REGIO OPRUIMINGSKORTINGEN rrn Het spook van De Hoop in Hazerswoude verschijnt nog steeds Kerstboom levert een lot of geld op [et blijven speculaties, zolang de visserij zwijgt over de buitrug TOT 50% BIJ STOUTENBEEK Einde dreigt voor Bergingscentrale Van der Vliet in Haarlemmefmeer pBBnfHHHH Warmondse zeeverkenners in de prijzen Stoutenbeek warmond - Tien vrijwilligers van de Stichting Scouting Ana- bonda hebben de Vrijwilligers- [>rijs 2003 van de gemeente Warmond gewonnen. Burge meester Vosjan reikte de prijs van vijfhonderd euro gister avond uit tijdens de nieuw jaarsreceptie in Het Trefpunt. De tien prijswinnaars hebben He leiding bij de zeeverkenners. Zij organiseren wekelijks activi teiten voor de leden. De gemeente verkoos het tien tal - op één na allemaal jonge- ten - boven een aantal andere kanshebbers. De belangrijkste gg.teden daarvoor is dat deze vrij- [villigers met succes een nieuwe egjjkoep hebben opgericht voor ui-jonge waterscouts vanaf 7 jaar. >n peze groep telt inmiddels 27 le- t ni#en- -Een verrijking voor het er Warmondse verenigingsleven," Udus Vosjan. /an Pe burgemeester sprak ook luutpaar bewondering uit voor het feit dat de vrijwilligers zelf bezig r pijn met het bouwen van een pje)8leepboot. Zo'n boot hebben de Zeeverkenners hard nodig. Om- aj^Jat het geld ontbreekt om een nvajcant-en-klaar exemplaar aan te js (jkchaffen, besloten ze er zelf iat piaar eentje te maken. „Het is )ok pijzonder om te zien dat er een ?roep jonge, enthousiaste men sen is, die zoveel tijd in het vrij- 'ligerswerk steekt", aldus Qj^osjan. „Juist in deze tijden, [Cj T/aarin jongeren zo weinig be- c^Jangstelling hebben om hun 1 KaF'e bjd aan anderen te geven." eenre gemeente Warmond looft finds 1987 jaarlijks een prijs uit lan vrijwilligers die iets bijzon- ye^ers hebben gedaan. Inwoners edrijan Warmond kunnen hiervoor pZelf kandidaten voordragen, haar nieuwjaarstoespraak j burgemeester Vosjan kort op het verlies van zelfstan- t^Bigheid dat de gemeente War mond boven het hoofd hangt. riep de inwoners op hun lening over dit onderwerp hehfenbaar te maken via de en- |uête, die inmiddels aan elke rarmonder boven de 16 is toe- ïter-iestuurd, en het referendum op ld |l januari. De burgemeester zei ekeije hopen dat Warmond hoe lan ook een hechte gemeen st Schap blijft. „Laten wij blijven iroberen de gemeenschapszin jaaje behouden, onder alle om- idigheden die ons te wach- inkejen staan." ZATERDAG 3 JANUARI 2004 Geest van de veevoederfabriek blijft opduiken, al is het maar op internet be/fj door Eric de Jager HAZERSwouDE-RiJNDijK - Geest verschijningen kunnen hardnek kig zijn, volgens deskundigen. Uitdrijvers, ghostbusters, para normale media, met experts om lastige spoken weg te krijgen zou een aardige rubriek in de Gouden Gids gevuld kunnen worden. Maar of ze nu bestaan of niet, die spoken, hardnekkig zijn in elk geval de spookverha len. Die verdwijnen nooit. Daar van getuigt de al jaren durende discussie over het spook van de Hazerswoudse graan- en vee- voerfabriek De Hoop. Het terrein van De Hoop aan de Rijndijk wordt regelmatig be zocht door 'spooktoeristen', die op zoek zijn naar bewijs voor de verhalen. Ze wijzen elkaar in forums op internet op het be staan van het spookhuis. Gedegen is het onderzoek van deze geestenjagers meestal niet. Veel verder dan het verhaal van een Hazerswoudenaar dat er in het verleden een ongeluk