Debat over asielzoekers heropend BINNENLAND 2 Zelfs de rechter snapt het vaak niet meer i Tobben met tolpoort en kilometerhefïing Steun voor WD-plan autobelasting Particulier kiest huisdier van lijst Energiepremie opeens populair Spoorzoekers CDA boos op Statenlid wegens vergelijking '40-'45 Aanloop naar carnaval gale wiettelers f n ondergronds - In het Gelderse Liveld heeft de politie gis- Vijftien ingegraven zee- Iners ontdekt met in to- Heduizend illegaal ge- cte wietplanten. De onder- jse wietplantage was slim De containers waren il met elkaar verbonden {en lange tunnel die uit- lin een schuurtje, midden I terrein. Door de contai ner twee tegen elkaar te i waren er zes onder- Jra kweekruimtes van zo'n [kante meter. De overige ijerden gebruikt voor on- >er dieselaggregaten die [room zorgden. jrwaardelijke «if macrobioot ief: ie tijiDAM - Het gerechtshof irsiefcterdam heeft de 55-jari- lelissen veroordeeld tot anden voorwaardelijke en een boete euro. De macrobioot verweten dat hij een 'met kanker niet heeft t irwezen naar de reguliere ^{iheidszorg. De door Ne- fflkoorgeschreven macro- ■Éhe levenswijze hielp de Rjosé Krijnen, ex-vrouw Roel van Duijn, ^Jjj overleed in 1995. biv —tie schrapt tekeuringen IDE - De politie Flevoland iet incassobureau van 1117 bekeuringen laten raaien. Oorzaak was een et de datum aanduiding snelheidsovertreding, omobilisten hebben vol- »t Flevolandse politie- len mazzeltje gehad. De rders hadden weliswaar hebben gereden op de reg in Zeewolde, maar andere datum dan op juring stond. Een van de ders merkte die fout op. tie besloot alle bonnen jg te verklaren. >t aantal inginbraken Met de aanhouding van arige Hagenaar en een ;e illegale Algerijn denkt ie tientallen woningin- te hebben opgelost. Het werd 3 januari na een ,in Fijnaart aangehou- (t sloeg verder vijftien i slag in dé omgeving da en zeker twintig keer jurt van Rotterdam en ;ht. De politie schat de ihade op ongeveer lurlijke dood irgs paard - Unco, het 25 jaar ou- d dat op 14 december ird aangetroffen in een Tilburg, is een natuur - d gestorven. Dit blijkt de Tilburgse politie uit jisch onderzoek. Eer- c al dat het dier niet was mishandeld. De n het dier zorgde voor imotie. Aanvankelijk owel de politie, de ei- ls een geraadpleegde ts er van uit dat het r mishandeling om het is gekomen. lovense ilzone succes en - Het instellen van ijke tippelzone voor e prostituees in Eind- :eft succes gehad. De n de wijk Woensel- ar de hoertjes eerst ac- n, is afgenomen. De es voelen zich ook vei- ïovember wees de ge ien deel van de Achtse- aan als tijdelijke tip- Na klachten uit de am daar een afwerk- De klachten namen af. woensdag 11 FEBRUARI 2004 rijswijk/anp - Bewindslieden van verschillende huize en de Tweede Kamer praten al jaren over wat wel 'beprijzing' van au torijden wordt genoemd. Een overzicht van vijftien jaar tol- poortjes en kilometerheffing: 1989: Minister van verkeer en waterstaat Smit-Kroes baart op zien door uitgerekend als WD- bewindspersoon als eerste met rekeningrijden op de proppen te komen. In 1996 zou de Rand stad eraan moeten geloven en in 2010 zouden de tolpoortjes in het hele land langs de snel wegen moeten staan. 1990: Nadat haar CDA-opvolg ster Maij-Weggen het voorne men van Smit-Kroes vrijwel on gewijzigd had overgenomen, moet de nieuwe minister nau- den haag/gpd - Consumenten hebben vorig jaar zo massaal energiezuinige apparatuur ge kocht, dat staatssecretaris Van Geel van milieuzaken nu 100 miljoen euro tekort komt om de beloofde energiepremie uit te kunnen keren. Veel mensen die vorig jaar een energiezuinige koelkast of wasmachine koch ten, wachten nog steeds op hun premie van enkele tientallen euro's. Ze krijgen hun geld wel, aldus Van Geel in een brief aan de Tweede Kamer, alleen moet het kabinet helpen om ergens die 100 miljoen euro vandaan te halen. De regeling was be doeld om de verkoop van ener giezuinige apparatuur te stimu leren. Bij de aankoop van wit goed kregen mensen een certi ficaat dat ze moesten inleveren bij het energiebedrijf. Dat stort te de premie terug op de bank rekening van de klant. Het mi