'Kinkhoest-vaccin nu snel vervangen' mwsL&si BINNENLAND Fort Schiphol, maar wel met een glimlach Kuiper laat trots een veiliger stad achter Nederlander gematigd pessimistisch Minder drugssmokkel via haven Rotterdam van tilliffiEraï GRATIS GRATIS TEGELS 'Het Schip Herrijst' bij Van Til J 'H MONTAGE Brugman Gereformeerden niet naar rechter Apeldoorn - De Gereformeerde Bond binnen de Nederlandse Hei-vormde Kerk wijst de actie van dertig hervormde gemeen ten, die in verband met de kerk- fusie naar de rechter stappen, met nadruk af. In een gisteren uitgegeven verklaring zegt de bond dat de vrijheid van het Woord Gods en de vrijheid van de dienst aan God niet in het geding zijn. Bejaarden week zonder douche sneek - Ongeveer honderd be jaarden in zorgcentrum Bonifa- tiushuis in Sneek kunnen een week lang niet douchen vanwe ge een legionellabesmetting. De ongevaarlijke legionellavariant is geconstateerd üjdens een jaarlijkse test, aldus locatiema nager M. Boekhout vrijdag. Be woners kunnen hooguit een lichte griep oplopen van de niet-agressieve legionellebacte- Zweeftrein niet schadelijk utrecht - Om het oostelijk deel van het Groene Hart groen te houden is de aanleg van de zweeftrein naar het noorden van het land noodzakelijk. Dat zei de commissaris van de ko ningin in Utrecht, B. Staal, gis teren in zijn nieuwjaarstoe- zaterdag 3 januari 2004 Hoofdcommissaris: oplossing zoeken voor onbehandelbare drugsverslaafden amsterdam/gpd-anp - Voor het vierde jaar op rij is Amsterdam veiliger geworden. Dat meldde hoofdcommissaris Jelle Kuiper vrij dagmorgen in zijn nieuwjaarstoespraak. Zijn laatste, want op 1 november neemt Bernhard Weiten de leiding over het poli tiekorps Amsterdam-AmsteÏÏand over. Het aantal aangiften in de hoofdstad is vo rig jaar gedaald met 6,5 procent, van 113.000 in 2002 naar 105.750. Over drie jaar moet het aantal aangiften onder de hon derdduizend liggen, het niveau van de ja ren '80, zo kondigde Kuiper aan. De daling is des te opmerkelijker, omdat de bereid heid aangifte te doen is toegenomen (van 26,1 naar 26,8 procent). Tegelijkertijd is het steeds gemakkelijker geworden aangifte te doen; dat kan telefonisch, en bij autoruit- schadebedrijven liggen de formulieren klaar in het geval van een inbraak in een auto. De grootste afname van misdrijven werd genoteerd bij de autodiefstallen: 14 procent minder. Ook het aantal overvallen daalde met 14 procent. Zakkenrollen werd 10 pro cent minder geregistreerd. Kuiper beloofde dat de criminaliteit nog verder kan dalen. Door een verhoogde aandacht voor geweld in de huiselijke sfeer is op dit gebied het aantal aangiften juist fors gestegen. Vorig jaar nam dat toe met 47 procent tot 1660 zaken. Kuiper stelde tevreden vast dat vrouwen kennelijk meer vertrouwen heb ben gekregen dat de politie hun klachten serieus neemt. Het aantal aangiften van winkeldiefstal is afgenomen met 20 procent tot 4830, meld de Kuiper, en het aantal gevallen van dief stal en inbraak bij bedrijven met 19 pro cent. Hij was daar zeer tevreden over. „In de meeste gevallen konden we de winkel dieven aanhouden, omdat de winkelier on ze hulp inriep," aldus Kuiper. Ook in de beleving van de burger is het ge voel van onveiligheid in en rond Amster- dam afgenomen. Tien jaar geleden gaf 11 procent van de mensen aan zich onveilig te voelen; vorig jaar was dit nog maar 6,3 pro cent. Kuiper had ook slechter nieuws te melden. Het aantal doden door moord en doodslag in Amsterdam is vorig jaar fors toegeno men: 44. Vooral het grote aantal liquidaties in de onderwereld zit Kuiper dwars. „We hebben op dit gebied nauwelijks een zaak kunnen oplossen. Wel is het gelukt één da der op te pakken dankzij de oplettendheid van een burger. Ik zie die liquidaties als een schoffering van de rechtsstaat. We zullen niet ophouden te zoeken naar de daders en eventuele opdrachtgevers." De hoofdcommissaris is bovendien teleur gesteld dat het kabinet niet is gekomen met een oplossing