osten school ijzen pan uit IETS verkopen?! 072-5196868 4/5° Alphense leerling met wapenstok, messen en neppistool Hoger opgeleide roddelt heel wat af Leidsch Dagbkd 1 ders handenvol geld kwijt aan boeken istreden Wassenaarse ïdarts helpt Engelsen I - Geschilderd protest tegen uitzetting Column 'Tussen pen en pan' Harry Groen als gastkok in Huis ter Duin Leiderdorper stichtte brand uit wraak Adverteer rond EURO 2004 in uw dagblad en bezoek een wedstrijd van het Nederlands elftal in Portugal! Leidsch Dagblad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 20 FEBRUARI 2004 SPRINTERS Willem-Alexander en Maxima slaan eerste Amalia-munt Voorlopig geen extra lokalen voor Leidse Sint Josephschool Alphens theater nadert het hoogste punt lag/anp - Vmbo, havo, het middelbaar beroeps wijs (mbo) zijn de laatste ar fors duurder geworden, sectoren van het mbo en bo, havo en vwo zijn ou- el meer kwijt aan bijvoor- loeken, excursies en de jke bijdrage. ijkt uit cijfers van onder- lureau Research voor Be- e onderwijsminister Van 'en en staatssecretaris iteren naar de Tweede hebben gestuurd. In het it onderwijs (vmbo, vwo) waren de ouders >ld 324 euro meer kwijt het schooljaar 2000- het middelbaar be- iderwijs 410 euro. Ze ga- meest uit aan boeken. idsvrouwen laten uit- hoe het komt dat het ijs zo veel duurder is ge- |gen „onaangenaam ver- Onderwijsminister Van der Hoe ven. ANP/Ed Oudenaarden rast" te zijn door de scherpe kostenstijging. Op grond van eerdere onder zoeken was niet te verwachten - Ze verkocht haar larse tandartspraktijk, ;en zeggen omdat ze last een aandoening aan iden. Daardoor kon ze :k niet meer doen. Toen rolger niet op tijd met iroken overnamesom irug kwam, stuurde ze zware jongens op hem schuld te incasseren, werd de Wassenaarse daarvoor veroor- it een werkstraf van 240 deze week blijkt de leens in het Engelse iugh te zijn neergestre- t een nieuwe tandart- lijk. ite foto van een lange rij nde Engelsen die zich nschrijven bij de praktijk vrouw Van Drie. De Te- g-'pakte gisteren op de jjina groot uit met het van de NederlandseDe aarse blijkt naar Enge- zijn gereisd in opdracht Nederlandse bedrijf atch, dat her en der senpraktijken opzet. ;n woord over het ver- an Van Drie. De mobiele telefoon van de tandarts staat doorgeschakeld naar de voice- mail, en er wordt niet terugge beld. Maar gelukkig kan de woordvoerder van Medimatch wat duidelijkheid brengenVan Drie blijkt in Engeland niet zelf achter de boor te staan. „Me vrouw Van Drie verzorgt voor ons de coördinatie en het ma nagement van de praktijk, aldus de woordvoerder, die verder nog meldt dat hij over het straf rechtelijk verleden van Van Drie 'natuurlijk geen mening' heeft. Misschien dat de Wassenaarse opvolger van de naar Engeland uitgeweken tandarts daar wat meer over kan vertellen. Maar helaas, de Belg die in 2000 de praktijk overnam, is ook al weer verdwenen. Hij werd vorig jaar door het Medisch Tuchtcollege geschrapt van de lijst van er kende beroepsbeoefenaars na dat hij zich in Wassenaar schul dig had gemaakt aan oplich ting. Bovendien leverde de man herhaaldelijk broddelwerk af, zo zeer dat het tuchtcollege oordeelde dat hij 'een gevaar oplevert voor de volksgezond heid'. COMMENTAAR 26°ers van schoolgaande schrokken zich al eer- I hoedje, nu is ook minis- I der Hoeven van onder- laangenaam verrast' over Haar stijgende rekening !t voortgezet onderwijs, noemenswaardige aan zijn de eigen bijdragen ders aan boeken, excur- andere schoolkosten de en drie jaar fors opgelo- plaats van er wat aan te Dndigt de verbaasde mi- weer een onderzoek fers uit een „del gepubli- onderzoek boekdelen. bezochte schoolty- liep de rekening gemiddeld 472 drie 1 i naar 680 nu; in i van gemiddeld 623 131. Ouders met een niet beurs komen welis- g voor een te aming. Maar die is niet ind. Gevolg is dat gezin- ;jn bezuinigen op andere 29, als