Kanker treft één op drie Nederlanders IETS |TÉ Leidse fotograaf Taco van der Eb in de prijzen Bizarre verdwijning in nieuwe fase verkopen? Zeshonderd getuigen voor proces Dutroux Leidsch Dagblad Mi Toename door vergrijzing Voor 45 miljoen claims op failliete bloembollenbemiddelaar Zelfmoord 'doctor Death' Leidsch Dagblad dinsdag 13 januari 2004 annmgop lerikaanse i in Mexico marshal ig van KLM ipen dragen ictioneren in n groep door jegenkunde' tienjarigen •r scooters ongelukken Iers moeten zich aan de iden. Ze moeten hun d besturen. En wanneer ót uliticus het volk verma- espreken over het norm- s het wel zo consequent eigen gedrag ethisch beugel kan. Maar zodra .^ïiet meer worden beoor- hun bestuurlijke da ar puur op hun privé-le- rliest het democratisch ÏDe 'rel' rond de Am- se PvdA-wethouder Rob cis een schrijnend voor nzedenverval, ng tot de 'rel' is dat laatst in een café aan ste Heieen van Royen iCmingen deed over zijn De wethouder be- rostituees, surft op het langs sekssites en ge- Ieen enkele maal cocaï- Royen - schrijfster van over haar eigen losban- :n - tikte de ontboeze- aan de stamtafel alle- olijk op in Het Parool. Oudkerk boos werd, had hij het allemaal niet :n hij had niet zelf ge- naar had het enkel zien M politici van onbespro- rag zijn? Het is niet de 1 loeiende vraag. Politici bet land goed besturen, "den ze voor ingehuurd, tici die ons als volk ma netter te gedragen mag worden geëist dat ze zelf houden aan de re- ons opleggen. inge schuld van de colum- npt staat te bezien. Politi- steeds vaker hun fijne aardige partner en de brorfog van schatten van kin- i de electorale strijd. m0iomzeilen ze het be- 9 b re debat over welke appelijke keuzes ze ma- i,i pure verveling rest het weinig anders dan de de persoonlijke maat moet gewoon zijn stad 1. Voor het overige moet al doen waar hij a 11e- in heeft, zolang hij zich 'et houdt Fris is het niet (|ert hem al evenmin dat is op hoerenloperij. Als is schuldig aan is, is het eloze ijdelheid. Vries Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www. leidsch dagblad.nl Dagblad nr. 43435 los SPRINTERS nr. 43435 losse nummers €1,15 zaterdag €1,60 Curator: Voormalig financieel directeur Van der Poll zette bedreiging in scène den haag/gpd - Eén op de drie Nederlanders krijgt gedurende zijn of haar leven kanker. Door de vergrijzing stijgt het aantal gevallen de komende twee de cennia jaarlijks met één a twee procent, zo blijkt uit nieuwe ge gevens van de Nederlandse Kan kerregistratie over de periode 1990-2000. Gemiddeld genomen is bij mannen de kans op een vorm van kanker in genoemde perio de licht gedaald. Bij vrouwen is die echter met tien procent ge stegen. Door veranderende leefgewoonten zullen de cijfers voor mannen en vrouwen ver der naar elkaar toegroeien. Mannen zijn in de jaren '70 en '80 minder gaan roken, vrou wen juist meer. Waar longkan ker in 1990 nog zes keer zo vaak voorkwam bij mannen als bij vrouwen, was dit in 2000 nog maar drie maal zo vaak. Het to taal aantal mensen met long kanker, meest mannen, is in die tien jaar met 15 procent ge daald. Met 8800 patiënten was long kanker in 2000 nog een van de meest voorkomende vormen van kwaadaardige celwoekerin gen, na borstkanker (11.300) en darmkanker (9200). Een aantal vormen van kanker is in het laatste decennium van de afge lopen eeuw spectaculair terug gedrongen. Na de zeldzame galblaaskanker (-40 procent) zijn dat kanker aan het strotten hoofd (-19 procent) en de maag (-27 procent). In dezelfde periode is vooral het aantal mensen met zaad- bal-, prostaat- en huidkanker fors toegenomen, meldt het rapport. In 2000 lag het totale aantal patiënten met kwaadaar dige huidgezwellen 38 procent hoger dan in 1990. De mannen- kwaal prostaatkanker nam pro centueel bijna in gelijke mate toe: een stijging van 37 procent. De grootste toename kwam echter op rekening van zaad balkanker, die vooral jonge mannen treft: veertig procent. Het rapport benadrukt dat het om een relatief zeldzame aan doening gaat: de 500 nieuwe gevallen in 2000 vormden nog geen procent van het totaal aantal van 69.000 nieuwe kan kergevallen in dat jaar. Boven dien is deze ziekte door de ver beterde radio- en chemothera pie in 95 procent van de geval len te genezen. De toename van huidkanker is volgens het rapport vooral het gevolg van intensieve blootstel ling aan zonlicht in de jeugdja ren. De stijging van het aantal patiënten met slokdarmkanker wordt vooral toegeschreven aan het toegenomen alcoholgebruik en aan overgewicht. lisse - Voormalig financieel di