Zware kritiek op emancipatiebeleid Leidse prostituees spelen vals LEIDEN REGIO De best beveiligde tandarts van Leiden Honden mogen 's winters voortaan los op Koudenhoorn Docenten komen met eigen plan voor muziekschool R3 WD spreekt van 'slechtste nota ooit' Wijkclub en gemeente ruziën over rekening accountant 'hóókers.nl" dentenpartij gedragscode De Leidse universiteit een gedragscode voor 'al- ne beginselen van be- ijke wetenschapsbeoefe- krijgen. Dat vindt de telijke Studentenfractie i (CSL). In zo'n code vorden vastgelegd dat het zoek onafhankelijk en on- lig is. De CSL gelooft dat universiteit die waarden en uitdraagt, de maat- pij de onderzoekers meer iwen zal schenken. Ook universiteiten moeten ij zo'n code aansluiten, Ie CSL. De studentenpar- in de Universiteitsraad voor de vorming van itform 'met mensen uit floer' dat de code moet istellen. fat over ede - Het Leidse armoede- k is onderwerp van dis- fop de thema-avond die jnUnie en CDA houden idag 18 februari. Voor- lorzaken en achtergron- jn het probleem worden j. De bijeenkomst is in de Kerk aan de Breestraat Int om 20.00 uur. lassia krijgt I |s hoogleraar Psychiater Erik Hoen- het Haagse psycho- ie centrum Pamassia is id tot bijzonder hoogle- :he psychopathologie niversiteit Leiden. Hij iral onderzoek doen imingsstoomissen en inie. Daarnaast onder hoe medicijnen pa- cunnen helpen en hoe lover medicatie staan, van de Universiteit ijgen de mogelijkheid 'arnassia, dat ook een in Leiden heeft, stage I. Zij kunnen zowel kli- onderzoekswerk doen. lewerkers van de uni- i worden binnen Par- In jetrokken bij onderwijs gelil i geld voor liscentrum )A, PvdA en Groen- teleurgesteld over de van B en W om het entrum in de Slaagh- r financieel te onder- Dit 'buurthuis' waar llochtone vrouwen in erstandspositie te- inen, heeft al geruime Ite het hoofd boven houden. Dit vanwege 1 huur die de gemeente L Alpand berekent. Wet- )e Boer zei geen extra r het Gezinscentrum diijlen maken omdat de hij jaarvan overlapt met ?injwkindcentrum' De ipenig aan de Langegracht. woensdag 11 FEBRUARI 2004 De verbouwing van de INC-bank aan de Breestraat heeft heel wat voeten in de aarde. Rechts Fahrad Tahmasian. Foto: Taco van der Eb Praktijk in voormalig ING-bank Breestraat door Rody van der Pols leiden - Een lege fles champag ne staat nog op de balie. Een res tant van het feestje dat de broers Tahmasian vorige maand vierden. De aankoop van een oud bankgebouw is nu eenmaal niet een alledaagse gebeurtenis. Daarmee hebben de broers zich zelf niet alleen van woonruimte op een toplocatie voorzien. Ook krijgt de benedenverdieping van de voormalige ING-bank aan de Breestraat na tweeënhalf jaar leegstand eindelijk weer een be stemming: tussen boekhandel De Slegte en het Rijnlandhuis komt een tandartsenpraktijk. Nu hebben de tandartsen Fah rad Tahmasian en Eric Dick- mann nog een praktijk aan de overkant van de Breestraat, naast de Stadsgehoorzaal. Daar zullen ze nog wel even blijven ook, want de verbouwing van een oud bankgebouw heeft nogal wat voeten in de aarde. Zeker met de aanleg van alle leidingen, slangen, bekabeling en elektronica die bij een prak tijkruimte horen. Maar plannen zijn er al volop, getuige de plat tegrond die de tandartsen al hebben laten uittekenen. In eerste instantie gaan de twee tandartsen samen over naar de nieuwe praktijk. Maar daarna moeten er meer collega's bijko men. Een derde tandarts, ver volgens een mondhygiënist en een tandtechnicus. Die laatste krijgt misschien wel de meest authentieke ruimte van het ge bouw toebedeeld: de kluis in de kelder. De loodzware kluisdeur geeft straks toegang tot zijn be handelkamer. „Daarachter kunnen de vervelende patiën ten worden geholpen", zegt Fahrad Tahmasian lachend. In de enorme kluis is weinig veranderd sinds het bankperso neel