LEIDE GroenLinks: sluit singels af VVD wil slrengcrc aanpak scooters U K.illr rllrr Omwonenden spoorlijn voelen zich gepasseerd D bezorgd over >penhinksteeg tgaat niet alleen Een klein, succesvol spelertje in een grote wereld zorg op maaty R1 REGIO Partij zet met eigen verkeersplan het mes in autocirculatie 1 woensdag 11 februari 2004 door Enc-Jan Berendsen brommer- en scooteroverlast in klachten gaan vooral over dt Ti^idpn Tn Hp afoplnnpn maan- hnw snplhpiH waarmpp word isketbal krijgt |de kans bij ie Manuputty reede ronde Leids iet Festival toffer int dief e politie heeft gister- Ie Beschuitsteeg een .eidenaar opgepakt, ervan verdacht in ok- g jaar op het Kort Gal- mobiele telefoon •iderdorper (19) te istolen. In de Be- g herkende het r de vermoedelijke lelde vervolgens de :igt vat ter bij Ier betrapt dj een getuige die slag gaf via zijn mo rn, kon de politie »n 19-jarige Leide- terdaad betrappen ïg tot inbraak bij op het Bevrijdings- jbeurde kort na vier komst van ss Leiden lor mensen die pternet willen, is er Februari een bijeen- jciëteit De Burcht ;steeg. Voor de pau- i toelichting gege- ysteem, daarna ge- jgers uitleg over ver- pnderdelen. Voor noet zo duidelijk Ike stappen noodza- J* a zich aan te sluiten Jloze netwerk van den. De bijeen- it om 14.00 uur en .00 uur. door Robbert Minkhorst leiden - GroenLinks wil de sin gelroute in Leiden afsluiten voor doorgaand verkeer. De coalitie partij wil de binnenstadsring in stukken knippen zodat autover keer niet langer rond kan rijden. Dat maakt de binnenstad beter bereikbaar, aldus de collegepar tij in een eigen verkeersplan. In Groningen is zo'n model een suc- „Volgens ons zijn drastische in grepen in de autocirculatie no dig", zei raadslid Rianne Becht vanmorgen op een persbijeen komst. „Met meer asfalt kom je er niet. Dan verspreid je alleen maar de problemen. We willen dat het sluipverkeer in de bin nenstad tot het verleden gaat behoren." Groenlinks verzet zich dan ook tegen een nieuwe verbinding tussen de A4 en de A44, waar andere fracties in de gemeente raad juist een voorstander van 'Meer fietsroutes' B en W van Leiden zoeken de oplossing van de ver keersproblemen te snel en te makkelijk in nieuw asfalt, vindt GroenLinks. De partij pleit in haar plan ook voor 'fijnmazig openbaar ver voer', met de sneltram Rijn Gouwe Lijn als ruggengraat, en voor meer en veiligere fietsroutes. Van de aangekondigde ne gen nieuwe fietspaden in de Fietsnota van de gemeente zijn er pas twee deels aange legd, stelde raadslid Becht vanmorgen. Binnen vijfjaar moeten ze alle negen af zijn. Ook moeten deze fietsroutes, die vanuit de buitenwijken naar het centrum lopen, vei lig zijn. „Overdag kan het misschien een hele mooie route naar de stad zijn, maar 's avonds is het niet zo pret tig." Tunneltjes, verlaten parkjes en slechte verlichting zijn daar de oorzaak van. leiden - De WD in Leiden wil dat de politie strenger gaat op treden tegen bestuurders van bromfietsen en scooters die overlast veroorzaken. Volgens de liberalen moet brommer- en scooteroverlast een blijvend hoge prioriteit krijgen bij de po litie en zou er een scooterteam moeten worden opgericht. Ver der pleit de WD voor overna me van het Rotterdamse model. In de havenstad wordt een lik- op-stukbeleid gevoerd, de zoge noemde ASO-aanpak Aanpak Scooter Overlast houdt in dat bestuurders die twee zware overtredingen begaan, hun scooter of brommer kwijt zijn. De WD-fractie heeft vanaf de cember vorig jaar via internet aandacht gevraagd voor de