Massaal protest tegen asielbeleid IETS S3 cs Gr'is Storm raast over regio: schade valt mee Schrijvers niet onder indruk van weerleggingen Bernhard verkopen? Leiden loopt Davis-Cupduel mis Treinverkeer Hoofddorp-Leiden ^lat na breuk in bovenleiding erm Duizenden leggen kordon om Binnenhof 'Verdonk houdt in debat poot stijf Wereldtitel Groenewold Leidsch Dagblar Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 9 februari 2004 SPRINTERS Zangeres Beyoncé gaat met vijf Grammy Awards aan de haal De Leidse Hortus is niet zo doods als hij lijkt Heel Ajax is blij, behalve Rafael van der Vaart i p Opvoeden in jeugdinrichting Teylingereind ij 6/7 w 4/5 '30-jarige Iraanse politieke vluchteling Mehdy Kavousi heeft zijn id en ogen dichtgenaaid. Hij was vandaag een van de duizenden tonstranten tegen de uitzetting van asielzoekers in Den Haag. vrouw Marjon troost hem. Foto: ANP r den haag/anp - Zo'n 25OO mensen betoogden vanmorgen op het plein voor het Binnenhof tegen de uitzetting van vele duizenden uitgeprocedeerde asielzoekers. Gepoogd werd een kordon om het gebouw van de Tweede Kamer te leggen, waar vanmorgen het debat tus sen de Kamer en minister Ver donk (vreemdelingezaken en integratie) over het asielbeleid is begonnen. De uitkomst van het debat was voor het ter perse gaan van de- jr Gertjan van Geen ttstricht/leiden - De map met promotiemateriaal la- al klaar in het Mecc in astricht. Leiden zou in april lats van handeling zijn van weede ronde Davis Cup. De leente had 20.000 euro irliggen om het evenement nen te halen. „Een schijntje, ien de economische spin-off ónd de Leidse wethouder irtsema. En de Groenoord- len leek de ideale locatie irhet driedaagse tennisduel ruim 8000 toeschouwers i trekken. Maar het gaat alle- al niet door. Nederland lelt in april een uitwedstrijd 'een thuisduel. Ien zou de thuisbasis zijn ir de tweede ronde van de is Cup tennis, mits Tsjechië gewonnen van Spanje. De van het landentoemooi len, dat landen om en om spelen als ze elkaar tref fen. Nederland speelde in 2001 in Eindhoven tegen Spanje, dat daarmee voor de volgende ont moeting het 'thuisrecht' ver wierf. Niet alleen de kansen op het bereiken van de halve finale slonken daarmee. Leiden zag een uitstekende kans op pro motie van de stad vervliegen. Een gemiddelde Davis-Cup- wedstrijd trekt 8000 toeschou wers, een horde buitenlandse journalisten en is goed voor veel televisie-uren. Jeroen Altink, als mededirec teur van de Groenoordhallen al maanden bezig met de voorbe reidingen, baalde gisteravond toen hij de onheilstijding ver nam. „Dit was een ideale mo gelijkheid ook de Groenoord hallen weer op de kaart te zet ten. Onze accommodatie leent zich uitstekend voor zo'n wed strijd." Altink had gisteren zenuwach tig door het Mecc in Maastricht gelopen. Toen Alphenaar Mar tin Verkerk tegen drieën voor Nederland het beslissende punt tegen Canada binnens leepte, was de eerste stap voor een duel in Leiden gezet. Vroeg in de avond gooide Spanje roet in het eten door met 3-2 van Tsjechië te winnen. „Het was een zenuwslopende dag. Het was even slikken toen bekend werd dat Spanje had gewon nen." Al langer stond vast dat de Groenoordhallen de eerstvol gende kandidaat zou zijn. „We hebben in oktober een aanbod gedaan aan de KNLTB", zei wethouder Geertsema. „Het heeft een hoop tijd, enthousi asme en moeite gekost." Het is lang geleden dat Leiden een dergelijk top (sport) evenement huisvestte. Geertsema: „Je kunt met zoiets de stad op de kaart zetten. Als je in de boeken kijkt, is de start van de Tour de Fran ce (1978, red.) de laatste keer geweest." :ker honderd reizigers uren vast in Haarlemmermeer Coen holack 9enes/leiden - Een breuk in de bovenleiding Abbenes heeft gisteravond en vanmorgen tot n chaos op het spoor geleid, einverkeer tussen Leiden en Schiphol was al- in mogelijk als passagiers via Amsterdam reis- n. Ook tussen Den Haag en Rotterdam, Lei- tn, Gouda en Zoetermeer kregen reizigers te iken met vertragingen en uitvallende treinen, ssen Schiphol en Nieuw-Vennep zijn de hele g bussen ingezet. for de breuk van de bovenleiding bij Abbenes gisteravond een trein, die met honderd iagiers onderweg was van Amsterdam naar