ECONOMIE iCertificaten ontnemen zicht op het tropisch bos Jf een drankje goed loopt 's en blijft koffiedik kijken Leven met persoonlijk budgetadvies Onduidelijkheid over wel dan niet duurzaam gekapt hout blijft ondanks regelingen bestaan Een goed voornemen iaal/gpd - Terwijl Zin- ziele ging, beleefde ro- revival. Maar de Breezer t terrein. s en hypes volgen elkaar tempo op. In de vitrine en fles sekt, statig en In de champagne van bodem dwarrelt blad- Het had een hit moeten 1, maar de gouden in luxe uitvoering vliegt paald de schappen uit. het product niet aan- Jnd die het weet. ■ns is zelfs groot dat het Ten jaar wel gewild is", trkoopleider Gerard Es- in De Monnik dranken- I uit Oldenzaal. Maar hij toegeven geen enkel Je te kennen dat alleen marketing populair is ge- i. De consument be- tat er gedronken wordt. Ien tijden dat de dran- jt voorzag in slechts drie n: bier, wijn en jenever, lie tijden zijn voorbij, ind wil meer 'leren drin- Jen vertikken het om een Jzicht te trekken bij het glaasje wijn en ze hap- ik niet eindeloos in de bittere schuimkraag. Geef ze eens ongelijk; want ze worden op hun wenken bediend. De 'moeder aller mixdrankjes', de Breezer, vond de afgelopen ja ren gretig aftrek in het uit gaanscircuit. En ook Essink kan zich nog het daverende succes herinneren van de intrede van de shooter in Nederland. 'Kleiner Feig- ling' heette het en De Monnik vervoerde het, als enige leve rancier in Nederland, naar alle uithoeken. Het was in café en discotheek een versnapering, het extraatje tijdens een avond stappen. Varianten in alle smaken en kleuren volgden. Tien jaar later is de consument kieskeuriger, kritischer en wis pelturiger als nooit tevoren. De Breezer is op de weg terug, maar de longneck (het flesje met de lange hals, red.) heeft nog steeds toekomst. „Mensen vinden het leuk om uit een flesje te drinken. Het product heeft uitstraling. Je ziet wel dat mensen niet meer gaan voor drank in felle, kunstmatige kleurtjes. Maar als ik zou we ten wat de trend werd... Ik heb echt geen flauw idee! En als ik het zou weten, zou ik het zeker niet zeggen." Zesduizend verschillende soorten drank worden vanuit Oldenzaal geleverd aan zowel slijterijen als horeca. Ook voor een grossier in drank is het be langrijk te weten wat er op de vloer' gebeurt. Essink heeft zijn hoop gevestigd op een nieuwe uitgave van Feigling. Dit keer zit de wodka-achtige drank in een longneck. En met het EK voetbal voor de deur is ook het vertrouwde „Hup Hol land Hupje", het hippe alter natief voor de oranjebitter, weer opgenomen in het assor timent. Seizoenen en trends. Het heeft alles met elkaar te maken. Wie heeft het nog over smaak? Drank lijkt meer en meer een kwestie van timing en imago. „Ik denk dat je onderhand kunt zeggen dat de smaak on dergeschikt begint te worden aan het imago. Tequila met een zoutrandje en citroen bij voorbeeld; ik kan me niet voorstellen dat mensen dat erg lekker vinden, maar het wordt toch gedronken. Tegenwoor dig moet drank uitstraling hebben." Korenwijn, ook zo'n typisch voorbeeld, vindt Essink. „De kwaliteit is vaak beter dan wel- Verschillende soorten drank bij handelaar De Monnik. Foto: GPD/Carlo ter Ellen ke whisky ook." Maar onder tussen sterft de korenwijn een zachte dood. Net als de jonge borrel trouwens. „De tijd dat je naar het café ging voor een borreltje, is voorbij." Thuis- drinken doen we steeds meer. De stijgende prijzen in de ho reca bezorgen ook de Bour gondiër een vervelende smaak in de mond. Dus schenkt de prijsbewuste consument liever thuis een extra glaasje. Op dat gegeven wordt handig ingesprongen. Business is bu siness. De trendy mixdrankjes kunnen nu ook uit een grote fles geschonken worden. „Dat moet het een beetje worden", denkt de verkoopleider. Maar het blijft koffiedik kijken. Tropisch hardhout kent vele keurmerken. Foto: GPD/Cees Zorn