brommer- en scooteroverlast in Leiden. In de afgelopen maan den zijn er ruim 200 reacties ge komen. Van die reacties waren er 27 die gingen over overlast van lawaai of roekeloos rijge drag in bepaalde Leidse straten en buurten. Binnen de singels wordt de meeste overlast erva ren. Met name in de Breestraat is de situatie ernstig, conclu deert de WD. Verder werd door een of meer dere bewoners overlast gemeld vanuit de Stevenshof, Hoge Rijndijk, Utrechtse Jaagpad, Zijlpoort, Haarlemmerstraat, Lammenschansweg, De Sitter- laan, Lage Rijndijk, Hogewoerd, Broekweg, Smaragdlaan, marktgebied Nieuwe Rijn, An kerpark/Zuidsingel, Noordein de, Haagweg, Pelikaanhof, Morsstraat en De Kooi. De klachten gaan vooral over de hoge snelheid waarmee wordt gereden en het lawaai dat wordt veroorzaakt door brom mers en scooters. Deze gebie den verdienen wat de VVD be treft dan ook aandacht van po litie en burgemeester en wet houders. Alle reacties staan in het rap port Brommen over Brommers dat vanochtend door de raads leden Rob de Rooij, Frederik Zevenbergen en Paul Laudy is overhandigd aan burgemeester Lenferink. De WD wil het rap port op korte termijn bespreken in de raadscommissie voor Be stuur en Veiligheid. Reacties die ingaan op een landelijke aan pak van brommer- en scooter overlast worden binnenkort aan de Tweede Kamerfractie van de WD gegeven. Drukte op de Witte Singel. Archieffoto: Hielco Kuipers zijn. De partij wil de Churchill- laan en de Dr. Lelylaan onder- tunnelen. Daar bovenop moe ten huizen komen. Met de op brengst van die woningen kan de tunnelbak voor de weg ge deeltelijk worden gefinancierd, denkt GroenLinks. Een verbre ding van de Dr. Lelylaan is niet nodig. Omdat uit deze doorgaande route een aantal kruispunten verdwijnt, verbetert vanzelf de doorstroming, voorspelt de partij. Daarom zijn extra rijstro ken zinloos. Over het verlengen van de Churchilllaan door de Oostvlietpolder naar de Eu- ropaweg valt met GroenLinks pas te praten als de complete ondertunneling een feit is. Een eigen verkeersscenario is het antwoord van GroenLinks op het voorstel van het college. Burgemeester en wethouders zetten in op óf een Nil-West (de nieuwe weg tussen de A4 en A44), óf een verbeterde Chur chilllaan. Ook komt er onder zoek naar een betere route aan de oostkant van Leiden. De po litiek vergadert morgenavond over dat voorstel. Raadslid Yvonne van Delft, co auteur van het plan van Groen Links, zei dat het voorstel van B en W helemaal geen 'verschil lende scenario's' heeft, zoals het college zelf beweert. „Het is een plan met één, twee, drie of vier wegen erbij. Wij zeggen: werk een aantal dingen uit. Dan heb je iets te kiezen." GroenLinks kiest voor een wiel met spaken. Straks is het on mogelijk om je weg door Leiden te zoeken via de singels, of via de Langegracht en de Hooi gracht. De automobilist moet gericht naar zijn plaats van be stemming worden geleid. „Je kunt straks niet meer via de sin gels van het ene naar het ande re deel van het centrum", legt Becht uit. „Voor hulpdiensten, taxi's, bevoorrading en open baar vervoer maken we een uit zondering. Dat verkeer moet er gewoon doorheen kunnen." Essentieel voor het afsluiten van de singels is een goede be wegwijzering. Bij de invalswe gen (Europaweg, Rijnsburger- weg, Plesmanlaan) moet duide lijk worden gemaakt welk deel van de stad bereikbaar is. GroenLinks wil informatiezui len waar weggebruikers route kaartjes naar hun bestemming kunnen uitprinten. In Utrecht staan die zuilen al. Volgens GroenLinks