voor onbehandelbare drugs verslaafden. Wat hem betreft hoeft dat niet per se vrije heroïneverstrekking te zijn. „De verslaafden zijn verantwoordelijk voor tien duizenden criminele feiten per jaar, ook in 2003. Dat zal als het kabinet niets doet, ook in 2004 het geval zijn", aldus Kuiper. „Als je zo sterk inzet op minder criminaliteit als dit kabinet doet, kun je de verantwoordelijk heid voor de aanpak van deze groep niet al leen maar toebedelen aan politie en jtisiti- tie." Staal reageerde daarmee op be richten over de nieuwe nota Ruimte van minister Dekker (VROM), die ruimte zou bieden aan grootschalige bouw in het westelijk deel van het Groene Hart. Foute transporten van vuurwerk den haag - Met bijna een op de drie grote transporten van vuurwerk die de Inspectie van Verkeer en Waterstaat (IVW) de afgelopen maanden heeft ge controleerd, was iets mis. Dat peeft de instantie gisteren be kendgemaakt. Dn november en december be keek de inspectie tachtig trans porten. In tien gevallen is pro- ces-verbaal opgemaakt. De rest van de transporten mocht (met een waarschuwing op zak) ver der, nadat de gebreken waren verholpen. Bommelding jstation Enschede enschede - Het treinverkeer naar en van Enschede is gister avond enige tijd stilgelegd in |verband met een bommelding. |Dat heeft ProRail laten weten. Op last van de politie werd het station ontruimd, maar er werd niets gevonden. Bij elkaar lag pet treinverkeer vanaf zeven juur gisteravond drie kwartier stil. De melding kwam binnen pij de politie, die meteen alarm sloeg en tot actie overging. 'Afpersers' nog Meeds vervolgd roLBERT - Het openbaar minis erie gaat in beroep tegen de tij spraak voor vijf mannen uit tilbert en omgeving die waren jeschuldigd van poging tot op- ichting. Het vijftal had bij wijze Van oudejaarsgrap losgeld ge vraagd van het Van Gogh Mu- leum in Amsterdam voor twee jestolen schilderijen. De doe ken hadden ze niet in hun be lt. De Amsterdamse politie rechter oordeelde onlangs dat de vijf nimmer de intentie had den het losgeld daadwerkelijk :e innen en vond daarom dat geen sprake was van een po ling tot oplichting. De officier 'an justitie had taakstraffen van ussen de zestig en honderd- win tig uur geëist. utrecht/gpd - Het in 1674 door een tornado vernielde middenschip van de Utrechtse Domkerk wordt komende zomer tijdelijk herbouwd. Het gaat om een bouwconstruc tie van steigerpijpen. Dat heeft burgemees ter Annie Brouwer gisteravond gezegd in haar nieuwjaarstoespraak. In de Stads schouwburg zei Brouwer dat de Domtoren en -kerk, zij het voor korte tijd, weer aan el kaar worden gebouwd. Meer dan 300 jaar geleden werden de toren en kerk van elkaar gescheiden toen een tornado ervoor zorgde dat het middenschip instortte. Veel kerken in Utrecht raakten bij dat natuurgeweld be- schadigd maar de catastrofe was het grootst voor de Domkerk. Het middenschip stortte in omdat het door geldgebrek niet goed was geconstrueerd. De tijdelijke herbouw, onder de titel 'Het Schip Herrijst', maakt onderdeel uit van de viering 750 jaar Domkerk. In 1254 legde bisschop Vianden de eerste steen voor de huidige gotische Domkerk. De bouw van de Domtoren begon pas een eeuw later. De viering is tussen 2 april en 11 november met diverse activiteiten zoals de uitgave van een boek, symposia en verschillende tentoonstel lingen. Het meest spectaculair is de tijdelijke herbouw van het 40 meter lange midden schip van de Domkerk. Dat werk begint op 6 mei en duurt zeker een maand. Het tijdelijke middenschip wordt opgebouwd uit 260.000 kilo aan stalen buizen en zal de hele zomer te zien zijn. Bij de uitvoering wordt er reke ning mee gehouden dat het Domplein voor het publiek gewoon Open blijft. De kosten van het project zijn nog niet bekend maar de bedoeling is dat het door sponsors wordt be taald. Voor de steigerpijpen heeft een bedrijf zich al garant gesteld. Vorig jaar stelde de gemeente 50.000 euro beschikbaar voor de organisatie die