Italië krijgt strengste IVF-wet BUITENLAND Opmars John Kerry maakt Bush-kamp nerveus Blanke boer voert rebelse zwarte arbeider aan de leeuwen Keppel taboe op Franse scholen rit breekt >rd op Mars Taaie haai bijt zich vast !6.°° Behandeling aan banden Vredesoverleg Cyprus loopt na twee uur vast Tweede geval vogelpest in VS ir Firma Palestijnse premier levert cement voor muur Nazi-arts na 63 jaar voor haar rechters Politie Haïti herovert steden Gaddafi maakt vrienden oparlement npt lekker door ti - Rookverbod of niet, |en van het europarle- ipen al jaren vrolijk hun gebouwen in Brus- |Straatsburg. Na een van een medewerker ombudsman van de parlement op de vingers Datzelfde parlement dat de morbide gezond- waarschuwingen op pak- 0 jaretten bezorgde. 48 52 incton - De Amerikaanse obot Spirit heeft op Mars idsrecord van het igentje Sojourner ge- woensdag 11 FEBRUARI 2004 In 1997 reed dat karre- !o5 ieter op een dag; Spirit Üefst 21,2 meter af, zo ',7i ruimtevaartorganisatie .82 |De Spirit en zijn twee- '40 gentje Opportunity, dat i andere kant van de pla- 75 jndrijdt, onderzoeken de |"oo ide drie maanden of er i.oo ven op Mars is geweest. re gevechten «sten Ethiopië werpse file ^anderhalf jaar President kwestbaar door onduidelijkheid over zijn diensttijd tijdens de Vietnam-oorlog washington/gpd-anp - John Kerry lijkt niet te stoppen. De presidentskandidaat won gisteren met overmacht de democratische voorverkiezin gen in de zuidelijke staten Tennessee en Virginia. Kerry nam daarmee de twijfels weg dat hij De mocraten in het zuiden van de VS niet zou weten aan te spreken. Kerry's opmars maakt het Bush-kamp licht ner veus, zeker nu het er steeds meer op gaat lijken dat de wijze waarop president Bush zijn dienst plicht heeft vervuld straks een rol gaat spelen in de verkiezingsstrijd. Het Witte Huis heeft gisteren documenten vrijgegeven waaruit moet blijken dat president Bush alle verplichtingen tijdens zijn diensttijd begin jaren zeventig heeft vervuld. Bush hoopt zo beschuldigingen dat hij zich heeft gedrukt te ontkrachten. Tijdens zijn militaire dienst was Bush een F-102 piloot voor de Texas Air National Guard, een re serve-eenheid die niet naar Vietnam werd ge stuurd. Bovendien zou Bush een groot deel van zijn diensttijd helemaal niet hebben deelgeno men aan de verplichte oefeningen. De documen ten die nu zijn vrijgegeven, verschaffen wat dat betreft geen absolute duidelijkheid. Tijdens de campagne voor de presidentsverkie zingen van 2000 kwamen de onduidelijkheden rond de diensttijd van Bush ook al ter sprake. In de huidige campagne lijkt de kwestie opnieuw door zijn democratische tegenstanders te wor den gebruikt. In het Bush:kamp nemen de zorgen hierover toe, nu het er steeds meer op lijkt dat John Kerry zijn belangrijkste tegenstrever wordt. Kerry heeft wel in Vietnam gevochten en is voor zijn moed on derscheiden en de Democraten zullen niet nala ten dit te benadrukken. John Kerry heeft nu twaalf van de veertien staten op zijn naam geschreven. In Virginia haalde Ker ry meer dan de helft van de democratische stem men (52 procent), senator John Edwards uit buurstaat North Carolina werd er met 27 procent tweede. In Tennessee behaalde Kerry 41 procent, Edwards 26. Ondanks zijn ruime achterstand op Kerry is Edwards niet van plan uit de race te stappen. Hij hoopt dat er alsnog een soort twee strijd met Kerry ontstaat. Oud-generaal Wesley Clark, een zuiderling, stel de in zijn eigen omgeving teleur en besloot er mee op te houden. Politieke analisten in de VS zijn het er over eens Links George Bush als piloot van een Fi02-straaljager, tijdens zijn in Amerika vervulde diensttijd beginja ren zeventig; rechts John Kerry terwijl