is ge beurd in de fabriek, waarbij ie mand in de silo is gevallen en overleden, komen de liefheb bers van spookverhalen niet. En in het dorp gaat het verhaal dat de geest van de oude bedrijfs leider Kees Vertegaal nog altijd in het karakteristieke, pastel- kleurige pand huist. Maar hoe vaag het verhaal ook is, de inte resse voor De Hoop is er niet minder om. Hoe vager, hoe mysterieuzer, hoe beter, mis schien... Eigenaar van De Hoop, Peter Paul Tijssen van de gelijknami ge diervoederfabrikant, begint meteen te lachen als hij met het spookverhaal wordt geconfron teerd. „Daar is he-le-maal niks van waar. Het spookt hier echt niet. Er hebben altijd werkne mers van Tijssen gewoond, dan zouden we het wel weten. Kijk, het is een oud gebouw, er zal best wel eens een keer een De veevoederfabriek De Hoop en de bedrijfswoning aan de Rijndijk in Hazerswoude spreken bij dorpsbewoners en spokenjagers tot de verbeelding. Foto: Wim Dijkman vreemd geluid uit komen. Oude leidingen, werkend hout, het kan van alles zijn. Maar een spook is het niet, hoor." Daar denken de spokenjagers op internet anders over. De re gelmatige wisseling van bewo ners, het 'Bates Motel'-achtige uiterlijk, de gedeeltelijke leeg stand en de grote silo die er dreigend achter opdoemt: dit is een spookhuis, dat kan niet missen. „Het is een mysterieus gebouw", zegt Tijssen, terwijl hij nog eens achterover hangt om de hele gevel vanaf de Rijn dijk in zich op te nemen. „Ik kan me best voorstellen dat het de fantasie prikkelt in het don ker. Maar verder is er niets ge heimzinnigs aan. Er zijn nieuw- bouwplannen voor deze grond. En tot die tijd willen we het pand niet leeg laten staan. Dus er wonen regelmatig werkne mers in, vandaar." Desalniettemin zijn er plannen voor overnachtingen en ghost meetings. „Laten we nu eens met z'n allen gaan kijken, joh! Cam mee en fototoestel... wij hebben nightshot", schrijven bezoekers van een forum op fok.nl. Tijssen moet daar niets van hebben. Een aantal avonturiers droop onlangs al teleurgesteld af. „Ze zijn binnen geweest, via de deur van het kantoortje. Maar dat viel ze tegen. Oh, het is gewoon een kantoor en een kantine. Kijk, ik vind die verha len in het dorp en op internet best grappig, ik heb ze ook alle maal uitgeprint. Ik doe ze la chend af, ik geloof er niets van, maar iedereen mag zeggen wat ie wil. Het moet wel bij praten en kijken blijven. Overnachtin gen en over het hek klimmen zijn uit den boze. Ze moeten met hun vingers van het ge bouw afblijven." De huidige bewoners kregen het verhaal van bezoekende in terne tspokenjagers te horen. Maar een geestverschijning zijn zij in de paar maanden dat ze in De Hoop wonen nog niet te gengekomen. Een oud-bewoner ('Ik hoef niet met mijn naam in de krant, an ders gaan ze er maar over pra ten') maakt zich ook vrolijk over de ghostbusters die rond het vervallen pand sluipen. „Ik heb er ruim een jaar gewoond, maar ik heb nooit iets gemerkt. Ik ken de verhalen wel. Toen ik hier net woonde en ik dakpan nen ging halen, zeiden ze met een: 'O, is het voor het spook huis?' En als er een keer iets viel of als er geluidjes te horen wa ren, zeiden mensen uit de buurt wel eens: 'Ouwe Kees is weer bezig.' Maar ik geloof meer in krakende leidingen dan in spoken." 