TNO: Ramp dreigt voor kust Texel têilljfp''5 0 BINNENLAND Ruim zeven miljoen voor Piet de Bruin Drie Nederlanders in Thaise dodencel Op valreep oude jaar druk bij apothekers 700 mensen bij herdenking Volendam 2003:Recordaantal uren zon Bioscoop Pathé wapent zich tegen roofovervallen Na de kater krachter irresteerd fRATH - Een elite-eenheid e Duitse politie heeft in ?rlaten boerderij nabij ildorf woensdag een Ne lder gearresteerd die is rdeeld wegens seksueel uik. De politie heeft de teit van de 53-jarige man, Nederland een gevange- af van twaalf jaar moet jen, niet bekendgemaakt, e had een internationaal htiebevel tegen hem uit- Ir digd. De politie was ge- por de zwangere vrouw e man. Zij zegt door hem jilang te zijn geslagen. doden |et verkeer iG - Drie mensen kwam lejaarsnacht om in het ;r. Een 30 jarige Duitse ted bij een kettingbotsing A12 bij Ede. Op de A2 bij 7-Jë werd een 17-jarige jon- it Sint Oedenrode gedood de auto waarin hij zat te rn boom was gebotst. Hij ed op weg naar het zie ls. Een 33-jarige Rotter- r varher raakte op de Al 5 de Ar1t over het stuur kwijt en ji via de berm terecht op iaduct in aanbouw, waar er v%o tot stilstand kwam te- Doijen pilaar. Ook hij overleed Eg naar het ziekenhuis. =ldboete voor ken naam em - Het gerechtshof in em heeft oud-wethouder J. rs veroordeeld tot betaling en geldboete van 500 euro ns schending van het 'sgeheim. Hij lekte de van Volkert van der G. olgens het hof heeft Bo- )p de avond van 6 mei Jde identiteit van de ver- Je van de moord op Pim genoemd, terwijl hij Slat hij deze geheim had ]en houden. In mei werd jrs door de Arnhemse poli- ihter veroordeeld tot een Boete van 500 euro, maar ng hiertegen in beroep. ie dieren ironing izaal - In een woning in ;aal zijn dinsdag negen- lode huisdieren gevonden, :n cavia's, een hamster en Igrondeekhooms. De eige- 's spoorloos. De inspec- :of verder twee ernstig tarloosde honden een Per- Ie kat aan. Uit de buurt nen klachten over verwaar- lg van de dieren. Na een 'i bijhtiging van Justitie bezocht eeniierenbescherming de wo- ïts z\ Volgens omwonenden lag ei eijenige tijd een dode kat bij ld Hhterdeur van de woning, inne ndo°^>.ooo mensen ppen met roken [istejiAAG - Het aantal Neder- >ie. ers dat een poging waagt roken te stoppen is uitein de 850.000 geworden. Dat It de Stichting Volksge- ieid en Roken (Stivoro). ijn er 50.000 meer dan tij de millenniumwisseling, in internetpagina konden :s laten weten dat ze van waren te stoppen. Een d boging is in de ogen van le [ro geslaagd als iemand een iet heeft gerookt. Van de 100 Nederlanders die op 1 i 2000 hun rookwaar aan ilgen hingen, hield 12 pro- het vol. vrijdag 2 januari 2004 ale Piet de Bruin uit Kinderdijk neemt een biertje op zijn megaklapper van 7,5 miljoen euro. In totaal viel er bij de Postcode Loterij in het molendorp een dikke 20 miljoen euro te ver delen. Foto: ANP Kinderdijkers scoren massaal in Postcode Loterij door Door Robin Blom kinderdijk - Beduusd stapt Piet de Bruin zijn woning uit. In zijn ene hand een sjekkie, in de an der een cheque ter waarde van 7,5 miljoen euro. De 56-jarige De Bruin was gisteren de grote winnaar van het prijzenfestival van de Postcodeloterij dat gis teren 20,3 miljoen euro in Kin derdijk verdeelde. Als kersverse miljonair op sok ken toont hij trots zijn certifi caat aan de toegestroomde buurtbewoners. „Maandag ga ik naar mijn werk en zeg ik: baassie, dag hoor." Jaarlijks trekt Henny Huisman het land in om namens de Postcodeloterij miljoenen uit te reiken. Dit jaar toog hij met collega's Martijn Krabbé en Winston Gerschtanowitz naar Kinderdijk, waar de bewoners eerder deze week al op de hoogte waren gebracht van het feit dat enkele dorpsbewoners op