r VS welkom in kerncentrale Noord-Korea BUITENLAND Iran wijst komst humanitaire Zuid-Aziatische landen missie uit Verenigde Staten af eens over vriie handel 'Juridische gek' dreigt proces Dutroux te vertragen ^jft^«ïraansïarenCirak 1 Brazilië onthaalt Amerikanen als criminelen Schrappen van vluchten Air France foutje van FBI Libië wil snel opheffing sancties VS Amerikaanse sonde verzamelt komeetstof Spelen op de muur onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Het langverwachte proces tegen Mare Dutroux en consorten dreigt al op voor hand vertraging op te lopen. De Belgische beroepsquerulant Georges Frisque, die al vaker rechtszaken in de war heeft ge schopt, heeft een van de mede- beklaagden van Dutroux gedag- vaard, de Brusselse oplichter Michel Nihoul. Omdat die niet op twee plaatsen tegelijk te recht kan staan, dreigt opschor ting voor één van de zaken. Het proces tegen de van kinder- washington/anp-afp-rtr - Iran heeft de Verenigde Staten laten weten dat de islamitische repu bliek op dit moment geen be hoefte heeft aan de komst van een hoge Amerikaanse humani taire delegatie. Dat heeft het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken gisteren bekendgemaakt. ,,We hebben van de Iraniërs ge hoord dat gegeven de huidige situatie in Bam en alles wat daar op dit moment gebeurt, het de voorkeur heeft zo'n be zoek op te schorten", aldus een woordvoerder. „Daarom pro beren we dit nu ook niet meer ontvoering en -moord beschul digde Dutroux, zijn ex-echtge note Michèle Martin, hulpje Michel Lelièvre en de zaken man Nihoul gaat op 1 maart van dit jaar van start in Aarlen, bijna zeven jaar na het losbar sten van de hele affaire. Door de manoeuvre van Frisque, die nog een appeltje te schillen heeft met Nihoul naar aanlei ding van een oude oplichtings zaak, moet Nihoul op 30 maart verschijnen voor de burgerlijke rechtbank in Brussel. Frisque eist een schadevergoeding van dertig miljoen euro van hem. De advocaat van Nihoul liet gis te bereiken." Volgens de zegs man deed de Amerikaanse re gering het aanbod nadat Tehe ran van de aartsvijand hulpgoe deren had geaccepteerd. Met de missie wilden de Amerika nen uiting geven aan hun 'me deleven met het Traanse volk'. Door de aardbeving van vorige week vrijdag kwamen in het ge bied rond de zuidoostelijke Iraanse stad Bam minstens 30.000 mensen om. Volgens een andere functiona ris van het ministerie wilde de regering senator Dole naar Iran sturen. Zij was in de jaren ne gentig voorzitter van het Ameri- teren weten de hele klacht ge weldig belachelijk' te vinden, maar verwacht niet dat de po ging van Frisque om het pro- ces-Dutroux in het honderd te laten lopen, zal slagen. Het strafrecht heeft in België name lijk voorrang op het burgerlijk recht. De kans is echter groot dat Frisque ook op andere ma nieren zal proberen om het proces te ondermijnen. Figuren als Frisque lijken een ware plaag te worden voor de Belgische justitie. Zo zorgde hij samen met ene Benito Frances- coni ook al voor vertraging in de zaak tegen de vermoedelijk kaanse Rode Kruis. Ook een fa milielid van president Bush zou mogelijk zijn meegaan. De missie van Dole zou het eer ste officiële Amerikaanse be zoek aan Iran zijn geweest sinds de periode '78-'81. Toen werden 52 Amerikanen 444 da gen lang gegijzeld gehouden en verbraken de landen hun diplo matieke relaties. Het streng-is- lamitische Iraanse bewind noemt de Verenigde Staten steevast 'de grote satan'. Was hington op zijn beurt spreekt over Iran als lid van de 'as van het kwaad'. opdrachtgevers van de moord op de Luikse politicus Cools. Francesconi probeerde tot twee keer toe de voorzitter van de Luikse rechtbank te wraken. Zonder succes overigens. Brusselaar Frisque staat in ge rechtelijke