zijn er drie problemen voor het autover keer. „De slechte verbinding van de A4 naar de A44, de bin nenstad die niet gebouwd is op grote aantallen auto's en vrachtwagens, maar die er wel doorheen gaan, en het vele on nodige zoekverkeer", somt Be cht op. De partij wil meer transferia aan de randen van de stad, waar mensen hun auto achter laten en verder reizen met bus jes van Stadsparkeerplan of met het openbaar vervoer. Groen Links vindt dat er nu te veel parkeerplaatsen in de binnen stad zijn. door Kees van Delft leiden - De bewoners langs de Leidse spoorlijn willen een vol waardige gesprekspartner zijn als liet gaat om het terrein waarop treinen worden geran geerd en werkzaamheden wor den uitgevoerd. Op een infor matieavond in het Stadsbouw- huis wisten zij gisteren het juri disch overleg uit te stellen, dat voor vandaag tussen Pro Rail, de Milieudienst West-Holland en een Oegstgeestse jurist ge pland stond. Tot 1 maart heb ben de bewoners van onder an dere Transvaal, Mors en Hout kwartier de tijd om vertegen woordigers voor dat overleg aan te melden. De hele discussie draait om het wel of niet vergunningplichtig zijn van het zogenaamde em placement. Dit is een terrein met verschillende sporen voor het samenstellen van treinen en het uitvoeren van werkzaamhe den. In Leiden gaat het om een stuk spoor van twee kilometer, van de Stuwstraat tot de Haar lemmerweg, waar de omwo nenden regelmatig overlast hebben. In 2000 dacht de ge meente Leiden dat er voor het emplacement een vergunning nodig was. Maar liefst 135 men sen reageerden daarop met een 'bedenking'. Samen met het te kort aan personeel en het over hevelen van de gemeentelijke taken aan de Milieudienst zorg de dit voor een vertraging van inmiddels bijna vier jaar. Pro Rail heeft nu een nieuwe vergunningaanvraag ingediend en plots is de Milieudienst van mening dat er geen vergunning nodig is, omdat er van een em placement geen sprake zou zijn. Het ministerie van VROM deelt die mening. Om toch voor eens en voor altijd duidelijk heid te krijgen willen Pro Rail en de Milieudienst een proef proces aanspannen. Om daar voor de uitgangspunten te be palen, zou er vandaag juridisch overleg zijn tussen beide partij en én een Oegstgeestse advo caat, die een omwonende ver tegenwoordigt. Dit was tegen het zere been van de gisteren aanwezige omwonenden, die van het hele overleg niets afwis ten. Na lang aandringen ging de Milieudienst ermee akkoord om het overleg uit te stellen en de omwonenden tot 1 maart de gelegenheid te geven naar juris ten op zoek te gaan die hen wil len vertegenwoordigen. De bewoners willen dat er dui delijkheid komt over de vergun ning. Nu hebben ze regelmatig klachten over geluid, licht en de veiligheid op het spoor, maar wordt er niets met hun opmer kingen gedaan. De provincie is het bevoegd gezag, maar wil niet handhaven. De Milieu dienst kan geen straffen opleg gen, omdat die slechts over het stationsgebouw en het perron gaat. H. van Noppen van de Mi lieudienst zegde wel toe met Pro Rail nieuwe afspraken te willen maken. Pro Rail moet omwonenden beter informeren over geplande werkzaamheden en klachten beter afhandelen. Als er een uitspraak over de ver gunningplicht komt, wordt ook duidelijk wie de verantwoorde lijkheid draagt en komt aan alle verwarring een einde. Katwijk Farma is de motor van de farmaceutische industrie voorpagina 2010 wil Leiden :paste woningen die zorg nodig it gaat daarbij om |en bestaande bouw uiente voorzienin- _jve huurwoningen, 'lente ook meer