REGIO J Meeste kerstbomen belanden op straat 'Het enige verkoopadres voor alle soorten treintickets en -vakanties' 'Het is een soort grote woonkamer waar je je direct op je gemak voelt'! 'Het sterkste punt van dDust is de combinatie van kunst en techniek'; BSG HART VOORDE ZAAK HDC970 ZATERDAG 3 JANUARI 2004 NAVRAAG Na de feestdagen volgt traditiegetrouw de kerstboominzameling. In Leiden moeten ze naar een van de tien inzamelpunten worden ge sleept. Wat volgt is geen goede fik maar een kerstboomversnipper- show. Komen de mensen daar nog voor in actie of mikken ze hun boom ge woon op straat? J. VAN HEES, teamleider stads deel-midden van de dienst milieu en beheer, vreest dat de meeste mensen voor het laatste kiezen. Is het voor de meeste mensen niet te veel moeite om hun boom naar een van de tien inzamelplaatsen te slepen? „Nou, het loopt inderdaad nog geen storm. En daar maakten we ons voor de jaarwisseling nog wel een beetje zorgen om. Het was be duidend minder dan voorgaande ja ren dus we vreesden dat de bomen ergens werden achtergehouden voor een groot vreugdevuur met oud en nieuw. Maar dat is niet ge beurd, dus ze zullen nog wel komen, denk ik." Verwacht u dat het nog druk wordt? „Nou, de meeste mensen zetten hun boom op straat, vermoed ik. Maar de jeugd wil nog altijd wel sle pen hoor, voor de loten. Ze kunnen er mooie prijzen mee winnen ten- slotte. Helaas pakt de schoolvakan tie wat slecht uit dit jaar. Ze gaan maandag allemaal weer naar school. Dan hebben ze niet veel tijd meer om in te zamelen. Ter wijl de meeste bomen dit weekeind nog wel blijven staan denk ik. Veel mensen houden hem traditiegetrouw tot Driekoningen, 6 ja nuari, in huis. En op de achtste houden wij al de grote versnipper- actie. Dus het wordt een beetje krap. We moeten het van de woensdagmiddag hebben, verwacht ik." Belanden niet steeds meer bomen in oudejaarsvreugdevuren? „Nee, ik had het genoegen zorg te dragen voor de schoonmaak van het centrum op 1 januari en we zijn daar maar één afgefikte kerst boom tegengekomen. Nu hadden we dit jaar natuurlijk wel van die snelle blusploegen 's nachts ingezet die de brandstapel gelijk op ruimden, maar toch. Ik denk niet dat er toen heel veel naar buiten zijn gesleept." Wel vreemd dat een kerstboomverbranding vanwege het milieu niet meer mag, maar dat de gemeente wel vergunning afgeeft voor oudejaarsvreugdevuren. „Tja, die vergunningen waren natuurlijk bedoeld om zo min mo gelijk vuren in de stad te hebben. Want de burgemeester wilde van die vuren af. Uiteindelijk bleken die vergunningen niet in trek dus wie weet wordt dat volgend jaar niet herhaald. En wat die vervui ling betreft: kijk eens wat er allemaal de lucht in wordt geschoten met oud en nieuw. Dat is pas schadelijk voor het milieu. tekst: Marijn Kramp foto: Ton Kastermans UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1979, woensdag 3 januari WINTER - Het blijft bibberen in Nederland. Ons land gaat onder de laagste temperatuur sinds 1956 gebukt. Na een nacht waarin op som mige plaatsen de temperatuur 21 graden onder het vriespunt daalde bleken vanmorgen diverse spoorbruggen niet meer dichtte gaan. Tij dens de ochtendspits had een groot aantal treinen van de Nederlandse Spoorwegen vertragingen van een paar minuten tot een uur. In Leiden valt het allemaal nog wel mee. Het is een prachtig gezicht, die witte stad. Bij de sportzaken vliegen de sleeën, schaatsen, ski jacks en 'moonboots' de deuren uit. Artikelen die nu beter in eigen land zijn te gebruiken dan op wintersport. Voor het doorgaan van de Elfstedentocht vormt de sneeuw het grootste beletsel. Gisteren werden in Friesland diverse pogingen ondernomen op de route de sneeuw van het ijs te ruimen, maar veelal mislukte dit omdat de machines door het ijs zakten. Om het ijs dik genoeg te krij gen is het echter noodzakelijk dat de sneeuwlaag geruimd wordt, aldus Ir. Kroes van de provinciale rijkswaterstaat in Friesland. „Zolang er sneeuw op het ijs ligt, durf ik niet aan een Elfstedentocht te denken", aldus Kroes. Tientallen