is vertrokken. Ja, het geld dat achter de honderden, ge nummerde luikjes werd be waard, is allemaal verdwenen. „Dat hebben we persoonlijk ge controleerd", aldus Tahmasian schertsend. In de achterste muur van de kluis zit nog een klein deurtje dat werd gebruikt om de streng beveiligde geld transporten naar binnen te brengen. Als het aan de tand artsen ligt, blijft de kluisruimte grotendeels intact. Met de aankoop van zijn eigen praktijk maakt de van afkomst Iraanse tandarts een bliksem carrière. Ruim drie jaar geleden was hij nog bezig met zijn op leiding in de Duitse stad Leip zig. Zijn broer Farokh Tahmasi an, eigenaar van de avondwin kel aan de Breestraat, stuitte in dertijd bij toeval op een kran tenartikel over het tekort aan tandartsen in Nederland en het overschot daarvan bij de oos terburen. Daarop stelde hij aan Fahrad voor om het in Leiden te proberen. De open sollicita tie die hij naar alle Leidse tand artspraktijken stuurde, bleef niet zonder resultaat. Niet veel later kon hij toetreden tot de maatschap van Eric Dickmann. En straks hoeft hij niet eens meer naar zijn werk te fietsen. De eerste verdieping van het bankgebouw wordt woonruim te voor de tandarts. En een ver dieping hoger, met prachtig uit zicht op de tegenoverliggende Waalse Kerk, staat straks het bed van zijn broer Farokh. „Waar vroeger de bankdirec teur woonde", zegt hij. door Rody van der Pols leiden - Het emancipatiebeleid moet zich niet op specifieke doelgroepen richten, maar op de Leidse bevolking als geheel. Dat was gisteravond de boodschap van het overgrote deel van de gemeenteraad aan wethouder Wim de Boer (GroenLinks), ver vanger van Mohamed Rabbae. CDA, WD, PvdA en D66 uitten daarmee stevige kritiek op de nota Emancipatiebeleid, die zich juist concentreert op twee doel groepen: homoseksuelen en vrouwen. 'Een diepe teleurstelling', klonk het uit de mond van menig raadslid gisteravond tijdens de commissievergadering cultuur en onderwijs. De WD vindt de nota Emancipatiebeleid van wethouder Rabbae zelfs zo slecht dat hij een plekje heeft gekregen in de wissellijst voor 'slechtste nota ooit'. De teleurstelling van de fracties spitst zich vooral toe op de keu ze van de wethouder om het Leidse emancipatiebeleid voortaan uitsluitend nog op twee doelgroepen te richten: homoseksuelen en vrouwen, met speciale aandacht voor al lochtone homo's en meisjes. Subsidie is voortaan alleen voor die groepen beschikbaar. Dit zeer tegen de zin van het overgrote deel van de gemeen teraad. Vooral het CDA ver klaarde zich een fel tegenstan der van de gekozen aanpak. „Dit werkt juist contraproduc tief', zei Abraham Flippo. „Nu kan een allochtone homo die het moeilijk heeft, een voorlich tingsbijeenkomst van het COC bezoeken. Maar zijn vader die hem alle hoeken van de kamer laat zien, die bereik je niet me dit beleid." Daarom pleitten CDA, WD en PvdA nadrukkelijk voor het voe ren van een 'diversiteitsbeleid'. Dit richt zich op de bevolking in zijn geheel, in plaats van op enkele doelgroepen. „Zo kun je een mentaliteitsverandering be werkstelligen", aldus Flippo (CDA). WD-raadslid Paul Laudy voegde daaraan toe: „Het doelgroepenbeleid is al lang afgeserveerd. Je moet niet vanuit de doelgroepen - zoals homo's of vrouwen - redene ren, maar vanuit alle groepen in de samenleving." Wethouder De Boer noemde dit een 'flau- wekuldiscussie'. Voor het voe ren van een 'diversiteitsbeleid' is het budget van 112.000 euro lang niet toereikend, stelde de wethouder. „Daarvoor is het tienvoudige nodig." Daarnaast klonk er vanuit de raad veel kritiek op het ontbre ken van duidelijke doelstellin gen in de nota. „Het is allemaal te vaag, te weinig meetbaar", meent Jaap Brüsewitz (D66). De PvdA wilde van de wethouder weten hoe hij denkt te controle ren of de waslijst aan plannen