Zwakke plek in bijna alle Windowsversies BINNENLAND1 Is Red Buil echt gevaarlijk, of zit het tussen de oren? Kinderrechters dringen aan op meer geld voor jeugdzorg 'Volgende keer spaar ik wat langer en vlieg ik KLM' !Z licht voor korvetten Snel besluit over 'ja, tenzij-principe' donatie Microsoft komt met herstelsoftware Politie krijgt anonieme brief over dood Sedar Oppositie wil huurverhoging temperen met motie Actie voor proefdieren Veiliger berm leidt tot minder slachtoffers Vermaak in Irak kstraf geëist tingbotsing - Tegen een 28-jarige jenchauffeur die in looppunt Leenderhei- ittingbotsing veroor- is gisteren bij de recht - i Den Bosch een werk- d rp 240 uur en een rijont- pijvan twee jaar geëist. Bij Ejeval bij Eindhoven vie- lelüdode en zeven gewon- 3 man reed op 30 juni n sm tachtig kilometer per diiterop een file. Hij had ichuwingsborden en de lichten van de auto's niet gezien. telling over atie uit EU ic - Een meerderheid Tweede Kamer blijft er- Ie toelating van werkne- t de nieuwe lidstaten Europese Unie in Ne- J afhankelijk moet blij- 1 de situatie op de ar- fcrkt. Zij heeft gisteren 5e aangenomen van de ling. Die was ingediend Ja en WD. Ook SP, LPF temden voor. De Ka- d fet Je grenzen openstellen ieidskrachten uit nieu- idstaten, zij het dat het jom vooralsnog wil be- bt 22.000 per jaar. blete controle ten Suriname b - Alle vluchten vanuit e zullen met ingang [aag op Schiphol zoge- D-procentscontroles in. Dat houdt in dat B vijf extra vluchten Jt op cocaïne worden leerd, zo heeft het mi- .1 justitie gisteren la- l De controles komen Idie van vluchten uit feandse Antillen, die nu lt weken worden ge- Deze vluchten zijn bij- |n koeriers, liet justitie- ponner twee weken veten. Er worden er |en of twee per vlucht Efen. Een verschuiving ere routes heeft zich le bewindsman niet woensdag 11 februari 2004 !t( ft daarmee lijnrecht genover het kabinet. leindpil voor eproblemen dannen met erectie- 1 hoeven niet meer en wanneer ze gaan [ïans, als ze de erec- 5 voorgeschreven ze heeft van de Eu- heesmiddelen autori- I officieel erkenning oor het feit dat de pil aam is. In andere at Cialis al bekend als bdpil. Een werkings- 3 uur betekent dat 1 van een erectie ont- ïrdwijnt op dezelfde t bij gezonde man- s vo;a, de bekendste erec- k Zil^ s"ec^ts v*er uur' kfJ achter .."iding EU 8°k De Eerste Kamer eeft gisteren inge- t uitbreiding van de c,usUnie met tien nieuwe .Eerder, in november, ynAede Kamer al zijn ze- Raj>ze historische stap in 0 3hdenis van Europa. stemt daarmee offi- jt het EU-verdrag, dat gvan 1 mei de deur r Polen, Hongarije, 1 /~\lowakije Estland, Slovenië, typrus. ÜÜwïil Scheepswerf Ko- >n aa Vlissin- ^glarschijnlijk twee 6 meerderheid in .Kamer zien ondanks van vermeende be- d van de marine bij gen de rebellen op aanleiding het hui- lexportbeleid met ;e wijzigen. Dat blijkt van de ministers Bot ise zaken) en Brink- lomische zaken) aan Een definitieve ex iling is overigens tigevraagd door De fis vast siging pe politie in Nijme- bteren een 17-jarige feehouden op ver ia bedreiging met Iipen. De jongen zou I p school een 16-jari- noot hebben be- politie hield nog ge jongens aan. De 16 jaar zou eerder al in gehad met de drie Tijdens een pauze edreigde een van irige met het vuur- ongen deed daar- irschijnlijk lan bouwen voor de ie marine. Kabinet den haag/gpd - Het kabinet be sluit deze zomer of iedere vol wassene voortaan automatisch orgaandonor wordt tenzij hij of zij daar bezwaar tegen maakt. Dat heeft minister Hoogervorst (volksgezondheid) gisteren ge antwoord op vragen van de PvdA. Met dit systeem zullen er meer donoren komen, waardoor pa tiënten minder