n Haag, rond kwart voor acht tot stilstand. De hangende kabel raakte het treinstel, waardoor ruit kapot sprong. Eén treinreiziger raakte lichtgewond, een andere raakte in shock. De passagiers zaten een kleine drie uur vast in de trein. De bovenleiding moest eerst geaard wor den om elektrische schokken te voorkomen. Uit eindelijk bood een Thalys-trein op weg van Parijs naar Amsterdam uitkomst. De reizigers zijn over gestapt in de Thalys, die daarna naar Leiden te rugreed. Tegen twaalf uur waren de reizigers op Leiden Centraal. De breuk had plaats ongeveer 6 kilometer ten zuiden van station Nieuw-Vennep, bij het spoor viaduct onder de A44. Uit voorzorg heeft de brandweer de A44 tussen Kaag-Dorp en Oude Wetering afgesloten en het verkeer omgeleid. De A44 is vandaag weer open. Pagina Ri: Getergde reizigers op Leiden Centraal COMMENTAAR BERNHARD cennialang was zwijgen het wtste gebod voor de konink je familie. Onzinnige publica- s, roddel, achterklap én seri- ize wetenschappelijke studies ar de handelwijze en beweeg renen van de Oranjes vielen [emaal hetzelfde lot ten deel. ilen prins Claus brak als eer met die gewoonte door rod- 'iladen voor de rechter te sle- Prins Bernhard heeft met opmerkelijke open brief een e dimensie roegd aan de nende mon- leid van zijn fa- Ie. Zijn actie is ijpelijk, maar :t helaas zijn :1 toch enigszins voorbij. 92-jarige prins Bernhard is van de kleurrijkste Oranjes, zijn lange leven heeft hij veel indering geoogst; bijvoor- l door zijn optreden tijdens bezetting, de manier waarop de monarchie redde in de it Hofmans-affaire en door jn inzet voor het Wereld Na- inds. Naast die hoogtepun- waren er de onvermijdelijke ipunten: variërend van de eed-affaire tot onbezon- opmerkingen over het ont- n van het parlement. En meer tot de verbeelding 'kende publieke figuren overkomt, worden ook prins Bernhard onzinnige zaken toe gedicht De prins heeft zich daar - einde lijk - tegen verweerd. Voor een deel gaat het daarbij om de eer van zijn familie, zoals Bernhards verzet tegen de suggestie dat zijn moeder een losbandig leven leidde. Voor een deel gaat het om het tegenspreken van poli tiek belangrijke kwesties, zoals over de landverraderlijke sug gestie dat hij in 1942 de Duitse bezetters aanbood het landsbe stuur van hen over te nemen. Daarvoor be staan geen weten schappelijk serieuze aanwijzingen. Maar onvermijdelijk heeft prins Bernhard met zijn open brief ook het debat over andere zaken uit zijn verleden, zoals zijn bui tenechtelijke kinderen, weer losgewoeld. Het 'onderzoek' van oud-RVD-baas Van der Voet is op veel punten te zwak en te on volledig om te overtuigen. Een geautoriseerde biografie, met kennis van historische zaken door een onafhankelijk onder zoeker geschreven, had veel meer indruk gemaakt Peter de Vries ze editie niet bekend. Veron dersteld werd dat minister Verdonk ondanks het brede maatschappelijk verzet tegen haar uitzettingbeleid haar poot stijf zou houden. Zij wordt in hoofdlijnen gesteund door de regeringspartijen CDA, WD en D66 en in de peilingen door een meerder heid van de bevolking. De be togers dachten daar duidelijk anders over. Veel demonstranten hadden een spandoek bij zich. Vijf jaar gedogen is accepteren, Met status krijg je gezicht, Verdonk go home waren enkele teksten. Van Loesje is de tekst Verdonk kop op: in de hemel krijgt ie dereen weer asiel. Op de doe ken stonden ook veel harten. De betogers maakten veel her rie, onder meer door op fluit jes te blazen. Zij scandeerden pardon, pardon. Onder de demonstranten was een asielzoeker die zijn ogen en mond had dichtgenaaid uit protest tegen het beleid van Verdonk. Ook waren er veel kinderen van asielzoekers. Cabaretier Erik van Muiswin kel deed zijn imitatie van een 'gereïncarneerde' Hans Jan maat, de twee jaar overleden voorman van de Centrumde mocraten. „Landgenoten," heft hij aan. „Ik heb in 1984 al gezegd dat het hier vol is. Ik heb het in 1994 gezegd. En zie hier dit plein. Het is vol. Ver donk houd je rug recht." Zijn voorstelling leidde tot verwar ring onder het publiek, dat voor een deel niet bekend was met de rechtse oud-politicus en niet begreep dat het een imitatie was. Achteraan