loedige anslag in oskou Meeuwenplaag kwelling voor bewoners en Leidse politiek Mogelijk doorstart voor failliet Hof van Holland Leidsch Dagblad ftipermarkt dreigt valse euro terug te geven II 6/7° OPEN HUIZEN ROUTE ERA nmtallen doden in metro commentaar Leidsch Dagblad 072-5196868 Bongo tast Miss': diplomatieke rel Peru en Gabon OPGERICHT 1 MAART 1860 Uitbreiding van kinderopvang in Leiden 'groot succes' Zuster in gesteven uniform houdt de wacht in veldhospitaal LUMC MORGEN Een portret in portretten van leiden-Noord fRobbert Minkhorst N - Een beetje Amerikaanse stad heeft wasberen en een stad in India haar Leiden heeft zijn meeuwen. En zoals gekrijs en hun agressieve gedrag bewo- tot razernij brengt, zo drijft de zoektocht een oplossing van het probleem lokale ei tot wanhoop. De meeuw is een be- jmde vogelsoort. Afschieten is verboden, n rapen of schudden ook, storen in het 'lseizoen mag niet. De raadscommissie Ite en Groen worstelde gisteravond op nieuw met de vraag hoe je met beperkte mid delen de overlast kunt verminderen. Een be woonster uit Tuinstad/Staalwijk: „Er loopt hier iemand met een buks rond." „Even wat trieste feiten", zo opende wethou der R. van der Sande (WD/wijkbeheer) de discussie. „Rond 1900 waren er 10.000 kop peltjes meeuwen. Nu zijn dat er zo'n 400.000. En ze concentreren zich in steden. Ik heb aan één ding een hekel, en dat is in dit dossier valse hoop wekken." Om op alle daken van de stad 'meeuwenverjagende maatregelen' te treffen, gaat de politici veel te ver. Al is het maar omdat dat 800.000 euro kost. In het ver leden nam de gemeente nog wel andere maatregelen. Maar de aanpak van meeuwen- overlast is twee jaar geleden wegbezuinigd. Bovendien is een aantal acties verboden, zo als het omruilen van eieren voor nepexem- plaren, of het inzetten van een valkenier. „Bij zo'n groot probleem moet je de grenzen van de wet wel aftasten", zei A. Metz uit Tuin stad/Staalwijk gisteravond. „En om ze te overschrijden, is politieke wil nodig." Leiden zou daarvoor best een proefproces mogen uitlokken, vond H. Duijndam. De twee Leide- naars pleitten daarnaast nog voor minder zwerfvuil (zij willen deksels op wijkcontai- ners) en netten op platte daken. Als tege moetkoming heeft Van der Sande al beloofd dat hij op twee gebouwen in Tuinstad - waar onder kinderdagverblijf Het Konijn - netten spant. De twee panden blijken broedplaatsen. Commissieleden kwamen wel met handrei kingen voor Van der Sande. De voorstellen liepen uiteen van een voederverbod tot het afspelen van geluiden van roofvogels. PvdA'er M. van den Berg zag verder in twee uitspra ken van de Raad van State hoop: in sommige gevallen mag het afschieten van de vogels wél. Als ze een gevaar zijn voor de volksge zondheid of voor de veiligheid. Het is in Lei den voorgekomen dat loodgieters het dak niet meer op durfden omdat ze bang waren aan gevallen te worden. CDA'er A. Flippo voegde daaraan toe dat de gemeente het kan gooien op de geestelijke ge zondheid. Van der Sande vond dat een goed idee. „Maar", waarschuwde de wethouder, „als u echt drastische maatregelen wilt, komt er protest van de andere kant. Van de vogel- beschermers." Kouder 7 februari 2004 Vestigingen in: Den Haag Amsterdam Rotterdam Leidschendam Voorschoten Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV vrijdag 6 FEBRUARI 2004 Fiep Westendorp (87) overleden Amsterdam - Illustratrice Fiep Westendorp is op 87-jarige leef tijd na een kort ziekbed overle den. Westendorp, in 1916 in Zaltbommel geboren, is vooral bekend geworden door haar il lustraties in de boeken over Jip en Janneke van Annie M.G. Schmidt. Met de silhouettefi- guurtjes Jip en Janneke, die vo rig jaar vijftig jaar bestonden, begon indertijd de samenwer king met Annie M.G. Schmidt op de kinderpagina van dag blad Het Parool. Pagina Kunst Cultuur Baby overlijdt na val van balkon soest - Een veertien maanden oude baby is gisteren in Soest overleden na een val van een balkon op de derde verdieping. Het meisje werd in kritieke toe stand naar een ziekenhuis in Utrecht gebracht, waar zij korte tijd later bezweek. Onderzoek moet uitwijzen onder welke omstandigheden het kind is ge vallen, aldus een zegsman van de politie. Hij wil verder niets over de zaak kwijt Justitie voegt parketten samen utrecht - Het openbaar minis terie (OM) wil de parketten van Utrecht en Arnhem samenvoe gen. Het plan is onderdeel van een grootschalige reorganisatie. Dat heeft NOVA gisteravond