succes ook beetje Fries Amerikaans SPORT Corine Manuputty geeft basketbal tweede kans Vier achten, niets wijzigt aan de kop Ambitie FC Den Bosch bevalt Wisman De Roode naar FC Rijnland Amateurvoetballers mogen geen pils maar wel hasj gebruiken leiden - Slechts drie regionale hoofdklassers kwamen zaterdag in actie, maar dat was toch ge noeg om een nieuw klassement op te maken. Florencio Corne lia (Ter Leede) kreeg voor zijn drie treffers tegen Achilles Veen een 8 net als Lennert Hegie en Raymond Kolder (Rijnsburgse Boys) en Jeroen van Wetten (Noordwij k). Het kwartet is wel nog steeds ver van de toptien verwijderd. Rijnsburger Joost Kuhlmann voert het klassement Lennert Hegie. Archieffoto: Taco van der Eb nog aan, maar is te lang gebles seerd om het eindklassement te halen. Daarvoor moet een spe ler in minimaal vijftien duels een rapportcijfer ontvangen. Spelersklassement speler club gem. 1. Joost Kuhlmann Rijnsburgse Boys 7,50 2. Marnix van der Gun Quick Boys 7,38 3. Sander Molenaar Katwijk 7,36 4. Raymond Flaton Quick Boys 7,22 5. Jurgen Faerber Ter Leede 7,19 6. Dennis den Turk Quick Boys 7,14 7. Richard Hoek Quick Boys 7,13 Orson Naarendorp FC Lisse 7,13 9. Rogier Koordes Ter Leede 7,12 Peter Kromhout Quick Boys 7,12 11. Stefan Schaafsma ARC 7,08 Robbert van Wijk Rijnsburgse Boys 7,08 13. Jack Honsbeek FC Lisse 7,07 Raymond Kolder Rijnsburgse Boys 7,07 Brian Mussche Quick Boys 7,07 16. Niels van Duijn Quick Boys 7,06 Carlo van Zeist Ter Leede 7,06 18. Drie spelers scoorden gemiddeld een 7,00 Clubklassement club zaterdag gem. 1. Quick Boys 6,94 2. Rijnsburgse Boys (6,92) 6,76 3. Ter Leede (6,38) 6,75 4. FC Lisse (--.--) 6,72 5. Katwijk (--,-) 6,59 6. Noordwijk (6,23) 6,50 7. ARC (--,--) 6,32 Henk Fraser komt naar Ter Specke woensdag 11 februari 2o0 ijzers gaan overal ter wereld naar toe. „Met name naar de Aziatische landen waar het shorttrack populair is", zegt ei genaar Johan Bennink van het bedrijf in Diever. „En ook Rus sen, Finnen en Canadezen rij den op onze schaatsen. Kevin Overland won er bij de Olympi sche Spelen in Nagano al brons op." Onder de Nederlandse toppers heeft Bennink maar weinig af nemers. Ids Postma is één van de weinigen die de schaatsen gebruikt. Dat heeft volgens Bennink een duidelijke reden. „De Nederlanders willen niets proberen. Die geef je een test- paar en na twee dagen smijten ze de boel aan de kant. Nee, mijn contacten met de meeste Nederlanders zijn niet zo goed." Met de Amerikanen daarente gen zijn ze dat wel. Die willen volgens Bennink de moeite ne men om wat nieuws uit te tes ten. Hij was er dan ook niet rouwig om dat er zondag geen Nederlander op de hoogste tree van het ereschavot stond. „Op mijn manier ben ik een beetje chauvinistisch. Ik heb het liefst dat iemand op mijn schaatsen wint." Ook in Nes stonden de gezich ten zondagmiddag op lachen. „Maar het maakt mij eigenlijk niet zoveel uit", zegt Visser. „Het is prachtig dat Nederlan ders altijd winnen, maar dat het nu eens anders is gelopen, is ook mooi. Dat de beste schaat sers dan op onze schaatsen rij den, maakt het nog mooier. Maar die mannen moeten het wel zelf doen, hè." Een paar jaar geléden vond Jans broer Anne een volautomati sche machine uit, waarop beide schaatsen tegelijkertijd op pre cies dezelfde manier konden worden geslepen. „Hij had al leen geen ruimte om die ma chines in elkaar te zetten. Ik had hier wel ruimte en zo is het een jaar of drie, vier