de festiveiten begeleidt. Illu stratie: Henk J. van der Feest Al acht jaar onnodig gif in baby's gespoten eindhoven/gpd - Het in Neder land gebruikte heelcelvaccin te gen kinkhoest moet volgens de stichting Vaccinatieschade zo snel mogelijk vervangen worden door het nieuwe, acellulair vac cin. Het huidige vaccin zorgt vol gens de stichting voor onnodige en ernstige bijwerkingen bij ba by's, zoals stuipen en hersenbe schadiging. Soms hebben de vac cins de dood tot gevolg. Op haar internetsite (www.vaci- natieschade.nl) roept de stich ting sinds vandaag mensen op om een petitie te ondertekenen. Daarmee wordt de overheig op geroepen zo snel mogelijk over te stappen op het nieuwe vac cin. Het oude vaccin doodt simpel gezegd de hele bacterie die kinkhoest veroorzaakt, maar is niet waterdicht. Het werkt in 95 procent van de ge vallen. Het acellulaire vaccin werkt ook niet optimaal maar hieruit zijn gifstoffen gehaald die overbodig zijn bij de aan maak van anti-stoffen door het lichaam. Daardoor kent het middel zeventig procent min der bijwerkingen en wordt het in landen als Amerika, Japan, Duitsland en België al jaren ge bruikt. S. van Nuland uit Eind hoven is als voorzitter van de Stichting Vaccinatieschade een van de initiatiefnemers van de petitie. „Al acht jaar wordt er onnodig gif in onze baby's ge spoten. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu re gistreerde in 1999 zo'n 250 kin deren die een collaps hebben gehad. Zij lopen blauw aan en raken in een stuip en er zijn zelfs kinderen aan overleden, hoewel het RIVM dat niet toe schrijft aan de vaccinatie. Het middel wordt nog altijd toege diend in de cocktail en als je als ouder vraagt om het nieuwe middel, kan dat niet. Zelfs niet als je zelf wilt betalen." De Gezondheidsraad, die de minister adviseert, pleitte van wege de bijwerkingen van het huidige vaccin al in 2000 voor invoering van het nieuwe mid del in de cocktail die baby's krijgen tegen difterie, tetanus, pertussis (kinkhoest) en polio. Nu worden kinderen rond hun vierde jaar opnieuw apart inge ënt tegen kinkhoest met het nieuwe vaccin. Waarom kan het nieuwe vaccin dan niet in de baby-cocktail? „Dat is niet mogelijk", zegt een woordvoerder van het ministe rie van Volksgezondheid. „We zijn bezig om het nieuwe mid del aan te passen om het in de cocktail te integreren. Dat vergt tijd en het is een hele klus om het in het vaccinatieprogram ma in te voegen. Bovendien zijn die bijwerkingen zoals gesteld allang medisch weerlegd." Volgens Van Nuland heeft de overheid andere motieven. „Het is geen kwestie van kun nen, maar willen. Sinds twee jaar is er in Nederland een gere gistreerd acellulair vaccin voor handen. Het ligt klaar bij de producent, ook in cocktail vorm, alleen wil de minister er niet aan. Het ou de vaccin wordt namelijk door de overheid gemaakt in het Ne derlands Vaccinatie Instituut. Als dat die 800.000 prikken per jaar niet meer mag maken, kan het net zo goed ophouden te bestaan. Dus wordt er gewerkt aan een eigen middel dat op zijn vroegst pas in 2008/2009 te krijgen is." De Gezondheidsraad brengt binnenkort opnieuw advies uit aan de minister. De Stichting Vaccinatieschade wil tegelijkertijd aan de Vaste Kamercommissie de petitie overhandigen. Amsterdam/anp - Onder druk van een zwakke economie en politieke spanningen is de Ne derlander niet erg positief over wat het nieuwe jaar gaat bren gen. Nog geen kwart van de Ne derlanders gelooft dat 2004 be ter wordt dan het afgelopen jaar. Ruim eenderde is pessi mistisch over 2004. Bijna vier op de tien Nederlanders denkt dat 2004 economisch nog zwaarder gaat worden dan 2003. Een overgrote meerder heid denkt dat de werkeloos heid in hogere of lichtere mate Leers kritisch over ambtenaren van Maastricht maastricht/anp - Burgemees ter Leers van Maastricht heeft gisteren in zijn nieuwjaarstoe spraak kritiek gespuid op zijn eigen ambtenaren. Hij hield hen voor dat Maastrichtenaren de ambtenarij