'amp blijft ij sluiting alkenburg IETS Tl Baden in Holland Houtstraat geeft eeuwenoude schedel prijs verkopen? Aantal vroegtijdige schoolverlaters in Alphen aan den Rijn stijgt explosief Lijfrentepremieaftrek berekenen? Kies het gunstige jaar. Geen excuses van de prins maar wel een leuk gesprek Opsporing zwart geld stagneert Leidsch Dagblad voor exploitatie afgewezen nfoutje Schiphol kan ïijks 500 miljoen kosten commentaar Dagblad donderdag 12 februari 2004 SPRINTERS 072-5196868 GESPREK Balkenende opent website over normen en waarden Stadhuisbrand: Een ramp voor Leiden en voor geheel ons land Speelse Pulcinella, première van ballet met een glimlach AZ na winst op Feyenoord terug in topdrie tb Bewolking door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Het aan tal jongeren dat de school ver laat zonder diploma op zak en daardoor nauwelijks kans maakt op de arbeidsmarkt, is in Alphen aan den Rijn schrikba rend gestegen. De gemeente heeft met spoed subsidie van 40.000 euro aangevraagd bij het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid om in de regio Rijnstreek een project voor voortijdig schoolverlaters op te zetten. Alle gemeenten van de Rijn streek kampen met het pro bleem, maar Alphen spant de kroon. Onderwijswethouder Ti- gelaar wil weten hoe het moge lijk is dat het percentage 'drop outs' in Alphen in een jaar tijd bijna drie maal zo hoog is ge worden. Liepen er in 2001 nog 155 kansloze jongeren over straat, het jaar daarop waren het er 450. De gemeente Rijnwoude staat onderaan het Rijnstreeklijstje, met een stijging van 12,3 pro cent, blijkt uit cijfers van het Regionaal Platform Arbeids markt (RPA) Rijn Gouwe. Het platform - een overleggroep van gemeenten, werkgevers, werknemers en onderwijsin stellingen - wil onderzoeken waardoor de stijging is ont staan. Vanaf januari 2002 is er een wet van kracht die scholen verplicht om elke leerling die zonder diploma het onderwijs uitstapt, aan te melden bij de gemeente waar de schoolverla ter woont. „Dat zou een deel van stijging kunnen verklaren", oppert Tigelaar. Maar hij sluit niet uit dat er nog veel meer aan de hand is. „We hebben hier te maken met een fors pro bleem." (advertenties) De mooiste sanitairbeurs van Europa Zaterdag 14 februari 09.30 - 18.OO uur Zondag 15 februari 09.30 - 17.00 uur Jaarbeurs Utrecht www.badeninholland.nl De Rabobank helpt u met het inzichtelijk maken van uw belastingaangifte. In normale mensentaal geven we u interessante informatie en tips. Met maar één doel: dat u geen cent te veel belasting betaalt. Kijk op rabobank.nl. Daar vindt u bijvoorbeeld hoe u een gunstig jaar kunt kiezen voor de aftrek van uw lijfrentepremie. Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank door Coen Polack zwanenburg - „Het was een leuk gesprek, heel gemoede lijk", zegt Loes Zweerus. Giste ren heeft ze twee keer met prins Bernhard gebeld over de passa ge in diens open brief waarin hij vader Zweerus de schuld van een auto-ongeluk in 1937 in de schoenen schuift. „Hij bood geen excuses aan, maar voor mij is het nu rechtgezet", vertelt ze. Op 29 november 1937 raakten Zwanenburger Dirk Zweerus en prins Bernhard in Diemen be trokken bij een auto-ongeluk. De prins ging er jarenlang van uit dat Dirk Zweerus, de chauf feur van de vrachtwagen waar mee de prinselijke Ford cabrio in botsing kwam, dronken ach ter het stuur zat. Dat was niet het geval en de zaak is in 1962 rechtgezet. Maar afgelopen za terdag rakelde Bernhard alles den haag/gpd - Hoewel de af gelopen twee jaar 200.000 ver dachte