GESPREK VAN DE DAG Met een schone lei 2004 in Dronkemanspraat op Belgisch tv Gezamenlijk expeditie naar pool moet ijs breken De goede voornemens van bekende Nederlanders Olifant in de olie De weg kwijt Vaak blijft 't bij voornemens DAGELIJKS LEVEN 0 ,/4LyeBtjeFTstHeepz. je weg AL&ep-T MENSELIJK Israëliërs en Palestij nen samen Acht Israëliërs en Palestijnen zijn donderdag vanuit het zuiden yan Chili begonnen aan een gezamenlij ke Zuidpoolexpeditie. „We willen de wereld laten zien dat Israëliërs en Palestijnen wel degelijk samen kun nen werken in moeilijke omstandig heden", aldus de Israëlische leider van expeditie 'Het Ijs Breken'. Aan boord van twee motorboten zijn vier Palestijnen en vier Israëliërs aan een tocht richting het Zuidpoolge bied begonnen. Daar zullen ze sa men een twee kilometer hoge berg beklimmen in de buurt van het zoge noemde Bruce Plateau. De expeditie is volgens de bedenkers van het initiatief, Extreme Peace Mis sions, op een aantal punten zo ge vaarlijk dat de deelnemers gedwon gen zijn om samen te werken en in overleg tot oplossingen te komen in mogelijk levensbedreigende situa ties. Extreme Peace Missions hoopt dat van de expeditie een signaal uitgaat naar het Israëlische en Palestijnse politieke leiderschap dat beide par tijen wel degelijk in staat zijn om.sa- men te werken en oplossingen te be denken voor moeilijke problemen. De boottocht vanuit Puerto Williams in Chili naar Antarctica zal ongeveer negen dagen duren. De bergbeklim- ming en de terugtocht naar Chili nog eens zo'n vier weken. De Palestijnse delegatie bestaat on der anderen uit twee militante Pales tijnen die in de gevangenis hebben gezeten voor betrokkenheid bij ter rorisme en aanvallen op Israëlische soldaten en aan Israëlische zijde uit onder meer twee voormalige leden van een commando-eenheid. 'Het Ijs Breken' wordt gesteund door het Israëlische Peres Centrum voor Vrede en VN-secretaris-generaal Kofi Annan, ap Chinese archeologen hebben FOSSIELE RESTEN van een aap gevonden die naar schatting 55 miljoen jaar oud zijn. Zulke resten zijn al eerder gevonden in Europa en Noord-Amerika maar nooit in China. Wetenschappers zijn er daarom erg blij mee. Het fossiel is in de centrale provincie Hunan gevonden. Het kan de wetenschap veel vertellen over de afkomst, evolutie en verspreiding van prima ten, zoals apen, mensapen en mensen. Het fossiel bestaat uit een schedel met een vrijwel complete boven- en onderkaak en enkele tanden. Een experiment met een dron ken presentator en beschonken gasten en publiek in het dage lijkse Belgische praatprogram ma 'De Laatste Show' heeft tot forse kritiek van verenigingen van geheelonthouders en hulp verleners geleid. De Vereniging voor Alcohol- en andere Drugsproblemen (VAD) spreekt er 'schande' van en zei gisteren dat jaren van preven tiewerk in een klap zijn vernie- tigd. 'Om eens te kijken wat er ge beurt' als zowel presentator, gasten als publiek totaal bezo pen aan een uitzending begin nen, zette iedereen het afgelo pen dinsdag voor en tijdens De Laatste Show op de publieke tv-zender VRT flink op een drinken. Alleen een eindredac teur, die de montage van het programma moest doen, bleef nuchter. Dat mocht echter niet baten. Het resultaat was een totaal onsamenhangend pro gramma, aan elkaar gekletst met dronkemanspraat. VAD-woordvoerder en arts Ansoms vindt dat de in Vlaan deren gevierde presentator Mark Uytterhoeven erg onver antwoord te werk is gegaan. „Hij maakt honderdduizenden kijkers wijs dat drankmisbruik normaal is. Een feest zelfs." Ansoms gaat een boze brief sturen naar de directie van de VRT, omdat de presentator zich niet genoeg bewust was van zijn voorbeeldfunctie. Een woordvoerster van de VRT bood gisteren verontschuldi gingen aan