Zingende hobbit World Idol GESPREK VAN DE DAG Neeltje Jacoba, Bartje en kop DE weer terecht E VEN Inzicht in het vooruitzicht!? Jamai elfde en laatste DAGELIJKS L VB-lZ-TEL 's VV/VT" GA JU p IT JAAR. DOEM MENSELIJK De Australische popzangeres NATA LIE IMBRUGLIA, die in 1997 een wereldhit scoorde met het nummer Torn, is woensdag in het geheim ge trouwd met Daniel Johns, de zanger van de rockband Silverchair. De twee gaven elkaar het jawoord in een duur vakantieoord aan de noordoostkust van Australië. Im- bruglia (28) en Johns (24) zijn al ja ren samen. Afgelopen jaar maakten ze hun verloving bekend. AP De Amerikaanse bevolking is het af gelopen jaar met 2,8 miljoen zielen gegroeid tot bijna 291 miljoen. Als de huidige trend zich doorzet, zul len er in 2007 circa 300 miljoen Amerikanen zijn. Bijna de helft van de groei komt op rekening van immi gratie. De staten in het westen en zuiden kennen de grootste BEVOL KINGSTOENAME. In Nevada, Arizo na, Georgia en Florida ligt de aan was ruim boven het landelijk gemid delde van 1 procent. Californië blijft met ruim 35 miljoen mensen de dichtstbevolkste staat. Bijna een kwart van alle Amerikanen leeft in de staten Californië, Texas (22 mil- joënTen FTorida (17 miljoen). Reflectoren en licht van laserstralen zijn kennelijk de oorzaak van drie plotselinge gevallen van BIJNA BLINDHEID. Dit stellen oogartsen in een ziekenhuis in het Zuid-Israë lische plaats Beersheba. Drie jon gens die de discotheek Forum be zochten hebben er plotseling het ge zichtsvermogen aan een oog vrijwél verloren. De behandelende artsen wijten dit aan de laserstralen en re flectors. De directeur van het zie kenhuis heeft de politie verzocht een onderzoek in te stellen. De on herstelbare schade aan het gezicht vermogen van de drie jongens heeft alle kenmerken van schade door la serstralen, aldus de chef van de af deling oogheelkunde van het zie kenhuis. In Mexico is het eerste 'BLIJF-VAN- MIJN-LIJF-HUIS' voor mannen ge opend. De particuliere Stichting van de Hedendaagse Vrouw heeft dit in Mexico laten weten vanuit haar hoofdkwartier in Aguascalientes, circa 400 kilometer ten noordwes ten van Mexico. Het gaat om een centrum voor medische en psycho logische hulp aan mannen die door familie worden misbruikt of mishan deld. De voorzitter van de stichting, Margarita Guillén, heeft gezegd dat het centrum is opgezet als uitbrei ding van een bestaand opvanghuis voor vrouwen. In de deelstaat Aguascalientes alleen al zijn er vol gens Guillén zeker 5000 mannen die fysiek of psychisch worden mis handeld door familie. En Aguascali entes is zowel wat inwoneraantal als oppervlakte betreft een van de kleinste deelstaten van Mexico. Er hebben zich reeds 23 slachtoffers aangemeld. Het is volgens Guillén verbazingwekkend hoeveel mannen slachtoffer zijn in een land dat be kend staat om zijn patriarchale sa menleving en machismo. Hollywood-actrice Angelina Jolie gaat CAMBODJAANSE boeren helpen. Ze steunt een project waarbij 300 arme boerengezinnen elk een koe krijgen. Het is de bedoeling dat de boeren niet langer geld proberen te verdienen aan illegale houtkap en de jacht op wilde dieren. Dat heeft de directeur van Cambodian Vi sion in Development, dat het project coördineert, gezegd. De gezinnen die een koe krijgen, mogen ook het eerste kalf houden. De volgende kalveren gaan naar andere gezinnen. Jolie steunt de organisatie met 1,5 miljoen dollar om 60.000 hectaren woud in het noordwesten van Cambodja te beschermen. Voormalig loodgieter hoopt nu op internationale doorbraak Nieuwjaarsdag is traditioneel de dag waarop de stunts van oude- jaarsverenigingen hun ontkno ping krijgen. Zo ook dit jaar. Gis teren dokep in Friesland en Dren the respectievelijk de Neeltje Jaco ba en het beeld van Bartje op. Oudejaarsvereniging Vrijstaat Fol- geren uit het Friese dorpje De Fol- geren onthulde gisterochtend de Neeltje Jacoba, het schip dat afge lopenjaar in het nieuws kwam als voormalige ontmoetingsplaats van Mabel Wisse Smit