geldtransacties zijn doorgegeven aan een speciaal meldpunt, komen politie en justitie niet eens toe aan 'hon derden' opsporingsonderzoe ken. Het aantal verdachte transacties samen is goed voor 861 miljoen euro. Dat blijkt uit een nog niet gepu bliceerd onderzoek in opdracht van het ministerie van justitie. Zwart-geldonderzoek zou te weinig prioriteit hebben bij po litie en justitie. Verdachte trans acties zijn contante betalingen van meer dan 12.000 euro. Ondernemers en instellingen zijn verplicht grote en verdach te betalingen door te geven aan het Meldpunt Ongebruikelijke Transacties. Deze meldplicht geldt onder meer voor notaris sen, banken, autodealers, advo caten en juweliers. weer op door in zijn open brief in de Volkskrant vader Zweerus alsnog schuld aan het ongeluk te verwijten. Loes Zweerus wilde de prins hier wel even over spreken en nog geen 24 uur nadat ze dit had geroepen, hing Bernhard aan de telefoon in Zweerus' etablissement Het Koffiekelder- tje in Amsterdam, 's Avonds belde Zweerus de prins terug om alles nog even door te spre ken. „Het was hier zo'n gekken huis", vertelt ze. .Allemaal mis selijke tv-programma's die me voor de camera wilden hebben, maar ik wilde de prins niet door het slijk halen." Zweerus: „Hij zei dat hij mis schien nog wel eens langs kwam voor een bakkie koffie en een balletje gehakt. Ik zei toen dat ik anders wel bij hem langs zou komen voor een sherrytje, net als mijn vader dat in 1962 heeft gedaan." bestaat al het plan voor 190 wo ningen op een voormalig Rus sisch cruiseschip. De woonar ken zijn bijna zeven meter breed en 22 meter lang en be staan uit twee verdiepingen. De bak is van beton, met daar bo venop een houten constructie, met gemiddeld zes kamers. Unilever beloond na een zwaar jaar Rotterdam - De koers van Uni lever (Ola, Dove, Knorr) steeg vanochtend op de Amsterdam se beurs met 3,5 procent nadat de jaarcijfers waren gepubli ceerd. Beleggers waren een an dere mening toegedaan dan de bankanalisten die vonden dat de omzet lager was dan ze ver wachtten. Die daalde met 2 procent naar 47,7 miljard euro. „Het jaar 2003 was zwaarder dan gedacht", zei zo topman FitzGerald van de Britse tak vanochtend. „De leidende mer ken groeiden minder hard dan gedacht". Pagina Economie Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. N?sbPMpy Straat Postcode Plaats (Ivm controle nabezonjing) \Mj gaan zorgviJcig om met persoonsgegevens. In het coWon van de taart treft u Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau nk-aronunmer ffr Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leldschdagblad.nl Onderwater jrg Het kabinet houdt js de sluiting van Marine- Valkenburg en de in tien Orion verken- :uigen. In een brief Te Kamer schrijft mp (Defensie) van- Irie onderzoeken naar istaan van Valken- niet op andere ge- >bben gebracht. Ivan Kamp komt een let onderzoek van de Valkenburg om, |iet terrein voor wo- t wordt bestemd, het commercieel te ex- De mogelijkheden 1 zijn aanwezig, blijkt Judie van het ingeni- 8u Deloitte uit Voor- ijen hebben inmid- gemeente Valken- irmeerd naar de mo- voor civiele vluch- •Jjerden gesprekken met ■e. Het vliegveld kan in tóng met Defensie geëxploiteerd worden. Als de Orions met bijvoorbeeld Duits land en Portugal gezamenlijk beheerd worden, gaan de kos ten voor Defensie omlaag. Drie kwart van het personeel kan 'gewoon' op de basis werkzaam blijven. Maar Kamp ziet ook niks in dit idee. Hij schrijft aan de Kamer dat de Duitsers geen heil zien in het gezamenlijk exploiteren van de