ge meld. Volgens een zogeheten 'houtskoolschets' van het OM moeten de huidige negentien arrondissementsparketten ui terlijk eind dit jaar zijn terugge bracht naar tien regioparketten met tien hoofdofficieren van justitie. De vijf ressortsparket ten worden samengevoegd tot één organisatie. (advertentie) Du/anp - De Russische K Istad Moskou is vanoch- ipgeschrikt door een zware losie in de metro. Onge lig mensen kwamen om n, vele tientallen raakten I. Velen raakten gewond indvliegend glas. Naar ichting zal het aantal "Ters verder oplopen. Het in om een zelfmoordaan- in een vrouw, orvl aMaantal slachtoffers loopt Hbedelijk nog verder op. De n f&g had plaats tijdens de van de ochtendspits wan- jde metro doorgaans afge- §9 vol is. Volgens de directie iet metrobedrijf hebben ïgswerkers meer dan ze- inderd passagiers uit de fen metrotrein gehaald en 4 igheid gebracht. itploffing had plaats in de de wagon van een treinstel n de stations Paveletskaya vtozovodskaya. De klap "iet metrostel uiteen, ver- IL ps brak er brand uit in de ïl. Uit de stations kwam rook. Tientallen ambulances en andere reddingsvoertuigen re den af en aan. Gewonden met bebloede ge zichten en onder het roet liepen verdwaasd rond bij de stations, meldden ooggetuigen. Volgens een overlevende had de metro een paar honderd meter gere den voordat de explosie plaats had. Zij vertelde dat de deuren van het rijtuig lang dichtbleven. Passagiers die de deuren einde lijk wisten te openen, liepen vervolgens twee tot drie kilome ter door de metroschacht om naar buiten te kunnen. De ontploffing had een kracht vergelijkbaar met die van een kilo dynamiet, verklaarde een zegsman van de hoofdstedelijke politie. Moskou is de afgelopen jaren herhaaldelijk opgeschrikt door aanslagen die meestal het werk zijn van Tsjetsjeense rebellen. Steeds vaker maken de separa tistische opstandelingen uit die deelrepubliek gebruik van zelf moordacties. Bij de metro-aanslag vielen naast vele doden ook tientallen gewonden. Reddingswerkers probeerden zoveel mogelijk passagiers te helpen. Foto: Reuters In december nog blies een stand van het Kremlin. Zes Tsjetsjeense vrouwen zich ook tien mensen mee de dood in. mende Russische presidents vrouw zich op voor Hotel Na- mensen verloren daarbij het le- al in Moskou op tijdens een De aanslag van vandaag houdt verkiezingen die op 14 maart tional, op een steenworp af- ven. In juli 2003 bliezen twee popconcert en sleurden veer- mogelijk verband met de ko- worden gehouden. gen valse biljetten. Dat hebben de brancheorgani saties van supermarkten CBL en de winkelierkoepel Raad Ne derlandse Detailhandel gisteren gezegd. Het aantal valse euro's is de laatste twee maanden van vorig jaar sterk gestegen. Over heel 2003 telde DNB ruim 26.000 nagemaakte biljetten in Nederland, zo maakte de cen trale bank gisteren bekend. Eind oktober stond de teller op 18.000. Volgens het CBL krijgen super markten steeds vaker te maken met de valse euro, vooral in de grote steden. Een woordvoer ster sluit daarom niet uit dat sommige winkeliers de onechte biljetten weer uit gaan geven „Supermarkten komen in deze situatie erg in de verleiding om de valse euro's weer in omloop te brengen." Het CBL zou graag een financiële tegemoetkoming zien van de DNB als een winke lier een vals biljet inlevert. Ook andere Nederlandse win keliers nemen maatregelen in hun strijd tegen valse euro's en weigeren biljetten van 100 euro. Koepelorganisatie RND ver spreidt sinds deze week specia le stickers onder winkels waar op deze maatregel aan de klan ten wordt gemeld. Koninklijke Horeca Nederland doet hetzelf de onder restaurants en cafés. Een soortgelijke plakker bestaat al voor de biljetten van 200 en 500 euro. Volgens een woordvoerster hebben al veel winkels belang stelling getoond voor de nieuwe stiekers. De centrale bank vindt dat er genoeg kenmerken op een biljet zitten om te zien of het om een echt geldbriefje gaat. „Weigeren is daarom niet nodig", stelt de woordvoerder. Wel is eind vorig jaar een nieuwe campagne be gonnen om de kennis over de echtheidskenmerken op te fris sen. :hendam/anp - Super ben dreigen valse euro's isselgeld terug te geven als Tederlandsche Bank niet :n oplossing komt voor de groeiende hoeveelheid nage maakt geld. Winkels en horeca gelegenheden gaan bovendien het 100-eurobiljet weigeren als betaalmiddel in hun strijd te- door Jan Preenen noordwijk - Hotel-restaurant Hof van Holland in Noordwijk, dat