exemplaar, met een gewicht van vijf ton een stukje kleiner dan de gerenoveerde. „Dit hout is in ieder geval legaal," zegt hij. „Maar of het duurzaam gekapt is? Dat durf ik niet te zeggen." Hardhout uit de tropen kwam in 1947 in Nederland. Voor die tijd werd voor bijvoorbeeld sluisdeuren Europees eiken ge bruikt. Met de komst van het hout van andere continenten, kwam de vraag naar de her komst. Er zijn in de wereld van het hout altijd cowboys ge weest, die maling hadden aan de herkomst. Kaalslag, erosie, dieren die hun leefomgeving verliezen - het zou hen een zorg zijn. Zowel in de producerende lan den als in de consumerende is echter een stroming ontstaan om wél oog te hebben voor de manier waarop hout wordt ge oogst. Alle betrokkenen zeggen daar baat bij te hebben: hout is een natuurproduct, dat ver nieuwbaar is. Wie dus de bos sen in stand houdt, zorgt dat er over twintig jaar en verder nog steeds geld te verdienen is. „Helaas is de vraag in de markt naar gecertificeerd hout niet erg groot", verzucht André de Boer, directeur van branchever eniging NWH. „Er is in de bouwwereld nog weinig benul van het belang van legaal ge kapt, duurzaam geproduceerd hout." En dan is er ook nog het prijsverschil: illegaal hout is goedkoper, omdat er geen be lasting over wordt betaald en geen compensatie aan de lokale bevolking. Legaal hout is duur der, maar goedkoper dan duur zaam hout. Er zitten wel meer kosten aan, maar niet die van herbebossingsregelingen. Vandaar dat de vereniging van De Bqer in 2004 een offensief begint om in ieder geval de ei gen leden (90 procent van de relevante bedrijven in Neder land) aan een gedragscode te houden. Die bepaalt dat alle verhandelde hout in ieder geval legaal is, en bij voorkeur duur zaam. Om deze twee begrippen te controleren zijn er verschillen de mogelijkheden. De ene is die van een certificaat, dat moet garanderen dat de internatio nale spelregels worden nage leefd. Klein probleem: er zijn ongeveer 60 van dat soort rege lingen in de wereld. De Boer: „De certificaten uit reguliere, democratisch georganiseerde landen vertrouwen we. Dat geldt bij voorbeeld voor Canada of Zweden. Van sommige ande re landen zijn we minder zeker. Daar moet de stichting Keur- hout als poortwachter de waar de van buitenlandse certifica ten vaststellen, zodat de handel weet wat wel en niet acceptabel is." Diep in het tropisch oer woud kunnen West-Europese regels heel ver weg zijn. Andere mogelijkheid is die van de 'chain of custody", ofwel de bewaking van de keten: van kap naar zagerij naar groothandel naar consument. De Boer: „Van elk stuk hout mo'et je steeds we ten waar het vandaan komt. Dan kun je voorkomen dat ille gaal hout tussen legaal hout komt. Ook wordt het dan mo gelijk om onderscheid te maken tussen legaal en duurzaam. Want voor die laatste categorie is weer een aparte keuring no- dig." Nederland importeert jaarlijks ongeveer 629.000 kubieke me ter tropisch hout, van stam tot triplex. Omgerekend naar 'rondhout equivalenten' (hele bomen) is dat 1,2 miljoen kuub. Het verschil tussen beide aan tallen zit in het afval dat ont staat als van bomen producten worden gemaakt (bladeren, tak ken, wortels, schors, etc.). Greenpeace schat dat ongeveer de helft hiervan illegaal zou kunnen zijn - exacte cijfers zijn er niet. De handel daarentegen denkt dat het percentage veel en veel kleiner is. Greenpeace heeft de afgelopen maanden actie gevoerd tegen de hotit- handel, die in haar ogen te wei nig doet tegen illegale produc tie en import. De organisatie ziet ook weinig in de plannen van de NWH voor 2004: „Dat is zoiets als de vos het kippenhok laten bewa ken," aldus een woordvoerder. Waar Greenpeace en de handel elkaar ontmoeten is in de wens dat de Europese Unie een alge heel importverbod afkondigt op hout waarvan niet bewezen kan worden dat het legaal en duur zaam is