'Ouwe Kees', dat is de voorma lige bedrijfsleider van De Hoop: Kees Vertegaal. Jacques Kraan was er veertig jaar de molenaar en kende Vertegaal. „Hij is er gestorven en daarna zou het zijn gaan spoken. Vertegaal keek altijd door de kieren of zijn personeel wel werkte, daarom heette hij ook wel De Kier. En hij weigerde een vakman te la ten komen als iets gerepareerd moest worden. We moesten het altijd eerst zelf proberen. Een oude bewoner van De Hoop, Van Gils, heeft eens uit alle macht geprobeerd om de bovenraampjes open te krijgen, maar de scharnieren wilden niet wijken: ze zaten potdicht. Toen besloot hij nieuwe raam pjes te gaan kopen. Omdat het al laat was, stelde hij de aan schaf een dagje uit. De volgen de ochtend vlogen de raampjes zo open. Dat zou oude Kees dan hebben gedaan, omdat hij het zonde vond om nieuwe ra men te kopen. Tja, het zou kun nen. Het kan natuurlijk ook dat de kruipolie die hij erin spoot een dag later pas is gaan wer ken. En in de silo is nooit ie mand gevallen, dat weet ik ze ker. Ik geloof die verhalen niet zo, maar ze zijn wel geweldig om bij een borreltje te vertel len." Huub Vertegaal, zoon van Kees, kent de verhalen die de ronde doen over zijn vader. Hij is er niet van gecharmeerd dat die in verband wordt gebracht met de spookverhalen. „Ook toen wij er woonden en mijn vader nog leefde, gebeurde er van alles. We hoorden wel eens iemand over zolder rennen, terwijl ie dereen beneden was. Maar het is een oud huis, met een fa briek: daar zijn altijd geluiden. Soms vielen er zaken om, soms tochtte het. Ik heb aan mijn va der gevraagd, vlak voor zijn dood, of hij een teken wilde ge ven als hij ergens was waar hij ons kon zien en waar hij iets kon doen. Een kopje verschui ven of zoiets. Dat was een seri euze vraag, want wij geloven in het hiernamaals. Maar ik heb nooit iets gezien." fervolg van voorpagina üden/katwijk - Conservator Smeenk van Naturalis en de loordwijkse visser R. Cramer ragen zich nog steeds af hoe le jonge buitrug voor de Ne- lerlandse Noordzeekust heeft nen verdrinken. Ze hebben rel vermoedens, maar zijn lorzichtig in het uitspreken laarvan, om te voorkomen dat Ipnieuw een beroepsgroep ten inrechte in kwaad daglicht irdt geplaatst. et staat inmiddels vast wie het iet kan hebben gedaan, zegt ramer. „Een hengelaar haalt 'n walvis niet boven, dat be- ijpt iedereen. Een garnalen- [ottertje ook niet, want die kap- iist onmiddellijk met een wal lis in zijn net. Ook het staand- tvissersvaartuig kan zo'n oot dier niet vangen." Maar le anderen blijven over: vis- sleepboten en andere hepen, uit Nederland en het luitenland. de grote netten die trawler- issers gebruiken, kan de buit- verstrikt zijn geraakt, oppe- :n de twee. Of in de spannet- :n tussen twee schepen. Voor- voor de Franse kust worden die manier jaarlijks ongewild luizend bruinvissen gevangen, 'eet Smeenk. Deze walvisachti- ;n zijn weliswaar een stuk leiner dan de buitrug, maar iet is mogelijk dat de 'Katwijk- walvis datzelfde lot heeft on- [ergaan. tramer kan zich zelfs voorstel len dat het in de Noordzee ver dwaalde dier op een schip is ge botst en dat de opvarenden de buitrug met een strop hebben opgehaald. „Als ze vervolgens zagen dat het dier al dood was, hebben ze wellicht de staart af gesneden om de kabel te red den." „Ik kan oprecht zeggen dat ik het niet weet. De visserij is ogenschijnlijk een klein wereld je, maar in theorie kan er van alles zijn gebeurd, ook met een buitenlands vissersschip. Het hoeft dus niet zo te zijn dat ie dereen het