KUNST CULTUUR Grote verscheidenheid bij Leids Cabaret Festival 'Na afloop had ik een heel dik gezicht' Duo met sound van vijf Compacte 'Klein Teun' bij Imperiu Vier oudgedienden over Scratch Muziekdagen in Leidse Pieterskerk Opnieuw in fantasietd op numme Stromen als een rivier woensdag 11 FEBRUARI 20 De zaal zwijgt steeds luider en eigenlijk is het een raadsel waarom Hoofdrolspelers Chantal Janzen en René van Kooten. Foto: Roy Beusker Hameien gaat langer door Amsterdam - De familiemusical 'Kunt u mij de weg naar Hame ien vertellen' krijgt een reeks extra voorstellingen. Van 14 tot en met 18 april gaat de produc tie naar Pepsi Stage te Amster dam, van 20 tot en met 25 april staat de show in het Haagse Congresgebouw en van 29 april tot en met 5 mei wordt er ge speeld in het Luxor Theater te Rotterdam. 'Hameien' is de door Koen van Dijk bewerkte theaterversie van de ooit popu laire televisieserie, die werd ge schreven door Harrie Geelen en Joop Stokkermans. 4000 euro voor Bam leiden - De benefietavond in het Leidse Volkshuis voor de slachtoffers van de aardbeving in het Iraanse Bam is een suc ces geworden. De vele bezoe kers van afgelopen zaterdag brachten een bedrag van ruim 4000 euro bijeen. Tijdens de avond traden tal van artiesten belangeloos op. Pathé toont Turkse films Amsterdam - Bioscoopconcem Pathé gaat vanaf morgen Turk se films vertonen. Het betreft voorlopig een experiment in de theaters ArenA in Amsterdam en De Kuip in Rotterdam. De films zullen wel Nederlands on dertiteld zijn. De Turkse pro ducties worden dagelijks vier of vijf keer vertoond. De eerste film die wordt gedraaid, is de tienerkomedie 'Hababam Sinifi' van regisseur Ertem Eglimez. Balkenende opent Helmantel assen - Premier Balkenende opent op 25 februari in het Drents Museum in Assen een expositie met schilderijen van Henk Helmantel. „Ze zijn alle bei van het CDA", zegt een woordvoerder van het muse um, die met deze tentoonstel ling het 150-jarig bestaan viert. Het werk van de streng gerefor meerde Helmantel is buitenge woon realistisch en doet soms denken aan dat van Johannes Vermeer. De expositie is tot en met 9 mei te zien en verhuist daarna naar Den Bosch. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: Tweede voorronde van het Leids Cabaret Festival. Gezien: 10/2, Leidse Schouwburg. Het zal wel toeval zijn, maar de beide voorronden van het Leids Cabaretfestival kennen exact dezelfde samenstelling: een heer, een dame, een duo en een jonkie. De 'heer' van de avond is Jo- chen Otten, die beeldend thea ter met filmische effecten en een cabaretesk typetje combi neert. Voor de regie tekent Minou Bosua, één van de Bloei ende Maagden, die duidelijk haar stempel op de voorstelling heeft gezet. Herkenbaar is die wonderlijke combinatie van slapstick, religie, bloot en een dieper gravend ondertoontje. Grappig is ook de bijna Brech- tiaanse manier waarop Otten de fictie van zijn programma doorbreekt. Van tevoren name lijk geeft hij al aan wat er zoal staat te gebeuren. En hij sluit ook met een soort toelichting af. Een verrassende bijdrage aan het festival. Minder verrassend is het Vlaamse duo. Bert Haelvoet en Roy Aemouts zijn dit jaar de Vlaamse deelnemers die tradi tiegetrouw op het festival ga rant staan voor een portie ab surdisme. Zij spelen aanvanke lijk de lezer en de schrijver die diens debuut bespreken. Dat gaat ongemerkt over in een ver haal over een vlaggenwinkel op Mars, waarna een test over de coming out van een vermeende homo wordt gedaan. Hoewel ze ware vertellers zijn, doet hun vorm van absurdisme een beet je obligaat aan. Het komt ge vaarlijk dicht in de buurt van een trucje. Pieter Derks is het jonkie van de avond. Hij ziet er ook nog zo uit, terwijl hij zich wel degelijk een man met bepaalde behoef ten voelt. Dit