geproduceerd. Dit moet worden bewaakt met een systeem van internationale controles. De NWH lobbyt daar al gerui me tijd voor in Brussel, samen met de Britse zusterorganisatie Timber Trade Council. De Boer: „Maar dit soort dingen gaat langzaam. Daarom willen wij de Nederlandse bedrijfstak vol gend jaar zelf nog meer in actie laten komen." Greenpeace is sceptisch en zal nóg scherper letten op het gedrag van de Ne derlandse bedrijven. „Maar elk stapje in de goede richting is meegenomen, zeker als het gaat om bewustwording van het gi gantische probleem van de ille gale houtkap in tropische oer bossen." Bij Wij ma in Kampen is alles te zien wat aan tropisch hout kan worden geïmporteerd. Lange stammen van bijna een meter dik, tot planken en paaltjes. Het bedrijf beheert eigen bossen ter grootte van 65.000 hectare in Kameroen, verzaagt zelf stam men, maar koopt ook stan daard producten voor de bouw lokaal in. „Productielanden wil len steeds meer zelf verwerken, vanwege de toegevoegde waar de. Maar wij willen ook graag hele stammen hebben, voor heel bijzonder maatwerk," al dus De Haan. Ondertussen malen de Europe se molens wel. In mei heeft de Europese Commissie een actie plan tegen illegaal hout gepro duceerd. In juli volgend jaar moet er een uitgewerkte versie beschikbaar komen, inclusief een bewakingssysteem in sa menwerking met de produktie- landen. In december moet het Europees Parlement zich erover uitspreken. De NWH ziet het met vertrou wen tegemoet. Per saldo heeft iedereen baat bij goed geregu leerde bosbouw, meent De Boer. „Van alle gekapt hout in de tropen, is 80 procent uitein delijk brandstof. Slechts 8 pro cent wordt geëxporteerd. Geef de bossen maar een duurzame economische waarde, dan wordt er vanzelf zorgvuldiger mee omgesprongen." ECONOMIE WIJZER James McGonigal •en - De vraag naar tropisch lout in Nederland groeit, zie erover ook: legaal of il- Zij| geproduceerd en wiens J.8sjstaven zijn dat dan; duur- [verbouwd of niet en wie x eepleert dat allemaal? De :r zifelsbedrijven doen - uit wel dajpen eigenbelang - hun best n Jo netjes mogelijk te gedra- pepjnaar Greenpeace vertrouwt voinper. h grote loods op het ter- 1£!e7an houthandel Wijma ^Tpen ligt het bewijs van de laamheid van tr opisch )or hout. Een sluisdeur van ,|ij vijftien meter, afkomstig ls.nn kanaal in Groningen, gerenoveerd wordt. Het defig ton zware ding is ge- ttvan azobé-hout uit Ka- 31 ien en is naar schatting fg jaar oud. Schoonmaken l'anjntroleren op waterdicht- js alles dat nodig is: kan zo 301 jtientallen jaren mee. :ien'r,ch hardhout is populair ond- en waterbouw, al eieihng. Korter is de discussie it hout in Nederland Is het legaal of illegaal ge- 'En volgens welke maat- dan wel: in sommige )l Wanden is een 'officiële' atuliekening tamelijk goed- laast is er nog de discussie luurzaam bosbeheer. ;an wel volgens de (loka als netjes zijn gekapt, iet is de vraag of dat ge- 'olgens de regels van lam bosbeheer. Dat laat- (grip wordt door de Ver- naties omschreven als at nodig is voor het lan- lijn welzijn en voortbe- jvan het bos'. :r dat maar eens te con- :n, als je in Nederland een ting of tuinameublement I. Of een sluisdeur. Direc- |ihn de Haan van Wijma ip zijn bedrijfsterrein en spiksplinternieuw iakt< itteren is voor de meeste mensen niet de >aar- assei )eze(en zijn om de geldzaken eens duidelijk in r te krijgen. Zeker met een heel nieuw 'an e vo< [j0r dg boeg, waar veel mensen het financi- (de ritus, dieref' verh Deilijker zullen krijgen. Budgetteren is meer at inkomsten en uitgaven onder elkaar zet- oe beoordeel je bijvoorbeeldje eigen uitga- Iwon troon? Een persoonlijk budgetadvies kan in- ïn, tijd favoriete bezigheid. Toch kunnen er goede verschaffen. Jsuitbreiding, pensionering, een nieuwe 3 ïg. echtscheiding, ontslag - het zijn veran- ;en met vaak grote budgettaire gevolgen, ip die momenten