weet maar liever zijn mond houdt." Cramer begrijpt dat wie de buitrug heeft aange troffen en losgesneden, daar over niet makkelijk spreekt. „Er heeft wel eens een visser een boete gekregen omdat hij te goeder trouw een gevangen steur binnenbracht. Toen later bleek dat het een beschermde diersoort was, werd de schipper strafrechtelijk vervolgd. Het is in feite een bedrijfsongeval, dat niet als strafbaar feit mag wor den wordt beschouwd. Moet je dat dan melden, terwijl je weet dat de publieke opinie al snel op de hand van de wetenschap pers is, dat het niet eenvoudig is om je te verdedigen? Dat is een zware job en dan geldt al snel: spreken is zilver, zwijgen is goud." Conservator Smeenk, die regel matig wordt geconfronteerd met verdronken bruinvissen en dolfijnen als gevolg van de vis serij, betreurt de gesloten hou ding in de visserswereld. „Cra mer is de eerste visser die be reid is tot een inhoudelijke dis cussie." Vooral voor het onderzoek van Naturalis naar de doodsoorzaak en gezondheidstoestand van bruinvissen is openheid be langrijk. Onderzoek onder vis sers in Denemarken, Zweden, Duitsland en Groot-Brittannië toont aan dat bepaalde typen staandwantvisserij daar verant woordelijk wordt gehouden voor het merendeel van deze ongewenste bijvangsten. In Ne derland is daarover geen infor matie beschikbaar, aldus Smeenk. Volgens informatie van Cramer en zijn collega's uit de staand wantvisserij vangen zij zelden tot nooit bruinvissen tijdens hun werk. „Wij hebben aange boden om een waarnemer mee te nemen aan boord, die met eigen ogen kan zien dat de staandwantvissers niets te ver bergen hebben." Conservator Smeenk is blij met de toenadering van Cramer. De wetenschap heeft de medewer king van de overheid en van vissers nodig die openhartig rapporteren om een eind te maken aan de bruinvissterfte, zegt hij. „Dat is in andere Noordzeelanden gebeurd en daar wordt nu gewerkt aan op lossingen. In ons land moeten we het tot nu toe doen met de verdronken dieren op onze snijtafel en met het zwijgen van de visserij." De aange spoelde buit rug op het strand van Katwijk. Onder: conser vator van Na turalis C. Smeenk. Foto's: Dick Hogewoning regio - Wie de dennennaal den in de kamer zat is kan opgelucht ademhalen: de kerstboom moet na 6 januari de deur uit. De dag na Drie koningen mag er geen den of spar meer in de kamer staan, zo luidt de overlevering. Gemeenten spelen daarop in door op 7 januari kerstbomen in te zamelen. De sparren worden vervolgens versnip perd en gebruikt voor de aan leg van paden, zoals op Kou- denhoorn in Warmond. A- leen als ze vol zitten met che mische spuitsneeuw worden ze afgevoerd naar de vuil- stort. Gemeenten belonen el ke ingeleverde boom met een lot of met geld. In Oegstgeest levert elke boom een lot op waarmee bedragen tussen de 10 en 50 euro te winnen zijn. Oegst- geestenaren kunnen de boom afgeven van 13.00 tot 15.30 uur op parkeerterrein De Voscuyl, in het Hofbroucker- park, bij de Joris de Witte- school aan de Jan Wolkers laan, aan de Floralaan en aan de J.P. Thijsselaan. Zoeterwoudenaren krijgen voor elke boom 0,20 euro en een lot. Ze kunnen de kerst bomen inleveren op het Kooikersplein in Zoeterwou- de-Rijndijk en bij de Klaver hal in Zoeterwoude-Dorp, tussen 13.30 en 16.00 uur. In Warmond kunnen kerst bomen worden ingeleverd bij de gemeentewerf aan de Van der Woudestraat tussen 15.00 en 17.00 