LEIDEN REGIO Hulp aan scheldend tierend treurenden I Eén grote vuurwerkshow als goed alternatief? Sloop herstelhotel De Kim uitgesteld R3 \en rekenwondermaar zonder oogkleppen :0() dinsdag 6 januari 2004 Foto: Dick Hogewoning Koos Bonnet 1939 2004 •bat ging hij aan zonder :ensommetje te poneren. 1 niet voor niets in de pe- 966-1998 van de 'wa."*'-- ën in het inds ge- bestuur, innet, 22 dslid t CDA in id, is za- ip 64-ja- ijd na ziekbed :n. Niet zijn 22 jaren innet als iren. is altijd nd. De lappelij- ïderin- nzo it als je op een nkt te hebben, wordt al- anders", waren zijn toen hij afscheid nam lolitiek. hij heel goed dat zijn »p het gebied van de fi- groot was. „Iets is pas ileem als ik het niet kan en", was een van zijn :1de uitspraken. En dat vele terreinen. Als ssier bij het Motorhuis agelijks in de cijfers. Als r even kon stond hij die daarin niet zo goed :r zijde. In het verzor- is van zijn moeder hij uit tot onbezoldigd In de politiek werd iel na zijn komst in '66 c dat hij voor bijna elk el-technisch vraagstuk issing wist. is hij geen wandelende ider met oogkleppen, leel, hij had oog voor :n in het leven. Toen tdslid Cor Vreeken zijn DA nota bene verweet jeschoeiing bij de brug |Udenhoom niet deug- nd^e Bonnet de surfplaiik. ieehd controleerde hij de men de beschoeiingen om Lieifoiet een goed onder- difyerhaal en natuurlijk de m ^de cijfers in de raad van :enjeken. Ook Bonnets rol achter de schermen was indrukwekkend. Hij was immers de man die er voor zorgde dat Progressief War mond na 16 jaar samenwerking in 1990 werd ge wipt. PW werd ingeruild voor de WD. Een stap waarvoor Bonnet zich nooit heeft ge schaamd. Hij zei het toen zo: „Ik heb ervaren dat bij de WD een man, een man, een vrouw, een vrouw en een woord een woord is. Met PW daarentegen moet je oppas sen. Is een ja daar echt wel een ja?" Dat kwam vooral door dat PW zich bleef verzetten te gen de asfaltering van de door gaande route en tegen het plan was om de sporthal bij 't Tref punt te bouwen. Met de WD lukte dat daarna allemaal. Hij had inmiddels als fractie voorzitter van het CDA overi gens graag gezien dat na zijn vertrek dit college doorging met besturen in Warmond. Het liep anders. Door het verlies van kopstukken en stemmentrek- kers als Bonnet en CDA-wet- houder Joop Wassenaar verloor de partij te veel zetels. 'Om echt geschiedenis te schrij ven in de Warmondse politiek', zei Bonnet bij zijn afscheid, 'had ik ook wethouder moeten worden.' Hij heeft dat echter al tijd afgehouden. „Om de dood eenvoudige reden dat je in Warmond alleen wethouder kunt worden als je je eigen agenda kunt indelen", sprak hij duidelijk. Zijn werk liet dat des tijds niet toe. Hij speculeerde ooit om na zijn vut terug te ke ren als wethouder. Aan de an dere kant liet hij duidelijk blij ken niet te willen doorgaan voor de Heintje Davids van de Warmondse gemeentepolitiek. Saskia Stoelinga Geschokt Katwijk discussieert over viering jaarwisseling door Saskia Buitelaar katwijk - „Waarom kun je met oud en nieuw in Katwijk op de Boulevard geen mooie vuur werkshow organiseren? Dat is leuker en veiliger dan zelf aan het rotzooien gaan." „De lol van vuurwerk is juist datje met el kaar staat af te steken." „Schaf de grote klappers af en verkoop alleen nog siervuurwerk." Terwijl in de rest van Neder land de vuurwerkdiscussie - mét de allerlaatste achtergeble ven rotjes - weer voor een jaar verdwenen is, komen in Katwijk de tongen los. Het vuurwerkon geluk dat op oudejaarsnacht een dodelijk en een zwaarge wond slachtoffer eiste, houdt de gemoederen nog bezig. Het medeleven met de twee getrof fen gezinnen is groot. De vele reacties en steunbetuigingen op de website van de lokale om roep laten Katwijks kracht weer eens zien: betrokkenheid. Met de zwaargewonde gaat het ove rigens naar omstandigheden redelijk. Hij is buiten levensge vaar en is in het ziekenhuis in Rotterdam van de intensive ca re af. Hoewel dit jaar in Katwijk de enige dode viel, worden jaar lijks overal mensen met de ge varen van vuurwerk geconfron teerd. Door domme pech, of geknoei met illegaal