sprinters SERVICE De gele kruik Champignons au gratin' Koud rT- TT] 0 o (KX, - 1 Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC160 ZATERDAG 3 JANUARI 2OO4 CD VAN DE DAG Genre: country/bluegrass Liz Meyer with Nugget Live At The European World of Bluegrass Strictly Country Records SCR56 In Franse ogen dreigt Europa kopje onder te gaan in Amerikaanse cultuur. Het valt wel mee met dat 'gevaar'. Bovendien zijn veel cul turele uitingen van gene zijde van de Grote Plas gebaseerd op erfe nis uit de Oude Wereld. Europa is ook niet echt happig: we wen nen moeizaam aan American Football en schatten country niet op waarde in. Toch is in het Avondland een Gideonsbende van lief hebbers van bluegrass-muziek actief. In de Amerikaanse, in Am sterdam woonachtige zangerss Liz Meyer beschikt de scene zelfs over een heuse diva. Met Nugget - Oostenrijks trots op flatpicking gebied - speelt ze met regelmaat op het jaarlijkse congres van de club. Je moet van Meyer's stevige, zelfs wat masculine alt houden om haar zang op waarde te schatten. Ze bedient zich bovendien zonder gene van stereotiepe thema's als de houdbaarheidsdatum van een relatie (It Won 't Be Long) of de eeuwige onrust van het ge moed (I've Got A Feelin). Maar ze is wel echt en authentiek. Deze zorgvuldige live-opnamen tonen de warmte van Meyer, maar mis sen de dynamiek. BOEK VAN DE DAG Genre: beeldverhaal Patrick Atangan De gele kruik Uitg. Augustus Prijs: 9,95 Patrick Atangan is een volkomen onbekende Amerikaanse stripte kenaar, die in 2002 uit het niets De gele kruik presenteerde. Blij kens het voorwoord is Atangan een talentvol kunstenaar, die met veel inzet en inspiratie werkt aan zijn oeuvre. Zijn debuutbundel De gele kruik is in elk geval een grote verrassing. Atangan biedt de lezer in een verfijnd grafisch boekwerkje twee bewerkingen van Ja panse verhalen. Hij heeft de verhalen getekend in de zogeheten ukiyo-stijl, die zich onderscheidt door het gebruik van de klare lijn, indringende details en een zachte kleursetting. De tekeningen zijn gebaseerd op de klassieke Japanse houtsneeprenten. Dankzij deze ietwat statische tekeningen kabbelen de verhalen naar goed Japans gebruik een beetje voort, maar wie deze sprookjesachtige benade ring kan waarderen heeft aan De gele kruik een prachtig boek. KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 4 personen Champignons behoren tot de meest gekweekte paddestoelen van de gehele wereld. Nederland neemt daarbij een voorname plaats is. De grootste champign onkweker is Taiwan met een paddestoelenproductie die an derhalf maal zo groot is als de onze. De meeste gekweekte champignons worden geconser veerd. De blanke champig nons uit ons land hebben niet zo heel erg veel smaak en daarom dient er bij de bereiding op worden gelet dat de champignons niet nog meer van hun fijne en uiterst tere smaak. Het recept van van daag komt uit de keu ken van André Minder- man van het Amster damse Lido toen het Li- do het Lido nog was (ja ren '50). Ingrediënten 1 kg kleine champig nons: 40 gram boter; 3 bosuitjes, met veel fris groen, gesnipperd; zout; witte peper uit de molen; 1/2 theel. limoen- of citroensap; 30 gram bloem, gezeefd; 1.25 dl (kook)room; 2 dl groentebouillon; 75-100 gram geraspte extra belegen (of nog oudere) Goudse kaas; 2 eetl. fijngehakte (blad)peterse lie. Bereiding Maak de paddestoelen schoon. Verwijder de voetjes van de steeltjes. Snijd grotere exempla ren in vieren. Verhit een (braad) pan en laat de boter smelten. Wacht tot het schuim groten deels is weggetrokken. Schep de champignons door de hete boter. Temper de warmtebron. Strooi de bosuitjes over de pad destoelen. Schep alles opnieuw om. Leg het deksel op de pan en laat alles 10 minuten zacht jes smoren. Voeg daarna wat zout, peper en limoen- of ci troensap toe. Schep alles weer enkele malen om. Strooi de bloem er over en schep al les nogmaals goed om. Schenk de room en de bouillon er bij. Breng alles, onder voortdu rend roeren, aan de kook. Blijf roeren tot een gebonden saus is verkregen. Strooi de helft van de geraspte kaas en de peterselie er over en blijf hierna nog zolang roeren tot de kaas is gesmolten en in de saus is opge nomen. Doe het gerecht over in een grote beboterde ovenvaste schaal of in vier kleine beboterde ovenvaste schaaltjes. Strooi de rest van de kaas er over. Leg er hier en daar een flintertje boter op. Plaats de schaal(tjes) onder een reeds zeer hete ovengrill en laat een fraai goudbruin kleurtje op het gerecht verschijnen. Presentatie Dien het gerecht in de oven- schaal(tjes) op. Geef er zelf af gebakken knapperig stokbrood bij. U kunt er eventueel een sa lade van kropsla, tomaten, rode en groene paprika's bij geven. