2)1 HELP HET GEUJK'N HANDJE SERVICE HZl~ü Winter ruikt z'n kans Kip met prei a la crème r m Kruiswoordraadsel -kindeifiu-fr) 404040 HDC 160 donderdag 22 JANUARI A CD VAN DE DAG Genre: klassiek Marc-Antoine Charpentier Musique Sacrée; Reinhard Goebel Musica Antiqua Köln Archiv 474 507-2 Vanaf 1953 is de feestelijke ouverture van Te Deum van Marc-An toine Charpentier (1643-1704) gebruikt als Eurovisie-tune. Denk vooral niet dat je Charpentiers werk dus moet kennen. De Franse barokcomponist beschreef 2ich zelf als een 'musicus die goed werd gevonden door goede muzikanten en te verwaarlozen door hen die niets wisten'. Reinhard Goebel van het op authentieke in strumenten altijd expliciet spelende Musica Antiqua Köln denkt zelf dat er ook nog een muzikale verklaring is voor Charpentiers relatieve onbekendheid. Zo past de componist bijvoorbeeld in zijn Messe pour plusieurs instruments au lieu des orgues onverwachte melodieuze schakeringen, stoutmoedige harmonieën en zelfs rela- tiones non harmoniae (niet-harmonische verbindingen) toe. Te genwoordig zouden we spreken van iemand die gretig sampelt bij het samenstellen van een collage-achtige mis. Er zijn nogal wat Charpentier-opnamen, maar deze uitstekende en dynamische ju bileumuitgave van Goebel mag er zijn. BOEK VAN DE DAG U li Pumla fiobodo- Madikizcia VEROVERDE VERGEVING Pumla Gobodo-Madikizela Veroverde vergeving Uitg. Balans Prijs: 16,50 HET WEER Canarische eilanden Tenerifrü ventura Gran Canaria door Jan Visser Thialf koestert nog steeds geen wezenlijke belang stelling voor onze streken, maar er zijn aanwijzingen dat hij aan het eind van deze maand kan gaan toe slaan. De laatste week van januari neemt de kans op sneeuw en vorst flink toe. Smaakmaker is een de pressie boven het Europese vasteland geflankeerd door hogedruk bij IJsland en over Rusland. In de bo venlucht ligt het koudecentrum dan enkele dagen boven ons land: op 5 kilometer hoogte -40 graden. Voorlopig is het echter nog niet zover. Gisteravond vroor het in de oosten opnieuw licht. In onze regio was er nauwelijks vorst omdat het zwaar bewolkt was. De bewolldng hing samen met een verpiete rend warmtefront, een tweede storing veroorzaakt vanavond en de komende nacht mogelijk wat meer nattigheid. Morgen zijn de regenkansen niet zo groot maar of het overal droog blijft is twijfelachtig Verder is er kans op plaatselijk mist. De temperatui loopt op naar circa 5 graden en de wind is meest zwak uit zuidelijke richtingen. Op de nadering van het ffontensysteem van een actieve depressie bij Ijs land komt er vrijdagavond meer wind, in de nacht naar zaterdag gaat het regenen. Zaterdag overdag nemen de regenkansen tijdelijk af, de temperatuur komt uit op 7 graden. Ondertussen is het bitter koud in het noorden van Europa. In het Zweedse Roparudden werd gister nacht -39,7 graden gemeten. Zo koud is het deze winter nog niet geweest. Ook in de Finse hoofdstad Helsinki was het met -20,6 graden zeer koud, de af gelopen nacht vroor het 20 graden in Sint-Peters- burg. De uitvalspoort van de arctische luchtmassa's is gericht op het zuidoosten van Europa en Turkije. In conflict met warme lucht en niet in de laatste plaats het relatief warme water van de Middellands! Zee heeft zich inmiddels een actieve stormdepressii ontwikkelt. Met een kemdruk van 982 hPa bevindt het systeem zich de komende nacht nabij de Turks< zuidkust. In Griekenland en Turkije veroorzaakt de depressie zwaar weer ofwel hevige sneeuwval, aan de Turkse zuidkust en het Griekse vasteland en op eilanden zware regenval (vanochtend al 40 mm in Athene) en stormwinden. Onderwerp: Zuid-Afrika <-l n r\- nnrt. Pumla Gobodo-Madikizela maakt in 1960 als kind van dichtbij een slachting mee in haar zwarte township Langa. Erger, meent ze zich te herinneren, dan de vrijwel gelijktijdige rellen in Sharpeville, waarbij 69 zwarten koelbloedig werden vermoord. De gebeurtenis sen hebben begrijpelijkerwijs een enorme impact op het kleine meisje. Decennia later maakt Gobodo-Madikizela als psychologe deel uit van de Zuid-Afrikaanse Waarheids- en Verzoeningscom missie. In die hoedanigheid komt ze oog in oog te staan met de aanstichter van het geweld uit haar jeugd: Eugene de Koek, leider van de blanke doodseskaders. Ze zoekt hem een paar keer in de gevangenis op, waar hij een levenslange gevangenisstraf uitzit, en ontmoet een hele andere man dan ze verwacht. 