en topcri mineel Klaas Bruinsma. De boot verdween ongevéèr twee weken geleden uit de haven van Enkhui zen. „De Neeltje was de afgelopen maanden nummer één in het nieuws. En daar gaan wij altijd voor bij onze nieuwjaarsstunt", aldus de woordvoerder van Vrij staat Folgeren. Met de nieuw jaarsstunt wil de oudejaarsvereni ging de voormalige reddingsboot weer in een goed daglicht stellen. „De boot is gemaakt om levens te redden, niet om als onderdeel van een schandaal te dienen." Ook Drenthe kan opgelucht ademhalen: de 'ontvoerde' Bartje is terecht. Tijdens de jaarwisseling Een vrachtauto met de Neeltje Jacoba was gisteren te zien in het Friese dorpje De Folgeren. Foto: GPD/Siep van Lingen kwam de bronzen replica van het beeld tevoorschijn in het Drentse Zorgvlied. De plaatselijke oude jaarsvereniging Tied Zat bleek verantwoordelijk voor de 'kidnap- ping'. Bartje werd 5 december van zijn sokkel gelicht op zijn vaste plek in Assen. In de afgelopen maand dook het beeld her en der op. Tij dens oud en nieuw kwam hij op het dorpsplein van Zorgvlied uit een koelkast tevoorschijn. De ou dejaarsvereniging reageert op de ze manier symbolisch op de orga nisatie Toeristisch Recreatief Drenthe, die een nieuw imago voor Drenthe wil en in september stelde dat Bartje 'maar een poosje in de koelkast moet'. Oudejaarsploeg Vesuvius uit Els- loo heeft bij wijze van grap het bordje van advocatenkantoor An ker en Anker in Leeuwarden ont vreemd. De stunt is minder spec taculair dan voorheen omdat de ploeg nog een voorwaardelijke boete boven het hoofd hangt van wege een eerdere grap. Hans An ker was advocaat van Vesuvius tij dens de rechtszaak die de KNVB in 2001 had aangespannen van wege het ontvreemden van het beeld van Rinus Michels. Op de plaats van het bordje van Anker en Anker hangt nu een bordje met de tekst: 'Een samen leving zonder humor is een dode samenleving.' Deze uitspraak deed de rechter tijdens het vonnis in de zaak over het 'gestolen' beeld. De grote koffiekop van Douwe Eg berts (DE) is in de nacht van de jaarwisseling in Oldeberkoop op gedoken. Oudejaarsvereniging De Geitefok ontvreemdde deze groot ste koffiekop ooit gemaakt afgelo pen december. De kop en schotel waren sinds februari in Joure, de bakermat van de koffiefabrikant, Bartje werd op 5 december 1 zijn sokkel gelicht in Assen. chieffoto: ANP te bewonderen in het kade het 250-jarig bestaan van Egberts, anp 'Krankzinnig' is het enige dat 'we reldster Knut Nilsen' voor de televi sie kan uitbrengen. Een jaar gele den was de 25-jarige Noor nog een onbekende loodgieter. Een vriend schreef hem voor de grap in voor Idols. Sinds gisteravond kennen miljoenen mensen over de he le wereld Kurt uit de kust plaats Bergen, nu hij de wereldversie van de pop talentenjacht heeft ge wonnen. Nilsen lijkt zelf nog niet te bevat ten wat hem overkomt. In tegen stelling tot de meeste mensen die het tot 'idool' schoppen, is Nilsen bijna verlegen. Hij kijkt bij voor keur niet in de camera en heeft een bijna verontschuldigende houding, alsof hij zelf vindt dat hij het allemaal niet heeft verdiend en S v denkt dat het één ra»n grote grap is. Y, „Ik ben geen ty- pisch idool", zei Hm® hij voorafgaande aan de Noorse Idolsfinale afge lopen zomer. Maar een asym metrisch gezicht en scheve tanden bleken niet uit te maken. Het me rendeel van de bijna één miljoen Noren die tijdens de nationale fi nale een sms stuurden, stemden op Kurt. Dit neemt niet weg dat Nilsen in Noorwegen voortaan als 'Hobbit- Kurt' door het leven moet. Het Australische jurylid van World Idol zei dat bij het gezicht van de creatie van Tolkien heeft, wat de afgelopen dagen dankbaar is op gepikt door de Noorse kranten. 