Onderzoek dood Diana vereist gedulc GESPREK VAN DE DAG Mars-missie dwingt wetenschappers NASA tot nieuw tijdschema Jack en Emilj het populairs Koninginnedag in Groningen 'De meeste sporen zullen na zeven jaar wel zijn uitgewist' Biogator-industrie dinsdag 6 januari 2004 DAGELIJKS LEVEN Het horloge van Steve Squyres zit er tegenwoordig zo'n 39 mi nuten en ongeveer 170 miljoen kilometer naast. Het uurwerk van de NASA-wetenschapper geeft namelijk de uren, minu ten en seconden van een et maal op Mars weer. Zo kan Squyres de opdrachten van de Marsverkenner Spirit, die zon dag een geslaagde landing maakte op Mars en aan een strikt uurschema gebonden is, gemakkelijk volgen. Squyres en zijn 280 collega's la ten voor de duur van de missie de tijdrekening op aarde voor wat ze is en volgen nu een dag schema dat 39 minuten en 35 seconden langer is dan ze ge wend zijn. „We zijn eigenlijk slaven van de tijd op Mars", zegt Firouz Na den, manager van het Mars Ex ploration Rover-programma van de NASA. Op 24 januari moet een tweede verkenner, Opportunity, aan de andere kant van Mars landen. Het is de bedoeling dat de verkenners het meeste werk verrichten tus sen tien uur 's morgens en twee uur 's middags Mars-tijd, als de zon het hoogst aan de Mar- tiaanse hemel staat. Door het verschil in de lengte van de dagen op aarde en Mars zal die periode van vier uur ge durende de komende negentig dagen steeds iets opschuiven. Per dag is het verschil amper te merken, maar al snel verandert de dag in de nacht en vice ver sa. Na 36 dagen op aarde zijn er op Mars nog maar 35 om. Medewerker Julie Townsend draagt nu twee horloges: aan haar linkerpols het horloge met de tijdrekening op aarde, aan haar rechterpols het Mars-hor loge. „Het is handig omdat er enkele dingen zijn waarvan ik enkel weet wanneer ze in Mars- tijd gebeuren." Om in het nieuwe ritme te ko men hebben leden van de mis sie op aanraden van slaapex- perts hun dagelijkse activiteiten en hun nachtrust aangepast. „Soms ontbijten we om tien uur 's avonds en lunchen we om zes uur 's ochtends", zegt wetenschappelijk manager John Callas. Om de invloed van de zon te beperken zijn de ra men van het hoofdkwartier en van de gehuurde appartemen ten van de 160 bezoekende we tenschappers in Pasadena ge blindeerd. Medewerkers die overdag hun werk beëindigen, krijgen de raad om een zonne bril op te zetten op weg naar huis. Alle betrokkenen verwachten enige problemen om het strak ke schema in Mars-tijd te com bineren met de buitenwereld Nu ook kleurenfoto's Bij de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie NASA zijn de eerste kleurenfoto's van Mars binnengekomenZe zijn van uitstekende kwali teit en veel beter dan de laatste kiekjes van Mars die dateren uit 1997 en 1976. De eerste driedimensionale zwartwit opnames zijn gis teren getoond. Ze zijn ge maakt met een panorama- camera die is bevestigd op een verticale telescopische stang. Via deze camera kan NASA het oppervlak van Mars bekijken en zullen de wetenschappers beslissen waar bodemmonsters wor den genomen. die de gewone aardse tijdreke ning blijft volgen. „Het biedt in teressante uitdagingen", zegt Nagin Cox, adjunct-leider van het ingenieursteam. „Babysit ters werken niet in Mars-tijd." Andrew Bridges Jack en Emily waren in 2003 de pulairste namen voor pasgeboi nen in Engeland en Wales. Na] al negen jaar aan de top van de met favoriete jongensnamen, kj men Joshua, Thomas en Jamesj Emily had als naaste concurren Ellie, Chloe, Jessica en Sophie.] ger op de lijst staan ook namen kennelijk hun populariteit danl aan televisiesterren en beroemj den. Zo sprong Alfie 31 plaatset omhoog naar nummer 18, venj delijk door de populariteit van^ figuur uit de soapserie 'Easten-, ders'. 