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: In beide richtin gen op de A28 tussen Harderwijk en knooppunt Hattemerbroek en op de A58 tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Baars. Maandag; A2 bij Waalre en Al bij Bameveld. Dinsdag: A28 bij Bei- len en Al bij Blaricum. Woensdag: A27 bij Vianen en A35 bij Ambt Delden. Donderdag: A12 bij Waddinxveenen A12 bij Arnhem. Vrij dag: A73 bij Venlo. Zaterdag: A76 bij Nuth en A50 bij Renkum. Zondag: A27 bij Eemnes en A12 bij Zevenaar. HET WEER door Jan Visser Januari 2004 is koud begonnen. Gisterochtend meldde Wassenaar een sneeuwdek van 7 centimeter (op boomtakken lag nog meer), om 12 uur stond de thermometer op de vliegbasis Valkenburg nog op - 2,2 graden. Op nagenoeg wolkenloze satellietfoto's was goed te zien dat het westen van het land en de provincie Friesland een sneeuwdek hadden, elders was het landschap sneeuwvrij. Boven de sneeuw vriest het vanochtend lokaal 10 graden, op normale waarnemingshoogte, 1,50 me ter, is de vorst matig met minima tot plaatselijk -8 graden. De lage temperaturen zijn het gevolg van stagnerende continentale luchtmassa's onder de as van een hogedrukgebied. Onder de hogedrukzone valt de wind weg, er is nauwelijks bewolking en dat in combinatie met een sneeuwdek veroorzaakt een gevoelig warmteverlies. Ook gedurende de rest van zaterdag blijft het koud. Nagenoeg nergens komt de middagtemperatuur bo ven het vriespunt. Vanavond zakt de temperatuur snel maar de temperatuurdaling lijkt zich in de nacht niet voort te zetten. Dat komt omdat een sto ring boven de Noordzee een toename van de bewol king veroorzaakt, waarschijnlijk komt het ook tot neerslag (sneeuw en regen). Zondagmiddag stijgt de temperatuur naar 4-5 graden, na het weekeinde een verdere verzachting en periodiek regen. December was de enige maand in 2003 met een ge middelde temperatuur die precies op normaal is uit gekomen. De Bilt kwam uit op een maandgemiddel- de van 4,0 tegen normaal eveneens 4,0 graden. Te zacht, in het zomerhalfjaar te warm, waren de maanden maart tot en met augustus en november, te koud of te koel waren januari, februari en septem ber. In september was De Bilt wel een einzelganger want in de rest van het land was september aan de warme kant. Zo had Schiphol een septembergemid- delde van 14,8 tegen normaal 14,3 graden tegen 13,9 tegen normaal 14,2 in De Bilt. 06:10 ««J -1 5 08:49 MA f Dl WO Temperatuur min/max fSf:- Wind W 3 ZW 4 W 4 Z 5 ZW 6 Weer oor}- 0 O <3 Neerslagkans 50% 70% 60% 60% 80% Neerslag-mm 1-3 8-10 1-2 1 4-7 Waterstanden morgen Bel de weerman voo het meest actuele weerbericht in de reg 0900-12345; 50 eurocent per minuut Verwachting voor morgen SNEEUWHOOGTEN wintersportgebieden Oostenrijk (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax: 072-519 68 69 Horizontaal: lGewoonterecht; 4. projectiescherm; 8. munt; 10. Turkse titel; 11. gevangenis; 13. spil; 15. loopvogel; 16. met name; 17. Amerikaanse staat; 20. slotwoord; 21. windmolenrem; 22. begeleiding v< een zanger (Eng.); 24. vanaf; 25. op welke wijze; 26. operatiekamer; 28. lof; 29. god (Lat.); 32. steensc 34. slot; 35. vragend vnw. Verticaal: 1. Deel van een kachel; 2. muzieknoot; 3.! roep van pijn; 5. onder andere; 6. landbouwwerktuig;] 7. boterton; 9. rivier in Oostenrijk; 11. tak van handel 12. toetsenbord; 14. Braziliaanse dans; 16. tropische vrucht; 18. bijb. figuur; 19. echtgenoot; 23. dapper; 24. leegte (bouwk.); 27. kort geluid; 30. vogelproducj 31. voorvoegsel; 32. Frans lidwoord; 33. oude lengte! maat. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 4. Priemen; 5. gladiolen; 8. ara; 9. Hals; 10. beroep. Verticaal: 1. Opslaan; 2. windmaker; 3. peil; 6. omhoog; 7. ellips. ee>J paal- W4TER

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 28