'Lord of the Sings' kopte de groot ste tabloid VG op oudejaarsdag. Het Amerikaanse jurylid stelde in de finale dat Kurt weliswaar goed zong, maar meer kans zou maken als Idols een radioprogramma was. Zelf relativeert Nilsen deze vergelijkingen. „Ik kan daar alleen maar om lachen. Het levert goeie televisie op." Het is dus duidelijk dat Nilsén het vooral van zijn stem moet heb ben. Met drie vrienden speelt hij al jaren in het tot nog toe vrij on bekende rockbandje Fenrik Lane. En volgens familieleden was hij als 4-jarige al de ster van het dorpshuis. Toch besloot NiTsen in te zetten op een carrière als lood gieter en kwam hij eigenlijk per ongeluk bij de Noorse Idols te recht. Na de finale afgelopen zomer steeg zijn single 'She's so high' binnen de kortste keren De deelnemers aan Wold Idol omringen de winnaar Kurt Nilsen. Foto: ANP naar een nummer één-notering. En bleef daar maanden staan. Nil sen was in 2Q03 Noorwegens best verkopende artiest. Zijn eerste so loalbum kwam afgelopen herfst uit en werd door de muziekcritici lauw ontvangen. Niettemin gaan zij als warme broodjes over de toonbank en was het onder jonge ren een van de populairste kerst- cadeau's. Kurt is namelijk cult. Hij is vader van twee kinderen, van 3 en 6 jaar. Als gewone deelnemer aan de nationale competitie zei hijh rig jaar dat hij droomt van eenj, huis aan zee en een 15-voets zl boot met aan boord visgerei ere een ministudiootje. Het geld h[] voor is inmiddels al lang binne maar de realisering van de droL laat waarschijnlijk nog even ojf zich wachten. „We hopen nu fr tuurlijk op een internationale F cerifig", zei zijn manager gisteji avond op de Noorse televisie, g fi Windy Kester Kurt Nilsen uit Noorwegen is door Idols-kijkers over de hele wereld uitgeroepen tot World Idol. De 25-jarige Nilsen versloeg de grote favorieten, de Amerikaanse Kelly Clarkson en de Britse Will Young. Jamai eindigde op de elfde plaats en werd laatste. Voor World Idol kwamen de winnaars uit de elf landen waar het programma werd uitge zonden naar Londen om het tegen elkaar op te nemen. Op kerstavond was te zien hoe de Idols uit ondermeer Polen, Duitsland, Zuid-Afrika, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Canada en Nederland met elkaar de strijd aanbonden. De dagen daarna konden kijkers in de deelnemende landen per sms stemmen. De internationale jury, onder wie de Nederlandse Idols-juryvoorzitter Henkjan Smits en het gevreesde Britse jurylid Simon Cowell, liet geen spaan heel van de optredens. Zo kreeg Nil sen te horen dat hij op een hobbit leek. Gisteravond bleek dat zijn wereldwijde aanhang daar heel anders over denkt. Bijna alle landen beloonden zijn vertolking van U2's 'It's a beautiful day" met het maximale puntenaantal. Het was overigens niet mogelijk voor Nederlandse Jamai-fans om massaal te stemmen voor zijn vertolking van Elton Johns 'Sorry seems to be the hardest word'. Alle deelnemers kre gen uit eigen land automatisch twaalf punten, gpd Voormalig loodgieter Kurt Nilsen is World Idol. Foto: AP/Freemantle Media Florence, een van de honden van de Britse prinses Anne, heeft op nieuw toegeslagen. Florence beet een van de DIENSTMEISJES van koningin Elizabeth in haar knie. De bull- terriër had vorige week ook koningin Eliza beths lievelingshond Pharos gebeten. Pha ros was zo ernstig ge wond dat hij moest worden afgemaakt. Ook Dotty, een andere bijtgrage viervoeter van Anne, heeft de prinses door bijten moeilijkhe den bezorgd. De prin ses kreeg in 2002 een boete van ruim 700 euro, omdat Dotty twee kinderen had aangeval len. Florence gaat in therapie, eenzelfde be handeling die Dotty ook al kreeg. Van afma ken is geen sprake, al dus de woordvoerder van Buckingham Pala ce. AP Als een borstelwagentje van de ge meentereinigingsdienst dat bij het moeizaam ochtendgloren de resten van de vorige dag van de straat veegt, het trottoir schoon spuit en de over daad, de vreugde en het verdriet, de puinhoop van ons menselijk bestaan tussen de proestende borstels in de slurpende slang doen verdwijnen, zo slaan wij een nieuwe agenda open, hangen een nieuwe sleurkalender op het toilet en verdwijnen de heftige ge beurtenissen van 2003 keurig gerang schikt naar categorie op kwaliteitspa pier in een mooie uitgave van een commerciële uitgeverij. Leuk voor