KUNST CULTUUR Architect denkt aan stappen tegen 'Stedelijk' Ét Taart voor iedereen en gratis toegang voor look-a-likes Stadsschouwburg Amsterdam open na verbouwing Finding Nemo volgens filmpers beste film van 2003 De 'Vriendelijke Reus' komt naar Nederland R5 idlmmdustne ikt filmers in ioscoop aan Rijksmuseum voor Volkenkunde viert 75ste verjaardag van Kuifje Portugees Alvaro Siza houdt Amsterdam aan contract Anne Frank Huis kruipt naar miljoen bezoekers maandag 4 januari 2004 nst voor eezakjes I-tonge - Galerieën, musea idividuele kunstenaars len een nieuw communi- iddel gevonden om hun te promoten. De Tea-seR kaartje ter grootte van ietbalplaatje waarop ho tsten hun gebruikt thee kwijt kunnen. Voor de ho- !-ondememer is het een uit- ist omdat het vieze asbak schoteltjes en tafelkleden rkomt. De kunstenaars, ga- lën en musea kunnen op i manier reclame maken r hun kunstuiting of bood- ap. De theedrinkers kunnen le website www.tea-ser.nl oeken van wie de afgebeel- unst of boodschap afkom- tDanl 1 i ien/anp - De Amerikaanse idustrie neemt meer regelen tegen mensen die ioscoopzalen proberen de tonde film op hun eigen vi- ramera op te nemen. Over- ers in staten als Califomië Ohio kunnen zelfs worden testeerd. Amerikaanse filmindustrie, inigd in de MPAA, wil in nog meer staten kunnen optre- tegen illegaal filmen. Deze m van piraterij kost de indu- jaarlijks bijna drie miljard .aldus de MPAA. Er zijn af- iken gemaakt met de politie de overtreder uit de bio- öp zet. Gebeurt dat in Ohio, loopt de bioscoop-piraat is op een half jaar celstraf ien flinke geldboete. Maar lichigan kan er zelfs vijf jaar traf op staan. industrie zegt dat het er ral om gaat de mensen af te rikken. Critici hebben al ge- d dat de maatschappijen er het illegale kopiëren door isen die in de filmindustrie werken, kunnen aanpak- Uit een recent onderzoek k dat driekwart van de films op het internet waren uitge- afkomstig waren van men- die in 'Hollywood' zelf of in popen werken. en -£ >er Dinand Woesthoff van Foto: ANP/Robert Vos ine treedt op dens de Spelen haag - De Haagse pop- !p Kane treedt deze zomer tijdens de Olympische Spe- in Athene. De band van ger Dinand Woesthoff geeft ens het evenement een con- voor alle Nederlandse rtmannen en -vrouwen. Het cert is waarschijnlijk de af- ting van een Europese tour waarmee de band dit jaar imationaal hoopt door te ;en. In februari wordt de ,1e 'Rain down on me' naar Europese radiostations ge- ïrd. Eén van de laatste bui- andse concerten vindt lts in Portugal, tijdens het opees Kampioenschap voet- in juni. De band speelde al Ier in Duitsland, Portugal Iweden, maar een intema- ale doorbraak bleef voorals- uit. Tussen april en juni in er ook nog 25 concerten lederland op het program- •glinde Wagner erleden UN - De Duitse operazan- ,s Sieglinde Wagner is op 82 ;e leeftijd in Berlijn overle- De sopraan, geen familie componist Richard Wag- begon haar carrière aan het Ivan de Tweede Wereldoor- In 1949 werd zij ontdekt r de Duitse dirigent Wil- Furtwangler, die haar een iet aanbood voor de Salz- ger Festspiele in Oostenrijk, linde Wagner zong daarna op de beroemde festivals k onder meer Bayreuth, ïburgh en Glyndeboume f er leiding van dirigenten als Klemperer, Clemens uss, Karl Böhm en Herbert Karajan. Tot haar belang- Dehot^te rollen behoorden 'Car- in de gelijknamige opera Bizet, Magdalena in Wag- 'Die Meistersinger von U t nberg' en Annina in 'Der inkavalier' van Richard leiden - Op 10 januari aan staande is het precies 75 jaar geleden dat de beroemde strip held Kuifje met zijn hond Bob bie op de trein stapt richting Moskou. De verjaardag van de nog altijd jonge reporter gaat niet onopgemerkt voorbij. In het Rijksmuseum voor Volken kunde in Leiden wordt Kuifjes verjaardag feestelijk gevierd en dat is in het hele museum te merken. Alle bezoekers wor den op zaterdag 10 en zondag 11 januari ontvangen met een stuk Kuifjetaart, er worden bal lonnen uitgedeeld en bezoe kers die zich verkleden als ka pitein Haddock, professor Zonnebloem, Jansen of Jans sen, Kuifje of een van de ande re beroemde striphelden uit de Kuifjealbums, krijgen gratis toegang tot de tentoonstelling en het museum. In 1929 kwam het eerste Kuilje album uit in België. Met het al bum 'Kuifje in het land van de Sovjets' begon de carrière van striptekenaar Hergé. 