volgens recent onderzoek ervaren als onzicht baar, niet open, onduidelijk en oneerlijk. Ook komen veel amb tenaren hun afspraken niet na en verlopen contacten vaak moeizaam. „We kunnen ons niet permitteren om zo'n sig naal te negeren", zei Leers. Ambtenaren, en ook bestuur ders die zich hooghartig als de deskundige opstellen en niet echt luisteren naar wat de bur ger op zijn hart heeft, kunnen we missen als kiespijn. Hetzelf de geldt voor ambtenaren die opereren als een soort onge kroonde koningen die nooit van wijken weten." De burge meester vindt dat iedere burger recht heeft op een respectvolle, dienstbare houding van de ge meente. Leers wil de ambtenarij geen nieuwe regels opleggen. zal doorgroeien, een kleine meerderheid verwacht in het komende jaar meer stakingen. Dit blijkt uit het jaarlijkse ein- dejaarsonderzoek van bureau Gallup waarvoor wereldwijd 65.000 mensen in zestig landen zijn ondervraagd. In Nederland enquêteerde onderzoeksbureau TNS NIPO bijna 1100 mensen. Vergeleken met het onderzoek van vorig jaar is het sentiment over de economie in Nederland nauwelijks verandert, vertelde een woordvoerster van TNS NI PO gisteren. Binnen West-Eu ropa valt Nederland niet uit de toon. Een meerderheid van de Europeanen voelt rich onzeker der over het behoud van de ei gen baan. De optimistische plekken in de wereld zijn Hong kong, Kosovo en Georgië. In Hongkong zijn de vooruitzich ten een stuk positiever nu de SARS-epidemie achter de rug lijkt. In Georgië heeft de 'rozen revolutie' voor veel optimisme gezorgd. In Slowakije en Grie kenland overheerst daarente gen het pessimisme wegens de kwakkelende economie. rotterdam/anp - Door inten sieve samenwerking en samen hang in de bestrijding van drugssmokkel is de haven van Rotterdam minder aantrekkelijk voor drugssmokkelaars. Dat stelt E. in 't Veld, commissaris van de Rotterdamse zeehaven- politie. Volgens In 't Veld begint de werkwijze die enige jaren gele den is ingezet, effect af te wer pen. Die aanpak draait om een gedegen administratie van per sonen die zich bezighouden met smokkel, de schepen die worden gebruikt, geldstromen en controle van lading. „Als er een lading tulpen uit IJsland komt, weet je dat het niet goed rit." Ook de samenwerking met de politie in Colombia heeft resul taat. „Onze sleutel is de samen hang in de aanpak en de sa menwerking met andere dien sten. Daarbij is het volgens mij een voordeel dat de zeehaven- politie over veel zaken gaat, van milieu tot grensbewaking en opsporing van criminaliteit", aldus In 't Veld. „De nieuwe trend is dat de smokkelaars minder frequent, minder drugs via Rotterdam verladen. Slechts af en toe heb ben we een mega-vangst, veel vaker gaat het om kleinere hoe veelheden. Tot december heb ben we bijvoorbeeld maar 800 kilo cocaïne in beslag geno men", meldt de commissaris. In december was er nog een toevallige vangst van 200 kilo cocaïne die was verstopt, in diepgevroren groente. „Dat was een lading die per ongeluk in Rotterdam was gekomen en ei genlijk voor Antwerpen was be stemd." De douane, een van de dien sten waar de zeehavenpolitie nauw mee samenwerkt, vindt het nog te vroeg om conclusies te trekken en wacht daarmee tot volgende maand de cijfers van de drugsvangsten van 2003 bekend zijn. (advertentie) Vaardige vingers knopen in Nepal schitte rende vloerkleden naar exclusief Van Til- ontwerp. 128.000 knopen zuivere scheer wol per vierkante meter in de nieuwste kleurstellingen en motieven. Een unieke collectie traditioneel vakwerk op de spe ciale afdeling Woningtextiel bij Van Til. Door de hechte samenwerking en recht streekse import bijzonder scherp geprijsd. 