Bush wijkt geen duimbreed in zaak Iran BUITENLAND Het jaar 2004 wereldwijd massaal ingeluid Chicago ismoordhoofdstad De Hoop Scheffer moet veel plooien gladstrijken Vertragingen door terreurangst Geen Verzachting' van relatie met islamitische republiek Eerherstel Zwitserse 'Judenhelfer' De ketenen verbroken vare bevingen I Bali en Mexico 'a/mexico - De Indonesi- vakantie-eilanden Bali en „jbok zijn vanmorgen getrof- §Tdoor een aardbeving met de it van 6,1 tot 6,3 op de van Richter. Er ontstond je schade en er vielen en- e gewonden, maar de paniek o^ier de bevolking was groot. j epicentrum van de beving t ponder zee, in de Straat van gmbok tussen beide eilanden. Jc Mexico is gisteren getrof- door een aardbeving. Ook geen zware schade of itoffers, maar wel paniek Ier de bevolking. Het epi- van de beving met een te van 6,3 op de schaal van iter lag onder de Stille Oce- J, op zo'n 400 kilometer van ifdstad. Mexico-Stad in 1985 getroffen door een ieving waardoor zeker 10 mensen om het leven jiina doorbreekt !>oe op seks China gaat bij wijze proef voor het eerst seksue- jorlichting geven op een d scholen. De proef begint steden Peking, Sjanghai longqing met meisjes van f jaar en ouder. In China traditioneel een taboe op ualiteit. Door de verstede- ïg, stijgende welvaart en ïterde voeding raken meis- :hter steeds vroeger in de jerteit. Recente berichten tienerzwangerschappen )ben bijgedragen aan de om- vrijdag 2 januari 2004 l^eine veldslag i Afghanistan iul - Amerikaanse troepen )ben bij gevechten in de ber- Hvan Noord-Afghanistan tien rebellen gedood. Dat jfft het Amerikaanse leger gis- :n bekendgemaakt. Bij de ne veldslag ten oosten van itad Shkin in de aan Pakis- grenzende provincie Pakti- raakten drie Amerikaanse laten gewond. Het gevecht stond nadat een Amerikaan- 1 patrouille in het gebied was choten door Afghaanse re- trvische oma >odt familie hti 5 J61 new york/anp-dpa-afp - Het nieuwe jaar is wereldwijd massaal ingeluid, zij het niet overal met vuurwerk en overgoten met alcohol. Op het befaamde New Yorkse plein Times Square was alcohol en vuurwerk verbo den. De kleur oranje van de alarmfase die de overheid heeft afgekondigd was opvallend aanwezig met name in de vorm van hoedjes. Er kwamen circa 750.000 mensen om het begin van 2004 te vieren, onder streng toezicht van veiligheidsbeambten onder wie scherp schutters. De Europese hoofdstad van het nieuwsjaarsfestijn bleek Berlijn waar een miljoen mensen in uitgelaten en vreedzame sfeer het nieuw jaar inluidden. De opkomst rond de Brandenburger Tor was met een kwart miljoen belangstellenden flink hoger dan verwacht. Ook grote belangstelling voor de gezamenlijke viering van het nieuwe jaar was er aan het stand van Copaca- bana in Rio de Janeiro, waar naar schatting twee mil joen mensen 2004 jaar begroetten. Elders op het zuide lijk halfrond was eerder al het nieuwe jaar begroet met het grootste vuurwerkspektakel van deze jaarwisseling, dat van Sydney in Australië. De meeste massale bijeenkomsten waren feestelijk en zonder opmerkelijke incidenten. In Londen was een aantal traditionele massabijeenkomsten op centrale pleinen afgelast uit vrees voor aanslagen. Maar circa 100.000 begroeters van het nieuwe jaar verzamelden zich op de zuidelijk oever van de Theems. Op de Champs Elysées in Parijs waren vreedzaam en vrolijk een half miljoen mensen bijeen, terwijl in arme voorsteden zoals gebruikelijk vandalisme de jaarwisse ling ontsierde. Niettemin waren de geweldplegingen