aan 'al wie gekwetst of beledigd is'. Zij zegt dat er ook een positieve reactie is bin nengekomen van een socio loog, die zegt dat hij videoban den van het programma zal la ten zien aan alcoholisten als 'lesmateriaal'. Voorts stelt de woordvoerster dat de omroep alle deelnemers aan het pro gramma na afloop naar huis heeft gebracht, anp lucknow - Een verzorger van de dierentuin van Lucknow in India mas seert de oren van een olifant met beschermende olie tegen de kou. Het koude weer in de regio heeft de afgelopen dagen aan bijna 200 mensen het leven gekost. Foto: AP/Ajay Kumar Singh Ik vroeg in de lange winkelstraat naar een kantoorboekhandel..Honderd meter verder op", zei een mevrouw. Die honderd meter ble ken er bijna vierhonderd te zijn. Hoe komt het dat mensen in hun eigen buurt vaak de af stand korter schatten dan hij in werkelijkheid is? Ik heb daar wel een verklaring voor. Mensen delen onbewust hun omgeving in. Wie naar de kerk wil, moet langs de bakker, hoekje om, op gebroken stukje stoep, weer een hoekje, pleintje over en hup je bent er al. Allemaal korte eind jes dus die kerk is vlakbij. Maar achter elkaar en zonder al die gezellige herkenningspunten is het vaak nog een hele tippel. Nog iets opvallends: mensen wijzen in hun ei gen buurt vaak heel slecht de weg. En ook hier is de reden: ze kennen hun buurt te goed. Ze wijzen je.de tweede straat links. Maar het doodlopende steegje en de oprit naar een par keerterrein rekenen ze niet mee. Want dat zijn geen straten. Maar de arme reiziger die weg nog steeg kent, weet dat niet. En belandt op plaatsen waar hij niet wezen moet. Wie de weg wijst, moet naar zijn eigen buurt kijken met de ogen van een vreemdeling. Vol gens mijn broer zijn mensen die goed de weg kunnen wijzen, altijd verstandige mensen. Of dat waar is, weet ik niet. Wel heeft die opvat ting me ooit in de problemen gebracht. Jaren geleden zat ik in een sollicitatiecommis sie. Er werd een producer gezocht vooreen tele visieserie met een omzet van zes miljoen per jaar. Drie kandidaten waren overgebleven. Vlak voor het gesprek met nummer één was af gelopen, vroeg ik: „U komt uit Amsterdam. Zou u me kunnen vertellen hoe ik van de Dam naar het Rembrandtplein kom?"Het lukte die meneer absoluut niet om me dat uit te leggen. Na zijn vertrek zei ik, mijn broer indachtig: „Die moeten we niet nemen. Maar dat zag ik volgens het hoofd personeels- De Cheeky Song, het in matig En gels gezongen dansnummer waar mee de Cheeky Girls en jaar geleden een grote hit scoorden, is het SLECHTSTE POPLIEDJE aller tij den. Britse muziekliefhebbers heb ben dat bepaald in een peiling door de zender Channel 4. Cheeky Song (Touch My Bum) behaalde in Groot- Brittannië de tweede plaats van de hitlijst. Wereldwijd verkochten de Cheeky Girls, twee Roemeense zus jes, 800.000 exemplaren van het singletje. Britse muziekliefhebbers gruwen ook van The Millennium Prayer, een vrij recente poging van Cliff Richard om een onvergetelijk kerstnummer op de plaat te zetten. Het lied behaalde een tweede plaats op de luister-en-huiverlijst. Op vier eindigde de bestverkochte single al ler tijden: Elton Johns Candle in the Wind, in de versie die hij opnam na de dood van prinses Diana. Een Israëlische archeoloog heeft het lichaam gevonden van een persoon die volgens hem de oudste bekende lijder aan de ziekte lepra is die ooit in het Midden-Oosten is ontdekt. De vermoedelijke MELAATSE was be graven in een vallei die in de bijbel bekendstaat als de Hel. Shimon Gibson van de Albright-universiteit voor Archeologie in Jeruzalem ont dekte de 2.000 jaar oude overblijf selen in een familiegraf in de Hinn- om-vallei in Jeruzalem. Deze vallei, ook wel bekend als Gehenna, werd in de bijbel beschreven als een plaats