en projecten die voor subsidie in aanmerking komen ook daadwerkelijk wordt uitge voerd. Jaarverslagen moeten daarbij uitkomst bieden, aldus de wethouder. Het is niet voor het eerst dat een nota van Rabbae onder vuur ligt. De nota Stedenban den moest hij na aanhoudende kritiek zelfs terugtrekken. De WD stak zijn kritiek op de pres taties van Rabbae gisteren niet onder stoelen of banken. Aan hakend op de opmerking in de Emancipatienota dat er in de toekomst meer vrouwen in het stadsbestuur moeten plaatsne men, vroeg WD'er Laudy zich hardop af: „B en W vinden het dus wenselijk dat in 2006 een van de wethouders niet terug keert?" leiden - Vermoedelijk opgelicht voor 19.000 gulden en dan ook nog eens gekort worden door de gemeente op de subsidie over 2003 met 714 euro. Dat doemscenario hangt als het zwaard van Damocles boven Wijkvereniging Aktief in Lei- den-Zuidwest. In 2000 deed het bestuur van de vereniging aangifte van ver duistering van 19.000 (toen nog) gulden door een voormali ge penningmeester. Voor de aangifte was ook een accoun tantsverklaring nodig en de ge meente bood toen huisaccoun tant Emst&Young aan, zodat het voorwerk voor de boekhou der die de accountantsverkla ring moest opstellen beperkt zou blijven. Er heeft toen een gesprek plaatsgehad tussen de gemeen te, wijkvereniging en een mede werker van Ernst&Young. Bo vendien heeft de medewerker de boekhouding van Aktief be keken. Daarna adviseerde Ernst &Young dat de wijkvereniging beter een andere accountant kon inschakelen. Voor dit werk werd een rekening van 714 euro ingediend, die door de gemeen te is voorgeschoten. Nu wordt dit bedrag in mindering ge bracht op de subsidie over 2003 die 6069 euro bedraagt. Wijkvereniging Aktief is het niet met deze gang van zaken eens. Volgens het bestuur heeft de wijkvereniging nooit opdracht gegeven tot welk onderzoek dan ook. Bovendien heeft het accountantsbureau nooit aan de wijkvereniging gerappor teerd. Daarom vindt Aktief dat de rekening niet hoeft te wor den betaald. De zaak dient vrijdag bij de ge meentelijke commissie voor de beroep- en bezwaarschriften. door Jeroen Overduin warmond - Op het Warmondse recreatie-eiland Koudenhoorn mogen honden binnenkort los lopen, maar niet in het door een veerooster beschermde broedgebied. En in de periode van 1 maart tot 1 oktober mo gen de viervoeters alleen in uit- rengebied komen, links van de toegangsbrug. De rest van het eilandje is dan voor honden, aangelijnd of niet, geheel ver boden. De verruimde regels draaien een jaar op de proef. Daarmee komt een voorlopig einde aan een maandenlange discussie tussen hondenbezit ters, het Warmondse gemeen tebestuur en de moestuinver eniging. De Warmondse hondenliefheb ber 'voelde zich gedwongen de wet te overtreden', zo pleitte woordvoerder Loes Stevens eerder voor de gemeenteraad, omdat er tot op heden in het hele dorp geen plaats is waar honden los mogen lopen. Aan de andere kant klaagden moes tuinhouders, hardlopers en strandgangers over de vele rondrennende honden die 's zomers tegen recreanten op springen, planten vertrappen, en op het strandje poepen. An derhalve week geleden nam een delegatie bestuurders en be- langbehartigers ter plekke een kijkje om onderling tot een ver gelijk te komen. Stevens: „Ik had me van tevoren niet kun nen realiseren dat zo'n simpel puntje zoveel discussie zou los maken." De leden van commissie wel zijn en organisatie waren het gisteren snel eens, hoewel Schenk (Warmond Anders) de uitrenstrook liever op een an dere plek van het eiland had ge zien: „Ik blijf erbij dat het rech tergedeelte de beste oplossing voor de zomer is, omdat het links van de brug veel drukker is." Van commissielid Van Veen (Progressief Warmond) hadden de honden, afgezien van het stiltegebied, ook 's zomers overal op het