LEIDE Meelfabriek vertraagd REGIO Ijsbaan Beestenmarkt doorslaand succes Masterplan •Jli il 'Er is hier voor jongeren niks te doen' 7s fl> CO f5 i£| Opvallend aantal moorden in regio Hollands Midden co 3 3 DE STELLING SA \A Nieuwjaarsbijeenkomst gemeentebestuur Leiden zaterdag 3 januari 2004 Ri 2 Slepen meteen kerstboom en als beloning een lot l/eggeefwinkel Lerbouwd iiden - De Weggeefwinkel aan e Hooglandse Kerkgracht gaat a een inpandige verbouwing reer open op donderdag 8 ja- uari, om 18.00 uur. Ook het etcafé Las Vegas aan de Kop- enhinksteeg is verbouwd, laar kan diezelfde dag een ïaaltijd genuttigd worden voor ,50 euro. Reserveren wordt angeraden: tel. 071-5173019 :ot 17.00 uur). De Weggeefwin- il en het eetcafé worden ge- nd door medewerkers van et Anarchistisch Collectief Eu- jdusnie. Tienduizend mensen binden schaatsen onder, organisatie financieel met 'hakken over de sloot' indertelefoon oekt vrijwilligers iiden - De Kindertelefoon Lei- in zoekt nieuwe vrijwilligers, (e telefoonlijn voor kinderen jongeren tussen de 8 en 18 lar krijgt jaarlijks 11.000 tele- lontjes uit de regio Leiden ver onderwerpen als pesten, iksualiteit en school. In maart 104 begint een training voor ijwilligers van zes zaterdagen n een weekeinde. Op 3 en 5 fe- ruari zijn er informatiebij een- omsten. Meer informatie: 100-0432 (14.00-20.00 uur). (advertentie) Geen massale woningbouw in het Groene Hart. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl door Wilfred Simons leiden - De ijsbaan op de Leid- se Beestenmarkt is in zijn eerste seizoen door zeker tienduizend mensen bezocht. Dat zegt de Leidse ondernemer Peter La- brujère, die de afgelopen perio de de drijvende kracht achter de onderneming was. „Financi eel zijn we met de hakken over de sloot", zegt hij opgelucht. „Voor het eerste jaar is dat, met de aanloopproblemen die we hebben gehad, toch heel posi tief." De ijsbaan, die vandaag voor het laatst open is, maakte deel uit van een compleet winter- programma rondom de Bees tenmarkt. De terrassen op het plein waren in de december maand ook open, er was een kerstmarkt, er waren demon straties en er traden koren en dweilorkesten op. Volgens La- brujère kwam de Beestenmarkt, toch vaak een stil plein in de stad, door de ijsbaan en de eve nementen helemaal tot zijn recht. „Overdag was er met al die drukte veel sfeer", zegt de ondernemer, ,,'s Avonds was het rustiger en intiemer op het plein, maar er was toch genoeg te doen en te zien. Er waren schaatsers, er stonden mensen langs de kant, er was soep en er waren pannenkoeken." Labru- jère is vooral verrast door het grote aantal gezinnen. „Ouders zetten hun kinderen op het ijs en gingen er zelf op een terrasje bij zitten." Incidenten waren er bijna niet. „Eén gebroken sleu telbeen en één gebroken pols. Voor die mensen is het naar, maar op het totaal is het ver waarloosbaar." Niet alle evenementen in het 'Leidse wintersprookje' hadden evenveel succes. Vooral de kerstmarkt werd het slachtoffer van het slechte weer. De vele regen die in december viel, hield bezoekers bij de tenten weg. In de storm met wind kracht 10 op zaterdag 20 de cember ging er bovendien veel kapot. „Niemand had daarna nog zin om ze weer op te zet ten." De overkapping van de ijsbaan hield het wèl. „Die is gegarandeerd tot windkracht De laatste kinderdisco werd gisteravond gehouden op de ijsbaan op de Leidse Beestenmarkt. Vandaag is de baan voor het laatst open, tot 17.00 uur. Foto: Mark Lamers 11", aldus Labrujère. Ook