waar oude volkeren levende kinderen verbrandden'als offer aan de heidense god Molech en werd daarom synoniem voor de Hel. Vol gens Gibson stamt de eerste ooit aangetroffen leproos uit de Byzan tijnse periode, omstreeks de vijfde eeuw na Christus. De gitarist van het Canadese rocktrio Rush, Alex Lifeson, moet zich vermoedelijk voor de rechter verantwoorden na een in cident in Naples, in de Ameri kaanse staat Florida. Op oude jaarsdag werd hij daar aangehou den na een VECHTPARTIJ met agenten in hotel Ritz-Carlton. Volgens de agenten was Lifeson dronken en gewelddadig. Hij zou onder meer een agente van een trap hebben geduwd. Lifeson (50), wiens echte naam Zivojino- vich luidt, ontkent schuld. Aan leiding voor de vechtpartij zou Lifesons weigering zijn geweest van het podium af te gaan. Patricia Paay: „Als het maar verkoopt." Archieffoto: Ton Kastermans Zo'n 950.000 Nederlanders hebben oudejaarsnacht, gecombineerd met een oliebol en laatste slok champagne, hun ultieme sigaret opgestoken. Volgens Stivoro ontbreekt het niet aan goede moed, maar zal het leeuwendeel vroeger of later dit jaar weer gaan ro ken. Na een halfjaar is een op de drie goede voornemens gelukt, zegt de Groningse psycho loog Jannet de Jonge. Zij volgde 92 mensen die zich een jaar geleden van alles hadden voorgenomen: afvallen, meer bewegen, gezonder eten, stoppen met roken of drinken, goede daden verrichten. Bij 33 procent van de 92 mensen was het voornemen totaal mislukt, terwijl de resterende groep de plannen nog niet had gerealiseerd maar nog al tijd hoopte dat het zou gaan lukken. Volgens De Jonge is eenderde helemaal niet zo'n slechte score. Uit Canadees onder zoek blijkt dat een kwart van de mensen met goede voornemens al na een week op geeft. Vier van de vijf mensen die stoppen met roken steken binnen een jaar weer een sigaret op. Grootste probleem is dat stoppen met roken of drinken een absoluut streven is: Wie één borrel pakt of sigaretje rookt heeft de afspraak met zichzelf al geschonden. Gemakkelijker zijn de minder absolute voornemens. Wie honderd kilo weegt en wil af vallen hoeft natuurlijk niet meteen te dalen naar zestig kilo. Datzelfde geldt voor wie nu eindelijk eens de tijd wil nemen om een instrument te leren spelen of een deeltijd studie te gaan doen. Je kunt lessen volgen, zonder direct te hoeven streven naar het concertpodium of een lectoraat, gpd Hummie van de Tonnekreek: „Niet meer per se real-lifeprogramma's doen." Archieffoto: Dijkstra/Fred Steenman Dominee Hans Visser van de Rotterdamse Paulus- kerk: „Ik hoop dat we een uitweg vinden voor de vluchte lingen die buiten het generale pardon vallen. Daar moeten we een oplossing voor vinden. Ik ben niet blij met de ontwikkelingen ten aanzien van allochto nen en kansarmen in Rotterdam. De onverdraag zaamheid van de laatste tijd past niet erg bij het Erasmiaanse karakter van de stad." Tv-babe Patricia Paay: „Ik zit net als altijd vol goede voornemens", meldt de zangeres en zakenvrouw. La Paay ziet 'enorm uit' naar de lancering van haar collectie 'home- en sleepwear'. Ook gaat ze weer zingen. „Ik heb de mu ziek de laatste jaren enorm verwaarloosd. Ze wil 'een bijzondere deal en de cd bijvoorbeeld verkopen in pompstations'. Dat dit niet de meest glamoureuze plek is stoort de diva allerminst. „Als het maar ver koopt." Positivist Emile Ratelband: „Ik maak elke ochtend goede voornemens. Ik zal het nieuwe jaar liever zijn voor mijn vrouw, kinderen en broer. Ik ben nogal kort door de bocht." De goeroe van het positieve denken wil als hij in maart 55 wordt, honderd kilo wegen. „Er moet acht kilo af." Zijn samenwerking met het zwijgende medium Yo- manda ligt ver achter hem. De positivist is er niet rouwig om, want tegen wil en dank ontpopte hij