faam Jorritsma alt in fraudezaak Leidsch Dagblad vanaf 19 april ochtendkrant SETS fÊ verkopen?! Piraat Pantani dompelt Italië in rouw reebI Ahold stuurt tweetal commissarissen weg Leidsch Dagblad 1 euwe beerput bouwbedrijven openbaart zich Eenzame dood wielerheld schokt hele natie Adverteer rond EURO 2004 in uw dagblad en bezoek een wedstrijd van het Nederlands elftal in Portugal! Leidsch Dagblad maandag l6 FEBRUARI 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 SPRINTERS 072-5196868 :c4+ 18 «Cd? 2<4 c3|reekuur over ochtendkrant jr twee maanden wordt het Leidsch Dagblad een och- aou Ikrant. Voor de abonnees betekent dat een flinke om- di akeling. De brievenbus kleppert niet aan het eind van de pI maar al vóór zeven uur 's ochtends. Geen krant j ii theetijd, maar wél bij het ontbijt Wat bezielt de hoofd- li ictie van het Leidsch Dagblad om het dagritme van zijn nnees zo te verstoren? antwoord op deze en andere vragen krijgt u van de fdredactie van deze krant. Kees van der Malen en enkele -tij cteuren staan u vanavond tussen 18.30 tot 20.30 uur rs ig te woord via telefoonnummer: door Frans van den Berg leiden - Het Leidsch Dagblad valt op maandag 19 april als ochtendblad op de mat bij de lezers. De directie van HDC Media heeft definitief tot ochtendver schijning besloten. Vanaf 19 april zal het Leidsch Dagblad op werkdagen voor ze ven uur bij de abonnees worden be- 071 - 5356380 gen staat er in deze krant een verslag van het hoofdre- i°neel spreekuur. Reacties zijn ook mogelijk via onze in- etsite: www.leidschdagblad.nl 22. De directie van HDC Media, waartoe ook Haarlems Dagblad, IJmuider Cou rant en de Gooi- en Eemlander behoren, kondigde de overgang van de avond kranten naar de ochtend al eind 2002 aan. Er werd echter een slag om de arm gehouden om de ervaringen van het Utrechts Nieuwsblad, onderdeel van het Wegener-concem, af te wachten. Utrechts Nieuwsblad, net als deze krant een regionaal dagblad in de Randstad, ging ongeveer een jaar geleden over naar de ochtend. Volgens Jan Geert Ma joor, algemeen hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad, vielen de ervaringen in Utrecht tegen. Hij schrijft dit echter niet toe aan de omschakeling op zich, maar aan problemen met de bezorging. „Ex perimenten met gezamenlijke bezorging en ingebruikname van een nieuwe druk kerij hebben zeer negatieve effecten ge had op de start van de ochtendkrant in Utrecht", aldus Majoor. „Wij moeten dus veel energie steken in de bezorging, dat zijn we ons terdege bewust." De redacties van de betrokken regionale kranten hebben inmiddels positief over de overgang naar de ochtend geadvi seerd. Adjunct-directeur Harry de Wit van HDC Media: „Ik begrijp dat het voor lezers een enorme omschakeling bete kent. Nu is de krant een onderdeel van het dagelijks ritueel, net als warm eten. Maar een feit is ook dat veel mensen het steeds drukker krijgen met hun werk, kinderen, vrije tijd en televisie. Er blijft aan het eind van de dag weinig tijd over voor de krant. Straks heb je de hele dag de tijd om de krant te lezen." Volgens hoofdredacteur Majoor is een ochtendkrant actueler dan een avond krant, omdat het meeste nieuws zich in de middag en avond ontwikkelt. „Ver der, zo blijkt uit onderzoek, zal de losse verkoop toenemen en kunnen we meer adverteerders en nieuwe abonnees bin nenhalen. Veel mensen willen per se een ochtendkrant en dat waren lange tijd al leen de landelijke kranten. Wij zijn een completere krant, omdat we naast bin nenlands, buitenlands en economisch nieuws ook regionaal nieuws bieden", aldus Majoor. Voor de lezers zal het even wennen zijn dat hun vertrouwde krant al bij het ont bijt kan worden gelezen. De overgang naar de ochtend betekent dat de bezor gers 's ochtends vroeg hun wijk moeten lopen. Het zal nodig zijn nieuwe bezor gers te werven, een speciale campagne