Jonge kijker stemt niet af op Z@ppelin MEDIA NOVA laat spotprent Bertrams bewegei Een circus voor binnenlands gebruik d) Js Onrust bij Imca Media Group Erik de Vlieger Kunststudenten ontwerp* anti-geweldcampagne SIF 'Opsporing Noord' zeer succesvol Onbeschaafde Patty Commissariaat versus Girafpas Hilversum - Het Commissariaat voor de Media denkt dat de AVRO moet stoppen met het verlenen van voordelen via een zogenoemde 'Girafpas'. Hou ders daarvan krijgen voordeel tjes bij bijvoorbeeld dierentuin- bezoek. Het hebben van zo n pas is gekoppeld aan AVRO-lid- maatschap en dat mag niet van de Mediawet. Op 2 februari krijgt de omroep gelegenheid zich tegen dit voorlopig stand punt van het qommissariaat te verweren. Als het oordeel na de hoorzitting ongewijzigd blijft, kan het grote gevolgen hebben voor de AVRO. Dit voorjaar worden namelijk de ledentallen van omroepen vastgesteld op basis waarvan de omroepen voor de komende jaren uit zendlicenties krijgen. Mogelijk mogen de 'Girafleden' daarbij dus niet worden meegeteld. Henk van Hoorn stopt na 40 jaar Hilversum - Henk van Hoorn stopt na een 40-jarige carrière met de omroepjournalistiek. De hoofdredacteur van NOS Radio bereikt op 1 juli de pensioenge rechtigde leeftijd van 61. Van Hoom begon zijn journalistieke loopbaan in 1964 bij de AVRO. In 1971 ging hij bij de NOS aan de slag als parlementair redac teur bij Den Haag Vandaag. Van Hoorn verliet de NOS in 1980 en werkte voor de VARA, de VPRO en Radio Rijnmond. In 1990 keerde hij terug naar de NOS Radio en werd hij chef ac tuele programma's. Nadat de NOS werd gesplitst in NOS RTV en NPS was hij hoofdredacteur van het Radionieuws en Met het oog op morgen. De radio man blijft eens per week Met het oog op morgen presente ren. donderdag 22 JANUARI door Dolf Rogmans Hilversum - Kinderen tussen de acht en de twaalf jaar kijken steeds minder naar jeugdzender ZdPppelin en steeds meer naar de commerciële televisiestations Fox Kids en Nickelodeon. Daar mee ontstaat een derde 'witte vlek' bij de publieke omroep. Na jongeren en allochtonen worden nu ook kinderen slecht bereikt. Dat zegt Cathy Spierenburg, zendercoördintaor van Z@ppe- lin. Op dit moment is Fox Kids marktleider bij kinderen tussen de acht en de twaalf jaar, met zo'n dertig procent marktaan deel. Tot voor kort was Z@ppe- lin tweede met zo'n twintig procent. Maar nu kinderzender Nickelo deon sinds vorig jaar via een ei gen kanaal 24 uur per dag uit zendt, daalt het aandeel van Z@ppelin richting de veertien procent en stijgt Nickelodeon. De zender is met twintig pro cent nu tweede achter Fox en verwacht dit jaar licht door te groeien. Volgens Spierenburg is het suc ces van Nickelodeon voor een groot deel te verklaren doordat de zender goede kinderpro gramma's brengt. „Maar als publieke omroep doen wij ook iets fout. De kinderprogramme ring is onvoldoende herken baar. We zijn niet één zender, maar mogen met Z@ppelin twee keer per dag van Neder land 3 gebruik maken, in de ochtend en de namiddag. Dat is te weinig." Bovendien leidt de huidige mix van kinder- en volwassenente levisie tot ongewenste situaties. „In de middag worden pro gramma's herhaald. Onlangs werd een bloederige documen taire over Israël uitgezonden net voordat Kabouter Plop be gon. Dat kan echt niet" Vol gens Spierenburg moet de pu blieke omroep blijven proberen kinderen tot twaalf jaar te be reiken. .Anders krijg je kinde ren die alleen maar in aanra king komen met soaps en agressie." De oplossing zou zijn dat Z@ppelin de hele dag op Ne derland 3 kan uitzenden en 's avonds na zeven uur langer mag doorgaan. Spierenburg: „Dat ga ik volgende maand op nieuw bepleiten. Ik zie ook wel in dat het moeilijk is. Maar het is een kwestie van prioriteiten stellen." S; hm/ groningen/anp - Het OpspO- ringsprogramma 'Opsporing Noord' van de regionale om roep RTV Noord in Groningen, blijkt