LEIDE Geen oude lantaarns in Leidse Vreewijk c Wifi: een goedkoop internetalternatief voor doe-het-zeivers Nog geen grote drukte rond de rookpaal Hollands Midden veiliger dan met gee seum viert Of verjaardag 'e en in zes m- woningen ■■rsbazen denakt beroofd »biel REGIO R1 Kort Rapenburg krijgt wel historische verlichting ikundigen i planeten ort fliiging 10 mineerd sportprijs Duikers redden hond epe gifje uitl -ege omi i mi :htif afgelopen dagen is ovecen in zes Leidse wo- )en(P de Sperwerhorst, zakeonk, de Wiekelhorst, gs drode, het Utrechtse 3 gr) de Kneppelhout- )uit betrof onder k vaeen gameboy en vrijsies. and mei Idag politie heeft in de :a - zaterdag op zondag akteur drie verdachten wesike geweldpleging id iien nabij de Heren- i gl^iden. De verdach- aoviien en achttien jaar, mH tevoren betrokken htpartij in een hore- leid aan de Lange- ir kreeg een 22-jarige 'den klappen, waar opliep aan zijn ge- In 44-jarige vrouw uit istermiddag rond oofd van haar mo- lon op de Beesten- ouw stond te bei- In man haar van ach- lerde en de telefoon d griste. Zij kwam door ze schouder- De man rende ig Steenstraat. i maandag 5 januari 2004 leiden - Duikers van de brandweer hebben zaterdagochtend aan de Boshuizerkade het leven gered van een hond. Het loslopende beest liep op de dunne ijslaag van een sloot, zakte er doorheen en kon niet op eigen kracht uit het wak komen, waardoor omwo nenden de brandweer inschakelden. Twee duikers gingen te water, haalden het dier uit zijn benarde situatie en namen het mee naar de kazerne aan de Rooseveltstraat om onder een warme douche weer een beetje op krachten te komen. De eigenaar van de hond is niet bekend. Het dier is later die dag opge haald door medewerkers van de dierenam bulance. Foto: Frans Roomer door Eric-Jan Berendsen leiden - In het binnengedeelte van Vreewijk en langs de Rijn en Schiekade komen geen klassieke lantaarnpalen. Een verzoek daar toe van wijkcomité Vreewijk en een buurtbewoonster is door burgemeester en wethouders af gewezen. De moderne lantaarns op de Sint Jacobsgracht en de Garenmarkt tussen Raamsteeg en Hoefstraat worden pas in 2008 vervangen door klassieke. Op het Kort Rapenburg komt wel historische verlichting. De Morsweg krijgt tussen Lage Morsweg en Doctor Lelylaan 'passende' verlichting. Dit blijkt uit het Beleidsplan Openbare Verlichting dat deze maand in de commissie Ruimte en Groen inhoudelijk wordt be sproken. Bij de opening van de gerestau reerde Wouterenbrug tussen de Jan van Goyenkade en de Rijn en Schiekade zegde toenmalig wethouder Van Rij eind 1997 toe om ook op andere plekken buiten de singels klassieke ver lichting na te streven. Daarbij dacht hij aan historische invals- en waterwegen, zoals langs de Vliet, de Rijn en de Haarlem mertrekvaart. Indertijd is klas sieke verlichting langs de Jan van Goyenkade neergezet. De Trekvliet langs de Rijn en Schie kade wordt door B en W echter niet als historische invalsweg beschouwd. Om dezelfde reden wordt het binnengedeelte van Vreewijk ook niet klassiek ver licht. De bewoners van Garenmarkt en Sint Jacobsgracht moeten nog wachten op klassieke ver lichting. Hoewel vrijwel de hele buurt daar vol staat met oude lantaarnpalen willen B en W pas in 2008 nieuwe lantaarnpa len op de Sint Jacobsgracht en de Garenmarkt tussen Raam steeg en Hoefstraat neerzetten. Dit komt omdat de huidige ver lichting daar in 1989 is ge plaatst en over 20 jaar wordt af geschreven. „Voortrekken van de vervanging is niet aan te ra den omdat de te vervangen ma terialen door hun leeftijd op dit moment niet meer herbruik baar zijn", aldus het college. Het Kort Rapenburg is volgens het college te breed om goed te verlichten met alleen klassieke lantaarnpalen. Dat is wel moge lijk met 'oude' lampen