170 x 240 cm van 1.515,- NU 845,- IB Eigen parkeerterrein www Openingstijden: Ma-Di-Wo: 9.30-17.30 i Do-Vr: 9.30-21.00 uur Za: 9.30-17,30 uur Zondags gesloten 200 x 250 cm van 1.845,- NU 1.045,- DESIGNCENTRUM ■HBMMMÜ door Angela de Jong Extra bagagescans, herhaaldelij ke paspoortcontrole en dan zijn er ook nog allerlei inspecties die zich aan het oog van de passa gier onttrekken. Luchthaven Schiphol verandert door de angst voor terroristische aansla gen en jacht op drugs meer en meer in een fort. De passagier neemt de lange rijen voor de in- checkbalie graag voor lief. „Hoe meer ze controleren hoe beter." schiphol - De kerstvakantie loopt op z'n einde en dat is op Schiphol duidelijk te merken. Voor de incheckbalies staan lange rijen reizigers die na een kort verblijf bij familie of vrien den weer terugkeren naar huis. Een Indiase familie neemt met tranen in de ogen afscheid van oma. Twee jonge soldaten ver trekken naar Bosnië. Een jochie zwaait vanaf de schouders van zijn vader naar een persoon in de verte. ,',Dag opa." En nog eens, nu wat harder: „Dag opa." Een groepje corpsstudenten reageert verbaasd als hun baga ge nog voor het inchecken al een keer door een scan moet. „Moet dat tegenwoordig? vraagt één van hen zich af als hij zijn tas op de lopende band zet. Een beveiligingsbeambte controleert op het scherm de inhoud van de tas. Niets ver dachts te zien, dus de student kan hem twee tellen later weer op zijn bagagekar zetten. „Tsja, die Amerikanen hè," is de ver klaring van één van zijn vrien den als ze richting incheckbalie lopen om hun bagage in te le veren. Rob Stenacker van de Konink lijke Marechaussee, verant woordelijk voor de beveiliging op Schiphol, haast zich echter om dat laatste uit de wereld te helpen. Het is absoluut niet de laatste beveiligingsgril van de Amerikanen om nieuwe terro ristische aanslagen uit te slui ten. Die extra controle wordt al maanden uitgevoerd, als het al geen jaar is en er werd al jaren over nagedacht, verzekert hij. Het zijn internationale regels waar Schiphol zich aan moet houden. Waar die extra contro le precies voor dient, daarover blijft hij vaag. „Het is een uit breiding van de veiligheid," is het enige dat hij kwijt wil. Sten acker ontkent dat de beveiliging op Schiphol de laatste jaren veel strenger is geworden. „Je zegt het eigenlijk niet van jezelf, maar onze beveiliging was altijd al goed. Dat bleek keer op keer uit internationaal onderzoek. Dus er was voor ons geen aan leiding om extra maatregelen te nemen. Ook niet na 11 septem ber, de oorlog in Irak of de re cente bombrieven." Toch mer ken de passagiers wel degelijk dat er in de loop der jaren veel veranderd is. „De rijen rijn lan ger," signaleert Annelies Parisi, die al 28 jaar regelmatig heen en weer reist naar New York. Ze wijt dat aan de intensievere (advertentie) i BRUGMAN i 1 BEGINT WEER 3 VROEG MET KNALLEN! BIJ AANKOOP VAN UW KEUKEN Inclusief aansluiten GRATIS DINER CHEQUE LT f.w.v. 75f BU AANKOOP VAN UW BADKAMER n t.w.v. 750,- r-1 U GRATIS DINER CHEQUE L-y-J t.w.y. 75,- -§ §1 f 1 n NU KOPEN EN IN 2005' BETALEN! KEUKENS a BADKAMERS Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071-5892086 controle. Vervelend vindt ze het niet. „Veiligheid gaat voor al les." Stenacker begrijpt de ver gelijking van Schiphol met een fort wel, maar vindt hst te on vriendelijk klinken. ,,Te krijgt de indruk dat het een politiestaat is waar mensen op ieder mo ment hun paspoort moeten kunnen trekken. Maar we blij ven altijd vriendelijk." Naast al le zichtbare maatregelen rijn er vanzelfsprekend ook controles die achter de schermen plaats vinden en zich dus volledig onttr ekken aan het zicht van de reiziger. Wat gebeurt er bijvoor beeld precies met de koffers na dat je ze op de lopende band naast de grondstewardess hebt gezet? Maar daar laat Stenacker niets over los.,,Dat soort dingen gebeurt niet voor niets achter de schermen. Dat gaat niemand iets aan." Opener is hij over het aantal marechaussees dat op Schiphol werkt. Nu zijn dat er nog 1500 man maar binnen af zienbare tijd moeten het er 1700 worden. Voor meer informatie bel 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl. Vraag naar de aclievoorwaarden in de showroom. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3