hij een van de vijf onderscheidingen opgespeld krijgt die hij als mi litair in Vietnam verdiende. Foto's: EPA dat het moeilijk wordt voor Edwards - of voor de nog kanslozer geachte ex-gouvemeur Howard Dean - om Kerry nog te stoppen, ook al moet na volgende week nog 75 procent van de gedele geerden voor de Democratische conventie in juli worden gekozen. Alleen een schandaal of een dramatische uitglijer lijkt de zegetocht van Kerry nog te kunnen verstoren. iBEBA - Bij gevechten de Anuak-stam en het in Ethiopië zijn zeker doden gevallen, melden erkers van de VN. Zeker tend mensen zijn op de geslagen naar Sudan. De i,50 ten zijn op 6 februari uit- 2.50 en in het vluchtelingen- 5 g^&imma, in het droge 5,08i van Ethiopië. In het 37^ferblijven 18.700 Suda- 2',62Uchtelingen. 1,89! sydney/anp - Een Australi sche zwemmer heeft een aanval van een haai over leefd en is met de auto hulp gaan zoeken, terwijl de haai nog altijd in zijn been beet. De man was gebeten door een wobbegong haai, een Australisch soort. „Ik heb hem meteen met beide handen zo stevig mogelijk vastgepakt om te voorko men dat hij zou gaan schudden. Ik wist dat ik zo naar de kant moest zwem men." Aan de kant pro beerden omstanders de man te helpen, maar de haai wist van geen wijken. Daarop is de Australiër met de auto hulp gaan zoeken. Reddingswerkers wisten de 60 centimeter lange haai los te krijgen door er koud water overheen te gooien. 1.94] !0,85' i7,34|pen - Antwerpen kan 5.58ji op fileproblemen tot volgend jaar. De eerste ontstonden giste- het plaatsen van bor elingen voor het L7.37aderhoud. Het echte de Antwerpse ring, ijks 200.000 auto's ver- 3°.55ieginnen later deze het onderhoud i6,67;t wegdek en afwatering oc^rïig jaar meekunnen. 29',50 23,00 34,02 {bejaarde (94) 4g i9 - In Duitsland is een 66.808,5 jaar gevangenisstraf °5.5%eld voor verkrachting ^'^dood tot gevolg van een 17',oê vrouw. Maar eerst 21-jarige metselaar 2;50epaalde tijd naar een 4.61 inrichting. De man de vrouw vorig kamer in een be- 4-2jiuis. De bejaarde over slag115 dë verkrachting aan 95!ne hartaanval. Ze was 21.°r ernstig toegetakeld. rug gebroken en eel inwendige bloedin- ;aise trouwt leden vriend tripoli - Moammar Gaddafi omhelst de Italiaanse premier Sylvio Berlusconi. De omstreden Libische dictator is salonfahig geworden sinds hij zijn ambities om kernbommen of chemische wapens te ont wikkelen heeft opgegeven. De kolonel timmert flink aan de weg bij de uitvoering van zijn wens om door de internationale gemeenschap te worden aanvaard. Terwijl hij Berlusconi ontving, had zijn minister van buitenlandse zaken in Londen een gesprek met de Britse premier Tony Blair. Volgens de Britse regering is er op korte termijn een ont moeting tussen Blair en Gadaffi te verwachten. Eveneens gisteren werd bekend dat Libië voor het eerst in meer dan twintig jaar een Amerikaanse diplomaat heeft geaccrediteerd. De diplomaat is tijde lijk in Libië om toezicht te houden op de beloofde vernietiging van verboden wapens. Een woordvoerder van buitenlandse zaken in Washington zei optimistisch te zijn over de vooruitzichten op herstel van de diplomatieke betrekkingen. De Verenigde Staten en Libië ver braken eindjaren '80 alle diplomatieke banden. Ook stelde Was hington zeventien jaar geleden economische en militaire sancties in die nog steeds van kracht zijn. Foto: EPA rome/ap - Italië krijgt de streng ste wetgeving in Europa voor vruchtbaarheidsbehandelingen. Het Italiaanse parlement heeft gisteren een wet aangenomen die het gebruik van eicellen en sperma van donoren verbiedt. IVF en andere vruchtbaarheids- behandelingen voor alleenstaan den en homoseksuelen mogen ook niet meer. De Kamer van Afgevaardigden