kr ingen bekend als 'le fou judiciaire', de juridische gek. Hij is er, net als Francesco ni, heilig van overtuigd dat alle grote criminele zaken van de laatste twintig jaar (de Bende van Nijvel, de moord op Cools, de smeergeldaffaire Agusta- Dassault en de zaak-Dutroux) met elkaar te maken hebben. Volgens hem doen politie en islamabad/ap - De ministers van buitenlandse zaken van de SAARC, het regionale samen werkingsverband van zeven Zuid-Aziatische landen die sa men een vijfde van de wereld bevolking vertegenwoordigen, hebben gisteren overeenstem ming bereikt over het raamwerk van een vrijhandelsverdrag. Het akkootd moet door de leiders van de zeven landen worden ondertekend op een top die morgen in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad begint. De zeven lidstaten van de SAARC - India, Pakistan, Ban gladesh, Sri Lanka, Nepal, de justitie er alles aan om te voor komen dat de waarheid boven tafel komt en is dus sprake van een gigantische doofpotopera tie. Intussen klinkt in België de roep om een strengere wetge ving wat betreft het belemme ren van de rechtsgang. Nu kan iedereen die het in zijn hoofd haalt en genoeg geld heeft, een rechtszaak stilleggen door een wrakingsverzoek in te dienen. Dat die wetswijziging (in de volksmond al de wet-Frances- coni genoemd) er nog voor de start van het proces-Dutroux komt, lijkt echter niet haalbaar. Malediven en Bhutan - probe ren al langer een vrijhandels overeenkomst te sluiten, maar konden op hun toppen in 2001 en 2002 niet tot overeenstem ming komen. Als het verdrag wordt getekend, treedt het per 1 januari 2006 in werking. De im portheffingen tussen de SAARC-landen zal volledig ver dwijnen. Op termijn wordt zelfs de invoering van een gemeen schappelijke munt niet uitge sloten. De SAARC vertegen woordigt een vijfde van de we reldbevolking, onder wie hon derden miljoenen van de aller armsten. door onze correspondent Windy Kester oslo - De Noorse politie heeft gistermiddag de Iraakse Koerd mullah Krekar bij zijn woning in Oslo gearresteerd. Krekar, geestelijk leider van de extre mistische islamitische groepe ring Ansar al-Islam, wordt er volgens zijn advocaat Meling van verdacht medeschuldig te zijn aan terreuraanslagen in Noord-Irak. De arrestatie komt als een ver rassing omdat Noorwegen afge lopen zomer alle aanklachten tegen Krekar liet vallen. Volgens de rechtbank was er toen geen bewijs dat Krekar betrokken zou zijn bij terroristische activi teiten. Een anonieme bron verklaarde gisteren tegenover de krant VG dat de politie door het afluiste ren van de telefoon heeft ont dekt dat Krekar nog steeds een rol speelt in Ansar al-Islam. Hij zou te maken hebben met ver schillende zelfmoordaanslagen die de Koerdisch-islamitische guerrilla de afgelopen maanden in Irak heeft uitgevoerd. Krekars broer, die vaak optreedt als zijn zegsman, denkt dat de VS en Duitsland druk hebben uitgeoefend op Nooiwegen om de mullah aan te houden. Dins dag werd in Hamburg een aan slag op een militaire kliniek ver ijdeld. Volgens de Duitse auto riteiten wilden 'Soldaten van Is lam' een autobom laten ont ploffen. Krekar was een perio de, volgens eigen zeggen tot V i i Mullah Krekar.Foto: AP september 2002, leider van de ze groep. De organisatie staat op de terreurlijst van de Ver enigde Naties en zou banden hebben met al-Qaeda. Krekar werd beroemd in Neder land en Nooiwegen toen hij in september 2002 op Schiphol werd aangehouden. Na enkele maanden in de gevangenis van Vught te hebben gezeten, werd hij uitgezet naar Noorwegen, waar hij sinds 1991 een vluchte lingenstatus geniet. Jordanië wilde hem uitgeleverd hebben wegens heroïnesmokkel, maar zowel Nederland als Noorwe gen wees dit verzoek af. In Nooiwegen loopt nog een uitzettingsprocedure