'Naked Chef Jamie Olivej verde indirect inspiratie. Er wet 1.053 baby's 'Poppy' genoemd] 1.373 'Daisy', de namen van de twee dochters van de meesterkj De eerste tien bij de jongens: 1. Jack, 2. Joshua, 3. Thomas, j 4. James, 5. Daniel, 6. Oliver, j 7. Benjamin, 8. Samuel, 9. William, 10. Joseph. De eerste tien bij de meisjes: 1. Emily, 2. Ellie, 3. Chloe, 4. Jessica, 5. Sophie, 6. Megan, 7. Lucy, 8. Olivia, 9. Charlotte, 10. Hannah, ap MAAR. H£T WAS- ALS coMPi-»/V\FA/T atpoElD MENSELIJK Zanger RAY DAVIES van de Britse popgroep de Kinks is tijdens zijn va kantie in de Verenigde Staten IN ZIJN BEEN GESCHOTEN. De 59-ja- rige zanger en liedjesschrijver rende zondagavond in New Orleans twee mannen achterna die de tas hadden gestolen van een vrouw met wie hij op stap was. Eén van de twee draai de zich om en schoot hem in een been. Volgens manager Deke Arlon is Davies in een ziekenhuis opgeno men, maar vallen zijn verwondingen mee en kan hij over een paar dagen weer op de been zijn. De Kinks wa ren lange tijd één van de populairste Britse bands. Zij hadden succes van de jaren zestig tot en met tachtig met hits als Dead End Street, Lola, Sunny Afternoon en Waterloo Sun set. Voormalig voetbalscheidsrechter John BLANKENSTEIN is gekozen tot VOORZITTER van COC Haaglan den. Binnen de regionale belangen organisatie voor homoseksuelen gaat hij zich vooral bezighouden met de externe communicatie. Een jaar geleden kreeg Blankenstein de Bob Angelo Penning van het COC. Samen met een oorkonde is de pen ning bestemd voor mensen die zich onderscheiden in de strijd voor gelij ke rechten voor homoseksuele man nen, lesbische vrouwen, bi-en transseksuelen. Foto: GPD De Amerikaanse jazz-zanger LOU RAWLS is op nieuwjaarsdag GE TROUWD. De zanger (70) en ste wardess Nina Malek Inman (33) ga ven elkaar het jawoord in Memphis. Het paar had van tevoren nog geen concrete huwelijksplannen, zei de bruidegom. ,,Na een concert keken mijn vriendin en ik elkaar aan en zeiden: laten we het gewoon doen. We hebben een trouwvergunning aangevraagd en elkaar het jawoord gegeven." Rawis heeft in zijn 50-ja- rige loopbaan drie Grammy-awards gewonnen. Afgelopen jaar vierde koningin Beatrix haar verjaardag in het Overijsselse Wijhe en Deventer. Foto: ANP/Marcel Antonisse De formule van Koninginnedag staat al enige tijd ter discussie. Zelfs de Oranjeverenigingen pleitten bij hun laatstgehouden jaarlijkse congres voor een nieuwe opzet, zonder de als oubollig ervaren kinderspelen, volks dansjes en het spreekwoordelijke koekhappen. De koningin zal echter niet zo snel op andere gedachten zijn te brengen. De grote mensenmenig ten in de bezochte gemeenten en de hoge kijkcijfers op televisie (meer dan twee miljoen kijkers) geven haar wat dat betreft gelijk. Sinds 1981 is de koningin in 42 ge meenten geweest. De eerste twee jaar ging ze alleen met man en kinderen. In 1983 -toen prins Claus ziek was- vroeg ze prinses Margriet en haar ge zin mee. Daarmee was de familiet- oemee een feit. Wie er dit jaar van de partij zullen zijn is nog de vraag. Prins Friso en Mabel Wisse Smit trouwen op 24 april en zijn op Ko ninginnedag waarschijnlijk op huwe lijksreis. Prinses Laurentien verwacht in april haar tweede kind, prinses Annette (echtgenoot van prins Bern- hard jr) haar tweede begin juni. Koningin Beatrix en de koninklijke familie vieren Koninginnedag 2004 in Warffum en in de stad Groningen. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren meegedeeld. Het is de twee de keer dat de koningin haar verjaar dag viert in de provincie Groningen. In 1990 was ze in Haren en Lopper- sum. De koningin wacht op 30 april 2004 een 'modem feest' stelt burgemees ter Jacques Wallage van Groningen. Wallage wil Groningen graag profile ren als een moderne, sfeervolle stad. „Dat ze naderhand oprecht kan zeg gen: het was gezellig in Groningen." Over de precieze invulling van het programma kan de burgervader ech ter nog niets zeggen. Commissaris der Koningin Hans Al ders is blij met de komst van de vor stin. „De koningin wilde zelf graag naar de stad en naar een plattelands gemeente", licht hij de keuze voor Warffiim toe. „Het is een prachtige historische plaats met schitterende monumenten. Een goed