grip langepaste koopwo- fethouder Buijing: ligenlijk voorkomen singen die betaald ld uit de Wet Voor- andicapten na ver- et huis in de vuil- ilanden." De gebie- gemeente zich in itie op wil richten ïgepaste woningen zijn Leiden-Noord lidwest. die eenmaal zo'n lebben ondergaan een nog maar aan inden verkocht mo- lijkt niet haalbaar, e denkt daarom len regeling waar- il van de aanpas- in materialen kan {gevorderd na ver huis. Behalve invloed op de aange paste woningen en de mogelijk heden om zorg te verlenen, wil de gemeente ook het overzicht behouden op het aanbod van maatschappelijke voorzienin gen. „Het gaat namelijk niet al leen om zorg op maat, maar ook om kwaliteit van leven", al dus de wethouder. „Daarom is het zo belangrijk dat alle be trokken partners met elkaar sa menwerken." Deze ambities zijn vastgelegd in de nota Wonen, Zorg en Wel zijn. „Wij zijn de eerste ge meente in Nederland die met zo'n beleidsvisie komt. We heb ben de afgelopen maanden di verse keren om de tafel gezeten met de betrokken partners - het zorgkantoor, de LWO en de wo ningcorporaties - en we lopen hiermee bovendien vooruit op de Wet op de Maatschappelijke Zorg die naar verwachting in het voorjaar in de Tweede Ka mer wordt behandeld. Die wet stelt gemeenten verplicht om zelf de zorgtaken te gaan rege len. Onze beleidsvisie zal tegen die tijd nog wel wat aanpassing behoeven. Maar de eerste aan zet is er", aldus Buijing. gaat brei ertaH 2 P, een ,nd a< m H; Kop hillei zeer ongewenste er volgens de ontstaan aan de iteeg, waar de ge- winkels, be- appartementen bouwver- deze week bor de bestuurs- Haag, waardoor hppenhinksteeg, 'lende links ge- hstellingen zitten, gestaan. De WD- |ten of het college Dg steeds vindt dat ii moet doorgaan, ïg zou in de ogen ts 'extra woningen bid toevoegen aan Ue stukje Leiden', (chriftelijke vragen hteraadsfractie. ïmietigde de ver gunning onder andere omdat alle 650 bezwaarmakers een standaardbrief als antwoord kregen. De WD wil weten waarom niet iedereen persoon lijk antwoord kreeg en of de procedure naar aanleiding van de rechterlijke uitspraak wordt aangepast. De andere reden voor vernietiging van de ver gunning is dat in het bestem mingsplan niet staat dat het be treffende gebied valt onder het beschermd stadsgezicht. De ge meente is daarvoor al eerder op de vingers getikt, wat leidde tot een algehele bouwstop voor een groot deel van de binnen stad. De WD'ers vragen zich af of de uitspraak gevolgen heeft voor andere bouwvergunnin gen en voor andere plannen in de wijk. Ook wil de WD weten of het college in beroep gaat. door Wilfred Simons leiden - Duizenden ibuprofen- tabletten buitelen over elkaar heen in een soort wastrommel zonder gaatjes. In de fabriek van Katwijk Farma aan de Leidse Ar- chimedesweg krijgen zij een glanzend roze jasje van gekleur de suiker. „Daar kunnen sporters straks hun spierpijn mee bestrij den", lacht directeur Erik Ver schuren (57). Miljoenen van deze tabletten vinden straks hun weg naar consumenten in heel Euro pa. Katwijk Farma is een medicij- nenfabriek van 'generieke ge neesmiddelen'. Dat zijn medi cijnen waarvan het octrooi ver lopen is, zodat iedereen ze mag produceren. Het Leidse bedrijf, dat gevestigd is op het Bio Sci ence Park, heeft zo'n honderd geneesmiddelen in het assorti ment. Pijnstillers als para cetamol en ibuprofen worden ook door andere fabrieken ge maakt en daar levert Katwijk Farma dus een hevige concur rentieslag. Daar staat tegenover dat het bedrijf ook in niche markten actief