stemde in met 277 stemmen te gen 222. De Senaat is in decem ber al akkoord gegaan. Voor heen had Italië op dit gebied nauwelijks regels. Met de wet verandert Italië van het Wilde Westen van de vruchtbaar heidstherapie in een land met zeer strenge regelgeving. Zodra de Italiaanse president zijn handtekening onder de wet heeft gezet komen alleen hete roseksuele stellen - getrouwd of minstens enkele jaren samen wonend - nog in aanmerking voor vruchtbaarheidstherapie. Ze mogen daarbij geen gebruik maken van eicellen of sperma die niet van hun partner zijn. Het invriezen van embryo's, wat voor IVF-behandelingen veel gebeurt, mag ook niet meer. Alleen vrouwen in de vruchtbare leeftijd mogen zich voortaan laten behandelen. Voorheen gingen veel vrouwen van in de 50 of 60 naar Italië om op kunstmatige wijze moeder te worden. Experimenten met embryo's zijn ook verboden. Artsen die zich niet aan de nieuwe regels houden kunnen een boete krijgen van 600.000 euro en voor drie jaar worden geschorst. Koppels die de wet overtreden worden niet ver volgd. Een deel van de oppositie stem de voor de wet omdat hun ka tholieke geweten hen dat ingaf. Onder hen was oppositieleider Rutelli. De rest van de oppositie is tegen de wet, omdat alleen staande vrouwen, homo's en lesbiennes worden gediscrimi neerd en omdat mensen met geld naar het buitenland kun nen gaan voor de behandeling die zij willen. new york/anp-rtr - Onderhan delingen tussen de Grieks- en Turks-Cypriotische leiders over vrede zijn gisteravond in New York al na twee uur verdaagd. De gesprekken staan onder lei ding van VN-topman Kofi An nan. De gesprekken worden la ter vandaag hervat, zeiden bei de partijen. Annan ontmoette de Cyprioti sche president Tassos Pa-., padopoulos en de Turks-Cy priotische leider Rauf Denktash in een uiterste poging om het land te herenigen. Het is de laatste kans voor de partijen vóór de toetreding van Cyprus tot de Europese Unie op 1 mei. Op tafel ligt een plan van Kofi Annan. Eerdere onderhandelin gen daarover mislukten. De VN-topman wil de gesprekken op 25 maart hebben afgerond. washington/ap - Op een twee de boerderij in de Amerikaanse staat Delaware is vogelpest ge constateerd. Dat heeft de Ame rikaanse overheid gisteren be kendgemaakt. Twaalfduizend vogels worden geruimd. Vorige week werd het eerste ge val vastgesteld. Het vogelpestvi rus in de Verenigde Staten is van een minder gevaarlijk type dan dat in Azië, waar inmiddels meer dan vijftig miljoen kippen zijn afgemaakt. 5'54ien Frangaise is met 38,o9\vone toestemming ^■89jdent Chirac getrouwd 73# anderhalf jaar geleden 34,5^1 dronken automobilist ^'ojeden vriend. Volgens 66,ice wet mag iemand in 8.%e gevallen trouwen gg'spverleden persoon. De 32,o®rd meteen na de hu- ®^|ltrekking tot weduwe 58',9?- 75,35 overleeft val Itwaalf hoog 38.9i 25,9i - Een inwoner van 57 heeft zaterdag een val 52'a>alkon op de twaalfde 711 ig van een flat over- heeft de brandweer 46,ii)ekendgemaakt. De o,4jte bij zijn val zwaarge- ^'gjmoest in het zieken- i4,9ilang worden geope- iS'jjjval eindigde op een 20'# mogelijkerwijs zijn 23.9jft gered. Terdenkt 40.5 f|'2| Iran herdenkt van- i4!Jgrote demonstraties 1g |ische revolutie van 25 m'.oen. Honderdduizen- 58,Sen worden verwacht Igïi manifestatie in Te- 30,Sar president Moham- 22 |ami een toespraak 43$ door de overheid ge- i7,irde demonstraties i306 q steun van bevol- de islamitische rege lt De evenementen rdenking worden ech- haduwd door de crisis |rkiezingen. De con- 'Raad van de Hoeders r dan tweeduizend igsgezinde kandida- loten van deelname, ïnkt de val van de au- p sjah, die het land op '1979 ontvluchtte. De ayatollah Khomeini ug naar Iran en leidde lonairen