de horeca op de Beestenmarkt klaagde dat de bezoekers vooral voor de ijsbaan kwamen en de cafés links lieten liggen. Labrujère schat de totale kosten van de ijsbaan op 100.000 euro. De gemeente garandeerde het evenement tot 85.000 euro, maar van dat bedrag blijft veel over. Aan entreeopbrengsten en schaatsenverhuur kwam een goede 50.0(30 euro terug. Een snelle rekensom leert dat er dus nog 35.000 euro overblijft voor een eventueel vervolg. Dat komt er dan ook zeker, voorspelt Labrujère. „We moe ten, nu het nieuwe jaar begon nen is, meteen sponsors wer ven. Dat kon afgelopen najaar niet goed meer op gang komen omdat de meeste sponsorbud getten al vergeven waren." Ver der heeft Labrujère geleerd dat er veel vrijwilligers nodig zijn om de ijsbaan draaiend te krij gen. „Ik had er tussen de veer tig en de zestig en dat was ei genlijk te krap. Het ging nét." Als aan deze voorwaarden is voldaan, kan het alleen maar beter gaan. „De bekendheid moet groeien. In het eerste jaar weet nog niet iedereen van het bestaan." Daarnaast denkt La brujère dat de recessie mensen van een bezoek aan de ijsbaan heeft weerhouden. Het gaat niet zozeer om de entreekosten, maar om de uitgaven daarom heen. Voor Labrujère persoonlijk be tekende de ijsbaan heel veel werk. Gemiddeld sliep hij drie a vier uur per nacht en hij moest voortdurend anticiperen op technische mankementen. Toch noemt hij de realisering vain de baan 'een droom' waar hij 'geen moment spijt' van heeft. Als de baan volgend jaar weer opengaat, is hij weer van de partij, maar wel op de voor waarde dat hij 'alles kan delege ren'. „Als ik het nog een keer zo doe, kan ik mijn huwelijk verge ten. Ik zit het liefst thuis of in mijn winkeltje aan de Haarlem merstraat." door Wilfred Simons leiden - De presentatie van een masterplan voor de Meelfabriek aan de Leidse Zijlsingel is ver traagd door zware onderhande lingen tussen de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS), de gemeente Leiden en Monumen tenzorg. Het ontwerp had vorige maand klaar moeten zijn. SLS- woordvoerder N. Stikkelorum er kent dat zijn corporatie 'de grens van het mogelijke' opzoekt en dat de gesprekken 'moeilijk' zijn. Bij de gemeenteraadsfractie van D66 is het geduld met de reno vatie van de Meelfabriek op. Raadslid Sabine Verschoor zegt geïrriteerd te zijn door de trage voortgang. „Wij zijn een colle gepartij en hebben onze kiezers beloofd dat wij haast zouden maken met het realiseren van grote projecten in de stad", zegt Verschoor. „Ik heb stukjes van het ontwerp gezien, maar nog steeds geen totaal. Waarom is het plan er niet?" Zij heeft vra gen gesteld aan het college van B en W om helderheid hierover te krijgen. Verschoor zegt dat zij van 'één van de onderhandelende partij en' heeft gehoord dat het colle ge van B en W het ontwerp van de Zwitserse architect Peter Zumthor in een zeer laat stadi um heeft afgewezen. Als gevolg daarvan zou de relatie tussen Zumthor en de SLS zijn ver slechterd. Verschoor wil dat het college er alles aan doet om de verhouding met Zumthor te verbeteren. Hij is 'internatio naal vermaard', weet het D66- raadslid en alleen al daarom heeft zijn ontwerp 'grote meer waarde' voor de stad. ,Als hij de handdoek in de ring gooit, kunnen we helemaal opnieuw beginnen", zegt ze. „Dan loopt het project nog meer vertraging op. Dat moeten we echt niet hebben." Stikkelorum zegt in een reactie dat de verhoudingen met Zum thor niet verslechterd zijn en dat er geen conflict is. „Het ont