DSM ziet perspectief voor 2004 E ECONOMIE Toekomstig EU-budget leidt tot forse ruzie OPEC verlaagt olieproductie in fasen met 10 procent Middag snuffelen in een vieze-luierfabriek Zwitserland blokkeert aanpak zwart geld KLM-Air France krijgt groen licht van Brussel Onzichtbare chips in strijd tegen vele winkeldiefstallen 'm, IJt y't %-'■ /r*->r v ï:- ABP claimt 100 miljoen van Qwest Langste geluidsscherm Rabobank in verzekeringen -nkhorst tegen ,plitsen NMa aag - Minister Brinkhors t omische zaken) is tegen itsing van de Nederlandse dingingsautoriteit (NMa,) opsporingsdeel en een at de straffen oplegt. Die idsman zei dit gisteren in rste Kamer. Vorige maaind tijdens een hoorzitting in reede Kamer betoogd, dat nemers de NMa nu zie ;n litie, aanklager en reef iter, tiorst wees erop, dat o n- mingen bij de rechter in >p kunnen gaan tegen een sing van de NMa. aalhouder Aldi: t extra werk en em - Supermarktketen Aldi ïiet van haar filiaalhou- •isen dat zij langer werken i de CAO is afgesproken, érechtshof in Amhe m ver- |e gisteren de arbeidscon- h nietig die filiaalhouders Üwingen 21,5 uur p er |d extra te werken. ,'Vldi een maand de tijd om |e contracten op te: stellen, irt dit niet, dan vo Igt er langsom van 5000 euro ig. De extra uren idie de fi- Duders maken, zi|n vol- let hof overuren en moe iden betaald. ef met lajge V verlengd el - De proef met het lage larief voor kap pers, fiet- Ikers en enkel e andere pen, is definiti ef voor jar verlengd. De minis- in financiën van de EU- i hebben gisteren inge- met het voorstel van de ese Commissie. De mi- hadden in december ;m om het voorstel ge- Ze negee rden daarmee k immissaris Bolkestein ing), die de proef wilde [ten omd at het geen ex- ien zou opleveren. ise horeca ft 1,5; miljard De re gering van Frank- de horecasector de ko- 1 anderhalf jaar 1,5 mil- ro aan belastingvoorde- 5trekken. Ze hoopt daar- jt res; taurantbezoek en {gelegenheid te stimule- kondigde premier Raf- Ste ren in het Franse par- aan. Oorspronkelijk zou iceurtje in de vorm van W-verlaging op restau- altijden gebeuren, maar bid blokkeerde dit. orra wil i's slaan - Het kleine staatje An- eeft gevraagd om euro- 1 te mogen slaan met ei- abolen, net als Vaticaan- idorra bestaat uit zeven 1 op de grens van Spanje jkrijk. De 69.150 inwo- en vooral van de ver in belastingvrije artike land heeft de euro al ieel betaalmiddel. enstaking LMExel te pEDORP - De piloten van el leggen maandag van 123.00 uur het werk it heeft de Vereniging lerlandse Verkeersvlie- _eren laten weten. Vol- wJVNV zijn na zeven n onderhandelen nog "Een goede afspraken 1 over de rechtspositie beidsvoorwaarden. ;1 verzorgt in samen- met KLM vluchten tuss- stricht, Straatsburg, en en Schiphol. Er we r- tnensen. rmalat-zaak 7 en verdacht Justitie in Milaan vdl n banken meer duii fe wer de gebeurtenis sen en tot de bijna-onder- het zuivelconcern P. Het gaat onder meer a Popolare di Lod i en ,e vermogensbehe :er- le bank Intesa. Verder je de buitenlandse florgan Stanley, Bank ie :a, Citigroup, Deut- k en UBS horen.. De gaat vooral uit naar !s die de banken ver- de maanden voordat ^dkschandaal bleek. 'ecteur CL it schuld is - Oud-topman Ba- Franse bank Crédit heeft in een rechts- de overname in 1993 lerikaanse verzeke- itive Life to egegeven tft gefraudeerd. De was in strijd met re- iitenlands.e ondeme- •rbiedt ee n groter be ft procen t te hebben ianse verzekeraars. 