geleden begonnen. Naast die machines hebben we ons gericht op de ijzers." Twee freesmachines draaient- waalf uur per dag. De ijzers worden op een standaardwijze geslepen, niet naar de persoon lijke wensen van de schaatsers. „Dat doen ze verder allemaal zelf. Als het spul de deur uit is, zien wij het niet meer terug. Be halve op televisie, want wij kij ken altijd even wie op welke schaatsenrijdt." (advertentie) Voetbalvereniging FC Boshuizen zoekt voor het seizoen 2004/2005 voor haar zondagafdeling uitkomend in de 3C klasse district West II een gediplomeerde hoofdtrainer voor de training van de selectie op de dinsdag- en donderdagavond, alsmede begeleiding van deze elftallen op de zondag Sollicitaties kunt u richten aan FC Boshuizen, Postbus 556, 2300 AN te Leiden t.a.v. voorzitter J. Vlasveld. Voor informatie kunt u telefonisch terecht op tel. 071 - 5147767 DUIVENTIL sassenheim - Twee jaar was ze gestopt, stond ze stil in haar ontwikkeling. Maar in die bas- ketballoze periode liep ze geen onoverbrugbare achterstand op, zo bleek, toen Corine Ma- nuputty haar oude sport weer oppakte. In haar tweede sei zoen bij BV Leiderdorp maakt de 18-jarige juniore uit Sassen heim zoveel indruk dat ze al een paar keer mocht invallen bij het eerste team. „Maar ik moet nog veel leren voor ik in die ploeg thuishoor", zo relati veert ze haar spectaculaire pro gressie. Het leek het einde van een veel belovende carrière, toen Manu- putty vier jaar geleden besloot dat basketballen niet langer aan haar besteed was. Ze speeldebij de kadetten van MSV in Noord- wijk en daarnaast toonde ze zich een begenadigd tennisster. Die sport beoefende ze al van kinds af aan. Met tennissen ging ze wel verder, met het eindtoemooi van het regionale tenniscircuit - de Leidsch Dag blad Masters - in C als één van de hoogtepunten. Maar alleen tennissen bleek eenzijdig, al was dat niet de re den om weer te gaan basketbal len. „Na twee jaar begon ik langzaam te beseffen dat ik het miste. Ik miste de sfeer van een teamsport, de gezelligheid. Ik stond alleen maar tegen die bal te slaan in mijn eentje. Wat dat betreft lijken die twee sporten helemaal niet op elkaar. Bij ten nis is het mentale aspect veel belangrijker. Je bent op de baan helemaal op jezélf aangewezen. Tussen de punten heb je de tijd om na te denken. En om te twijfelen, als het niet goed gaat. In basketbal kan het team je omhoog trekken als je het moeilijk hebt. En er staat een coach langs het veld." De hernieuwde kennismaking met basketbal kwam voor Ma- Jan Visser met zijn dochter Anja: „De Nederlanders willen niet proberen. Die geef je een testpaar en na twee dagen smijten ze de boel aan de kant. Serieus proberen ze het niet. Mijn contacten met de meeste Nederlanders zijn niet zo goed." Foto: GPD/Roelof Stroetinga lisse - Henk Fraser geeft woens dag om 16.00 uur een clinic bij FC Lisse. De voormalig verdedi ger van Feyenoord verzorgt op sportpark Ter Specke een de monstratietraining verzorgen voor 18 D-spelertjes van de Lis- sese voetbalvereniging. De komst van Fraser vloeit voort uit een samenwerkingsverband tussen Feyenoord en FC Lisse. den bosch/gpd - Henk Wisman volgt na dit seizoen Gert Kruys op als hoofdtrainer van FC Den Bosch. De 46-jarige Amster dammer, ex-trainer van Quick Boys en Rijnsburgse Boys - heeft tijd genoeg om zich voor té bereiden op zijn nieuwe klus, want hij werd onlangs aan de dijk gezet bij Volendam. „Als Volendam en