naar een to- Isovername op 11 fe- Parlement na dagen debat akkoord met omstreden wet door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Het dragen van islamiti sche hoofddoeken, joodse kep- pels of katholieke kruisen wordt op Franse openbare scholen verboden. Ook de socialisten hebben gisteren ingestemd met het verbod op het 'opzichtig dragen van religieuze symbo len'. Na drie dagen intensief vergaderen besloot het parle ment met onverwacht grote meerderheid (494 tegen 36 stemmen bij 31 onthoudingen) in te stemmen met de wet die bij het nieuwe schooljaar moet ingaan. Leerlingen die zich niet aan de wet houden, kunnen van school worden gestuurd. De grote meerderheid kwam tot stand nadat premier Raffarin de socialisten had beloofd dat de wet na een jaar zal worden ge- evalueerd. Minister Ferry van onderwijs moet nog wel een oplossing vinden voor de onge veer 10.000 in Frankrijk wonen de jonge Sikhs. Sikhs mogen in hun religie hun haar niet knip pen en verbergen hun haar dracht daarom in een tulband. Ferry had vorige maand gesug gereerd dat Sikhs dan maar een 'onzichtbaar' haarnetje moeten dragen. De Senaat, de Franse Eerste Ka mer, stemt begin maart over de wet waarna de Assemblee hal verwege maart definitief haar goedkeuring geeft. Want dat de Senaat nog roet in het eten gooit gelooft niemand. berlijn/ap - Het Duitse openbaar ministerie heeft gisteren een 88-jarige voormalige arts, Ro- semarie Albrecht, ervan beschuldigd dat zij in 1941 een aan schizofrenie lijdende patiënt heeft vermoord door haar een overdosis slaappillen toe te dienen. Psychiatrische patiënten behoorden tot de doel witten van de nazi's. Albrecht werkte van 1940 tot '42 op de psychiatrische afdeling voor vrouwen en kinderen van een ziekenhuis in Stadtroda in wat later Oost-Duitsland werd. Het onderzoek te gen haar loopt al drie jaar. Aanleiding waren vrij gegeven medische dossiers van haar patiënten uit de Stasi-archieven. In Albrechts tijd zijn in het ziekenhuis 159 men sen gestorven. Volgens justitie is het heel waar schijnlijk dat er meer gevallen van moord zijn ge weest, maar vanwege haar leeftijd is besloten haar alleen te beschuldigen van moord op één patiënt. Albrecht ontkent schuld. Ze kan maximaal le venslang krijgen. Albrechts veronderstelde slachtoffer, de 34-jarige Selma Albrecht - geen fa milie - was door een nazi-rechtbank als schizo freen gediagnostiseerd en aanbevolen voor steri lisatie. Volgens Duitse gegevens zijn in de nazi-tijd in honderden ziekenhuizen en klinieken ten minste 200.000 verstandelijk gehandicapten, geesteszie ken en andere mensen vermoord. Albrecht is na de oorlog docente geweest aan een universiteit in de toenmalige Oost-Duitse stad Jena. Palestijnen dragen een van de slachtoffers van een vuurgevecht met Israëlische soldaten het ziekenhuis van Gaza-stad binnen. Foto: Reuters jeruzalem/ap-anp-rtr - Het ce ment waarmee Israël een 'vei ligheidsmuur' door Palestijns gebied bouwt, wordt geleverd door een bedrijf van de familie van de Palestijnse premier Ah med Qureia. Ook levert het be drijf cement aan joodse neder zettingen op de Westoever. Dat heeft de Israëlische tv-zender Channel 10 gemeld. De tv-zender liet beelden zien van cementwagens die de fa briek Al-Quds, eigendom van Qureia's familie, verlieten en naar de nederzetting Maale Ad- min reden, een paar kilometer verderop. Volgens de zender le vert het bedrijf ook de grond stofvoor het stuk muur pal naast Qureia's woning in Abu Dis bij Jeruzalem. Het Palestijnse parlement heeft gisteren een onderzoek inge steld. Qureia zou volgens Pales tijnse bronnen het bedrijf pas onlangs hebben overgedragen aan een familielid. Qureia is niet de enige hoge Pa