spul. Met regelmaat klinkt dan ook de vraag of zelf vuurwerk afsteken verboden moet worden. Waar om niet, zoals in veel andere landen, het vuurwerk aan pro fessionele showmensen overla ten? Volgens de uitkomsten van een peiling die het Radio 1-pro gramma Stand.nl op oudejaars dag uitvoerde, blijkt 59 procent van de luisteraars het zelf vuur werk afsteken te willen verbie den. In Katwijk voelen mensen daar ook wel voor, blijkt na een middag interviewen in het win kelcentrum. Als er tenminste een alternatief is, bijvoorbeeld een georganiseerde show op de Boulevard of bij het Kanaal. Want oud en nieuw zonder vuurwerk is ondenkbaar, zo klinkt de meestgehoorde op merking in deze - onweten schappelijke - enquête. De groep van circa veertig on dervraagden in het Katwijkse winkelcentrum valt in drieën uiteen, als de stelling wordt voorgelegd of zelf vuurwerk af steken verboden moet worden. Een minderheid van eenderde - onder wie een groep tieners - is het hier pertinent mee oneens. „Nee joh, vuurwerk is een tradi tie in Nederland, die moet blij ven bestaan", reageert de jonge verkoper A. Vije. Het probleem is echter volgens hem en ande re geïnterviewden dat de stren gere regelgeving van de over heid er de laatste jaren voor heeft gezorgd dat het Neder landse vuurwerk 'minimaal' is. „Het is hier veel te soft, daarom gaat iedereen naar België." Zelf kocht hij bij de zuiderburen voor zo'n vijfhonderd euro vuurwerk, waaronder de hier verboden lawinepijlen, om in zijn Katwijkse vriendenkring af te zetten. De lol van vuurwerk zit hem juist in de gezellige sfeer van sa men buiten afsteken, vinden ook E. Crucq en haar dochter. Mensen zijn oud en wijs ge noeg om zelf uit te kijken. „Als je de straat oversteekt loop je ook een risico, maar dat gaan we toch ook niet verbieden?" In de kleine pakketjes die je in de speelgoedzaak koopt, zit geen enkel gevaar, mits je er verstandig mee omgaat, zegt F. Floor. Zelf afsteken verbieden is volgens hem onmogelijk, daar voor is de traditie te veel inge bakken. „Bovendien kun je ook geen 40.000 Katwijkers op de Boulevard kwijt voor een vuur werkshow." Eenderde van de ondervraag den zegt echter zonder meer: afschaffen, dat vuurwerk voor particulieren. Laat de gemeente maar voor een mooie show zor gen. Dat vinden zowel jongeren die hun vuurwerkgeld liever aan goede doelen geven, als ou ders die het gevaarlijk vinden en senioren die het lawaai en Bloemen herinneren aan het Katwijkse vuurwerkslachtoffer op het Vuurbaakplein. Foto: Frans Roomer een rotje in de oliebollenpan zat zijn. „Een show, net zoals op Konin ginnedag, dat is voor kinderen ook hartstikke leuk", vindt J. Ouwehand. Haar eigen kinde ren zijn voorlopig nog met ster retjes tevreden. Maar als ze ou der zijn, wil ze proberen om haar kroost van het vuurwerk af te houden. Liever laat ze hén van dat geld een cadeau bij de speelgoedwinkel uitzoeken. W. Hoek past dezelfde tactiek toe bij zijn zoon van bijna negen- „Ieder rotje is vijftig eurocent", waarschuwt pa, die positief is over een centraal georganiseerd vuurwerk. Maar zijn zoon zit, onder invloed van vriendjes, al erg te twijfelen over dat aan bod. Het ChristenUnie-raadslid G. van Duijn lijkt een vuurwerk- feest ook wel wat. Met oud en nieuw heeft ze bij Scum met ei gen ogen gezien dat een goed evenement een prima oplos sing kan zijn voor een overlast- probleem. „Vuurwerk is boven dien slecht voor het milieu en de gezondheid, denk eens aan carapatiënten. Eén groot festijn geeft bovendien minder rotzooi op straat." Het derde deel van de geïnter viewde Katwijkers zit tussen de twee uitersten in. Eigen vudr- werk afschaffen, dat gaat wat ver, want mensen kunnen best hun eigen verantwoordelijkheid nemen. Maar nog meer aan dacht voor veiligheid is wél ge wenst, vinden zij. Schaf bijvoor beeld het knalvuurwerk af, op pert een ouder echtpaar. Of verbied het zware vuurwerk en houd alleen het kleine spül. Hoewel juist dat ervoor zorgt, merkt H. Rovers in haar omge ving, dat mensen hun spullen in België gaan kopen. „Ze vin den het hier te fluttig." Een vuurwerkverbod is ook