werpproces gaat heen en weer", zegt hij. „Onze gesprek ken met de gemeente en met Monumentenzorg leiden ertoe dat plannen gewijzigd worden. Dan gaat Zumthor aan de slag om die wijzigingen om te zetten in ontwerptekeningen. De ge meente heeft ons en hem niet met voldongen feiten gecon fronteerd. Er is vertraging, ze ker, maar dat is niet erg, omdat het eindproduct goed moet zijn." Stikkelorum verwacht dat het definitieve ontwerp voor de Meelfabriek er in maart of april zeker zal zijn. De gemeente, de SLS en Zum thor krijgen bij het ontwerppro ces steun en advies van rijks bouwmeester Jo Coenen. Ver schoor zegt dat zij heeft verno men dat het college van B en W 'geen gebruik maakt van zijn advies'. „Ik wil weten of dat zo is." Stikkelorum zegt dat Coe nen vooral in de informele sfeer meedenkt err adviseert en dat niemand verplicht is om zijn adviezen op te volgen. „De Meelfabriek is geen overheids gebouw", zegt de SLS-woord- voerder. „Coenen wil gewoon meehelpen en meedenken. Hij krijgt ook geen honorarium voor zijn bijdrage." De SLS kocht de Meelfabriek samen met VOF Meelhattan in juni 2002. De immense fabriek met grote graansilo's geldt als een industrieel rijksmonument. Het moet plaats bieden aan een hotel, kantoorruimten, voorzie ningen - zoals een kinderdag verblijf - en een grand café. Daarnaast, moeten er studen tenkamers komen en huur- en koopwoningen. C let bleef rustig tijdens de jaarwisseling in de Stevenshof terwijl het er bij de vorige viering an oud en nieuw nog fors uit de hand liep. Het afgelopen jaar is er veel gepraat tussen de etrokken partijen: jeugd, jongerenwerkers, politie, wijkbeheer en - op de achtergrond - de A politiek. Henny Keereweer (47) speelde een belangrijke rol. De advocaat, lid van de PvdA, m vergaderde vorig jaar wat af in zijn wijk. Maar het resultaat mocht er zijn; er waren twee f igen geleden geen excessen in de Stevenshof. Keereweer, die ook wel de wijkambassadeur wordt genoemd, laat er zijn licht over schijnen. 'at heeft u het afgelopen jaar allemaal ge- mn om nieuwe rellen te voorkomen? *Ja de rellen van vorig jaar bleek dat de irhouding tussen politie, de Leidse Wel- jnsorganisatie en wijkbeheer enerzijds en jeugd anderzijds volkomen verziekt as. Bij de eerste gesprekken heerste er ;n agressieve sfeer en was er wantrouwen m de jeugd naar de politiek. De jongeren ichten dat wij even makkelijk wilden sco- n. Langzamerhand normaliseerden de irhoudingen zich. Wij hebben toen ge- igd: de PvdA wil zich voor jullie inzetten, laar dan moeten jullie eerst een gebaar in goede wil maken." 'elk gebaar was dat1 ir werd in de zomer door de jongeren :n voetbaltoernooi georganiseerd in het evenspark. Er deden raadsleden aan lee, de wijkraad, een team van de LWO, jongeren zelf, noem maar op. Alleen de olitie was er niet, die vond de tijd nog niet P-" i jaar 82( 71 1 wat gebeurde er toen iet was inmiddels na de zomer en er erd over oud en nieuw gesproken. De ge- ente had vijf locaties voor vreugdevuren ingewezen, maar wilde niet zeggen wei- Wel was duidelijk dat het Stevenspark de Joke Smitstraat, waar het tijdens de rtarwisseling 2002-2003 volkomen uit de md liep, niet tot die locaties behoorden, oen kwam het Valkenburgsemeer in :eld, maar al gauw bleek dat de Algeme- i Plaatselijke Verordening van Valken- ïrg geen ruimte liet voor een ontheffing lor een vreugdevuur. Vervolgens kwam ethouder Alexander Geertsema alsnog et het Stevenspark als locatie op de toppen en toen voelde iedereen zich