de menigte stond een Iraanse man met zijn handen diep in de zakken van zijn windjack. Zijn naam wilde hij niet zeg gen. Wel dat hij met een groep uit het asielzoekerscentrum (azc) in Papendrecht naar de demonstratie is gekomen. „Ik ben hier om mensen te helpen die hier al vijf, zes jaar in een azc zitten. Een jaar is genoeg om te be slissen vind ik." Zelf wacht hij inmiddels drieeneenhalf jaar op een besluit. Bij het uitwaaien op het Katwijkse strand werden wandelaars verrast door het opkomende water. Foto: Dick Hogewoning Brandweer moet uitrukken voor hele reeks kleine incidenten bollenstreek/leidse regio - De noordwes- terstorm stuwde de golven op de stranden van Katwijk en Noórdwijk op tot aan de duinrand, maar tot veel schade leidde de harde wind met uitschieters tot kracht tien vrijwel nergens. De brandweer moest afge lopen weekeinde in de Leidse regio vooral uitrukken voor een hele reeks kleine inci denten. Door de storm viel één gewonde. In de nacht van zaterdag op zondag rond twee uur waaide een 45-jarige fietser uit Voorhout de Van Berckelweg in Noordwijk op. De man botste vervolgens tegen een passerende auto, bestuurd door een 20-ja- rige Noordwijker. De Voorhouter werd naar het Rijnlands Ziekenhuis in Leiderdorp ver voerd. Met zijn verwondingen blijkt het volgens de politie mee te vallen. Het onge luk was voor de politie aanleiding om de Van Berckelweg enige tijd af te sluiten om hulpdiensten de gelegenheid te geven om hun werk te kunnen doen. Om half drie werd de weg weer vrijgegeven. De Noordwijkse hockey club zag de daklijst van het vorig jaar in gebruik genomen clubhuis de lucht in gaan. Een bestuurslid kon vanmorgen niet zeggen hoe groot de schade is. De brandweer moest ook ingrij pen bij de horecagelegenheid De Blauwe Gans aan de Koningin Wilhelmina Boule vard. Een zonnescherm dreigde tegen een ruit te vallen. Brandweerlieden konden er ger voorkomen. In Rijnsburg waaiden dak platen weg van FloraHolland. De Katwijkse brandweer moest in totaal zeven keer uit rukken voor omgevallen bomen, loszitten de dakbedekking (Boulevard, Van Houten straat) en een reclamezuil van een benzine pomp aan de Wassenaarseweg, die het dreigde te begeven. De Katwijkse brand weerlieden moesten verder het dak op van een flat van het Cleijn Duinplein om een installatie vast te zetten. In Leiden kwamen gisteren bij de brandweer drie meldingen over de overlast van de storm binnen. Bij de Groenoordhallen waaiden enkel alu minium profielen van de nieuwbouw van Groenoord Plaza, aan de Flevoweg viel een reclamebord om en op een pand aan de Haarlemmerstraat moest de brandweer twee stalen pijpen vastzetten die waren los geraakt door de harde wind. In Voorschoten hadden de bomen het zwaar. De brandweer moest zondagmiddag in de Brahmslaan een boom rooien die om dreigde te vallen, 's Avonds moest een boom worden omgezaagd die aan de Tjerk Hiddesdreef op het punt stond een schuur te vernielen. Pagina Binnenland: Geen grote problemen door stormachtig weer Twaalf jaar cel moord Deventer den bosch - Het gerechtshof in Den Bosch heeft vanmorgen de verdachte in de Deventer moordzaak tot twaalf jaar cel veroordeeld in het herzienings proces over de moord op de 60- jarige weduwe Jacqueline Wit tenberg in 1999. De verdachte, de 49-jarige fiscaal-jurist Ernst Louwes, bood hevig verzet toen medewerkers van de parketpo litie hem wilden arresteren. Eerder had de rechtbank in Zwolle de man vrijgesproken, maar in hoger beroep veroor deelde het hof in Arnhem de verdachte tot twaalf jaar cel straf. Hij kwam vorig jaar op vrije voeten nadat de Hoge Raad een herzieningsproces had bevolen. Tegenstander Poetin spoorloos moskou - De liberale politicus Ivan Rybkin, een van de uitda gers van de Russische president Vladimir Poetin bij de presi dentsverkiezingen van 14 maart, wordt sinds donderdag vermist. Rybkin laat zich regel matig kritisch uit over Poetin. Vorige week nog publiceerde hij een paginagroot stuk in de krant Kommersant waarin hij Poetin de machtigste oligarch van Rusland noemt en stelt dat hij regeert door angst te zaaien- Rybkin pleit verder voor onder handelingen met de Tsjetsjeen se rebellen, maar Poetin wil daar niets van weten. Kansrijk wordt Rybkin niet geacht. Hij staat in de peilingen op 1 pro cent; Poetin op 80. 