eiland mogen ko men omdat ze volgens hem aangelijnd geen kwaad kunnen berokkenen. Van Veen: „Ik zie liever dat de gemeente baasjes van honden die buiten de strook loslopen harder aanpakt. Nu duperen de mensen die hun hond niet aanlijnen, hen die dat wel doen." De andere frac ties voelen echter niets voor honden op het hele eiland. Wethouder Van Klinken (War mond Anders) wil 'niet te rigi de' optreden: „We moeten niet steeds bekeuren. Behalve in het stiltegebied, daar mag de boete fors zijn." Schenk waarschuwt voor gebrek aan handhaving: „Ik wil geen gedoogbeleid. Als je regels stelt, hanteer deze dan ook. Dan is alles voor iedereen duidelijk." Van Klinken: „We moeten niet meteen bekeuren als een loslopende hond even het pad oversteekt. Niet té rigi de doen, is de crux van mijn verhaal." Over twee weken ha mert de gemeenteraad het be sluit formeel af. d ude at al t SO( ghe ;ite Hookers.nl is in IjjeJ 1 gepromoveerd van ure ontmoetingsplaats tstitueebezoekers tot Mlelijk bekend forum. et n( danken aan Rob Oud- moe biechtte voor Heieen r en van Het Parool op 3 eregeld te bekijken. d- e massagesalon One Jan de Rooseveltstraat e sttsing gekomen met de trator (beheerder) van 1 en zekere Joe Foxxx. zoek krijgt de dames er- nde recensies te heb- 1 n hreven over zichzelf, ad n tuuI^k niet de bedoe- L< nl is namelijk een ïsumentengids voor. ebezoekers. Die kun- I ervaringen met de be- am.es delen met ande- ibers op de site. De consument kan zo be- rdor Ike salon hij moet mij- Om* Hciokefs.nl overzicht dom 'Verhuizing naar Leiden onacceptabel' den of welk bordeel juist een omweg waard is. 'Marianne uit Leiden' komt er bijvoorbeeld slecht vanaf. No- De Blauwe Steen, die'al 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 -53 56 424 dig haar nooit uit, klaagt be zoeker Waterman op hookers.nl. „Ze geeft erotische massages aan huis. Mijn god, wat een ellendig mens. Ze houdt haar kleren gewoon aan." De recensies over One to One daarentegen waren erg lovend. Zó lovend dat ze het wantrou wen wakker hebben gekust bij webmaster Foxxx. Hij schrijft op de site dat er vermoedens zijn gerezen over de al te prij zende beoordelingen. Zelf ge schreven, was het oordeel. Daarom mogen nu alleen nog Hookers.nl-bezoekers die al voor 1 januari waren geregi streerd, hun ervaringen on line zetten. Dat zijn blijkbaar be kenden. In de recensies die wel zijn goedgekeurd, zijn overigens nog genoeg lovende woorden te lezen aan het adres van de Rooseveltstraat. „Nancy is een leuke meid en van haar tantra massage zie je sterren", herin nert zich bezoeker 'Mol234430' zijn bezoek „Geen sporen van routine", schrijft bezoeker Molletje prij zend. „Geen haastwerk, wel veel variatie in de verschillende body to body technieken en handvaardigheden. Bovendien: er valt ook nog een leuk ge sprek te voeren met Grace. En dat is toch ook wel belangrijk, vind ik zelf." Geldverspilling? Er is nog een website van een heel ander kaliber, waar ook gedoe over is: de keurige ge meentesite Leiden.nl. Er is commotie ontstaan over het feit dat de huidige site slecht werkt en er niet uitziet. De nieuwe site is in aanbouw, maar heeft al vertraging opge lopen. Die site moet 170 dui zend euro gaan kosten. Op de populaire website ww- w.retecool.nl vallen de bezoe kers over elkaar heen om hun afschuw te ventileren over wat ze op Leiden.nl hebben aange troffen. Wie nu wat gezien heeft, blijft onduidelijk. Afgelopen week end schijnt een tijdje een oud deel van de site per ongeluk als homepage in de lucht te zijn geweest. De kritiek op het onli- ne-visitekaartje van de stad is in elk geval niet mals. Een be zoeker schrijft: „Gemeen schapsgeld, je weet wel, dat geld wat wij elke maand met plezier ophoesten, wordt door de gemeente leiden wel héél goed besteed. Zie hier het digi tale