in Frankrijk minder ernstig en omvangrijk dan vorig jaar. Vuurwerk eiste veel slachtoffers. Volgens de Deense politie was het een chaotische jaarwisseling in het Scandinavische land met twee doden als gevolg van vuurwerk. In de Iraakse hoofdstad Bagdad verwoestte een bom op 31 december een restaurant en doodde acht men sen. Het aanhoudende geweld in het Arabische land houdt nog steeds veel gemoederen bezig. De Ameri kaanse zanger Willie Nelson is volgens persberichten in de kerstdagen zo boos geworden over de aanvallen van zijn landgenoten in Irak dat hij een nieuw lied heeft gecomponeerd: „Wat is er dan toch met vrede op Aarde gebeurd?" Hij neemt daar in stelling tegen de oorlog in Irak. Hetzelfde deed indirect paus Johannes Paulus II in zijn nieuwjaarsboodschap tijdens een mis in de Sint Pie tersbasiliek in Vaticaanstad. „Meer dan ooit tevoren hebben we een nieuwe internationale orde nodig die stoelt op de ervaringen en de resultaten van de Ver enigde Naties." chicago/ap - Ondanks een flinke daling van het aantal moorden heeft Chicago opnieuw de titel te pakken die het geen andere Amerikaanse stad zou toewensen: die van 'moordhoofdstad' van de Verenigde Staten. Chicago eindigde 2003 met 599 moorden, een nette score vergeleken met de 648 van 2002. Het was de eerste keer sinds 1967 dat in de stad minder dan 600 mensen werden ver moord. Maar helaas voor Chicago hadden andere Amerikaanse steden ook zulke 'mooie cijfers'. New York dat ongeveer drie keer zo veel inwoners heeft, kende afgelopen jaar 596 moorden, twaalf meer dan het jaar ervoor. Maar toch een opmerkelijk laag cijfer, want in 1990 werden in The Big Apple maar liefst 2.245 moorden gepleegd. Uit Detroit waren nog geen cijfers bekend. Maar de FBI meldde midden december dat de stad waarschijnlijk uit zou komen op het laagste aantal moorden sinds 1968, wat neerkomt op minder dan 365. Volgens Amerikaanse politiecommissarissen zijn de meeste in de VS gepleegde moorden gerelateerd aan bendeoorlogen of de drugshandel. irado - Een grootmoeder in vië heeft op oudejaarsavond st haar vier kleinkinderen .a lood en daarna de hand aan 'jhzelf geslagen. De 68-jarige uw stak even voor midder- ht de woning in Ratare in nd, waardoor haar kleinkin- en van een tot acht jaar oud £uv het leven kwamen. Volgens 01 Servische zender B92 over- P31 de de schoondochter het n ma, hoewel ze zwaarge- id raakte. De grootmoeder 1 s zenuwziek, meldde de poli- I De familie was eerder van- iKosovo gevlucht. aeeuwstorm zet ten in de kou ien - Duizenden huishou- |hs in het noorden van Enge- |d hebben nieuwjaarsdag Ader stroom gezeten door sneeuwstorm. In de loop I de nacht viel in 43.000 hui- I de elektriciteit uit. De elek- Titeitslijnen begaven het on- rhet gewicht van sneeuw en in combinatie met een harde fid. Het elektriciteitsbedrijf in jregio heeft alle woningen in rth Yorkshire en Northum- rland inmiddels weer van pom voorzien. ien doden ij aanslag Atjeh Karta - Een bomaanslag tij- jns een nieuwjaarsfeest in de ld Pereulak op Atjeh heeft ze- irtien mensen het leven ge- st. De zware bom ging af ikbij het podium waarop een nd stond te spelen. De mees- t doden waren kinderen. De Igste slachtoffers waren twee fisjes van 1 en 4 en een jon de van 7. Vijfenveertig men- p raakten gewond, zeiden ggetuigen en een arts. Het apiltonesische leger zette afgelo- voorjaar een fel offensief in daSen de gewapende rebellen al jaren voor afscheiding nalfi de provincie Atjeh strijden. ■"e"|t leger houdt separatisten rantwoordelijk voor de aan- ki jg, maar die ontkennen iede- betrokkenheid. De aanslag is i bloedigste sinds het begin er tyi het legeroffensief tegen de de efceUen. 