'Blair handelde als een koopman' londen - De Britse premier To ny Blair heeft de Iraakse wa pendreiging gedramatiseerd om zijn oorlogsplannen beter te kunnen verkopen. Dat zei het voormalige hoofd van de VN- wapeninspecties, Hans Blix, gisteren tegen de BBC. Blix en zijn team vonden voor de oor log in Irak geen bewijzen dat het land over massavernieti gingswapens beschikte. Toch beweerde Blair dat de Britse in lichtingendiensten hem had den verteld dat Saddam Hus sein binnen 45 minuten derge lijke wapens kon inzetten. Vori ge week erkende de premier dat hij niet wist dat de informatie niet over massavernietigingwa- pens, maar over conventionele wapens ging. Pagina Buitenland Freek de Jonge treedt op in Irak eindhoven - Freek de Jonge is vanochtend vanaf de vliegbasis Eindhoven vertrokken naar Irak voor een bezoek aan de Neder landse soldaten aldaar. Freek zal optredens verzorgen op de diverse locaties waar de militai ren hun taken verrichten. Naast voorstellingen op de hoofdloca tie 'Camp Smitty' in Al Sama- wah, zal de cabaretier ook op treden op de luchtmachtbasis Tallil en op de basis Shaiba waar het Nederlandse Contin gentscommando onderge bracht is. Renate Groenewold. Foto: ANP hamar-anp/gpd - „Eindelijk", zei Atje Keulen-Deelstra, nadat ze thuis in Imsum op televisie Renate Groenewold wereld kampioene allround had zien worden. Keulen-Deelstra was in 1974, op een buitenbaan in Heerenveen, de laatste Neder landse die de mondiale all- roundtitel schaatsen binnen haalde. In het mannentoernooi leden de jarenlang onklopbare Nederlanders onder een Ameri kaanse machtsgreep. Pagina's Sport: Meer over het WK schaatsen door Theo Haerkens en Lianne Sleufjes den haag - De historici en schrijvers die prins Bernhard afgelopen weekeinde in een open brief onder vuur nam, zien geen reden hun opvattin gen bij te stellen. Zij vinden dat de prins belastende beweringen over zijn levenswandel en die van zijn moeder niet weet te ontkrachten. De Haagse poli tiek vindt het prima dat Bern- hard zijn hart heeft gelucht. In de paginagrote brief, die za terdag onder de kop 'Ik acht het mijn plicht' in De Volkskrant verscheen, ontkent Bernhard (92) vier aantijgingen die hem raken. Bernhard, het beu dat hij als prins nooit een weerwoord mocht geven, huurde zijn vriend en gepensioneerd RVD- hoofddirecteur Hans van der Voet in om een aantal aantij gingen te weerleggen: zijn moe der zou losbandig hebben ge leefd en nazi-sympathieën koesteren, hij zou in de Tweede Wereldoorlog twee buitenech telijke zonen hebben verwekt, hij zou zichzelf per brief aan Himmler of Hitier als land voogd van Nederland hebben aangeboden en hij zou de slag om Arnhem aan de Duitsers hebben verraden. Bernhard be schouwt de documenten die Van der Voet heeft gevonden als ontlastend bewijsmateriaal. Zijdelings roert Bernhard ook de Greet Hofmans-affaire aan. Over andere kwesties, zoals het bestaan van een dochter in Pa rijs, zegt hij niets. Oranje-histo ricus J. Kikkert ziet geen reden te twijfelen aan zijn bron voor het verhaal dat Bernhard twee zonen heeft. Publicist Philip Droge, die schreef over het le ven van Bernhards moeder ziet evenmin reden om zijn werk te herzien. Hij blijft bij zijn stel ling dat zij een minnaar had. Auteur Tomas Ross wijst er op dat Bernhard niet naar de rech ter is gestapt toen een kwart eeuw geleden de biografie van de hand van de ex-communist Willem Klinkenberg verscheen. „Dat gebeurde niet omdat hij dat niet zou willen, maar omdat er geen eer aan te behalen viel." Pagina Binnenland: Bernhard wilde royaal zijn hart luchten Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam OMDV Straat PostcodePlaats Telefoon (Lvm. controle nabezonjng) gaan zocgvticJg om met persoonsgegevens. In het ooloton van de taart treft u nadere rtormatie aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement ""5 Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 56,70 b, automat»^ betamg s nfi Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl l-U'TT m.W.Vl 1INJ

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1