tegen Krekar. Hij heeft met het regel matig terugreizen naar Irak, eind jaren negentig, de immi- gratiewet overtreden. parijs/ap - Het schrappen van zes vluchten van Air France tus sen Parijs en Los Angeles tij dens de kerstdagen berustte op een vergissing van de Ameri kaanse federale recherche FBI. Dat heeft een woordvoerder van de Franse politie gisteren bekendgemaakt. Zes passagiers werden wegens hun sterk gelij kende namen ten onrechte aangezien voor verdachten van terrorisme. Na onderzoek bleek dat een van de terreurverdach ten een 5-jarig kind was. De Wall Street Journal meldde gis teren dat twee andere verdach ten een oude Chinese vrouw en een verzekeringsagent uit Wales waren. Gisteren werd opnieuw een vlucht van British Airways van Londen naar Washington geannuleerd wegens gevaar voor een terroristische aanslag. De vlucht werd ook donderdag al geannuleerd. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Eerst opperste ver bazing. Gevolgd door flinke irri tatie. Sommigen gaven zelfs vrij baan aan hun woede. De verne dering was voor hen onverteer baar. De 230 Amerikanen die op Nieuwjaarsdag op de luchtha ven Guarulhos van het Brazili aanse Sao Paulo landden, wer den door de federale politie als criminelen 'onthaald'. Het hoofd ging op de foto en de duim op het inktkussen voor een vingerafdruk. De maatregel was een typisch voorbeeld van een koekje van eigen deeg, gepresenteerd door een federale rechter. De magi straat bepaalde eerder deze week dat Amerikanen die in Brazilië arriveren dezelfde be handeling ten deel moet vallen die Brazilianen in de Verenigde Staten krijgen. Hij baseerde zich daarbij op het internationaal recht, waarbij naties het beginsel van de we derkerigheid mogen toepassen. Populair uitgedrukt: oog om oog, tand om tand. Brazilië figureert sinds vorige week tot groot ongenoegen op een lijst van 27 'verdachte' lan den, wier onderdanen bij aan komst in de VS worden ge scand. Zij moeten op de foto en vingerdrukken afgeven. Het is een veiligheidsmaatregel van de regering-Bush in de strijd tegen het internationale terrorisme. Dat Brazilië over één kam wordt geschoren met 'boeven- naties' gaat er hier niet in. Daarom stapte het openbaar ministerie naar de rechter met het verzoek tot wederkerigheid. Sao Paulo was de eerste Brazili aanse luchthaven die het ge rechtelijke bevel uitvoerde. Twee federale agenten, die hiervoor speciaal waren vrijge maakt, hadden er zes uur werk aan om alle 230 Amerikanen te scannen. Ze deden hun uiterste best de 'wraakactie' aan de ge dupeerden uitgelegd te krijgen. Dat lukte maar gedeeltelijk. Er is dringend meer mankracht nodig, want met het zomersei zoen voor de deur lijkt de maat regel onuitvoerbaar. In Rio de Janeiro kwamen Amerikanen al wegens onderbemanning van de federale politie tot nog toe onder de maatregel uit. t 19! leteoriet richt hade aan in Iran ieran - In het noorden van n heeft een ingeslagen mete- et gisteren voor lichte schade gebouwen gezorgd. Dat ildde de staatsradio. Er zijn g geen berichten over even- Ie slachtoffers. Volgens de lio renden inwoners van de d Babol na de klap in paniek straat op. De inslag werd tot kilometer afstand gevoeld. er doden bij geweld Kashmir dmu - Bij een aanval op een instation in de Indiase deel- at Jammu en Kashmir zijn teren vier Indiase soldaten igekomen en zeventien ge- nd geraakt. Ook drie burgers ikten gewond, aldus een po- ewoordvoerder. De twee of e aanvallers, vermoedelijk is- nitische rebellen, waren ge- ed in legeruniformen. In nmu en Kashmir woedt sinds a i9 een gewapende opstand L a moslimextremisten die ijden voor aansluiting bij Pa- j tan of onafhankelijkheid. De ijd heeft al aan meer dan 000 mensen het leven ge- DEl it. oEifapens en TNT in oskee Bagdad