ge- epeld. Uiteindelijk heeft een deel van de r ngeren toch de vergunning voor het eugdevuur van de gemeente in het Ste- 'nspark overgenomen. Dat was dinsdag december." aar er is helemaal geen gedoogd vreugde air in het Stevenspark geweest. Hoe kan )p oudejaarsdag is er een bijeenkomst iweest van politie, LWO en jongeren(wer- ïrs). Er is toen besloten om bij Milieu en sheer in het Stevenspark door de ge- leente kerstbomen te laten brengen, want mocht immers niet met bomen over raat worden gesleept door de jeugd. Tot- ayat's middags hetLeidsch Dagblad ver- 37*1 j heen met een stuk over de Stevenshof en de naderende jaarwisseling. Dat artikel viel slecht bij een deel van de jeugd hier. Die gasten hebben vervolgens geprobeerd de kerstbomen uit het Stevenspark te stelen. Consternatie alom. Er is toen besloten de bomen weg te halen en af te voeren. Sug gesties van de jongeren om de bomen naar de Joke Smitstraat te brengen, werden re soluut van de hand gewezen. Er kwam dus geen gedoogd vreugdevuur en gelukkig zijn we er nog in geslaagd de agressie bij een aantal jongeren weg te praten." Is het daarom rustig gebleven? „Geen idee, moet ik eerlijk zeggen. We hebben de jongeren wel duidelijk gemaakt dat als zij zouden gaan klooien, er keihard zou worden opgetreden. De politie was niet van plan met zich te laten sollen." Er is voor jongeren weinig te doen in de Ste venshof. Is dat een probleem? „Ja, er is voor jongeren helemaal niks te doen. Dat heb ik jaren geleden al geroepen toen ik nog voorzitter was van de wijkraad, en dat vind ik nog steeds. De jeugd hier wil het liefst in de eigen wijk blijven en gaat 's zomers buiten hangen en 's winters onder een afdakje staan. Geef ze een vaste hang plek, want met name het wegsturen door de politie wekt agressie op." Heeft u nog suggesties voor de Stevenshof? „Er moeten meer jongerenwerkers komen. Als je ziet wat de LWO nu heeft gedaan met beperkte menskracht, daar neem ik mijn petje voor af. Ook moeten er meer ac tiviteiten komen voor jongeren en moeten we blijven proberen om ze op een normale manier weer in contact te brengen met de wijkbewoners. Rotzakken moet je straffen, maar in de anderen moet je investeren. Die moetje niet als outcast behandelen." Heeft u nog suggesties voor de eerstvolgende jaarwisseling? „Organiseer een buitenevenement in het centrum. Ik heb tijdens de jaarwisseling de Dam in Amsterdam op televisie gezien, waar heel veel mensen bijeen waren. Doe dat ook in Leiden, denk ik dan, op het Stadhuisplein of op de Garenmarkt. Maar misschien zijn we wel te truttig hier, zijn we maar een klein provinciestadje. Over stijg jezelf eens. We hebben hier leuke ter rasjes en leuke zomeractiviteiten. Waarom geen leuke winteractiviteit?" tekst: Eric-Jan Berendsen foto: Hielco Kuipers fD (0 SD SU SU CL fD leiden - In de politieregio Hol lands Midden kwamen vorig jaar zeven mensen om het leven door geweld. De precieze doods oorzaak van een mogelijk acht ste slachtoffer wordt nog onder zocht. Leiden kende vorig jaar vier moorden tegen nul in 2002. Een overzicht van een roerig 2003. Aan de Getijmolenerf in Gouda wordt donderdagavond 30 ja nuari het stoffelijk overschot van een 23-jarige Marokkaanse vrouw gevonden. De politie pakt vrijwel meteen daarna een plaatsgenoot (38) op. De man is veroordeeld tot acht jaar cel. In zijn flat aan de Van Rie- beeckhof in Leiden ligt op maandagavond 17 februari de 42-jarige Fred van Staveren. Hij blijkt vermoord met een mes. Van Staveren was een bekende