'Slag' om Terweeweg nog onbeslist De HSL-tunnel in: een illegaal dagje uit voor de hele familie REGIO R3 Warmondse zeeverkenners verguld met Vrijwilligersprijs Voor ons is dit een lakgolfje iderdorp brp - Bij een inbraak =fyarijke van Oostenrijk- Leiderdorp, tussen 31 ier en 3 januari, is een {911 Carrera gestolen, ^kers wisten in het huis Sleutel te bemachtigen, aak was er één van een ^jbraakgolf in Leider afgelopen dagen. Ook ■✓;n aan de Houtschans je Schoutenstraat, de in, de Hella Haasestraat jsenburg kregen onge- pzoek. De bewoners 's jpnder andere sieraden, n>Jjes en geld. 361 'verwondt uet n«b' met glas Icon efUK - Een 24-jarige man m fdwijk is in de nacht van hap zaterdag bij een ho- igenheid op de Grent in ijk aangehouden nadat ?re|ortier met een bierglas n #zicht had verwond. De i zich in de ogen van de ierfrisdragen. Die bege- prfm naar buiten. Daar- astjle Noordwijker de por- i kiglas in het gezicht. De f nijker wordt morgen tepid voor de rechter- e cfearis. Hej flatwoningen gebroken in aan de Vliestroom in lan den Rijn zijn in de tussen 29 december en I opengebroken. De be- missen onder meer j walkman, dvd's en daders bedienden zich an dezelfde inbraak- ggjjW m maandag 5 JANUARI 2004 Nihof J.t p af, automobilisten }n vaart. Op de Terwee- ;dt actie gevoerd en dat ^daijks. Een groep buurt- s roept voorbijgangers .^handtekening te zetten V1 sloop van het huis op 1^ 73. De woning is vol- iet leuzen en hier en igen pamfletten. Er tafeltje klaar voor de gers die hun handte ken zetten. Bijna ie- ikent. ie werd vrijdagavond besloten, toen buurt te weten kwamen dat al in de startblokken ■schrokken zich kapot, gieten toch iets doen", 88! blauwbekkende actie- Fred Klootwijk, die "r^nd tijdens een protest er de politie uit het huis llflld. De buurtbewoners I plan de lijsten met befeningen meenemen n rechtbank. Om de 30!gen te houden, willen j^prt geding aanspannen. f is verontwaardigd feit dat de eigenaren )and de sloper nu al la- ;n. „De termijn van zes 'waarbinnen bezwaar len gemaakt tegen de gunning is nét inge- rond een uur of vier Nle buurtbewoners rond nonderd handtekenin- l-Ctameld van voorbijgan- aantal dat zondag uit- tot 500. De meeste schande van de voor sloop. ,,'t Is treurig", oudere dame hoofd- ad als ze de actievoer- door Eric de Jager oegstgeest - De rechter en de politie moesten vanochtend worden ingeschakeld om de sloop van een huisje aan de Ter weeweg in Oegstgeest in goede banen te leiden. Een boze buurt bewoner had zich in het pand verschanst in een laatste poging de slopers te weren. Hij is door de politie uit de woning gehaald en een paar uur vastgezet. De uitslag van de tweede poging om de slopers weg te krijgen, bij de Haagse rechtbank, had meer succes: het werk ligt in elk geval stil tot na de uitspraak van de rechter morgenochtend. Vanochtend zijn al wel de kozij nen verwijderd van het huisje op nummer 73, maar de ge meente Oegstgeest verzocht de slopers al vroeg hun werkzaam heden tot nader bericht uit Den Haag te staken. „Dat was puur om de mensen in de buurt te gemoet te komen", zegt een voorlichter, „want in principe is de sloopvergunning water dicht." Desondanks heeft de bestuursrechter na overleg met de omwonenden, de gemeente en de eigenaar van het huis be sloten de zaak morgen te be handelen. Ongeveer veertig bewoners van het Oranjepark maken zich al een tijdje druk om de sloop van het huis uit 1915 en de voorge nomen nieuwbouw op die plek. De nieuwe eigenaren willen er een veel groter huis voor in de plaats zetten. Een 'kolossaal pand dat niet in de omgeving past', vinden de actievoerders. Ze protesteerden bij de ge meente, waarbij ze hoop putten uit