lang op een transplantatie hoeven wachten. Er bestaat een groot tekort aan donoren. Nierpatiënten moeten bijna 4,5 jaar wachten op een orgaantransplantatie. In Nederland komt het initiatief tot registratie van de donor zelf. Het meer dwingende systeem van 'ja, tenzij' kan meer dono ren opleveren, meent de minis ter. Het kabinet neemt hierover in juli een standpunt in. De mi nister wil de evaluatie afwach ten van de vijf jaar oude Wet op de Orgaandonatie. Ook worden de ervaringen in België en Spanje meegenomen, die het 'ja, tenzij-principe' al kennen. Hoogervorst verwacht ook veel van de zogenoemde donatie- functionarissen. Dat zijn artsen of verpleegkundigen die de na bestaanden vragen of de orga nen van een overledene mogen worden gebruikt. Volgens Hoo gervorst kunnen de donatie-ex perts een doorslaggevende rol spelen. Momenteel zijn in vijf tig ziekenhuizen 58 van zulke functionarissen werkzaam. seattle/anp-afp - Softwaregi gant Microsoft heeft vandaag gewaarschuwd voor een zwakke plek in bijna alle versies van het besturingssysteem Windows. Krakers kunnen daardoor wacht woorden, persoonlijke bestan den en belangrijke codes stelen, computerbestanden verwijderen of herschrijven of de computer misbruiken voor aanvallen op andere systemen. Microsoft heeft met ingang van vandaag software beschikbaar gesteld om de zwakke plek te herstellen. De gebruiker van het besturingsprogramma Windows XP, Wmdows 2000, Windows NT 4.0 en Windows Server 2003 kan die met het zo genaamde 'Windows Update' automatisch installeren. Windows 2000 Millenium, Wmdows 95 en 98 hebben de zwakke plek niet in hun bestu ringsprogramma. Het computerbeveiligingsbe drijf eEye Digital Security uit de Verenigde Staten heeft de kwetsbare plek bij Wmdows in juli ontdekt. Volgens een woordvoerder van Microsoft Nederland is de softwaregigant meteen aan de slag gegaan om software te maken om het lek te repareren. „Dit heeft bijna een half jaar geduurd, omdat de nieuwe software fundamenteel is voor de besturingssystemen. Het mag niet zo zijn dat de up date een ander deel van Windows slechter laat werken." Volgens de woordvoerder is het niet eerder voorgekomen dat het bedrijf zoveel ruchtbaar heid aan een zwakke plek heeft gegeven. „Het lek zit in een es sentieel deel van het systeem. Virussen kunnen gebruik ma ken van de plek, maar dan moet de computer wel eerst zijn geïnfecteerd. Dan kan de maker van het virus pas bij de bestanden van de gebruiker." De zwakke plek kan gevolgen hebben voor computers die op een netwerk zitten. „Als een be smette computer op een net werk zit, dan kunnen de andere computers ook besmet raken. Hier zit het grootste risico in", aldus de woordvoerder. as samawah - Cabaretier Freek de Jonge is giste ren aangekomen in Camp Smitty in het Iraakse As Samawah. Hij is daar om op te treden voor de al daar gelegerde Nederlandse militairen. Vanavond vindt de eerste voorstelling plaats in Al Khidr. Foto: ANP/Jens Crijpstra rotterdam/anp - De politie in Rotterdam heeft een anonieme brief ontvangen over de dood van de 13-jarige Sedar Soares. De jongen werd een jaar gele den doodgeschoten bij metro station SUnge in Rotterdam, waar hij met vrienden sneeuw ballen gooide. De brief kwam binnen na de oproep vorige week in het tele visieprogramma Opsporing Verzocht. Net als de ongeveer vijftig telefoontjes van mensen die reageerden op de oproep, beschouwt justitie de brief als een tip, aldus persofficier Den Hartigh. „We nemen de brief heel serieus en zouden graag in contact komen met degene die hem schreef." Over de inhoud van het anonieme schrijven deed justitie gisteren geen me dedelingen. In