1250.000 dollar boete 1 mag driie jaar niet in len. woensdag 11 februari 2004 den haag/gpd - Winkeliers schakelen massaal over op de bevei liging van artikelen met onzichtbare chips in plaats van mag neetstrips of -labels. Binnen twee jaar zijn alle kleine en dure artikelen, die het meest worden gestolen, standaard voorzien van anti-diefstalschips, meldt de Raad voor de Nederlandse De tailhandel. De detailhandel wil zo het aantal winkeldiefstallen verder terugdringen. Als iemand zonder betalen de winkel uit loopt, zet de chip een alarm in werking. Net zoals de magneetstrip, maar de chip is onzichtbaar en kan niet in de winkel worden verwijderd. Vooral supermarkten, juweliers, drogisterijen en opticiëns hebben veel te lijden onder diefstal. De huidige veiligheidspoortjes bij de uitgang van winkels moe ten worden vervangen. Dat vergt investeringen van soms tien duizenden euro's, maar volgens de RND betaalt zich dat royaal terug. Volgens de raad werkt de voor iedereen zichtbare beveili ging niet afdoende. Diverse slijters werken al met een systeem van geheime codes op de flessen. In 2002 vonden er meer dan vijf miljoen winkeldiefstallen plaats en ongeveer 1000 overvallen. De totale schade daarvan werd ge schat op 750 miljoen euro. Het kabinet heeft in het veiligheids programma vastgelegd dat de criminaliteit met 20 tot 25 pro cent moet dalen voor 2006. Daarvoor komt er meer politie en toezicht en een strengere aanpak van veelplegers. den haag/gpd-anp - De OPEC heeft in een poging de olieprij zen op niveau te houden giste ren besloten tot een productie verlaging van zo'n 4 procent. De verlaging is de eerste in een reeks die uiteindelijk moet lei den tot een vermindering van ongeveer 10 procent. De aan kondiging veroorzaakte beroe ring op de termijnmarkten in New York en Londen. In New York steeg de prijs van een vat ruwe olie ruim 3 procent naar 33,87 dollar. In Londen werd Brent-olie, die van mindere kwaliteit is, ruim 2 procent duurder. Een vat kostte aan het eind van de handel 29,93 dollar. De beslissing van de koepel van olie-exporterende landen kwam als een verrassing. Verwacht werd dat op de bijeenkomst in Algiers leden zouden worden opgeroepen meer discipline te tonen in het nakomen van de afspraken. De afspraak om da gelijks niet meer dan 24,5 mil joen vaten olie te produceren, wordt voortdurend geschon den. Nu is afgesproken nog eens een miljoen vaten minder per dag te produceren, rijst de vraag of de OPEC-leden zich daaraan zullen houden. Volgens de olieminister van Koeweit Al-Sabah, zouden de OPEC-leden dit keer hebben gezegd zich wel serieus aan de productiebeperking te houden. De productie ligt momenteel zo'n 1,5 miljoen vaten per dag hoger dan is afgesproken. De verlaging gaat in per 1 april. De olieprijzen zouden bij ongewij zigde productie juist in die pe riode steeds meer onder druk komen staan. Het tweede kwar taal van een jaar staat traditio neel garant voor hogere over schotten, door een afnemende vraag door stijgende tempera turen. Die grotere reserves zor gen voor lagere prijzen. De vraag naar olie is de laatste tijd sowieso verminderd door den haag/gpd - Chemieconcern DSM heeft een moeilijk jaar ach ter de rug maar draaide toch winst e n krikte de omzet op. De lage dollar en kleinere winstmar ges drukten echter op het resul taat. De nettowinst kwam uit op 139 mi'Jjoen euro. De omzet groeide met zeven procent naar 6,05 miljard euro. Topman Elverding is niet tevre den met de behaalde resulta ten. Als de wereldeconomie verbetert en de dollar weer aan trekt, zijn de vooruitzichten op de langere termijn wel 'duide lijk positief. In de loop van 2004 hoopt DSM positieve ef fecten te zien van reorganisa