het feit dat de gemeente op termijn het deel van de Terwee weg waartoe nummer 73 hoort, wil aanwijzen tot beschermd dorpsgezicht. Volgens de gemeente is het echter nog lang niet zover en kan zij daarom 'niet anders' doen dan een sloopvergunning verlenen. „Maar het oordeel over onze zienswijze kregen we pas op 30 december te horen - met de mededeling dat op 5 januari de sloop zou beginnen. Dan heeft bezwaar maken ook geen zin meer, want dan is het huisje al weg, of je nu gelijk krijgt of niet", zegt een geëmotioneerde Zwanie van der Heiden. Nu ook een handtekeningenactie dit weekeinde geen zoden aan de dijk heeft gezet, heeft zij haar hoop op de Haagse bestuurs rechter gevestigd. Tegen de actievoerder die zich zondagavond en maandagoch tend in het pand verschanst had, heeft de eigenaar aangifte gedaan, onder andere wegens vernieling. Han voorpagina oude-dorp - Het zong ï^eken door het dorp: Via h ^schacht bij de Bent kon neikelijk illegaal de HSL- ej. En doordat het werk in ol|l tijdens de kerstvakan- 1(1 g, kon je beneden onge- (nd neuzen. Hele gezin- :en gebruik van de leid. "it aan de Bent is ge- hv bereikbaar. Aan het 'n weg een boerenhek stukje over de dijk lo- ij het bouwterrein even f Jt hek door. nog een weg, waarbij „;ers zelfs niet één hek P%en. Die route loopt boerenerf. „Omdat z O*|rpompen in de vaart liggen waar ze geregeld Jen zijn, heeft de aanne- Jthier een bruggetje Igd", vertelt de grondei- -jAls je daar overheen ft je zo op het bouwter rein. Je komt geen hek tegen, en ook geen bordje 'verboden toe gang'. Van de zomer gingen we daar geregeld even kijken. Een keer op een zondag werden we aangesproken door een uit voerder die zei dat we daar niet mochten komen. Toen zei ik: had je gisteren moeten komen, toen liep hier twintig man." De grondeigenaar heeft tijdens de kerstvakantie geregeld men sen voorbij zien komen op weg naar de tunnelschacht. „Zelf ben ik twee weken geleden weer geweest." Kees Mourits uit Hazerswoude- Dorp was gisteren één van de ongenode gasten die door de politie in de kraag werden ge vat. „Ik wil niet goed praten wat we gedaan hebben. Maar het is toch onverantwoord dat het terrein niet is afgesloten terwijl al twee weken bekend was dat je hier zó de tunnel in kan?" Mourits werd door zijn zoon de tunnel in gepraat. Hij had hem de afgelopen dagen verschillen de malen verboden de tunnel in te gaan, maar de zoon dreig de zich daar niets meer van aan te trekken 'want het hele dorp was al geweest'. „Toen hebben we met een paar ouders ge zegd: we gaan mee, maar zo gauw we een hek of een bordje 'verboden toegang' tegenko men, gaan we terug. En achter af ben ik blij dat ik met mijn zoon mee gegaan ben. Anders hadden er gemakkelijk onge lukken kunnen gebeuren." Toen Mourits na het plotselinge eind van de excursie zijn naam en adres had opgegeven aan de politie, wist hij twee agenten er toe te bewegen om mee te gaan naar de vluchtschacht bij de Bent. „Die agent vroeg op een gegeven moment: zijn we al op het terrein? Nergens een hek, nergens een bordje. Ja, binnen in de tunnel stond een bordje op een niet afgesloten hek. Toen ik het hek open deed, viel het bordje op de grond. Dat hadden ze er dus net op gezet. Toen wij er 's middags waren, stond dat bordje er niet. Die agent gaf even geen commen taar." De bezoekers die gistermiddag massaal werden gesnapt, had den ook na hun aanhouding de grootste lol. „Het was heel leuk. We zijn naar de tunnelboor ge lopen en zijn tot in de controle kamer geweest", vertelt één van de gasten terwijl hij op het bouwterrein bij Leiderdorp staat te wachten op vervoer naar huis. „En schrijf maar op dat we werden afgevoerd in een overvol