75 Jaar la ter viert Kuifje zijn verjaardag in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, waar nog tot en met 29 augustus de tentoonstelling 'Met Kuifje naar de Inca's' te bezoeken is, een tentoonstel ling waarvan de albums 'De 7 kristallen bollen' en 'De Zon netempel' het uitgangspunt zijn. Aan de hand van originele tekeningen, schetsen uit de al bums, uitvergrotingen van stripafbeeldingen en films worden voorwerpen, thema's, films en culturen uit Peru ge toond. In het 75 jarig bestaan van Kuifje is de stripheld niet alleen naar Peru, maar ook naar Arabië, Midden-Amerika, China, Tibet en zelfs naar de maan gereisd. Hoewel Hergé, de striptekenaar en geestelijk vader van Kuifje, zelf nooit ver re reizen heeft gemaakt, wist hij de landen waar Kuifje naar toe reist zeer waarheidsge trouw weer te geven. Hij ba seerde zich daarbij op bronnen als objecten uit de Brusselse Koninklijke Musea voor Kunst en Geschiedenis en de Natio nal Geographic. In Nederland wordt alleen in het Rijksmuseum voor Volken kunde de verjaardag van Kuifje gevierd. In samenwerking met de Belgische Fondation Hergé wordt later in het jaar nog een keer uitgebreid stil gestaan bij de verjaardag van de beroem de stripheld en zal er in het museum een Kuifjeweekend worden georganiseerd met workshops en andere evene menten. Kuifje en de Zonnetempel. Foto: €Hergé/ML-2003 door Frans Bosman Amsterdam - De gemeente Am sterdam is voorlopig nog niet van Alvaro Siza af. De Portugese architect houdt de gemeente en het Stedelijk Museum aan het contract dat hij met hen heeft. „Het Stedelijk heeft alle recht met een andere architect verder te gaan, maar als het museum contractbreuk pleegt, zal ik juri dische maatregelen moeten ne men," aldus Siza. „Het contract gaat uit van een nieuw museum en daar houd ik mij aan." De architect werkte acht jaar aan zijn plannen voor renovatie en nieuwbouw van het Stedelijk Museum. Hij voldeed aan de persoonlijke vraag van voorma lig directeur Rudi Fuchs, die van het museum een centrum van stilte, schoonheid en scho ling wilde maken. De nieuwe directeur, Hans van Beers, wil het museum omvormen tot een levendig centrum dat middenin de samenleving staat. Siza heeft twee ontwerpen voor het Stede lijk gemaakt. Hij zegt opnieuw bereid te zijn met een geheel nieuw plan te komen, ook al staat dat haaks op het eerdere programma van eisen. „Ik heb drie musea ontworpen die alle drie totaal anders van functie en opzet zijn. Wanneer ik het nieuwe programma van eisen krijg, ga ik weer aan de slag." Van Beers wil echter een andere architect. Er komt de komende maanden een Europese in schrijving, waaruit een jury het beste ontwerp zal kiezen. Eer der dit jaar keurde de commis sie onder voorzitterschap van Concertgebouw-directeur Mar- tijn Sanders, die het gemeente bestuur adviseerde over de toe komst van het Stedelijk, de plannen van de Portugese bouwmeester af. Siza: „Ik heb toen een brief geschreven waar in ik me bereid heb verklaard een nieuw ontwerp te maken. Wanneer ze het Stedelijk niet meer door mijn ogen willen be kijken is dat hun goed recht, maar we hebben een contract." Het bevreemdt de architect niet dat hij via de krant te horen krijgt dat het Stedelijk Museum met hem breekt. „Ze hebben nog nooit direct contact met mij gezocht. Dat maakt het wel lastig, want Nederlandse kran ten zijn hier moeilijk te krijgen en bovendien kan ik ze niet le zen." Siza, die tot de Europese top in zijn vak behoort, reageert eer der met ironie dan met boos heid wanneer hij hoort dat Van Beers binnenkort contact met hem zal opnemen. „Ik hoor het wel via mijn zaakwaarnemer in Amsterdam. Ik heb ook nog an dere dingen aan mijn hoofd dan alleen het Stedelijk." Afgelopen week werd het Stedelijk Museum onder toeziend oog van directeur Van Beers 'officieel' gesloten. Foto: ANP/Juan Vrijdag amsterdam/anp - Met weer iets meer bezoekers in 2003 kruipt het Anne Frank Huis in Amster dam langzaam naar de 1 mil joen bezoekers per jaar. In 2003 waren het