'OM blunderde in zaak marinier Irak' BINNENLAND Politie bestelt escorts en zet ze uit Veerman wil geen lijst verboden huisdieren 'Te veel bezuinigd op voortgezet onderwijs' Allochtone oudere wil niet weg uit 'concentratiewijk' Onderzoek school gaat 12 dagen duren Kamer boos over verwarring rond thuiszorg Anderhalf jaar cel voor mishandeling conductrice Aantal asielzoekers fors gedaald Vermoord Baarns echtpaar begraven Kamer wil Justitie meer ruimte geven voor deals Sz* Geen Q maar 0 jaar loon bij ziekte? jdenis van wen strafbaar Het moet voor iders en mensen die in ad verblijven, ook straf- den hun dochters in nland te laten besnij- itaat in een rapport je Universiteit in Am- n opdracht van de mi- van sociale zaken, tndheid en justitie chreven. Vrouwenbe is in Nederland verbo- het is nog steeds mo- een meisje naar lan sen waar de besnijde- toegestaan. ng (16) met >1 gepakt jenl6-jarige leerling cholengemeenschap 's gisteren door de school gehaald. Vol- woordvoerder liet de t Goor aan medeleer- n gasalarmpistool der leerlingen gaat het at hij op de auto van >rge wilde schieten, en scholier moest de sser al eerder een mes chauffeur 0i.|u van bedrijf - Connexxion draagt de dood van een Al- jschauffeur vorige :n;f)at heeft de Arbeidsin- itgesteld. Connexxion boete. De hoogte noet nog worden vast te man raakte bekneld voordeuren. Volgens Isinspectie heeft het rzuimd zijn chauf- »ertellen dat zij hun tei le achterzijde moesten "en voor(leuren gaan pr( vanzelf dicht. :omt om bij songeval Een 37-jarige man uit s gisteren omgeko- een bedrijfsongeval inmortelcentrale Fle- zijn woonplaats. De aan het werk en is ver ijl; meegesleurd door nel n een brug, die wordt COIom betonplaten te ver- Daardoor kwam hij ssen de bewegende de machine. donderdag 22 JANUARI 2004 de! ag agenten ins geweld ii'/De Utrechtse politie i e]Je agenten ontslagen, d vorig jaar juni buiten- .jweld gebruikten tegen Jant. Een derde agent ggiardelijk ontslagen, pm een 29-jarige knt, een 34-jarige agent [jarige brigadier. Justi- lOg besluiten of zij gwJelijk worden vervolgd. ff jaar geëist 1 klusjesman SI Voor de rechtbank in gisteren 12 jaar cel ist tegen een 37-jarige mhem. De man zou srig jaar de 50-jarige der Waerden uit Arn- ar eigen woning heb- icht en gedood. De te als klusjesman bij taande vrouw. Enkele zijn gruweldaad ging kan tie naar Thailand. tag pas fnemen ic - Het openbaar mi- Sint Maarten mag iers hun paspoort len. Wel mag het de den smokkelaars een tussen de Neder- itillen en Nederland Dat heeft de recht- ~,J®iilipsburg gisteren te drugskoeriers die frbod hebben gekre- inachtig zijn in Ne- togen nog wel terug jrs helpen Rotterdam - De politie in Rot- it burgers inzetten irchetaken. Het korps jn i nenkort met de oplei- n (-J win tig vrijwilligers, palen van een certifi- in de volontairs onder |j er- en voetafdrukken foto's maken op de het misdrijf en ande- veilig stellen. dementen imaal' De zorg voor men- imentie en autisme J- en verzorgingshui- iter. Dat vindt de In- or de Gezondheids- ezetting is nu zo j le zorg snel onder het komt als mensen uit- t concludeert de In- or de Gezondheids- lerzoek naar oude- landicaptenzorg. den haag/anp - De regerings partijen WD, CDA en D66 heb ben het optreden van het open baar ministerie (OM) in het on derzoek naar de Nederlandse marinier Erik O. in Irak een blun der genoemd. Het eerste onder zoek van de marechaussee bood volgens de politiek geen grond voor de zware verdenking van moord, doodslag of dood door schuld. Volgens het Tweede-Kamerlid Balemans (WD) heeft het OM een 'enorme bok geschoten'. Zijn collega Bakker (D66) meent dat het OM 'als een oli fant door de porseleinkast' is