1 de washington/anp-efe-afp-dpa - Hulp voor de slachtoffers van de aardbeving in Iran is goed, maar dat betekent geen verbetering van de relatie met Iran. Dit zei de Amerikaanse president Bush gisteren op zijn ranch in Texas. De Iraanse minister van buiten landse zaken Kam al Kharazi heeft gisteren de tijdelijke op schorting van de Amerikaanse sancties tegen Iran 'positief ge noemd. Volgens Kharazi zou volledige opheffing van de fi nanciële en andere sancties te gen zijn land een nieuw klimaat tussen Teheran en Washington kunnen veroorzaken, meldde het Iraanse persbureau IRNA. De Verenigde Staten schortten woensdag enkele sancties op om Amerikaanse humanitaire hulp aan de aardbevingsslacht offers in Bam te vergemakkelij ken. De maatregel was de laat ste in een serie handreikingen van de VS naar hun aartsvijand. Eerder deze week liet minister van buitenlandse zaken Powell doorschemeren dat er wel wat rek zat in de betrekkingen tus sen de beide landen. Maar pre sident Bush liet er gisteren aan het slot van zijn kerstvakantie geen twijfel, over bestaan dat er heel wat moet veranderen in Iran wil het zover komen. Een tijdelijke opschorting van finan ciële sancties tegen Iran en het sturen van hulp betekenen vol gens Bush geen verandering in de al meer dan 23 jaar uiterst slechte betrekkingen tussen de Bush: 'Geen concessies'. Foto: AFP twee landen. Bush noemde enkele voorwaai den voor een verbetering van de relatie met Iran. Zo moet het land democratiseren, kernwa pens afzweren en de samen werking verbeteren in de strijd tegen het internationale terro risme door ondermeer verachte al-Qaeda-leden uit te leveren aan de VS. In de afgelopen vrijdag door een aardbeving verwoeste stad Bam zijn volgens de Iraanse au toriteiten nog 40.000 mensen. Ruim 30.000 doden zijn inmid dels begraven. Meer dan vier honderd lichamen moeten na een mogelijke identificatie nog worden begraven. De autoritei ten pogen te achterhalen hoe veel mensen de stad hebben verlaten om een beter beeld te krijgen van het totale aantal slachtoffers van de ramp. In De hulpverlening komt steeds be ter op gang. In delen van Bam is inmiddels de elektriciteit her steld. Op de doorgaande wegen brandt de straatverlichting weer. Meer goed nieuws kwam uit de door buitenlanders inge richte noodziekenhuizen. Sinds dinsdag werden daar vijf kinde ren geboren: drie jongetjes in een Frans, twee meisjes in een Oekraïens veldhospitaal. Gisteren nam een Amerikaans veldhospitaal zijn eerste patiën ten op. Buiten het ziekenhuis houden Iraanse gardesoldaten de wacht. Experts nemen intussen in Bam de schade op. De naschokken, nog dagelijks worden er twee tol drie gevoeld, vormen nog steeds een groot gevaar. Door de schokken dreigen de be schadigde gebouwen die nog overeind staan alsnog in te storten. De Iraanse autoriteiten zijn begonnen met het registre ren van de overlevenden en het uitdelen van voedselbonnen. Hulpverleners van de Verenig de Naties treffen voorbereidin gen voor het opzetten van drie grote tentenkampen die plaats moeten bieden aan rond de 40.000 mensen. Achtenveertig landen hebben hulpteams ge stuurd. De eerste dagen probe ren die vooral te voorkomen dat er besmettelijke ziektes als tyfus of cholera uitbreken. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het strengere toezicht van de VS op interna tionale vluchten heeft gisteren geleid tot de annulering van twee internationale vluchten, een van British Airways en een van Aeromexico. Over de pre cieze aard van de dreiging werd niets meegedeeld. Op Oudejaarsdag werden pas sagiers en bemanningsleden op een eerdere vlucht van British Airways naar Washington na aankomst extra gecontroleerd, nadat hun vliegtuig onder be geleiding van F-16 gevechts vliegtuigen op de internationale luchthaven Dulles bij de Ameri kaanse hoofdstad aan de grond was gezet. Dat gebeurde omdat Geen postpakketten uit Bologna De Italiaanse politie heeft postkantoren in de regio van Bologna opgedragen om postpakketten die aan Europese instellingen zijn geadresseerd te controleren met röntgenstralen. Vanuit Bo logna is afgelopen week een reeks bombrieven verstuurd. On derzoekers denken dat een groep Italiaanse anarchisten verant woordelijk is voor de vier pakjes met explosieven die bij Euro pese instellingen - ondermeer in Den Haag - in de bus vielen. De bompakketten richtten geen schade aan. op de passagierslijst een aantal verdachte namen voorkwam, zo zeiden de Amerikaanse auto riteiten gisteren. De passagiers moesten na landing ruim drie uur in de Boeing 747 blijven zit ten, maar na ondervraging van twaalf verdachte inzittenden bleek er niets aan de hand. In de VS is sprake van verhoog de waakzaamheid ('code oran je'), omdat er aanwijzingen zouden zijn voor nieuwe plan nen van al-Qaeda-terroristen om een grote aanslag uit te voe ren. De Amerikaanse autoritei ten hebben de afgelopen weken vooral de controle op het inter nationale vliegverkeer opge voerd. genève/gpd - Ter gelegenheid van Nieuwjaar heeft de Zwitser se regering een generaal par don afgekondigd voor Zwitsers die tijdens de tweede wereld oorlog joodse vluchtelingen het land binnensmokkelden of hielpen onderduiken. Destijds werd dat als een inbreuk op de Zwitserse neutraliteit be schouwd en 'Judenhelfer' - jo denhelpers - kregen zelfs ge vangenisstraf of boetes opge legd. Velen verloren daardoor ook hun baan, zoals de legen darische politiecommandant van St. Gallen, Paul Grüninger, die met valse inreisdocumen- ten duizenden Duitse joden het leven wist te redden. Zwitser land nam tijdens de oorlog wel iswaar 300.000 joodse en niet- joodse vluchtelingen op, maar zo'n 20.000 joden werden aan de grens teruggestuurd, soms rechtstreeks in de armen van de Gestapo. Nadat in de jaren tachtig een zwartboek ver scheen over het gesjoemel van de banken met joodse tegoe den, werd Grüniger gerehabili teerd en in St. Gallen is zelfs een plein naar hem vernoemd. Maar met Grüninger zagen tal loze andere Zwitsers hun me demenselijkheid jarenlang be loond met een strafblad. Hoewel het gros van de 'neutra- liteitsschenders' allang is over leden meent de regering, dat het generaal pardon toch be langrijk is voor de 'reputatie van het land'. Vier jaar is Vida, en ze woont sinds oudjaar in een weeshuis in Kerman. Het meisje werd door hulpverle ners uit het puin gered in Bam. Haar ouders kwamen bij de aardbeving van een week geleden om het le ven. Nog altijd worden mensen levend onder het puin vandaan gehaald. Woensdag hebben reddings werkers vijf volwassenen en twee kinderen gered. Een vier maanden oude baby en een twaalfjarig meis je bleven in leven, omdat ze zich in een ingestorte keuken bevonden waar voedsel lag. Foto: AP 4000 Jaar oude tombe ontdekt in Egypte cairo/ap - Poolse en Egypti sche archeologen