gaat binnenkort van start (aanmelding kan reeds op 0800-3478747). De lezers worden de komende maanden nog na der geïnformeerd over de omschakeling en kunnen meedoen aan aantrekkelijke lezersacties. Irdam/anp - De naam van (linister Annemarie Jorrits- t voor in de geheime jeningslijsten van scha lkhouding van het bouw- n Boele Van Eesteren. t De Telegraaf vandaag, it onthulde zaterdag al «e omvangrijke bouw- L Jorritsma, momenteel meester van Almere, ont- Jke betrokkenheid. int beschikt samen met Jenbaar ministerie over de boekhouding van Boe it familiebedrijf Jorritsma :ou geld hebben verre lbij de bouw van een j in Dronten. Jorritsma 1 nog nooit te hebben I met Jorritsma Bouw en evenmin zaken te hebben gedaan met Boele Van Eeste ren. Jorritsma heeft een belang van 6,3 procent in Jorritsma Bouw. Volgens deze boekhouding had Boele van Eesteren 102.000 gulden tegoed van Jorritsma Bouw, onder meer wegens de bouw van een school in Dron ten in 1999. Jorritsma en haar zwager Hylke - beiden worden met naam en toenaam ge noemd - zouden 72.000 gulden hebben voldaan, waarna een tegoed resteert van 30.000 gul den. De Telegraaf onthulde zaterdag dat de maatschappelijke schade van de nieuw ontdekte bouw fraude in de miljarden loopt. De top van alle grote Neder landse bouwondernemingen, die tot nu toe steeds heeft ont kend op de hoogte te zijn ge weest, blijkt bij de fraude be trokken. Bij de vorige affaire ging het om de grond-, weg- en watersector, deze keer om 'uti liteitsbouw' zoals kantoren, scholen, ziekenhuizen en Schiphol. Het zou gaan om 90 bedrijven en 250 bouwprojec ten, in de periode 1998 tot en met 2001. Aannemers bereken den te hoge prijzen en schoven een deel daarvan door naar concurrenten. De Tweede Kamer is veront waardigd over de nieuwe bouwfraude. Pagina Binnenland: Meer over nieuwe bouwfraude ivttheim wint Leids Cabaret Festival -14. 12, 18, igavond zowel de jury- publieksprijs gewonnen r. J t Leids Cabaret Festival. j - De 31-jarige Micha j Tim uit Amsterdam heeft 1 imponeerde de zaal ii zeer geraffineerd pro- a vol cynisme en zelfre- het juryrapport wist hij houwers uitstekend te iren en de zaal binnen luten voor zich te win- ?(1 ïdanks zijn bij vlagen ir en arrogante houding. meent dat de cabaretier ïakkelijke zelfbescher ming' niet nodig heeft. Wertheim deed de afgelopen ja ren veel ervaring op bij de Co- medytrain van Raoul Heertje. Net als de andere finalisten, Jo- chen Otten uit Tilburg en het Belgische duo Bert en Roy, kreeg hij in een uitverkochte Leidse Schouwburg 25 minuten de tijd om zijn kunnen te to nen. De 26ste editie van het festival kenmerkte zich volgens de jury vanwege het zeer hoge niveau en de grote verscheidenheid. „Er staan nog veel talenten klaar om de overstap naar het COMMENTAAR NORMBESEF ifeiten van de afgelo- 1: de bouwfraude zat ■r dan zelfs de parie enquêtecommissie >nen. Twee Ahold-top- waren waarschijn- xsoonlijk betrok- let 'sexier' maken van de Jeningen. En de bazen ls el teringsfabriek UWV lie- ke, directie-etage voor mil- euro's verbouwen en daar hun minister een over voor. De drie :iten hebben niets met eeri iet. ;gel 5.5 d 1 mi :ege hebben wel gemeenschap- noemer: ze de bar iet calvinis- elfbeeld van werJ Landen. Sober en zon- -jn]jmuh' rechtlijnig, zuiver •celii 3311 £oe<^ georgailise€rd- k p kernbegrippen uit het e rde imago van Neder- ,rzi moreel gidsland, een rde ervuld van een hoog •ewustzijn. Op die ma en we ons onderschei- vooral de Zuid-Europe- k', n. Daar immers tiert de /oor welig, zijn macht- j op oncontroleerbare r'mooPt met economi- angen, zijn de mores achterkamer belangrij- de publieke verant woording, is de overheid rom melig, inefficiënt en niet zelden corrupt. Italië en België namen het afge lopen decennium op soms revo lutionaire wijze afscheid van htm Bourgondische neiging een oogje dicht te