geraasd. Eurlings (CDA) wil dat schietincidenten bij vredesmis sies voortaan niet meer door het OM, maar door een speciale tak van defensie worden onder zocht. Hij vindt dat het OM pijnlijk heeft gefaald. Balemans en Eurlings vinden dat het OM zich veel terughou dender had moeten opstellen. Bakker spreekt van buitenge wone onzorgvuldigheid. De Ka merleden wachten nog op ant woorden op vragen die aan de ministers Donner (justitie) en Kamp (defensie) zijn gesteld. Ze willen van Donner onder meer weten of OM-baas De Wijker- slooth heeft gehandeld in strijd met de gedragscode van het OM voorzichtig te zijn met pu blieke mededelingen in gevoeli ge zaken. Bronnen binnen marechaussee en justitie vinden het onbegrij pelijk dat het OM op grond van de eerste bevindingen van de marechaussee al direct zware conclusies heeft getrokken. Erik O. zou in Irak bij het voorko men van plunderingen een Ira kees in de rug hebben gescho ten. Het OM in Arnhem blijft er bij dat de marinier ten onrechte van een afstand van 103 meter iemand heeft neergeschoten. „Onbegrijpelijk", stellen inge wijden die vinden dat de mari nier ten onrechte wordt be schadigd. „De dag van het inci dent was er helemaal geen lijk, zo blijkt uit het onderzoek. De dag ema waren er opeens twee. Er is geen ballistisch onderzoek (onderzoek naar de kogels) ge daan en er zijn geen getuigen die melden dat de schoten van de marinier een Irakees in de rug heeft geraakt." eindhoven/gpd - De regiopoli tie Brabant Zuidoost heeft in de afgelopen weken zelf escorts besteld in de strijd tegen illega le prostitutie. Rechercheurs hebben al twaalf keer vrouwen naar hotelkamers laten komen. De helft van die prostituees was illegaal en is uitgezet. Hun ba zen worden vervolgd. De nieuwe opsporingsmethode wordt - als het aan de politie ligt - straks landelijk ingezet. Door de toégenomen controle in prostitutiepanden, zoals bor delen en massageclubs, worden illegale prostituees volgens de politie steeds vaker voor escort bureaus ingezet. den haag/gpd - Zo'n 4000 men sen hebben de afgelopen we ken hun thuiszorg opgezegd omdat ze bang zijn de kosten niet meer te kunnen betalen nu de eigen bijdrage is verhoogd. Staatssecretaris van volksge zondheid Ross zei gisteren dat schrijnende gevallen mogelijk gecompenseerd worden. „Ik sluit niet uit dat maatregelen ter discussie komen als we andere inzichten hebben", hield ze de Tweede Kamer voor. Ross was aanvankelijk niet be reid de hoogte van de eigen bij drage aan te passen als nieuw onderzoek daartoe aanleiding geeft. SGP-Kamerlid Van der Vlies wees erop dat die houding haar in politieke problemen kan brengen. „In een motie heeft de Kamer vastgelegd dat als er ongewenste financiële ef fecten optreden er onverwijld reparatie dient plaats te vinden. Daar kan het kabinet niet on deruit", aldus Van der Vlies. Ross laat nu een onderzoek ver richten waarvan de uitkomsten in maart beschikbaar moeten zijn. Zo moet duidelijk worden of de kosten voor de zorg inder daad de pan uit zijn gerezen. De verhoging van de eigen bij drage bedraagt naar schatting tussen de 16 en 528 euro per jaar, afhankelijk van het inko men en de samenstelling van het gezin. De Kamer reageerde veront waardigd op e'en brief van het Centraal Administratie Kantoor (CAK) die eind december is rondgestuurd. De brief lichtte de verhoging van de eigen bij drage toe, maar was onduidelijk en onvolledig en leidde tot gro te onrust onder patiënten. „Een hele slechte brief, die zeer veel verwarring en paniek heeft ver oorzaakt", constateerde PvdA- Kamerlid José Smits. Haar SP- collega Agnes Kant stelde vast dat veel mensen zich nu voor een schier