ECONOMIE Hotels krijgen nieuwe sterren Stijging van eurokoers is nog lang niet over Holland Casino merkt recessie aan bezoek Tanker op Sardinië in lichterlaaie Meer oog voor kwaliteit en service bij classificatie Oud-topman Tanzi wijsf rol in fraude Parmalat Gorilla wint op beurs weer van kenners Nieuwe munt Surinam^' hdc158 Hyundai verkoopt 2 miljoen auto's vrijdag 2 januari 20c>4 porto Torres - Een blusboot poogt met waterkanonnen Bahamas, lag toen de brand gisteren uitbrak afgemeerd de voorraad gas aan boord naar het vasteland. Twee be- het hoogoplaaiende vuur aan boord van de tanker 'Pana- in de Sardijnse haven Porto Torres. Het tankschip vloog manningsleden worden vermist, ma Serena' te blussen. Het schip, onder de vlag van de in brand toen er iets mis ging met het overbrengen van Foto: AP/Gloria Calvi Indeling in zes categorieën Nederlandse hotels zijn er in zes categorieën van nul tot en met vijf sterren. Verreweg de meeste vijfsterrenhotels liggen in Amsterdam en rond Schiphol. Alle 2890 lo- giesverstrekkers in Neder land moeten aan minimum eisen voldoen qua hygiëne, voorzieningen in de kamer en dienstverlening. De lat ligt internationaal gezien vrij hoog, vandaar dat een drie sterrenhotel in bijvoorbeeld Spanje vaak minder goed is dan in bijvoorbeeld de Bene lux. Maar ook wie hier een tweesterrenhotel boekt mag niet verwachten dat er een badjas in de kast hangt En kele voorbeelden: wastafel op de kamer; ont bijt in hotel helft van kamers heeft ei gen sanitair en kleurentelevi sie met afstandsbediening; enige talenkennis aan de re ceptie eigen sanitair en passpie- gel; babybedje en niet-ro- ken-kamer op verzoek; vvek- service; maximaal twee eta ges lopen schrijfgerei aanwezig; doucheschuim, shampoo en föhn in badkamer; maximaal een etage lopen badjas en slippers aan wezig; parkeergelegenheid; was-, strijk- en stomerijservi ce aanwezig; dag en nacht receptie en roomservice be schikbaar; 95% kamers zon der traplopen bereikbaar. seoul - Hyundai, de grootste autoproducent van Zuid-Korea, heeft in 2003 1,98 miljoen au to's verkocht tegen 1,85 miljoen in 2002. De omzet nam toe met 1,8 procent tot omgerekend on geveer 18,6 miljard euro. Vooral de uitvoer van duurdere model len groeide. Aftrek vonden die auto's in met name China, In dia en Turkije. In geld uitge drukt exporteerde Hyundai voor ongeveer 8 miljard euro. Dat is 20 procent meer dan in 2002. Dochter Kia verkocht in 2003 ongeveer 845.000 auto's. Recordjaar voor Eindhoven Airport eindhoven - Eindhoven Airport heeft een recordjaar achter de rug. In 2003 reisden 423.000 mensen via de regionale lucht haven. Dat is een groei van 15 procent ten opzichte van 2002. Vooral de Ierse prijsvechter Ry- anair zorgt voor meer passa giers op de Eindhovense lucht haven, door tweemaal per dag naar Londen Stansted te vlie gen. Directeur De Boer ver wacht dat de groei zal doorzet ten. In 2004 zal er vanaf Eind hoven naar twee nieuwe be stemmingen worden gevlogen. Ryan air vliegt vanaf februari dagelijks op Barcelona-Gerona en in maart begint reisorganisa tie Corendon met Fly Air een dagelijkse dienst op Istanbul. Juridisch succes voor Philip Morris Chicago - Sigarettenfabrikant Philip Morris (Marlboro) heeft een juridisch succes behaald in de strijd tegen de eisen om schadevergoedingen. Een rechtbank in de Amerikaanse staat Florida bepaalde dat er geen zogeheten 'class action' mogelijk is. In een 'class-action' wérken verscheidene mensen of bedrijven in een zaak samen om