hebben in Egypte een begraafplaats ontdekt met daarin de 4.000 jaar oude tombe van een ho ge koninklijke ambtenaar. Dat heeft de Egyptische Ho ge Raad voor Antiquiteiten gisteren bekendgemaakt. De necropolis werd aangetrof fen bij de piramides van Saqqara, op zo'n 25 kilome ter ten zuiden van Cairo, al dus de Egyptische minister van cultuur Farouk Hosni. In de 'dodenstad' werd het graf aangetroffen van Ny-Ankh- Nefetem, die volgens de hië rogliefteksten op de tombe onder meer de functie van koninklijk schatbewaarder had. Nieuwe Navo-chef krijgt de komende jaren zwaar programma af te werken ode verstekeling jf landingsgestel ïta- wai nietl enting vork - In het landingsge- ke-jl van een vliegtuig van de itse luchtvaartmaatschappij iar itish Airways is op de New- 'an wkse luchthaven John F. Ken- ^eegdy van een ongeveer Jwe^ange man gevonden. Het sdatstel arriveerde dinsdag van- -004f Londen in New York. Over u onjijdentiteit van de verstekeling e niets bekend. Dit hebben de fhthavenautoriteiten woens- Ig meegedeeld. port-au-prince - Een feestvierder op Haïti toont triomfantelijk de slavenketenen die gisteren tweehonderd jaar geleden werden ver broken. Bij de viering van de onafhankelijkheid werd het konvooi van president Jean-Bertrand Aristide - met in zijn gezelschap de Zuid-Afrikaanse president Thabo Mbeki - beschoten op weg naar de stad Gonaïves, waar op i januari 1804 de slaven zich na een bloedige oorlog tegen de Fransen onafhankelijk verklaarden. Haïtiaanse poli tieagenten en Zuid-Afrikaanse militairen die de staatshoofden bege leidden hebben het vuur beantwoord. De twee leiders hebben Go naïves later ongedeerd in een helikopter verlaten. In de hoofdstad Port-au-Prince traden bendes die de regering van Aristide ondersteu nen en politieagenten naar verluidt bruut op tegen vreedzame de monstranten. De betogers eisen het aftreden van Aristide, een voor malig priester in wie de meeste Haïtianen eind jaren tachtig een red der van het land zagen. Aristides bewind is evenwel geen verbete ring gebleken, ook niet naar Haïtiaanse maatstaven. Volgens waar nemers gebruikt hij gewapende straatbendes tegen de oppositie, net als ooit president Francois 'Papa Doe' Duvalier en zijn zoon en opvol ger 'Baby Doe' dat deden met hun 'to~nton macoutes'. Haïti is een van de armste landen ter wereld. Foto: AP den haag/anp - De nieuwe NAVO-baas Jaap de Hoop Scheffer zal bij de toekomstige 26 landen van de NAVO „op de deur bonzen" om ze over te ha len een bijdrage te leveren aan NAVO-operaties als die in Af ghanistan en in de toekomst mogelijk in Irak. De Hoop Scheffer begint maandag offici eel als secretaris-generaal op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. „Noblesse oblige, je kunt niet het belang van de NAVO bena drukken en dan op je handen gaan zitten als je bijdrage nodig is", zei De Hoop Scheffer on langs tegen het ANP over inzet van Nederlandse troepen in Af ghanistan. Maar ook andere landen krijgen die boodschap van de vroegere CDA-leider. „Ik zal zeggen: 'U heeft militaire middelen tot uw beschikking die wij hard nodig hebben. U moet van goeden huize komen om nee te zeg gen.'" De nieuwe NAVO-voorman krijgt de komende vier jaar een zwaar internationaal program ma af te werken. Zowel de entree van zeven nieuwe NAVO-lidstaten als het v C-rder verwerken van de breuk na het Irak-conflict betekenen Jaap de Hoop Scheffer Foto: ANP dat De Hoop Scheffer veel on derweg zal zijn. Hij moet toch nog brokken lij men tussen