onmogelijke keuze gesteld zien. „Zeg ik de thuis zorg op of verkoop ik mijn huis. Moet oma nu naar het ver pleeghuis? Ik ben echt vreselijk geschrokken", aldus Kant. De Tweede Kamer heeft het re giokorps gevraagd om samen met de korpsen Amsterdam- Amstelland en Haaglanden te onderzoeken hoe ze binnen de grenzen van de wet illegale prostitutie en mensenhandel het beste kunnen aanpakken. Het bestellen van escorts zoals dat nu wordt gedaan, is volgens teamleider Hijnen geen uitlok king, zolang er maar niet speci fiek naar een buitenlandse es cort wordt gevraagd. Het open baar ministerie in Den Bosch heeft toestemming gegeven. Naast het bestellen van escorts willen de prostitutiecontrole- teams (PCT) de telefoonlijnen van escortbureaus ook kunnen 'bombarderen' met faxberich ten, om hen zo het werken on mogelijk te maken. Daarnaast moeten kranten in de toekomst een escortbedrijf dat wil adver teren om een vergunning vra gen. Dat staat in de eindrappor tage die de regiopolitie heeft in gediend bij de Tweede Kamer. Tot nu toe zijn er nog geen sig nalen van handel naar boven gekomen, wel bleek één vrouw eerder slachtoffer te zijn ge weest van mensenhandel in een andere regio. De betrapte vrouwen komen uit Bulgarije, de Dominicaanse Republiek, Soedan en Polen. den haag - Justitie in Den Haag verwacht twaalf werkdagen nodig te hebben om alle ruim achthonderd leerkrachten en leerlingen van het Terra College te verhoren over de schietpartij van vorige week dinsdag. Van daag zijn de verhoren op de vmbo-locatie aan de Berensteinlaan begonnen. Daar schoot de 16-jarige leerling Murat D. conrec tor Van Wieren dood. „De gesprekken op de school zullen over het algemeen slechts kort duren", liet het openbaar ministerie weten. „Zodra uit de korte gesprekken blijkt dat een leerling relevante informatie heeft voor het onderzoek, zal met die leerling verder wor den gesproken." Foto: GPD/Harry Verkuylen utrecht/gpd - De 23-jarige man die in september een conduc trice op een station in Hoorn met een stoeptegel buiten wes ten sloeg, is gisteren veroor deeld tot anderhalf jaar cel. De NS gaan minimaal tienduizend euro schade op de dader verha len. Volgens de rechtbank in Alk maar is de man uit Hoorn schuldig aan poging tot moord. Hij was 7 september woedend geworden toen de conductrice hem in de trein gebood zijn voeten van de bank te halen en zijn joint uit te maken. De vrouw raakte ernstig gewond en zit nog steeds ziek thuis. De rechtbank wees haar claim van 2136 euro toe. De claim maakt deel uit van het lik-op-stukbeleid dat de NS vo rig jaar zomer aankondigden. Relschoppers en vandalen zou den voortaan worden kaalge plukt. Tot nu toe zijn drie inci denten daarvoor in aanmerking gekomen, inclusief de mishan delde conductrice in Hoorn. Maar vooralsnog hebben de NS nog geen cent binnengehaald. De procedures lopen nog. „De ze zaken duren nu eenmaal" lang", aldus een woordvoerder van de NS. den haag/gpd - Minister Veer man (natuurbeheer) weigert de lijst van vogels en zoogdieren die niet geschikt zijn om als huisdier te houden wettelijke status te geven. De bewinds man vindt controle op naleving van zo'n wet ondoenlijk en wil dat de samenleving zelf het houden van genoemde soorten tegengaat. De Dierenbescher ming is 'ernstig teleurgesteld'. De lijst werd opgesteld door de Raad van Dierenaangelegenhe- den, die bestaat uit dierenart sen, deskundigen uit de wereld van de dierentuinen en verte genwoordigers van organisaties die kritisch staan ten opzichte van het houden van huisdieren. „Controle op het dierenwelzijn bij gezelschapsdieren die in pri- vé-situaties worden gehouden, is zeer lastig. Dit kabinet streeft ernaar