Opsporing Verzocht werden ook beelden getoond van per sonen die in het metrostation waren toen er werd geschoten, maar die zich niet als getuige hadden opgegeven. Inmiddels hebben enkelen van hen zich wel bij de politie gemeld, aldus Den Hartigh. Justitie in Rotterdam maakte recent bekend dat Sedar moge lijk toevallig door een kogel is geraakt doordat bij criminele activiteiten op het plein bij het metrostation werd geschoten. Tot die tijd ging men ervan uit dat er gericht was geschoten op de jongen. den haag/anp - De oppositie partijen Groenlinks, PvdA en Christenunie proberen met een motie in de Tweede Kamer een mildere huurverhoging dan de verwachte 3 procent per 1 juli voor elkaar te krijgen. Het CDA lijkt vooralsnog echter niet be reid een motie van die strekking te steunen. Inzet van de motie is een ver hoging van de huren met maxi maal 2,2 procent. Groenlinks- Kamerlid Van Gent rekent op steun van het CDA voor een noodzakelijke meerderheid. CDA-volkshuisvestingspecialist Van Bochove liet vorige week blijken, dat hij een procentpunt minder huurverhoging al een winstpunt zou vinden. „Praat jes vullen geen gaatjes. Hij moet ons nu steunen", zei Van Gent gisteren. De Tweede Kamer kan een la gere huurverhoging niet af dwingen. De motie is niet meer dan een verzoek aan minister Dekker (VROM) om met huur ders en verhuurders te gaan praten, met als inzet een maxi male huurstijging van 2,2 pro cent. Die twee partijen hebben een paar jaar geleden langlopende afspraken gemaakt over de jaar lijkse huurverhogingen. Dit jaar zou die 3,2 procent worden. Gezien de bezuinigingen van het kabinet en de 'bevriezing' van de lonen en de uitkeringen vindt de oppositie, dat die af spraken niet kunnen standhou den. „Als voor iedereen de nul lijn geldt, waarom zou die dan dan ook niet gelden voor ver huurders", aldus Van Gent. A Groningen - Dierenactivisten hebben gisteren in Groningen actie gevoerd tegen het diervoederbe- drijf lams. De actie was het begin van de Neder landse lancering van de internationale PETA-cam- pagne tegen lams. Volgens de organisatie zitten de proefdieren bij dat bedrijf in te kleine hokken en worden zieke dieren niet behandeld. Foto: ANP/Dennis Beek door Angela de Jong den haag - In Frankrijk en De nemarken is het officieel verbo den, in Nederland is het niet aan te slepen: Red Buil. Jonge ren, studenten en atleten zwe ren erbij. Maar hoe veilig is het rode pepdrankje? „Prima spul, dat Red Buil", vindt Marion. Zeker als ze tij dens haar werk 'een dipje' heeft. Ilse daarentegen had na een paar slokken voor de rest van haar leven genoeg. Ze be gon hevig te trillen en te trans pireren. Misschien komt het door de grote hoeveelheid sui ker die erin zit, denkt ze zelf. Zo'n 27 gram per blikje, goed voor vijf klontjes. Maar wie weet ook wel door de cafeïne, de taurine of glucuronolactone. In Frankrijk zijn ze huiverig voor die combinatie. Ze noe men de hoeveelheid cafeïne 'excessief. Energiedrankjes als Red Buil zijn er om die reden al jaren verboden. Ook in Dene marken vind je Red Buil niet in de winkel. Maar in Nederland is een verbod niet aan de orde, omdat de levensmiddelenwet hier anders is. De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) heeft Red Buil getest en ziet geen re den om het te verbieden. Red Buil ('stimuleert lichaam en geest') wordt vanuit Oosten rijk in honderd landen ver kocht. In Nederland gaan jaar lijks 64 miljoen blikjes over de toonbank, wereldwijd zo'n 1,6 miljard. Bij de Red Bull-vesti- ging in De Bilt halen ze de schouders op over het verbod. De zorgen rond Red Buil lijken vooral te berusten op het plot selinge overlijden van