een groot succes. In 2003 werd bijna 42 procent van de 107 in beeld gebrachte zaken opgelost. In 2002 was dat 38 procent van de 68 zaken, zo maakte de politie in Groningen deze week bekend. Het programma Opsporing Noord is een samenwerking van de Regiopolitie Groningen, het Openbaar Ministerie in Groningen en de regionale om roep RTV Noord. Het landelijke Opsporing Ver zocht haalt een oplossingsper centage van 25 tot 28. Volgens een woordvoerder van de poli tie is dit percentage in Gronin gen aanmerkelijk hoger, omdat de betrokkenheid groter is. Tips die naar aanleiding van het programma bij de politie bin nenkwamen, leidden veelal ook tot oplossing van andere zaken. In een aantal gevallen meldden de daders zichzelf na het zien van de beelden op televisie. Ook in Utrecht is de regionale variant van Opsporing Verzocht een succes. Het programma wordt daar na een eerste proef- seizoen voortgezet. Het NPS/VARA-actualiteitenpro- gramma NOVA op Nederland 3 heeft een nieuwe rubriek: de da gelijkse Parool-tekening van car toonist Joep Bertrams, omge bouwd tot een animatiefilmpje. door Jos Bloemkolk Amsterdam - Joep Bertrams houdt van tekenen. Dat kun je heel goed aan zijn tekeningen zien. Hij houdt zó veel van te kenen, dat hij ook tekent als hij niet hoeft te tekenen. Bertrams: „Ik kan niks anders, dus doe ik dat maar." Bij dat tekenen als liefhebberij hoort ook het laten bewegen van zijn tekeningen. „Ik ben al jaren bezig met animaties, voor mijn plezier. Ik vind een bewe gende lijn al hartstikke mooi. Maar animatie is een bewerke lijke toestand, en ik hoopte dat ik het met een computer op een efficiëntere manier voor elkaar kon krijgen. Tien jaar geleden kocht ik zo'n klein Appletje;' maar het geschikte programma was er nog niet." Vijf jaar geleden was het zo ver. Bertrams kreeg de beschikking over het animatieprogramma Flash.Ah, dat is het, dacht ik. Daarmee ben ik begonnen, puur voor mezelf. Een filmpje maken is ontzettend leuk en dat ontwikkel je dan een beetje. Ook door met geluid te spelen. Ik heb honderden piep-, knor- en kraakgeluiden, van cd's of zelfgemaakt." In zijn werkruimte laat hij wat oude filmpjes zien. Zijn bewe ring dat hij die uitsluitend voor zichzelf maakte is onjuist. Vrienden van Bertrams kregen filmpjes toegestuurd als be dankje voor het lekkere eten, als 'Nationaal Songfestival is voor de kijker zes weken spektakel' amsterdam - Onbekend, oner varen en op een internationaal podium vrijwel kansloos: aan dat profiel voldoen ongeveer al le deelnemers aan het Natio naal Songfestival. Waarom kie zen we eigenlijk niet meteen voor een succesvolle artiest als Marco Borsato of Trijntje Oos terhuis? Voor Comald Maas is het sim pel. Op de vraag waarom we elk jaar toch weer wekenlang het Nationale Songfestival-circus opvoeren om uiteindelijk uit te komen bij een kandidaat die in ternationaal weinig potten breekt, zegt de voorzitter van de vakjury: Voor binnenlands ge bruik'. Binnenlands gebruik? „Ja, zo'n programma is altijd spektakel, om verschillende redenen: een gezelschapsspel, leuk om naar te kijken, zo blijkt. Stel dat we inderdaad Borsato of Ooster huis vragen om Nederland te vertegenwoordigen. Dan kan er hooguit uit een paar liedjes ge kozen worden. Dat is één uit zending. Nu is Nederland zes weken bezig." Vanavond begint het Nationale Songfestival. Tot eind februari zijn publiek en jury bezig om via vier voorronden, een her kansingsronde en een finale uit de 24 liedjes een winnaar te se lecteren, die in mei in Istanbul aan het Eurovisie Songfestival meedoet. Daar moet het lied eerst een voorronde zien te overleven om een plekje in de finale te verdienen. De kans op Nederlands Eurovi siesucces - zeg een plaats bij de eerste drie - lijkt dus kleiner dan ooit. Zeker als de keuze ge maakt moet worden uit een groep artiesten die over weinig ervaring beschikken