schadevergoeding te ver krijgen. Bij Philip Morris gaat het om de vraag of het bedrijf rokers zou hebben misleid door te zeggen dat 'light' sigaretten minder schadelijk zijn. In de zogeheten Hines-zaak gaat het volgens de rechtbank om een individuele roker met een eigen rookgedrag. Veel gelukwensen via de telefoon den haag - De telefoon was ook dit jaar populair om gelukwen sen door te geven. Het vaste net van KPN kreeg gisteren tussen 00.15 en 00.20 uur de meeste telefoontjes te verwerken. Toen werden bij KPN 5300 gesprek ken per seconde gevoerd, elf keer meer dan normaal. De piek op het mobiele netwerk was volgens KPN om 00:30 uur, met 1500 oproepen per secon de. Dit is zes keer zoveel als normaal. Op het mobiele net is volgens KPN 20 procent meer telefoonverkeer geweest in ver gelijking met vorig jaar. Ook werden een kwart meer sms- berichten verstuurd. Tussen 22: 00 uur en 04:00 uur waren dat er 4,5 miljoen. Israëlische fabriek nep-cd's gesloten Jeruzalem - Een op Amerikaans vêrzöék gecreëerde Israëlische politie-eenheid heeft gisteren eèn inval gedaan in een loods op de Westelijke Jordaanoever waar op grote schaal cd's wer dén gekopieerd. Twee mannen werden gearresteerd. In de loods werden naast honderd duizenden muziekcd's en com puterspellen een reeks scanners en cd- en dvd-branders aange troffen/De fabriek produceerde ongeveer 40 procent van alle namaakcd's die in Israël in om loop zijn, tussen de 60.000 en 100.000 per maand. Arriva wil geld van vakbond zien Groningen - Het regionale ver voerbedrijf Arriva wil 63.000 eu ro schadevergoeding van de vakbond FNV Bondgenoten. De onderneming zegt schade te hebben geleden door een sta king tegen de bezuinigingen door het kabinet op zaterdag 11 oktober. Arriva vindt de staking onrechtmatig, omdat de ver voerder niks met de plannen van de regering heeft te maken. FNV Bondgenoten zegt wel rechtmatig te hebben gehan deld. Werkloosheid in Frankrijk gedaald parijs - De werkloosheid in Frankrijk is in november onver wacht gedaald. Het aantal men sen dat op zoek is naar een baan daalde met 7000 naar 2,62 miljoen. Dat betekent dat 9,6 procent van de beroepsbevol king zonder werk zit. Een maand eerder was dat 9,7 pro cent, aldus het Franse bureau voor de statistiek Insee. Het cij fer kan er op wijzen dat Franse bedrijven meer mensen aanne men, onder invloed van de ver beterde economische vooruit zichten. enschede/gpd - De komende twee jaar worden alle hotels in ons land bezocht en beoordeeld volgens de nieuwe Nederlandse Hotel Classificatie. De exacte normen daarvoor zijn begin de cember vastgesteld door de brancheorganisatie Koninklijk Horeca Nederland, in samen spraak met de ANWB en het Be drijfschap Horeca. Grootste verschil met het oude systeem is dat er minder aan dacht is voor de zichtbare voor zieningen maar er meer oog komt voor kwaliteit en service. Consumenten krijgen via inter net een duidelijk overzicht van de voor hen meest geschikte hotels en voorzieningen waar over deze beschikken. Hotels kunnen zich onderling beter onderscheiden (bijvoorbeeld een driesterrenhotel met zwembad en fitness tegenover een driesterrenhotel met zake lijke vergadervoorzieningen). „Het aantal basisregels wordt teruggebracht", legt woord voerder Carlo van Vüet van het Bedrijfschap Horeca uit. „Daar entegen komen er meer aanvul lende regels waarmee een hote lier punten kan scoren. Hij heeft daar zelf invloed op en kan zodoende ook mede bepa- hoofddorp/anp - De verslech terende