S. de Mooy te radicaal. Bovendien zijn traditie en mentaliteit niet zomaar weg te poetsen. Maar dat er met de jaarwisseling voor vijftig miljoen euro de lucht in is geschoten, gaat haar wel aan het hart. „Daar had je heel wat arme mensen een kerstpakket voor kunnen bezorgen. Mensen die getuige van het ongeval op het Vuurbaakplein in Katwijk zijn geweest en behoefte hebben aan slachtofferhulp, kunnen zich melden bij de politie. te kleding kopen, je huis "en, leren flirten, vage i bestrijden: niets hoeft derlander nog zelf te foor alles bestaat al een al coach of adviesbu- lleen op het gebied van /erdriet moesten slacht- 'fot nu toe alles zelf maar :en. Met de website Lief- "iriet.nu is die leegte en aantal dagen opge- :e komt van de Leidse i en milieuactiviste Vlasveld. Met ex-Ka- Roel van Duijn geeft ze iefdesverdriet-site infor- °°'ian treurende ex-min- Ze bieden 'vanuit studie 'Pj1 ring' adviezen, die ertoe ■P leiden dat de af gewe neer op het pad van lief- eluk' terugkeert. „Wij je een succesvolle keu- aken uit verschillende eën, zoals herstel van trouwen, mogelijk her- de bedreigde relatie of eel het aangaan van een relatie." ;ers van de site kunnen re gedichten lezen en rscheurende verhalen liefde en het verlies er- h° >or het bedrag van acht i tymnen ze een 'hartver- id pakket' aanvragen emene adviezen. Wie er it euro bijbetaalt, krijgt zelfs op de persoon toegesne den adviezen. Een consult per telefoon bij Roel of Margje kost dertig euro. „Zoals je ziet zijn de tarieven niet commercieel", zegt Vlas veld. „We hoeven er niet rijk van te worden." Bedoeling is vooral dat treurenden hulp bij elkaar zoeken. De chat-pagina van de site wordt al druk be zocht. „Pas als mensen, na alle teksten te hebben gelezen, be hoefte hebben om te praten, kunnen ze bij ons terecht. Na een tijdje duifje namelijk vrienden en vriendinnen er niet meer mee lastig te vallen. Wij zijn buitenstaanders, dus bij ons kun je een onafhanke lijk licht over de zaak laten schijnen. Mensen zijn geneigd om het weg te stoppen en in een cirkeltje te blijven rond draaien. Als je het vermogen hebt om lief te hébben, dan verdwijnt dat niet omdat je jouw geliefde verliest. Het zit in je en het komt terug. Als je wilt." Vlasveld is zelf zes jaar geleden gescheiden 'en dat gaat niet in je koude kleren zitten'. Met Van Duijn doet ze al sinds een aantal jaar moeite om het on derwerp 'liefde' op de agenda te zetten. Zo pleitten ze er vijf jaar geleden al voor het ver plichte vak Liefde in het vaste onderwijsprogramma té schui- :lk! :hi De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Je hebt ze en je bent ze kwijt, voordat je weet wat er gebeurt." Particuliere foto ven. „Liefde is belangrijk in een mensenleven, daarom zouden we er veel over moeten weten en Ieren", aldus Vlasveld. En des te meer met het verlies ervan. Liefdesverdriet is 'schel dend tierend treuren', schrij ven de liefdesverdrietconsulen- ten. Allerlei goedbedoelde ad viezen op liefdesverdriet.nu moeten de pijn verzachten. „Ga zo diep mogelijk door de modder", luidt een van de mo gelijke strategieën. Die lopen uiteen van 'laatje niet gijzelen door je verdriet' tot 'ga onmid dellijk op zoek naar een ander' of 'tast met je gedachten en je handen je lichaam af en voel waar de pijn zit. Zend daar je innerlijk licht naar toe'. Zelfs een advies van de Leidse psycholoog René Diekstra ont breekt niet op het lijstje. Vol gens hem is het goed een tijdje te zwelgen in haat en zelfme delijden 'als je voornaamste dromen verwoest zijn'. „Je gaat je wreken, in stilte of met veel lawaai, op degene die je wereld in puin heeft gelegd en op al zijn of haar handlangers." Andere (op duidelijk Ameri kaanse leest geschoeide) psy chologen draaien zich in kron kels om het slachtoffer zich maar beter te laten voelen. Het 'beste nieuws' van liefdesver driet is volgens Sandra Ray: „Niets wordt ooit van je wegge nomen, zonder dat het door iets beters wordt vervangen. Alle verlies is niet als zodanig herkende winst." Het klinkt allemaal even balse mend als goedbedoeld. Of het de wonden van een