Orions. Burgemeester Van der Reijden van Valkenburg presenteerde gisteren in de persruimte van de Tweede Kamer in Den Haag een 'aanzet tot een business plan'. Uit het rapport van Deloitte blijkt dat Valkenburg interessant kan zijn voor ver voer van passagiers en vracht. De bloemenveiling FloraHol- land heeft al interesse getoond voor de aan- en afvoer van vracht vanaf het vliegkamp. Volgens het rapport gaat het om maximaal 5000 commercië le vluchten per jaar. Valkenburg heeft een vergunning voor 12.500 vluchten. Er zijn nu ge middeld 8500 vluchten per jaar. e/anp - Als de reken- Ihet aantal vliegbewe- i Schiphol niet wordt Jkan dit de luchtvaart- ïlijks 500 miljoen euro et leeuwendeel van de 100 miljoen euro, zou ling van de KLM zijn. het Nationaal Lucht- ntevaartlaboratorium tijferd in opdracht van ]etaris Schultz Van Ivoerder van het mi- verkeer en water- cht dit gisteren naar ®loor de rekenfout zou endin de loop van dit jaar renzen van de gestel- normen aanlopen en iantal vluchten dras- :ten worden terugge it NLR concludeert in dat het aantal vlieg- i met 10 procent tot ongeveer 360.000. meer dan eerdere voorspellingen van Schipholdi- recteur Cerfontaine, die uitging van 340.000 tot 350.000. Vorig jaar kwam aan het licht dat de luchthaven en de Lucht verkeersleiding Nederland een invoerfout hebben gemaakt bij de berekening van het aantal vluchten per uur op de Zwa- nenburgbaan en de Polder- baan. Daardoor dreigt Schiphol dit jaar de geluidsnormen te overschrijden. Het kabinet honoreerde op voorstel van staatssecretaris Schultz Van Haegen het ver zoek van Schiphol om vluchten te mogen overhevelen van de Polderbaan naar de Zwanen- burgbaan. Hiermee is Schiphol uit de brand. Bij de -Zwanen- burgbaan zal de geluidsoverlast weliswaar toenemen, maar vol gens de staatssecretaris blijft de totale overlast van Schiphol binnen de gestelde grenzen. OORVIJG Donner van justitie foe bij de horens gevat. "Irt komt hij met een tkjat ouders verbiedt hun te slaan. Een inciden- ersTijg wil de CDA-be- fisnó nog wel toestaan, Sve4at juridisch mogelijk nog onderzocht Want de grens tussen mis- en een pedagogische let uiterste geval wil »n corrigerende klap leden, t 6 lang zijn I opgegroeid f g toe een ferme de oren. De jlwassenen er- I dat meppen -ig was en dat ze daar- '^«chade hebben onder- ^Integendeel zelfs. Veel j^Jven hun kroost - als •nju&nleiding is - zelf ook «9«wt- Zij zien daar hele- i kwaad in. "Genland bestaat al wet- i elke vorm van huise- verbiedt Zo heerst in opvatting dat geen &fi hoe zachtjes ook, pe- lf betekenis heeft B^ltijd een uiting van of onmacht Boven- kt uit onderzoek dat kinderen vaker dan gedacht het slachtoffer van ouderlijk geweld zijn. De schatting is dat één op de drie Nederlandse kinderen regelmatig wordt geslagen. De wetgeving staat ouders nu nog toe hun kinderen te slaan, tenzij het te gortig wordt. Pas dan is sprake van een strafbaar feit. Minister Donner kiest nu voor een principieel andere be nadering. Kindermishandeling wordt strafbaar, tenzij het om een opvoedkundige tik gaat. In de praktijk krijgt de rechter meer ruimte om kinderen tegen hun al te ge welddadige ouders te beschermen. Voor Donners plan valt veel te zeggen, hoewel het lastig blijft om vast te stellen wanneer een tik op de vingers gerechtvaar digd is of niet. Ook is huiselijk geweld bijzonder moeilijk te controleren. Iedereen is het er over eens dat kinderen be schermd moeten worden tegen ouders met losse handjes. Toch gaat het te ver om alle liefheb bende ouders te verbieden hun