persoonlijk mini- drama is uitgangspunt voor een vriendelijke bijdrage die terug gaat tot wangedrag in zijn jeugd en de daarop volgende thera pieën. Zijn theateropleiding en zijn vocale en muzikale kwali teiten leveren hem voldoende gereedschap om dit zeer be perkte thema keurig uit te wer ken. Maar helaas, er zijn al zo ontzettend veel jonge cabare tiers die hun jeugd uitmelken. Wie heeft hier nu nog een boodschap aan? De vrouw van de avond is Sop hie van Hoijtema. Dankzij haar zien we maar weer eens het ge heim van het theatervak en daarmee tegelijkertijd het nut van zo'n festival dat jaarlijks de diversiteit binnen het cabaret in kaart brengt. In principe klopt alles. Ze heeft over de opbouw van haar programma goed na gedacht, kan zingen, ziet er goed uit en maakt ook een geestig statement in haar origi nele lied over een voorbije rela- Vijf kandidaten door leiden - Van de acht deelne mers aan de 26ste editie van Leids Cabaret Festival zijn vijf kandidaten geselecteerd voor de halve finale op don derdag 12 februari. Het zijn Esther Ephraïm, Ted Griffi oen, Micha Wertheim, Jo- chen Otten en Bert en Roy. tie. Het waslijntje met ondefi nieerbare kledingstukken en de running gag met de memo- briefjes bieden een bruikbare regievondst. En toch gaat het Jurywoordvoerder Ingrid Dullens (van het voorm; duo De Dulle Roeckers) maakte na afloop van de tweede voorronde deze lectie bekend. Zij roemdi het niveau van het festiva van dit jaar dat ze als 'zee hoog' kwalificeerde. hopeloos mis, haar opt slaat totaal niet aan. De zaal zwijgt steeds luit eigenlijk is het een waarom. door Herman Joustra leiden - De Pieterskerk staat vanaf morgen weer vier dagen bol van de zang. Kristalheldere noten zweven dan door de me tershoge gewelven. En hier en daar ook een valse noot. Dat kan ook bijna niet anders als er uren achtereen wordt gezongen. En het hoort eigenlijk ook zo, het is een deel van de charme van de Scratch Muziekdagen, die alweer de zestiende editie beleven. Want dat is Scratch: de deelne mers studeren in één dag een groot muziekwerk in en voeren dat dezelfde avond nog uit. En dat is geen sinecure hoor, verzekeren Nelly van der Zee, Ineke Bochane, Kitty Jansen en Lidy Verbeek. Ze kunnen het weten, want de vier behoren tot de meest ervaren deelnemers. Talloze keren zongen ze reeds mee, hetgeen elke keer weer een flinke aanslag op de fysieke gesteldheid is. Bochane kan zich haar eerste keer nog goed voor de geest halen. „Na afloop had ik een dik gezicht. Gewoon vocht van het zingen en van de vermoeidheid. Ook de keren er na waren pittig. Als ik 's maan dags weer moest werken - ik stond vroeger voor de klas - had ik een sticker op: Ik ben niet aanspreekbaar. Zo zwaar is het." „Maar geestelijk ben je na afloop wel helemaal high", zegt Van der Zee enthousiast. Dat is ook de reden dat Jansen, Bochane en Van der Zee twee van de vier dagen meezingen. Verbeek is zelfs drie dagen van de partij. Van der Zee vindt dat iets te veel van het goede. „Ook ik heb wel eens drie dagen meegezongen, maar dat is een enorme aanslag. Ik kon een week niet praten." Nou, het vermoeiende zit 'm niet eens zozeer in het zingen, vindt Jan sen op haar beurt. „De Messiah bijvoorbeeld zingt vrij gemak kelijk, al is het een heel hoge partij en zijn er heel veel collo raturen. Ik vind vooral het urenlange staan moeilijk." Ach, het is het resultaat dat telt. En de sfeer uiteraard, zeggen de vier. Daarom keren ze elk jaar weer terug naar de Pieterskerk. Heb je eenmaal meegedaan, dan laat het je niet meer los. Liefde op het eerste gezicht. Van der Zee: „Ik had nog nooit de Messiah gezongen, voor mij was het helemaal nieuw. Alleen het 'Hallelujah' kende ik. Nou, ik was er kapot van, zo mooi vond ik het" Enige oefening vooraf is voor de deelnemers echter wel nut