of met een kleurloos lied zijn opgezadeld. Nance en Humberto Tan presenteren het Nationaal Songfestival. Foto: Leendert Jansen De meesten hebben een verle den in de Soundmixshow of Top 40-orkesten. Slechts enke len - Mai Tai, Judith en Manue- la Kemp - kunnen bogen op iets wat een muzikale carrière ge noemd kan worden. Dus toch maar kiezen voor een gerenommeerde artiest, een popster die zijn routine, vaste hitcomponisten én fans in de strijd kan gooien? Willem van Beusekom, directeur van de NPS maar toch vooral bekend als tv-commentator bij het Songfestival, heeft vaak gezegd zeker niet tegen zo'n ontwikke ling te zijn. Maar hij onderkent ook dat zoiets momenteel irre- eel is. „Bijna iedereen in de muziekwereld acht het risico te groot. Hoe gevestigd je naam ook is, zwaar verliezen op het Songfestival is toch een deuk in je carrière." Het is inderdaad opvallend hoe weinig internationale sterren zich de laatste tijd met het Songfestival hebben ingelaten. In de beginjaren was het Groot- Brittannië dat nog wel eens hit makers afvaardigde. En met re delijk succes: Cliff Richard, The Shadows en Mary Hopkin haal den de eerste drie, Sandie Shaw won zelfs. In de jaren tachtig en negentig was het festival vooral het speelterrein van de onbeken- amsterdam/gpd - Het rommelt bij de Imca Media Group, het uitgeefconcern van de Amster damse zakenman Erik de Vlie ger. Binnen een halfjaar zijn ne gen managers vertrokken. Ver der wordt de verliesgevende ra diozender Colorful Radio aan de publieke omroep verkocht. Bovendien gaat de aankoop van productiebedrijf TV-Industry niet door, waardoor het multi media bedrijf geen radio of te levisietak meer heeft. Daarnaast onderhandelt de tijdschriften- tak NTG met uitgevers over de overname van enkele bladen. Bij muziekblad Oor tenslotte klagen freelancers over achter stallige betalingen. De VPRO-website 3 voor 12 meldt dat TV-industry zichzelf heeft losgekocht. De Vlieger heeft een andere versie: hij heeft 'afgezien' van de koop. De aandelen zijn nu gekocht door Pierre Karsten van de Boomerang-ansichtkaarten. Directeur Erwin de Kruiff van TV Industry weet dat kennelijk nog niet. Volgens hem wordt snel duidelijk of de overeen komst met Imca wordt be krachtigd. „Imca moet nu pres teren, anders gaan we alleen verder." Bij de NTG is sprake van leeg loop. Oprichters Sandor Jans sen en Clement Postmus zijn in januari vertrokken. Zij gaven aan meer ondernemingsvrij- heid te willen. Het hoofd verkoop ging naar de concurrent, enkele verkopers van gesponsorde tijdschriften vertrokken uit onvrede met het beleid, een marketing manager werd ontslagen en uitgever Wouter Verkennis zit ziek thuis. NTG-directeur Frans Makau snapt niets van de ophef: „Van hoogstens twee jongens betreur ik het vertrek en ik hoop dat Verkennis terug komt. De rest presteerde onder de maat. Mijn koers is hard en duidelijk Van een leegloop is geen sprake. We hebben nieuwe mensen aange nomen." Makau bevestigt de belangstel ling van twee Nederlandse en een Duitse uitgever voor enkele tijdschriften van NTG, maar denkt niet dat het tot verkoop felicitatie bij een geboorte of als nieuwjaarswens. Schitterende filmpjes, waardoor je denkt: Geef mij zo'n vriend. Voorbeeld: zo'n typisch, voor oorlogs opgeschoren mannetje dat je alleen aantreft op teke ningen van Joep Bertrams, laat van zijn stropdas een balletje rollen dat een oliebol wordt; het mannetje buigt nu het schaars behaarde hoofd, zodat het roos begint te sneeuwen, die fun geert als poedersuiker. Ten slot te gaat in het overhemd een luikje open waaruit een briefje komt met de nieuwjaarswens. Best aardig Vorig jaar, tijdens de eerste week van de oorlog in Irak, be dacht Bertrams dat hij ook zijn tekeningen in de krant als uit gangspunt voor een filmpje kon nemen. „Die hele week heb ik geanimeerd. Leuk om te doen, den, die er - op een enkele