recteur M. van der Poll van het Sierteelt Bemiddelings Centrum (SBC) was de 'spin in het web' van de handel die uiteindelijk tot het faillissement van het Lis- sese bloembollenbemiddelings- bedrijf heeft geleid. Voor hon derden betrokkenen betekent deze affaire een grote financiële strop. Op het bedrijf liggen in middels voor ruim 45 miljoen euro claims van schuldeisers. Dat meldt curator E. Muller in een eerste verslag over de zaak die de bollenwereld sinds no vember in zijn greep houdt. Volgens Muller heeft Van der Poll ook de fysieke bedreigin gen in november tegen zichzelf en zijn mededirecteur H. van der Voort in scène gezet. Dat zou uit politieonderzoek zijn gebleken. Na verhoor op 17 no vember zat Van der Poll om die reden ook een paar dagen vast. Volgens Muller is de belangrijk ste oorzaak voor het faillisse ment van SBC de komst van het tulpeninvesteringsfonds Nova- cap Floralis. Dat haalde bij in vesteerders meer dan 80 mil joen euro om te investeren in nieuwe soorten. Daarbij werd het perspectief geschetst van een rendement van 30 procent in ruim anderhalf jaar. „Toen de markt lucht kreeg van de komst van de zak met geld van Novacap, werd daar een voor schotje op genomen", aldus Muller in zijn rapport. De tul pen waarin werd geïnvesteerd, werden vervolgens keer op keer doorverkocht - als een soort pi ramidespel - aan nieuwe kopers voor steeds hogere prijzen. Bij deze gigantische stroom transacties bij het SBC was vol gens Muller Van der Poll de 'spin in het transactieweb'. Hij en Van der Voort lieten zich daarvoor overigens vorstelijk belonen: als directeuren van het SBC waren ze gemachtigd om elke maand 15.000 euro op te nemen 'bij wijze van voor schot'. Muller beraadt zich nog op de vraag in hoeverre Van der Poll'aansprakelijk kan worden gesteld voor de schulden. Directeur J. Franken van Nova cap Floralis wil geen commen taar op de zaak geven. Novacap is met een eigen on derzoek bezig en wil eerst kij ken wat daar uit komt. Advoca te S. Koerselman van Van der Poll was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. Rechtszaak zal vier maanden duren brussel/anp - Aanklagers en advocaten hebben de recht bank in het Belgische Aarlen to taal zeshonderd getuigen voor gedragen voor het proces- Dutroux. Als de rechtbank de personen allemaal wil horen, gaat de rechtszaak vier maan den duren, berekende de Vlaamse omroep VRT gisteren. Nu is nog anderhalve maand voorzien voor de rechtszaak. Bij het proces over de vermoorde politicus Cools hoorde de rechtbank vierhonderd getui gen: die zaak duurde 2,5 maand. Het juryproces tegen Dutroux begint 1 maart in Aarlen, na ruim zeven jaar onderzoek. Jus titie beschuldigt de Belg van drie moorden en vijf ontvoerin gen. Hij zou meisjes hebben verstopt en uitgehongerd in de kelder onder zijn woning. Hij kreeg daarbij hulp van zijn ex- vrouw en een handlanger. Ook zij moeten vanaf 1 maart voor komen. Voor hen worden nog eens bijna honderd getuigen voorgedragen. Een van de mogelijke getuigen is Rasti Rostelli. Twee meisjes waren bij zijn hypnoseshow ge weest, vlak voordat ze werden ontvoerd. Advocaat Quirynen benadrukt dat Rostelli niet ver dacht is, maar slechts getuige. Vier foto's uit de bekroonde serie over illegale straatraces: pronken met je auto op het transferium 't Schouw in Leiden. Foto's: Taco van der Eb leiden - De Leidse fotograaf Ta co van der Eb is in de prijzen gevallen bij de jaarlijkse uitrei king van de Zilveren Camera. Van der Eb kreeg de eerste prijs in de categorie binnenlandse documentaire fotografie voor zijn serie over illegale straatra ces. Hij maakte kennis met de ze evenementen op het terrein bij het transferium aan de rijks weg A44, waar de parkeerplaats achter de McDonald's enige tijd het toneel was van straatraces. De foto's die hij daar maakte werden gepubliceerd in het Leidsch Dagblad en later ook in de Volkskrant. Deze serie - aan gevuld met een aantal foto's dat hij van illegale races in Noord- Holland maakte - werd gisteren onderscheiden. Een andere se rie van Van der Eb kreeg even eens een prijs; de derde in de categorie buitenlandse docu mentaires. Deze foto's illustre ren het cellentekort en de er barmelijke omstandigheden in de gevangenis in de Surinaam se hoofdstad Paramaribo. Van der Eb is erg blij met de er kenning. „En dan ook nog eens twéé prijzen. Ongelooflijk. Ik werd door een collega op de prijzen geattendeerd, want van de organisatie van de Zilveren Camera heb ik officieel nog steeds niets vernomen. Aan vankelijk hield ik dus nog een slag om de