nisterie betaalde de energiebe drijven weer. Van Geel moest vorig jaar echter bezuinigen en schafte de premie af. Alleen ap paraten die voor 16 oktober wa ren aangeschaft, konden nog op premie rekenen. Was er vo rig jaar tot 1 september nog maar 30,6 miljoen euro aan premies aangevraagd, drieën halve maand later op 16 januari lag dat opeens op 175 miljoen euro. Dat is 100 miljoen euro meer dan was ingeschat op ba sis van de jaren ervoor. Van Geel gaat de aanvragen nog eens extra controleren omdat hij het verdacht vindt dat er in een maand zoveel verkocht is. welijks een jaar later alweer bakzeil halen. Regeringspartijen CDA en PvdA zien er niets meer in en ook de WD is inmiddels op haar schreden teruggekeerd. Het ambtelijk projectteam Re keningrijden stopt. 1995: Het is alweer een WD- bewindspersoon die over tol poorten begint. Verkeersminis ter Jorritsma, als Kamerlid nog een uitgesproken tegenstander, voorziet dat in 2001 de eerste poortjes kunnen verrijzen. Rep te partijgenote Smit-Kroes nog over bescherming van het mi lieu, Jorritsma is het te doen om het bestrijden van de ellenlange files. 1997: Het wetsvoorstel dat Jor ritsma naar de Tweede Kamer stuurt, ontmoet geen enthousi aste meerderheid. Bij haar ei gen WD valt het niet goed en oppositiepartij CDA keert zich tegen de plannen die een eigen minister, Maij-Weggen, nog voorstond. 2001: Het blijft tobben met de tolpoortjes. Na veel verzet van de autolobby en moeizame on derhandelingen met de drie grote steden over een experi ment met tolpoortjes langs de toegangswegen, dient zich een alternatief aan: de kilometer heffing. Verkeersminister Netelenbos (PvdA) verklaart prompt al nooit zo'n fervente liefhebber van rekeningrijden te zijn ge weest als haar bijnaam (Tineke Tolpoort) doet vermoeden. Een kilometerheffing lijkt de uit komst omdat het al snel inge voerd zou kunnen worden. Na een onderzoek concludeert in ternetondernemer Roel Pieper dat het in 2003 al zover is. 2002: Inmiddels demissionair minister Netelenbos rekent de Kamer voor dat haar departe ment al 23 miljoen euro heeft gestoken in de voorbereiding van de kilometerheffing. Maar de nieuwe regeringspartijen CDA, WD en LPF halen een streep door het plan; ze steken het geld liever in meer asfalt. 2003: De verrassing is groot als een CDA-minister, Peijs, het re keningrijden weer van stal haalt, als voorschot op de nota mobiliteit die in voorjaar 2004 haar 'pièce de resistance' moet worden. In 2007, maar wel in stappen, zou het al zover kunnen zijn. De Kamer schaart zich achter haar, maar vindt wel dat ze te hard van stapel loopt: rond 2010 zou er mee kunnen wor den begonnen. den haag/anp Het plan van de WD om automobilisten te gaan belasten naar het aantal gereden kilometers en de veilig heid en milieuvriendelijkheid van het voertuig is in Den Haag goed ontvangen. Coalitiepart ners CDA en WD spreken van een prima plan. Tegenover in voering van de belasting staat dat vanaf 2008 de aanschafbe- lasting (bpm) en motorrijtui genbelasting verdwijnen. WD-Kamerlid Hofstra denkt aan een autobelasting die is op gebouwd uit drie delen. Behal ve een vast bedrag per gereden kilometer gaat het om een vari abele heffing voor de veiligheid en milieuvriendelijkheid van de auto. Hoe veiliger en milieu vriendelijker de auto, hoe goed koper de bestuurder uit is. Op dit moment bedragen de weert - Twee NS-conducteurs lopen op het spoor bij Weert. ProRail zet conducteurs in als toezichthouders tegen spoorlopers en vandalisme. Het bedrijf hoopt op deze wijze het aantal vertragingen terug te brengen. Foto: ANP/Robin Utrecht Als je nu een hoofddoekje hebt, krijg je meteen het stempel ex tremist", aldus Vural. ,,Het liefst moeten de hoofddoeken af én men wil weten of iemand een extremist is of geïntegreerd. Door huwelijksmigratie tegen te gaan, worden mensenrechten ingekrompen. Moslimjongeren die solliciteren worden veel eer der afgewezen dan een paar jaar geleden." Vural haalde ver der uit naar prominente politici als WD'er Geert Wilders, Maxi me Verhagen (de fractievoorzit ter van het CDA in de Tweede Kamer) en enkele andere