BUITENLAND Bin Laden roept weer op tot oorlog Lapid: Israël wacht 'apartheidsboycot' Ook in China gaat roken aan banden Saakasjvili nieuwe president Georgië Dooi tussen Pakistan en India zet door Filmpje laat Bush in Hitier veranderen Blair bezoekt Britse militairen in Zuid-Irak Op Arabische zender al-Jazeera -Sogelijk SARS Nieuwe grondwet voor Afghanistan Vingerafdrukken en foto's voor bezoekers VS Doden door ou in Nepal Ihmandu - Zeker zeventien ïnsen zijn het afgelopen Ikeinde in Nepal omgeko- jn door het koude weer. De •onderlijk lage temperaturen irond het vriespunt hebben Afgelopen twee weken aan in lal zo'n vijftig mensen het maandag 5 januari 2004 Filippijnen - De Filippijnse autori- >n hebben een vrouw geïso- i die mogelijk SARS heeft elopen toen ze werkte in igkong. Medewerkers van isgezondheid gaan na met de vrouw in contact is ge it. Ze kwam op 20 decem- uit Hongkong terug op de •pijnen. De patiënte had Jf en is getest op SAJRS. lina laat 10.000 tten afmaken raw vi R "ie Amerikanen >dood in Irak e bJ 9 erjDAD - Twee aanslagen op ^lerikanen in Irak hebben stretfdag drie militairen het leven m viost. In Bagdad kwamen 'denje Amerikanen om bij toen o^n)iun konvooi een bom af- Drie soldaten raakten ge- ,id. In de stad Balad, ten ldeiSrden van Bagdad, schoten astrijders granaten af op euke Amerikaanse legerbasis, bij kwam een soldaat om :en er twee gewond. pk ingestort: tien doden iis abeba - Zeker vijftien isen zijn in Ethiopië om het gekomen, toen het dak een eeuwenoude orthodox- itelijke kerk instortte. De nksttA staat in een afgelegen ge- zo'n 500 kilometer ten irdoosten van de hoofdstad is Abeba. Toen het dak het bevonden zich ongeveer jmensen in de uit steen ge- tven kerk. 1 doden in lid-Thailand igkok - In het zuiden van jiland hebben onbekenden rMe nacht van zaterdag op Ijdag aanvallen uitgevoerd op jttien scholen en een wapen- 9|agplaats. Daarbij zijn vier jtairen om het leven geko- De scholen zijn in brand [oken en uit de opslagplaats meer dan honderd vuurwa- gestolen. De afgelopen ja- üjn bij aanvallen op over- sinstellingen in het zuiden ir dan vijftig militairen en tiemannen gedood. De da- worden steevast afgeschil- lals moslimseparatisten en Ïle door ine in Alpen ipel - Een lawine in de Zwit- e Alpen heeft gisteren het n gekost aan een langlaufer. ïog onbekende man, die en de gemarkeerde piste werd in de buurt van ipel in het kanton Wallis fen onder ongeveer 80 eter sneeuw. anje ziet lurballen vallen Honderden mensen len gisteravond in Spanje tballen in de lucht waarge- len. Sommige gloeiende :en zouden zijn neerge en er zijn explosies ge- In de noordelijke pro- Leon veroorzaakte een rbal volgens getuigen brand en bergachtig gebied. Nie- ïd raakte gewond. Astro- m Jose Angel Docobo ver- •dt dat een meteoriet van 50 00 ton uiteen is gevallen bij jinnendringen van de at- feer. eeuwoverlast irt vliegverkeer ago - Wegens sneeuwover- zijn zondag op de interna- ale luchthaven O'Hare bij ago ongeveer 300 vluchten mleerd. Het winterse weer •orzaakte in de naburige t Wisconsin tientallen ver ongelukken, waaronder kettingbotsingen waarbij ir dan vijftig voertuigen be ken waren. Vijftien mensen ten gewond. kabul - Ruim vijfhonderd (vermoeide) afgevaardigden op de 'loya jirga', de grondwetgevende vergadering, hebben gisteren na drie weken van veelal verhitte dis cussie een nieuwe grondwet voor Afghanistan aangeno men. Het handvest, dat twee jaar na de val van het Tali- ban-regime tot stand is gebracht, wordt gepresenteerd als de basis voor vrede en wederopbouw. De grondwet voorziet in een presidentieel systeem met vergaande be voegdheden voor het staatshoofd. Volgens zittend inte rim-president Hamid Karzai is een dergelijk systeem voor Afghanistan onontbeerlijk om het land na ruim twee de cennia van burgeroorlog bijeen te houden. De Ameri kaanse president George Bush zei dat de grondwet de fundamenten legt voor