die voor vakantie. j B een bank vorig najaar leerde, een lening afslui- i minister een nieuw ver- erzoek wil, zijn de oor- lashelder. Door stevig te {en op het onderlijs, SCHOOLBOEKEN dat de kosten de pan zouden uitrijzen. Bovendien hebben zich in deze onderwijssoorten de laatste tijd geen grote ver nieuwingen voorgedaan die veel extra kosten met zich zou den meebrengen, zo schrijven Van der Hoeven en Nijs aan de Kamer. Van der Hoeven liet eerder we ten heil te zien in afschaffing van de vaste prijs voor school boeken. De prijzen zouden kunnen zakken en het onder wijs zou dan scherper kunnen inkopen. Een nieuw onderzoek dat voor de zomer afgerond moet zijn, moet ook antwoord geven op de vraag of ouders en leerlingen iets te zeggen hebben gehad over de hoogte van de eigen bij drage en de samenstelling van de boekenlijsten. De onderwijsinspectie moet aangeven of ze scherper toe zicht kan houden op de school kosten. Minder wind o 3/4 21,15 ZAI den haag/leiden - Driehonderd kindergezichten op een grote vlag. Op het Plein voor de Tweede Kamer in Den Haag ligt sinds gisteren een dundoek van twaalf bij drie meter waarop driehonderd portret ten van asielzoekerskinderen zijn geschilderd. Het werk is een initia tief van de Leidse kunstschilder Justus Donker en vormt een protest tegen het terugkeerbeleid van het kabinet. Aan het beschilderen van de vlag werkten zeven kunstenaars mee. Behalve Donker, zijn dat onder anderen Leidenaar Jacob Kanbier, Peter Klashorst en Tony Ma caroni. Foto: ANP/Ed Oudenaarden €1,60 Miljonairs kopen voor 250 miljoen Amsterdam - De Miljonairfair 2003 in Amsterdam heeft in drie dagen tijd een omzet ge draaid van ruim 250 miljoen euro. Alle plaatsen voor decem ber 2004 zijn nu al vergeven. Tijdens de 'driedaagse voor miljonairs', die door 25.000 mensen is bezocht, werden vooral veel dure auto's ver kocht. Ook gingen drie schepen over de toonbank en sieraden. Kip AH blijkt toch besmet zaandam - Albert Heijn heeft alle salmonellavrije kip uit de winkels gehaald, omdat de bac terie toch in het pluimveevlees is aangetroffen. Het Algemeen Dagblad ontdekte de bacterie bij het onderzoek voor zijn AD- kiptest, die de krant morgen publiceert. Albert Heijn betrekt de salmonellavrije kip van Pluk on Poultry uit Wezep. Plukon laat weten „met ongeloof ken nis te hebben genomen van de testresultaten". Volgens het be drijf is in de eigen testen geen salmonella aangetroffen. door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Een 18- jarige leerling van het ID Colle ge, een regionaal opleidings centrum, is gisterochtend door de politie opgepakt op verden king van verboden wapenbezit. De mbo-student, die lessen volgt in de vestiging in Alphen aan den Rijn, had een wapen stok, vijf messen en een neppis tool mee naar school genomen. De leerling, die de verdere don derdag heeft doorgebracht in het politiebureau, zit nu thuis. Hij is vandaag niet welkom in de school aan de Ambonstraat. Veel wil het ID College niet kwijt over het incident. Docen ten van de Alphense vestiging houden de lippen stijf op elkaar en verwijzen naar de centrale directie in Zoetermeer. Die is ook niet scheutig met haar me dedelingen. „Een vervelende si tuatie waar we eerst intern over moeten praten", zegt woord voerder Van Tol van het regio nale opleidingscentrum. De jongeman had 's morgens in de klas een pistool aan mede leerlingen laten zien. Die dach- zien scholen zich genoodzaakt de algemene vrijwillige ouder bijdrage te verhogen en meer geld te vragen voor de schoolrei zen. Dat zijn immers, vergele ken met de lerarensalarissen en de noodzakelijke aanschaf van lesmateriaal, extraatjes. Een ka binet dat de mond vol heeft over 'eigen verantwoordelijkheid' en op tal van fronten van het maat schappelijk leven eigen bijdra ges introduceert, moet daar ver volgens niet verrast over gaan lopen doen. Tweede