tien mensen het leven gekost. Vijfenveertig mensen raakten gewond. Bij aanslagen op de politie en anderen die met de Amerikanen samenwerken zijn dit jaar al meer dan driehon derd mensen omgekomen. De autobom ontplofte terwijl on geveer twintig agenten voor het bureau Rahimawa stonden te wachten op instructies. Reunion mag naar Istanbul amsterdam - Het Brabantse duo Reunion heeft gisteravond met het akoestisch gebrachte nummer Without You' het Na tionaal Songfestival gewonnen. Reunion werd in een recht streekse uitzending vanaf het Amsterdamse Pepsi Stage met overweldigende meerderheid gekozen uit tien genomineer den. De jurykeuze was una niem, het publiek had zangeres Anja Wessels met 'Heart of Sto ne' een eerste plaats gegeven, maar het puntentotaal van Reu nion was niet meer in te halen. Pagina Gesprek van de Dag Heli stort neer na lege tank bradenton - Een helikopter die zijn tank leeg had gevlogen is op onzachte wijze op een open plek in een woonwijk in Florida neergekomen. De Belgische pi loot, de Antwerpenaar Danny Bals, bleef ongedeerd. „Ik dacht dat we nog brandstof hadden", zei Bals. „Maar de meter doet het niet goed. Dat is het pro bleem." Bals zei dat hij met de helikopter, een Hiller UH-12 uit 1055, onderweg was van Orlan do naar Bradenton toen de mo tor uitviel. 'Bin Laden zit in Afghanistan' kabul - Osama bin Laden ver blijft in Afghanistan van waaruit hij nieuwe aanvallen op Ameri kaanse doelen voorbereidt. Dat heeft een aanhanger van het verdreven Taliban-regime ge zegd. De man zei dat Bin La- dens aanwezigheid in het land is gemeld in een pamflet aan Taüban-leiders in het zuiden. Medici publiceren bevindingen in wetenschappelijk tijdschrift Viroloog A. Osterhaus. Foto: GPD rotterdam/gpd - Viroloog A. Oster haus, verbonden aan het Rotter damse Erasmus Medisch Centrum en het Nationaal Influenza Cen trum in de Maasstad, denkt moge lijk een medicijn te hebben gevon den tegen SARS. Het gaat om het bestaande middel pegylated interferon-alpha, waar van een variant wordt gebruikt te gen chronische hepatitis C. Oster haus en zijn collega's publiceren hun bevindingen komende maand in het wetenschappelijke tijdschrift Nature Medicine. „We wisten al dat er bepaalde be staande stoffen zouden werken te gen SARS. Ook dit middel bleek in weefseltests al werkzaam. Maar we hebben er nu mee geëxperimen teerd in apen die we hadden be smet met het corona virus dat SARS veroorzaakt. En het blijkt effectief te zijn", vertelt Osterhaus. „Bij mensen hebben we het nog niet kunnen testen omdat er op dit moment geen ziektegevallen zijn, maar de ziektebeelden bij mensen komen nagenoeg overeen met die bij apen. Dus we verwachten dat het ook bij mensen effect zal heb ben." Het grote voordeel van dit medicijn, zegt de viroloog, is dat het 'op de plank ligt en dus niet op nieuw hoeft te worden geregi streerd'. Het middel werkt het beste als het wordt toegediend binnen 24 uur na contact met een patiënt met SARS, of na contact met een patiënt waarvan men vermoedt dat die de ziekte heeft. „Het is geen entmid del, puur een therapeutisch middel. Het gaat dan om mensen die risico vol contact hebben gehad met pa tiënten, dus bijvoorbeeld personeel in ziekenhuizen." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam MV Straatgj? Postcode Telefoon VM| gaan zorgviidg om me< Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 56,20 €56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau automated* betaling is rrjn 712141 400114 barfc-grewjirner. Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl 'lA'.'H.-m Pi a T^l

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1