democratische instellingen en een kader levert voor landelijke verkiezingen in 2004. „Een democratisch Afghanistan zal de belangen en ge rechtvaardigde aspiraties van het hele Afghaanse volk dienen en helpen verzekeren dat terreur geen toevlucht meer vindt in dit trotse land", zei Bush, die beloofde dat de Verenigde Staten het Afghaanse volk zullen blijven steunen. Foto: Reuters cairo/ap - De Arabische televi siezender al-Jazeera heeft giste ren een geluidsbandje uitgezon den waarop een stem die van Osama bin Laden zou zijn mos lims oproept te blijven vechten voor hun geloof, in plaats van mee te werken aan een vredes regeling voor het Midden-Oos ten of de Amerikaanse bezetting van Irak. Al-Jazeera zond delen van het bandje uit, begeleid door een foto van Bin Laden tegen een donkerblauwe achtergrond. De opname moest van vrij recente datum zijn omdat de spreker het had over gebeurtenissen van kort geleden, waaronder de gevangenneming van de Iraak- se leider Saddam Hussein in december. De hoofdredacteur van al-Ja- zeera, Ibrahim Hilal, zei dat het bandje zondag werd ontvan gen, maar wilde niet zeggen hoe het bij de zender terecht was gekomen. Hij zei dat de op name 47 minuten duurde, waarvan al-Jazeera er 14 uit zond. Hilal zei er door de stem, de gebezigde taal en kenmer kende voorbeelden uit de ge schiedenis die genoemd wer den van overtuigd te zijn dat de spreker op het bandje Bin La den was. Op het bandje riep een stem moslims op de jihad voort te zetten om „samenzweringen tegen de islamitische natie" te dwarsbomen, „in het bijzonder die welke aan het licht zijn ge bracht door de bezetting van de kruisvaarders in Bagdad onder het voorwendsel van massaver nietigingswapens en ook de si tuatie in (Jeruzalem) onder de misleidingen van de routekaart en het initiatief van Genève". De routekaart is het internatio nale stappenplan dat moet lei den tot vrede in het Midden- Oosten en de oprichting van een Palestijnse staat, het ak koord van Genève is een alter natief vredesplan waarover een aantal Israëliërs overeenstem ming heeft bereikt met Pales tijnse onderhandelaars. De spreker hekelde de leiders van islamitische landen die weigeren om tegenover de Ver enigde Staten op te komen voor de Palestijnen en hun verzet te steunen. Landen aan de Perzi sche Golf verweet hij leden van de door de VS geïnstalleerde Iraakse bestuursraad te ontvan gen en te buigen voor Ameri kaanse druk. De laatste geluidsband die aan Bin Laden werd toegeschreven, werd in oktober door al-Jazeera uitgezonden. Analisten van de Amerikaanse geheime dienst CIA concludeerden dat die op name waarschijnlijk authentiek was. Musharraf ontvangt Vajpayee Islamabad/AP - De Indiase pre mier Atal Bihari Vajpayee heeft vanmorgen een bezoek ge bracht aan de Pakistaanse pre sident Pervez Musharraf, in de kantlijn van een top van Zuid- Aziatische landen in Islamabad. De twee spraken elkaar in het presidentieel paleis in de Pakis taanse hoofdstad. Waarover het gesprek ging is niet bekendge maakt, maar vooraf zei een Pa kistaanse minister dat geen en kel onderwerp taboe was. Vajpayee brengt deze week voor het eerst in vijf jaar een bezoek aan Pakistan, voor een top van het Zuid-Aziatische Verbond voor Regionale Sa menwerking (SAARC). Hij sprak Musharraf na een handdruk eerst onder vier ogen. Later voegden de ministers van bui tenlandse zaken en de nationa- le-veiligheidsadviseurs van bei de landen zich bij de twee lei ders. Het overleg duurde in to taal een uur en vijf minuten, de stemming was hartelijk en het eindigde „met een positieve noot", zei de Pakistaanse mi nister van informatie sjeik Ras- hid Ahmed. Gisteren sprak Vaj payee al met de Pakistaanse premier Zafarullah Khan Jama- li. De besprekingen worden ge zien als een belangrijke stap op weg naar het kweken van ver trouwen. India en Pakistan zijn al sinds ze onafhankelijk werden van Groot-Brittannië eikaars aarts rivaal, inmiddels