voorbeeld van hoe kleine, onbekendere locaties in het land ook mooi kunnen zijn." Vandaag is het eerste officiële onderzoek naar de dood van prinses Diana en Dodi al Fayed begonnen. Beiden kwamen in 1997 om tijdens een ongeluk in Parijs. Behalve de lut tele informatie die een Franse rechter ver strekte na een geheime schouwing, is de toedracht tot het ongeluk nog altijd in neve len gehuld. Grote hopen gras en modder vormen de troosteloze entree naar het Londense Hyde Park. Van de herdenkingsfontein voor Lady Di, 'prinses van het volk', is nog weinig te zien. De fundering is gelegd, hier en daar zijn waterleidingen zichtbaar en wie deze pijpen volgt, herkent de eerste contouren van het monument dat zo lang op zich liet wachten. „Elke stap sinds de dood van prinses Diana vereist het nodige geduld", zegt de Ameri kaanse toerist Jeremy Walsh, die samen met zijn vrouw Sara het werk in uitvoering aanschouwt. „Voor de bouw van een ge denkteken maken ze daar blijkbaar geen uitzondering. Wij zijn erg blij dat er nu schot in de zaak zit. Ik bedoel niet de fon tein, maar het nieuwe onderzoek naar haar dood." Het is dik zes jaar geleden dat Diana samen met Dodi, haar vermeende minnaar en zoon van Harrods-baas Mohamed Al Fay ed, verongelukte in de Pont d'Alma-tunnel in Parijs. De toedracht is nog steeds ondui delijk. Na een Frans onderzoek kreeg chauffeur Henri Paul de schuld. Alcohol- en drugsge bruik in combinatie met de hoge snelheid waarmee hij reed om de paparazzi af te schudden, zouden Paul en zijn hoogge plaatste passagiers de dood in hebben ge jaagd. Vader Al Fayed heeft zich altijd tegen die conclusie verzet. Hij meent dat sprake is van een komplot tussen de Franse, Britse en Amerikaanse geheime diensten. Dodi zou zijn omgebracht omdat hij Diana wilde trouwen. Weinigen vinden dat plausibel, omdat Frankrijk nooit goede maatjes is ge weest met Amerika, laat staan zou samen werken in een aanslag op 's werelds meest geliefde prinses. Toch zijn er nog vele raadsels rond de aan rijding. Als Paul te hard reed, waarom is zijn auto niet geflitst en andere voertuigen op de route wel? Waarom duurde het een uur voordat Diana naar het ziekenhuis werd gebracht? Waar is de witte Fiat Uno die met de Mercedes van de prinses in bot sing kwam? Rechter Michael Burgess opende vandaag twee afzonderlijke onderzoeken naar de dood van Dodi en Diana. Mohamed Al Fay ed vecht al jaren voor een openbare hoor zitting en heeft dit verzoek -na vruchteloze pogingen in Frankrijk en Engeland- nu bij de rechtbank in Schotland liggen. Hij wacht af hoe breed Burgess' inspectie zal Louisiana is een voormalig stukje buitenland van de Franse koning Louis. In het jaar 1803 besloot hij zijn verliesgevende moerasdelta over te doen aan de Ameri kanen. De prijs was 15 miljoen dollar en via dat voor die tijd immense bedrag komen wij terecht bij een stukje nationale trots: de bankiers die zorgden dat de Yankees dat geld bij elkaar kregen waren Nederlands. Jawel. Ooit bezat Holland het eiland Manhattan met het veelbelovende dorpje Nieuw Amsterdam. Dat bezit hebben we verspeeld, of beter gezegd, geruild voor Su riname. Ons dorpje werd New York, en niet de helft van alle Nederlanders woont nu daar, maar juist de helft van de Surinamers woont in Nederland. Hele maal niet erg, wel heel iets anders. Blijft één schrale troost: dat Louisana nu Engels spreekt is te danken aan Hollandse koopmansgeest. Het was overigens ook een prima idee geweest als Louisana gewoon Frans was gebleven. Sinds een dag of tien verblijf ik in New Orleans, en juist nu het voorgoed te laat is doet iedereen zijn stin kende best om een Franse uitstraling te hebben. „Don't feed les animals", zegt het bordje in de dierentuin. „Laissez les bon temps roulez", zegt het T-shirt in de souvenirshop. Ondanks de spelfout (het laatste woord moet 'rouler' zijn, het hele werkwoord, want bedoeld wordt 'laat de goede tijden rollen'), het verlangen is duidelijk. Maar nu niet zeuren, New