om geen regels uit te vaardigen die niet te handha ven zijn", licht Veerman toe iö een brief aan de Tweede Ka mer. Secretaris Lommers van de Raad van Dierenaangelegen- heden benadrukt dat bepaalde dieren voortaan taboe zijn. „Wij hebben het niet moeilijk ge maakt: We hebben bijvoorbeeld alle apen verboden." Veerman wil dat de sector een eigen verantwoordelijkheid neemt. „Ik denk aan voorlicht ting aan nieuwe eigenaren, en het certificeren van dierenwin kels en importeurs." De bran che kan afspreken bepaalde diersoorten niet meer te ver handelen, aldus de bewinds man. De Dierenbescherming gelooft daar niet in. „Het is geen ethische handel", aldus woordvoerder Doriand. baarn - De ongeveer vier jaar geleden vermoorde Baarns Hans en Ria Müller zijn vanochtend rond tien uur begraven op de algemene begraafplaats in Baarn. Ongeveer zestig mensen volgden de korte plechtigheid op de begraafplaats. Kinderen legden bloemen op de twee houten kisten, die boven de grond bleven terwijl het gezel schap naar het nabijgelegen rouwcentrum liep, waar een afscheids- dienst werd gehouden. De lichamen van het vier jaar lang vermiste echtpaar werden vorige week gevonden. Ze lagen begraven op het terrein van een kinderboerderij. Na de afscheidsdienst werden nog meer bloemen naar het graf gebracht. Foto: Ton Kastermans den haag/gpd - Het aantal asielzoekers dat naar Neder land komt blijft dalen. In 2003 nam het aantal asielverzoeken met bijna eenderde af ten op zichte van 2002. In totaal vroegen vorig jaar 13.400 vreemdelingen asiel in Nederland. Irakezen vormden de grootste groep. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2002 lag het aantal asielver zoeken nog op 18.670, in 2001 op 32.580. Het aantal asielzoe kers daalt sinds 2000 met dui zenden per jaar. Irak, Liberia en het Midden-Oosten vormden het afgelopen jaar de uitzonde ringen op de trend. Het aantal asielverzoeken uit het Midden- Oosten verdubbelde van 2180 in 2002 naar 4310 in 2003. Het totaal asielzoekers uit Afrikaan se landen daalde fors, van 9360 in 2002 naar 4430 in 2003. utrecht/anp - Het voortgezet onderwijs is door opeenvolgen de kabinetten onevenredig zwaar aangepakt bij bezuinigin gen. Nederland trekt per jaar 4800 euro uit per leerling. In België en Duitsland is dat 5600, in Frankrijk 6000 euro. De Algemene Onderwijsbond (AOb) heeft dat becijferd in een manifest, dat gisteren is aange boden aan minister Van der Hoeven (onderwijs). Volgens het manifest zijn kleinere klas sen, een goede begeleiding van docenten en voldoende onder steunend personeel noodzake lijk om het voortgezet onder wijs te verbeteren. De AOb juicht het toe dat de minister een meerjarenplan voor deze vorm van onderwijs wil ontwikkelen. „Het voortge zet onderwijs heeft jaren in de verdrukking gezeten, terwijl het van groot belang is voor de maatschappijaldus AOb - voorzitter Dresscher. „De poli tiek heeft dertig jaar gesold met de vormgeving van het voortge zet onderwijs." De AOb hoopt op meer geld, maar de minister is daar nog niet uit. Van der Hoeven wil volgende maand regionale bijeenkom sten beleggen om te praten over de toekomst van het voort gezet onderwijs. Daarna gaan onderwijsambtenaren op de scholen langs. df 'Ua den haag/gpd - Turkse ouderen blijven het liefst wonen in wijken waar veel al lochtonen wonen. In dergelijke wijken ligt ook hun sociale netwerk. De oude ren kunnen er terecht bij de Turkse bak ker of slager en vaak wonen daar ook hun kinderen. Die nemen meestal de zorg op zich als hun ouders hulp behoe ven. 