ties iin het bedrijf. De inettowinst van DSM stond vorig jaar onder druk door een eenmalige last van 94 miljoen euro voor reorganisaties en af- wazirderingen. In 2002 bedroeg de nettowinst nog 1,18 miljard euro, maar dat cijfer werd ge flaneerd door een hoge ver koopopbrengst van DSM Petro chemicals. Positief was dat het concern er in slaagde om de autonome giro ei met 2 procent te laten toenemen. Overnames en ho gere prijzen dreven de omzet verder op, maar de lagere dollar drukte de omzet weer. Het bedrijfsresultaat liep in 2003 terug naar 294 miljoen eu ro. Een daling van 23 procent vergeleken met het jaar ervoor, met name als gevolg van hogere grondstofkosten. Life Science Producten (dier voeding, voedingsmiddelen voor bijvoorbeeld babymelk, vi tamines) droeg met 2,02 miljard euro het meest bij aan de om zet. De omzet en bedrijfsresul taat bij harsen en kunststoffen liep terug naar 1,77 miljard eu ro. Bij de divisie industrial chemi cals (stoffen om nylon te ma ken, kunstmest) steeg de omzet naar 1,5 miljard euro, met na me door de consolidatie van DSM Nanjing Chemical in Chi na en hogere afzet. 'Producten die voedingsmiddelen toege voegde waarde geven is een nieuwe activiteit en droeg 496 miljoen euro bij aan de omzet. Bij DSM werken ruim 26.000 mensen, waarvan bijna 8000 in Nederland. Door de aankoop van vitaminefabrikant Roche nam het personeelsbestand met 7510 toe. «ar- Een bezoeker snuffelt rond bij de gerecyclede luiers tijdens het 'open huis' bij Knowaste. Foto: ANP/Toussaint Kluiters arnhem/gpd - Knowaste in Arnhem, gespecialiseerd in re cycling van luiers, is in de te genaanval gegaan. Het gerucht dat de dagelijkse verwerking van 675.000 vieze babyluiers stankoverlast veroorzaakt klopt niet. Om dat te bewijzen mocht iedereen die dat wilde gisteren de hele middag in de draaiende fabriek rondsnuffelen. Zo'n 700 kinderdagverblijven, 1200 zorginstellingen en 70 ge meenten leveren dagelijks vieze luiers aan. Buiten nuk je er zo goed als niets van, zelfs niet als je naast de fabriek staat. Alleen als je heel diep inademt, komt er een vleugje mestgeur je neus in. Eenmaal binnen stinkt het flink, maar van een ondraaglij ke stank is geen sprake. Het valt alleszins mee als je weet wat één volgepoepte luier al aan stankoverlast kan veroorzaken. De vuile luiers gaan eerst door de 'shredder', waar ze met in elkaar draaiende messen kapot worden gesneden. De restanten vallen in een kuip met water en chemicaliën. „Daar komt het papier los van het plastic", al dus procesmanager Rien. „Plastic gaat drijven. Harken, bevestigd aan een band die door het water loopt, plukken het plastic uit de kuip. Het pa pier en het plastic gaat daarna elk z'n eigen weg. Het opge droogde papierpulp én van de eindproducten gaat naar de pa pierindustrie, die er onder meer inlegzooltjes en verpakkingen van maakt. Ook de balen plastic die overblijven, het andere eindproduct, worden opnieuw gebruikt. Het idee is van Mariene Con way, een Canadese moeder die aan het denken werd gezet door de hoeveelheid luiers die haar kinderen verbruikten. In 1994 kreeg Canada zijn eerste luierrecyclefabriek, al gauw kwamen er ook in Europa luier- recyclefabrieken en in 1999 opende de fabriek in Neder land. Elk kind verbruikt zo'n 4000 tot 5000 luiers voordat het zindelijk is. En de hoeveelheid inconti- nentieafval stijgt de laatste ja ren door de vergrijzing. Zo wordt 70.000 tot 100.000 ton af val per jaar gerecycled. Het Arnhemse bedrijf kwam vo rige week in het nieuws doordat het bedrijf de proeven met een nieuwe