Den Bosch elkaar tegenkomen in de nacompeti- tie, dan wil ik dat Den Bosch promoveert. Vanaf nu dien ik het belang van Den Bosch." Wisman, die gisteren een twee jarige verbintenis met de Bos sche eerstedivisionist overeen kwam, heeft zin in de nieuwe klus, die op 1 juli aanvangt. Ter wijl hij nog maar net is beko men van zijn ontslag bij Volen dam. „Ik ben ruim twintig jaar trainer, maar was nog nooit ge degradeerd of ontslagen. Dit zie ik toch als een smetje op mijn cv. Aan de andere kant is zoiets inherent aan het trainersvak." „Maar elk nadeel heeft zijn voordeel", grapte de Amster dammer Johan Cruijff na. „Nu heb ik tijd zat om me voor te bereiden op de klus in Den Bosch. Bovendien heb ik twee maanden geleden een dochter gekregen, die ik ook veel aan dacht kan geven." Wisman heeft FC Den Bosch dit seizoen nog niet zien voetbal len. „Maar ik heb een goed ge voel overgehouden aan de ge sprekken met technisch direc teur Fred van der Hoom. De club heeft ambitie en ik heb ook een grote prestatiedrang. Dat heeft me bij Volendam de kop gekost, maar ik vroeg alleen maar herhaaldelijk om verster king van de selectie in het be lang van de club. Dat ik daarom ontslagen werd, was voor mij wel een verrassing. Want we hebben in Volendam de afgelo pen jaren toch ook wat moois neergezet, met vooral spelers uit de eigen jeugd en amateurs üit de omgeving." Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode) tusse 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: sportred tie.ld@hdc.nl De KNVB heeft de overschrij ving van Erwin Hermes van Katwijk naar TOGB afgewezen. De voetbalbond blokkeert ook de overgang van ex-FC Hilver- sum-doelman Daniël Hilhorst naar Spakenburg. Jurgen See- dorf, de jongere broer van Cla rence, mag wel meteen aan de slag bij zaterdaghoofdklasser Huizen. De ex-jeugdspeler van Ajax, Real Madrid en AC Milan heeft twee maanden geleden zijn laatste wedstrijd bij De Graafschap gespeeld. SJC heeft Harry de Jong aan getrokken als assistent van trai ner Ruud de Groot. De Jong traint nu nog de C-jeugd van Wilhelmus. Kevin van der Zwet en Davey Braggaar hebben zich tijdens een talentenstage in de kijker gespeeld bij Feyenoord. Beide pupillen van FC Lisse zijn door de Rotterdamse topclub uitge nodigd voor een stage. Bij het 90-jarige UVS wordt zaterdag een Valentijn Jubile um Veiling gehouden. Allerlei voetbalattributen komen onder hamer, zoals toegangskaarten voor Ajax en een uniek gesig neerd Feyenoordshirt. Noord- wijker Cees Marbus (35) gaat per 5 maart Go Ahead Eagles verlaten. De commercieel ma nager heeft een functie geac cepteerd bij een groot bedrijf in Almelo. UDO-voorzitter Kees van der Star heeft aangegeven dit sei zoen, na 30 jaar, te willen stop pen. Een werkgroep gaat op zoek naar een nieuwe preses. Meerburg moet weer op zoek naar een nieuwe secretaris. He- lène Duindam is vanwege per soonlijke omstandigheden ge stopt. In het bestuur van Voor schoten '97 is Ruud Nolet de opvolger van Fred Veltman als voorzitter senioren. De voetbaltrainers Marco van Delden (VIOS), Gradus Roeland (WGZ), Ab Plugboer (Omni- world) en Cees Glas (Tel star/Stormvogels) verlaten hun club. Plugboer gaat naar de jeugd van FC Volendam en Glas naar DEM. Een nieuwe club voor Martin Klomp (Flakkee), ex-Lugdunum-trainer Albert Kalkman (IJmuiden) en Jan de Jong (Forum Sport). Karei Bonsink blijft nog een seizoen bij FC Hilversum. Topscorer Ronald Turenhout (Hillegom> raakt