busje waarmee ze veel te hard door die tunnel reden. Dat was echt gevaarlijk." De veiligheidsmanager van aannemer Bouygues die gister middag na de aanhoudingen snel ter plaatse was, kon er alle maal de lol niet zo van in zien. Als mensen moedwillig onze regels overtreden terwijl wij ons tot het uiterste inspannen om de boel veilig te houden, dan houdt alles op", is alles wat hij kwijt wil. De woordvoerder van de HSL- projectorganisatie kan zich de nieuwsgierigheid van de inwo ners van Hazerswoude-Dorp wel indenken. „Daarom organi seren wij ook open dagen, om dit soort zaken te voorkomen. Natuurlijk zijn daarbij heel veel mensen niet aan bod gekomen. Maar daarvoor willen we dit na jaar wanneer de tunnel klaar is Voor het slooppand aan de Terweeweg in Oegstgeest betuigen voorbijgangers hun steun aan de actievoerders. Foto: Mark Lamers ders aanhoort. Een enkeling laat een ander ge luid horen, Zo toont een man nelijke voorbijganger begrip voor het feit dat de nieuwe ei genaren het huis willen vervan gen door een nieuw, groter pand. „Ik vind dit maar een poppenhuisje." Actievoerster Marijke Spijker waarschuwt hem dat het nieu we pand een inhoud krijgt van bijna 1200 kubieke meter. Dat is ruim drie keer zo groot als de huidige woning. „Zo'n enorm pand valt hier toch helemaal uit de toon?" Een jong stel dat het huis op nummer 73 graag had willen kopen, maar achter het net vis te, snapt niet wat de nieuwe ei genaren bezielt. ,Als wij het hadden gekocht, hadden we het opgeknapt. Voor ons is het een droomhuis." hek in de schacht was afgeslo ten. Dat doe je toch niet?" Ook de leeftijd van sommige bezoekers heeft haar verbaasd. „Ze hebben er kinderen uit ge haald van pas acht jaar oud. Terwijl wij met open dagen toch niet voor niets een mini mum leeftijd van twaalf hante ren. Voor de veiligheid, ja." De schacht bij de Bent is overi gens niet de eerste plek waar bezoekers illegaal naar binnen zijn gegaan. Vorig jaar maakten mensen uit de buurt ook gere geld gebruik van de schacht bij de NI 1 - zij het dat dit op veel kleinere schaal gebeurde. „Wij zijn toen ook naar beneden ge weest", vertelt een omwonen de. „Dat was in een tijd dat er ge woon gewerkt werd. We wilden niet gesnapt worden, dus we verstopten ons steeds wanneer er in de verte iets aan kwam. Dat je door de schacht de tun nel in kon hebben we toen een beetje stil gehouden. En later hebben ze een stalen deur ge plaatst waardoor het niet meer mogelijk was om daar de tunnel in en uit te gaan." door Judy Nihof warmond - De Vrijwilligersprijs van de ge meente Warmond komt de leiding van wa- terscoutingclub Anaconda goed van pas. Niet alleen omdat de zeeverkenners het bedrag van vijfhonderd euro goed kunnen gebruiken voor hun activiteiten en voor de sleepboot die ze aan het bouwen zijn. „Zo'n prijs is ook een goede reclame voor Anaconda," vindt Joost Kiel (22). Nog niet zo heel lang geleden was Anaconda op sterven na dood. Tot er een nieuw bestuur kwam dat samen met een groep vrijwilligers de club uit het slop haalde. Vrijdag, tijdens de nieuwjaarsreceptie in War mond, maakte burgemeester Vosjan bekend dat de tien vrijwilligers die de leiding hebben bij Anaconda de Vrijwilligersprijs 2003 had den gewonnen. Dat was een grote verrassing. Al vermoedden ze wel dat er wat speelde. Joost: „We kregen van tevoren een brief waar in stond dat we beslist naar de nieuwjaarsre ceptie moesten komen en dat we andere af spraken moesten afzeggen. Toen dacht ik wel: er is iets." Twee dagen na de prijsuitreiking zijn een paar vrijwilligers met de kinderen bezig in het clubhuis op Koudenhoorn. Het geluid van een slijpmachine verbreekt de zondagoch tendstilte op het