tig, zij het niet noodzakelijk. „Het leuke van Scratch is dat je ook een heel eind komt als je niet hebt geoefend", zegt Van der Zee. „Je wordt door je om geving meegesleept, door de andere zangers en zangeres sen." Bochane: „Je kunt ook veel op gehoor hoor, al is het wel handig als je noten kunt le zen. Soms worstelen de deelne mers wel met opera, vanwege de teksten. Die zijn dikwijls Ita liaans. Nou, dan gaan we toch gewoon op lalalala over." Nog elke keer melden zich nieuwe mensen aan, wat bete kent dat ze echt helemaal vanaf nul moeten beginnen. „Ik vind het heel bijzonder dat er nog Vier ervaren deelneemsters aan de Scratch Muziekdagen. V.l.n.r. Lidy Verbeek, Kitty Jansen (zittend ach ter de piano), Ineke Bochane en Nelly van der Zee (Foto: Henk Bouwman). Inzetje rechts: Soliste Elma van den Dool is ook dit jaar weer van de partij (Archieffoto). steeds ontiegelijk ve^l nieuwe mensen meedoen", zegt Ver beek. „En echt niet alleen maar mensen die al op een koor zit ten. Sommigen hebben weinig of geen zangervaring. Boven dien, ook al zijn er veel deelne mers die wel ervaring hebben, de dirigent begint 's ochtends met zo'n negenhonderd stem men die hij allemaal op één lijn moet zien te krijgen." Negenhonderd man. En een or kest van nog eens honderd. Een muzikale moloch derhalve. Maar wel een mooie moloch. Van der Zee: „Er wordt nog wel eens afgeslagen door de diri gent. 'Dat kunnen we beter hè', zegt hij dan." Jansen: „Maar dat hoort erbij. Dat is het ook mooie, het gevoel van samen iets doen. Als het orkest tijdens een repetitie iets niet goed doet, het stuk herhaalt en het dan wel goed doet, dan reageert het koor met klappen en juichen." Verbeek: „Heerlijk hoor, zingen bindt mensen." En werkt verslavend. Bochave haalt nog een voorbeeld aan. „Ik las op internet nog een noodkreet van een vrouw uit Deventer die meedoet aan de Scratch Muziekdagen. 'Mijn laatste trein vertrekt als het 'Hallelujah nog klinkt. Bij wie kan ik blijven slapen?' Dat zegt genoeg." Scratch Muziekdagen, 12 t/m 15 februari, 19.30 uur (do en zo) of 20.00 uur (vr en za), Pie terskerk, Leiden. hilversum/anp - 'Ramaa Het woord komt voorl bekend niet voor in een q le taal, maar het is wel d van een liedje dat deze wi de eerste plaats staat inr de Mega Top 50 als de li Het nummer wordt gez door het Limburgse meiè Treble. De formatie bestaat uit ne Hoffman (27) en de; Nina (18) en Djem (1L Dijk. De single 'RamagT zingen ze in een vera taal, zogenoemde 'Treble! In 2002 behaalde het Sf meidentrio Las Ketchu nummer-1-hit met de 'Ki Song'. Het refrein van da| bestond eveneens uit sietaal. In 1995 behaaldi_; gelis met 'Conquest of Pa™" de koppositie in de hij Dat nummer werd in ee pseudo-Latijn gezongen, j Volgens hitkenner Johq Slooten is het verder nid gekomen dat liedjes ni fantasietaai op de eerstil belandden. 'Ramaganana' is al bijkl< half jaar uit. Sindsdien s plaat wekenlang in de r moot van de hitlijsten, n rige week steeg hij pljn naar de top tien en nu dj 9r de eerste plaats. Wat eveneens opvalt isl plaat op eigen kracht is broken. Bij gebrek aan ij play op radio en televij het trio maandenlang on tenwinkels en winkJ •Deze zogenoemde 'in sfl| tredens' zijn voor veelt landse artiesten pure nc geworden omdat ze wei play krijgen. Via dit soof schalige optredens kuil hun product toch aan brengen. In Leiden en regio bestaat grote belangstelling voor profes sionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen op of andere wijze actief zijn. Vandaag het Leids/Hazerswoudse duo The Rivermen Band 'En dames en heren, de band van vanavond bestaat uit de volgende muzikanten: Peter, gitaar en zang; Patrick, toet sen en zang; Korg, drums en bas en Roland, synthesizer. Geef de vier een even harte lijk als welgemeend applaus!' Ben Luyckx trapte er vorig jaar met open ogen in. De koning van Leidens grootste horeca-imperium prikte op een zondagmiddag een vork je in zijn eigen restaurant De Grote Beer, voorafgaande aan wat later nog uitliep op een vrolijke verjaardagspartij van zijn vriendin. 