hebben mensen behoef- :r financieel wat meer houvast te hebben, egroting opstellen, biedt dan uitkomst, - ,is voor velen net een brug te ver. at ibud heeft op zijn internetsite een (voorlo- Ton >g gratis) programma staan dat uitkomst het persoonlijk budgetadvies dat het werk 'V~ L V_ 1 JUUlUljJV UUUgUlUUVlUJ UQl 1IL.I V V 1 IV temt !en groot deel uit handen neemt. „Vroeger nuse* - - ofi ilers- n onze biidgetconsulentes een budgetad- vinden het moeilijk om hun eigen uitgavenpa troon te kunnen beoordelen. Ze willen graag vergelijken en dat kan dus heel goed met de eer ste kolommen." Vaak levert dat interessante in zichten op. Hoeveel moet je minimaal ergens voor uittrekken, wat kost die auto eigenlijk? Of je komt er achter dat je bijvoorbeeld aan verzeke ringen méér dan voor jou noodzakelijk uitgeeft. Wie zover komt dat de eigen begroting is inge vuld, heeft zijn persoonlijke gemiddelde maand- begroting opgesteld. Deze laat zien of je gemiddeld genomen uitkomt met je inkomen. Het geeft antwoord op vragen als: ben ik tevreden met de manier waarop ik mijn geld uitgeef, zijn mijn doelen haalbaar, hoe ziet het er in een andere situatie uit, waar zou ik op kunnen bezuinigen, hoeveel ruimte is er om te sparen? In de praktijk is iedere maand financieel weer anders. Een gemiddelde maandbegroting is dus geen planning voor het jaar 2004. En ook geen blauwdruk voor januari. Wie dat wil hebben, zal een jaaroverzicht moeten maken. Maar dat moet met de informatie van het persoonlijk budgetadvies niet al te veel werk meer zijn. Info: www.nibud.nl Het heeft even geduurd maar eindelijk staat Europa in Neder land op de politieke agenda. De kater van de teloorgang van het Stabiliteitspact ligt nog vers in het geheugen. De afwikkeling van de intergouvernementele conferentie over de nieuwe Eu ropese grondwet zal het Ierse voorzitterschap van de Europe se Unie (EU) gedurende de eer ste helft van 2004 nog genoeg hoofdbrekens kosten. Er is ge rede kans dat de onderhande lingen hierover nog door zullen lopen tijdens het Nederlandse voorzitterschap in de tweede helft van volgend jaar. Daarnaast hebben Ierland en Nederland begiri december in een gezamenlijke brief aan de raad van ministers van de EU aangegeven dat zij beide de hoeveelheid regels uit Brussel willen verminderen. Dit streven sluit aan bij het 'Lissabon-pro- ces' dat op de Euro pese top van 2000 is ingezet en dat er op gericht is om de economieën van de EU binnen tien jaar tot de meest con currerende in de wereld te maken. Aangezien de meer derheid van de re gelgeving nu al uit Brussel komt en steeds verder aan zwelt, is het verstan dig dat beide toe komstige EU-voor zitters eindelijk iets willen doen aan de overmatige en vaak overbodige regelzucht van de eurocraten. Dat past niet alleen binnen de huidige tijdsgeest, maar kan ook de toenemende afkeer van de burgers tegen Europa een halt toe roepen. Het beginsel van subsidiariteit - het nemen van politieke besluiten over re gelgeving en voorzieningen op een zo laag mogelijk niveau - is bij de eurocraten nog onvol doende doorgedrongen. Toch leert de moderne politieke economie ons dat subsidiariteit over het algemeen de meest ef ficiënte wijze van besluitvor ming is. Wat op regionaal ni veau besloten kan worden dient niet op nationaal niveau plaats te vinden en wat op nationaal niveau geregeld kan worden moet niet op Europees, dus su pra-nationaal, niveau geschie den. Een uitstekend initiatief van het Nederlandse kabinet, zeker met het oog op het in middels uitgestelde referendum over de Europese grondwet. Helaas zijn eurocraten net zo hardnekkig in hun regulerings- drift als regionale en nationale bureaucraten. Het zit blijkbaar in hun genen. Dat betekent dat er een agenda opgesteld moet worden met kwantitatieve doel stellingen en een duidelijk tijds pad voor het terugbrengen van de