3eatrix' jaar van Margarita, Mabel en Amalia BINNENLAND 2 Tijd om te gaan. if Het jaar van Beatrix FORTIS VRIJDAG 2 JANUARI 2004 or Hans Jacobs ld goed, al goed. Dat is de con- Isie van de kersttoespraak die hingin Beatrix vorige week De geboorte van een ^ïses en toekomstige troonop- Iger heeft alsnog een ferm uit- jpteken gezet achter het ver- i zo turbulent verlopen jaar ji de koninklijke familie. Bea- kan weer even rustig adem en alvast vooruitkijken t&r 2004, met verdere gezins- |e!breiding bij de Oranjes, een doop van Amalia en huwelijk van Friso. jkj i koningin zal verder niet Sag bij het nu bijna afgelopen ar stilstaan. Dat gold immers Téén van de vervelendste uit lar bijna 25-jarige regerings- iriode. De commotie begon lijk al meteen in januari 11 Beatrix haar 65ste verjaar- lg vierde. Dat ze haar pensi- jta, waarop ze als iedere Ne- rlander recht heeft, bestemde fcr een goed doel, stuitte op Kiek. Zo'n rijke dame zou en uitkering moeten krijgen, Inden sommigen. Het berei- n van de pensioengerechtig- leeftijd had bovendien aan- iding moeten zijn om af te •den en de monarchie op te leken, meenden (vooral) re- iblikeinen. s Tweede Kamer bleek na de Irlementsverkiezingen van ja- lari weer niet in staat zelf het lortouw te nemen bij de kabi- itsformatie, zodat koningin {atrix andermaal in actie best komen. Dat leidde tradi- Igetrouw tot ingezonden likken op de opiniepagina's in de kranten waar beperking in haar macht en invloed srd bepleit. In Zweden bij- wrbeeid is het de voorzitter n de Riksdag, het parlement, e de formatie een zetje geeft, at zou hier ook kunnen. De ner maakt echter nooit ge- "k van zijn bevoegdheden in ijl CDA en PvdA achter ge sloten deuren met elkaar wor stelden, ging Beatrix in februari op skivakantie in Lech, een pleisterplaats waar de Oranjes nu al sinds 1960 jaarlijks neer strijken. Op dat moment woed de in de Nederlandse media en daarna ook in de politiek een storm over haar tot dan toe vrij wel onbekende nichtje Margari ta, dochter van prinses Irene. Margarita voelde zich door de Oranjes tekort gedaan en eiste eerherstel voor haar door de fa milie bespotte en niet geaccep teerde echtgenoot Edwin de Roy van Zuydewijn. Wekenlang kwam het veronge lijkte paar met nieuwe aantij gingen naar buiten. Pijnlijk voor Beatrix, maar het werd pas serieus toen demissionair pre mier Balkenende zich ermee ging bemoeien. Het Kabinet der Koningin - de ambtelijke staf van Beatrix - bleek achter de rug van de ministers opdracht te hebben gegeven onderzoek te doen naar De Roy van Zuy dewijn. Staatsrechtelijk en strafrechtelijk was dat niet fout, maar wel onhandig en onver standig, omdat de betrokken ministers het echtpaar nou net hadden verzekerd dat er géén onderzoek was gedaan. De boze Tweede Kamer eiste dan ook inperking van de vrij heid van het Kabinet der Ko ningen en betere controle door de premier. Beatrix gaf zich overigens niet zo maar gewon nen. 'We moeten het hier nog maar eens goed over hebben' zei ze op een geïmproviseerde persconferentie tijdens haar staatsbezoek aan Chili. En als om te demonstreren dat ze nog fit genoeg was haar taak nog ve le jaren uit te oefenen, liet de stevig doorstappende koningin de puffende hofhouding en media achter zich bij het be klimmen van een bergrug in de Chileense Maanvallei. Hier liep geen versleten dame van 65, zo veel was wel duidelijk. Ook de perikelen rond het boze petekind Margarita, die het hele jaar te pas en te onpas terug keerden, wuifde de koningin weg. 