negen doel punten kwijt, nadat EHS uit de competitie is genomen. Hille- gom won onlangs met liefst 25- 0 van EHS. Roodenburg hoeft zondag niette spelen. De uit wedstrijd tegen Oliveo (Pijnac- ker) is enkele weken geleden al vooruit gespeeld in verband met de zondag te verrijden reldbekerwedstrijd cyclocn Pijnacker is die dag amper reikbaar. John van den Brom eist k< harde garanties van het be; van Bennekom. Als er geen sterking komt, vertrekt hij trainer van de zaterdaghoo klasser. De Voorburgse voe clubs Tonegido en Wilheln krijgen van het gemeentebi stuur twee weken de tijd 01 aan te geven of zij bereid zif praten over een fusie. Met ingang van het volge seizoen is voor de eerste di '1 futsal de vrijdagavond als f plichte speelavond vastges Dispensatie wordt niet mei e verleend. u Een vijfde plaats voor R0111 van den Ing (Roelofarends s bij het NK Supersprint in A h Zijn broer Marco werd elft Noordwijker Leon van Ast<11 werd in de eerste 100 mett diskwalificeerd. Laurinne 11 Riessen (Leiden) pakte zilv de categorie junioren B. Rf ll Rotteveel (Oude Wetering) werd vijfde bij de C-junior K De combinatie van de \vi verenigingen Swift, Avanti De Bollenstreek (Swabo) i« de clubcompetitie ingedet a. in de regio Noord. Trias, e '1 Haagse club met een groo ie tal regionale renners, rijdt 'e wedstrijden in regio Zuid. beste twaalf ploegen per rt rijden op 16 juli de finale i Stadskanaal. Leidenaar Nc van Straaten behaalde zati t de vijfde plaats in Rotterdi (Ahoy). Aad van Rijthoven, voor vierde jaar verbonden aan1?* Tempo uit Alphen aan deiF11 wordt de nieuwe korfbalti1™ het Voorburgse VEO. Bij k1 den heeft het bestuur afsc "j1 genomen van secretaris C Slierings en bestuurslid sfr sorzaken Bram Zirkzee. De Alphense sprinter M; r1 Ungerer haalde op de 601 indoor de B-finale in Dou een tijd van 6,87. Maaike! man (Leiden Atletiek) spr te Utrecht 3,10 hoog met de stok. Haar clubgenoot 01 3 ver slingerde de kogel in 1 hoven 49,64 meter ver. Bij het dartstoemooi Du Open presteerden twee re genoten het afgelopen we de opvallend. Leidenaar IB van der Ster reikte tot de IQe zestien en kwam met 2-0 tegen Shaun Greatbatch, verloor alsnog. Bij de vroi kwam Rilana Erades bij d ;rc ste acht, waarin ook zij ee er voorsprong nam om toch 01 kampioen Francis Hoens 20 te verliezen. leiden - Cees de Roode volgt Kees van Tongeren op als traii°v FC Rijnland. De 51-jarige Leidenaar heeft dit seizoen de lan A-jeugd van UVS onder zijn hoede. De Roode speelde voor en later UDWS. Als trainer was hij werkzaam bij LFC, SVL1 1n Sport, UVS en De Sleutels. nuputty niet bij haar oude club, maar bij BV Leiderdorp. Bij die club kwam ze terecht na een tip van haar leraar op het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Diens broer was jeugdtrainer bij de Leiderdorpse basketbalvereni ging. Manuputty kwam er bin nen in het tweede junioren team en merkte direct dat ze er een tijdje uit was geweest. Het tempo in de wedstrijden, geen rustpauzes tussen de punten, ze moest er weer aan wennen. Aan het begin van dit seizoen maakte ze de stap naar het eer ste juniorenteam, waar ze in druk maakte op Joris Zandber gen, coach van de vrouwense lectie. Hij betrok Manuputty bij zijn ploeg, ook omdat die kampte met het ene na het an dere blessuregeval. Eerst bleef het voor Manuputty nog bij meetrainen, maar al snel mocht ze ook plaatsnemen op de re servebank. Toen duurde het niet lang meer tot ze