jonge ondernemers om de startende bedrijven voor derdagverblijf Pimmetje. De de Haagse Schouwweg in Lei- beginnen elk jaar in de Leidse regio een nieuw bedrijf. De be drijven wedstrijd LEF, voorheen de Leidse Start, is een initiatief het voetlicht te brengen. De eerste voorronde voor de finale werd enkele weken geleden gewonnen door het Leidse kin tweede van in totaal vijf voor- den. De drie kandidaten die rondes van de starterswedstrijd strijden om een plaats in de fi- voor de regio Rijnland is dins dagavond in Holiday Inn aan nale stellen zich op deze pagi na voor. Naam: Helmut Brail. Leeftijd: 46. Getrouwd. Woonplaats: Leiden, geboren in Sevelen in Duitsland. Bedrijf: Treinreiswinkel. Locatie: Breestraat 57, Leiden. Website: www.treinreiswinkel.nl. Activiteit: We verkopen trein tickets en treinvakanties in Europa en wereldwijd. Achtergrond: Ik ben al vijftien jaar werkzaam in de reiswe reld, waarvan dertien jaar bij NBBS. Ik heb daar tot het ein de gezeten. Ik heb in Neder land de school voor toeristi sche vorming gedaan, in Bre da. Begonnen op: 1 juli 2002 Aantal werknemers: Op dit moment acht. We zijn met zijn tweeën begonnen. Het groeit nog altijd, en behoor lijk. Voorbeeld: Dit is gewoon mijn eigen idee. Er zijn in Ne derland 600.000 mensen die met de trein op vakantie gaan. Die konden eigenlijk nergens terecht. De reisbureaus doen niks, ze vinden het te om slachtig. Het aanbod bij de Helmut Brail: „Er zijn in Nederland 600.000 mensen die met de trein op vakantie gaan. Die konden eigenlijk nergens terecht." Foto: Hielco Kuipers NS-loketten is beperkt. De dertig reisbureaus van de NS zijn vijf jaar geleden gesloten. Sterkste punt: De grote lijnen aanhouden. Verder mijn doorzettingsvermogen, vak kennis en ervaring. Ik heb alle echte treinreizen die er in de wereld zijn, wel een keer zelf gemaakt. Zwakste punt: Mijn kennis van automatisering. En op tijd de deur achter me dichttrek ken. Sterkste punt Treinreiswin kel: Je krijgt onafhankelijk ad vies en dit is het enige ver koopadres in Nederland voor alle soorten treintickets en - vakanties. Zwakste punt Treinreiswin kel: Dat we maar één ver kooppunt hebben. Ik sluit niet uit dat er meer komen. Het is even afwachten hoe de groei zich doorzet." Moeilijkste: Om alles tegelijk werkend te hebben: het pand klaar, apparatuur die het doet, en overal de online-aanslui- tingen hebben. Meevaller: We zijn overvallen door de heel grote klanten- stroom. Uit heel Nederland komen mensen naar Leiden die bij ons een treinreis be spreken. En ook: het vertrou wen dat klanten al hebben in de winkel. Bureaucratie: Heb je vier pa gina's over? Er zit onverwacht veel administratie aan vast. En je bent aan bedrijven ge-5e bonden waar het heel lang w duurt voor ze daar een beslij? sing nemen, of een aanslui- ting regelen. Ik noem geen D' namen. Nee, de NS is het ni#3 Mijn ervaring is: Je moet er bovenop blijven zitten. r Steun: Zonder de steun van P' mijn vrouw was dit absoluut?3 niet gelukt. Wens: Altijd fluitend naar PJ mijn werk kunnen gaan. Het5" moet voor mezelf leuk blijve*° Ambitieus: Ja. Ik heb de am bitie dat je complete treinvaj kanties kunt boeken, zoals c' met het vliegtuig al bestaat. Zodat je in de brochure ookFJ alles per trein kunt kiezen. Spijt: Nergens van. Valkuil: Te gedetailleerd bet willen zijn is altijd een valki Tips: Maak een uitgebreid plan en toets dat bij verschill lende instanties, zoals de Kaf mer van Koophandel en eenPe accountantskantoor. Droom: Dat dit de laatste vraag was... Ik hoop nog vel< jaren een goed lopend bedi te hebben, en dat in goede zondheid. Naam: Maaike Klijberg-Spie- renburg. Leeftijd: 29 jaar. Getrouwd. Woonplaats: Leiden. Geboren in Seoul, Zuid-Korea. Bedrijf: Bij de Burcht, Interi eur Opmaat. Een woonwinkel in landelijke stijl. Locatie: Nieuwstraat 3 in Lei den, tegenover de Openbare Bibliotheek, bij de Burcht. Website: www.bijdeburcht.nl Activiteit: De verkoop van meubels en interieuraccessoi- res en we proberen mee te denken met de klant over zijn inrichting. Achtergrond: Ik heb in Lei den aan de universiteit kunst geschiedenis gestudeerd. Daarna werkte ik vijf jaar in het bedrijfsleven, de laatste drie jaar als brandmanager bij Coca-Cola. Begonnen: De winkel bestaat sinds 2000, en ik heb 'm in juli overgenomen. Deze stap heb ik gezet omdat ik heel graag voor mezelf wilde beginnen, ik wilde iets doen waar ik mijn eigen ei in kwijt kan. Het geeft je een soort vrijheidsgevoel dat je niet hebt in grote orga nisaties, waar alles volgens re gels en vaste stramienen ge beurt. De basis van de winkel is hétzelfde gebleven, ik denk dat vooral de persoonlijke manier waarop wij met klan ten omgaan - we denken mee - is veranderd. Aantal werknemers: Ik ben alleen, op zaterdag springt mijn man bij. Voorbeeld: Daar zou ik zo een, twee, drie geen antwoord op weten. Het is altijd knap als een ondernemer een zaak heeft die groeit, terwijl hij toch zichzelf kan blijven. Als ik zo iemand zou tegenko men, dan zou ik die bewon deren. Sterkste punt: Mijn commu nicatieve vaardigheden, die ik ook heb geleerd tijdens het werken in de horeca in mijn studententijd. Door mijn con tacten met klanten ontstaat een gezellige sfeer in de win kel. Ik weet ook heel sterk wat ik wil, en ik heb de discipline en de nauwgezetheid om dat te bereiken. Zwakke punt: Je sterke pun ten kunnen ook je zwakke punten worden. Ik heb een grenzeloze eigenwijsheid en soms wil ik dingen echt niet loslaten en dat kan een beetje vervelend zijn voor mijn om geving. Sterke punt van Bij de Burcht: De winkel is heel laagdrempelig. En het is er ge zellig, het is een soort grote woonkamer waar je je direct op je gemak voelt. En er is Maaike Klijberg-Spierenburg: „Ik wilde iets doen waar ik mijn eigen ei in kwijt kan. Het geeft je een soort vrijheidsgevoel datje niet hebt in grote organisaties." Foto: Hielco Kuipers voor elk wat wils, zowel qua prijs als qua smaak. Zwakke punt van Bij de Burcht: Dat heeft te maken met de locatie. De winkel ligt niet heel erg in de loop van het winkelende publiek. Moeilijkste punt: Soms heb ik wel eens een onzeker ge voel, bijvoorbeeld bij de as sortimentsbepaling: koop ik wel het juiste in? Meevaller: Dat op het juiste moment - op het moment dat ik er klaar voor was om te be ginnen met een eigen onder neming - deze kans zich voor deed. Het was een kans uit duizenden. Ook daarna ging alles heel vlot. Bureaucratie: Daar heb ik niet echt mee te maken. Steun: Heel veel steun heb ik gekregen van mijn man, op alle vlakken. En er was een batterij vrienden en familiele den die in diverse branches werkzaam zijn en die mij hel ben geholpen. Een accoun tant en mensen met een coi merciële of marketingachter- grond hebben bijvoorbeeld naar het bedrijfsplan gekekei Ambitieus: Als je het mij vraagt zeg ik: 'ja', als je het aan mensen om mij heen vraagt, zullen zij zeggen: 'jaaj aa'. Ik zeg niet dat er ooit meer zal zijn dan deze winki want ik ben realistisch, maar de intentie is wel dat er meei komt. Wens: Een goede gezondhei» is natuurlijk het allerbelang rijkste, maar op zakelijk ge bied hoop ik dat dit succes gaat zijn. Spijt: Nee, ik heb nergens spijt van. Valkuil: Dat je je als groentji bijvoorbeeld in het onderh; delen, laat overdonderen. Tips: Ik denk dat je allereersl een idee moet hebben waari je sterk gelooft, je moet ook geloven dat je het kan. Dan moet je de voors en tegens opschrijven, met goede arguj menten. Dan heb je het gel< dat het kan en het realiteits plaatje. En dat helpt heel erj Verder moetje niets te haast doen. Droom: Mijn droom is dat e( meerdere Bij de Burchten bi staan. ANNO 1979, woensdag 3 januari LEIDERDORP - Vanmorgen om tien uur werd de Leiderdorpse ijsbaan geopend. Gisteren was er ook al gelegenheid tot schaatsen geweest, maar de ijsbaan moest tijdelijk worden gesloten in verband met de grote hoeveelheden sneeuw die op het ijs waren terechtgekomen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar gironummer 57055 t.n.v. Dagbladui Haarlem, onder vermelding van L ar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op uitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltslraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54.2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.. Auto's: 072-68T3661 Onroerend goed: 023-515° 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0.50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden vereonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur. za. 