op de trottoirs die worden onder steund met verlichting boven het midden van de straat. Het Kort Rapenburg maakt deel uit van de looproute vanaf het sta tion naar het stadhuis die op basis van speciaal ontworpen armaturen een herkenbare 'lichtlijn' moet zijn. Omdat die lichtlijn niet wordt onderbro ken door het plaatsen van klas sieke verlichting op de stoep, is het college voor oude verlich ting op het Kort Rapenburg. Ook het gedeelte Morsweg tus sen Lage Morsweg en Doctor Lelylaan krijgt andere verlich ting. Sinds de straat is afgeslo ten voor doorgaand verkeer en een woonfunctie heeft gekre gen, vinden B en W dat de hui dige verlichting moet worden vervangen door een verlichting die meer is gericht op het hui dige karakter van de weg en past bij woongebieden. /"eer j ronomen uit bin- itenland komen van tot en met vrijdag 6 een in het Lorentz de Universiteit Lei- hnieken te bespre- ee planeten buiten itelsel kunnen wor- t. 'Exoplaneten' zijn nden, maar niet een t 'aardse type'. Zo- NASA wil in 2015 icopen lanceren die :ten kunnen vinden, men discussiëren ite detectiemethode. :en week bijeen te oopt het centrum schappelijke resulta- jken. B IJssport Vereniging Kis genomineerd uleringsprijs voor van de gehandi- rt'. Samen met twee ïomineerde sportver- strijdt de IJVL om [ie ter waarde van De IJVL heeft mo- 1 leden met een ver- beperking uit de he- ^■ganiseerde de eerste schaatswedstrijd doelgroep en onder- lere reguliere vereni gt het opzetten van iten G-schaatsen. ingesteld in het kader 1 ropees jaar van men- een handicap. Elk ur dat zich het afge hard heeft gemaakt ^Stegratie van de ge- aarjnsport binnen een vereniging kon mee- le verkiezing, ïeft de IJVL genomi- dstrijd ldi '/erstanc f dat de club zich in I Ai met de KNSB en iaj Mympics Nederland .et voor de organisa- eerste landelijke voor mensen Verstandelijke beper- 'lu%renigingsniveau zijn k g'ndere verenigingen 24>ok enthousiast ge il G-schaatsen op te IVL zijn ook Atletiek- Spirit uit Lelystad en 'ereniging Tigers uit genomineerd. De van de prijs is op 24 taaljhet Nederlands Con- ^üm te Den Haag. door Eric-Jan Berendsen regio - De politie Hollands Midden heeft vorig jaar beter gepresteerd op het gebied van alle veiligheidsonderwerpen. Dat zei korpschef M. Straver vanmiddag tijdens zijn nieuw jaarstoespraak in Alphen aan den Rijn. Volgens Straver is de ze politieregio veiliger gewor den door betere resultaten op het gebied van opsporing en handhaving. Dit beeld wordt volgens hem bevestigd door de laatst gehouden politiemonitor waaruit blijkt dat de onveilig heidsgevoelens van de bewo ners van Hollands Midden zijn afgenomen. In 2003 werden in Hollands Midden meer verdachten aan gehouden dan ooit tevoren. Het aantal woninginbraken daalde naar het laagste niveau sinds het ontstaan van de politiere gio's. In totaal werden 11.150 aanhoudingen verricht en steeg het aantal opgehelderde zaken met vijf procent. De ingezette daling van het aantal geregi streerde geweldsdelicten zette zich in 2003 voort met acht pro cent terwijl het aantal aanhou dingen voor geweldsdelicten met twintig procent steeg. Op het gebied van jeugdover- last is sprake van een toename van vijf procent van het aantal incidenten en aanhoudingen. Er vonden 45.600 staandehou- dingen plaats na het plegen van een overtreding, 6000 meer dan in 2002. Het aantal verkeerson gevallen daalde met vijf pro cent, waarbij er minder doden vielen dan in voorgaande jaren. Op het gebied van de bestrij ding van kapitale delicten blijft Hollands Midden effectief, al dus Straver. Alle moordzaken werden opgelost. Volgens de korpschef is er vorig jaar een succesvol begin ge maakt met de aanpak van veel plegers. „In Leiden en Gouda zijn door een speciaal team 18 