nieuwjaarsdag miljonair zouden worden. De hele dag kijken de bewo ners zenuwachtig uit het raam op het moment dat camera wagens zich door de nauwe straten van Kinderdijk ma noeuvreren. Menigeen heeft de koffie al klaargezet. De te leurstelling is groot als de drie aan hun deur voorbijgaan. Uiteindelijk stappen de pre sentatoren, met tientallen nieuwsgierige buurtbewoners in de achtervolging, de Lekka- de op, waar ze in zes huizen met open armen worden ont vangen. De str aat is even later drie mil jonairsgezinnen rijker. De zes deelnemers met de winnende postcode 2961 AD mogen 13,9 miljoen euro met elkaar verde len. De prijzen variëren van 788.000 tot 7,5 miljoen euro. De verdeling van het totaalbe drag wordt bepaald door het aantal loten en het aantal Kan- jerpunten. Veel winnaars laten hun tra nen de vrije loop. Onder luid gejuich toont de familie Luurs de cheque van bijna negen ton aan vrienden en kennissen. „Ik kan dit bijna niet geloven", stamelt het paar. Buiten is de sfeer opperbest, mede omdat veel toeschouwers zelf al die dag 30.524 euro of meer heb ben gewonnen, omdat alle deelnemers aan de loterij in Kinderdijk minimaal dat be drag per lot ontvangen. In to taal kunnen de 103 inwoners die met de Postcodeloterij meespelen, 6,4 miljoen euro verdelen. De grootste winnaar is Piet de Bruin die met acht loten mee speelt. 's Middags heeft hij al te horen gekregen dat hij bin nenkort meer dan drie ton te gemoet kan zien. Enkele uren later komt daar ruim zeven miljoen euro bij. 'Grandioos' en 'fantastisch' hakkelt de mil jonair als hij een blik werpt op het enorme bedrag. „Het gaat nog lang duren voordat ik rea liseer hoe rijk ik nu ben. Onge looflijk." Het ziet er naar uit dat zijn baas binnenkort een vacature moet plaatsen. „Werken doe ik niet meer. Maandagochtend sta ik om zes uur op en ga naar mijn werk. Even een kopje kof fie drinken en dan vertel ik mijn baas dat ik stop. Dat is toch mooi." Een bezoekje aan een vriend in Thailand, snoep reisjes naar Brazilië, een ander huis aan het water en een do natie aan de Kinderdijkse voetbalvereniging De Zwer vers. De Bruin kan het nu zon der probleem allemaal bekos tigen. De Feyenoordfan in hart en nieren is al jaren niet meer naar de Kuip geweest om een wedstrijd te kijken. Een sky- boxje? „Dat zou misschien nog wel eens kunnen. Dat lijkt me wel wat." in woning Ihaag - De politie heeft •or jnsdag in Den Haag het lelijk overschot gevonden :en 24-jarige vrouw. De is mogelijk door een ijf omgekomen. Beken- Ivan het slachtoffer belden lolitie omdat zij haar al een Ie niet hadden gezien. aroverzicht 1st bekeken Iersum - Spijkers Jaarover- It (VARA) is met 3,5 miljoen fers en een kijktijdaandeel 146 procent het best beke- Jtelevisieprogramma van dejaarsavond. De Oude- {^conference van Lebbis en \jen (VARA) trok met 1,9 mil- 3 kijkers en een kijktijdaan- van 29 procent meer kij- Pldan vorig jaar. De herha- Ijwerd 's nachts door ujooo Nederlanders bekeken. tradorp houdt th rustig ft iterdam - De gevreesde (Islag in de volksbuurt Flora- jp in Amsterdam-Noord is tebleven. De woede van de toners over het verbod van traditionele kerstboomver- ïiding die de hele week voor Inningen had gezorgd, bleef lens de nieuwjaarsnacht bin- 1 de perken. Elke mogelijk- p tot verzet werd gesmoord Ie staat van beleg waaraan 'Wijk door de politie was on tworpen. volendam/anp - Ruim ze venhonderd mensen hebben gisteren in de Mariakerk in Volendam de herdenkings dienst van de nieuwjaars brand in café De Hemel op 1 januari 2001 bijgewoond. Tijdens de dienst wees bur gemeester W. van Beek van de gemeente Edam-Volen- dam vooral op het belang de ramp te blijven herdenken. „Dit soort herinneringen vergeten we menselijkerwijs