een halve eeuw. Het belangrijkste geschil punt tussen de kernmachten is de verdeelde regio Kashmir. In het Indiase deel van Kashmir strijden moslimextremisten voor onafhankelijkheid of aan sluiting bij Pakistan. India be schuldigt het buurland ervan de gewapende strijd te steunen. Twee jaar geleden dreigde het conflict tot uitbarsting te ko men. Beide landen hadden toen meer dan een miljoen soldaten samengetrokken langs de on derlinge grens. Aanleiding voor de oorlogsdreiging was een zelfmoordaanslag op het India se parlement in New Delhi, waarvoor India de regering in Islamabad verantwoordelijk stelde. De afgelopen maanden is er een verbetering van de betrek kingen zichtbaar. van onze correspondent Gert-Jan Broere Peking -China is de grootste ta- baksmarkt in de wereld. Maar de roker heeft ook hier niet lan ger vrij baan. Peking volgde het voorbeeld van het westen; de roker wordt langzamerhand vo gelvrij verklaard. Wie in de Chi nese stad Kanton vanaf volgen de maand een rokende chauf feur aantreft achter het stuur van zijn taxi, mag de auto verla ten zonder te hoeven betalen. De chauffeur loopt niet alleen het ritgeld mis, maar kan voor het negeren van het rookverbod ook zijn taxilicentie kwijt raken. Roken is in 's werelds grootste sigarettenmarkt niet vanzelf sprekend meer. China telt 350 miljoen rokers, een derde van het wereldtotaal. Twee derde van de Chinese mannen steekt geregeld een sigaret op. Dat maakt de tabaksindustrie, die vrijwel geheel in handen is van de staat, tot de lieveling van de minister van financiën. Vorig jaar werd er liefst 13 miljard eu ro aan winst en accijnzen mee binnen gehaald. Daarmee zorgt roken en alles wat er mee sa menhangt jaarlijks voor zeker tien procent van de inkomsten van de Chinese schatkist. Maar er is een keerzijde, die vooral op het bord van de minder be deelde minister van volksge zondheid terechtkomt. Dage lijks sterven tweeduizend men sen aan ziekten die het gevolg zijn van roken. Volgens bereke ningen zullen dat er in 2050 zo'n 8000 per dag zijn als de huidige trend zich voortzet. Het betekent een enorme aanslag op een gezondheidssysteem dat nu al overbelast en inadequaat is, zoals de Sars-epidemie over duidelijk aantoonde. Het staatsmonopolie op tabak wordt van alle kanten onder vuur genomen. Hoewel keihar de cijfers ontbreken, zijn siga retten op afstand het meest het gesmokkelde product in China, zowel in hoeveelheid als in waarde. Bovendien is er een florerende industrie waar 'na- maaksigaretten' worden ge maakt door fabrikanten die niet over een (staats)licentie be schikken. Voor de Chinese re gering is het al jaren dus een kwestie van het afwegen van het goede tegen het kwade. Ja renlang was de tabaksindustrie in het voordeel, puur op finan ciële gronden. Maar de weeg schaal lijkt nu naar de andere kant door te slaan. China teken de november vorig jaar als 77e lidstaat van de Verenigde Na ties het verdrag op de controle van tabak. En daarmee krijgt de anti-rookcampagne steeds meer vaart. Meer en meer openbare gebouwen staan ro- Washington/AP - Republikein se politici in de Verenigde Sta ten hebben de website MoveO- n.org op de korrel genomen omdat een tv-spotje op de site toonde hoe president George Bush langzaam in Adolf Hitlér verandert. Het filmpje was een van de 1.500 inzendingen voor een wedstrijd die MoveOn.org had uitgeschreven om in dertig seconden „de waarheid over het beleid van Bush" te tonen. In het gewraakte filmpje ver schijnt een afbeelding van Bush met het onderschrift „God gaf me het bevel om al-Qaeda te bestrijden", waarna het gezicht verandert in dat van Adolf Hit ler met de woorden „En toen droeg hij me op om Saddam aan te vallen". De spot eindigt met de vraag „Klinkt ver trouwd?" tbilisi/anp/afp - Michail Saak asjvili is tot de nieuwe presi dent van Georgië gekozen. Dat bleek uit de eerste opiniepeilin gen na het sluiten van de stem bussen. „Ik