uit zondering na - geen internatio nale loopbaan aan overhielden. Rusland doorbrak vorig jaar die trend door het van MTV beken de duo t.a.T.u naar Riga te stu ren. Dat leverde geen winst op, maar wel een derde plaats. Garantie Dit zijn keurige resultaten, maar bij lokale sterren ont breekt elke garantie op succes, zo leert de geschiedenis. „Kijk naar Willeke Alberti", zegt Cor- nald Maas. „Hier een grote ster, internationaal natuurlijk een 'nobody: een 23steplaats. Of naar Clouseau dat in 1991 voor België meedeed: niet meer dan een zestiende plaats. Vorig jaar stuurde Griekenland zijn top- zangeres Mando: ze werd num mer 17. Letland stopte zijn drie bekendste artiesten in een trio, Fly: nummer 24." Toch zitten er volgens Maas ook wel voordelen aan het uit zenden van een grootheid als Borsato of Ooster huis. „Zo iemand kan een num mer op zijn of haar lijf laten schrijven, wij kunnen het aller beste lied uitkiezen. Je hebt op die manier meer greep op de inzending. Maar of het daar mee meer kans maakt....? Aan de andere kant maakt het voor zo'n artiest ook niet zoveel uit op welke plaats in de rang schikking 'ie uiteindelijk te rechtkomt. Ze krijgen hun dosis publiciteit en dat is nooit weg. Volgens mij heeft deelname nog nooit iemand kwaad ge daan." Hans Walraven Eerste voorronde Nationaal Songfestival, vanavond op Ne derland 2 om 20.25 uur komt: „Dan moeten ze wel met een heel goed bod komen en met garanties voor het perso neel. Bovendien willen wij de tijdschriftentak juist uitbrei den." Makau wil niet bevestigen dat de bladen Maxim en Squeeze wellicht worden overgenomen door de Telegraaf Tijdschriften Groep, en evenmin dat Sanoma interesse in muziekblad Oor heeft. Wel erkent hij de klachten van freelance-journalisten bij Oor over de betalingen. en het zag er best aardig uit. Dat vonden nieer mensen aan wie ik het liet zien. Ook iemand die bij de tv had gewerkt. Die zei dat ik ermee naar NOVA moest gaan of Barend Van Dorp. Ik dacht na overleg met hoofdredacteur Erik van Gruijt- huijsen zelf meer aan AT5. Het Parool presenteert... leek ons wel wat, al doet geen zender dat, natuurlijk." Bertrams overlegde met een aantal regionale omroepen, verenigd in de ROOS, maar twee van de drie belangstellen de omroepen bleken op de rand van het faillissement te staan. Na deze omweg kwam dan toch NOVA in beeld. Het was meteen raak. Hoofdredacteur Carel Kuyl om armde het idee onmiddellijk, nadat hij enige voorbeeldfilm pjes had gezien: „Ik vond ze ontzettend goed. We zijn al eens eerder bezig gewee animatie rond de stripfij Sigmund, maar dat zou duur worden. Joep Beit heeft een manier gevoni het voor een redelijk be< doen. En zo'n politieke ning is ook veel geschiki een strip. In de krant zij keningen al leuk, maar matie voegt echt iets toe De filmpjes zullen elke v tot het begin van het zoi ces te zien zijn in NOVA schijnlijk als knipoog aa slot van de uitzending. I rams gebruikt bij de fUn heel veel geluiden en ge maar geen menselijke st men. Bertrams: „Het scl leen maar afstand als je van Balkenende nadoet je vooral daarop letten i van op het beeld. En ikj in mijn prenten bijna ge spreektekst." amsterdam/anp - Ruim 150 studenten van elf kunstzinnige opleidingen hebben circa 400 ideeën ingestuurd voor de nieuwe campagne van de Stich ting Ideële Reclame (SIRE), Ta lent tegen Geweld. Dinsdag maakte SIRE op een feestelijke bijeenkomst de winnaars be kend, wier inzendingen in het kader van de campagne zullen worden gepubliceerd en wer den bekroond met een award. De campagne is gericht tegen zinloos geweld onder jongeren. Eerdere campagnes van SIRE werden ontwikkeld door pro fessionele reclamebureaus. De campagne Talent tegen Geweld is tot stand gekomen na een onderzoek onder jongeren dat SIRE naar aanleiding van het 35-jarig bestaan van de stich ting heeft laten uitvoeren. Daaruit bleek dat