de VS en de NAVO- leden Duitsland, Frankrijk en België, die zich in de Irak-crisis openlijk tegen Amerika keer den. Her en der wringt het nog steeds tussen de VS en de 'con- tinentalen'. De discussie over een Europese defensiemacht en het veto van de VS tegen een ei gen militair hoofdkwartier daarvoor zorgden voor verdere rimpelingen. Aan De Hoop Scheffer de taak o'jh als relatief neutrale voor man van het bondgenootschap de organisatie weer soepel te la ten draaien. Een organisatie waar bovendien zeven nieuwe en militair niet al te vooruitstre vende leden bij aansluiten. Het feit dat Nederland niet echt partij was in de Irak-oorlog, ge koppeld aan De Hoop Scheffers verleden als diplomaat en zijn talenkennis maken van hem de beste compromiskandidaat om de NAVO te leiden. De zeven nieuwe Oost-Europe- se leden (waaronder Roemenië en Bulgarije) kwamen vooral de NAVO in op initiatief van de vo rige NAVO-chef, lord Robert son. Sinds de val van de Berlijnse muur is de NAVO een nog glo baler opererende organisatie. De vele speciale partnerschap pen met tal van voormalige sovjetrepublieken illustreren eens te meer dat de NAVO zich niet meer kan blindstaren op de strijd Oost-West, maar een we reldwijde rol moet spelen. De geleidelijke oprichting van een Europese defensiepoot, met een 'paraat' reserveleger van 60.000 militairen uit EU- landen, is dan tegelijkertijd weer een bedreiging voor het bondgenootschap. De Hoop Scheffer krijgt dus ook de moeilijke opdracht zijn orga- Bliksemcarrière Van afgedankt CDA-leider tot hoogste baas van de NAVO in nog geen twee jaar. Geboren in 1948 in een katholiek diplomatenge zin in Amsterdam, vertrok De Hoop Scheffer na zijn studie Ne derlands recht in Leiden en het 'diplomatenklasje' in 1976 voor twee jaar naar de ambassade in Ghana. Daarna werkte hij twee jaar bij de NAVO in Brussel. In 1980 werd hij persoonlijk secre taris van de minister van buitenlandse zaken. In nog geen zes jaar tijd diende hij vier ministers: de WD'er Van der Kbjtov, de PvdA'er Van der Stoel en de CDA'ers Van Agt en Van denBroek. Nadat hij twee jaar geleden door zijn partij het CDA werd afge serveerd als voorman, haalde Jan Peter Balkenende hem als mi nister van buitenlandse zaken in het kabinet. Met als voorlopig hoogtepunt de post van secretaris-generaal van het Noord-At lantische bondgenootschap. nisatie niet de kaas van het brood te laten eten door de EU- landen en tegelijkertijd NAVO- sceptische Amerikaanse politici van het lijf te houden. Zeker na de interne NAVO-crisis rondom Irak, staan meer en meer Ame rikanen afkerig tegenover het Behalve het schaken op deze vele borden, moet De Hoop Scheffer ook leiding geven aan een politiek-militaire organisa tie van ruim 2500 diplomaten en ambtenaren in Brussel. De woensdag is daarbij traditioneel gereserveerd voor overleg met ar Söassadeurs van alle lidsta ten. De dag daarvoor is er een voorbereidende en soms tijdro vende lunch. Met alle andere lijm-, blus- en opbouwwerkzaamheden zal er daarom weinig rek zitten in de agenda van de nieuwe secreta ris-generaal, die bovendien permanent bodyguards aan zijn zijde moet dulden. Even rustig erop uit gaan in Brussel zal er niet bij zijn. Nogal wat 'kwaliteit van het le ven' gaat verloren voor De Hoop Scheffer, die in een ge pantserde limousine mag pen delen tussen het NAVO-hoofd- kwartier, de luchthaven en de ambtswoning aan de prestigi euze Brusselse Louizadaan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7