uur. De gemeente deelt loten uit en bepaalt om 17.00 uur wie de winnaars zijn. De prijzen zijn een draagbare cd-speler, een walkman en een aantal VW- bonnen. In Leiderdorp is elke kerst boom goed voor een lot waarmee 5,10 rif 20 euro te verdienen valt. Tussen 13.00 en 16.30 uur kunnen de spar ren en dennen worden afge geven op de hoek Lijnbaan- /Wilddreef, bij de Schep- pingskerk, aan de Van der Geerstraat, de Muzenlaan, de Buitenhoflaan, de Toren wacht, bij RCL of bij de ge meentewerf. Leiderdorp is de enige gemeente die ook vuur werk inzamelt dat niet is af gegaan. Ook hiervoor deelt de gemeente loten uit. Wassenaarders kunnen tus sen half een en half vijf 's middags terecht aan het Mariaplein, de Bloem- camplaan, de Duynsteelaan, de Ter Weerlaan en de Thor- beckestraat. Met het lot dat 'elke boom waard is maken inwoners kans op één van de dertig prijzen. De hoofdprijs is een fiets. (advertentie) jJori Leolux deSedo pondag geopend van 11.00 tot 17.00 uur Hiilsta Rolf Benz Machaike Montis Auping Label Ruime keus uit onze toonaangevende meubelcollectie tijdens de opruiming. Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Stoutenbeek in Beverwijk en Leiderdorp. Nu kopen, over 12 maanden betalen zonder rente. Woonboulevard Beverwijk. Parallelweg 10. Telefoon (0251) 22 90 33. Donderdag koopavond. Meubelplein Leiderdorp. Meubelplein 1Telefoon (071) 589 93 23. Donderdag koopavond. Bezoek ons ook op internet: www.stoutenbeek.nl door Wessel Mekking abbenes - Bergingscentrale H. van der Vliet uit Abbenes dreigt het nieuwe jaar niet te overle ven. As het bedrijf in de Haar lemmermeer de loop van het jaar niet meer werk te doen krijgt, is het waarschijnlijk ein de verhaal. De Bergingscentrale - die is ge vestigd op de plek waar de A4 en de A44 samenkomen - is veel werk kwijtgeraakt nadat de Stichting Incident Management Nederland (SIMN) het bergen van auto's heeft uitbesteed aan andere, minder ervaren bedrij ven. „Wij verdienen geen geld meer", stelt directeur H. van der Horst van het Haarlemmer- meerse bedrijf. Nadat de SIMN met andere be drijven in zee is gegaan, is Van der Vliet het grootste deel van z'n werk - het bergen van au to's op de snelwegen - kwijtge raakt. .Andere bedrijven heb ben al mensen ontslagen", al dus directeur Van der Horst. Bij Van der Vliet is dat nog niet het geval: wel zijn mensen uit zich zelf opgestapt. Van der Horst koestert nog eni ge hoop dat zijn bedrijf toch meer werk te doen krijgt. Vorig jaar floot de Haarlemse recht bank de politie Kennemerland terug, tijdens een onder ande ren door Van der Vliet aange spannen kort geding. De politie moest zich houden aan een oud contract met een berger, aldus de rechter. Van der Horst heeft zijn hoop nu gericht op een nieuwe regeling in april van dit jaar. Dat de SIMN niet in zee gaat met de gerenommeerde bergers komt volgens hem de snelheid van het bergen niet ten goede. „Wij hebben veertig voertuigen, een ander bedrijf moet het met één voertuig doen. As dan tien wagens weg moeten worden gesleept, duurt dat bij hun tien keer zo lang. De files worden hierdoor alleen maar langer. Het is de macht van de verzeke raars. Zij willen het zo goed koop mogelijk hebben." Mocht Van der Vliet niet meer werk te doen krijgen, dan is het snel over. „Wat is mijn toe komst dan nog?", vraagt de di recteur zich af.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13