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507.2003 PA Haarlem. Naam: Wilfred Stijger en Pie- ter Selen. Leeftijd: 33 en 28 jaar. Woonplaats: Katwijk. Bedrijf: dDust, een kunstzin nig ontwerp- en decoratiebe- drijf. Locatie: Lijtweg in Katwijk aan Zee. Website: www.dDust.ril (in aanbouw). Activiteit: De 'kunstzinnige' ontwikkeling van nieuwe pro ducten. Achtergrond: Stijger studeer de aan de Vrije Kunstacade mie, Selen deed lucht- en ruimtevaarttechniek aan de Technische Universiteit in Delft. Begonnen: In de zomer van 2003 ontmoetten de twee el kaar op het strand, waar Stij ger zandsculpturen maakte. Samen bedachten ze het con cept en in augustus begonnen ze het bedrijf. Aantal werknemers: Alleen de twee oprichters zelf. Voorbeeld: Decoratiebedrijf Jora Vision in Rijnsburg. Zij zitten in de decoratieve sec tor. We werken veel met ze sa men. Sterkste punt: De combinatie van kunst en techniek. Wilfred Stijger (rechts) en Pieter Selen: „Mensen krijgen steeds meer behoefte aan visuele commu nicatie, daar liggen mogelijkheden." Foto: Dick Hogewoning Zwakke punt: Het onderzoe ken van de markt, het papier werk. Daar gaan we ook men sen voor zoeken in de toe komst. Sterke punt van dDust: De productpresentatie, dat doen we driedimensionaal. Ons motto is: van idee naai' 3D. En de kwaliteit. We kunnen bij voorbeeld heel snel en effici ent en op een goedkope ma nier sculpturen maken, dat doen we met schuimblokken. Moeilijkste punt: Als het slecht gaat met de economie, dan is het voor ons moeilijker om opdrachten te krijgen. Moeilijkste punt: Dat we alles in een keer op de rails moes ten zetten. Ineens ging het ge beuren en moest alles gere geld zijn. Meevaller: We hebben alleen nog maar meevallers gehad, eigenlijk. We mochten direct meedoen met een project van het decoratiebedrijf in Rijns burg, we kregen een mooie opdracht voor een stoombad in een sauna in Soesterberg en we zijn betrokken bij de decoratie van een kinderwin kelcentrum in Den Haag, De Drie Koekjes. Dat is nu in de maak. Bureaucratie: We zitten in de creatieve sector en werken vooral met nieuwe materialen waarvoor nog niet echt regels zijn. Het materiaal is ook vaak onbekend, mensen weten niet dat het brandwerend is of ze denken dat piepschuim weg waait, maar dat is helemaal niet zo. Ambitieus: We willen over vijf jaar twintig tot veertig man in dienst hebben. Wens: Dat we over vijf jaar het bedrijf kunnen verkopen en onze fantastische ideeën kun nen uitvoeren, vooral samen met andere kunstenaars. Spijt: We ontdekken steeds dat dingen efficiënter en b kunnen. Valkuil: Wij zijn geen mana gers. Fouten die we nu m zijn dure lessen, waarvoor nu moeten betalen, maar we eerder nooit genoten he ben. Als je niet onderneemt dan zul je'geen fouten mak maar dan kom je ook nooit verder. Tips: Mensen krijgen steed meer behoefte aan visuele communicatie, daar liggen mogelijkheden voor mense die voor zichzelf willen be nen. Door de globalisering taal een barrière worden. Steun: Die krijgen we van Wire Syntens, een bedrijf dal beginnende ondernemers steunt, met bijvoorbeeld ze: tien uur per jaar consultanc Droom: Onze droom is om grootse dingen te doen en mensen blij te maken. We w len vooral ook voor blinde mensen iets gaan betekenei het werken met driedimen nale ontwerpen kan daar b helpen. We willen zelf ook met blinde kunstenaars sa men gaan werken en het z fantastisch zijn als je daar j geld mee kunt verdienen. fARN'AMRD Arenthals Chaudron ,WI U accountants en belastingadviseurs Kamsteeg urs lubci C deCLERCQ J T O LEASE >ef Leidsch £3; Dagblad Leiden

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12