knijpen. Neder land is in diezelfde periode hardvochtig geconfronteerd met de ontmaskering van nationale hypocrisie. Exorbitante zelfver rijking, een flamboyante levens stijl op andermans kosten, ge rommel en gemarchandeer zijn niet langer voorbe houden aan ontspoor de individuen in een voor het overige keu rig land, maar zijn wijder verbreid dan menigeen voor moge lijk hield. De drie voorbeelden van de afgelopen dagen hebben nog een tweede gemeenschap pelijke noemer. Zowel in de bouw, als bij Ahold, als bij de verzelfstandigde uitkeringsfa- briek UWV is lang vertrouwd op het zelfreinigend vermogen van de branche of bedrijfsleiding. Maar grote en kleine grabbe- laars hebben lak aan vrijblijven de oproepen meer normbesef aan de dag te leggen. Vertrou wen is mooi. Maar soms is scherpe controle beter. Peter de Vries Micha Wertheim. Foto: ANP/Rob Keeris professionele circuit te maken", merkte de jurywoordvoerder op. Het Leids Cabaret Festival, dat in 1978 begon, was de ba kermat voor grote namen als Lebbis Jansen, Jack Spijker man, Erik van Muiswinkel, Rob Kamphues, Sanne Wallis de Vries, Najib Amhali, Sara Kroos en Javier Guzman. Pagina R5: 'Er moeten scherpe randjes aan zitten' rimini/gpd/anp - Met tranen in de ogen verkochten kiosk houders in Italië gisteren de kranten met op de voorpagi na's het droeve nieuws over het drama Marco Pantani, bij genaamd de Piraat. Se n'e an- dato, 'Hij is van ons heenge gaan' kopte de Gazzetta dello Sport over de volle pagina breedte. Een bekend zinnetje. In Pantani's gloriejaren stond het voor 'Hij is weggespron gen'. Deze laatste keer laat 'Het Oli fantje'- de bijnaam die de wielrenner kreeg vanwege zijn grote oren - een hele natie in verslagenheid achter. De de pressieve Pantani mocht dan in de greep van dopingschan- dalen zijn geraakt, niemand is vergeten dat hij in 1998 zowel de Tour als de Giro won. De Gazzetta beschrijft in bloemrijke bewoordingen de gevoelens over het plotse ein de van de 34-jarige renner. 'Shock, pijn, de wereld huilt'. Een andere Tourwinnaar, Gi- mondi, verklaart waarom: „Hij heeft voor alles een hoge prijs betaald." Hoofdredacteur Cannavo van de Gazzette: „Hij doodde zichzelf voordat het nieuws over zijn dood bekend was." Hoewel de autopsie vandaag nog moet plaatsvin den, is Cannavo niet de enige die denkt aan zelfdoding. Volgens officier van justitie Gengarelli is een hartstilstand Pantani fataal gevonden en zijn bij hem slechts medicij nen aangetroffen die hem wa ren voorgeschreven. In de ho telkamer in Rimini waar Pan tani zaterdagavond halfnaakt op de grond werd gevonden, vond de politie grote hoeveel heden antidepressiva. Ook trof de politie in de kamer aante keningen aan. Maar een af scheidsbrief was daar niet bij. Pantani leed de laatste jaren aan zware depressies. Het ging als wielrenner minder goed met hem en hij raakte verstrikt in dopingaffaires. Ook zou hij een alcoholprobleem hebben. Nog op zijn verjaardag, 13 ja nuari, was hij 's nachts een discotheek uit gedragen. „Na die dopmgbeschuldiging en zijn sensationele schorsing in de Giro van 1999 werd Pan- Marco Pantani in de gele trui tijdens de Tour de France in 1998. Foto: AP tani een eenzaam, ongelukkig man", aldus de presentator van een sportprogramma. Pantani, dat is zeker, voelde zich nadien door iedereen in de steek gelaten. „Ik won alles maar voel me eenzaam", ci teert het dagblad La Repubbli- ca op de voorpagina. Eerste pagina Sport: Aanvaller om van te houden O Wat regen ¥7/8° Dreamer voor Guusje op één rijswijk - Het nummer Dreamer (Gussie's Song) dat zanger Dinand Woesthoff voor zijn overleden vrouw Guusje Nederhorst schreef, is vandaag direct op nummer 1 binnenge komen op de hitlijsten van de Mega Top 50 en de Wanadoo Top 40. De single van Kane zanger Woesthoff kwam op 4 februari uit, de dag van de be grafenis van zijn geliefde Guus