haar eerste speeltijd kreeg in de eredivisie. Meestal komt ze tot een minuut of vijf, zegt ze. „Maar dat wordt misschien wel meer nu Renske van der Voort een zware blessu re heeft opgelopen." Drie en waar mogelijk vier keer per week trainen, een wedstrijd met de junioren en een reserve beurt bij de vrouwenploeg - als het tegenzit allebei in een verre uithoek van het land -iedere week drie keer tennissen, het voorlaatste jaar van haar vwo- opleiding: het maakt de agenda van Manuputty bomvol. Maar niet overvol, benadrukt de dochter van ex-voetballer Corine Manuputty: „Ik miste de sfeer van een teamsport, de gezelligheid. Ik stond alleen maar tegen die bal te slaan in mijn eentje. Foto: Dick Hogewoning John Manuputty. „Het scheelt dat ik bijna nooit twee dingen op één dag heb. Zeker nu in de winter, dan loopt het goed in elkaar over." Pas als de tennis- competitie in april weer van start gaat, denkt ze het druk te krijgen. Tot die tijd hoopt ze als basket balster nog meer vooruitgang te boeken. „Het verschil tussen de junioren en de dames is gigan tisch, op alle fronten: in tempo, in kracht en in snelheid. Dat is ook logisch, als je bedenkt dat er speelsters uit het buitenland gehaald worden. Voor die Ame rikaanse meiden bestaat het le ven hier uit basketballen, meer hebben ze niet aan hun hoofd. Dat is voor ons anders." Toch hoopt ze ook zo ver te ko men. ,,Als je bij Leiderdorp het eerste haalt, speel je op het hoogste niveau van Nederland. Dat is in basketbal gemakkelij ker te bereiken dan in tennis. Daarin ligt de der weg. Als je dat ook op de zou al blij zijn als ik Masters win in de Maarten Dekker 'Kidssport' is een sporttalent uit Heeft u rubriek, ma tie.ld@hdc.nl den haag/ gpd - Doping mag niet in de sport. Toch ontstond er heisa rond het eerste dopinggeval in de top van het amateurvoetbal: speler Mario Mansveld van de Voorburgse hoofdklasser Tonegido. Wat mag in welke sport? Als amateurvoetballer in de hoofdklasse mag je vlak voor de wedstrijd geen pilsje drinken, maar een hoc keyer mag dat wel. Biljarters, auto- en motorsporters, skiërs en worstelaars kunnen de borrel dan beter even laten staan. Gek genoeg is het een boogschutter wel geoorloofd wat te drinken, net als voor een gymnast en een moderne vijfkamper. Doe je aan jeu de boules, ka rate of triatlon, dan mag je het diepst in het glaasje kij ken. Aan de andere kant mogen amateurvoetballers in tegenstelling tot hun professionele collega's wel hasj gebruiken. Dat blijkt allemaal uit de nieuwste WADA-dopinglijst (Wereld Anti-Doping Agentschap) van 1 januari. De lijst wordt door het Nederlands Centrum voor Doping- vraagstukken (NeCeDo) en het afgesplitste Doping Controle Nederland (DoCoNed) gehanteerd en dus door alle sportbonden in Nederland. „Elke sportbond heeft de WADA-lijst als richtlijn. Maar daarnaast kan elke bond specifieke regels stellen als het gaat om dopingcontroles", legt Koen Terlouw, di recteur van DoCoNed, uit. Zijn organisatie ontstond pas in 1999. Het NeCeDo moest toen, mede onder druk van de sportbonden, de dopingcontrole afsplitsen in een aparte organisatie. Terlouw. „Wij zijn verant woordelijk voor de dopingcontroles, ook voor die van de voetbalbond. Alleen kan de voetbalbond besluiten om alcohol wel als verboden middel te hanteren en bijvoorbeeld de hockeybond niet. Dat besluit wordt niet door een nationale bond genomen, maar door de internationale organisatie van zo'n tak van