CDA- parlementariërs. Vural is boos over plannen van partijgenoten om een dubbele nationaliteit strafbaar te stellen en om drempels op te werpen voor Turken en Marokkanen die hun huwelijkspartner willen laten overkomen uit Turkije en Ma rokko. den haag/anp - Het CDA in de provincie Zuid-Holland neemt genoegen met een excuusbrief van fractielid Yasar Vural, die gisteren in opspraak raakte om dat hij in dagblad Trouw de be jegening van moslims in Neder land vergeleek met de joden vervolging in de periode '40- '45. Fractievoorzitter Klein Bre- teler sprak gisteravond met Vu ral over de kwestie. Daama kwam het fractiebestuur bijeen om over de ontstane situatie te praten. Men neemt genoegen met de excuusbrief. Vural blijft gewoon actief voor de Staten fractie van het CDA in Zuid- Holland. Het CDA-Statenlid vergeleek in Trouw onder meer de bejegening van moslims met de tijd van de jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog. „Als je in '40-'45 een beetje donker was, kon je al worden aangehouden en onderzocht. den haag/gpd - Wie een huisdier wil, mag dat binnenkort alleen nog kiezen van een lijst van toegestane dieren. En diegene moet bovendien aantonen dat hij of zij goed voor het dier kan zor gen. De Tweede Kamer wil met de lijst en andere maatregelen het houden van huisdieren aan banden leggen en het dierenleed verminderen. Dierenwelzijn is een belangrijk politiek thema geworden. De afgelopen jaren ging het steeds over het welzijn van dieren in de intensieve vee houderij, maar nu zijn ook de huisdieren aan de beurt. Een meerderheid van CDA, D66 en PvdA wil een lijst met toegestane huisdieren. Over de vorm verschillen de partijen van mening. PvdA en D66 willen een lange lijst van zo'n beetje alle dieren die mogen worden gehouden en die ren die absoluut niet mogen worden gehouden. Het CDA wil een korte lijst; wanneer iemand een dier uitkiest dat niet op die lijst staat, kan hij toch toestemming krijgen, maar alleen als hij kan aan tonen dat hij het dier goed kan verzorgen en huisvesten. Voor de WD hoeft de hele lijst niet, omdat er al een opsomming bestaat van dieren die wereld wijd wel en niet gehouden of verhandeld mogen worden, de CITES-lijst. De partijen willen het welzijn van huisdieren ver beteren door de voorlichting in de dierenwinkel en bij de fokker te verbeteren. Dat moet voorko men dat mensen een dier aanschaffen dat niet bij ze past, of dat ze niet goed kunnen verzorgen. Door de handelaren te certificeren, kunnen eisen aan hun vakbekwaamheid worden gesteld, me nen de partijen. „Dieren lijden vaak onder een teveel aan liefde", zegt CDA-kamerlid Henk Jan Ormel. „Vetzucht bijvoorbeeld is een groot probleem bij honden en katten, omdat de baasjes ze te veel te eten ge ven." Ook voor de intensieve veehouderij heeft de Ka mer aanvullende welzijnsregels in petto. Het zonder verdoving castreren van biggen moet ver anderen, vindt de Kamer. Het CDA wil een ver bod op het onverdoofd castreren in Europees verband afspreken. D66 wil een einde maken aan de mensonterende praktijken door varkenshou ders toe te staan de biggen zelf te verdoven. Nu mag de boer wel zijn biggen castreren, maar de dieren geen verdovingsspuitje geven, omdat dat formeel een 'medische ingreep' is, die aan de dierenarts moet worden overgelaten. En dus ge beurt dat niet. „Dat moet veranderen", aldus D66-kamerlid Van der Ham. vaste autobelastingen in Neder land jaarlijks bijna zes miljard euro. Er wordt ongeveer hon derd miljard kilometer per jaar gereden. De heffing die Hofstra wil, zou dus uitkomen op ge middeld zes cent per kilometer. Hiervan zijn twee cent vast. De rest varieert, naar gelang de vei ligheid en milieuvriendelijkheid van de auto. Hofstra stelt nadrukkelijk dat het doel van de door hem be oogde heffing niet is om files te bestrijden. Dat kan alleen door het wegennet fors uit te breiden en het openbaar vervoer te ver beteren. Ook CDA'er De Nerée onderstreept dat de files door een betere infrastructuur moe ten worden teruggedrongen. De brancheorganisaties Bovag en RAI zijn blij met het voorstel. Het huidige systeem van aan schaf- en