je, die op 34-jarige leeftijd aan kanker overleed. Enorme run in VS op homohuwelijk san francisco - De belangstel ling voor het homohuwelijk in San Francisco was in het week einde zo groot, dat veel homo paren gisteren zonder trouwak te moesten worden wegge stuurd. Ze mogen het vandaag opnieuw proberen. Twee con servatieve groepen zijn woe dend over het verlenen van ho mo-trouwaktes sinds afgelopen donderdag door San Francisco en hebben een aanklacht inge diend. De rechter stond de hu welijksvoltrekkingen in het weekend toe. Treinsurfen kost tiener het leven maassluis - Bij het treinstation Maassluis is zaterdagavond een 15-jarige jongen om het leven gekomen door het zogenaamde treinsurfen. Het lichaam van de jongen is de volgende ochtend zo'n tweehonderd meter buiten het station gevonden. Een van de jongens opende op het sta tion in een stilstaande trein een raam. Op het moment dat de trein in beweging kwam, gingen zij allebei aan de buitenkant van de trein aan de raamope ning hangen. Het slachtoffer wist het raam niet op tijd los te laten. Zijn vriendje bleef onge deerd. Crimineel gekozen tot AEL-voorzitter den haag - De vorig jaar we gens geweldsdelicten veroor deelde Marokkaan Nabil Mar- mouch is gekozen tot voorzitter van de Nederlandse tak van de Arabische Europese Liga (AEL- NL). Tegen Marmouch loopt op dit moment een strafzaak we gens heling en geweld tegen de politie. Afgelopen vrijdag eiste het openbaar ministerie in Al melo drie maanden celstraf waarvan twee voorwaardelijk tegen Marmouch. Nigel de Jong vervangt Reiziger zeist - Nigel de Jong (19) van Ajax vervangt de geblesseerde Michael Reiziger bij het Neder lands voetbalelftal dat woens dagavond in Amsterdam oefent tegen de Verenigde Staten. Ni- gel de Jong maakt evenals zijn ploeggenoot Johnny Heitinga voor het eerst deel uit van de Oranje-selectie. De Ajacied was opgenomen in Jong Oranje dat morgen in Huil tegen Engeland speelt (advertentie) ADVERTENTIE PRIJSVRAAG Bel voor meer informatie: (072) 519 6382 of kijk op www.hdcmedia.nl zjlandjlm/gpd-anp - Super marktconcern Ahold heeft van morgen bekendgemaakt dat commissarissen Bob Tobin en Roland Fahlin in juni de raad van commissarissen verlaten. Volgens de regels voor verant woord ondememingsbestuur zijn zij niet onafhankelijk ge noeg voor hun rol als toezicht houder. Een derde commissa ris, de Brit Michael Perry, stapt ook op, maar vanwege het be reiken van de leeftijdsgrens. Ahold maakte ook bekend op welke wijze het de 'code Ta- baksblat' verder zal invoeren. Ahold geeft de aandeelhouders op belangrijke punten meer stemrecht en zal de raad van commissarissen geregeld ver versen. Voorts zal het de belo ningsregelingen voor bestuur ders ter goedkeuring aan de aandeelhouders voorleggen. Fahlin was directeur van de Zweedse Ahold-dochter ICA. NRC Handelsblad schreef zater dag dat Fahlin, samen met be stuurder J. Andreae, handteke ningen onder dubieuze con tracten tussen Ahold en dit su permarktconcern heeft gezet. Het Nederlandse bedrijf kon daardoor zijn omzet onrecht matig opkrikken. Mede door dit samenwerkingsverband is Ahold in de problemen geko men. Een woordvoerder zei dat het aftreden niks te maken heeft met de NRC. Over An dreae zei de Ahold-woordvoer- der eerst alle externe onderzoe ken af te wachten. Tobin zat in de raad van bestuur en was topman van de Amerikaanse dochter Stop Shop. Ahold zoekt nog geschikte opvolgers. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam_QMQV_ Postcode Telefoon 0 v m. controle nabezorging) Wij gaan zorgvüdg om met pereocnsgegevens. In hel cototon van de krant treft u nadere informatie aan. maandabonnement automatische betaling 19,70 C kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bj automated» betaing is mjn Handtekening: 712141 400114 I] Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1