plasticverwerker van de provincie Gelderland moest stilleggen. Omwonenden had den bij de provincie geklaagd over stank. Medewerkers van bedrijven naast de fabriek zei den er zelfs misselijk van te worden. Knowaste wil op termijn door gaan met de proeven, maar gaat eerst een hoge fabriekspijp bouwen om aan de steeds strenger wordende eisen te vol doen. De stank moet ergens an ders vandaan komen, zegt di recteur Willems. een veel warmere winter dan verwacht Daardoor zijn de olievoorraden al groter dan normaal. Bijkomend aspect is dat ook de olieproductie van Irak inmiddels weer enigszins op peil aan het komen is. Her stel van de economie in Ameri ka en een snel groeiende Chi nese economie hebben geen soelaas gebracht. De OPEC is verantwoordelijk voor ongeveer een derde van de wereldpro ductie. amsterdam/gpd-anp - Pensi- oenfonds ABP claimt tenminste 100 miljoen dollar (79,2 miljoen euro) van het Amerikaanse Qwest. ABP zegt dat bedrag op de beurs te hebben verloren door boekhoudfraude bij het telecombedrijf. Volgens het ABP heeft Qwest, accountant Andersen en de banken Ci tigroup en JP Morgan het pen sioenfonds jarenlang misleid. Tussen juli 2000 en maart 2002 kocht ABP 5,6 miljoen aandelen Qwest. Daarbij baseerde het fonds zich op de boeken van het bedrijf. Precies in de perio de dat het ABP in Qwest stapte, pepte het telecombedrijf zijn cijfers echter op. Qwest zou nep-overeenkomsten met bran chegenoten - die het voor het merendeel zelf controleerde - hebben gebruikt om zo omzet cijfers te fingeren. In 2002 startte de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC een onderzoek naar mogelijke boekhoudfraude. Inmiddels heeft de SEC acht managers van Qwest gedaagd en het be drijf gedwongen zijn resultaten over 2001 en 2002 met 2,5 mil jard dollar te verlagen. Door de affaire kelderde het aandeel Qwest - en daarmee het belang van ABP - in waarde. Het pensioenfonds wil daar voor worden gecompenseerd. Het fonds heeft een 300-pagi- na's tellende aanklacht gedepo neerd bij een rechtbank in Den ver, de thuisbasis van Qwest. In de aanklacht worden de na men genoemd van 26 werkne mers van Qwest. Maar ook de accountant van het bedrijf, Ar thur Andersen is gedaagd. Ver der is ABP een zaak gestart te gen aandelenmakelaars, Ci tigroup. zakenbank JP Morgan en de omstreden beursanalist Jack Grubman. Die wordt er al langer van verdacht als mede werker van Citigroup fondsen waarin het bedrijf belangen had, extra te hebben aange prijsd. brussel/gpd - De strijd tegen zwarte reke ningen en crimineel geld binnen de EU dreigt vast te lopen op onwil van Zwitser land. De Europese ministers van financiën hebben de Zwitsers nu keihard laten weten dat ze hun handtekening moeten zetten onder een bereikt akkoord zonder aanvul lende eisen te stellen. „Een fatsoenlijk land als Zwitserland is dat domweg aan zijn stand verplicht", aldus staatssecretaris Wijn (financiën) in Brussel. Een jaar geleden werden de EU-landen het eens over de aanpak van zwart geld dat is 'geparkeerd' in een andere lidstaat. De lid staten worden verplicht om onderling in formatie uit te wisselen over houders van bankrekeningen. België, Luxemburg en Oostenrijk, die hun bankgeheim willen be waren, behouden voorlopig het recht om zelf belasting te innen en driekwart daar van door te betalen aan de lidstaten waar de houders van de bankrekeningen wonen. De afspraak kan pas in werking treden als Zwitserland, de VS, San Marino, Liechten stein plus de Nederlandse Antillen en Aru ba ook meedoen. Maar de Zwitsers liggen dwars; ze hebben