motorrijtuigenbelas- ting is niet meer van deze tijd, aldus de verenigingen. „Een va riabel systeem waarbij de auto mobilist betaalt naar gebruik is veel eerlijker." In milieukringen is ietwat ver deeld gereageerd. Milieudefen sie kraakte het plan meteen als een 'fopspeen', omdat de files en het milieu er niet mee wor den geholpen. De organisatie pleit voor het duurder maken van het rijden in de spits, ver hoging van de dieselaccijnzen en tolpoortjes rond de grote steden. Stichting Natuur en Milieu spreekt van een 'voorzichtige stap in de goede richting', om dat de WD nu de voordelen ziet van 'pay as you go' en met haar plan het milieu wil verbe teren. den haag/anp - De Tweede Ka mer buigt zich morgen opnieuw over het asielbeleid. Het debat over het uitzetbeleid van uitge procedeerde asielzoekers wordt op verzoek van GroenLinks her opend. Kamerlid Vos wil in deze termijn nog moties indienen. Vos had al drie moties inge diend, maar wil bij nader inzien nog meer duidelijkheid over schrijnende gevallen en over de positie van kinderen. CDA, WD en LPF hadden géén enkele be hoefte om het debat te herope nen, omdat volgens hen alles is besproken. De andere partijen steunden het verzoek wel. De dag nadat minister Verdonk (Vreemdelingenzaken) haar te rugkeerbeleid eenvoudig door de Kamer had geloodst, kondig de Vluchtelingenwerk Neder land aan zich de komende tijd vooral bezig te zullen houden met controle op dat beleid. Ver donk heeft gezegd dat de terug keer fatsoenlijk moet gebeuren en dat ze de ogen niet zal slui ten voor schrijnende gevallen die zich alsnog voordoen. „We gaan dat nauwlettend volgen en waar nodig interveniëren", al dus Vluchtelingenwerk. Verdonk kan nog voor de zo mer beginnen met de uitzetting van uitgeprocedeerde asielzoe kers. Volgens haar kunnen er zo 3000 weg en krijgen er 10.000 binnenkort uitsluitsel van de rechter. De rest van de 26.000 die niet onder het pardon val len, is nog in onderzoek bij de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND). Voor maatschappelijke organi saties, kerken en anderen die zich verzetten tegen het uitzet beleid, was de kater na het Ka merdebat groot. „Het leek wel of er over apparaten werd ge sproken in plaats van over mensen. Droevig, heel droe vig", zei S. Grave van een actie comité in Havelte. Dat zet zich in voor een Iraanse familie, die al tien jaar in Nederland ver blijft, maar nu dreigt te worden uitgezet. Joop van Ommen uit Zwolle blijft zich ook fel verzetten. In de WRZV-sporthallen vangt hij al vijftien jaar mensen van de straat op. „Ik blijf asielzoekers Steun voor Verdonk Het debat met de Tweede Kamer over haar asielplan nen heeft minister Verdonk nog meer steun onder de Nederlandse bevolking op geleverd. Dat blijkt uit een peiling die onderzoeker Maurice de Hond vandaag heeft gepubliceerd. Na het debat was 63 procent van de ondervraagden het eens met het uitzetbeleid van Vërdonk. Een week ervoor lag dat percentage op 55. Het oordeel over het optre den van de minister is posi tief tot zeer positief. Van de ruim duizend ondervraag den vond 67 procent de rol van Verdonk tijdens en na het debat sterk, slechts 13 procent bestempelde het als zwak. Voor het debat la gen die cijfers op respectie velijk 47 en 21 procent. Volgens De Hond stellen Nederlanders prijs op de duidelijke en rechtlijnige opstelling van de minister. Daarentegen blijkt ook dat een meerderheid van de Nederlandse bevolking het niet erg zou vinden als de regering toch een ruimhar tiger asielbeleid zou voe ren. opvangen, al pakken ze me op", zei hij. Onder de ruirp veertig mensen die 's nachts ge bruik maken van de illegale op vangplaats, zijn ook met uitzet ting bedreigde asielzoekers. De SP wil zo spoedig mogelijk een reactie van het kabinet over het advies van de Adviescom missie Vreemdelingenzaken. De adviescommissie wil onder meer dat individueel bij asiel zoekers die ten minste vijf jaar wachten op een enigerlei be slissing naar reden van klem mende humanitaire aard wordt gekeken. Bij asielzoekers die langer dan zeven jaar in Nederland zijn, zouden kinderen of de mate van inburgering de