iDad - Bij een inval in een >skee in Bagdad hebben lerikaanse militairen een J,|".UI te hoeveelheid wapens en a 'e ilosieven gevonden. Zij ar- ;ebIC teerden 32 mensen in het is- litische gebedshuis. Dat [R ift brigadegeneraal Kimmitt e less teren gemeld. In de moskee ipeun iet zuidwesten van de Iraak- IDE loofdstad lagen onder meer 0 e pakken TNT, acht zelfge- i akte granaten, uitrustiging 1 bommen te maken en twee SS ten kruit. iiiiin ngei 1 voi niek >GA vindi new york/ap - Libië wil dat de Amerikaanse sancties tegen het land uiterlijk 12 mei worden opgeheven, anders voelt het land zich niet verplicht om ver dere schadevergoeding te beta len aan de nabestaanden van slachtoffers van de bomaanslag van 1988 op een PanAm-vlieg- tuig boven het Schotse Locker bie. Dat heeft de Libische pre mier Ghanim gezegd in een gis teren in de New York Times ge publiceerd interview. De Libische leider Gadhafi maakte vorige maand bekend dat Libië van onconventionele wapens afzag en zijn wapen programma's onderwierp aan inspecties van buitenaf. Tegen de Times zei Ghanim dat Libië de ontmanteling van die pro gramma's 'tot het maximum' wil versnellen en binnen enkele maanden wil voltooien. Maar dan wil Libië wel beloond wor den met opheffing van de Ame rikaanse sancties, zei hij. De sancties van de Verenigde Naties werden 12 september al opgeheven nadat Libië de ver antwoordelijkheid voor de aan slag van Lockerbie in augustus had aanvaard. Het zegde 10 miljoen dollar schadevergoe ding toe aan de nabestaanden. Libië beloofde nog eens 6 mil joen als de Verenigde Staten hun eigen sancties zouden op heffen en Libië zouden schrap pen van de lijst van landen die terrorisme ondersteunen. washington/anp - Voor het eerst in de geschiedenis heeft een ruimtevaartuig stofdeeltjes van een komeet verzameld. De Amerikaanse sonde Stardust passeerde gisteravond de ko meet Wïld-2 op slechts 300 kilo meter afstand. Het materiaal, dat tijdens een vlucht door de staart van stof en gruis werd verzameld, moet volgens de Amerikaanse ruimtevaartorga nisatie NASA over twee jaar op aarde aankomen. Een instrument dat de vorm heeft van een tennisracket en is bekleed met de lichtste door de mens gemaakte vaste stof, ver zamelde tijdens de vlucht ma teriaal van de komeet en kosmi sche stof. De deeltjes die het meeneemt, zijn miniem - maxi maal drie keer de dikte van een menselijke haar. Volgens wetenschappers bevat het verzamelde materiaal deel tjes uit de begintijd van het heelal en stofjes die de komeet tijdens zijn lange tocht langs de rand van ons zonnestelsel heeft verzameld. Zij hopen dat de monsters meer kunnen vertel len over de oorsprong van het zonnestelsel. Ook maakte de sonde foto's van de kern van de komeet die in 1978 werd ont dekt. Sinds de lancering op 7 februari 1999 heeft Stardust circa 3,7 miljard kilometer afgelegd. Een capsule met de gegevens moet in januari 2006 landen op een luchtmachtbasis in de Ameri kaanse staat Utah. De laatste keer dat buitenaardse monsters naar de aarde werden gebracht was in 1972. Toen nam de be manning van de Apollo-17 ma teriaal mee van de maan. Het project is vernoemd naar het lied Woodstock van Joni Mit chell, dat onder meer de tekst regels bevat: „Wij zijn kosmi sche stof, wij zijn van goud, wij zijn koolstof van twee miljard jaar oud". Jeruzalem - Palestijnse kinderen spelen tussen de betonnen blokken waarmee Israël een muur bouwt tussen Palestijnen en Israëli's. De muur is omstreden, maar volgens Israël zal het obstakel het aantal Palestijnse terreurdaden fors verminderen. Foto: EPA/Jim Hollander seoul/ap - Een delegatie van Amerikaanse nucleaire deskun digen brengt volgende week op uitnodiging van Noord-Korea een bezoek aan een kerncentrale in Yongbyon. Dat hebben