lestijn die onder vuur ligt: De Franse justitie heeft bekend ge maakt dat het al drie maanden bezig is met een onderzoek naar de banktegoeden van Suha Arafat, de in Parijs wo nende vrouw van de Palestijnse president. Het onderzoek richt zich op mogelijk verdachte door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - In Zuid-Afrika is met afgrijzen gereageerd op een ra cistische moord op een boerderij in de noordelijke provincie Limpopo, het vroegere Transvaal. Een 35-jarige blanke eigenaar van een wildpark bij Hoedspruit, niet ver van het Krügerpark, heeft vorige week een werknemer met wie hij een conflict had, geboeid voor de leeuwen gegooid. De zaak kwam deze week aan het licht nadat de politie de schedel en enkele botten van de 38- jarige Nelson Shisane had gevonden. De familie van de man had hem in het weekeinde als vermist opgegeven. De weken ervoor was Shisane volgens een bewaker twee keer teruggekeerd naar het wildpark Engedi voor het ophalen van kleren en andere per soonlijke eigendommen. Hij was er eind vorig jaar ontslagen. De bewaker hoorde na Shisane's eerste bezoek dat de boer diens kleren had verbrand in plaats van teruggegeven. Bij het tweede bezoek zag de bewaker de man niet meer terugkeren. Wel zag hij later andere werknemers met bloed aan hun schorten. Hij vroeg hen ernaar, maar kreeg geen antwoord en meldde alles aan een superieur. De politie heeft de zaak weten te reconstrueren en de eigenaar van het wildpark, Mare Crossley, en drie werknemers, gearresteerd. Zij hebben Shisane eerst afgetuigd, vervolgens vast gebonden en naar een vijftien kilometer verderop gelegen park Mokwalo White Lion Project, waar zeldzame witte leeuwen wor den gefokt, gebracht. De vier hebben Shisane over de omheining gegooid en toegekeken hoe hij werd verscheurd. De minister van arbeid heeft zijn 'ontsteltenis en woede' uitgesproken over het gebeurde en een onderzoeksteam naar het gebied gestuurd. Ook de vakbonden hebben met afgrijzen gereageerd. Geweld en machtsmisbruik zijn kenmerken van het dagelijks leven op veel boerderijen. Sinds het einde van apartheid zijn 1500 boeren ver moord. Ook talloze landarbeiders zijn om het leven gekomen of zwaar mishandeld door hun bazen. transacties ter waarde van on geveer 9 miljoen euro tussen een rekening in Zwitserland en twee Franse rekeningen. In Gaza-Stad kwamen vanoch tend vroeg zeker negen Palestij nen om het leven toen Israëli sche troepen de stad introkken. Minstens dertig Palestijnen raakten gewond. Onder de do den is een belangrijke activist van Harnas. Ook de 17-jarige zoon van een van de leiders van al-Fatah, de partij van president Arafat, verloor het leven in het gevecht. Volgens het Israëlische leger zochten de militairen in Gaza-Stad extremisten die ver antwoordelijk zijn voor raket- aanvallen op joodse nederzet tingen. Volgens het leger open den de soldaten het vuur op een veiligheidspost in de wijk al-Shijaia vlakbij het centrum, nadat ze werden beschoten. Ook in het vluchtelingenkamp Rafah aan de grens tussen de Gazastrook en Egypte uperde het leger vanochtend een ope ratie uit. Daarbij braken vuur gevechten uit waarbij volgens bewoners van Rafah drie Pales4 rijnen gewond raakten. De sol daten zochten in Rafah naar tunnels waardoor wapens uit Egypte naar Gaza worden ge smokkeld. De Haïtiaanse politie heeft de havenstad St. Marc heroverd op de opstandelingen, die een tiental steden en dorpen in het noorden en westen van het land in handen hebben. Het to tale dodental van de opstand is opgelopen tot zeker 42. De opstand begon vorige week in Gonaives, met 200.000 inwo ners de op drie na grootste stad van Haïti.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7