doorslag kunnen geven voor een ver blijfstitel. Duidelijke toename van gebruik technisch bewijs in rechtszaken et carnaval werpt in het zuiden van Nederland zijn schaduw al vooruit. Zo wordt in de voorma- B^weerkazerne in Breda op dit moment de laatste hand gelegd aan de carnavalwagens, die over ^^Hken meerijden in de traditionele optocht. Foto: ANP/Robert Vos door Marloes de Koning den haag - Oorafdrukken, DNA- profielen, bloedproeven en vin gerafdrukken. Machtig interes sant allemaal, vindt raadsheer Coster van Voorhout van het ge rechtshof in Arnhem, maar ook een valstrik. „We schakelen een deskundige in omdat we zelf niet deskundig genoeg zijn. En dan moeten we die deskundige weer beoordelen. Dat kunnen we dus niet echt." Rechtszaken draaien steeds meer om de bevindingen van deskundigen. Met hun rappor ten kunnen ze een zaak maken of breken. Het meest recente voorbeeld is de herhaalde ver oordeling van Ernst Louwes uit Lelystad, die'maandag opnieuw werd opgesloten voor de moord op een weduwe uit Deventer. Zijn DNA-sporen op de blouse van de vrouw vormden een cruciale schakel in het bewijs. In de Puttense moordzaak had sporenonderzoek door deskun digen precies het omgekeerde effect. De twee broers zijn na herziening van hun zaak weer vrij. Hoewel het uiteindelijk al tijd aankomt op de manier waarop rechters bewijsmateri aal wegen, telt wetenschappe lijk bewijs zwaar. „Vingeraf drukken lijden niet aan geheu genverlies", verklaart Theo de Roos, criminoloog en advocaat. Hij ziet een duidelijke toename van het gebruik van 'technisch bewijs' in rechtszaken. „De hele keten kan van de technologi sche vooruitgang profiteren." Maar de rechter en de deskun dige moeten elkaar wel goed verstaan, voegt hij eraan toe. En daar zit een probleem, want rechtspreken en sporen onder zoeken, zijn twee vakken apart. De Roos: „De techneuten moe ten beter leren uitleggen en de juristen moeten de uitleg beter leren verstaan." Advocaat Geert-Jan Knoops, die zowel Louwes als 'de Twee van Put ten' verdedigde, pleit voor de oprichting van een expertise centrum waar verdachten on derzoek naar hun zaak kunnen laten doen. Hét expertisecen trum is nu het Nederlands Fo rensisch Instituut (NFI) van het ministerie van justitie. Het in stituut doet alleen onderzoek als dat via het openbaar minis terie (OM) loopt. „Het OM kan een verzoek van een advocaat afwijzen. Die heeft dan weinig mogelijkheden om alsnog on derzoek te laten doen", zegt Knoops. „Eigenlijk zou het niet uit moeten maken welke des kundige je inhuurt", zegt Ton Broeders, hoogleraar crimina listiek in Leiden en toponder zoeker van het NFI. Hij bena drukt dat het werk van weten schappers te controleren moet zijn. Ze moeten de rechter kun nen laten zien hoe ze tot hun conclusies zijn gekomen. Maar ook hij ziet het in de rechtszaal nog wel eens misgaan. Doordat onderzoekers 'bij het onder zoek gezocht zijn' of doordat een rechter het onderzoeksrap port niet goed begrijpt. „We moeten het onderzoek dus uit leggen en dat is een harde strijd." De deskundigen van het NFI moeten bovendien regel matig opdraven om extra uiüeg te geven in de rechtszaal. Maar nog niet vaak genoeg, meent Broeders. „Een probleempje in Nederland is dat wij de kortste zittingen van het westelijk half rond hebben. We werken heel veel met dossiers, met schrift e-" lijke rapporten. Dan is het ge vaar dat rechters dénken dat ze het snappen. Maar een rechter snapt het vaak niet." Broeders waarschuwt boven dien voor 'de mythe van het ab solute bewijs'. „Het zou geriefe lijk zijn voor juristen als dat be stond, maar dat is niet zo." Als DNA-materiaal gevonden wordt, draait de rechtszaak vaak niet meer om de vraag van wie het afkomstig is. maar eer der om hóe het op die plek ge komen is. Ook Broeders is er voorstander van dat advocaten zelf vaker met deskundigen ko men. „Maar dan wél met goede deskundigen. Advocaten kun nen heel creatief zijn in het be denken van onderzoek. En je kunt natuurlijk niet eindeloos blijven onderzoeken. Wie toetst het nut van het extra onder zoek?"

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5