is, waar het de hete adem van de concurrentie minder voelt. Zo heeft Katwijk Farma expertise in huis voor moeilijk te vervaardigen anti- epileptica en voor acetylcar- diotabletten. Dat bloedverdun- nende medicijn helpt bij het voorkomen van hartinfarcten. „Daarvan telt Nederland slechts twee andere aanbieders en dat is dus een mooi concur rerend product", aldus Ver schuren. Katwijk Farma telt 135 mede werkers en zet per jaar onge veer 33 miljoen euro om. Jaar lijks produceert de fabriek te genover het Hoogheemraad schap Leiden 800 miljoen ta bletten. Daarmee is het voor Nederlandse begrippen een groot farmaciebedrijf, maar in internationaal opzicht is het een kleintje. Hoe houdt Katwijk Farma zich staande in een we reld die beheerst wordt door gi ganten als Pfizer en Merck? „Met kunst en zorg", zegt di recteur Verschuren lachend. „Wij zoeken steeds de beste r, JUi A li Directeur Erik Verschuren van Katwijk Farma op het Bio Science Park, waar jaarlijks achthonderd miljoen tabletten worden geproduceerd. Foto: Hielco Kuipers combinatie van een markt en om ons risico te spreiden. En ma levert direct aan apothe- ketens en groothandels medi- een medicijn. Doordat wij zo- geluk dwing je af. Wij springen kers, maar spreidt het ondeme- cijnen te maken. Een extra veel verschillende geneesmid- in markten waar anderen ste- mersrisico door in opdracht centje wordt verdiend door delen maken, .slagen wij erin ken laten vallen." Katwijk Far- van multinationals, drogisterij- voor eigen rekening in medicij nen te handelen. Fabrikanten van generieke mid delen hebben niet altijd een goede naam. Zij krijgen wel het verwijt dat zij op de grote jon gens' parasiteren. Zij geven im mers geen geld uit aan het ont wikkelen en testen van genees middelen, maar krijgen de kant-en-klare eindproducten als het ware in de schoot ge worpen. Verschuren kent het verwijt, maar is het er niet mee eens. „Generieke geneesmidde len hebben een bewezen wer king en zijn honderd procent betrouwbaar. Wij leveren ze voor een lage prijs. Bovendien zijn wij de motor achter de re search van de farmaceutische industrie. Door het octrooisys teem moeten fabrikanten van patentgeneesmiddelen steeds aan nieuwe producten blijven werken, om geld te verdienen voor hun aandeelhouders. Daardoor komen er steeds be tere medicijnen waardoor de markt zich ontwikkelt." Door zijn brede assortiment zit Katwijk Farma de eerstkomen de jaren goed. Maar er zijn donkere wolken aan de hori zon. In 2006 en 2007 vallen de laatste patenten vrij van medi cijnen die met klassieke farma ceutische technieken zijn ont wikkeld. „Daarna zijn er alleen maar nieuwe medicijryn met behulp van biotechnol^ie ge maakt", zegt Verschuren. En die technologie heeft Katwijk Farma niet in huis. Hoe dat probleem opgelost moet wor den, weet hij nog niet. Ernstige zorgen maakt hij zich echter ook niet. „Tachtig procent van de markt bestaat uit conventio nele geneesmiddelen. Daar zal ook altijd een grote markt voor zijn. Denk maar aan para cetamol en zijn voorloper aspi rine. Die is al honderd jaar op de markt." Toch zoekt Verschuren wel sa menwerking met de biotechbe- drijven in de Leeuwenhoek. Katwijk Farma doet onderzoek voor het Centre for Human Drugs Research Leiden. Voor bednjven als Crucell is Katwijk Farma aantrekkelijk omdat het iets heeft dat zij niet hebben: productiecapaciteit. ..Als er pil len van te maken zijn, kunnen wij ze produceren en verpak ken", zegt Verschuren.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13