Leidse wonder. Niets werkt, zelfs het zoeken wil niet lukken." „Toevallig heb ik afgelopen jaar een paar keer de oude site van Leiden bezocht", schrijft Joost. „Die zag er uit alsof een kind van drie hem in elkaar ge zet had." Bezoeker Kees voor spelt zelfs: „Hier gaan koppen rollen. Wat een bagger!" En Doe: „Die gasten kunnen niet coderen zo te zien." Een zekere Shareholder: „Benieuwd welk neefje of zoontje van welk raadslid er onlangs een webbe drijfje is begonnen en een vette vis binnenhaalde." Het PvdA- raadslid Marije van den Berg mengt zich ook in de discussie. „Inderdaad is dit nog de oude site, maar zelfs als het straks een nieuwe is, is 170.000 euro nog te veel.Bezoeker Kikker tje biedt zelfs aan de site voor slechts een ton over te doen, maar dan goed. De Leidse PvdA heeft vragen gesteld over het uitblijven van de nieuwe website van de ge meente Leiden. Het is tenslotte de raad geweest die toestem ming heeft gegeven voor het uitgeven van de 170 duizend euro. Van den Berg en Jamal Tchiche willen van het college weten of de gemeente een deel van zijn geld heeft teruggekre gen door de vertraging. Silvan Schoonhoven door Saskia Stoelinga leiderdorp - De docenten van de streekmuziekschool Rijnak koord zijn het niet eens met de plannen van hun directeur Bert Huisman. Huisman, die vorig jaar mei door de gemeente Lei- derdorp is benoemd als inte rim-manager, heeft volgens de docenten niet de juiste instel ling. „Hij opereert als een zet baas van de gemeente, maar behartigt niet onze zaken en ze ker niet die van de leerlingen", aldus Marian Jaspers Fayer, voorzitter van de onderne mingsraad van de muziek school. De muziekleraren van de Lei- derdorpse muziekschool willen eind deze maand met een eigen plan komen. „Dat is de duide lijke opdracht die wij van de le den van de raadscommissie welzijn hebben gekregen. En daar houden wij ons nadrukke lijk aan. Waarom dat vorige week door onze directeur weer wordt doorkruist, is ons een raadsel", zeggen Jaspers Fayer en haar collega Erik van Heij- zen duidelijk. „Wij denken dat directeur Huisman met touw tjes aan de wethouders vastzit. Hij kan alleen maar plannen maken die passen in de ge dachten van het bestuur van de muziekschool en het college van burgemeester en wethou ders. Elke keer krijgen we een nieuwe directeur op ons dak gestuurd. Waarom de vorige di recteur, die met ons meedacht, weer van dit project is afge haald, is ons nog steeds ondui delijk En nu hebben we weer een interim-manager die onge looflijk veel geld kost. Denkt ie mand hierover wel eens na? Die personeelskosten drukken alle maal op ons budget." Huisman liet volgens de docen ten vorige week in de krant te veel blijken dat er eenheid over de toekomst van de muziek school zou zijn. „En dat is niet zo. Hij ziet de toekomst van de Leiderdorpse school veel te veel in Leiden liggen. Net zoals de wethouders die steeds luid ruchtiger laten blijkemvan de school af te willen." De docen ten zijn bang dat als Leiderdorp slechts een dependance van de muziekschool in leiden wordt, er totaal geen binding meer is met het dorp. „Het merendeel van de 600 leerlingen zal dan naar Leiden moeten, maar daarover rept niemand. Wij vinden dat onacceptabel", al dus de muziekleerkrachten. Van Heijzen en Jaspers Fayer: „Wij zijn druk bezig met de uit werking van een goed doortim merd plan, waarin de kwaliteit Vein ons onderwijs is gewaar borgd en waarin ook de finan ciële consequenties aan de orde komen. Wij willen iedereen to nen, bijna van de daken schreeuwen, dat een muziek school in Leiderdorp een uitste kend bestaansrecht heeft. Eind deze maand komen wij met een duidelijke presentatie, waarmee wij hopen een eerlijke discussie binnen de raad en commissie op gang te brengen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15