zich tot woordvoerder van het healende fenomeen. „Op het laatst was ik meer medium dan zij." Ratelband werkt aan een nieuw boek waar als van ouds optimisme en energie uitspatten. Het motto: „Belangrijker dan welgemoed opstaan is tevreden naar bed gaan. Aan het eind van de dag trots zijn op jezelf, omdat je iets hebt weggeven van je geld, liefde of macht." Politicus Wouter Bos: „Ik kan er niet omheen dat de grootste verandering voor mij volgend jaar is dat ik vader word. Wij hopen er samen het beste van te maken." Minstens zo nieuwsgierig is Bos naar de manier waarop de Ne derlandse bevolking zal reageren op wat hij noemt het snoeiharde kabinetsbeleid.Al die maatregelen zijn nu nog papier, maar de mensen gaan het in 2004 echt voelen. Ik ben heel benieuwd of dat gaat leiden tot onrust en ontevredenheid. Mijn taak is vooral om duidelijk te maken dat er alternatieven zijn." Wouter Bos: Duidelijk maken dat er alternatieven zijn. Archieffoto: GPD Berouw komt na de zonde. Nieuwe bezems vegen schoon. We sluiten feestend een jaar af, schieten voor vijftig miljoen euro smog de lucht in, en kijken daarna nederig het nieuwe jaar in. Deze krant peilde de goede voornemens van enkele bekende Neder landers. Johan Derksen, hoofdredacteur Voetbal Interna tional: „Ik kan wel zeggen dat ik hoop op vrede, maar dat vind ik onzinnig. Gezien de huidige situatie in de wereld is er ook weinig kans op." De tegendraadse journalist heeft zelf geen goede voornemens of het moet zijn dat hij op de oude voet verder gaat. „Ik blijf gewoon roken en sporten. Heel veel mensen weten niet dat ik elke dag om zes urn- opsta om tien kilometer hard te lopen en daarna nog twintig kilometer te fietsen. Ik vind dat ik mij de rest van de dag dan kan permitteren sigaren te roken. Derksen kijkt erg uit naar het EK voetbal in Portugal. Ik hoop dat Nederland kampioen wordt, dan wor den er namelijk heel veel VI's verkocht. Zo zie je dat ik toch een beetje afhankelijk ben van die verwende miljonairs." Ex-roddelkoningin Hummie van de Tonnekreek: „Ik heb me voorgenomen om nooit meer te reageren op gekke dingen in de pers." De 'Big Mother' van Endemol zou overspannen thuiszitten sinds het tv- programma Masterplan mislukte. „Niets van waar. Ik ben gewoon verhuisd en heb daarom vrije dagen opgenomen." De programmamaakster hoopt in het nieuwe jaar meer tijd vrij te maken voor haar kinderen. „Ze heb ben een zwaar ongeluk gehad. Gelukkig hebben ze het overleefd. Ik ga me komend jaar overal mee be moeien, of de kinderen het nu leuk vinden of niet. Gewoon lekker moederen." Ze weet nog niet wat komend tv-seizoen haar brengt, maar het is wel zeker dat ze weer een pro gramma gaat maken. „Ik hoef niet meer per se real- lifeprogramma's te doen. Dat heb ik al vijf jaar ge daan en op zich wil ik wel iets anders. Het liefst iets heel serieus óf dolkomisch." zaken die de commissie voorzat, helemaal ver keerd. Zulke vragen waren niet ter zake, im pertinent ook en of ik die onzin bij de volgende twee kandidaten uit mijn hoofd wilde laten. Ook een collega kreeg die dag een veeg uit de pan omdat hij ondanks waarschuwingen van de voorzitter aan alle drie de kandidaten vroeg: „Weet u uit uw hoofd hoeveel vijftien maal vijftien is?" Een zeer relevante vraag vond ik die overigens geen van de sollicitanten juist kon beantwoorden. Uiteindelijk namen we de Amsterdammer die noch kon hoofdrekenen noch de weg kon wij zen. Die was na drie maanden alweer vertrok ken waarna de sollicitatie-ellende opnieuw be gon. Overigens zonder mijn collega en mijzelf in de commissie. Ook in de jaren daarna ben ik nooit meer uitgenodigd om in zo'n commis sie plaats te nemen. Terwijl ik toch goed de weg kan wijzen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2