woensdag door de recht bank in Den Haag failliet is ver klaard, maakt mogelijk een doorstart. Curator J. Kok van het Noordwijkse advocatenkan toor Kok Ottens Minderhoud onderzoekt de komende dagen de mogelijkheden. „Het zou mooi zijn als het weer open kan gaan. We hebben het immers over het oudste hotel-restau rant in Noordwijk. Een zeer ge renommeerde horecagelegen heid." Het faillissement is aange vraagd door de BV van het in de Voorstraat gevestigde etablisse ment. Aan het begin van de week zijn de 31 personeelsle den ingelicht. Of zij kunnen te rugkeren, hangt af van eventue le nieuwe eigenaren. Kok: „We proberen zoveel mogelijk men sen aan het werk te houden. Maar het is nu eenmaal een moeilijke tijd in de horeca." De recessie in de horeca is vol gens Kok een van de belangrijk ste oorzaken van het faillisse ment. „Na de aanslagen op 11 september 2001 in New York is het overal veel slechter gegaan. Mensen zijn minder uit eten gegaan en velen hebben geko zen voor goedkopere gelegen heden. Er zijn in Noordwijk ook veel restaurants bij gekomen. Als er dan sprake is van minder omzet - terwijl de kosten gelijk blijven - houdt het op een be paald moment op. Het negatie ve saldo werd steeds groter, het aantal schuldeisers ook. De fis cus, de bedrijfsvereniging en le veranciers. Via natuurlijk ver loop is het personeelsbestand in de loop der jaren wel wat kleiner geworden. Nog meer personeel wegdoen, was niet mogelijk. Het enige dat nog restte, was sluiting." Het Oudhollandse hotel-restau rant werd in 1980 door het echtpaar Van den Anker over genomen. In 1993 werd het pand van de naast het Hof van Holland gelegen bakkerij Wan- ninkhof erbij betrokken. Daar voor in de plaats kwam nieuw bouw met appartementen. Of die uitbreiding te hoog gegre pen was, kan Kok niet zeggen. „Ik heb gisteren een eerste ge sprek gehad met mevrouw Van den Anker, haar twee adviseurs en de bedrijfsleidster. Volgende week praten we verder. Ook met het personeel. Ik kan nu in elk geval vaststellen dat het een heel trieste zaak is. Mevrouw Van den Anker heeft gepro beerd het gedachtegoed van haar veel te vroeg overleden man (1998, red.) in stand te houden, maar dat is helaas niet gelukt." Postcode Plaats e\^ (i v.m. controle naberoranq) Telefoon gaan zagvukig om me» persoonsgegevens. In hel colotan van de krant treft u nadere Hormatte aan Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement 1/5 Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 56,70 Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidach Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl VALS GELD tiro is van ons allemaal, 'le slogan werd een paar leden met succes de euro luceertL De invoering nieuwe munt leverde :lijks verzet op. Het ver- len van de gulden werd al voor lief genomen. Niet zo od, want Nederlanders zijn t algemeen weinig gehecht nationale symbolen. Door handelsgeest en zij de ogen _Jioneel meer op f|uitenland. Dat jaart ook het ge- aan chauvinis- ^Intussen is de lariteit van de euro flink aid. Natuurlijk is het voor sten vreselijk handig om in Europa met één munt te len betalen. Het omwisse- |^yan vreemde valuta kostte tn geld. Voor het bedrijfsle- üt eiield het afrekenen in bui- jietads geld door valuta- gelnunelingen altijd risico's vfl die zin heeft de euro grote delen en is hij niet meer te denken. is het oordeel van de con- tnt over de euro minder ief dan in het begin. Met t de horeca heeft flink mis- :schf gemaakt van de invoering van de nieuwe munt De kosten van levensonderhoud zijn na de introductie van de euro behoor lijk gestegen en dat is niet goed voor het imago van de munt. Maar het vertrouwen in de euro heeft een nieuwe deuk opgelo pen nu blijkt dat eurobiljetten makkelijk te vervalsen zijn. Vorig jaar werd acht procent meer vals geld onderschept dan in 2001, het laatste jaar van de gulden. Voor met name win keliers is dat een gro te verschrikking. Zij nemen daarom geen enkel risico meer en weigeren - na het briefje van 200 en 500 euro - nu soms ook biljetten van 100 euro. Dat is hun goed recht, maar de euro verdient een beter lot Dadelijk kan er ook niet meer met het meer gangbare briefje van 50 euro worden betaald. Van de Europese Bank mag daarom worden verwacht dat de euro biljetten beter beveiligd worden tegen valsemunters. De euro is immers best belangrijk, om nog maar eens een slagzin te gebrui ken. Hugo Schneider

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1