'In mijn hoofd was ik erin geslaagd de misdaden te scheiden van de pleger en kon ik de kant van De Koek aanvaarden die positieve, menselijke elemen ten bevatte.' Maar verstand en gevoel lopen niet altijd gelijk op - alle verwarring die het verzoeningsproces oplevert, is door Gobo do-Madikizela haarscherp verwoord. KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 2 personen zon licht bewolkt bewolkt Temperatuur min/max <3 d <3 o o <3 buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Dat kip en prei goed bij elkaar passen was al in de 19e eeuw in Frankrijk bekend. In ons land werd kip vroeger alleen op zondag gege ten en was prei lange tijd een beetje een minder waardige groente. In dit gerecht komen ze sa men. Ingrediënten 2 dikke preien (ca. 400 gram); 200 gram kipfi let; zout; witte peper uit de molen; 1/2 theel. milde kerrie poeder; 2 eed. (zon nebloem) olie; 1 dl ge vogeltefond (uit een potje); 2 dl kookroom; 2 theel. fijngehakte (blad) peterselie. Bereiding Snijd de preistengels in de leng te door en daarna in stukjes. Snijd het kippenvlees in smalle reepjes van ca. 4 centimeter en strooi er zout, peper en kerrie poeder over. Schep de reepjes enkele malen om zodat de krui den goed verdeeld zijn. Verhit de olie in een wok. Bak het kip penvlees er, onder voortdurend omscheppen, 3 minuten in. Schep er daarna de prei door en voeg na 3 mi nuten de fond en de room toe. Breng alles tot aan het kookpunt. Temper de warmtebron en laat het mengsel sud deren (ong. 6 minuten) tot een licht gebonden- saus ontstaat. Voeg naar eigen smaak en in zicht eventueel nog y wat zout en/of peper M'toe' wRj Presentatie Dien het gerecht op in een voorverwarmde schaap en strooi er peter selie over. Geef er rijst bij. Vervang 2 eetlepels gevogelte fond door dezelfde hoeveelheid droge witte wijn of sherry (manzanilla). Hierdoor krijgt het gerecht een mysterieus tint je. -4 Verwachting voor morgen Neerslagkans Neerslag-mm SNEEUWHOOGTEN wintersportgebieden Zwitserland A berg V A dil V Andermatt 400 140 Grindetwald 60 20 Champery .140 30 Gstaad 270 20 Chateau-d'Oex 50 20 La Vue-des-AJpes 50 50 Chatel-St-Denis 50 50 Rigi 90 70 Davos 257 100 Saas-Fee 315 137 Elm 160 60 Santis 110 110 Firms 300 50 St Moritz 140 60 MA - DM" WO Duit ind DO Z -j VR Frjni r. ZA Oosten ri;» STRIPS Katwijk LeidenO O Wassenaar O Den Haag DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: In beide richtin gen op de A28 tussen Harderwijk en knooppunt Hattemmerbroek en op de A58 tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Baars. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A27 bij Eemnes en A50 bij Apeldoorn. Vrijdag: A2 bij Maarssen en A4 bij Leidschendam. Zaterdag: Al bij Muiden en A12 bij Waddinxveen. Zondag: A28 bij Beilen/Assen en A44 bij Haarlemmermeer. VHSZ- WONING 28 ■■29 m 30 (advertentie) Opvoeden is in deze tijd geen gemakkelijke taak. De cijfers spreken duidelijke v taal: vandaag de dag krijgt maar liefst I op de 20 kinderen in Nederland te maken met F jeugdhulpverlening, meestal als gevolg van een verstoorde thuissituatie. Gelukkig be-1 staan er voor deze kinderen allerlei vormen van hulp Vele mensen zetten zich elke J NATIONAAL PONDS KINDERHULP.' •t 32. 7411 HS 0*«nwr ld. 0570 - 611 W». 0570 - MS 602 dag in om hen toch een toekomstperspectief te bieden Dat neemt niet weg dat ze. net als I andere kinderen, van tijd tot tijd wel een extraatje kunnen gebruiken. Kinderhulp is het I fonds dat daar al 40 jaar voor zorgt. Helpt u 'n handje' GIRO DEVENTER VOOR KINDEREN MET MINDER KANSEN Horizontaal: 1. Van een; 4. advies; 7. vogelproduct; 8. onheils 'a 10. muzieknoot; 13. lithografie; 16. soort slee; l'B( tig; 18. kapitein; 19. pas; 20. bijvoorbeeld (Fr. af 0| 22. wettelijke aansprakelijkheid; 23. sieraad; 25. 27. stad in Duitsland; 29. nachtspiegel; 30. small w 31. bericht. Verticaal: 1. Ooit; 2. deel van een Franse ontkenning; 3. dv 4. muzieknoot; 5. klaar; 6. erkentelijkheid; 9. de< m mond; 11. degelijk; 12. extreem bleek; 14. zwart ui 15. lansier; 21. vuurtje; 23. het zingen; 24. wilde it 26. bijbelse stad; 27. getijde; 28. symbool samai 29. poste restante. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 4. Wegslak; 5. staalwol; 7. berg; 9. rond; 10. piraatje. Verticaal: 1. sectie; 2. ijsgang; 3. lauwertak; 6. lijntje; 8. ruim.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24