van de politie omdat hij in hasj handelde. Nog geen week na de moord wordt een 26-jarige man uit Hazerswoude opgepakt. On danks het feit dat hij ontkent de moordenaar te zijn, krijgt hij 14 jaar cel. Voor de ogen van tientallen ter rasbezoekers en haar 5-jarig zoontje wordt in de namiddag van dinsdag 25 maart bij het Theehuis in de Leidse Hout een 30-jarige vrouw uit Georgië doodgeschoten.Meteen na de schietpartij arresteert de politie drie mannen van 33, 34 en 38 jaar. De 34-jarige blijkt de schutter te zijn geweest en hij wordt veroordeeld tot 13 jaar cel. Hij was getrouwd met de vrouw en kon niet verkroppen dat zij een relatie had met een andere man. In de Van Ostadestraat in Lisse speelt zich maandagochtend 14 april een drama af. Voor de ogen van kleine kinderen schiet een 40-jarige Lissenaar een vrouw uit Bulgarije (41) dood. Daarna pleegt hij aan de Jacht- havendam zelfmoord. Volgens de politie gaat het om een zaak in de relationele sfeer. De Leidse zakenman Jan van der Krieke (60) wordt donder dag 15 mei in Den Haag in de kofferbak van zijn auto dood gevonden. Hij blijkt vijf dagen eerder in wasserij Ozon aan de Zaalbergweg op industrieter rein Roomburg door een Bul gaarse huurmoordenaar (30) van het leven te zijn beroofd. Van der Krieke had in septem ber 2000 de wasserij verkocht aan de huidige eigenaar, een 39-jarige man uit Alphen aan den Rijn. Zakelijke meningsver schillen en financiële proble men leidden ertoe dat de Al- phenaar via een contactper soon uit Bulgarije de huur moordenaar benaderde die voor 5200 euro zijn klus uit voerde. In totaal komen er vijf verdachten voor de rechter. De Alphenaar krijgt 16 jaar cel en de huurmoordenaar 15. In een woning aan de Touw- baan in Leiderdorp steekt op de vroege ochtend van woensdag 13 augustus een 40-jarige man uit Leiden zijn vriendin (39) dood die eveneens uit Leiden afkomstig is. De vermoedelijke dader wordt op dit moment psychiatrisch onderzocht. Op zondag 14 september wordt een 30-jarige man dood gevon den in zijn huis in Alphen aan den Rijn. Een familielid treft h,em 's ochtends rond half ze ven levenloos aan. Het slachtof fer blijkt een bekende van de politie, die nog steeds weigert van moord te spreken. De man zou mogelijk zijn overleden aan een overdosis drugs. De zaak krijgt een lage prioriteit en het onderzoek naar de dood van de man is nog steeds niet afge rond. Op een parkeerterrein aan de rand van polderpark Cro- nesteyn, tegenover de Vrou- wenweg, wordt woensdagmor gen 1 oktober kort voor negen uur door hoveniers het ontziel de en zwaar toegetakelde li chaam van de 23-jarige Richard Orlov gevonden. Hij kwam oor spronkelijk uit Litouwen maar had hier asiel aangevraagd en woonde aan de Haarlemmer straat. Orlov was getrouwd en vader van een zoontje. Hij ver huurde zichzelf als monteur in de installatietechniek maar werkte eerder dit jaar kort in loondienst bij een installatiebe drijf in Leiden. Op 9 december zijn twee 21-jarige mannen uit Leiden en Drachten aangehou den op verdenking van betrok kenheid bij de moord op Orlov. (advertentie) De Nieuwjaarsbijeenkomst van het gemeentebestuur wordt gehouden op maandag 5 januari van 20.00 tot 22.00 uur in de Pieterskerk (ingang Noord). De bijeenkomst wordt op geluisterd door muziek van de Frits Landesbergen Big Band. U bent van harte welkom. Wij wensen u een goed 2004 toe! Het gemeentebestuur van Leiden. Dienst informatie en dienstverlening Leiden

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11