op de koffietafel. Het jaar is voorbij. Het gelukkig nieuwjaar begonnen, ten minste, zo hebben we elkaar dat om klokslag twaalf uur beloofd en ruim tweeduizend jaar later hebben we van die fout dus nog steeds niet geleerd. Het idee is namelijk te prettig om af stand van te doen. Een nieuw jaar, dus een nieuw begin met nieuwe kan sen. Maar de belofte van geluk is ei genlijk te gevaarlijk om midden in de nacht beïnvloed door drank en ver blind door de kalender maatschappe lijk verplicht mee te smijten. Geluk be staat bij de gratie van een moment en zal zich nooit schikken naar een voor uitzie it. Theoretisch gezien is het van af dan dus bijna logisch dat er achter uitgang volgt. Niet verwonderlijk dat 1 januari ieder jaar weer één van de meest desillusionerende dagen van het jaar blijkt te zijn. Misschien juist daarom dat het toch de vooruitzichten zijn die ons in dit nietszeggende prille begin zo bezig houden. En zoals altijd zijn er mensen die daar werkelijk zicht op schijnen te hebben. Opvallend genoeg zitten die mensen nooit in de Tweede Kamer, bij deAiyp of in de jury van Idols, ze rij den geen tractor in Nieuw-Vennep, ze werken niet in de pluimveehouderij, bij Albert Heijn, bij het Britse consu laat in Istanbul of bij het Aziatische departement van de Wereldgezond heidsorganisatie WHO. Ze wonen niet in Wilnis of rond Sch iphol en zeker niet in het Witte Huis. Ze zijn geen as-1 tronaut bij de NASA, maar staan wel heel dicht bij de sterren en één keer per jaar schrijven ze een artikeltje voor wat vrouwenbladen, die doorgaans de grootste moeite hebben iets zinnigs te verkondigen, maar als het op de toe komst aankomt ineens de wijsheid in pacht lijken te hebben. In geuren en kleuren geven ze dan de stand van za ken voor het komende jaar met een ge detailleerde zekerheid die niet het re- ultaat is van grondig onderzoek in ('e psyche van de mens, de afgelopen jaaroverzichten of meteen analyse rend oog en gezond verstand om zich heen kijken, maar door met een ver lichtende kijk in het zwarte gat van het heelal te turen. Op z'n minst op zienbarend. Wat mij het meest ver baast is dat er kapitalen worden uitge geven om een Beagle naar Mars te stu ren, die daar moet rondwandelen om een pietsie inzicht te krijgen of er über haupt leven is of mogelijk is op Mars, terwijl die planeet op miljoenen licht jaren afstand verrassend veel invloed schijnt te hebben op mijn dagelijks le ven. En dat diezelfde voor ons zo on bereikbare planeet ergens dit jaar in mijn zoveelste huis komt te staan en daarmee nog voor de nodige opschud ding gaat zorgen ook. Klokslag twaalf en ik keek omhoog naar hier en daar een verdwaalde lichtexplosie. De sterren knipoogden. Ik hief mijn lege glas en dacht: Dus volgens jullie daar ligt het allemaal al vast hiér voor het komende jaar. Lek ker dan. Als zij dat al op miljoenen lichtjaren afstand zien aankomen, dan moet ik er toch ook enigszins kijk op hebben. Ik zie, ik zie wat ik niet kan zien en de kleur is... rood. Ai, dat zal mijn bankrekening wel zijn. Of misschien toch eindelijk een k $r echte liefde? De kans op een bloedbad is gro ter, ben ik bang. Wat dan? Aardbeien in de zomer, een nieuwe jurk, rode wijn op een witte blouse, een derde remlicht, klaprozen in de berm, een mannetje van Mars, een Ferrari, schaam te, verlegenheid? Of is het niets anders dan het rode wappe rende lapje van de toreador des levens die daar voor de gele genheid met fonkelende verf 2004 op heeft geschreven. Al ben ik dan astrologisch ge zien geen stier, ik sta briesend klaar om erin te duiken, maar ben net als een stier in feite kleuren blind. Gelukkig nieuw jaar en gelukkig blind om in de toekomst te kijken. Ik zag rood, maar het is een vuurpijl die vlak boven mij in het niets tussen hier en de ster ren uiteenspat. Mijn glas wordt bijgevuld. Ik ga tweeduizend-vieren, voor dat er weer een jaar in een naslagwerk wordt opge- Reacties_op_coIumn@hot- mail.com

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2