'Concentratiewijken' zouden juist daarom moeten blijven bestaan. Dat stelt de Turkse antropoloog Ibrahim Yerden in zijn gisteren gepresenteerde onderzoeksrapport 'Blijf je in de buurt?' De uitkomsten staan haaks op de aan bevelingen van de commissie Integratie beleid. Die pleitte er deze week in haar eindrapport juist voor allochtonen meer te spreiden over 'witte wijken'. Yerden onderzocht de behoefte aan zorg onder Turkse ouderen. Hun verwachtin gen blijken nog grotendeels gebaseerd te zijn op oude tradities. Veelal was het de oudste zoon, en dan vooral diens vrouw, die bij de ouders ging wonen en hen tot hun dood verzorgden. Een uitwonend kind was^ niet direct verantwoordelijk voor de zorg van zijn ouders. Maar in de praktijk blijken hun kinderen en klein kinderen daar nog maar weinig voor te voelen. Net als autochtone Nederlan ders willen die hun eigen leven leven en als gezin apart wonen. Bovendien zijn de huizen te klein om de ouders 'erbij te nemen', en ontstaan er nogal eens ru zies tussen ouders en schoondochters. Veel Turkse ouderen zijn teleurgesteld in hun traditionele verwachtingen, stelt Yerden. „Ook hun kinderen voelen zich er ongemakkelijk bij dat ze aan die ver wachtingen niet kunnen voldoen. Ze voelen zich daarin vaak tekort schieten en presenteren zich dus alsnog als een 'gehoorzaam kind'." Voor het verzorgingshuis of een groeps woning voelen Turkse ouderen al hele maal niets. „Dus kiezen ze er voor zo dicht mogelijk bij elkaar te wonen. En dat zijn dan meestal die zoveel bekriti seerde concentratiewijken met veel al lochtonen. Ook de kinderen wonen bij voorkeur op loopafstand van hun ou ders, zodat ze meteen hulp kunnen bie den als dat nodig is. Het geeft de oude ren zekerheid dat er altijd hulp in de buurt is. Ze willen absoluut niet verhui zen. Degenen die dat wel deden voelen zich geïsoleerd en hebben weinig con tacten", aldus Yerden. Volgens de antropoloog lossen concen tratiewijken juist veel zorgproblemen op. „Want het zijn niet alleen de kinde ren die inspringen voor hulp. Ook met hun Turkse buren bestaan intensieve contacten en die reiken ook vaak een helpende hand. De overheid zou daar op moeten inspelen en deze buurten aantrekkelijker moeten maken om in te wonen." den haag/gpd - PvdA en CDA, samen goed voor een meerder heid in de Tweede Kamer, zijn bereid het openbaar ministerie meer armslag te geven om deals te sluiten met criminelen. Procureur-generaal De Wijker- slooth vindt dat de mogelijk van het OM nu te beperkt zijn. De ommezwaai van de Kamer is opmerkelijk, omdat alle frac ties er een paar jaar geleden nog voor pleitten het optreden van het openbaar ministerie aan banden te leggen. Dat was het gevolg van de IRT-enquête, waaruit bleek dat de politie par tijen drugs op de markt bracht in een poging om drugsbendes op te rollen. „De slinger van de IRT zwaait terug", zegt CDA-woordvoerder Van Haersma Buma. „We moe ten ons afvragen of we al die ja ren na de crisis in de opsporing de middelen van het OM niet moeten verruimen." Ook PvdA- 'er Wolfsen is bereid het OM meer bevoegdheden te geven, als blijkt dat het nu in de knel komt. Volgens de bestaande richtlijn mag het OM alleen strafvermin dering aanbieden aan een cri-» mineel die tegen zijn maatjes wil getuigen. Die richtlijn is ge baseerd op ee* wetsvoorstel dat nog moet worden goedge keurd door de Eerste Kamer. De Wijkerslooth stelt deze week dat de speelruimte van het OM 'te beperkt is om voor de op sporing van nut te zijn'. Hij kwam met zijn oproep nadat bleek dat de bedreiging tegen officier van justitie Plooy niet kon worden opgelost, omdat justitie geen deal mocht sluiten met de crimineel die het crucia le bewijs zou kunnen leveren. (advertentie) SZWnl Dan weet u het snel

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3