economie treft ook het gokwezen in Nederland. Hol land Casino heeft in het afgelo pen jaar slechts een beperkte groei gekend door de opening van nieuwe vestigingen in En schede en Breda. Nu steeg het aantal bezoekers van zes mil joen naar 6,1 miljoen. Zonder die nieuwe vestigingen zou het aantal bezoekers zijn teruggelo pen, aldus Holland Casino gis teren. Volgens voorlopige cijfers nam de gemiddelde besteding per bezoek minder toe dan gebrui kelijk. Klanten gaven 116 euro per bezoek uit. In 2002 was dat nog 111 euro. Door die tegen vallende groei, bleef ook jje omzet achter bij de verwachtiiü- len in welke sterrencategorie zijn bedrijf valt. En ook al is 90 procent van de minimumeisen gelijk aan voorheen, toch den ken wij dat straks nogal wat ho tels in aantal sterren voor- of achteruit gaan." Van de hoteliers wordt ver wacht dat zij zelf een vragenlijst invullen op grond waarvan een voorlopige indeling volgt. Het bedrijfschap heeft namelijk slechts twee controleurs be schikbaar die de komende twee jaren ruim 2400 hotels moeten bezoeken. Mocht dan blijken dat een hotel toch in een ande re categorie gaat vallen, dan heeft de eigenaar drie maanden de tijd om aanpassingen door te voeren. Pas als de definitieve controle achter de rug is, krijgt de hotelier de kans het nieuwe donkerrode NHC-schildje aan de muur te schroeven. Voor het vaststellen van het aantal sterren werken de con troleurs een lange lijst af, waar bij gelet wordt op de meest uit eenlopende zaken. Wat is de kwaliteit van de overgordijnen, ligt er een antislipmatje in de badkuip, beschikt het hotel over 24 uurs roomservice, is er een restaurant of een lift, be schikt de kamer over een mini bar of kluisje, en nog veel meer. gen. In 2002 had Holland Casi no het beste jaar ooit. Consu menten gaven toen euro's alsof het guldens waren. Ondanks die tegenvallende om zet zag Holland Casino de winst stijgen met 10 procent naar 120 miljoen euro. De winststijging werd gerealiseerd door onder meer kostenbeheersing. Hol land Casino draagt de behaalde winst af aan de staat. Het gokbedrijf van de overheid heeft het afgelopen jaar meer mensen een bezoekbeperking opgelegd. In 2003 kwam dat aantal uit op 2506 tegen 2474 in 2002. Het aantal entreeverbo den lag het afgelopen jaar ook hoger. Zo'n 3780 mensen kre gen in 2003 een entreeverbod tegen 3750 in 2002. Die lijst is flink gemoderni seerd. Van Vliet: „De roep tot verandering kwam vanuit de hotelbranche zelf. En terecht, want nogal wat zaken veroude ren snel. In de oude situatie moest een hotelkamer een vas te telefoonaansluiting hebben, maar aangezien bijna iedereen utrecht/anp - Een aandelen pakket dat ooit door een gorilla is gekozen, heeft over 2003 ruim 3 procent beter gepres teerd dan de AEX-index. Daar mee werd de Amsterdamse beursgraadmeter voor het vier de jaar op rij verslagen door de primaat. Het winstgevende aandelen- mobiel belt is dat voor veel gas ten geen vereiste meer. Hetzelf de geldt voor schoenpoetsdoek jes, die stellen we niet meer ver plicht om binnen een bepaalde sterrencategorie te vallen." Met het nieuwe indelingssys teem komt een einde aan het Benelux Hotelclassificatiesys- pakket is door de Berlijnse go rilla Jacko samengesteld aan de hand van bananen, waarop een labeltje met een beursfonds hing. Sindsdien past een soft wareprogramma het pakket el ke twee weken aan, door het aapgedrag na te bootsen. „Ik ben echt stomverbaasd", zegt J. Bertrams van de website teem dat sinds 1985 bestaat. Maakt