sport." Verwarring is wel ontstaan in de top van het amateur voetbal na het dopinggeval van Mansveld. Deze week kwam naar buiten dat de Tonegido-speler tijdens een controle op 26 oktober betrapt is op een verboden middel. Mansveld deed zijn plasje na de wedstrijd te gen SWSMC bij de allereerste dopingcontrole in het district West 2. Pas twee maanden later hoorde Tone gido van de KNVB dat er iets was gevonden. Mansveld had in de dagen voor de wedstrijd medicijnen geno men via zijn huisarts, omdat hij zich niet lekker voelde. De voetballer heeft inmiddels voormalig KNVB-voor- zitter Eric Vilé in de arm genomen. De in sportrecht gespecialiseerde jurist moet hem terzijde staan bij het opmaken van een bezwaarschrift en bij de contra-ex pertise. De KNVB vindt dat de hoofdklasseclubs voldoende zijn ingelicht over de dopingcontroles. „De voorlichting aan de betreffende clubs heeft plaats vanuit Zeist. Het informatiepakket bestaat uit een brief voor het bestuur en brieven gericht aan de individuele spelers/speel sters en de medische staf van de club. Verder worden brochures van het NeCeDo meegestuurd, waarin de procedure staat omschreven en een lijst van middelen is opgenomen die voorkomen op de dopinglijst", aldus een woordvoerder van de voetbalbond. De dopingcontroles, wat betreft de KNVB 45 keer per jaar, kunnen zowel binnen als buiten wedstrijdverband worden toegepast. Dus ook doordeweeks, na een ver jaardag met veel alcohol, op een training. DoCoNed- directeur Terlouw: „De KNVB verricht 60 procent van alle controles per jaar buiten wedstrijdverband." De KNVB en de betrokken verenigingen worden vooraf niet op de hoogte gesteld van moment en plaats van een dopingcontrole. Een controleman van DoCoNed meldt zich pas vlak voor of na het begin van een trai ning of wedstrijd ter plekke bij een clubverantwoorde- lijke, bijvoorbeeld de voorzitter. Aan de hand van de spelerslijst of de wedstrijdformu lieren worden vervolgens per loting drie spelers gese lecteerd voor de dopingcontrole. De loting heeft bij wedstrijden meestal plaats in de rust. Na de training of wedstrijd melden de te controleren spelers zich bij het zogenaamde 'dopingcontrolestation'. Een weigering of het niet verschijnen bij de dopingcontrole heeft tucht rechtelijke sancties tot gevolg. Een weigering om vol doende urine te produceren leidt ook tot sancties. door Johan Stobbe nes/gpd - De Stars en Stripes gingen niet in top, maar Jan Vis ser (52) uit het Friese dorp Nes (Dongeradeel) was trots toen de Amerikaanse schaatsers Chad Hedrick en Shani Davis zondag goud en zilver opeisten bij het wereldkampioenschap allround. Beiden rijden op schaatsen die deels in het Nesser bedrijf van Visser worden gemaakt. „Wij blijven gewoon doen, maar het is wel leuk voor ons." Met zijn dochter Anja en Emmo Koetje uit Metslawier runt Jan Visser het bedrijf J. B. Machine bouw. Het productiebedrijf is verantwoordelijk voor de mes sen, buizen en het klapmecha- nisme van Maple-schaatsen. „Wij maken hier alle metalen onderdelen van de schaatsen", zegt Visser. In Polen worden de schoenen vervaardigd en bij de hoofdvestiging van Maple in het Drentse Diever worden alle onderdelen in elkaar gezet. Op één paar van die schaatsen veroverde Hedrick dit weekein de de wereldtitel en op een an der paar pakte Davis het zilver. Niet alleen de Amerikanen schaatsen erop, maar de Friese

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20