het liefst snel. Maar herinne ringen zijn ervaringen die niet willen wijken. Als ge meenschap moeten we pro beren elkaar tot troost te zijn en wanhoop en verdriet te herkennen 'en te erkennen. Soms in woordeloze stilte, en waar het kan in kracht en bemoediging." Pastoor J. Noë vroeg tijdens de herdenking om een snelle oplossing voor het pand waar café De Hemel was ge huisvest. Hij wees daarbij op de situatie in het Zweedse Göteborg, waar de disco theek waarin zich een verge lijkbare ramp voltrok een herdenkingsplek is gewor den. Volgens Noë hebben de Zweedse slachtoffers en na bestaanden daar bij de ver werking van het drama veel baat bij. Namens de slachtoffers sprak J. Zwarthoed, voorzit ter van de jongerenafdeling van de Belangenvereniging Slachtoffers Nieuwjaars brand Volendam (BSNV). M. Smit, ook slachtoffer, droeg aansluitend een gedicht voor bij het herdenkingsmonu ment op de Dijk in Volen dam. Daarna was er een bloemlegging. Tot slot hield de stoet stil bij het monu ment op de katholieke be graafplaats, waar de jonge ren die omkwamen bij de nieuwjaarsbrand zijn begra ven. Ook hier werden bloe men gelegd. De korte, hevige brand in ca fé De Hemel kostte drie jaar geleden het leven aan veer tien jeugdige bezoekers. On geveer driehonderd bezoe kers raakten gewond. yr •- - vt -.TSS6.T- eindhoven/gpd - Apothekers hebben de afgelopen dagen te kampen gehad met topdrukte. Omdat verzekeraars bepaalde medicijnen vanaf 1 januari niet meer vergoeden, wilden vooral chronisch zieken en vrouwen die de anti-conceptiepil slikken een voorraadje medicijnen in slaan. De apothekers krijgen elk jaar te maken met een eindspurt'. Mensen die hun eigen risico voor dat jaar al hebben betaald, halen een extra voorraad medi cijnen voor rekening van de ziektekostenverzekeraar. Maar dit jaar was de toeloop extra groot omdat de anti-conceptie pil, paracetamol en andere me dicijnen voor chronisch zieken uit het ziekenfondspakket zijn geschrapt. Volgens Rik de Ruiter, apothe ker en KNMP-voorzitter voor de regio Zuid kunnen de kosten voor de pil aardig verschillen. „Dat is afhankelijk van welk merk vrouwen gebruiken. De goedkoopste kost 25 euro per jaar, maar er zijn er ook die 77 euro per jaar kosten." De Ruiter is er op tegen dat een pijnstiller Zeker 5000 liter gif in Noordzee den helder/ gpd - Als de contai ners met gif voor de kust van Texel niet snel worden gebor gen, is er kans op een milieu ramp die goed is voor een plek in de top 5 van rampen op de Noordzee. Dat stelt Wierd Koops, deskundige van TNO Den Helder. Tijdens de storm op 21 december is bovendien 5000 li ter zeer giftig arseenpentoxide in de Noordzee gekomen, zo is gebleken na inspectie van het vrachtschip de Andinet in de ha ven van Bremen. Arseenpentoxide wordt ge bruikt bij verduurzamen van hout. In Nederland is het ge bruik hiervan sinds kort verbo den. Bij een inventarisatie in Bremen bleek' dat aan boord vijftig leeg gespoelde vaten stonden. „Het milieugevaar hiervan is lokaal", zegt woord voerster A. Andriessen van Rijkswaterstaat. „Het gif ver dunt in zee snel tot normale waarden." Volgens Koops moeten de con tainers en losse vaten snel wor den geborgen. „In potentie ligt daar een milieuramp die thuis hoort in de top 5 van rampen in dit gebied." Met de berging van de containers wordt waar schijnlijk dit weekeinde begon nen. Volgens Koops zal al ver spreid gif door de stroom wor- als paracetamol nu niet meer vergoed wordt. „Het is een vei lig en goedkoop middel. Als je dagelijks acht paracetamols in neemt, kost je dat zo'n tien eu ro per maand. Daar komen vaak nog andere medicijnen bij. Als je als chronisch zieke een uitkering hebt, is dat veel. Het risico bestaat dat mensen nu