het voor de gemiddelde consument veel uit of een hotel drie of vier sterren heeft, behal ve dat dit merkbaar is in de portemonnee? Niet in eerste in stantie dus, want meestal geeft de ligging de doorslag. Toeris ten die een stad bezoeken zul len de voorkeur geven aan het centrum, om zo dicht mogèlijk bij attracties en eetcafés te zijn. Een zakenreiziger kijkt eerder naar de bereikbaar van te be zoeken relaties, en kan om die reden kiezen voor een logeer adres nabij een bedrijventer rein. Ook speelt de situering ten opzichte van treinstation of luchthaven dikwijls een rol. Pas daarna letten de meeste ho telgasten op sfeer en facilitei ten, en daaraan gekoppeld het aantal sterren. En natuurlijk de mate waarin zij hun hotelkamer denken te gebruiken. Want wie veel tijd in het hotel doorbrengt zal meer behoefte hebben aan een ruime kamer met goede fa ciliteiten, bijvoorbeeld om te ontspannen (zwembad, sauna) of te werken (laptopaansluiting, businesscentrum). Wie de ka mer alleen benut om er te over nachten kan minder eisen stel len. En uiteraard speelt ook het beschikbare budget een rol. beursgorilla.nl vrijdagmorgen. „De beste beursanalisten die jaarlijks bij het tv-programma Nova aanschuiven, leggen het nu al drie jaar lang af tegen de gorilla. Het is ooit begonnen als een geintje, we wilden er na twee jaar mee stoppen. Maar zolang de gorilla blijft winnen van de AEX, gaan we door." rome/anp - Oprichter en oud topman Calisto Tanzi van de Italiaanse zuivelgigant Parmalat ontkent verantwoordelijk te zijn voor de megafraude. Hij heeft dat zijn ondervragers laten we ten. Bij Parmalat is ongeveer 10 miljard euro zoekgeraakt. Tanzi werd zaterdag aangehouden en moet voorlopig in de gevange nis blijven op verdenking van fraude. De topman heeft wel gezegd 500 miljoen euro te hebben ge bruikt voor financieringsdoel einden. Hij zegt wel op de hoogte te zijn dat er geld is ver dwenen, maar daar waren vol gens hem andere bestuurders verantwoordelijk voor. De Italiaanse politie heeft woensdag nog acht personen opgepakt in verband met het boekhoudschandaal. Onder de arrestanten zijn hoge functio narissen van het bedrijf en ac countants die in het verleden de boeken hebben gecontro leerd. Parmalat wordt nu geleid door Enrico Bondi. Hij probeert het verdwenen geld boven wa ter te krijgen. De Italiaanse regering gaat het toezicht op het bedrijfsleven verscherpen. Ze wil zo schan dalen als met Parmalat in de toekomst voor zijn. Nu zijn er drie instanties die waken o^er Italiaanse ondernemingen. Jeï Italiaanse centrale bank ziet t(on op de banken. Verder is er eP1'3 waakhond (Isvap) die zich f de verzekeringsbranche ricj Tot slot is er de Consob, F 8 commissie die zich bezighoud met de beurshandel in Milaaif er Het huidige systeem bleek nF1 voldoende om de wantoesta,- 1 den bij Parmalat in een vroFc stadium op te sporen. De ItaP-0 aanse regering denkt nu af10! een systeem dat gelijkenis v|d i toont met de amerikaanpbi beurswaakhond SEC en de BrPOC se Financial Services Author^111 (FSA). Op 8 januari komt de it gering bijeen voor overleg. De SEC meent dat Parmalat h, leggers op de Amerikaanse IDl nanciële markten heeft mislei en heeft daarom besloten l|fN< bedrijf te vervolgen. In een v^P1 klaring spreekt de SEC van ejp0- de grootste en meest schaamtPta^ loze fraudezaken uit de 5 schiedenis. Parmalat is niet Spla eerste Italiaanse bedrijf dat ff333 jaar in opspraak is geraakt. Etf1 der ging tomatenproducent (Fsu; rio ten onder toen