er 913.000, 4000 meer dan het jaar ervoor. De meeste bezoekers komen uit Groot-Brittannië, dan volgen de Amerikanen. De Nederlandse bezoekers nemen de derde plaats in. Een bezoek aan het huis waar Anne Frank ondergedoken zat, betekent vaak in de rij staan om naar binnen te kunnen. Toch ging dat het afgelopen jaar be ter, aldus het museum. Het An ne Frank Huis opende in de zo mer ook 's avonds de deuren. Dat leverde een betere sprei ding van de bezoekers op. Het nieuwe jaar is een bijzon der jaar voor de Anne Frank Stichting. Op 12 juni is het 75 jaar geleden dat Anne Frank werd geboren. In Nederland en ook in het buitenland zal hier aan aandacht worden besteed. De Anne Frank Stichting be heert niet alleen het museum, maar zorgt ook voor lesmateri aal over antisemitisme. Ook doet zij onderzoek naar discri minatie en rechts-extremisme. De stichting is ook verantwoor delijk voor de reizende ten toonstellingen die in 2003 op meer dan 150 plaatsen in de wereld waren te zien. door Corrie Verkerk Amsterdam - De Stadsschouw- burg in Amsterdam is na een ingrijpende verbouwing weer geopend. Vlak voor de officiële heropening gistermiddag werd alles in gereedheid gebracht voor de opvoering van 'Braam bos' door Het Toneel Speelt en het ontvangen van de voorna me gasten. Directeur Melle Daamen geeft de laatste in structies. „Daar, in die loge, wil Hannah Belliot graag zitten. Weten jullie ook dat ze met twee kinderen komt?" Op het toneel wordt de vloer nog eens geveegd. Daamen wijst op de engeltjes, hoog boven het to neel. „Die waren misschien wel sinds 1894 niet meer gepoetst." Vijf maanden lang sloot de Stadsschouwburg de deuren voor een ingrijpende verbou wing. De oude, met de hand bediende, trekkenwand (de touwen, katrollen en gewichten in de coulissen waarmee decor stukken, doeken en lampen worden bediend) kon volgens de arbeidsinspectie niet meer en werd vervangen door een geautomatiseerde. „Nul pro cent problemen?", wil Daamen graag weten na de eerste dagen van 'Braambos'. Het nieuwe systeem vertoonde hier en daar een storinkje, maar 'het mocht geen naam hebben'. De geoe fende oren hoorden een ruis uit de nok van het podium, maar die is binnenkort verholpen. Niet alleen een nieuwe trekken wand werd de afgelopen maan den in de schouwburg gereali seerd, ook de stoelen werden grotendeels vervangen. Daa men probeert er eentje uit. Het zit wat hoger, comfortabeler. Bij de keuze is de directie niet over één nacht ijs gegaan. Di verse stoelsoorten werden uit getest door 'zifters' van divers postuur. Daamen: „Zaterdag hebben we hier een groep vaste Schouwburgbezoekers uitgeno digd. En ze waren er positief over." Afgezien van de stoel - nummering, zijn de grote ver anderingen binnen de tijd en het budget in orde gekomen: de nieuwe klimaatinstallatie, een nieuwe lift voor de orkest bak en een fikse opknapbeurt van het plafond, de enorme kroonlichter en de bladgouden ornamenten. Er is in de hal een compleet nieuwe bar, en er wordt nog gewerkt aan een nieuwe par ketvloer in de koninklijke foyer. „Daar ligt nu nog een zeiltje." Nieuwe toegangsdeuren ko men er ook nog. Als dat alle maal is gerealiseerd staat Daa men alweer aan de vooravond van een nog grotere uitdaging: de bouw van een nieuwe thea terzaal achter de Schouwburg, die in september moet begin nen. Kosten: zo'n 27 miljoen euro. Voor de nieuwe trekken wand, stoelen en andere zaal aanpassingen werd een bedrag van 4,1 miljoen uitgetrokken. „Wat er straks gaat gebeuren is weer van een heel andere orde. Maar het prettige is, we blijven open. Overdag zal dat mis schien wat overlast geven bij repetities. Maar 's avonds is het stü en kan er gewoon worden gespeeld." 'Adrenaline' en laatste twee Matrix-films hoog in het 'flopklassement' amsterdam/anp - De digitale animatiefilm 'Finding Nemo' is zaterdag door de Nederlandse filmjournalisten uitgeroepen tot de beste bioscoopfilm van 2003. De tweede plaats in de klassering wordt ingenomen door 'Kill Bill Vol.I' van regis seur Quentin Tarantino, op de derde plaats staat 'The Return of the King', het sluitstuk van de 'Lord of the Rings'-trilogie. Het even hilarische als vertede rende 'Finding Nemo' vertelt het verhaal van een clownvisje dat wordt gekidnapt door een tandarts uit Sydney. Zijn vader Marlin (Albert Brooks) begint vervolgens, met de vergeetach tige blauwvis Dory (Ellen de Generes), een wanhopige zoek tocht naar zijn kroost. 