Orleans is een he le fijne stad. Wij logeren bij mijn olie-broer en iedere dag rammelen wij de Avenue Saint Charles afin een honderd jaar oud olijfgroen trammetje. Het vele mij len lange spoor, van het oude centrum CLe Vieux Car ré') naar de buitenwijken ('Les Suburbs') ligt daar al sinds 1835, waarmee Nouveau Orleans in het bezit is van de langst dienstdoende, nimmer opgeheven tram lijn ter wereld. Direct buiten de stad beginnen de moerassen ('les swamps'), doorsneden door bayou's, stukken water waar voorde verandering geen bomen in staan en waar dus gevaren kan worden. Zonder een tour de swamp is een séjour in Nouveau Orleans uiteraard in- complet, dus met de cabriolet van mon fiére begaven wij ons naar Morgan City (jammer van de naam, blijkbaar van nd 1803) en verwachtten daar een piro gue (le old bayou-canoo). Het werd een duwbak met buitenboordmotoren. Helaas slechts één alligateur, de rest verbleef winterslapend op de bodem. Direct om de hoek van le swamp bevond zich gelukkig een Aligato- rette, een rij schuren met 300.000 alligators (ja, het correcte getal). Zodra ze uit het ei zijn worden ze vol gestopt met alligator-pap, van kattenvoerfabriek Puri na. Na een jaar zijn ze 120 centimeter lang. Het kop je gaat eraf, wordt in de lak gezet en verkocht in een van de 1500 souvenirshops in New Orleans. Het vlees verdwijnt in miljoenen toeristen op zoek 1 naar le cuisine authentique. De huid doet rond de 30 dollar, ingewanden en ander slachtafval gaan retour naar Purina, waar ze weer wor den omgezet in gator-pap en we kunnen van vooraf aan beginnen. Aldus le guide du swamp, wiens oma nog uitsluitend Frans sprak en daarom in de vierde klas van school werd gestuurd. In het restaurant waar wij bijkwamen van onze bayou-survival besloten wij geen biogator te eten, maar oes ters. Ze werden geserveerd in gefri tuurde deegjas en smaakten precies als les garnales ofle meerval in deegjas. Koning Louis is helaas niet lang genoeg ge bleven om le cuisine op poten te zetten. Maar dat is, lang leve ons!, gelukkig wel de schuld van een Nederlandse bank. Prinses Diana en haar vriend Dodi al-Fayed. Foto's: EPA worden, voordat hij beslist of hij zijn eigen rechtsgang intrekt. De multimiljonair heeft in de kelder van zijn Harrods een eigen monument aan Do di en Diana gewijd. Hoewel de meeste be zoekers van het imposante warenhuis voor de januari-uitverkoop komen, neemt een enkeling de moeite om even stil te staan bij het kitsch gedenkteken. „Het is de enige plek waar je de prinses kunt eren", zegt Lu- cio Raseni uit Italië. „Haar graf is alleen te bezoeken in de zomer." Hij noemt het on gelooflijk dat het zo lang duurde voor onderzoek op Britse bodem is gestart, koninklijk huis weet vast meer, maar die beerput nooit willen opentrekken, ben bang dat de meeste sporen nu zijnl gewist." Hij gooit een muntje in het water rond! monument, dat bestaat uit portretten Dodi en Diana, een gebruikt wijnglas 1 hotelkamer waar ze hun laatste avond doorbrachten en een diamanten ring, gens Mohamed de verlovingsring die aan de prinses had willen geven. Sandra Bellamy uit Japan loopt samen haar vriend Tetsuro door de tuinen varj Kensington,, waar Diana jarenlang woi Op 6 september 1997 werd haar ldst v hieruit naar Westminster Abbey gedr; „We wandelen een tien kilometer lan[ Diana Herdenkingsroute. Die is te vol[ via bronzen plakkaten in de hofpaden Kensington Gardens, Hyde Park, Green] Park en St. James's Park. Het schijnt daT Diana hier zelf vaak incognito kwam, te voet of zelfs op skates. Ik vind het treu dat zo met haar wordt gesold. Een one zoek is weggegooid geld, ze hadden di lijk in 1997 moeten doen. Wie denkt d< de tijd aanbreekt voor de naakte waar] zal bedrogen uitkomen." Esther Gotink Uit Frans onderzoek is destijds gebleken dat de chauffeur dronken was en te hard reed toen de auto van Diana op een pilaar botste terwijl persfotografen het paar op de hielen zaten. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2