het onder werp oorzaken en gevolgen van geweld het sterkst onder deze groep leeft. De deelnemende studenten konden meedingen in diverse categorieën, waaronder televi sie, poster en dagblad- en tijd schriftadvertentie. De inzendin gen werden beoordeeld door een vakjury, onder leiding van SIRE-voorzitter M. van Honk. De feestelijke prijsuitreikings avond werd dinsdag gepresen teerd door Jack Spijkerman in Amsterdam. Nils Gerbens, student Koninklijke Academii Beeldende Kunsten Haag, won in de mees oog lopende categorie Zijn filmpje toont tw< 3 schoten jongens die ee 2 keurige voorbijganger I j grond slaan, waarna if voor schut worden gez 'n Siegers won twee prijzt y categorie advertentie nes en posters. Siegers, te aan de Akademie voi en Vormgeving St. Joos Bosch, maakte een de afbeelding van een r de welbekende tekst boos? Pluk een roos. I 8 pagne begint in februar^ BIJ DE KAPPER Er moet deze week natuur lijk iets worden gezegd over PATTY BRARD. Daar zijn de roddelbladen het over eens. De voormalige Luv'-zan- geres die haar lege, landerige bestaan ten gelde heeft weten te maken door het te laten ver filmen en wekelijks onder de ti tel Patty's Posse te laten uitzen den, is te ver gegaan. Dat ze haar echtgenoot RENÉ MUT- HERT aan de dijk heeft gezet, moet ze natuurlijk zelf weten. Maar dat ze hem in haar pro gramma van diefstal heeft be schuldigd en in een radiopro gramma de eventuele luiste raars opriep rotte eieren en to maten tegen de ruiten te gooien van het flatje waar haar ex zich schuilhoudt, is volgens Party zelfs strafbaar. Het blad heeft de zaak eens voorgelegd aan advocaat THEO HIDDEMA. Die beweert dat MUTHERT zijn ex- geliefde zou kunnen aanklagen waarna ze voor zesendertig maanden in het gevang zou kunnen belanden omdat de rechter haar gedrag mogelijker wijs zou definiëren als een op roep tot het plegen van openlijk geweld. Maar het kan ook dat de rechter concludeert dat BRARD lijdt aan chronische hysterie, dan zou ze voor een jaar opgeno men kunnen worden is een psychiatrische kliniek. Party heeft er werk van gemaakt, want alleen zo'n jurist aan het woord, spreekt natuurlijk niet echt tot de verbeelding. Daar- Patty Brard Foto: PR om is deskundige GERARD JO LING gevraagd zijn licht over deze zaak te laten schijnen. En zijn oordeel is ook niet mis: PATTY heeft grenzen over schreden, concludeert toupet- ten-GERARD. Ze spoort niet, stelt hij. En ook de kritiek van MARISKA VAN KOLCK. Ze heeft het programma weliswaar nooit gezien geeft ze toe, ze heeft de radio-oproep gemist, maar ze heeft wel een mening: 'Wat on beschaafd allemaal.' Story voert in deze zaak ook wat deskundi gen op: de woedende moeder van RENÉ en HANS VAN HE- MERT, die tot tweemaal toe een relatie met PATTY zegt te heb ben gehad. In Privé trekt psychologe MY- LÈNE KROON de zaakl in een breder perspect stelt dat het einde van d tie bij PATTY BRARD tri den altijd tot oorlog leid ging dat ook toen de lid was met achtereenvolg BRANDSTEDER en GEI BERG, stelt ze. Story heeft vastgesteldj auto van ANDRE HAZE week tot drie maal toe i deur van het huurhuisjj zijn bijna ex-vrouw Rad heeft gestaan. Het blad deert daaruit dat de volj ger bezig is met verzoen gingen, en ze opperen d best wel eens vruchten! kunnen afwerpen ook. I heeft in elk geval zijn dd bruik drastisch terugga De pas getrouwde LUC PAVAROTTI staat in W< De zanger was 20 kilo 1) toen hij vorige maand t Maar hij vrat het er in e g zendtempo weer aan. 00 publiceert strandfoto's blijkt dat hij te dik is on gen sandalen te ontges| JAMAI vertelt exclusief leen aan Story dat hij h sueel is en hij toont zijr H BORIS. Maar zo exclusi ook weer niet, want ooi 1 end werd op de hoogte IT alsmede Party. Zodat al 93 meisjes van vijftien die tend Privé lezen, deze kunnen dromen van et met hun held. Ton Ouwehand

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22