meer onveilige en duurdere pijnstillers gaan gebruiken die nog wel worden vergoed." Tweede-Kamerlid Arib van de PvdA heeft minister Hooger- vorst in schriftelijke vragen op geroepen het schrappen van de pil terug te draaien. .Anticon ceptie wordt onbetaalbaar. Dat mag absoluut niet. De veilig heids- en gezondheidsrisico's voor vrouwen nemen toe." Uit een onderzoek van commu nicatiebureau Firm United Healthcare onder 207 pilge- bruiksters en 199 huisartsen blijkt dat 38 procent van de art sen verwacht dat vrouwen op zoek gaan naar een andere vorm van anticonceptie of een goedkopere pil kiezen. Volgens de onderzoekers gebruikt nu 54 procent van de vrouwen de pil. den meegenomen richting De nemarken. Koops verwacht ook niet dat op grote schaal sterfte zal voorko men in dat deel van de Noord zee. Wanneer meer vaten op een plek zouden openbarsten, is na 48 uur de situatie in dat gebied weer veilig voor de meeste organismen. „Maar als de zeshonderd vaten die nu nog op de bodem liggen open gaan, gaat wel het nodige ka pot. Het is wel degelijk rotzooi wat daar ligt." John Huisman, coördinator in- cidentenzorg van Rijkswater staat, verwacht geen gevaar. „Die containers liggen 25 meter diep en liggen daar prima", zegt hij. De kritiek van Stichting de Noordzee dat het lokaliseren en bergen van de containers en vaten te lang op zich laat wach ten, vindt hij niet terecht. Vol gens hem is het gebruikelijk dat de veroorzaker de gelegenheid krijgt zelf de zaak op te ruimen. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat er geen tijd meer mag worden verloren met de berging. Ze is het oneens met het uitstel door onderhan delingen tussen verzekeraar en bergers. Europarlementariër Vermeer (WD) wil dat de in spectie en behandeling van chemische lading in havens wordt verbeterd. den haag/gpd - Het jaar 2003 was het zonnigste jaar in de Nederlandse geschiedenis sinds 1901. Ook werd het hoogste aantal warme dagen (temperatuur hoger dan twin tig graden) ooit gemeten. Dat blijkt uit de gegevens van de klimatologische dienst van het KNMI. De jaarlijkse reeksen cijfers van het KNMI melden nog meer records voor het net af gesloten jaar. Zo registreerde het meetstation De Kooy in Den Helder 2195 zonuren. De Kooy is daarmee uitgegroeid tot zonnigste plaats van het land; er werden 141 zonuren meer geteld dan de 2054 die in 1995 op vliegbasis Valkenburg (ZH) werd gemeten. De minst zonnige plek van Nederland was afgelopen jaar het weer station in Nieuw-Beerta. Daar scheen de zon 'maar' 1970 uur. Gemiddeld werden in Neder land 2100 zonuren geteld. Het zogeheten langjarig gemiddel de (over de periode 1971-2000) ligt op 1550 zonuren. Het andere record dat sneu velde is dat van het aantal war me dagen. Nooit eerder wer den 116 warme dagen (waarbij het kwik stijgt boven de 20 graden) genoteerd. Het langja rig gemiddelde in ons land ligt op 77. Het aantal zomerse dagen (maximum temperatuur hoger dan 25 graden) werd alleen door het jaar 1947 overtroffen. Toen waren er 64, dit jaar 48. In een gemiddeld jaar ligt het aantal zomerse dagen op 22. In Nederland viel gemiddeld 631 millimeter neerslag. Het langjarig gemiddelde is 797 millimeter. De grootste hoe veelheid viel dit jaar in Mark nesse (754 millimeter), terwijl De Kooy maar 509 millimeter te verwerken kreeg. Daarmee was dat niet alleen de zonnig ste, maar ook de droogste plek in Nederland. In De Bilt viel 613 millimeter. 