oorzaak van de kostenstijging is de vaste prijs voor schoolboeken die uit gevers hanteren. Het oorspronkelijke idee achter de vaste boekenprijs was bewaking van de kwaliteit en bescherming van de kleine uit gever. In werkelijkheid wordt de markt beheerst door een selecte groep grote uitgeverijen. Ook anderszins is er geen sprake van concurrentie: leraren bepalen welke boeken er gekocht moe ten worden, ouders rest weinig anders dan te betalen. Dat is makkelijk geld verdienen. De Tweede Kamer roept al heel lang dat ze korte metten wil ma ken met de vaste boekenprijs. Het wordt tijd dat dat nu eens gebeurt Peter de Vries door Jan Preenen noordwijk - Als 'gesjeesde priesterstudent' heeft Noord- wijks burgemeester Harry Groen vaak gekookt voor hon derd man. Dat was in zijn semi narietijd, maar kokkerellen kon je het nauwelijks noemen. „Ik heb geleerd hoe je alles in heel korte tijd op de borden kreeg. Het ging niet echt verfijnd." Als kok voor een halve dag in hotel Huis ter Duin is hij donderdag avond veel 'exclusiever' bezig. „Maar wat wil je, ik ben nu 59, toen een jaar of 12,13." Met koksbuis en sloof om is Groen een opvallende verschij ning in restaurant Latour van Huis ter Duin. Het is het sma kelijke vervolg op de konijnen veiling van de voetbalclub SJC op 21 december vorig jaar. Daar liet hij zich tweemaal veilen en werd hij gekocht door de Mun- tendamsche Investeringsmaat schappij van projectontwikke laar Ronnie van de Putte en Huis ter Duin. Van de Putte heeft inmiddels wel vijfduizend euro overgemaakt naar de club, maar heeft Groen nog altijd geen opdracht verstrekt. Huis ter Duin, dat met tweeduizend euro beslag legde op een halve dag Groen, heeft hem inge huurd om te koken voor een goed doel: de Stichting Tegen Zinloos Geweld. Huis ter Duin Harry Groen snelt met de hapjes door de gangen van Huls ter Duin. Foto: Taco van der Eb draagt de helft van de inkom sten van 54 gasten af: 3.975 eu ro. Konijn staat niet op het menu. Het Grand Diner Burgemeester Groen vermeldt wel de nodige vis. Of zoals Groen vooraf tevre den vaststelt: „De zee is goed vertegenwoordigd." Hij komt daar later achter als hij onder meer de langoustines mag schoonmaken: scharen verwij deren, schaal eraf, strontkanaal eruit. Groen volgt de aanwijzin gen van chef de cuisine Marcel van Lier gezagsgetrouw op. Zo als hij ook de haricoverts snijdt, peterselie wast en vlees snijdt. „Het is de ontgroeningsklus voor elke kok." Pagina R3: 'Ik loop nu alleen met halfver brande vingertoppen' ten dat het een echt wapen was en waarschuwden de leraar. Di rect werd de politie ingescha keld. In de tas van de scholier vond de politie naast het pis tool ook de andere wapens. De leerling werd meegenomen naar het bureau, waar hij werd verhoord. Volgens de politie woordvoerder heeft de 18-jarige Alphenaar verklaard dat hij de leiden - Wraak, voor pesterijen op het werk Dat was het motief van een 25-jarige ex-werkne mer van US Madhouse in de Leidse Haarlemmerstraat om de kledingzaak in brand te laten steken. Als het aan justitie ligt, moet de Leiderdorper vijf jaar de cel in omdat hij de opdracht voor de brandstichting heeft gegeven. Tegen de twee hand langers die die opdracht uit voerden, is gisteren ook vijf jaar onvoorwaardelijk geëist. Het drietal moet bovendien tiendui zenden euro's schadevergoe ding betalen. Aan de eigenaar bijvoorbeeld, die zijn woning kwijt is. Hij vreest het faillisse ment van zijn zaak, omdat zijn afgebrande winkel sterk onder- verzekerd was. De felle brand brak uit in de nacht van 17 augustus. Nie mand raakte gewond, maar dat was volgens de officier van jus titie uitsluitend te danken aan een explosie in de winkel. Daar door schrokken omwonenden wakker en konden ze tijdig de straat op vluchten. Pagina Ri: Verdachten wilden waterpisto len met benzine gebruiken wapens van huis had mee ge nomen om ze na