'Geef al die gasten van de band een rondje', verordonneerde hij zijn personeel. Om, toen hij even later slechts twee glazen cola voorbij zag gaan, toch maar eens om de hoek bij het podium te gaan kijken. Hij kon zijn ogen niet gelo ven. Het duo dat er stond, produceerde de sound van vijf. Niet in decibellen, maar in volheid van geluid. The Ri vermen heette vanaf dat mo ment voortaan The Rivermen Band. „Die suggestie van Luyckx hebben we overgeno men. Vonden we wel een leuk compliment. Twee man die klinken als een complete band." Peter van Schoonderwoerd glimt van trots als hij de anekdote vertelt. Nee, Korg en Roland bestaan natuurlijk niet. Althans niet als perso nen. Het zijn de merknamen van de synthesizers die zijn kompaan Patrick van 't Hof bespeelt. Wél zorgen die, dat moet je ze meteen nageven, voor dat volle, melodieuze geluid. En tevens voor de kracht van het geheel. „Je kunt er alles uit tevoorschijn toveren en daarom ook alles spelen", zegt Patrick, de man achter de knoppen. „We kunnen vrijwel alles brengen wat de mensen maar willen horen." Met die zin raakt de man, die eerst zes jaar klassieke piano studeerde aleer hij zich be kwaamde in allerlei elektro nische snufjes en computer gestuurde geluidjes, de kern van de zaak. Bij The River men Band is de klant koning. Peter van Schoonderwoerd en Patrick van 't Hofvormen met zijn tweeën The Rivermen Band: „We kunnen vrijwel alles brengen wat de mensen maar willen horen." Publiciteitsfoto „We zijn een coverband", benadrukt Van Schoonder woerd. „We zijn gespeciali seerd in muziek uit de jaren 70 en 80, maar schuwen ook het top-40 werk niet. Laatst hadden we nog een zaaleige naar die met verbazing con stateerde dat wij een num mer speelden dat hij de week daarvoor voor het eerst op de radio hoorde. Ja, inderdaad. Als wij iets modems horen waar we wat in zien, pikken we het op. Of als mensen bij wie wij op een bruiloft, partij of bedrijfsevenement spelen van tevoren bepaalde ver zoekjes deponeren, dan gaan we repeteren. Zo wilde ie mand een halve cd van Don Henley van The Eagles ho ren. Dat viel nog heel niet mee. Maar het is ons gelukt." Van Toto tot Bauer, van Jean Michel Jarre tot Borsato en van De Dijk tot The Beatles - het duo beheerst een breed spectrum van de melodieuze popmuziek. Maar hoe lang schept het naspelen van an dermans werk nog bevredi ging? Waarom komt het tweetal niet eens met wat ei gen werk? „We zijn nu sa men sinds 1996 bezig. Spelen alles op verzoek, maar als ze onze gang laten gaan, kiezen we natuurlijk voor de num mers die we zelf het lekkerst vinden klinken. We breiden ons repertoire geregeld uit. Blijven op de hoogte van de moderne ontwikkelingen. Dat houd je fris. Tja, mis schien zou het op den duur leuk zijn om met iets eigens te komen." Tot slot die naam. Waar komt die eigenlijk vandaan? „Patrick komt oorspronkelijk uit Hazerswoude, woont nu in Koudekerk Ik in Leiden. De rivier de Rijn, het water, is de verbinding. The Rivermen dus." Pardon, de Rivermen Band is het toch? The Rivermen Band treedt op zondag 21 maart op in De Grote Beer, Rembrandt- straat, Leiden. Aanvang 17.00 uur. Ad van Kaam VUURPROEF Musici, zangers en zangeressen uit de regio zijn steeds vaker te beluisteren op cd. In deze rubriek worden de schijfjes besproken. Belangstellenden kunnen hun cd's, samen met een korte omschrijving van de uitvoeren de (n) sturen naar de kunstredactie van het Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Regen klettert tegen het raam, een beek kabbelt door het bos, een orkest zwelt