verdachten van de top-20 lijst aangehouden en dat heeft on geveer honderd opgeloste za ken opgeleverd." Tot slot meldde Straver dat het afgelopen jaar twee criminele groeperingen zijn ontmanteld. De bendes hielden zich bezig met de internationale handel in harddrugs en voertuigcrimina- liteit. Daarnaast werd een on derzoek naar vrouwenhandel succesvol afgerond. door Floor Ligtvoet leiden - Razendsnel en draad loos internetten zonder een cent te betalen. Het klinkt te mooi om waar te zijn, maar volgens de stichting Wireless Leiden maken al ruim 1700 regiogenoten regel matig gebruik van deze moge lijkheid. Gezien de overweldigen de belangstelling voor de work shop - voor vijftig mensen was geen plaats meer - gistermiddag in sociëteit De Burcht zal dat aantal de komende maanden al leen maar toenemen. Hoog tijd om de draadloze verbinding on der de loep te nemen. Wat zijn de mogelijkheden en wat komt er zoal bij een aansluiting op het wireless netwerk kijken? De voordelen Internet via het wireless net werk gaat sneller dan via adsl of de kabel. Een ander groot voor deel: deze vorm van internetge bruik is gratis omdat er koste loos gebruik kan worden ge maakt van de vrije bandbreedte (2,4 gigahertz). Surfen via wifi (wireless-fidelity) gaat 'prima', aldus Jasper Koolhaas van Wi reless Leiden. De nadelen Het systeem kent ook zijn be perkingen. E-mailen kan bij voorbeeld alleen via webmail en chatten of gamen op inter net behoren nog niet tot de De belangstelling was enorm voor de workshop over het gratis, draadloze internet in Leiden. De zaal was vol, toen om twee uur de deuren werden gesloten. Ongeveer vijftig belangstellenden konden niet meer naar binnen. Op 8 februari is de volgende bijeenkomst van de Stich ting Wireless Leiden. Foto: Mark Lamers mogelijkheden. Binnen Leiden kan wel van alles, van telefone ren tot het versturen van video beelden. Een ander nadeel is dat het signaal wel eens uitvalt. Voor mensen die afhankelijk zijn van internet is het draadlo ze computernetwerk daarom geen optie. Zo raakte één van de zenders afgelopen week in gesneeuwd. Hierdoor konden enkele gebruikers tijdelijk niet meer op internet. Jasper Kool haas is er uiterst laconiek on der: Ach ja, het blijft een vrij- willigersinitiatief." Wifi is vooral een goedkoop internet alterna tief voor doe-het-zelvers. Voor wie is het? Niet elke geïnteresseerde in Lei den kan gebruikmaken van gra tis internet via het wifi-compu- ternetwerk. Het grote euvel zit hem in de dekkingsgraad. Het systeem werkt namelijk via ra diogolven. Kleine zenders op hoge gebouwen zenden radio signalen uit. De computer thuis die verbonden is met een an tenne vangt deze signalen op. Althans, dat is de bedoeling. Soms is de afstand tussen de zender ('node' genaamd) en de antenne van de computer te groot en blokkeert een boom of hoog gebouw de signaalont vangst. Wireless Leiden plaatst iedere maand nieuwe nodes. Toch blijft het moeilijk met zekerheid te zeggen in welke delen van Leiden de ontvangst in orde is. Dit verschilt per huis, afhanke lijk van de apparatuur en de aanwezigheid van obstakels. Zelf hanteren de vrijwilligers van Wireless Leiden de stelregel 'wie op een node uitkijkt, heeft een goede ontvangst'. Maar ook deze regel is niet waterdicht, geven ze toe. Wie op voorhand zekerheid wil hebben of zijn of haar computer met succes op het wifi-netwerk kan worden aangesloten, kan voor 10 euro Wireless Leiden inschakelen om een meting te verrichten. Wat is er voor nodig? Om de computer aan te sluiten op het wifi-net heeft een toe komstige gebruiker allereerst een wireless netwerkkaart vol gens standaard 802.1 lb nodig waarop een antenne kan wor den aangesloten. De antenne dient aan de buitenkant van het huis te worden