kinderen bij uitzondering tot de orde te roepen. Hugo Schneider Hoogervorst: 30 ambulances extra Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Een medewerkster van de gemeentelijke archeologische dienst toont de schedel die bij grondwerkzaamheden in de Houtstraat tevoorschijn kwam. Foto: Taco van der Eb den haag - Ongeveer dertig ex tra ambulances en een betere spreiding van de standplaatsen van deze ziekenauto's maken het volgens minister Hooger vorst (volksgezondheid) moge lijk om 95 procent van de Ne derlanders binnen 15 minuten met een ambulance te berei ken. Nu is dat nog 93 procent. De extra ambulances maken deel uit van plannen van Hoo gervorst om acute hulpverle ning te verbeteren. De Tweede Kamer had daarop aangedron gen. De regio Hollands Midden - waartoe Leiden en omgeving behoort - houdt vooralsnog re kening met een teruggang in het aantal ambulances, van 25 naar 20. „Hollands Midden is geen probleemregio zegt een woordvoerder van het ministe rie. KLM schrapt geen vluchten Schiphol Amstelveen - De KLM is niet van plan om na de fusie met Air France vluchten te schrappen op Schiphol. Brussel heeft be paald dat de KLM start- en lan dingsrechten ter beschikking moet stellen aan nieuwkomers, maar volgens topman KLM-Van Wijk zal dat in de praktijk niet tot veranderingen leiden. Van Wijk stelt dat er nog genoeg plaats is voor nieuwe concur renten zonder dat de KLM vluchten moet schrappen of verplaatsen. Pagina Economie door Rody van der Pols leiden - Geelwit. Dat is de kleur die je normaal gesproken met een skelet asso cieert. Toch is de schedel die gisteren in de Houtstraat in Leiden pal naast het Gerecht werd gevonden zwartgrijs. Het zelfde glimmende zwart als de vettige klei waarin hij al zo'n zeshonderd jaar heeft gelegen. En waarin hij nog eeuwen had gerust als een grondwerker hem niet tevoorschijn had gehaald. „Ik dacht nog even dat het een bom was." Theo Dupré is er nog steeds licht be duusd van. In een feloranje regenjas staat hij naast de put waar hij die och tend vroeg aan de slag ging. Terwijl hij rondom een waterleiding nog wat klei aan het wegscheppen was, stuitte hij plotseling op iets glads en ronds. „Ik dacht nog even dat het een bom was", zegt de grondwerker. Niet eens zo'n gek ke gedachte. „Ik heb al een keer een gra naat gevonden. Met de slagpin er nog in. Zoiets blijft je wel bij." Maar een explosief was het niet. In plaats daarvan kwam er een glimmende, zwarte schedel tevoorschijn. Een lijk kortom, onder de kinderkopjes van de Houtstraat. Dupré en zijn collega's - die al een week bezig zijn met het verleggen van water- en gasleidingen rondom het Gerecht - staakten meteen hun werk om de politie te bellen. Een paar minuten later waren vier agenten ter plaatse. Het Gerecht werd afgezet. Onderzoek van de politie wees al snel uit dat er niets aan de hand was. Hier was geen slinkse moordenaar aan het werk geweest die iets te verbergen had. Al thans, niet onlangs. Het ging hier om een lijk van honderden jaren oud, stel den de agenten vast. Geen werk voor de politie, maar voor de gemeentelijke ar cheologische dienst dus. Pagina Rv. Vondst schedel bijzonder, maar niet uniek Ouderen gaan op het water wonen Amsterdam - Na studenten moeten ook ouderen onderdak vinden op het water. De Ver enigde Amstelhuizen, eigenaar van 23 verzorgings- en ver pleeghuizen met 2500 bewo ners, zoekt een locatie voor mi nimaal acht 'zorgboten': woon arken voor tientallen langdurig zieke ouderen. Voor studenten

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1