'We herkennen ons niet in Koningin Beatrix beleefde een van de vervelendste jaren uit haar bij na 25-jarige regeringsperiode. Foto: WFA/Lex van Lieshout het door Margarita geschetste beeld'. En verder hoopte Bea trix dat haar zuster Irene met een oplossing zou komen. De uitgebroken oorlog in Irak was overigens geen aanleiding ge weest de staatsbezoeken aan Chili en Brazilië te schrappen zodat de koningin in ieder geval tevreden kon vaststellen dat haar meegereisde schoondoch ter Méxima talent heeft voor dit soort verplichte nummers. Een maand later, met Konin ginnedag voor de deur, bezorg den Maxima en Willem-Alexan- der de vorstin nog meer vreug de door aan te kondigen dat ze aan het einde van het jaar hun eerste kind verwachtten. Geen wonder dus dat Beatrix bij de bezoeken aan Wijhe en Deven ter op 30 april straalde als nooit tevoren, al werd het nieuws van de zwangerschap pas halverwe ge juni wereldkundig. De koninklijke familie leek een zonnige zomer tegemoet te gaan. De verjaardag van vader Bemhard, 92 jaar alweer, werd omgedoopt tot Veteranendag. Zijn bemoeienis met twee los- handige Albert Heijn-medewer- kers die een winkeldief te hard aanpakten werd hem vergeven. Na lang trekken en duwen was er eind mei weer een nieuw ka binet. Margarita en Edwin ru zieden inmiddels vooral nog met elkaar, hun advocaten en journalisten en zoon Johan Fri so had zijn vriendin Mabel Wis se Smit in Mexico ten huwelijk gevraagd. 'Mabel heeft haar plaats in onze familie al veroverd', vertelde een gelukkige Beatrix bij de aankondiging van de verloving. Die uitspraak van de koningin werd in de maanden daarna nog vaak herhaald, want over de positieve ontvangst die Mabel aanvankelijk - ook in de media - te beurt was gevallen viel een schaduw toen pikante details uit haar verleden be kend werden. Mabel had in haar studenten tijd omgang gehad met de Am sterdamse dnigscrimineel Klaas Bruinsma. Al vroeg tijdens de verkering had ze Friso daarover verteld en samen besloten ze de details van die vriendschap voor zich te houden. Vanuit hun optiek misschien een be grijpelijk besluit, ware het niet dat daardoor de premier en ko ningin op het verkeerde been werden gezet. Balkenende moest immers het parlemertt om toestemming vragen voor een eventueel huwelijk en daar voor moest hij wel alles weten over toekomstige bruid. Uit een op televisie uitgezon den getuigenis van de Chileen se boef Charlie da Silva bleek dat de 'oppervlakkige zeilcon- tacten' van Mabel met Bruins ma wellicht toch meer waren geweest dan dat. Mabel moest dat ook toegeven aan Balke nende, die zich bedrogen voel de en besloot zijn handen van het huwelijk af te trekken. Bo vendien moest de inlichtingen dienst AIVD nog maar eens goed naar het verleden van de inmiddels in de media verket terde Wisse Smit kijken. Het dieptepunt van het konink lijke jaar was dan ook de door een verbolgen Balkenende openbaar gemaakte excuusbrief die Johan Friso mede namens zijn verloofde schreef. Het paar hield vast aan de trouwplan nen, maar Friso zou daardoor zijn opvolgingsrechten verspe len. Koningin Beatrix ontving de laatste jaren veel lof omdat zij, in tegenstelling bijvoorbeeld tot haar Britse collega Elizabeth, er wonderwel in slaagde haar uit dijende familie te behoeden voor schandalen en openbare ruzies. Ze maakte nu echter een inhaalslag zonder weerga, al had het allemaal riiets te maken met haar eigen functioneren. Het leidde niettemin onmiddel lijk tot polemieken over af schaffing of inperking van de monarchie. Dat bracht de bui tenlandse pers ertoe 2003 om te dopen tot 'annus horribilis' (rampjaar) voor koningin Bea trix. En of er nog niet genoeg com motie was rond het tot een so ap verworden koningshuis deed premier Balkenende er begin november nog een schepje bovenop door de aan val te openen op toneelstukken, boeken en televisieprogram ma's waarin de draak wordt ge stoken met de Oranjes. Alsof de koninklijke familie in de voor gaande maanden zelf niet alle ingrediënten voor satire had aangedragen en wel in zo'n overvloedige mate, dat toneel schrijver Ger Beukenkamp de nieuwe ontwikkelingen zelfs niet meer kwijt kon in zijn seri eus bedoelde stuk 'Landgeno ten, Beatrix spreekt'. De feiten hadden de fictie ingehaald en overtroffen. Maar Beatrix, die al die tijd schijnbaar onverstoorbaar haar werk bleef doen, wist dat het slotakkoord haar gunstig zou zijn. Méxima was de laatste maanden van haar met compli caties gepaard gaande zwan gerschap weliswaar uit het beeld verdwenen, maar de ge boorte van een nieuwe Oranje telg zou het publiek het langst bijblijven. De saluutschoten zouden alle kritiek overstem men. De koningin straalde dan ook als vanouds toen ze op 7 december mét Mabel en Friso een half uur na de geboorte van prinses Amalia op kraamvisite ging. In haar kersttoespraak zette Beatrix zelf een dikke streep onder de ellende: ze ver heugt zich op het huwelijk van Friso en Mabel en de geboorte van Amalia was een 'gelukkige wending' van het jaar. 22 januari - Verkiezingen Tweede Kamer. Koningin begint daarna traditionele overleg met advi seurs en fractievoorzitters. 