'Finding Nemo' is wereldwijd een gigan tisch succes: de film heeft in middels bijna 800 miljoen dol lar opgebracht en wordt gezien als grote kanshebber bij de Os cars die eind februari worden uitgereikt. In Nederland leefden al meer dan een miljoen bezoe kers mee met de avonturen van Nemo en zijn vader. Volgens de filmjournalisten was de slechtste bioscoopfilm dit jaar 'Adrenaline', een Neder landse actiefilm met een hoofd rol voor actrice Georgina Ver baan. De film verdween na een week al uit de bioscopen, om dat hij slechts zeshonderd be zoekers wist te trekken. De twij felachtige eer van de tweede plaats in het flopklassement viel te beurt aan de tweede en de derde 'Matrix'-films. De beste Nederlandse produc tie van dit jaar was volgens de Scène uit 'Finding Nemo', de beste film van 2003 volgens de Nederlandse filmjournalisten. Publiciteitsfoto: GPD journalisten de film 'Cloaca' van regisseur Willem van de Sande Bakhuyzen. De tragiko medie is een bewerking van het succesvolle toneelstuk over de desillusies van vier veertigers. Ook in dit geval deelt het pu bliek de mening van de critici: de relatief klein uitgebracht film trok de afgelopen twee maan den al 100.000 bezoekers. De slechtste Nederlandstalige film was volgens de critici 'Pipo en de P-P-Parelridder'. Aan de enquête deden vijftig filmjournalisten van onder meer het NRC, de Volkskrant, Nieuwe Revu, de Preview, Ra dio 3fm, het ANP en de Gayk rant mee. Toneelbewerking van stuk Dahl Amsterdam/anp - 'De Grote Vriendelijke Reus' van auteur Roald Dahl komt volgend the aterseizoen naar Nederland. De rechten van het stuk, geba seerd op het wereldberoemde boek van de overleden Britse schrijver, zijn aangekocht door 't Bos Theaterprodukties. De Nederlandse toneelbewer king gaat half december in première. Acteur Genio de Groot vertolkt met Ricky Koole en Jeroen van Konings- brugge de hoofdrollen in het muzikale toneelstuk. 'De Grote Vriendelijke Reus' vertelt het verhaal van een zachtaardige gigant die elke nacht in het geheim dromen bezorgt bij kinderen. Wanneer het weesmeisje Sophie hem op een nacht betrapt, ziet de reus zich genoodzaakt haar mee te nemen naar het Reu- zenland. Daar bindt Sophie met haar nieuwe vriend de strijd aan tegen de slechte reuzen, die elke avond kinde ren oppeuzelen. Het toneelstuk is geschreven door de Britse auteur David Wood. Hij schreef de bewer king in 1990 in overleg met Roald Dahl, maar tijdens de préproductie overleed de geestelijk vader van 'De Grote Vriendelijke Reus'. „Het is een tamelijk braaf, zeer Engels stuk", vertelt ac teur De Groot. „We gaan het wel wat aanpassen voor het Nederlandse publiek. Het hoeft niet allemaal even cor rect te zijn: dat was Roald Dahl zelf ook niet tenslotte." De regie van het stuk is in handen van Peter de Baan. De theatermaker bewerkte eerder al met veel succes boeken als 'Koning van Katoren' en 'De Scheepsjongens van Bonte koe' tot theaterstukken. Een groot verschil met de Brit se versie is dat de reuzen in Nederland niet door poppen worden vertolkt, maar door mensen. .Anders wordt het zo'n poppenkast", legt De Groot uit. „Nederlandse kin deren kijken daar heel snel door heen. Met hoge hakken of hoge stoelen kunnen nor male mensen d»k uitstekend voor reus doorgaan." Het is de bedoeling dat alle acteurs ver schillende dubbelrollen voor hun rekening nemen. Genio de Groot kreeg dit sei zoen een Arlecchino-nomina- tie voor zijn diverse rollen in de onconventionele toneel versie van 'Festen' en was te zien in films als 'Het zakmes' en 'Cloaca'. Ricky Koole speel de onder meer in toneelstuk ken 'De Vaginamonologen' en 'Othello' en de films 'Wilhel- mina', 'Ochtendzwemmers' en 'Lek'. Jeroen van Konings- brugge speelt in de RTL4-serie 'IC' en is op dit moment te horen als bezorgde vader in de Nederlandse nasynchroni- satie van animatiefilm 'Fin- ding Nemo'.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15