drie jon ge Zweden een paar jaar gele den, zegt professor Katan, ver bonden aan het Wageningen Centre for Food Sciences. Twee hadden grote hoeveelheden Red Bull met wodka gedronken, een geliefde combinatie in het uitgaanscircuit. De derde had het gedronken na zwaar spor ten. Ook elders zijn enkele sterfgevallen in verband ge bracht met het pepdrankje. Maar bewijzen dat er een ver band is, zijn er niet. Katan denkt niet dat het drank je op zichzelf veel kwaad kan. Sterker nog, hij gelooft niet eens in de bijzonder stimule rende werking ervan. „Er zit in een blikje evenveel cafeïne als in een slappe bak automaten- koffie", zegt hij. Hoe kan het dan dat veel mensen zich spee dy voelen na één blikje of zelfs een paar slokken, zoals Ilse? „Daaraan zie je wat de macht van de verbeelding is", meent Katan. „Hoewel je natuurlijk ook mensen hebt die overge voelig zijn voor cafeïne." Op de verpakking wordt die groep af geraden het goedje te drinken. Net als kinderen en diabetici. Ook glucuranolacton, een soort suiker, is volgens hem in de hoeveelheid die in Red Buil zit waarschijnlijk onschuldig. Tau rine, een eiwitachtige stof die een verhoogde mate van activi teit veroorzaakt, krijg je dage lijks via vis en vlees ook binnen, maar in veel kleinere porties dan in de energiedrank zit. „Er zijn geen aanwijzingen dat die grotere hoeveelheid kwaad kan", zegt Katan. Het meest kwalijke aan het drankje vindt hij de hoeveel heid suiker die erin zit, met het oog op het toenemende overge wicht in Nederland. Maar in middels is er ook een suiker vrije variant op de markt. den haag/gpd - De kinderrechters willen meer geld voor intensieve behandeling in de jeugd zorg. In een manifest hebben zij de ministers Donner (justitie), Van der Hoeven (onderwijs) en Hoogervorst (volksgezondheid) daar gisteren om gevraagd. Als er nu niet extra in jeugdzorg wordt geïnvesteerd, rijzen de problemen met jeugdigen over tien jaar de pan uit, zeggen zij. Minister Donner is blij dat de kinderrechters aan de bel trekken. Voor de zomer komt hij met een plan van aanpak, kondigde hij gisteren aan. De kinderrechters stellen dat de overheid de laat ste jaren vooral bezig is geweest met de bouw van jeugdgevangenissen. Uit wetenschappelijk onderzoek zou blijken dat 80 procent van de jon geren die daar verblijven intensieve behandeling nodig hebben, willen zij in de toekomst in de sa menleving enige kans van slagen hebben. De bouw van gespecialiseerde behandelplaatsen blijft achterwege, signaleren de rechters. Ook vinden ze het onbegrijpelijk dat de weinige be handelinstituten die er zijn dit jaar ongeveer 30 procent van hun budget moeten inleveren. De rechters krijgen bijval van de PvdA, die ook vindt dat er meer aandacht en geld naar de jeugdzorg moet. „We laten de kinderen nu letterlijk naar de knoppen gaan", aldus Tweede-Kamerlid Kals- beek, voormalig staatssecretaris van justitie. Mi nister Donner heeft vorige week in de Tweede Kamer al toegezegd dat hij het aantal jongeren dat in een jeugdgevangenis belandt, wil terug dringen. door Richard Mooyman schiphol - Honderden vlieg tuigpassagiers met de bestem ming Antillen zijn gisteren op Schiphol gestrand vanwege de problemen van Air Holland en Dutch Caribbean Airlines (DCA). In vertrekhal drie is de chaos aan het eind van de mid dag compleet. Temidden van hun koffers wachten reizigers op een toestel van het noodlij dende Air Holland, dat uitein delijk helemaal niet vertrekt. Grote onzekerheid Het is nog onzeker of de vluchten van de noodlijden de luchtvaartmaatschappij Air Holland deze week door gaan. Door de financiële problemen heeft de vervoer der grote moeite om