aanvullende eisen ge steld die door de EU-ministers resoluut en eendrachtig van tafel zijn geveegd. „Er was heel weinig discussie", aldus Wijn. De kans is klein dat Zwitserland voor 1 juli zijn handtekening zet. Daardoor komt de in voering van de afspraak per 1 januari 2005 in gevaar. Volgens Wijn ligt er voor de Zwitsers een prachtige deal, die hen bovendien in staat stelt te laten zien dat ze „als een behoorlijk land met de internationale gemeenschap mee willen werken." Zwitserland krijgt in ruil een aantal belastingvrijstellingen in de EU die onder meer gunstig zijn voor doch terondernemingen van Zwitserse maat schappijen. Maar de Zwitsers willen ook praten over grensbewaking en fraudebestrijding, kwes ties die niets met belastingen hebben te maken. De druk op de Zwitsers is groot, al dus Wijn. De EU heeft geen mogelijkheid om het land tot medewerking te dwingen. Volgens staatssecretaris Wijn zal Nederland vóór 1 juli een akkoord sluiten met Aruba en de Nederlandse Antillen over informatie-uit wisseling of het heffen van belasting. De Britten verwachten ook tijdig een akkoord met hun 'belastingparadijzen'. De VS heb ben al eerder hun medewerking toegezegd. resteren - Bij het Gelderse Kesteren wordt op dit ogenblik gewerkt aan het grootste geluidsscher menproject in ons land. De lawaaiweringen wor den gebouwd langs de Betuweroute tussen Oud- Alblas in Zuid-Holland en Angeren in Gelderland. De schermen variëren in hoogte van één tot vier meter. Het project neemt anderhalfjaar in beslag en kost 65 miljoen euro. Foto: ANP/Vidiphoto den haag/gpd - Rabobank-dochter Interpolis gaat ziektekosten verzekeringen van Zilveren Kruis verkopen. Dat is het eerste resul taat van een samenwerking tussen de Rabobank en Eureko, die vanmorgen bekend is gemaakt. Rabo neemt een belang van 5 pro cent in Eureko, moederbedrijf van Achmea dat onder meer het merk Zilveren Kruis op de markt brengt. De bedrijven proberen al jaren tot een samenwerking te komen, maar pogingen liepen steeds stuk op verdeling van de macht. De Rabobank wil marktlei der worden op het gebied van verzekeringen en kan met Achmea meteen een grote slag slaan. Eureko bereidt een beursgang voor. straatsburg/gpd - De Europese Commissie is gisteren keihard in aanvaring gekomen met een groep lidstaten, waaronder Ne derland, over de hoogte van het toekomstige EU-budget. Het da gelijks bestuur van de EU wil het budget - en dus de contributie van de lidstaten - fors verhogen, van ongeveer 100 miljard euro dit jaar tot 143 miljard in 2013. Minister Zalm (financien) noem de de plannen gisteravond direct 'onaanvaardbaar'. De kans dat de Commissie haar zin krijgt is volgens Zalm 'nihil'. De Europese Commissie lijkt evenmin van zins veel water bij de wijn te doen. Volgens voor zitter Prodi een forse verhoging van het EU-budget noodzake lijk om de uitbreiding van de EU met uiteindelijk 12 lidstaten te laten slagen. Daarnaast heeft de EU zich ten doel gesteld te gen 2010 de meest krachtige en innovatieve economie ter we reld te zijn en geven de lidsta ten Brussel steeds meer taken. Ze willen bovendien dat de EU een grotere rol op het wereldto neel gaat spelen. Dat alles vereist volgens Prodi veel extra geld en investeringen. Als de lidstaten Brussel niet de middelen geven die daarvoor nodig zijn, is de Europese Unie 'tot mislukken gedoemd', zo waarschuwde hij. Om dat te voorkomen stelt de Commissie voor het EU-budget voor de periode 2007-2013 te verhogen van 1 procent van het bruto binnenlands product van de lidstaten in 2004 tot 1,15 procent in 2013. Dat gaat lijn recht in tegen de wens van de zes lidstaten die de meeste con tributie aan Brussel afdragen. De zes (Frankrijk, Duitsland, Groot-Brittannië, Nederland, Italië en Zweden) riepen de Commissie in december op om de uitgaven te bevriezen op het huidige niveau. 