arm. Maar het staat op de website van de Zilveren Camera en het is aan de pers bekend gemaakt. Dus moet ik het wel geloven: ik heb twee prijzen gewonnen, geweldig!" De organisatie van de Zilveren Camera onderscheidt fotogra fen in negen categorieën. Win naar van de Zilveren Camera 2003 en fotojournalist van het jaar werd Jerry Lampen. Pagina Gesprek van de Dag: Bekroning contrast met werkelijkheid Peter R. de Vries: Echtpaar uit Baarn leeft niet meer baarn/gpd - Sensatie in het anders zo rustige dorp Baam: mannen in witte en blauwe pakken die met vuilniszakken heen en weer lopen. Rood-witte linten met de tekst 'Politie Niet Betreden', ra men afgeplakt met landbouwplastic zo dat nieuwsgierigen niet naar binnen kunnen turen, filmende en schrijvende journalisten. Ook Peter R. de Vries duikt op- Zou er nu eindelijk duidelijkheid-komen in de mysterieuze verdwijning van het echtpaar Hans (69) en Ria (63) Müller, die al vier jaar zoek zijn? En zou einde lijk duidelijk worden wat de rol is van de huisoppasser Paul de Rijk, de man die al vier jaar zorgt voor het leegstaande huis van de Müllers aan de Rembrandtlaan? En die als enige claimt dat hij Müller nog met regelmaat gezien en gesproken heeft. In ieder geval is het onderzoek naar het verdwenen echtpaar een nieuwe fase in gegaan. Op drie plaatsen in Baam deed de politie gisteren huiszoekingen: in het huis van de Müllers, in het huis van De Rijk en bij de kinderboerderij waar hij als beheerder werkt. Met speciale appa ratuur onderzoekt de politie de grond bij de kinderboerderij. Ook de witte bestel bus van de beheerder is door de politie gevorderd om op sporen te onderzoe ken. Vanochtend is een begin gemaakt met graafwerk in de tuinen van de twee huizen. „Koffie Peter?", vraagt een politieagente maandag hartelijk aan de misdaadver slaggever. Mede dankzij hem kwam de zaak in november aan het rollen. „Ik kreeg een belletje dat er iets geks aan de hand was in de buurt. Een echtpaar was al vier jaar verdwenen, een man maaide altijd het gras en verzorgde het huis, maar als je hem naar het echtpaar vroeg, reageerde hij schouderophalend, zoge naamd onwetend", vertelt De Vries. „Het is heel belangrijk dat ze lichamen vinden. Die kunnen hier liggen, maar ook bij de kinderboerderij of ergens an ders". Peter R. de Vries is ervan over tuigd: „Hans en Ria leven niet meer. Die Paul de Rijk liegt, als hij zegt dat-ie ze nog heeft gezien. De aankoop van een auto is het laatste wat nog van het echt paar is vernomen, en daar reed De Rijk vervolgens in." De Rijk zelf is gewoon te bellen op zijn mobiele telefoon. Hij zit bij kennissen ergens buiten Baam. En nee, hij weet ook niet waar de politie naar zoekt. „Sporen of zo, denk ik." De Rijk zegt dat hij gisterochtend van de politie te horen kreeg dat ze zijn huis wilden doorzoe ken. Hij is toen maar vertrokken. „Ik neem aan dat ik verdachte ben." De kin derboerderijbeheerder zegt zich van geen kwaad bewust te zijn. „Ik heb niks gedaan, dus laat ze maar zoeken." Hij kent de geruchten die door Baam gonzen. „Het echtpaar zou in de tuin liggen begraven", zegt hij met lichte spot in zijn stem. Of hij daar meer van weet? „Geen sprake van", reageert hij plotseling vrij resoluut. londen/anp-afp - Een van de grootste seriemoordenaars uit de geschiedenis, Harold Ship- man, heeft zelfmoord gepleegd in een Britse cel. Gevangenisbe waarders troffen de voormalige huisarts, die de naam Doctor Death meekreeg, dood aan in de gevangenis van Wakefield. Hij had zichzelf verhangen. Een rechtbank veroordeelde de voormalige huisarts, die de naam Doctor Death meekreeg, in 2000 voor in elk geval vijftien moorden waarvoor hij vijftien maal levenslang kreeg. Ship- man zou echter verantwoorde lijk zijn geweest voor de dood van meer dan tweehonderd van zijn patiënten. In zijn praktijk in het dorp Hy de, niet ver van Manchester, in jecteerde Shipman veel van zijn slachtoffers, veelal oudere pa tiënten, met een dodelijke hoe veelheid morfine. ISr O Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 wel NaamM V Postcode Telefoon (i.v.m. controle nabezorging) Wij gaan zcxgvuldg om met pereoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere rtcxmatie aaa Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automated» betalng is mjn bank-gwxiummec MM Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden wvirw.leidschdagblad.nl Rechercheurs zoeken naar sporen bij een huis in Baam, waarvan de bewoners al jaren worden vermist. GPD/Brand Overeem

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1