een obüjjNj tielening van 1,4 miljard do®eJ niet kon wordenafgeslot. Merc' dan 30.000 Italiaanse belegg^er werden het slachtoffer. F13 Hoewel gokkers per bezoek meer uitgaven bleef de inzet bij Holland Casino in 2003 beneden de verwachtingen. Foto: ANP/Robert Vos ij» Maar gulden blijft nog bestaan paramaribo/anp - Suriname heeft sinds gisteren een nieuwe munt, de Surinaamse dollar (SRD). Voorlopig blijft ook de gulden nog bestaan. In de prijs aanduidingen staan bij de nieu we munt echter minder nullen dan bij de oude. Een krant zal bijvoorbeeld geen 1000 gulden meerkosten, maar 1 SRD. Omwisseling van guldens in Surinaamse dollars bij de ban ken kan in de eerste vijf maan den van 2004. Daarna kan het oude geld nog dertig jaar bij de centrale bank worden omge ruild. Volgens president van de Centrale Bank Telting is in drommen bij de banken gaan staan niet nodig. „De guldens biljetten mogen voorlopig ge woon gebruikt worden." Het was de bedoeling dat alle nieuwe bankbiljetten tegelijk in circulatie zouden komen. We gens vertraging in de levering van het deel dat door Canadian Banknote wordt gedrukt, is echter besloten de overgang naar de dollar gefaseerd te doen. De muntbiljetten van 1 en 2,5 SRD, die door de Haar lemse drukker Johan Enschedé >be Zonen zijn aangeleverd, w( T3 den in gebruik genomen. j Minister Hildenberg (financië denkt dat Canadian Banknc:n tussen midden februari en ei] maart aan haar verplichtii voldoet. Zodra een deel van bestelling uit Canada binnen j worden de biljetten van 5, 20, 50 en 100 SRD direct in 01 loop gebracht. Er zijn nu in S riname ongeveer 92 miljo bankbiljetten in circulatie. I zijn verdeeld over tien waarde 5, 10, 25, 100, 500, 1000, 201 !H 5000, 10.000 en 25.000 guide Met de omwisseling in de ei ste fase worden zeven van L waarden vervangen, van 5 1.» en met 2000 gulden. „Dat is 0 j. geveer tweederde deel van a biljetten die in omloop ziji, zegt Telting. Het nieuwe geld is op 1 janud, wettig betaalmiddel geword n maar komt maandag in roul en tie, voor zover het de nieut muntbiljetten betreft. Dit koi ,gr doordat een deel van de pai culiere banken vandaag n j- 1 ma nodig heeft om voorziening^ in hun geautomatiseerde acta 7p nistraties te treffen. André Telting, directeur van de Surinaamse Centrale Bank. Foto: ANP/Raymond Rutting door Maurice Wilbrink den haag - Net voor het verstrijken van 2003 tikte de euro een nieuw record aan, 1,2646 dollar, en de Europese munt zal zijn opmars in het nieuwe jaar nog een tijdlang voortzetten, denken valutastrate gen. Een koers van 1,30 dollar in de ko mende maanden is volgens hen heel waarschijnlijk. De verwachting is dat de daling van de dollar tegenover de euro in 2004 pas tot staan kan worden gebracht door een snelle rentestijging in de VS, door ingrij pen van de Europese Centrale Bank, of door een gezamenlijke verklaring van de ministers van financiën van de G7(zeven landen met de grootste economie) die zich tijdens hun bijeenkomst in februari zeker buigen over de wisselkoersen. Zo'n verklaring kan een groot psycholo gisch effect hebben op de valutawereld. Iets dergelijks gebeurde afgelopen na jaar, ook tijdens een G7-bijeenkomst. Daar konden de ministers van de groot ste industrielanden zich vinden in een tekst, waarin werd gesproken c^er meer flexibele wisselkoersen. Dat zétte aan tot een nieuwe glijvlucht van de dollar. De daling van de dollarkoers voltrok zich tegenover alle belangrijke valuta. Tegenover de euro verloor de dollar af