bureaucratische regels. An ders zal dit ambitieuze plan van de Ieren en Nederlanders zeker niet slagen. Nederlandse politici en top ambtenaren hebben in het ver leden bewezen niet altijd de meest effectieve onderhande laars te zijn. Ik ben ervan over tuigd dat de canard van het Sta biliteitspact niet zo had hoeven te gebeuren als er van Neder landse zijde diplomatieker en veel eerder actie was onderno men om de Duitse minister van financiën Eichel aan onze kant te krijgen. Minister Zalm dacht het spel met grote woorden te kunnen winnen. Hij realiseerde zich te laat dat een compromis met Ei chel onmogelijk was geworden door zijn ondiplomatieke wijze van opereren. Hierdoor was het gezichtsverlies voor de Duitsers om zich toch aan de proce dures te houden te groot geworden. Zalm zou beter te rade kunnen gaan bij zijn nieuwe col lega, minister Bot van Buitenlandse Zaken. Bot was ja renlang EU-ambas- sadeur in Brussel en beheerst de finesses van het Europese onderhandelingsspel als geen ander. Een middelgroot land als Nederland kan zeker effectief zijn als toekomstig EU-voorzit- ter, maar dan moet het nu al zijn voorbereidingen treffen. Richt zo spoedig mogelijk een werkgroep voor het EU-voorzit terschap op om de neuzen op de verschillende ministeries in dezelfde richting te krijgen. Maak gebruik van de enorme kennis van onze mensen bij de Europese Centrale Bank, de Eu ropese Commissie en het Euro pees Parlement. Gebruik de deskundigheid van onze top economen en -juristen op dit gebied. Neem een voorbeeld aan de Franse diplomatie, die alles uit de kast trekt om de na tionale belangen optimaal te dienen. Kortom, verenig alle deskundigheid in binnen- en buitenland en maak een consis tent plan de campagne. Mis schien dat wij dan toch nog eens afkomen van het gegniffel in Frankrijk over 'les Bataves'! Sylvester Eijffinger hoogleraar economie Universiteit van Tilburg vies op," vertelt woordvoerster Sas- kia Sol. „Nu kunnen mensen het op de site gemakkelijk zelf doen. Wie het klusje wil klaren, moet al lereerst een beschrijving geven van het huishouden waar hij of zij deel van uitmaakt. Gegevens over de leeftijd, partner, ziektekostenverze kering, kinderen en kinderopvang moeten worden ingetikt. Voorts vraagt het programma naar het net to inkomen, de auto en de relevante gegevens met betrekking tot de (ei gen) woning. Dé factoren die het meest bepalend zijn voor de invul ling van een budget. Een lease-auto past overigens niet in de standaard antwoordmogelijk heden van het programma; hetzelf de geldt voor het gebruik van een oppas aan huis. Die gegevens zul je zelf in de uitgaven- staatjes moeten verwerken. „De gegevens wor den overigens niet opgeslagen of voor andere doeleinden gebruikt," verzekert Sol. Het persoonlijk budgetadvies gaat uit van een gemiddelde begroting per maand. Zodra alle ge gevens zijn ingevuld, krijg je vier ko lommen voorgeschoteld. Allereerst een basisbegroting met bedragen die voor jouw situatie het absolute minimum zijn. Daar kun je niet om heen. Minder uitgeven aan voeding of verzekeringen zou bijvoorbeeld onverantwoord zijn. Dan is er de kolom met de gemid delde begroting. Hierin staan bedra gen afkomstig uit de Budgetonder zoeken van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Ze geven aan wat een vergelijkbaar gezin gemiddeld genomen aan alle posten uitgeeft. De sluitende begroting is verder een overzichtje waarbij alle posten zo zijn inge\nild dat er een keurig over schot op de begroting is. Mooie overzichtjes, maar geen enkel huishouden komt er natuurlijk exact mee overeen. Hét gemiddelde CBS-huishouden bestaat bijvoorbeeld niet. Het is dus zaak om alsnog de eigen begroting in te vullen. „Dan kun je de begrotingen als een soort spiegel gebruiken," legt Sol van het Nibud uit. „Mensen EIGEN BEURS

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7