recreatie-eiland. Het is veel te koud om het water op te gaan. In de winter blijven de zeeverkenners in en om het club huis. Dan houden ze zich bezig met het on derhoud van de boten, met zeiltheorie en spelletjes. Als het begint te regenen, gaat Kar lijn Sprüncken (21) binnen zeilkwartetten met het groepje zeeverkenners. Zo leren de kinde ren op een speelse manier alles over de voor- rangsregels op het water, het roer, knopen en koersen. Jan Meershoek (49) komt even een kijkje ne men. De voorzitter van Anaconda is trots op wat de leidinggroep de laatste jaren heeft be reikt. De Vrijwilligersprijs voor deze jongeren is in zijn ogen dan ook meer dan verdiend. „Het zijn gewoon goeie lui, die iets voor een nog een grote open dag organi seren. Ik hoop maar dat de aan nemer daar na dit soort dingen nog zin in heeft." De woordvoerder heeft zich wel verbaasd over de brutaliteit van het bezoek „In de afgelopen dagen is drie, vier keer een hangslot vernield waarmee een Zeeverkennersgroep Anaconda. Voorzitter Jan Meershoek is trots op de leidinggroep. „Het zijn gewoon goeie lui, die iets voor een ander willen be tekenen." Foto: Mark Lamers ander willen betekenen. Vergeet niet dat ze kinderen." stuur niet op afstand staat van de leiding- bijna allemaal rond de twintig zijn. Naast hun De voorzitter laat regelmatig zijn neus zien in groep. Maar ik bemoei me niet met wat de studie zijn ze een hele dag hier bezig met de het clubhuis. „Het is belangrijk dat het be- leiding doet. Zij draaien de groepen. Het be stuur houdt zich bezig met de financiën en doet de besprekingen met de gemeente." Een van de redenen dat de leidinggroep van Anaconda de Vrijwilligersprijs in de wacht sleepte, is het feit dat zij de jongeren al een jaar of drie bezig zijn met de bouw van een eigen sleepboot Dat gebeurt bij de War mondse jachtwerf De Waag. Een sleepboot is onder meer onmisbaar bij slecht weer, als de zeilboten snel van het wa ter afgehaald moeten worden. Nu moeten ze zo'n boot steeds lenen. Een kant en klare sleepboot kost zeker 70.000 euro en dat is voor de club onbetaalbaar. „Het schiet niet zo heel erg op, want het moet allemaal in onze vrije tijd", aldus Joost „Maar deze zomer moet-ie klaar zijn." Verder prees burgemeester Vosjan de leiding groep voor de inzet bij de oprichting van een nieuwe, zogeheten Dolfijnengroep. Hierin kunnen kinderen van zeven tot tien jaar spe lenderwijs kennismaken met het water en met het zeilen. Anaconda kreeg zoveel aan meldingen dat zij een wachtlijst in het leven moest roepen. Het is de bedoeling dat de Dolfijnen uiteindelijk doorstromen naar de zeeverkennersgroep, die is bedoeld voor tien tot 17-jarigen. In feite is de Dolfijnengroep noodzakelijk voor het voortbestaan van Anaconda op de lange termijn. „Je waarborgt de instroom naar boven", aldus Meershoek. Volgens hem heeft het weinig zin om oudere kinderen nog te werven voor de zeeverkenners, als ze daar niet van jongs af aan vertrouwd mee zijn ge raakt. „Vanaf een jaar of elf hebben ze al an dere hobby's." Het werken met de 'kleintjes' van de Dolfij nengroep bevalt de jongeren van de leiding groep goed. „Die kinderen zijn op een leeftijd dat ze ólles leuk vinden", zegt Ruben Duijn- hoven (18). De - oudere - zeeverkenners zijn soms behoorlijk bijdehand, maar ook dat is een leuke leeftijdsgroep, vindt Joost Kiel. „Ze bedenken zelf vaak de leukste dingen. Dingen waar je zelf nooit opgekomen zou zijn." De HSL-tunnelschacht in aanbouw aan de Bent in Hazerswoude-Dorp. De illegale bezoekers konden het terrein gemakkelijk bereiken door een stukje door de polder te lopen. Archieffoto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13