de les aan een vriend te geven. Een wapendes kundige van de politie onder zocht het pistool en conclu deerde dat het geen echt wapen was. Volgens de woordvoerder van het ID College is er geen moment sprake van paniek ge weest in de school. Vandaag bespreken directie en leer krachten welke sancties zij op leggen. Pagina R5: 'Hier gebeurt geen ene kloot' l ver schijnt in deze krant op de pa gina Regio 2 een nieuwe co lumn van de hand van onze redacteur Sas- kia Stoelinga. Zij doet in haar rubriek 'Tussen pen en pan' iedere vrijdag verslag van haar altijd druk ke en vaak enerverende leven als moeder, echtgenote en journaliste. Saskia Stoelinga, woonachtig in Lei derdorp, voert u mee naar haar hui selijke kring en naar de plekken in de regio waar zij als journaliste van het Leidsch Dagblad haar nieuws opdoet. Vandaag leest u over haar paniekerige zoektocht naar verdwe nen theaterkaartjes en treft u haar aan op een bouwplaats in Hoogma- de. De rubriek 'Aangenaam' staat voortaan op maandag op de pagina Regio 2. (advertentie) door Jan van Stipriaan Luiscius hoofddorp - 'Met een zeker genoegen in ongunstige zin over derden praten', dat is de definitie die Van Dale geeft aan het woord roddelen. Roddelen wordt al snel geassocieerd met dommig gedrag. Zoiets dóe je niet, en 'geleerde' mensen al hele maal niet. Fout! Hoogopgeleide mensen praten namelijk het meest over anderen in hun eigen omgeving. Mensen met een lage opleiding weten zich wat dat betreft beter in te houden. Van hen vindt 62 procent roddelen een slechte eigenschap. Dit blijkt uit het rapport Roddelend Neder land van onderzoeksbureau TNS NIPO, dat in opdracht van het dertigjarige bestaan van roddelblad Story is uitgevoerd. Het is voor het eerst dat in ons land een groot schalig, serieus onderzoek is verricht naar roddelgedrag. We lusten er wel pap van. Opvallend is dat het juist hoogopgeleide mensen zijn, die in het onderzoek aange ven roddelen iets negatiefs te vinden. Jon geren tussen 18 en 35 jaar roddelen het meest. „Dat past inderdaad niet in het beeld dat we hebben, dat het wellicht oude vrouwen zijn die verzot zijn op roddel", zegt onderzoeker Philip Oomen van TNS NIPO. „Jongeren staan er meer dan vroeger voor open. Dat heeft met internet, de veel heid aan tv-programma's én met de infor matie in de dagbladen over bekende men sen te maken." Dat leidt er volgens haar toe dat roddelen in het algemeen meer geac cepteerd wordt dan vroeger. Op kantoor. Op het werk. De meerderheid van de Ne derlanders (53 procent) vindt roddelen niet erg. Niets om je voor te schamen. Kennissen zijn het meest geliefd om over te roddelen, gevolgd door collega's en vrien den. Jongeren praten over het liefdesleven en het uiterlijk van anderen, 50-plussers roddelen over gezondheid, vrouwen rodde len het liefst over kinderen (van anderen) en gezondheid, terwijl mannen zich bezig houden met het werk van anderen. De helft van alle Nederlanders is geïnteres seerd in bekende mensen in het algemeen en bekende Nederlanders in het bijzonder, onder wie leden van het Koninklijk Huis. Maxima, Beatrix, Frans Bauer en Wendy van Dijk, omdat ze zoveel ellende heeft meegemaakt, zijn het populairst. De be langrijkste informatiebronnen zijn het Journaal, op de voet gevolgd door de dag bladen en 'met brons' RTL Boulevard. 1 r, ►VI7.'.'.'I Bel voor meer informatie: (072) 519 6382 of kijk op www.hdcmedia.nl ADVERTENTIEPRIJ Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMOV Straat Postcode Telefoon gaan zonjvUdg crri met pereocnsgegevens. In Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 (lvjtv controle nabezorging) hel oolofcn van cle taanl treft u nadere rtormaöe aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 9| automabscto belafng is irji Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagbiad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1