aan. Wat een synthesizer al niet vermag. De meest vreemde, grappige en mooie geluiden tover je tevoor schijn uit toetsenbord met aanver wante knoppen. Zelfs al sta je te spe len in je huiskamer of in een wille keurige oefenruimte; het is net of die geluiden en de muziek zo zijn opge nomen in een studio. Jammer dat je stem niet uit zo'n kastje komt. Maar zo werkt het niet. En dat is ook te horen op de in eigen beheer en in de huiskamer opgenomen eerste cd van The Rivermen Band. Daar zitten flink wat oneffenheden in, met name in de vocale partijen van Peter van Schoonderwoerd. Een stem is 'live' nu eenmaal kwetsbaarder dan com putergestuurde klanken. In een stu dio zou je die foutjes er fluitend uit kunnen halen. Zodat stem, gitaar en synthesizers naadloos op elkaar aan sluiten. Dat gegeven van die huiskamer in acht genomen, klinkt het desondanks toch niet onaardig, hoor, die num mers van The Beatles, Ronan Keating en Robbie Williams. En vooral Won derful Tonight' van Clapton springt eruit. In deze wat trage ballade van de meester is Van Schoonderwoerd lek ker op dreef en vult Patrick van 't Hof prima aan. Deze tweemansband zou eigenlijk eens een echte demo moe ten opnemen. Bij Cat Music of zo. Voor een compleet geluid. AvK theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Kleine Teun' van Alex van Warmerdam door toneelgroep Imperium. Spel: Michèle Wernars, Corrie van Dijck en Johan van Amerom. Regie: Frank Brouwer. Gezien: 7/2 Imperiumtheater, Oude Vest, Leiden Aldaar nog te zien: 12 t/m 14/2,18 t/m 20/2. Brand en Keet zijn al jaren lang getrouwd als Brand pri- véles krijgt van de jonge Lena. Keet is in eerste instantie ja loers, maar gaandeweg groeit een duister plan in haar hoofd. Ze drijft Brand juist in Lena's armen. Een klassieke driehoeksverhouding: één man en twee vrouwen. Bij Alex van Warmerdam krijgt zo'n klassiek gegeven in de tekst een licht vervreemdende werking, waardoor er een soort zwarte komedie ont staat. Soms kun je glimlachen om de in wezen treurige situ atie. De afloop van de verhou ding van dit drietal is immers uiterst triest. Toch staat dat niet centraal. Veel meer gaat het stuk over de ontwikkeling van een bij voorbaat uitzichtloze drie hoeksverhouding die eenvou dig niet goed kan aflopen. Hoe precies, mag niet worden verraden. Imperium laat in de aankondiging niet voor niets over het verhaal veel in het midden. 'Kleine Teun' moet het namelijk inderdaad ook hebben van een zekere span ning omtrent de onheilspel lende ontknoping. Die spanning wordt door Im perium terecht gekoesterd. Zonder al te veel franje wordt alle aandacht op de tekst ge focust. Het decor marl boerderij als plaats v: deling met één wam uit los hangende plan] staat. Tussen de kiere kun je nog net een t< waarnemen, waarvan i sonages met regelmj bruik maken. Af en t( ze echte vla. Het is e« beetje realisme in eei heersend abstracte ding. Mooi gedaan, van Van Warmerdam immers vooral iets ori lijks houden. Imperiu typeert de dialogen in qe als 'compacte zinnetje' kaar in hoog tempo len'. Die terechte con: heeft de regisseur spelers consequent trokken naar de vooi als geheel. Deze 'Klein is namelijk een co productie. Wat spelniveau betn Michèle Wemars (Len rie van Dijck (Keet) ei van Amerom (Brand) gen elkaar opgewas: zijn drie gelijkwaardig die daardoor gelukkig I de gewicht krijgen. V< maakt van Keet min een kenau, maar laat de regels door ook d hoop van haar dadefntel meren. Van AmeroiPaa| Brand voldoende naïf peloosheid mee zondd loofwaardig te word rp hij het tegen deze tw wen zal afleggen, len meet af aan vast. tenslotte vertoont de ontwikkeling in ha.: Haar Lena laat haar b r houding steeds di vallen en grijpt haar Imperium is dit seizor op dreef. lEpil

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18