dank de hele natie en al mijn supporters", zei de 36-jarige jurist. De verkiezingen zijn eerlijk verlopen zonder noemenswaardige incidenten. De stembusgang was nodig na de 'rozenrevolutie' van eind no vember toen president Eduard Sjevardnadze geweldloos werd afgezet. Verkiezingen begin die maand waren frauduleus verlo pen. De immens populaire Saakasjvili kan volgens de pei lingen rekenen op ongeveer 85,8 procent van de stemmen. Er waren geen serieuze tegen kandidaten. Zelfs de afgezette Sjevardnadze zei op hem te hebben gestemd. Saakasjvili noemt corruptiebe strijding een van zijn hoofdta ken. Om een gezond financieel beleid en investeringsklimaat te bewerkstellingen „moet de cor ruptie binnen alle lagen ophou den". Georgië wordt geteisterd door corruptie, misdaad en ar moede. De elektriciteit valt veelvuldig uit. Bovendien zijn er verscheidene afscheidings bewegingen actief in het land in de Kaukasus. De verkiezingen verliepen vreedzaam en eerlijk, aldus het Nederlandse Tweede-Kamerlid B. Koenders. Hij zag als waar nemer van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) toe op de ver kiezing. Om te winnen moest zeker 50 procent van de kiezers komen opdagen. Dit cijfer is volgens de nationale kiescom missie gehaald. Zowel Washington als Moskou houden de situatie in Georgië nauw in de gaten. Het westen investeert miljarden in een olie- pijpleiding van de Kaspische Zee via Georgië naar Turkije. Het Kremlin ziet in Saakasjvili een man van de VS. De Russen hebben legerbases in Georgië en invloed in enkele semi-auto nome regio's in het land. Daar naast verzorgt Rusland de ener gievoorziening van Georgië. Georgië was ooit een van de rijkste republieken van de Sov jet-Unie. Het land met 4,9 miljoen inwo- Saakasjvili en zijn Nederlandse vrouw Sandra omarmen elkaar nadat duidelijk is geworden dat 'zij' de presidentsverkiezingen in Georgië hebben gewonnen. Foto: EPA ners is na de onafhankelijkheid veramd en heeft nu een buiten landse schuld van 1,7 miljard dollar. ken niet meer toe en in het straatbeeld van de grote steden verschijnen afschrikwekkende posters die waarschuwen voor de gevaren van roken. Het is nog maar een begin. Als het parlement dit voorjaar het con venant bekrachtigd, staan ro kers nog meer veranderingen te wachten. De meest in het oog springende: geen reclames en sponsoring van sigarettenmer ken meer, en waarschuwingen die meer dan helft van de ver pakking van het pakje zal be slaan. Aanzienlijk meer dan het ene kleine regeltje in een minu tieus lettertype dat nu meldt dat roken slecht voor de ge zondheid is. washington/ap - Buitenlan ders die de Verenigde Staten via een luchthaven binnenkomen moeten vanaf deze week hun foto en vingerafdrukken laten nemen. Die maatregel is het ge volg van verscherpte grenscon troles in de VS. Voor 28 - voor namelijk Europese - landen geldt een uitzondering. De mi nister voor binnenlandse veilig heid Tom Ridge verklaarde het programma vandaag op de luchthaven van Atlanta voor ge opend. De nieuwe regels zijn van kracht in 115 internationale luchthavens en veertien zeeha vens. Per jaar zullen ongeveer 24 miljoen bezoekers de con troles ondergaan. Volgens het ministerie duurt de nieuwe procedure tien tot vijftien se conden. Bezoekers uit alle lan den van de Europese Unie met uitzondering van Griekenland zijn vrijgesteld van de maatre gel. Ook burgers uit Australië, Nieuw-Zeeland, Japan, IJsland, Noorwegen, Slovenië, Zwitser land, Singapore, Brunei, Andor ra, Liechtenstein, Monaco en San Marino mogen volgens de oude procedures naar binnen. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Als Israël zijn veilig heidsbarrière op de Westelijke Jordaanoever aanlegt volgens de nu bestaande plannen, zal het spoedig ten prooi vallen aan het soort internationale boycot dat Zuid-Afrika trof onder het apart heidsregime. Dat voorspelde gis teren Josef Lapid, de Israëlische minister van justitie en leider van de centrumpartij Shinui, in was gevonden dat steikJijkteen debat in de ministerraad et gen van het coronavirus 0ver de komende discussie in het civetkatten bij zich hebben. lnternationale Hof van Justitie in China is van plan in de elijke provincie Guangdong 00 civetkatten af te maken n vi Harkten waar het roofdier bed dt verkocht te sluiten. Dat u I !t een mogelijke bron van gelr netting met het SARS-virus lineren. Een woordvoerder het provinciale centrum ziektebestrijding had eer- jezegd dat bij een vermoe ke SARS-patiënt een virus Den Haag over de omstreden barrière. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties besloot vo rige maand het Hof om een uit spraak te vragen. Israël noemde dat toen 'een cynische manipu latie van een apparaat dat is ontworpen om de wereldvrede te bevorderen, maar nu de be langen dient van hen die terro risme steunen'. Het juridische advies is niet bindend, maar Israël is bang voor een sterke toename van de internationale druk als het ne gatief uitvalt. Te oordelen naar zijn uitspraken gaat Lapid er van uit dat het laatste het geval zal zijn. Maar volgens hem heeft de Israëlische regering zich de ellende zelf op de hals gehaald door het oorspronkelij ke tracé van de barrière te wijzi gen. Het hek loopt niet langs de bestandslijn die Israël scheidt van de Westoever, zoals oor spronkelijk de bedoeling was, maar dringt op een aantal plaatsen door tot ver in bezet gebied. Dat heeft vergaande ge volgen voor de Palestijnse be volking. „We moesten zo nodig het tra cé wijzigen, waarmee het on derwerp werd van een interna tionaal conflict", zei Lapid. Daardoor stelt Israël zich straks bloot aan het soort internatio nale boycots dat tegen Zuid- Afrika is afgekondigd voor de val van de apartheidsregering, waarschuwde hij. Lapid wil een nieuw debat over de loop van het hek om internationale maatregelen af te wenden. Mi nister van gezondheid Dan Ne- veh van de Likud noemde La- pids commentaar 'gevaarlijk'. Het Internationale Hof zal op 23 februari met de behandeling van de kwestie beginnen. Tot eind deze maand kunnen de betrokken partijen schriftelijk hun zaak toelichten. Israël heeft een werkgroep van ministers gevormd die het Israëlische standpunt moet formuleren. Ook Lapid maakt daar deel van uit. De verwachting is dat Israël zal aanvoeren dat het als bezetten de mogendheid het recht heeft 'fortificaties' te bouwen in be zet gebied. Tegenstanders zul len daar waarschijnlijk tegen in brengen dat een bezetter de toestand in de bezette gebieden niet mag wijzigen. Het dagblad Yediot Achronot schreef giste ren dat de regering weinig ver trouwen heeft in de vijftien rechters die zich over de kwes tie zullen buigen. De twee Arabieren onder hen zouden in het verleden 'anti-Is raëlische gevoelens' hebben ge uit. basra/ap - De Britse premier Tony Blair heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Britse troepenmacht in Basra in het zuiden van Irak om de soldaten te bedanken voor hun inzet. Het bezoek was niet van tevo ren aangekondigd. In een toe spraak tot de soldaten stelde Blair dat de strijd tegen Irak zo belangrijk was omdat het de lakmoesproef vormde in de we reldwijde strijd tegen het terro risme. „Als we hier zouden zijn teruggedeinsd, dan zouden we deze (terreur) dreiging in andere landen nooit hebben kunnen aanpakken." Hij verdedigde nog eens het be sluit om samen met de Verenig de Staten ten strijde te trekken tegen het regime van Saddam Hussein. Van Saddam is aange toond dat hij massavernieti gingswapens heeft ingezet, zei Blair, en dat onder zijn bewind „letterlijk honderdduizenden burgers in gevangeniskampen zijn omgekomen." Ondemocratisch geregeerde landen met wrede regimes die over massavernietigingswapens beschikken, vormen een zeer groot gevaar voor de veiligheid in de wereld, verduidelijkte Blair.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5