bevestigd en loopt via een verloopkabeltje en een coax antennekabel naar de computer. Nadeel van deze aansluiting is dat de coax an tennekabel erg stug is en ook een verlies aan ontvangst ople vert. De kabel moet daarom zo kort mogelijk worden gehou den. Oftewel, voor een compu ter op zolder is het een reële optie maar voortién in de kel der niet. Het alternatief is de Wandy, een zogenoemde 'wireless/ethernet bridge': een netwerkkastje dat gemakkelijk met een gewone netwerkkabel (UTP) aan de computer kan worden aange sloten. Nu heeft de lengte van de kabel geen effect op de ont vangstkwaliteit. De benodigde hardware is verkrijgbaar bij di verse computerzaken. Wat kost het? Een aansluiting kost echter al snel meer dan honderd euro. Om de kosten te drukken kan ook zelf een antenne worden gebouwd (voor tips zie www.wirelessleiden.nl). Een maal aangesloten is het gebruik van het netwerk gratis. door Timoteus Waarsenburg leiden - Wie niet vrijwillig stopt met roken, krijgt van overheids wege een duwtje in rug. Sinds 1 januari is de sigaret in de ban en is de roker persona nog grata geworden. Ongewenst persoon dus. Roken mag nog maar op een beperkt aantal plekken. Zo als bij de 'rookpalen' op de Ne derlandse stations. Onopvallen de stalen pilaren met daarin een asbakje, waar verstokte ro kers zich in het vervolg omheen moeten scharen. Gedoogplek- ken voor rokers dus. Een rondje over de Leidse per rons levert in eerste instantie erg weinig op. Na enig zoek werk is de rookpaal op perron 8 weliswaar getraceerd, maar ro kers zijn er niet te zien. Een blik op de andere perrons levert een zelfde resultaat. Onbemande palen. Opmerkelijker is dat ook rokers schaarser lijken. „Die palen zijn een groot suc ces", verzekeren twee perron opzichters echter. „Er zijn al mensen naar ons toe gekomen om te vragen waar die palen staan. En vanmorgen zag ik dat een hele groep rokers rond zo'n paal stond. Nee, die palen zijn een groot succes." Volgens de perronopzichters steekt buiten de gedoogzones vrijwel nie- Wie op het station nog een sigaretje wil opsteken, mag dat alleen bij een speciale rookpaal doen. Foto: Henk Bouwman mand nog een sigaret op. Van wege de boete die dan geris keerd wordt? „Hier worden geen bekeuringen uitgedeeld", zegt de opzichter. „Wij mogen dat niet. Ik denk dat dat een taak van de spoorwegpolitie is. Maar ik geloof niet dat in Lei den bekeuring worden uitge schreven." Op de perrons is het nog altijd rustig rond de officiële rookpa len. Vijf rokers staan rond een prullenbak met asbak op het deksel. „Rookpalen?", waagt Ans Look. „Hier staat toch een asbak." De rokers in haar om geving knikken instemmend. „In de trein mag ik niet meer roken", zegt Look. „Dat begrijp ik nog wel. Maar dat ik op een perron in de openlucht ook nog eens op een apart plekje moet gaan staan, vind ik belachelijk. Daar begin ik ook niet aan. Ik rook, dat is mijn keuze. Maar ik laat me niet behandelen alsof ik lepra heb.' Bij de rookpaal op perron acht staat intussen een man haastig aan zijn sigaret te lurken.Ach, ik vind het wel best, zo'n asbak. Er mag hier tenminste nog ge rookt worden. Er zijn een hoop landen waar het rokers een stuk moeilijker wordt gemaakt." Dan maakt hij zijn half opge rookte sigaret gehaast uit en springt op het fluitsignaal in de trein naar Den Haag. Als de trein zich in beweging zet, schalt een omroepstem door de luidsprekers dat roken op het station slechts bij de speciale rookpalen is toege staan. Een jong ventje dat net uit de trein is gestapt, heeft een sigaret tussen zijn lippen han gen. De boodschap van de om roeper ontgaat hem volledig. Hij heeft andere problemen aan zijn hoofd. Z'n aansteker doet het niet.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11