gelopen jaar 17 procent, tegenover de Japanse yen ongeveer 9 procent. Het was een lang verwachte daling van 's werelds belangrijkste munt - het Ameri kaanse tekort op de lopende rekening was zo ver opgelopen, dat een correctie via valutamarkten onvermijdelijk was. Die correctie is in volle gang. Ameri kaanse exporteurs worden in snel tempo goedkoper, waardoor de balans van im port en export in de VS zal moeten ver beteren. Amerikaanse aandelen worden door de dalende dollar goedkoper, wat investeerders trekt en de vraag naar dol lars in stand houdt. De Amerikaanse minister van financiën toonde zich afgelopen week heel tevre den over de „ordelijke" wijze waarop de wisselkoersen zich aanpassen. Aan de andere kant van de oceaan, in Europa, worden wat meer de risico's benadmkt: een al te snelle val van de dollar - en dus een nog harder oplopende eurokoers - zou fataal zijn voor het voorzichtige eco nomisch herstel dat zich eindelijk afte kent in de eurozone. De exportsector in de eprozone voelt het valutanadeel steeds duidelijker. Econo men en zakenlieden zijn het er niet over eens boven welke eurokoers de export sector hier marktaandeel zal verliezen. Maar als de koers verder stijgt, moeten exporteurs steeds drastischer maatrege len nemen om hun marktaandeel op peil te houden. Een vrije val van de dol lar zou overigens ook voor de Amerika nen heel slecht zijn. Het zou een snelle stijging van de Amerikaanse rente uit lokken, wat het economisch herstel in de VS in de wielen rijdt. De valutawereld vraagt zich intussen af op welk moment de Europese Centrale Bank zou (dreigen met) ingrijpen. Een hoge ECB-functionaris onderstreepte onlangs dat de huidige eurokoers niet zo ver afligt van het historische gemiddel de. Dat zou betekenen dat de euro nog lang niet een niveau heeft bereikt, waar de ECB zou willen interveniëren. Maar het kan ook de snelheid zijn waarmee de eurokoers eventueel stijgt, die een inter ventie kan uitlokken. Het is echter onwaarschijnlijk dat de ECB zulke massale bedragen inzet bij in terventies, als de Bank of Japan afgelo pen jaar. De Japanse centrale bank bleef maar yens verhopen en dollars kopen om de eigen n'imt te behoeden voor een al te snelle stijging. Upe1 De ECB heeft weliswaar heel veel kapi-|oni taal ter beschikking om de eurokoers tfo vc beïnvloeden maar weet ook dat de dagSen lijkse wereldwijde valutahandel te groot gj voor haar is: deze handel kan vele mal4 de meer kapitaal inzetten bij het specule- lt lej ren op koersbewegingen. [3^ In 2000, toen de ECB voor het eerst in |g_ haar bestaan intervenieerde, ging het ;bétr om heel bescheiden bedragen die de bloi centrale bank in Frankfurt inzette ter bfc he scherming van de toen wegzakkende efeelle ro. Toen werd duidelijk dat de ECB de valutamarkten op een belangrijk mo- j ment een zetje wilde geven: de valuta-1®® handel had overdreven en de euro was» dermate ondergewaardeerd dat er niet; veel meer voor nodig was om het sentijw Y< ment op de valutamarkten te doen ke-»i va ren. j,se Met enkele interventies van bij elkaar itish een paar miljard euro werd de val van fose euro inderdaad gestuit. De markt kreegdy h door dat ze had overdreven en nieuwej.jarj speculaties tegen verdere eurokoersdatste] lingen bleven verder uit. Of het in 2004^ Lor opnieuw tot zo'n scenario komt, nu oiffiide] verdere koersstijgingen de kop in te nietf drukken, is het best bewaarde geheim thth van Frankfurt. tg nu

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6