bron nen in Washington gisteren be vestigd. De Noord-Koreaanse uitnodi ging wordt door diplomaten ge zien als enerzijds een poging van Pyongyang om de VS te la ten zien dat het zeer dicht bij de bouw van een atoombom is om zo zijn onderhandelingspositie ten opzichte van Washington te versterken. Anderzijds zou het duidelijk willen maken dat er via overleg een oplossing kan worden gevonden voor de im passe over het Noord-Koreaan- se kernwapenprogramma. President Bush heeft volgens zegslieden toestemming gege ven voor de reis, maar de Ame rikaanse regering heeft er geen bemoeienis mee. De Ameri kaanse delegatie, die van 6 tot 10 januari in Noord-Korea zal blijven, bestaat uit een aantal politici en de voormalige direc teur van het Amerikaanse nu cleaire onderzoekscentrum in Los Alamos, Hecker. Noord-Korea heeft zich ook be reid verklaard het zespartijen- overleg te hervatten dat een op lossing moet brengen voor het geschil met de Verenigde Staten over zijn atoomprogramma. De Zuid-Koreaanse minister van buitenlandse zaken Young- kwan zei gisteren dat een vreedzame oplossing voor het nucleaire conflict het belang rijkste doel wordt van zijn be leid in het komende jaar. Vorig jaar liep het overleg in Peking tussen Noord-Korea, de VS, Zuid-Korea, Japan, Rusland en China vast zonder dat er vorde ringen werden geboekt. Noord-Korea heeft de afgelo pen maanden herhaaldelijk ge zegd dat het bereid is af te zien van de bouw van atoomwapens als de VS een niet-aanvalsver drag aangaan. Washington heeft dat vooralsnog van de hand gewezen, maar Bush maakte enkele weken geleden bekend wel bereid te zijn Noord-Korea 'schriftelijke ga ranties' te geven als het afziet van de ontwikkeling van nucle aire wapens. Of Pyongyang vasthoudt aan een formeel ver drag is niet duidelijk. De status van het Noord-Kore- aanse kernwapenprogramma is onduidelijk. Het land heeft het Internationaal Atoomenergie Agentschap van de Verenigde Naties (IAEA) de toegang tot het land ontzegd. Volgens een aan tal Amerikaanse diplomaten en nucleaire onderzoekers heeft Noord-Korea reeds de beschik king over kernwapens, door an deren wordt dat in twijfel ge trokken. «kou - Honden, katten en dere huisdieren in Rusland nnen sinds een maand alleen g zonder verdoving worden opereerd. Een staatscommis- voor drugsbestrijding heeft •renartsen verboden ketami- te gebruiken, het enige anes- iticum dat zij tot hun be- ïikking hadden. Het gebruik ti ketamine is in Rusland ver den. Het werd illegaal geïm iteerd uit Polen, Duitsland Nederland en op grote ïaal gebruikt door dierenart- wat de autoriteiten tot vo- e maand gedoogden. Een id vorig jaar gevormde com- ssie voor antidrugsbeleid eft daar nu een einde aan ge- aakt. Bgerheli VS eergehaald gdad - Een Amerikaanse le- Jrhelikopter is gisteren neer stort in de buurt van de akse stad Fallujah, vermoe- lijk na te zijn beschoten van- de grond. Een Amerikaanse litair is daarbij om het leven comen en een tweede ge- nd geraakt, meldde het lerikaanse leger. uisdieren dupe ntidrugsbeleid - Prins Rainier van die vorige maand in ziekenhuis belandde met is gisteren opnieuw op- nen. Artsen adviseerden vorst van het mi- voorzorg naar het te gaan ter observa- imdat zijn conditie zwak zijn. De afgelopen jaren is aak opgenomen, meestal ademhalingsproblemen. AFP Missionarissen 2003 vermoord - In 2003 zijn 29 onder wie vier en drie seminaristen, om geloof vermoord. Dat zijn meer dan in 2002 en vier dan in 2001. Dit heeft het blad van de Vaticaan- congregatie voor de evange- itie van de volkeren, gisteren meld. Colombia, waar zes ssionarissen werden ver- iord, was een van de gevaar - ;te landen om het evangelie te dragen. Rainier ziekenhuis

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5