'Alle lidstaten moeten bezuinigen, dus Brus sel ook', zo vinden de zes groot ste nettobetalers. De brief van de zes is in Brussel zeer slecht gevallen. In de wan delgangen wordt ernaar verwe zen als 'de brief van de vrek ken'. De wens om het EU-bud get te bevriezen op het huidige niveau is volgens kringen rond de Commissie 'totaal onrealis tisch' gezien de uitdagingen waar de EU de komende jaren voor staat. Exact dezelfde be woordingen gebruiken de zes grote nettobetalers voor het budget dat nu door de Com missie is voorgesteld. Ze staan daarin niet alleen. Naar verluidt willen Finland en Denemarken zich bij de zes aansluiten. De strijd over het toekomstige EU-budget dreigt lang en hevig te worden. De Europese Com missie wil tijdens de Europese top van juni al met de staats hoofden en regeringsleiders over het voorstel praten, maar veel lidstaten voelen daar wei nig voor. Ze willen dat de dis cussie over de meerjarenbegro ting voor 2007-2013, de zoge naamde financiële perspectie ven, pas in 2005 onder Brits voorzitterschap echt op gang komt. De huidige Commissie treedt eind dit jaar af en probeert vol gens critici 'over haar graf heen te regeren'. Met de nieuwe Commissie verwachten de zes lidstaten beter zaken te kunnen doen. Pas op zijn vroegst eind 2005 is een akkoord haalbaar, zo verwacht men in Brussel. brussel/amstelveen - De over name van KLM door Air France krijgt de goedkeuring van de Europese Commissie. Beide luchtvaartmaatschappijen moeten wel start- en landings rechten inleveren op een aantal Europese, Afrikaanse en trans atlantische routes om de con currentie een eerlijke kans te geven. Daarbij gaat het onder meer om vluchten Amsterdam- Parijs en Amsterdam-Lyon, waar de twee bedrijven anders de markt zouden domineren. KLM-baas Van Wijk en zijn Air France-collega Spinetta hebben deze week een afrondend ge sprek gehad niet eurocommis saris Monti, die verantwoorde lijk is voor mededinging. Het besluit van de voltallige Com missie zou later vandaag be kend worden gemaakt. KLM en Air France zij bereid concessies te doen op de routes naar Italië, om een mogelijke toetreding van Alitalia tot het nieuwe ver bond te vereenvoudigen. Wat de transatlantische vluchten betreft stellen de maatschappij en landingsrechten beschikbaar voor een dagelijkse verbindin gen Parijs-Detroit, Amsterdam- New York en Amsterdam-Atlan ta. Volgens bronnen bij de KLM betekent het opgeven van 'slots' op Schiphol nierper defi nitie dat er daadwerkelijk vluchten moeten worden ge schrapt. Dit omdat er op Schip hol nog enige ruimte is. Een KLM-woordvoerder zei vanoch tend te verwachten dat de fusie volgens schema in april kan worden afgerond. Na de goed keuring van Brussel is het nog wel wachten op groen licht uit Washington. Vervolgens moe ten de aandeelhouders instem men met de fusie. De pilotenvakbond VNV wil er scherp op toezien dat de KLM niet onevenredig veel vluchten moet inleveren ten opzichte van Air France. De vliegers zijn geïrriteerd over het uitblijven van concrete afspraken met de KLM-directie over de productie na het samengaan met Air France. Volgens een woord voerder stevent de KLM af op een conflict met de piloten als er geen overeenstemming kan worden bereikt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9