de toe stellen de lucht in te krijgen. Air Holland verkeert sinds gisteren in surseance. De passagiers, overwegend An- tillianen, wachten al de hele dag op hun vliegtuig dat 's mor gens had moeten opstijgen. Sommigen staan zelfs al twee dagen te wachten voor een vlucht naar de Antillen die bij luchtvaartmaatschappij DCA is geboekt. Maar DCA is in moei lijkheden geraakt, omdat het niet over eigen toestellen be schikt. Die werden gehuurd bij het Belgische Sobelair, maar dat is onlangs failliet verklaard. DCA moest afgelopen weekein de al enkele vluchten annule ren. Een deel van de reizigers kon maandagavond alsnog ver trekken met een inderhaast ge regeld Portugees toestel, maar de noodgreep voor dinsdag pakt zeer ongelukkig uit. Een toestel van Air Holland is ge huurd om de vlucht uit te voe ren. Maar laat Air Holland nu net deze ochtend surseance van betaling hebben gekregen. Geen vliegtuig dus. En pech voor de honderden reizigers die de wanhoop nabij zijn. „Eigenlijk is Air Holland fail liet", zegt een DCA-manager die de ongeduldige passagiers en hun familieleden met een megafoon toespreekt. De me dedeling leidt tot verwarring en woede. „Jullie zorgen maar dat er een vliegtuig komt van de KLM", roept een boze vrouw. Maar de DCA-vertegenwoordi- ger zegt dat de gedupeerde rei zigers alleen recht hebben op een andere DCA-vlucht of resti tutie van het ticket. De Koninklijke Marechaussee houdt de reizigers in de gaten met het oog op eventuele onge regeldheden. Maar het blijft rustig, op wat emotionele uit barstingen en woede-aanvallen na. „Jullie wisten dit toch van tevoren", schreeuwt een passa gier. „Wat een chaos", zucht een Antilliaan uit Arnhem. „DCA huurt vliegtuigen bij So belair, maar dat is failliet. En nu is ook Air Holland failliet." De verwarring is compleet als later op de avond een andere vlucht van Air Holjand naar Cu rasao wél blijkt te vertrekken. Maai- dat is het deel van Air Holland dat onlangs door za kenman De Vlieger is overgeno men en onder de vlag van Hol land Exel wordt voortgezet. Bo vendien is het vliegtuig al hele maal vol. „Ik snap hier niets meer van", zegt een jonge moe der. „Nee, het vliegtuig gaat niet", zegt ze tegen het jenge lende kind op haar arm. Een Antilliaanse die al 26 jaar in Rotterdam woont en haar schoonzoon op het vliegtuig wilde zetten, reageert berus tend. ,,Ach, dan maar een dag later." Ze heeft het helemaal gehad met DCA en Air Holland. „Hun tickets zijn goedkoper, maar ik neem volgende keer de KLM. Dan spaar ik maar twee jaar langer. Dan weet je ten minste zeker dat je vertrekt." valthermond/anp - Als de berm met grasbetontegels wordt verhard, leidt dat tot 20 procent minder verkeëftslacht- offers. Dat blijkt uit een proef van de provincie Drenthe op de Drentse Mondenweg tussen Valthermond en 2e Exloër- mond. De provincie maakte de resultaten gisteren bekend. In april 2002 zijn langs de pro vinciale weg acht proefvakken aangelegd met verschillende vormen van bermverharding. Aanleiding was het toenemend aantal ongelukken. Auto's ra ken van de weg, belanden in de berm en slippen. Uit het onder zoek blijkt dat de zogeheten graspastegel en nokkentoptegel het veiligst zijn. Beide tegels lijken erg op elkaar, het enige verschil is de afme ting. De nokkentoptegel is 40 x 40 x 12 cm en de graspastegel 40 x 60 x 12 cm. Het leggen van de laatste is daardoor goedko per. Een strook van 50 meter bij 40 centimeter kost bij graspas- tegels 11.000 euro en bij nok- kentoptegels 13.000 euro. Woedende Antillen-reizigers gisteren op Schiphol. Foto: United Photos de Boer/Rob Hendriks

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3