gedumpte geliefde echt kan verzachten, is maar de vraag. Hoe diep de el lende snijdt, dat kunnen de in gezonden gedichten op de website nauwelijks uitdrukken. Die blijven meestal hangen in vertrapte harten, verscheurde zielen en 'een kettingreactie van leegheid en liefdeloosheid'. De meest rake hopeloosheid klinkt nog uit een gedicht van Jean-Pierre Rawie: „En of je verzen schrijft en treurt/ en nachtelijke tranen schreit/ of ze bedelft onder ver wijt/en toornig hun portret ver scheurt/ je hebt ze en je bent ze kwijt/ voordat je weet wat er ge beurt. Silvan Schoonhoven regio/noordwijk - De sloop van herstelhotel De Kim aan de Rembrandtweg in Noordwijk is voorlopig uitgesteld. Omwo nenden hebben bezwaar aan getekend tegen nieuwbouw van het hotel. Hoewel de vergun ning is verstrekt, heeft directeur A. Bokma besloten de sloop van De Kim uit te stellen. De omwonenden hebben pro blemen met de noordgevel van het nieuwe hotel. Daar bevindt zich een glazen trappenhuis, waar bewoners ook kunnen zit ten. Vanuit die positie kunnen de bewoners de omgeving en dus ook de huizen bekijken. Dat ervaren de omwonenden als inbreuk op hun privacy. De gemeente Noordwijk buigt zich momenteel over de bezwa ren van de omwonenden. „We gaan hier netjes mee om en werken elke klacht af', zegt wethouder Duijndam. Volgens de wethouder wordt er bekeken of de klachten van de omwo nenden gegrond zijn. Het nieu we gebouw wijkt wat hoogte betreft niet af van het bestaan de. Directeur Bokma hoopt dat de bouw door de bezwaren van de omwonenden niet wordt ver traagd. Als je iets nieuws neer zet in een wijk met bebouwing kun je bezwaren verwachten", zegt Bokma. „Maar het nieuwe ontwerp wijkt niet echt af, dus ik verwacht dat het snel afge handeld wordt." AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl In Kerkelijk centrum De Re genboog in de Merenwijk in Leiden kan iedereen morgen om 10.00 uur binnenlopen voor een kopje koffie, 's Middags is er om 14.00 uur ouderensoos. Donderdag is er om 14.00 uur een soos voor gehandicapten en staan er van 9.00 tot 21.00 uur bij De Regenboog contai ners voor oud papier, metaal en kleding. De GGD Zuid-Holland Noord verzorgt dinsdag 13 januari in de vestiging Hara aan de Bonai- restraat 4 in Leiden een gratis vo orlichtingsbij eenkomst (19.30 tot 21.00 uur) over de cursus In-Puls, bedoeld voor vrouwen die zich willen herori ënteren op hun leven en werk. De cursus begint dinsdag 27 ja nuari en bestaat uit zeven bij eenkomsten. Meer informatie: tel. 5233209 of op de website www.ggdzhn.nl. GezondheidService Groot Rijnland verzorgt binnenkort weer een aantal cursussen. Voor senioren vanaf 55 jaar is er de cursus 'Beter omgaan met geheugen', waarvoor op maan dag 2 februari een informatie bijeenkomst is. Ook begint er een assertiviteitstraining, een cursus yoga voor 50-plussers, babymassage en een cursus voor volwassenen om te leren omgaan met slaapproblemen. In zwembad De Tweesprong in Roelofarendsveen (26 januari) en zwembad De Zijl in Leiden (28 januari) begint de cursus Slank en Fit, een combinatie van theorie onder leiding van een diëtiste en aquajoggen. Voor meer informatie, tel. 5161415 of via internet: www.thuiszorggrootrijnland.nl Voorafgegaan door vijf bijeen komsten op maandagavond, komen strand, duinen, polders, bos en stad aan bod in vijf ex cursies op zaterdagochtend tij dens de Landsdfcppencursus van het IVN. De cursus, die wordt gegeven in het Wellant College, aan Lange Voort 70 in Oegstgeest, begint in maart. Kosten 45 euro. Voor opgave en informatie: Greteke Renaud, te lefoon 5126215 of tenoordzij@cs.com. Bij de Bevrijdingskerk aan de Arent Bruunstraat 1 in Leiden Zuid-West wordt zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur de Leidsche Gebedsdag gehouden met me dewerking van de Praise Kids uit Rijnsburg. Spreker is Victor van Heusden. Er is ook een boekentafel. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NVVH) houdt donderdag vanaf 14.00 uur een nieuwjaarsbijeenkomst in 't Pand, Caeciliastraat 18 in Leiden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13