31 januari - Koningin Beatrix viert in familiekring haar 65ste ver jaardag. Haar pensioen gaat naar een goed doel. 12 februari - Prinses Margarita en echtgenoot Edwin de Roy de Zuydewijn doen in HP/De Tijd boekje open over het familiele ven van de Oranjes. De aantij gingen houden enkele weken 12 maart - Premier Balkenende loopt krassen op in kamerdebat over zaak-Margarita. 20 maart - Beatrix geeft tijdens staatsbezoek in Chili zeldzame persconferentie en zegt dat 'fa milie' zich niet herkent in het door Margarita geschetste beeld. 12 april - Formatie kabinet CDA en PvdA loopt stuk. Koningin moet opnieuw aan de slag. 30 april - Stortregens en oranje zonnetje strijden om voorrang op Koninginnedag in Wijhe en Deventer. Beatrix toont zich ver heugd over uitdijende familie. 20 mei - Beatrix benoemt Jan Pe ter Balkenende tot formateur van een kabinet van CDA, WD en D66. 27 mei - De koningin poseert met de nieuwe ministers op het bordes van Huis ten Bosch. 18 juni - Maxima is zwanger. Beatrix 'stond bijna te juichen toen wij het haar vertelden' al dus oudste zoon Willem-Alexan- der. 22 juni - Vader Bemhard blijkt vermogen Oranjes op ranglijst 's werelds rijksten van zakenblad Forbes fiks omlaag te hebben gepraat: van 3,7 miljard euro naar 21,5 miljoen. 30 juni - Opgetogen kondigt Beatrix de verloving aan van Jo han Friso met Mabel Wisse Smit. De koningin krijgt er een 'heel lieve en begaafde schoondochter bij' die haar 'plaats in de familie al heeft veroverd.' 15 augustus - Ouote meldt de vriendschap van Mabel met de Amsterdamse crimineel Klaas Bruinsma. In weken daarna ko men haar 'oppervlakkige zeilcon- tacten', mede door uitlatingen van Bruinsma's ex-lijfwacht Charlie, in een ander daglicht te staan. 6 september - In familiekring wordt de verjaardag van de in 2003 overleden prins Claus her dacht. 16 september - Koningin leest de troonrede voor. Op inkomen le den koninklijk huis wordt be knibbeld en Kabinet der Konin gin boet in aan macht, zo maken Balkenende c.s. bekend. 19 september - Beatrix kan in april uitzien naar haar derde kleinkind. Schoondochter Lau- rentien is voor de tweede keer zwanger. 3 oktober - Premier Balkenende besluit na nieuwe onthullingen over verleden Mabel en gesprek met haar, parlement geen toe stemming te vragen voor het huwelijk. Dit vertelt hij ook Bea trix. 10 oktober - Balkenende maakt zijn besluit openbaar. Friso en Mabel hebben zijn vertrouwen geschonden. Friso, die door zijn huwelijk verdwijnt uit de lijn van troonopvolging, betuigt in een brief spijt. 7 november - Balkenende doet onverhoedse aanval op satire over koningshuis op televisie, in boeken en op toneel. 7 december - Maxima schenkt le ven aan gezonde dochter, Ama lia. Stralende Beatrix snelt naar het ziekenhuis en is 'door de dol le heen', zegt Willem-Alexander. 12 december - Delft is uitverko zen voor het huwelijk van Friso en Mabel. 12 december - Ook koningin Bea trix heeft het afgelopen jaar een kogelbrief ontvangen, zo blijkt uit de pro-formazitting tegen de verdachte. 25 december - Koningin draagt haar kersttoespraak op aan haar moeder prinses Juliana en noemt de geboorte van Amalia 'een gelukkige wending' van het moeilijke jaar. (advertentie) Het kan ons allemaal overkomen. Je wordt wakker en denkt: ik ben klaar met deze baan. Je wilt weer studeren. Of een jaartje weg. Misschien een andere baan. Dat is een flinke stap. En die neem je niet zomaar. Maar soms is het gewoon tijd. Alle goede beslissingen hebben één ding gemeen. Ze worden op het juiste moment genomen. j. i*« Partners In verzekeren en bankieren

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5