2003 eindigt op de ranglijst van droogste jaren slechts op de tiende plaats. In 1921 viel gemiddeld slechts 387 milli meter neerslag. Het jaar 2003 was ook warm, in vergelijking tot het langjari ge gemiddelde van 9,8 graden. In De Bilt was de gemiddelde temperatuur 10,3 graden. In 2002 was dat nog 10,8 graden. den hjvag/gpd - Een zesritten- kaart, korting bij pinbetalingen en voorverkoop via internet. Bioscoopconcem Pathé doet er alles om het aantal betalingen met contant geld aan de loket ten te beperken. Aanleiding is een reeks gewapende overval len bij bioscopen van Pathé. Zaterdagochtend werd de bio scoop in de ArenA in Amster dam overvallen. Afgelopen zo mer gebeurde dat ook bij Pathé Scheveningen en Lumière in Rotterdam. Volgens manager J. de Lange van Pathé Schevenin gen was de buit bij alle overval len erg klein. „Het ging bij ons echt om een paar honderd eu ro. Je begrijpt niet dat mensen .daar het risico voor nemen. Er is hier camerabewaking en het politiebureau zit aan de over kant van de staat." s harkstede - Joop Akkerman uit Harkstede (Groningen) heeft het druk met het opruimen van vuurwerkafval. Traditiegetrouw komen zijn vrienden op zijn erf vuurwerk afsteken. Zelf houdt hij er niet zo van, maar voor zijn goede vrienden wil hij ook wel de opruimwerk- z^ Tmheden voor zijn rekening nemen; Foto: GPD Van den Broek zou gratie hebben gevraagd den hjvag/gpd - Oud-minister Hans van den Broek heeft de afgelopen dagen in Thailand vermoedelijk gratie gevraagd voor de drie Nederlandse gevangenen die tot de doodstraf zijn veroordeeld. Zij ko men niet voor uitlevering in aanmerking als een uitwisselingsverdrag voor gevange nen wordt gesloten tussen Nederland en Thailand. De Thaise krant Bangkok Post meldde dinsdag op gezag van minister Suriakart Sathirathai van buitenlandse zaken dat Van den Broek om koninklijke gratie had gevraagd. Buitenlandse Zaken in Den Haag wilde niet antwoorden op de vraag of en zo ja voor welke gevangenen moge lijk om gratie is gevraagd. De besprekingen met Thailand zijn daarvoor ook te delicaat. Den Haag en Bangkok willen zo snel mo gelijk tot overeenstemming komen om het staatsbezoek van koningin Beatrix, dat op 19 januari begint, niet te belasten mei het gevoelige dossier van de vijftien in Thai land opgesloten Nederlanders. Een uitwis selingsverdrag biedt de mogelijkheid om gevangenen na een bepaalde tijd - hoe lang is nog onderwerp van onderhande ling - hun straf in eigen land te laten uitrit ten. In Thailand rijn drie Nederlanders ter dood veroordeeld. Van twee van hen rijn de namen bekend. Het gaat om Edy Tang (25) en Li Yang (25), twee Chinese Neder landers uit Rotterdam. Op 3 april 2003 kre gen rij de doodstraf. Ze ritten tot hun von nis wordt voltrokken in de dodencel van de beruchte BangKwang-gevangenis bij Bangkok. In dit zogenaamde 'Bangkok Hil ton' zitten onder anderen ook de Neder landers Machiel Kuyt, Pedro Ruyzing, Rien Parlevliet en Hans Zegers. Tang en Yang gingen in juli 2000 op va kantie. Ze werkten daarvoor in een Chi nees restaurant Ze vloger via Parijs naar Bangkok waar ze een etage huurden in een huis waar meerdere mensen woonden. Op 3 augustus deed de politie een inval en vond vier kilo drugs. In oktober 2001 wer den de twee aanvankelijk vrijgesproken. De Thaise officier van justitie tekende be roep aan, waarna de twee in april 2003 toch werden veroordeeld. In de dodencel rijn de gevangenen dag en nacht geboeid en is het aantal mensen per cel hoog. Tang en Yang zijn op kosten van het ministerie van buitenlandse zaken in hoger beroep gegaan. Ze hopen dat de straf wordt omgezet in levenslang. Op dit moment hebben twee Nederlan ders, Pedro Ruyzing en George Ofosuhene, een gratieverzoek bij de Thaise koning lo pen. Beiden rijn tot levenslang veroor deeld wegens drugssmokkel. Ruyzing rit al negen jaar vast en moet nog 31 jaar uitrit ten. Ofosuhene heeft er al tien jaar in een Thaise cêl opritten en moet nog 43 jiïar.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3